DE ZIERIKZEESCHE COURANT BEZORGDHEID OVER VERKORTING DIENSTTIJD IN WEST-DUITSLAND Dönitz vrijgelaten Tito's reis naar Rusland Sjepilof naar New York 5 oktober begint debat over Suezkwestie NEDERLAND EN DE INDONESISCHE MAAT REGELEN TER ZAKE VAN NIEUW-GUINEA Verdovende middelen als politiek strijdmiddel MENINGSVERSCHIL OVER TOEKOMSTIGE ONTWIKKELING VAN HET COMMUNISME 70 miljoen ton kolen Rotterdam wil park Slot „Moermond" beplanten STAD EN PROVINCIE Défilé langs dodencel 601 van „Oranjehotel" te Scheveningen MAANDAG l OKTOBER 1956 No. 18029 113e jaargang Z1ERIKZEESCHEMNIEUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,90, per week 30 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-t889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraa» 6, Zierikiee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Spoedvergadering N.A.V.O.-raad De Noordatlantische raad is vrij dag in spoedvergadering bijeenge komen ter bespreking van de be slissing van de Westduitse rege ring de diensttijd op 12 maanden vast te stellen. De raad is bijeen gekomen, omdat zij bezorgd is over de gevolgen die deze beslis sing kan hebben. In de eerste plaats is men bang dat zuest-Duits- land nu zijn verplichtingen niet kan nakomen en vervolgens vreest men dat hierdoor de militaire pa raatheid van de Navo als geheel bedreigd wordt. Men acht het moeilijk, zo niet onmogelijk, de militaire doelein den van de Navo te verwezenlij ken als de diensttijd op slechts 12 maanden is vastgesteld. De Navo- raad is het op dit punt altijd eens geweest met de militaire autoritei- Blijde gebeurtenis in België Prinses Lilian van Rety, de echt genote van koning Leopold van België, heeft in de nacht van zon dag op maandag het leven geschon ken aan een dochter. Het prinsesje, dat de namen Maria-Esmeralda Adelaide Lilian Anne Leopoldine zal dragen, is het derde kind uit het huwelijk van koning Leopold en de prinses van Rety. De voormalige groot-admiraal Karl Dönitz, opperbevelhebber van de Duitse vlootstrijdkrachten on der Hitier en na diens dood hoofd van de Duitse regering, is zondag te middernacht uit de gevangenis van Spandau vrijgelaten, waar hy een vonnis van tien jaar wegens oorlogsmisdaden heeft uitgezeten. Dönitz, die onlangs zijn 65ste ver jaardag vierde, heeft indertijd te Neurenberg terechtgestaan. Vorig jaar onderging de gewezen vlootcommandant een operatie. Hoewel deze volgens de artsen ge slaagd was, is de gezondheidstoe stand van Dönitz, naar verluidt, over het algemeen slecht. Onafhankelijkheid voor communistische partijen in satellietlanden Men verwacht dat president Tito van Zuid-Slavië, die op het ogen blik een bezoek brengt aan Sowjet-Unietegen het einde van de volgende week naar Belgrado zal terugkeren om besprekingen te voeren met de leiders van commu nistische partijen van de andere Europese landen. Binnenkort zouden communis tische leiders uit Italië, Bulgarije en Roemenië in Belgrado worden verwacht. Deze besprekingen wor den beschouwd als een volgende stap om de communistische par tijen in de Europese landen in een richting te duwen die meer over eenkomt met de Zuidslavische „weg naar het socialisme", waar door zij volledig onafhankelijk van de Sowjet-Unie zouden worden. In Belgrado neemt men aan, dat de Italiaanse communistische par tij van alle Europese communisti sche partijen de meeste kans maakt om door de Zuidslavische „weg naar het socialisme" beïnvloed te worden. Het officiële Sowjet-persbureau „Tass" heeft zaterdagavond bekend gemaakt, dat de Sow jet-mi nister van Buitenlandse Zaken, Sjepilof, naar New York zal reizen om de besprekingen over de Suezkwestie in de Veiligheidsraad bij te wonen. ten, die 18 maanden het minimum vinden. De vertegenwoordiger van West- Duitsland heeft de Navo-raad meegedeeld, dat de bondsregering vastbesloten is haar militaire ver plichtingen tegenover de Navo na te komen. Hij verklaarde, dat zijn regering de bedoeling heeft het aantal beroepsmilitairen te verho gen van 230.000 tot 300.000 ten einde de verkorting van de dienst tijd tot 12 maanden te compense ren. De Veiligheidsraad van de Ver. Naties zal vrijdag 5 oktober bij eenkomen voor het debat over de Suezkwestie, zo Is vrijdagavond of ficieel in New York bekendge maakt. Men verwacht, dat de ministers van Buitenlandse Zaken van En geland, Frankrijk, de Verenigde Staten en Egypte de besprekingen zullen bijwonen. Mogelijk zal ook de Sowjet-minister van Buiten landse Zaken aanwezig zijn. Op de agenda van de Raad staat een Brits-Franse klacht over de „eenzijdige" nationalisatie van het Suezkanaal door Egypte en een Egyptische klacht over optreden van sommige landen, in het bijzon der Engeland en Frankrijk, dat ge vaarlijk is voor de vrede. Korte berichten uit het binnenland AMSTERDAM. Op het mari- ne etablissement in de hoofdstad heeft de oudste actief dienende militair der Koninklijke Marine, de bijna 68-jarige militair werk man Jan Toren Jaski, afscheid ge nomen van de zeemacht. Tegelijk met hem verliet de chef d'equipa- ge, opperschipper J. G. Rozendal, na een diensttijd van ruim 33 jaar de marine wegens het bereiken van' de pensioengerechtigde leef tijd. HELMOND. Op het Oostende te Helmond is de 64-jarige wiel rijder C. Wiericks door een per sonenauto gegrepen, toen hij plot seling van rijrichting veranderde. Met zware verwondingen werd hij in het ziekenhuis te Helmond op genomen, waar hij kort na aan komst overleed. ROTTERDAM. De 84-jarige J. Pruyt, wonende aan de Oostzee dijk te Rotterdam, is bij het over steken van de Pleinweg in Rotter- dam-Z. aangereden door een scoo ter. Bij aankomst in het Zuiderzie kenhuis bleek hij te zijn overleden. HAVELTE. Op de Rijksweg bij de Havelter Sluis te Havelte is een verkeersongeval gebeurd, dat het leven kostte aan de 54-jarige gehuwde petroleumventer J. S. uit Havelte, die door een auto werd aangereden. WOUBRUGGE. De uit 1913 daterende wipmolen, die de 240 bunder grote Vlietpolder te Hoog- made (gemeente Woubrugge) on der Leiden bemaalt, is slachtoffer van de herfststorm geworden. Even nadat molenaar Elsgeest de helft der zeilen had ingenomen, kwamen alle wieken met groot geraas naar beneden en beschadigden onder meer een schuur. Soevereiniteit over dat gebied berust bij ons land Het ministerie van buitenlandse zaken deelt mede: ,Het heeft de aandacht getrok ken der Nederlandse regering, dat de Indonesische regering, uit gaande van de fictie, dat de soeve reiniteit over dit gebied de jure zou berusten bij de republiek In donesië, blijft voortgaan met het treffen van administratieve maat regelen ten aanzien van het Ne derlandse rijksdeel Nederlands Nieuw-Guinea. Zo werd in 1955 genoemd gebied met het oog op de algemene ver kiezingen in Indonesië aangewe zen als Indonesisch kiesdistrikt. Vervolgens werd in 1956 een drie tal personen benoemd tot leden van het Indonesische parlement ter vertegenwoordiging van dat gebied. Ook werd enige maanden geleden bij de Indonesische wet een provincie „West-Irian" inge steld. Het gehele territoir van Ne derlands Nieuw-Guinea zou bin nen de grenzen daarvan vallen. Thans zijn gevolgd de berichten over de benoeming en de installa tie van een Indonesisch gouver neur van de provincie „West- Irian". Ter vermijding van elk misver stand meent de Nederlandse re gering er goed aan te doen uit drukkelijk te verklaren, dat bo vengenoemde en eventueel nog volgende soortgelijke Indonesische maatregelen, noch hun implicaties in welk opzicht ook, door Neder land worden aanvaard of erkend voor zover het gebied van Neder lands Nieuw-Guinea betreffende. Plet is algemeen bekend, dat ten tijde van de overdracht der soe vereiniteit over Indonesië, Neder lands Nieuw-Guinea niet daarbij was inbegrepen. In deze situatie is sedertdien geen verandering ge komen. Een nieuw centrum voor kern onderzoek ten behoeve van twaalf communistische landen is vrijdag te Doebna aan de Wolga 150 km ten noordoosten van Moskou in gebruik genomen. Het centrum heeft 450 miljoen gulden gekost. De voormalige Britse professor Bruno Pontecorvo, die vijf jaar geleden uit Engeland naar Oost- Europa ls uitgeweken, is hoofd van een der afdelingen. Nodig om moreel te verzwakken" „Communistische China zendt langs smokkelwegen grote hoeveel heden verdovende middelen opium, morfine en heroïne naar het buitenland. Het doel hiervan ls tweeledig: het versterken van de Chinese schatkist en het verzwakken van het moreel van speciaal de Ame rikaanse militairen en burgers in het Verre Oosten", aldus heeft Harry Ansliger, die in de Verenig de Staten de strijd tegen de sluik handel in verdovende middelen leidt, in een document verklaard, dat zaterdag te Washington ls ge publiceerd door de commissie van het Pluis van Afgevaardigden tot het tegengaan van anti-Amerikaan se handelingen. Volgens Ansliger worden ton nen verdovende middelen met schepen en vliegtuigen uit Com munistisch China gesmokkeld, het geen geschiedt met medeplichtig heid van talrijke bemanningsleden. Landbouwschurcn afgebrand Waarschijnlijk is het aan twee met vuur spelende kinderen te wijten, dat vrijdagmiddag twee kapitale landbouwschuren te Le pelstraat (gemeente Halsteren) tot de grond toe zijn afgebraandr Om vier uur is deze brand, de grootste sinds jaren in Halsteren, uitge broken in de schuren van de ge broeders van Kleef. De brandweer bestreed met vijf stralen het vuur en was om negen uur nog met het nablussen bezig. Een personenwagen, een tractor, landbouwwerktuigen en een grote hoeveelheid ongedorst graan, gin gen verloren. De schade beloopt duizenden guldens. De schuren waren verzekerd. Leesweek 1956 geopend De leesweek 1956, georganiseerd door de algemene Nederlandse Bond van leesbibliotheekhouders, is vrijdagavond in Krasnapolsky te Amsterdam geopend door dr. P. H. Ritter Jr. „Boeken zijn voor de grote massa nog altijd te duur en bezitsvorming in die zin behoort helaas nog tot de vrome wensen", zo merkte dr. Ritter op. Op de druk bezochte openings avond werd aan mevr. Peter Jas pers, schrijfster van de roman „Waarom speetje niet Vincent?" de Athos-prijs uitgereikt. Een aan moedigingsprijs van duizend gul den (het afgelopen voorjaar bij het 25-jarig bestaan van de bond in gesteld) voor de Nederlandse auteur beneden de 35 Jaar, die bij het leesbibliotheekpubliek het meest populair is. Meer dan 100.000 arbeiders in de Japanse staalfabrieken zijn za terdag in staking gegaan ter onder steuning van looneisen. Het is de grootste staking die de Japanse staalindustrie ooit getroffen heeft. Zij kost de industrie meer dan tien miljoen gulden per dag. Aan de vooravond van de behandeling van de Suezkanaal-kwestie door de Veiligheidsraad van de V.N., hebben de Franse minister van buitenlandse zaken, Christian Pineau, de Britse premier Anthony Eden, zijn Franse ambtsgenoot Guy Mollet en de Engelse minister van buiten landse zaken Selwyn Lloyd, in het kabinet van de Franse eerste minis ter in Parijs besprekingen gevoerd ten aanzien van de van nu af te volgen politiek betreffende de omstreden waterweg. De foto geeft een beeld van deze besprekingen die begonnen, zodra Eden en Selwyn Lloyd per vliegtuig uil Londen in Parijs waren aangekomen. V. I. n. r.: de deelnemers aan de conferentie in de hierboven gegeven volgorde. Tito en Chroesjtsjef De perschef van de Zuidslavische regering, Draskovic, heeft op een persconferentie meegedeeld, dat er meningsverschillen bestonden tus sen president Tito en de Russische partijsecretaris Chroesjtsjef tijdens de besprekingen die z(j dezer dagen in Zuid-Slavië hebben gevoerd. Over een groot aantal vraagstuk ken van internationale politiek en wederzijdse betrekkingen bestond evenwel een grote mate van over eenstemming. „Dat alles is normaal", aldus de perschef, „evenals het normaal is pogingen te doen om deze kwestie openlijk en rechtstreeks te bespre ken". Draskovic zei dat het de betrek kingen tussen de beide staten en de beide partijen betreft. In gewoonlijk welingelichte kring gelooft men, dat het om de toekom stige ontwikkeling van het commu nisme, vooral in oost-Europa, gaat. Tito zou de andere communistische partijen tot een meer liberale ge dragslijn willen bewegen, terwijl de Russen de klok zouden willen terugzetten in de richting van het stalinisme. Draskovic zei te geloven, dat de partij in de Sowjet-Unie de andere communistische landen inderdaad een rondschrijven heeft gestuurd, waarvan in sommige berichten mel ding is gemaakt. De inhoud kende hij echter niet. Volgens buitenlandse berichten zou de Sowjet-Unie in die circu laire hebben geadviseerd het voor beeld van Zuid-Slavië niet te vol gen. In Amerikaanse v diplomatieke kringen in Washington noemde men zaterdag de plotselinge reis van Tito naar de Sowjet-Unie „een der grootste mysteries van het huidige internationale leven". Over het algemeen gelooft men in Washington, dat Chroesjtsjef Tito's steun nodig heeft bij zijn strijd tegen machtige stalinistische elementen in het Kremlin. Rode Kruis-wedstrijden te Kampen Zaterdag zijn onder grote belang stelling te Kampen de nationale wedstrijden gehouden van het Rode Kruis-corps, waaraan werd deelge nomen door de winnaars en winna ressen van de reeds eerder in de elf provinciën gehouden kringwed strijden. De wedstrijden werden o.m. bijgewoond door generaal van der Kroon, ondervoorzitter van het Nederlandse Rode Kruis, leden van het hoofdbestuur en vele vertegen woordigers van Rode Kruisvereni gingen uit de provincie. De uitslagen luiden: Helpsterploegen: 1. Middelburg met 1055 punten, wisselbeker en vier persoonlijke medailles; 2. Hoo- geveen met 1026 punten; 3. Eindho ven met 1005 punten. Helpersploegen: 1. Overschle met 347 punten, wisselbeker en vier persoonlijke medailles; 2. Doorn met 293 punten; 3. Harderwijk met 289 punten. Vorige week ls op de staatsmijn Emma de 70-miljoenste ton kolen door de schachten omhoog 'geko men sedert de inbedrijfstelling van de mijn op 1 januari 1914. Het leeuwenaandeel van deze kolosale hoeveelheid is de laatste 25 jaar gedolven. NEDERLAND EN DE DIENSTPLICHT Van gezaghebbende zijde te den Haag is verklaard, dat het west- Duitse voornemen om de militaire dienstplicht tot de duur van een jaar te beperken, een „twijfelach tig verschijnsel" Is en dat het, In dien tot uitvoering gebracht, „zeer ernstig" zal zijn voor de gehele NAVO-gemeenschap. Het west-Duitse plan is alreeds vrijwel als een besluit te beschou wen, aldus werd verklaard en de NAVO-raad zou er zich zeker over moeten uitspreken. Men voegde er echter aan toe, dat de toestand In Duitsland niet hetzelfde is als in Nederland, aan gezien de Bondsrepubliek voor compensatie kan zorgen door een groter beroepsleger te vormen. Op 11 oktober wordt de na jaarsvergadering van het landelijk contactorgaan voor gemeentesecre tarissen gehouden. Dat gebeurt in het huis der provincie te Arnhem. Tijdens deze vergadering zal een lezing worden gehouden over de menselijke verhoudingen in het ambtelijk leven. Het formaat van de mens I wordt bepaald door de moei- lijkheden, die hij overwint. Naar vernomen wordt is te Rot terdam de gedachte gerezen om de nodige materialen voor herstel van het park van Slot „Moermond" te Renesse van gemeentewege be schikbaar te stellen. Het college van b. en w. van de Maasstad zou voor dit doel een bedrag van f 20 duizend uitgetrokken willen zien. Uiteraard moet de raad hieraan nog goedkeuring verlenen. Het bedrag zou na goedkeuring ter hand wor den gesteld aan de in het leven ge roepen stichting, die zich - zoals bekend - er over beraadt aan het slot een passende bestemming te geven, nu het bouwwerk tot zijn eigendom behoort. Voor beplanting van het park zijn o.m. nodig 750 laanbomen en ongeveer 45000 stuks jong bosgoed.. Jubileum P. C. Besanger De door de adoptieve hulpver lening van Amsterdam aan Schou- wen-Duiveland zo bekend gewor den ambtenaar de heer P. C. Be sanger zal op 1 oktober het feit herdenken, dat hij veertig jaar in dienst is van de gemeente Am sterdam. De heer Besanger is ad ministrateur van de afdeling le vensmiddelen. De heer Besanger is zijn loopbaan begonnen als schrijver bij de afdeling belastin gen. Zijn kennismaking met de af deling levensmiddelen dateert van 1 januari 1928. In 1939 werd hij belast met de leiding van de dis- tributiedienst (tot 1941). In 1945/ 1946 had de heer Besanger een werkzaam aandeel in de hulpactie voor Arnhem. Zowel bij deze actie als voor Schouwen-Duiveland liet de heer Besanger zich kennen als een organisator bij uitnemendheid, die met energie en doorzettings vermogen veel wist te bereiken. Het is zonder twijfel dat Schou wen-Duiveland hem daarvoor bij zonder erkentelijk ls. H.M. de Koningin zond telegram Zeer velen hebben zaterdag deel genomen aan het défilé langs do dencel 601 van het „Oranjehotel", de strafgevangenis in Schevenin gen. Honderden legden bloemen voor de cel en aan de voet van het monument aan de buitenmuur van de gevangenis. Voordat de jaarlijkse stille om gang langs de cel werd gemaakt, kwamen de nabestaanden, autori teiten en belangstellenden bijeen op de binnenplaats, waar de voorzit ter van de stichting „Oranjehotel", prof. mr. R. P. Cleveringa, een her denkingsrede uitsprak. „Het stemt ons tot grote erken telijkheid dat H.K.H. Prinses Wil- helmina, zoals elk jaar, een ver tegenwoordigster heeft gestuurd. Wij weten dat zij alleen maar niet persoonlijk aanwezig is wegens haar te respecteren oudei'dom", zo sprak prof. Cleveringa. Hij las hierna drie telegrammen voor: een van H.M. Koningin Ju liana, een van Z.K.H. Prins Bern- hard en een van H.K.H. Prinses Beatrix. Koningin Juliana zei in haar te legram: „Hoewel de tijd wonden heelt, doet het toch goed op een herinneringsdag als deze een ogen blik te verwijlen met de nabestaan den van de gevallen verzetsstrij ders en oud-gevangenen van het Oranjehotel. In gedachten vertoef ik heden dan ook met u allen bij hen die op deze plaats eens hun zware strijd streden". Prins Bernhard liet zijn particu lier secretaris aan alle aanwezigen zijn beste wensen overbrengen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1