REORGANISATIE VAN HET VOORTGEZET ONDERWIJS BUJFT DE AANDACHT HOUDEN De misdaad in de V.S. Er komt verplicht verkeersonderwijs KANTONRECHTER MR. H. VAN DEN BELT NAM AFSCHEID VAN ZIERIKZEE JEUK BDD LIEFDE'S NAZOMER ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 28 september 1956 No. 18028 De onlwikkeliug van het onderwijs Bouwvolume van 150 miljoen voor onderwijs doeleinden De reorganisatie van het voort gezet onderwijs en de verwezenlij king van de denkbeelden omtrent liet hoger onderwijs, zullen de ko mende jaren bijzondere aandacht vragen. Daarnaast zullen vele maat regelen op korte termijn moeten worden genomen. De snelle ont wikkeling van ons land op econo misch, sociaal en ander gebied en de vraagstukken die daaruit voort vloeien, vorderen telkens weer het treffen van incidentele voorzienin gen. Dit zegt minister Cals in de in leiding van de memorie van toe lichting op de begroting van het departement van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen voor 1957. De minister deelt in deze me morie voorts onder meer het vol gende mede: Over een wetsontwerp tot invoe ring van een H.B.S. met zesjarige cursus is van verschillende instan ties advies ontvangen. Dit ontwerp houdt nauw samen met het pro bleem van het bestaande en het te verwachten tekort aan bevoegde leraren bij het V.H.M.O. Immers, kan enerzijds het lerarentekort op zichzelf geen reden zijn om een zesjarige cursus, met minder les uren per cursusjaar, voor alle H.B.S.-en verplicht te stellen, an derzijds zou het van weinig reali teitszin getuigen als in dit stadium zou worden overgegaan tot alge- i mene invoering van een zesjarige H.B.S. op zodanige wijze, dat daar uit binnen enige jaren een aanzien lijke vergroting van het totaal aan tal te geven lessen zou voortvloeien. Het is te voorzien, aldus de minis ter. dat het daarvoor nodige hogere aantal bevoegde leraren niet op korte termijn beschikbaar zal zijn. Het wetsontwerp wordt thans aan de hand van de adviezen nader be studeerd. De behoefte aan vermeerdering van het aantal scholen stijgt nog steeds. Voor 1957 is een bouwvo lume van 150 miljoen gulden voor onderwijsdoeleinden beschikbaar. Dat is aanzienlijk meer dan in vo rige jaren. Hierdoor zal het onder meer mogelijk zijn de bouw van scholen te bevorderen voor nijver- i heids- en V.H.M.-onderwijs, waar aan grote behoefte bestaat wegens de te verwachten sterke groei van de bevolking van die scholen. In tussen zal in vele opzichten beper king nog noodzakelijk zijn en zal realisering van alle plannen voor alsnog onmogelijk blijven. Korte berichten uit het binnenland 's-GRAVENHAGE. Op 10 en 11 oktober zal in Scheveningen een congres worden gehouden waar van het geheel aan het bejaarden- vraagstuk zal zijn gewijd. Aan dit congres zullen deelnemen de Nederlandse federatie voor bejaar denzorg met alle hierbij aange sloten verenigingen, de Nederland se gerontologische vereniging, die in het bijzonder de wetenschappe lijke zijde van het bejaardenpro bleem bestudeert en het „congres voor openbare gezondheidsrege ling" dat als overkoepelende ganisatie optreedt. DELFT. Gistermiddag om vijf voor half vijf is een helikopter van het luchtvaartbedrijf S. en S. (Schuller en Schreiner te Ypen- burg/Rotterdam) bij het tengevol ge van een motorstoring maken van een voorzorgslanding op een weiland onder de gemeente Schipluiden, hard met de grond in aanraking gekomen en uiteindelijk in een sloot beland. De bestuurder, do heer Eelco W. J. Schuller, kon ongedeerd uit het toestel komen. WINSCHOTEN. De 69-jarige mevr. ter H. uit Bellingwolde, die te Blijham (gem. Wedde) komen de vanuit een zijweg per fiets de hoofdweg wilde oversteken, werd daarbij gegrepen door een perso nenauto. Zij werd zo ernstig ge wond, dat zij ter plaatse overleed. AMERSFOORT. In de Amers- foortse gemeenteraad is medege deeld, dat het in de bedoeling ligt voor de jeugd z.g.n. speelstraten te openen. De jeugd zal daar onge stoord kunnen rolschaatsen spelen, doordat de straten voor het verkeer afgesloten zullen zijn Zij, die in die straten autobezitter zijn, zullen slechts onder bepaal de voorwaarden hun wagen voor de woning mogen plaatsen. ROTTERDAM. De meer dan 30 jaar reeds in Engeland (Cae sar's Camp, Broadstone) wonende Nederlandse roman- en toneel schrijver Jan Fabricius vertoeft op het ogenblik in Nederland, zulks in verband met de komende huldiging op 2 oktober a.s. in de Rotterdamse Schouwburg ter ge legenheid van zijn 85e verjaardag, die hij op 30 september a.s. hoopt te vieren. DOKKUM. Twee van de ge arresteerde verdachten in de moordzaak te Anjum, namelijk Johannes D. en Ale S., hebben een volledige bekentenis afgelegd. Zij hebben de 47-jarige slikwerker P. Steegstra met een schop doodge slagen en hem daarna in een sloot gegooid. Later hebben zij het lijk er weer uit gehaald en twee kilo meter verder in het bouwland be-1 graven. De derde gearresteerde, Plotseling is dit begonnen, dat hij na een paar uur slaap wakker schrikt en begint te gillen. En al tijd is het hetzelfde liedje als ze bij hem komt: „Ik ben bang, mammie. Je moet bij mij blijven...." Maar wéór hij bang voor is, is niet uit hem te krijgen. Ze zit tussen twee vuren. Haar hart is goed genoeg, om bij haar jongetje te blijven zitten tot hij weer ingeslapen is. Maar ze weet, dat haar man zich beneden zit op te winden, om het bange kind. Ku ren noemt hij het van Freddy. Aan stellerij, tirannie. Heeft hij gelijk? Moet ze zichzelf verharden en niet meer naar boven gaan? Zal Freddy daar flinker van worden? Het gillen wordt nu bijna hyste- Andries D., zou buiten deze moord- j risch. Weer maakt ze een beweging zaak staan. om op te staan. Weer zegt vader In de eerste zes maanden van 1956 werd om de twaalf seconden een grote misdaad in de* V.S. ge pleegd, dit wordt meegedeeld in een rapport, dat het hoofd van de federale recherche, Edgar Hoover, donderdag heeft gepubliceerd. In de eerste helft van 1956 was het aantal grote misdaden met 14 procent toegenomen in vergelij king met de overeenkomstige pe riode van het vorige jaar. 'Indien dit zo doorgaat, aldus Hoover, zal dit jaar een recordaantal van twee-en-een half miljoen grote misdaden worden bereikt. Boven dien zou dit het vijfde* achtereen volgende jaar zijn, waarin meer dan twee miljoen grote misdaden zijn gepleegd. TWEE R.A.I.- TENTOONSTELLIN GEN IN 1957 De 37ste R.A.I.-tentoonstelling van bedrijfsautomobielen, auto bussen, speciale voertuigen en auto-onderdelen van 7 t/m 16 februari a.s. in het R.A.I.-gebouw zal worden gevolgd door de 38ste R.A.I.-tentoonstelling van motorrijwielen, scooters, brom fietsen, rijwielen en onderdelen van 28 februari t.e.m. 10 maart 1957. Ten aanzien van de nieuwe, drie- en vierwielige „autoscooters" is thans bepaald, dat deze tot de motorrijwielententoonstelling zul- j len worden toegelaten, mits het eigen gewicht de 400 kg niet over- I schrijdt. Binnenkort zal het wetsontwerp tot wijziging van de lager onder wijswet van 1920 in behandeling komen. In dit ontwerp zal onder meer het verkeersonderwijs voor de scholen voor gewoon lager, voor voortgezet gewoon lager, en uitgebreid lager onderwijs als on derdeel voor het vak aardrijks kunde verplicht worden gesteld. Dit deelde de voorzitter van het verbond voor veilig verkeer jhr. T. Roell gistermorgen mede tijdens de opening van de algemene ver gadering, die het verbond gisteren te Arnhem hield. Jhr. Roell wees 1 er voorts op dat alle kweekscho- len in het land thans beschikken over docenten die een officiële verkeerscursus hebben gevolgd, en op grond van een afgelegd examen hebben bewezen, be kwaam en bevoegd te zijn het vak „verkeerskennis" te onderwijzen. Thans is het verbond bezig het verkeersonderwijs aan de leerlin gen van de kweekscholen op gang te brengen. Een sterke stimulans noemde jhr. Roell de mogelijkheid tot deelneming aan een verkeers- examen, welk examen op verschil lende kweekscholen reeds als nor maal wordt beschouwd. KERKNIEUWS De synodale oproep inzake Nieuw-Guinea De classis Goes der Nederlands hervormde kerk heeft zich uitge sproken over de synodale oproep inzake Nieuw-Guinea. De classi- kale vergadering had weliswaar enige bezwaren tegen inhoud en strekking van de oproep, maar sprak toch in grote meerderheid haar instemming uit met de op roep tot bezinning inzake de vraagstukken rondom Nieuw-Gui nea. De vergadering was echter verdeeld in het oordeel of de raad van de zending terecht een domi nerende rol in deze kwestie heeft gespeeld. Ten aanzien van het tijdstip van publikatie van de oproep werd op gemerkt, dat de kerk in ieder ge val tegelijkertijd met de pers ken nis van de oproep had moeten! krijgen. Ingezonden mededeling „Margriet" het frisse blad van déze tijd, telt reeds jarenlang het grootste aantal lezeressen. Géén wonder: ieder jaar voegen de jongeren zich erbij want.„Margriet" is véél gezelliger Magistraat vertrekt naar Zeeuws-Vlaaudercn Tydcns een donderdagmorgen in het gerechtsgebouw alhier gehou den buitengewone zitting van het Kantongerecht, heeft de kanton rechter, mr. H. van den Belt, af scheid genomen, in verband met zijn benoeming als kantonrechter te Terneuzen. Het afscheid vond plaats in aan wezigheid van vertegenwoordigers van de balie, het notariaat te Zie- rikzee, de Pachtkamer, de stede lijke gemeentepolitie en de rijks politie, terwijl de burgemeesters van Zierikzee en Renesse mede van hun belangstelling blijk gaven. Na opening van de zitting, sprak de scheidende kantonrechter, wij zend op zijn vrije wil tot vertrek, daar hij bijzondere relaties bezit, die hem aan Zeeuws Vlaanderen binden. Had het een vakature el ders betroffen, dan zou er voor hem geen aanleiding geweest zijn Zierikzee te verlaten, want, al dus mr. van den Belt „het i: hier goed wonen en werken in dit kanton en ik heb dan ook alle den tot dankbaarheid". Spr. toonde zich verheugd, dat het gemeentebestuur van Zierik zee zich heeft willen laten verte genwoordigen. Het was hem opge vallen dat Zierikzee in versneld tempo wordt hersteld en spr. hoopte vurig, dat onder de ener gieke leiding van raad en b. en w. -*•*>•!• -X-X-X'v ,;„x»X"X"W' WIJ OUDERS 'i MAMMIE MAG NIET DOODGAAN Luisterend heft moeder het hoofd op. Ze had zo gehoopt dat Freddy nu vanavond rustig zou doorslapen. Maar daar schreeuwt hij toch weer. Ze ziet haar man geërgerd opkijken als ze wil opstaan om naar boven te gaan. „Laat hem schreeuwen", zegt hij kortaf. „Het is gewoon dwingerij. Je maakt het steeds erger met toe te geven. Een gezond kind hoort te „Maar ik moet toch even, kijken' aarzelt ze. „Je moet niets. Je moet hier blij ven en hem laten voelen, dat hij je niet met elke kik naar boven kan laten vliegen". Ze gaat weer zitten, maar rust heeft ze niet. Even is het stil boven. Dan snijdt de kinderstem weer door de stilte: „Mam.mèmmie!" De vader leest door en doet of hij niets hoort. De moeder zit op spel den. Je kunt een kind toch maar niet zo laten roepenEen ge zond kind, heeft haar man gezegd. Maar wie weet wat Freddy man keert. Vroeger sliep hij dadelijk in en werd niet eerder wakker dan de volgende morgen. Tussen twee vuren dreigend: „Blijf zitten. Als hij niet dadelijk ophoudt, zal ik naar boven gaan, om hem een fiks pak op zijn broek te verkopen". Het schrikbeeld Op hetzelfde ogenblik wordt het geluid van rennende, struikelende "voetjes op de trap gehoord. De kamerdeur vliegt open en een doodsbleke kleine jongen stort naar binnen, valt zijn moeder in de ar men en klemt zich snikkend aan haar vast. „Mammie, mammie, je mag niet doodgaan „Maar mijn lieve, kleine jongen, wat is er dan. Mammie is er toch". „Waarom kwam je dan niet? Ik dacht, dat je dood was". Hortend en stotend komt dan ein delijk het kleine verhaal van Fred dy's gx-ote angst naar buiten. Vo rige week had juf op school uit een boekje de droevige geschiedenis voorgelezen van een jongetje dat zijn moeder verloor en alleen moest achterblijven. Vanaf dat ogenblik heeft een schrikbeeld zich in Fred dy vastgezet. Hij durft moeder niet meer uit het oog te verliezen. Zij zou ook opeens dood kunnen gaan! Angstige dromen komen hem kwel len, waaruit hij, badend in zweet, wakker schrikt. Dan moet hij gillen om te weten dat mammie niet dood is. En nu deze avond is ze niet gekomen. Verpletterd weet hij, dat het nu gebeurd is. Mammie is dóód! Wie zal ooit de kleine kinderziel geheel doorgronden? Wie kent de verstikkende angst, die het kind bij de keel grijpt om dingen, die hij niet begrijpt, maar die loodzwaar op hem aanvallen? En wie helpt hem in zijn nood, die hij niet onder woorden kan brengen, als het zijn ouders niet zijn? Zijn ouders, die de enigen zijn, die hem met de liefde van hun hart en de zachte koeste ring van hun wezen zijn rust en veilige zekerheid terug kunnen ge ven. Laten zij in elk geval de oor zaak van zijn angst trachten op te sporen voor zij het zonder meer op ,kuren" afschuiven. MARCELLE. (Nadruk verboden). 1 de stad spoedig geheel het oude aanzien en de oude glorie zal mogen hebben teruggewonnen. Spr. bracht dank aan God, die hem kracht en gezondheid schonk zijn werk hier te kunnen doen. Zich wendend tot de kantonrech ters plaatsvervangei-s zeide mr. van den Belt op hen nimmer te vergeefs een beroep te hebben ge daan, inzonderheid niet op mr. du Croo, die het eerst en het meest voor de waarneming in aanmer king kwam. Spr. dankte ook de leden van de Pachtkamer voor de uitstekende samenwerking. Vaak heeft hij hun kennis van Schouwen-Duiveland en Tholen bewonderd en van hun juridische inzichten profijt ge trokken. Met het Openbaar Mini sterie zijn er nimmer grote ver schillen van inzicht geweest. Spr. hoopte dat de samenwerking met hei O.M. ginds bestendigd zal blij ven. Spi\ dankte ook de Griffier de heer de Raat voor de ijver en toewijding, waarmede hij hem heeft bijgestaan. In deze dank betrok hij ook mej. van Dixhoorn en de heer Haring. Met de notarissen te Zierikzee heeft steeds een goede samenwer-[ king bestaan, tei-wijl van verge lijkbare hoedanigheid de vei'hou- ding was met gemeente- en rijks-1 politie. Spr. meende dat de politie altijd juist is opgetreden, terwijl hij een woord van lof had voor de duidelijke en overzichtelijke sa menstelling van de processen- verbaal. Ook dankte hij deurwaarder M. Loeve te Goes voor de verleende diensten op de civiele en straf rechterlijke zittingen. Sprekend over de gemachtigden gaf mr. van den Belt toe, dat zij het wel niet altijd met de beslissingen eens geweest zullen zijn, maar spr. gaf de verzekering, dat deze beslis singen toch altijd naar beste ken nen zijn genomen. Tenslotte dank te spr. de heer en mevr. Heyboer, die op keurige wijze gezorgd heb ben voor het onderhoud van het gebouw. In dit opzicht kan Zierik zee wel ten voorbeeld gesteld wor den aan andere plaatsen met Rijksgebouwen. Mr. van den Belt Burgemeester mr. Dijckmeester meende dat het aan een goede samenwerking tussen de segmen ten van de „Trias Politica" niet staande aan het einde van een heeft ontbroken. Spx\ uitte zijn driejarige ambtsperiode hoopte bewondering voor de wijze, waar dat nu de persoon wisselt, hierop mr. v. d. Belt het ambt van toch immer recht zal worden ge sproken in naam van H.M. de Ko ningin en ten diepste in Naam van de Koning der Koningen, Die wenst dat alles eerlijk en met orde geschied. Veel waarderende woorden Mr. du Croo herinnerde er aan, hoe hij drie jaar geleden het voor recht had mr. van den Belt al; Kantonrechter te mogen installe ren. Spr. weet dat met het vertrek naar Terneuzen thans een innige wens van de heer en mevr. v. d. Belt in vervulling gaat en daarom wenste hij namens de kanton- rechters-plaatsvervangers de schei dende magistraat geluk met zijn benoeming. Spr. onderlijnde dat mr. van den Belt steeds met nauwgezetheid heeft gezocht naar een billijke oplossing voor rechtzoekende in het besef dat het de rechter de grootste voldoening geeft als de rechtzoekenden bij elkaar komen. Spr. gaf zijn beste wensen mee voor de toekomst en bood een ets van Zierikzee aan als tastbare herinnering aan de Zierikzeese ambtsperiode van de scheidende Kantonrechter. De ambtenaar van het O.M., mr. Schenkenbérg van Mierop, ver heugde er zich over dat hij straks zal mogen profiteren van de leiding van mr. van den Belt de twee Z. Vlaamse kantons, waar meer strafzittingen voorkomen. Spr. roemde de wijze waarop mr. v. d. Belt zich vertrouwd maakte met de wijzigingen op het gebied van het verkeersrecht en de na leving van de voorschriften bij de strafvorderingen in uniforme za ken, die echter niet als massa zaken werden afgedaan. De griffier de heer de Raat wees er op hoe er waardering is ge groeid voor het werk van mr. v. d. Belt inzonderheid wat betreft de gegeven aanwijzingen om ter grif fie te komen tot een zo efficiënt mogelijke werkwijze. Spr. typeer de de scheidende kantonrechter, als de man van het „eenvoud is het kenmerk van het ware". I Kantonrechter heeft vervuld. Na mens de Balie dankte mr. Keu- ning voor de wijze, waarop mr. van den Belt de leden steeds is tegemoet gekomen. Tenslotte voerden nog het woord de heer H. C. v. d. Zande, namens de Pachtkamer, de adjudant Kouwen van de Rijkspolitie en notaris Klaasse, terwijl deurwaarder M. Loeve de rij van sprekers sloot. Sprekend in het algemeen dankte mr. van den Belt voor de vele goede woorden en het fraaie zeer door hem gewaardeerde geschenk. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Zierikzee I-Veerse Boys I A.s. zondag speelt het le elftal van Zierikzee haar 2e competitie wedstrijd en wel thuis tegen Veerse-Boys I uit Raamsdonkveer. Het Zierikzeese elftal is als volgt samengesteld: J. v. Geesbergen d., C. J. Krello en C. v. d. Maas a., C. Verwest, C. v. Aken <aanv.) en B. de Zeeuw m., F. A. v. d. Wes ten, S. de Vlieger, J. Stoel, C. Sim mers en D. de Boer v. Dit is dus hetzelfde elftal dat vorige week tegen V.E.S. '34 een flinke en verdiende overwinning behaalde. Wanneer het in dezelfde vorm kan spelen is er zondag een spannende partij voetbal te ver wachten, waarvan de uitslag moeilijk te voorspellen is. De wedstrijd wordt geleid door de heer J. Vermeulen. Ingezonden mededeling Niet krabben. De helder vloeibare D.D.D. kal meert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziek tekiemen en geneest tot diep ln de huidporiën. VLOEISTOF 1.20 BALSEM ï.so ZEEP 0.90 FEUILLETON Oorspronkelijke roman door HENK VAN HEESWIJK HOOFDSTUK I Weduwnaar zonder verdriet Op hetzelfde ogenblik, dat Tom Boornberger de sterfkamer ver liet, en de deur achter zich sloot, had hij het gevoel, dat een zware keten definitief van hem afgeval len was. Hij bleef nog even met zijn rug voor de gesloten deur staan en rekte zich uit. Doch met een betrapte hij er zich op, dat zijn gedachten op zijn minst ge nomen profaan waren. Enkele mi nuten geleden was er een mens gestorven, en wat meer zei: het was zijn vrouw. Elly, waarmee hij de vorige maand negentien jaar getrouwd was geweest. En toen reeds was ze ernstig ziek. Met gebogen hoofd liep hij naar het kleine kantoortje achter de winkel en ging in zijn stoel zitten, bij het bureautje, waar hij zijn kori-espondentie behandelde. Hij keek eens rond en zag de lege plaats achter het grote bureau. De zware leren stoel was er tegen aan geschoven. Die plaats zou voortaan leeg blijven. Elly zou zich nooit meer haar hem om draaien en gewoontegetrouw haar bril afnemen en hem aankijken om wat tegen hem te zeggen. Deze episode van negentien lange jaren was voorgoed voorbij. Afgesloten. In de slaapkamer lag ze nu: zijn sterke vrouw. En men zou nu wel bezig zijn om haar, zoals het heet, behoorlijk af te leggen. Straks zou de begrafenisondernemer komen en hem kondoleren met het zware verlies. Om vervolgens de maat te nemen voor de kist. En de tekst te vragen voor de rouwcii-culaires en de advertenties. En hij moest nog naar het gemeentehuis om het overlijden aan te geven. Maar goed, dat het middag was. Nu kon hij er toch niet terecht; niet eer der dan morgenvroeg. Tom keek door het tussenraam en zag het meisje in de winkel lopen. Ze trok de overgordijnen los en liet die zakken. Meteen lag de winkel en ook het kantoortje in het halfduister. Nu zouden de overburen wel tegen elkaar zeg gen: „Zo, zo, is mevrouw Boorn berger overleden? Wel, dan is ze tenminste uit haar lijden." Tom zuchtte en tastte naar zijn zak. Hij diepte een pakje sigaret ten op en toen hij even later rook te, zag hij het meisje, dat roodbe- huilde ogen had, weer gaan, naar binnen. Eigenlijk was hij een ongevoelig mens. Nu zat hij hier in het kan toortje te roken, alsof er niets aan de hand was. En zijn kinderen waren in de grote achterkamer: ongetwijfeld zaten ze te huilen. Ze waren vóór hem de kamer uit gegaan, onder zachte dwang van tante Bep, de zuster van Elly. En fin, hij behoefde zich geen zorgen te maken; Beb zou alles verder wel bedisselen. Dat lag in haar aard. Ze was niet voor niemandal een zuster van Elly. Gek, dat hij nu niet huilde. Dat deed je toch, als er iemand over leden was? Hij herinnerde zich nog het sterven van zijn eigen moeder. Toen was hij nog geen tien jaar oud geweest. Weken na dien kon hij soms nog zo opeens in huilen uitbarsten. Later, toen zijn vader overleed, was hij bijna achttien jaar. Dan huil je niet meer, had hij gedacht. En met samengeknepen lippen had hij aan de groeve gestaan. Hoewel hij grote moeite had om zich in te houden, Maar hij had de blikken van al die mensen rond het graf op zich gevoeld en daarom wilde hij zich nu niet laten gaan. Hij drukte zijn sigaret uit in het asbakje op de hoek van zijn bu reau en keek weer in de verlaten winkel, waar de radio- en televi sietoestellen stonden, de elektri sche strijkbouten en scheerappa- raten, de straalkachels en andere electrische artikelen. Dat was zijn vak en dat had Elly geweten. El ly, die met haar centen deze zaak was begonnen. Omdat ze geen man wilde hebben, die knecht was. Elly had hogere aspiraties. En Elly had haar zin doorgedre ven. zoals ze dat altijd gedaan had, in de verkeringstijd en ook later, in hun huwelijk. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5