DE ZIERIKZEESCHE COURANT Voor ^nger,/,,, VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1956 ZIERIKZEESCRNIEUWSBO ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs por 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. f, Tei,\12. i- na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr.j 13^6/7 Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman jOdWntfAloii'je Dienst Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE Tel; 309. DE PROCESSEN TEGEN TWAALF (VAN 154) BEKLAAGDEN VAN P0ZNAN Westerse rechtsgeleerden en journalisten In twee gerechtshoven te Poznan z(jn donderdag de processen begon nen tegen twaalf der 154 beklaag den, die in deze Poolse stad terecht zullen staan op beschuldiging van moord en andere misdreven gedu rende de wanordelijkheden, die op „zwarte donderdag", d.i. 28 juni j.l., uitbraken. Bij deze ongeregeldheden, die volgden op een betoging van me taalbewerkers van de grote „Zis- po"-fabriek ter plaatse, die een soort „hongerprotestmars" hadden georganiseerd, zijn 53 mensen om het leven gekomen. De processen worden door drie westerse rechtsgeleerden als waar nemers bijgewoond. Alle toegangen tot het gebouw, waarin de rechtbank zitting hield, waren door de politie afgezet, even als de naar de rechtszaal leidende FELLE GEVECHTEN IN ALGERIJE Bjj felle gevechten ten zuidoosten van Batna zijn donderdag tachtig opstandelingen gesneuveld en acht gewond. Aan Franse zijde vielen drie doden en acht gewonden. De opstandelingen, die in uni form waren, werden donderdag ochtend door een verkennings vliegtuig ontdekt. Onmiddellijk werden Franse troepen naar het betrokken gebied gezonden, o.a. met hefschroefvliegtuigen. Aan de felle gevechten die ontstonden, namen ook Franse vliegtuigen deel. De acht gewonde rebellen zijn in handen van de Fransen geval len. Voorts zijn de wapens buitge maakt. Een jaar dienstplicht in west-Duitsland Het Westduitse kabinet heeft donderdag besloten de verplichte diensttijd voor het nieuwe West duitse leger, de „Bundeswehr", op twaalf maanden te stellen. Aldus heeft men te Bonn uit gewoonlijk betrouwbare bron vernomen. De diensttijd van twaalf maan den geldt voor alle onderdelen van de strijdkrachten. Het besluit van het kabinet moet nog door het parlement worden goedge keurd. Aanvankelijk had de rege ring een diensttijd van 18 maan den voorgesteld, maar wegens he vig verzet, ook uit de eigen gele deren, heeft men dat voorstel moeten wijzigen. Het onderhavige wetsvoorstel voorziet ook in een vergroting van de contingenten beroepsmilitairen. gangen in het gebouw zelf. Een ieder, die het wilde betreden, had daarvoor een toegangskaart nodig, die bij vijf gelegenheden vaa stem pels werd voorzien. Op een plein nabij het gerechts gebouw hadden zich verscheidene honderden personen verzameld. In de rechtszaal zelf waren mi crofoons en booglampen aange bracht. Fotografen mochten van dichtbij foto's van de rechters en de beklaagden nemen. Op de overvolle publieke tribune bevonden zich Amerikaanse, Britse, Franse, Poolse en Chinese verslag gevers. Er zat ook een wenende, in het zwart geklede vrouw, die een zilveren kruisje droeg. Een der drie „volksrechters" is een donkerharige, jonge vrouw. De terechtzitting werd mede bijge woond door attaché's van de Ame rikaanse, Britse en Franse ambas sades te Warschau. Geen nieuwe staking in Amsterdamse grafische bedrijven Bij de Amsterdamse dagbladen en drukkerijen is door de typogra fen vandaag niet opnieuw een sta kingsactie uitgevoerd. Dit werd op een donderdagavond gehouden ver gadering van de contactcommissie met vertrouwensmannen van de grafische bedrijven en personeels- afgevaardigden besloten. De con tactcommissie had het advies ge geven om aan het werk te blijven. Verder adviseerden zij te trach ten de toepassingsregeling der drie procent loonsverhoging zo volledig mogelijk te realiseren. Deze rege ling is woensdag j.l. door het Cen traal Bureau voor de Grafische Be drijven in Nederland bekend ge maakt. Koningin Elizabeth van En geland en haar echtgenoot, de her tog van Edinburgh, zullen van 8 tot 11 april 1957 een officieel be zoek aan Frankrijk brengen, op uitnodiging van de Franse presi dent. Gezamenlijk communiqué na Parijs: FRANS-BRITSE SOLIDARITEIT IN ELK OPZICHT VERSTERKT „wy hebben goed werk gedaan. Wjj zjjn het vandaag eens en wtf zullen het morgen eens zijn", aldus heeft premier Eden donderdag middag verklaard na afloop van de Frans-Britse besprekingen In de ambtswoning van de Franse minister-president. Mollet zei de woorden van zijn Britse ambtgenoot geheel te kunnen onderschrijven. In een gemeenschappelijk communiqué wordt gezegd, dat het doel van hef overleg - het versterken van de Frans-Britse solidariteit in elk opzicht - ten volle is bereikt. In het bijzonder zijn1 de staats lieden tot een akkoord gekomen ten aanzien van de lijn, die Engeland en Frankrijk bij het debat in de Veiligheidsraad over de Suezkwes- tie zullen volgen. Ook is besloten het streven naar een versterking van de politieke, militaire en eco nomische samenwerking tussen de landen van west-Europa voort te zetten. Tenslotte wordt in het communi qué gezegd, dat er verdere bijeen komsten van ministers van beide landen zullen worden georgani seerd, als dit nodig mocht zijn. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde na afloop der bespre kingen dat „beide regeringen het er volledig over eens zijn dat de getroffen militaire voorzorgsmaat regelen met het oog op de Suez- crisis noodzakelijk zijn en van kracht moet blijven totdat de span ning is verminderd". Een soortgelijke verklaring legde ook minister Eden voor zijn ver trek naar Londen af. In gezaghebbende Britse kringen is medegedeeld, dat de ontwerpre solutie, die Engeland en Frankrijk over het Suezgeschil bij de Veilig heidsraad zullen indienen, ten doel heeft het plan van de achttien wes telijke landen voor een internatio naal beheer van het Suezkanaal, opnieuw aanvaard te krijgen. Volgens deze kringen hebben de voornaamste punten, die door de regeringen van Engeland en Frank rijk nader besproken moeten wor den, betrekking op coördinatie van de politiek in het Midden-Oosten en Afrika. Men voorspelde dat er een nieuwe Brits-Franse minister-conferentie over het Suezkanaal gehouden zal worden, als het resultaat van de besprekingen in de Veiligheidsraad bekend is. SPEKULATIES ROND PLOTSELING VERTREK VAN TITO NAAR RUSLAND Moeilijkheden in Sowjet-Unie met destalinisering? Hoewel officieel is bekendge maakt, dat de president van Zuid- Slavië, maarschalk Tito, met de Russische partijleider Chroesjtsjef naar de Sowjet-Unie is gevlogen om daar „verscheidene dagen rust te nemen", hebben waarnemers te Belgrado donderdag als hun oor deel gegeven, dat de bedoeling van deze onverwachte stap is, de be sprekingen van Tito en Chroesjtsjef in byzjjn van andere Russische lei ders voort te zetten. Behalve over de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en Zuid- Slavië zouden de besprekingen, naar de mening van de waarnemers wel kunnen gaan over moeilijkhe den die Chroesjtsjef in zijn eigen partij ondervindt op de weg van de destalinisering. Men achtte onder de waarnemers te Belgrado de hulp, die Chroesj tsjef op dit terrein van Tito zou kunnen ontvangen, niet te verwaar lozen, waarbij men wees op de in vloed die Tito zou hebben gehad op de besluiten van het twintigste con gres van de communistische partij van de Sowjet-Unie. Uit Moskou is donderdagavond vernomen, dat Tito en zijn echtge note, Rankovic (de Zuidslavische vice-president) en Chroesjtsjef op een vliegveld aan de Zwarte Zee zijn aangekomen. De meeste Britse dagbladen le verden vrijdag commentaar op de onverwachte reis van Tito naar de Sowjet-Unie. De meest geuite hy pothese is, dat Chroesjtsjef bloot zou staan aan aanvallen van „Sta linisten" onder leiding van de voor malige minister van Buitenlandse Zaken Molotof en dat Tito met hem mee naar Sotsji, een badplaats op De Krim, gaat, om hem te steunen. Premier Boelganin en minister van Buitenlandse Zaken Sjepilof bevin den zich op het ogenblik in Sotsji. Eerste Nederlandse draagvleugelboot suist over het water Sensationele verschijning tussen herfstzeilers Als een sierlijke, glanzende vo gel scheerde de laatste dagen een nieuwe verschijning over de Noordhollandse wateren: de eerste Nederlandse draagvleugelboot „Witvis". Dit snelle vaartuig 73 km per uur was een sensationele ver schijning tussen de herfstzeilers. Slechts de kiel stak nog in het water. In puur evenwicht gleed de boot op zijn „voor- en achter vinnen", vrij van schokken en trillen. vHdt kielzog was aanzienlijk minde" dan van een traditioneel motorjacht of van een raceboot, zodat de snelheid geen gevaren voor de kaden van het Noordhol lands kanaal of de Alkmaarder- plas kon opleveren. Tal van hoge marine- en politieautoriteiten, vooraanstaande deskundigen uit scheepsbouw- en scheepvaart kringen, scheepvaartinspectie als mede vertegenwoordigers van gro te bedrijven en wereldconcerns hebben in de laatste dagen met deze draagvleugelboot volgens het systeem Schertel-Sachsenberg ken nis gemaakt. Het vaartuig is in opdracht van de reders en cargadoors James Smith en Zonen te Rotterdam ge- Dagboek van Diglienis gepubliceerd AARTSBISSCHOP MAKARI0S ZOU VERZETS LIEDEN OP CYPRUS HEBBEN GESTEUND Het Britse ministerie van Kolo niën heeft in de vorm van een bro chure uittreksels gepubliceerd uit het dagboek van de leider van de verzetsbeweging EOKA op Cyprus, generaal Givas Alias Dighenis. De geschriften zyn volgens het mini sterie in de afgelopen zomer op verschillende plaatsen op Cyprus gevonden. In het voorwoord van de bro chure wordt gezegd, dat uit de aantekeningen blijkt, dat zowel de Griekse regering als de verbannen aartsbisschop Makarios de verzets lieden op Cyprus hebben gesteund. De aartsbisschop speelde een zeer belangrijke rol bij de oprichting van de EOKA en bij het beramen van de grote acties van deze orga nisatie. Volgens deze publikatie heeft Grivas op 29 januari 1955 aan aartsbisschop Makarios geschre ven: „Ik zal mijn wapens niet neerleggen, tenzij u dat vraagt". Op 1 januari 1956 schreef hij in zijn dagboek: „gezien de grote nu merieke sterkte va nonze vijand, zullen wij niet in staat zijn met geweld een oplossing af te dwin gen". Op 29 maart 1955 schreef Grivas in zijn dagboek: „Ik heb Gen (de codenaam voor aartsbisschop Ma karios) gesproken. Wij kunnen be ginnen. Hij gaf mij zijn zegen. God is met ons". (Reuter tekent hierbij aan, dat dit het signaal voor het begin van het georganiseerde verzet op Cy- |prus was). De documenten bevatten ook onkostenrekeningen die Grivas aan de aartsbisschop zond, en me dedelingen dat van „Gen" geld ontvangen was voor aankoop van wapens. Ergens in zijn dagboek schreef Grivas over de beloning die hij en zijn volgelingen zouden krijgen, als de strijd gewonnen was en Cyprus bij Griekenland ingelijfd: „wij zul len de kruimels krijgen, terwijl anderen de overwinning voor zich opeisen. Zo gaat het tenminste in Griekenland". Volgens het voorwoord is de authenticiteit van de dagboeken bewezen. Een deel van de docu menten is gevonden tezamen met persoonlijke bezittingen, zoals scheergerei, die Grivas bij een plotselinge vlucht voor een Britse patrouille in juni van dit jaar in de bergen van Cyprus heeft moe ten achterlaten. Andere stukken zijn bij Lysi in het district Fama- gusta gevonden in flessen, die in een akker begraven waren. Donderdagochtend is tussen Arnhem en Gendringen ter. hoogte van Doetichem een 17 meter lange harmonicabus in botsing gekomen met een trailer. De bus werd volkomen gekreukeld van de weg afgedrukt (foto boven), terwijl ook de trailer er niet zonder schade vanaf kwam, zoals de onderste foto toont. Er waren een dertigtal gewonden. bouwd door de werf „Nicolaas Witsen" en Vis te Alkmaar, we reldvermaard om zijn luxe jach ten en patrouillevaartuigen, leve rancier aan tal van Noord- en Zuidamerikaanse miljonairs. De eerste Nederlandse vleugel boot heeft een waterverplaatsing van bijna 4 ton bij een lengte van 10 75 meter, een breedte aan dek van 2.60 meter en een breedte met vleugels van 3.64 meter. Stilliggend steken de vleugels .1.25 meter diep doch varend slechts 60 centimeter. Het vaartuig is uitgerust met een 8 cilinder 235 pk Chrysler-Impe rial bènzine-motor. In twee tanks wordt brandstof voor 12 uur varen meegenomen. Het verbruik is om geveer 1 liter benzine op 3 kilo meter bij een snelheid van 73 km per uur bij 4000 toeren. Gekiste visjes De bemanning van een Urker Kotter, de IJK 244, schipper R. Bos, heeft on geveer 30 mijl bewesten Terschelling een ongewone vangst gedaan. In het net trof men namelijk een kist je aan, dat dicht gespijkerd zat, maar voorzien was van enige gaatjes. Na opening bleek het kistje twee levende visjes te bevatten, die niemand kon thuisbrengen. Het is de bemanning niet gelukt de diertjes die op haringen leken in leven te houden. In een kalkmijn bij Strassberg in Saksen-Anhalt (oost-Duitsland) zijn woensdag zes mijnwerkers ver dronken, toen bij het werk een waterader werd geraakt. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Als u altijd „gedekt" wilt zijn, dan had u als „schildpad" ter wereld moeten komen. En nóg koken ze daar soep van! STAD EN PROVINCIE Zangvereniging „Nu met Hope" Donderdagavond gaf de zangver eniging „Nu met Hope" te Burgh, een programma ten beste in het rusthuis „Duinoord" te Haamstede. Een tiental nummers werd op cor recte wijze ten gehore gebracht. Het vokale bezoek werd door de bewo ners van het huis op hoge prijs gesteld. Voor het komend winter seizoen staan nog enkele zangavon den op het programma. OOSTERLAND Nog velerlei bouw- oktiviteit in de gemeente Bouw brandweergarage begonnen Wat de bouwnijverheid betreft in onze gemeente kan worden medegedeeld, dat dezer dagen de vlag woei op de schuur van de in aanbouw zijnde boerenhofstede aan de Hoge Maireweg voor de heer H. J. v. d. Zande. Verder is er deze week begonnen met de bouw van een brandweergarage aan het Groenendaal, een woning voor de heer C. v. d. Werf aan de Sint Joostmeet in wording, terwijl de laatste hand wordt gelegd aan een uienloods voor de firma Min naar te Rotterdam, beheerder de heer KI. van Dijke. Deze sorteer- loods wordt nu voor de derde maal geplaatst. Eerst stond het (houten) gebouw bij de tramhalte Oosterjand, moest toen worden verplaatst naar de Nieuwerkerkse dijk, waar de watersnood de loods sloopte. Thans is de loods in steen herbouwd en is een plaats toege wezen op het einde van de West- straat. Verder zijn er een achttal woningen aan de Zandstroomstraat onder de kap gekomen. Drs P. Creutzberg spreekt voor Culturele Vereniging De lezing met filmvertoning, die drs. Peter Greutzberg bij de opening van het seizoen onzer Culturele Vereniging, hoopt te houden, valt ditmaal voor het eerst op zaterdagavond. De oor zaak hiervan is dat de heer Creutzberg slechts deze avond disponibel had. Tevens is het een experiment van de vereniging, hoe het publiek hierop zal reageren, hoewel men hierover weinig on gerust behoeft te zijn. Want wie wil de begaafde verteller drs. Creutzberg niet horen vertellen over zijn natuurwetenschappelijke expeditie naar het wonderschone Suriname, en dan tevens genieten van het uiterst interessante film pje „Wake Boen", door hem zelf vervaardigd? Het bestuur is meer ongerust dat de Conferentiekamer te klein zal zijnA.s. zaterdag avond 29 september om half acht. TEN BATE VAN HET GROENE KRUIS Oosterland's middenstand neemt initiatief voor winkelweek Woensdagavond vergaderde in het café „Even Buiten" de plaatse lijke middenstandsvereniging al hier, onder voorzitterschap van de heer A. Bolle. Hierbty was aan wezig het dagclyks bestuur van de Groene Kruisvereniging „Oosler- land", omdat er sprake van is dat er dit jaar een winkelweek zal ge organiseerd worden, waarvan het saldo aan het Groene Kruis alhier ter hand zal worden gesteld, zulks te gebruiken voor de inrichting van het wijkgebouw aan het Konin- ginneplein. Na afdoening der huishoudelijke zaken, waarin o.m. mededeling ge daan werd dat vanaf 1 oktober a.s. alle winkels in onze gemeente om zes uur zullen worden gesloten, uit gezonderd de vrijdagavond (koop avond), komt het houden van een winkelweek ter sprake. Met bijna algemene stemmen werd hiertoe besloten. De voorzitter der Groene Kruisvereniging, de heer W. Bak ker, uitte zijn blijdschap over deze mooie geste van de middenstands vereniging, nadat hij uiteengezet had voor welke grote uitgaven de Groene Kruisvereniging straks zal komen te staan met de installatie van het nieuwe wijkgebouw. Alle zestien leden der midden standsvereniging ter vergadering aanwezig, zegden deelname toe aan de te houden winkelweek, terwijl de niet-aanwezige winkeliers tot 1 november gelegenheid krijgen zich daarbij aan te sluiten. Het plan is de winkelweek te houden van 28 november tot en met 5 december a.s. De dagattrac ties in de verschillende winkels zo mede de verloting daarna, zal in sa menwerking Ynet het Groene Kruis- bestuur worden uitgewerkt en ge publiceerd. De ere-voorzitter, burgemeester S. W. A. Laurense, sprak zijn te vredenheid uit over de genomen besluiten Hierdoor wordt het zo hoogst nuttige Groene Kruiswerk op onbaatzuchtige wijze geholpen. Ook de burgemeester zegde gaarne zijn medewerking toe en hoopte op een volledig succes De voorzitter dankte bij het slui ten der vergadering allen voor hun bereidheid tot deelname, waardoor de winkelweek 1956 realiteit zal worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1