DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 2 OKTOBER 1956 No. 18030 113e jaargang ZlERimSCHEMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,90, per week 30 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. waarin Opgenomen 1797 -1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochlman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. VERENIGING VAN KANAALGEBRUIKERS OPGERICHT Vijftien landen traden toe Te Londen hebben maandagoch tend vjjftlcn landen officieel de vereniging van gebruikers van het Suezkanaal opgercht. Dc vertegen woordigers van Ethiopië, Japan én Pakistan hielden zich afzijdig, ter wijl de afgevaardigden van N e- d e r 1 a n d, Denemarken en Noor wegen lieten weten, dat de volks vertegenwoordiging in hun land het lidmaatschap nog moet be krachtigen. De toegetreden landen zijn: Au stralië, Denemarken, Engeland, Ita lië, Frankrijk, Nederland, Nieuw- Zeeland, Noorwegen, Perzië, Por tugal, Spanje, Turkije, de Verenig de Staten, Westduitsland en Zwe den. De afgevaardigden besloten drie commissies van deskundigen in te stellen. De eerste zal zich bezig houden met de interne organisatie van de vereniging, met inbegrip van de bevoegdheden van de plenaire Dramatische momenten in proces-Poznan Op de derde dag van het proces te Poznan heeft de voorzitter van de rechtbank de laatste tien getui gen in de zaak tegen drie personen, die ervan worden verdacht een kor poraal van de Poolse veiligheids politie „op beestachtige wijze" te hebben vermoord, gewaarschuwd dat zij geen medeleven met of haat jegens de beklaagden mogen tonen. In het andere proces tegen negen jongelieden van 18 tot 22 jaar en een man van 35 jaar, die onder meer worden beschuldigd van het aanvallen en beschieten van het hoofdbureau der Poolse veilig heidspolitie en van de gevangenis, verklaarde de 22-jarige beklaagde Janusz Suwart snikkend dat het, nu vier jaar geleden, op valse grond gevangen zetten van zijn vader, een veteraan onder de Poolse commu nisten, zijn moeder krankzinnig had gemaakt, een broer tot zelfmoord had gedreven en hemzelf, uit louter armoede, tot stelen had gebracht. Adenauer wil nieuw Europees verdrag Dr. Konrad Adenauer, de West- duitse bondskanselier, heeft zich maandag op een persconferentie te Hamburg uitgesproken voor een herziening van het verdrag inzake de Westeuropese Unie, waardoor een gecoördineerde militaire en bui tenlandse politiek van de West europese landen zou worden tot stand gebracht. H\j zei voorstander te zjjn van een „activering" van de W.E.U., waardoor Europa tot „iets tussen een bondsstaat en een statenbond" wordt gemaakt. ,Door de herziening zou het onmoge lijk moeten worden, dat een enkele staat welk plan ook door zijn op positie kan torpederen. In plaats daarvan zou voor het verwerpen van een plan een „minderheid van tamelijke omvang nodig moeten zijn. Adenauer zei, dat zijn voorstel eveneens coördinatie van de West europese bewapening behelst. Hij gaf toe, dat dit voorstel reeds deel had uitgemaakt van het door Frankrijk verworpen verdrag in zake een Europese verdedigingsge meenschap, maar het zou thans „in een andere vorm" worden gefor muleerd. Oostenrijkse bakkers staken Ongeveer 15.000 Oostenrjjkse bak kersknechts zijn maandag in sta- kin ggegaan, om kracht bij te zet- king gegaan, om kracht bij te zet- Hierdoor was er in Wenen en in andere Oostenrijkse steden geen brood verkrijgbaar. Bjj de banket bakkergen werd echter niet ge staakt, zodat de mogelijkheid be stond het dagelijks brood door ge bak, koek, tulband e.d. te ver vangen. De bakkersknechts, die 18 sept. j.l. reeds een waarschuwingsstaking van 24 uur hebben gehouden, wil len loonsverhoging, zonder dat dit gepaard gaat met een verhoging van de broodprijs. De patroons stel len, dat zij reeds een zeer kleine winst maken en dat elke loons verhoging, die niet in de verkoops prijzen mag worden doorberekend, hen met verlies zou doen werken. raad, de uitvoerende raad en de nog aan te wijzen administrateur. Een Britse woordvoerder zei later in antwoord op een vraag van me ning te zijn, dat deze commissie ook het vraagstuk van een uitbreiding van de vereniging zal behandelen. De tweede commissie, bestaande uit scheepvaartdeskundigen, zal het vraagstuk van de betaling van de tolgelden bestuderen. Deze twee commissies begonnen 's middags al met hun werk. De derde groep zal zich later wijden aan de financiële kwesties van de vereniging, zoals de opstelling van een begroting. Francs worden marken De Duitse Bondsrepubliek zal in een overgangstijd van drie jaar, op een niet tevoren bekendgemaakt ogenblik, het Franse geld dat in het Saargebied in omloop is, ver vangen door Duits geld. Frans geld ten bedrage van 40.000.000.000 francs zal na de invoering van het Duitse geld worden vernietigd. De koers is vastgesteld op: één mark voor 83 francs. De Duitsers zijn echter van oordeel, dat de koopkracht van honderden francs gelijk is aan die van één mark. Landing in straat Thomas Fitzpatrick, een Amerikaanse boordwerk tuigkundige die „zo graag zelf wilde vliegen", heeft het bestaan om met een twee- persoonsvliegtuig een ge slaagde landing uit te voe ren in een straat op Man hattan, een van de dichtst bevolkte wijken van New York. Volgens deskundigen is het een kans van één op honderdduizend om iets der gelijks te presteren zonder het leven er bij in te schie ten. Fitzpatrick verklaarde, dat hij motorstoring had ge had, maar de rechter voor wie hij zich moest verant woorden, achtte het gebeur de eerder het gevolg van drankmisbruik. Uit het ver hoor bleek trouwensdat Fitzpatrick eerst verscheide ne café's had bezocht, voor dat hij met het vliegtuig, dat hem niet toebehoorde, de lucht was ingegaan. Korte berichten uit het binnenland OEGSTGEEST. Zaterdagmiddag is de 15-jarige jongeman H. Mar tens uit Leiden, toen hij met zijn bromfiets pal voor de tram de weg overstak, door een tramwagen van de Noord-Zuid-Hollandse Vervoer maatschappij aangereden. Twee uur later is hij in het ziekenhuis te Leiden overleden. 's-GRAVENHAGE. Zaterdagmor gen om half elf is de 65-jarige bromfietser J. J. K. uit de Win gerdstraat te Den Haag in de Hil- debrandstraat met zijn linkerschou der tegen een passerende vracht auto, bestuurd door de 21-jarige C. A. v. d. H., gebotst. Beiden reden in dezelfde richting. De bromfietser kwam te vallen en werd gewond. Tijdens het vervoer naar het zie kenhuis is hij overleden. De aard van de verwonding is onbekend. 's-GRAVENHAGE. Het zesjarige jongetje F. H. M. J. uit de Miquel- straat te 's-Gravenhage is bij het spelen op een zolderschuit in de Fijnjekade gevallen en verdronken. De politie, die een step aan de kant vond en een kinderschoentje in het water zag drijven, is gaan dreggen en haalde vrijwel direkt het kind uit het water. Kunstmatige adem haling mocht niet meer baten. HOEK VAN HOLLAND. Het Amerikaanse schip „Gateway City" dat de Nieuwe Waterweg afvoer, heeft behalve de loods, ook een jeugdige verstekeling op de zich op zee bevindende loodsboot afgezet. De jeugdige verstekeling was L. de G. uit Amsterdam, oud ongeveer 19 jaar, die gehoopt had ongemerkt met de „Gateway City" te kunnen meevaren. VOLENDAM. Met feestelijke mu ziek van het Monnikendammer fanfarekorps „Olympia", de roman tische gloed van fakkels, gedragen door rumoerige jeugd, en een pro gramma vol hartelijke weemoed van het comité „De laatste rit", is zaterdagavond afscheid genomen van de tram, die sinds 1888 door het Waterlandse polderlandschap de dienst tussen Amsterdam en Volen- dam heeft onderhouden. AMSTERDAM. Zondagmiddag is de 76-jarige voetganger G. B. toen hij, aldus de politie, onvoorzichtig de Spaarndammerstraat te Amster dam overstak, door een motorrij wiel gegrepen. De man werd met ernstige verwondingen naar het Wilhelmina Gasthuis overgebracht, waar hij korte tijd later is over leden. Op de rivier de Zambesi in Zuid-Rhodesië is zaterdag een boot gezonken. Acht-en-twintig arbei ders verdronken. Er waren maar zes overlevenden. Onderzoek naar de trek van haring in noordoosten van Atlantische Oceaan Miljoen vissen kreeg merktekens Gisteren begon te Kopenhagen de jaarvergadering van de internatio nale raad voor het verkennen van de zee. De haringtrek is één van de voornaamste onderwerpen, die tij dens de conferentie, welke 9 dagen zal duren, zal worden besproken. Men zal de resultaten bestuderen van een onderzoek, dat is ingesteld naar het aantal haringsoorten en de trek van deze vis in het noord oosten van de Atlantische oceaan en de aangrenzende zeeën. In de afgelopen acht jaar heeft men voor dit doel ongeveer een miljoen ha ringen van merktekens van tin, ny londraad en zilverdraad voorzien. Van de gemerkte haringen zijn er slechts enkele opnieuw gevangen. Een speciale commissie heeft zich de afgelopen week bezig gehouden met het verzamelen van de resul taten van dit onderzoek. Een andere commissie van de raad heeft rap porten over de haringstand in de noordzee bestudeerd. Zoals bekend is heerst er vooral ten aanzien van de Noordzee vrees voor overbevis- sing. Het technologisch instituut van Californië heeft meegedeeld, dat in zijn synchroton - een appa raat om atomen te verbrijzelen, dat een omtrek van 31 meter heeft - de snelheid van elektronen zover ls opgevoerd, dat die van het licht op 520 km na bereikt is. Van gewoonlijk welingelichte zijde wordt te Parijs vernomen, dat de NAVO bezig is een 700 km lange pijpleiding aan te leggen van de Atlantische kust bij Saint Nazaire naar Metz, om de geallieerde vlieg tuigen in geval van oorlog van brandstof te voorzien. De volgende landen zijn bij de raad aangesloten: Groot-Brittan- nië, Frankrijk, Zweden, Noorwegen, Finland, IJsland, Denemarken, Ier land Westduitsland, Nederland, België, Spanje, Portugal, Polen en de Sowjet-Unie. Fokker „Friendship" populair vliegtuig Fokker's F 27 „Friendship", het eerste na-oorlogse passagierstoestel dat in Nederland vervaardigd is, „zal de wereld weer omspannen", zoals de slagzin van de Fokkerfa brieken luidt. De Canadese luchtvaartmaat schappij „Quebec Air" heeft een opdracht geplaatst voor twee dezer machines en bovendien optie ge nomen op nog twee toestellen. Daarmede is het totaal van het aantal bestelde „Friendships", sa men met het totaal der genomen opties, op 101 machines gekomen. In de Verenigde Staten zijn de Fairchild vliegtuigfabrieken bezig met het bouwen van de F 27 in licentie. Bij deze fabriek zijn reeds opdrachten voor 31 machines ge plaatst en opties genomen voor 29. In Nederland hebben de Fokkerfa brieken tot dusverre 26 opdrachten en 15 opties, alles tezamen dus 101. De commissie van de Ver. Na ties, die in 1955 de eerste inter nationale conferentie over vreed zaam gebruik van atoomenergie in Genève organiseerde, heeft de se cretaris-generaal van de Ver. Na ties voorgesteld in september 1958 een tweede atoomconferentie te or ganiseren. In Italië is te Cassino, waar in de tweede wereldoorlog duizenden man nen het leven verloren, een monument onthuld ter ere van die gevallenen. De plechtigheid werd verricht door veldmaarschalk Graaf Alexander. De marmeren pilaren links en rechts van het middenterrein bevatten de namen van de vermiste soldaten uit de slag om Monte Cassino. Na zestien jaar LUCHTHAVEN „ROTTERDAM" IN DE POLDER ZESTIENHOVJEN OFFICIEEL GEOPEND Bij grootste haven horen luchtvaartniogelijkheden De Commissaris der Koningin In de provineie Zuid-Holland, rar. J. Klaasesz, heeft gisterochtend door het hijsen van onze nationale drie kleur de bij Rotterdam in de polder Zestienhoven verrezen luchthaven „Rotterdam" officieel geopend in tegenwoordigheid van o.a. mr. F. J. Kranenburg, staatssecretaris van Oorlog, generaal I. A. Aler, presi dent-directeur van de K.L.M., en luitenant-generaal-waarnemer A. Baretta, chef luchtmachtstaf. Tegelijkertijd begonnen in de stad Rotterdam de sirenes van de B.B. te loeien en zo bleef welhaast niemand onkundig van het feit, dat de Maasstad, na een onderbreking van ruim zestien jaar, afgezien van de helikopterverbinding, weer in het luchtverkeer was opgenomen. De openingsplechtigheid werd omlijst door muziek van de lucht machtkapel, die na het uitwappe- x-en van de vlag het „Wilhelmus" ten gehore bracht. In zijn openingswoord zeide mr. van Walsum, o.m. in de aanwezig heid van generaal Aler, een aan wijzing te zien, dat de K.L.M. be reid is de nieuwe situatie, ontstaan door de aanleg van dit vliegveld, te aanvaarden. Na de overige aanwezigen te heb ben verwelkomd, wees spr. er op, dat onder de verantwoordelijkheid van ir. Tillema de plannen zijn ont worpen en uitgevoerd. .Waarom heeft Rotterdam er zo hardnekkig op gestaan weer een eigen plaats in het luchtverkeer te krijgen", vroeg d© burgemeester zich af. „Daarvoor was beslissend", -zo gaf hij ten antwoord, „het nuchtere zakelijke inzicht, dat bij een haven van een omvang en betekenis als de Rotterdamse - 80 -procent van het totale zeescheepvaartverkeer van ons land komt voor rekening van Rottei-dam en omstreeks 60 procent van de totale opbrengst van de invoerrechten wordt in deze stad geïnd - mogelijkheden op het gebied van de luchtvaart horen". Burgemeester van Walsum wilde nog eens nadrukkelijk zeggen: ..Rotterdam wil geen doublure zijn van Schiphol. Het streeft niet naar een aandeel in het intercontinentale luchtverkeer, maar slechts de be scheiden plaats, die het nodig heeft om de belangen van de haven te Vrachtwagen overreed jongens Gistermiddag omstreeks kwart voor vier zijn te Oldebroek twee 14-jarige jongens, die tengevolge van een val met hun fietsen midden op straat waren komen te liggen, door een vrachtauto van de fa. T. en Zn. uit Middelstum overreden. Eén van de jongens, D. D., overleed ter plaatse en de andere, R. S., moest ernstig gewond naar een zie kenhuis in Zwolle vervoerd worden. kunnen dienen en dat dit Rotter dam ernst is, heeft het getoond door de miljoenen beschikbaar te stellen, in dit vliegveld geïnves teerd". Mr. van Walsum meende te mo gen vragen Rotterdam in staat te stellen de mogelijkheid te gebrui ken, die dit vliegveld biedt. RECHTSZAKEN Lou „de weergekeerde Christus" stond terecht „Hier'is niet de mens, hier is God aanwezig, die zegt dat hij gekomen is", verklaarde gisterochtend de 58-jarige vroegere viskoopman L. Voorthuijzen uit Muiderberg voor het gerechtshof te Amsterdam, waar hij zich moest verantwoorden wegens het niet als getuige ver schijnen voor de rechter-commis- saris, nadat hij per dagvaarding daartoe was opgeroepen. Verdach te, die zich „de weergekeerde Christus met de nieuwe naam en dat is Lou" noemt, was 25 juni door de rechtbank in Amsterdam wegens weigering als getuige te verschij nen, bij verstek tot twee weken ge vangenisstraf veroordeeld. De procureur-generaal bij het gei-echtshof mr. A. S. de Munck Keizer eiste een week gevangenis straf. De rechter-commissaris, waar voor verdachte moest verschijnen, wenste hem te horen in een zaak tegen twee zijner volgelingen, een echtpaar uit Weesp, waarvan het jongste kind gestorven was aan een ernstige longontsteking zonder dat de ouders de .hulp van een medicus hadden ingeroepen. Als volgelingen van Lou hielden zij zich aan diens leer, dat men bij ziekte in hem ge loven moet en geen dokter moet roepen. 100 jaar K.N.S.M. Godin der zee in brons Het cadeau dat het personeel en de gepensioneerden ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan dei- Koninklijke Nederlandse Stoom boot Maatschappij aan het bestuur van hun rederij hebben aangebo den, is een groot bronzen monu ment, geplaatst nabij de ingang van het etablissement der maatschappij aan de Surinamekade te Amster dam. De echtgenote van een der direc teuren, mevrouw J. H. Kruyff- Heitz. heeft dit monumentale ge schenk onthuld. Het stelt voor: Amphitrite, godin der zee, gezeten op een uit de gol ven oprijzend zeepaard of hippo- camp, voorafgegaan door haar zoon Triton, die op een kinkhoorn blaast om de woelige barên te bedaren. Het monument is ontworpen door de beeldhouwer Albert Termote te Voorburg. „Chj-issemeuje" 107 jaar Op 3 oktober viert Nederlands oudste inwoonster, de in de buurt schap Holterhoek, gemeente Eiber gen, vlak aan de Duitse grens, wo nende weduwe Christina Karne- beek-Backs, beter bekend als „Chrissemeuje", haar 107e verjaar dag. „Chrissemeuje", die het Neder landse leef tij drekord reeds enkele maanden op haar naam heeft staan, is nog steeds bijzonder kras voor haar uitzonderlijk hoge leeftijd. Be halve dat haar gehoor nog iets slechter is geworden, is zij nog precies dezelfde als een jaar ge leden. Werken doet zij praktisch niet meer, doch zij leest nog dage lijks de krant en maakt bij mooi weer nog wel eens een wande lingetje in de tuin. Haar geest is nog steeds helder en als zij op haar ge liefde plaatsje voor het raam zit, is er weinig dat aan haar pientere ogen ontgaat. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE P. C. Besanger Ridder in de Orde van Oranje Nassau De heer B. Ram, wethouder voor arbeidszaken en levensmiddelen van Amsterdam, heeft maandag morgen tijdens een receptie mede gedeeld, dat het H.M. de Koningin behaagd heeft de heer P. C. Be sanger te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Dit was het hoogtepunt van de receptie ter gelegenheid van het 40- jarig jubileum als gemeente-ambte naar van de heer P. C. Besanger, administrateur van de afdeling le vensmiddelen en de afdeling was- en schoonmaak, bad- en zwemin richtingen. Honderden hebben van de gele genheid gebruik gemaakt om de jubilaris in de nieuwe trouwkamer van het stadhuis de hand te druk ken. Een jeugdige inwoonster van India, die tot elke prijs een zoon wilde hebben, had, toen zij in blijde verwachting was, op raad van een „sadhoe" heilige man) een jon getje vermoord, daar dit volgens de sadhoe haar wens in vervulling zou doen gaan. De moordenares werd tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. In de gevangenis werd haar kind geboren, doch het was een dochtertje Schade door wateroverlast in land- en tuinbouw wordt geregistreerd Het Landbouwschap heeft nage gaan op welke wjjze aan de moei lijkheden zou kunnen worden tege moetgekomen van land- en tuin-, bouwbedrijven, die tengevolge van de grote regenval in de aTgelopen zomermaanden de financiële mid delen missen om de bedrijfsvoering voort te zetten. Het heeft zijn wensen aan de re gering kenbaar gemaakt, waarbij het verzocht medewerking te ver- len tot het houden van een regi stratie teneinde inzicht te krijgen in de schade, die op de zwaarst getrof fen bedrijven is geleden. Het mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt mee, dat thans is besloten dat de provinciale voedselcommissarissen deze regi stratie binnen enkele weken zullen uitvoeren. Aan het registreren van de scha de kan geen enkele aanspraak wor den ontleend omtrent tegemoetko ming in de geleden schade, noch enigerlei verwachting. Land- en tuinbouwers, die ten gevolge van de regenval in de zo mer van 1956 ernstige schade heb ben geleden, kunnen zich bij de plaatselijke bureauhouders aanmel den voor registratie. Daarbij komt schade ontstaan door hagel, storm en soortgelijke zaken niet in aan merking. De verliezen door oogst- derving of anderszins moeten 30 procent of meer van de normale op brengst van het bedrijf als geheel vormen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1