Een wagenbestuurder erft een villa LAPPEN IN HOGE NOORDEN VAN EUROPA VORMEN EIGEN ZELFSTANDIGE GROEP tie echte zware shag VAN NELLE STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 21 september 1956 no. 18027 Tradities worden trouw in ere gehouden (Van een verslaggever) In het hoge noorden van ons we relddeel leeft, verdeeld over drie landen, het merkwaardige volk der Lappen. Hun uiterlijk wijst er op dat ïU van Mongoolse stam zijn. Ongeveer drieduizend Jaar geleden kwamen zij - vla de schiereilanden Kanin en Kola - naar Finland en vestigden zij zich in het zuiden en midden van dat land. Zij waren toen geen rendierhouders, want zij slaagden er pas In het rendier tot „huisdier" te maken, nadat zU on" geveer duizend jaar In Finland ge woond hadden. Ongeveer te zelf der tijd, dus bij het begin onzer jaartelling, kwa men over zee uit Estland de Fin nen naar Finland. Zij waren sterker dan de Lappen en dwongen dezen gewapenderhand om zich terug te trekken naar het noorden. Dit ge beurde niet in snel tempo, want nog in de zestiende eeuw woonden er veel Lappen in midden-Finland en tot in de zeventiende eeuw hand haafden zij zich in de wildernissen van Savo. De strijd tussen de Fin nen en Lappen om de jachtgronden en viswateren duurde dus vele slechts in het hoge noorden Lappen aan, en wel in de distrikten Enon- tekiö, Inari en Utsjoki. Onder de druk der Finnen ves tigden zich voorts een aantal Lap pen in gebieden, die thans tot (het noorden van) Noorwegen en Zwe den behoren. Tegenwoordig belij den vrijwel alle Scandinavische Lappen de christelijke godsdienst. De eerste bekeringen dateren uit de veertiende eeuw, maar pas om streeks 1650 gingen zij en masse tot het christendom over. Het zielental der Lappen is niet groot, meer dan enige duizenden bedraagt het niet. Niettemin zijn zij zeer trots op hun nationaliteit. Zij houden vast aan hun oeroude gebruiken. Gemengde huwelijken zien zij ongaarne. Ook thans nog weigert een Lap in de regel om een Finse vrouw te trouwen. Zij leven van de jacht, de visvangst en (voor het grootste deel) van de rendier teelt. Er zijn onder hen „rendier- vorsten", die regeren over kudden van 2500 stuks. Hoewel er nog een aantal Lap pen zijn, die als echte nomaden le ven, zoals hun voorouders duizen den jaren geleden, zijn de meesten thans iets meer gesettled dan vroe ger. "Wel houden zij vast aan hun kleurige kledij, al ziet men onder hen reeds hier en daar „gewone" Europese kleren dragen. Vooral na de laatste oorlog is er een nationale opleving onder de Lappen te be speuren. Hun belangstelling voor de eigen cultuur nam toe. Zij gin gen zich bezinnen op de economi- Nederlandse baggermo lens terug uit Egypte De drie Nederlandse baggermo lens die hun werkzaamheden in het Suezkanaal hebben beëindigd en te Ismaila op vergunning wach ten om te vertrekken, zullen eind deze week Egypte verlaten. Naar wij vernemen zijn de moeilijkhe den tussen de Hollandse maat schappij voor aannemingen „Hol- ma" en de Egyptische autoriteiten opgelost. Aan het vertrek van de molens staat niets meer in de weg. Maar aangezien het sleepprógram van de „Holma" door het opont houd geheel in de war is zal het nog enkele dagen duren voor sleepboten beschikbaar zijn om de molens uit Egypte weg te halen. Telefoonkabel Engeland-Amerika De eerste transatlantische tele foonkabel tussen Engeland en Amerika is in gebruik genomen. Het eerste gesprek via deze kabel verbinding, die 42 miljoen dollar heeft gkost, werd gevoerd tussen de directeur van de Amerikaanse telefoon- en telegraafmaatschappij, Craig, de directeur van de Britse P.T.T., Hill, en de Canadese minis ter van Vervoer, Marler. Over de kabel, die van Claren- ville op New Foundland naar Oban in Schotland loopt, een afstand van 3.600 km., kunnen 36 gesprekken tegelijk gevoerd worden. De kabel is in twee jaar tijds ge legd door het Britse kabelschip „Monarch". In de kabel zijn 51 ver sterkers aangebracht. Veel personeelsverloop in de bedrijven Er zijn fabrieken in ons land, waar het percentage mannelijke werknemers, dat per jaar vervan gen moet worden, meer dan 100 procent bedraagt, het percentage vrouwelijke werknemers zelfs meer dan 130 procent. Voor kantoren is de situatie wat gunstiger, doch ook daar bestaan records van meer dan 40 procent voor mannen en bijna 75 procent voor vrouwen. Deze percentages zijn bekend ge worden door een enquête, die het Nederlands Instituut voor Effenci- ency (NIVE) bij het Nederlandse bedrijfsleven heeft ingesteld. EUROPA's NOORDELIJKSTE^ Zweden chomttxl - KOLA LAPLAND sche en sociale belangen van hun volk. De Noorse Lappen kregen vo rig jaar zelfs een eigen krant. De nationale opleving heeft de zer dagen tijdens een conferentie van Lappen uit Finland, Noorwe gen en Zweden (in het Noorse Lap- pencentrum Karasjok) geleid tot de oprichting van een „Raad der Scandinavische Lappen", die tot taak heeft de gezamenlijke sociale, economische en culturele proble men te bestuderen en de belangen van alle Scandinavische Lappen te behartigen. LENING De Britse minister van Fi nanciën, Harold MacMïllan, die op het ogenblik een be zoek brengt aan Spencer in de Amerikaanse staat Indi ana, waar zijn moeder gebo ren is, heeft zondag geld moeten lenen om tijdens de dienst in de Methodisten- kerk iets in het kerkezakje te kunnen doen. Toen de col lecte begon bemerkte de mi nister, dat hij alleen maar Engels geld bij zich had. Hij moest wat Amerikaans geld lenen van de Britse consul- generaal Robert Mason, die naast hem zat. Mason heeft niet willen zeggen hoe groot de lening was Korte berichten uit het binnenland 's-GRAVENHAGE. Een geld- inzameling, door het Nederlands Beneluxcomité georganiseerd ten bate van de nabestaanden der slachtoffers van de mijnramp In de Belgische plaats Marcinelle, heeft 20.958,73 opgebracht. Een cheque tot dit bedrag is dinsdag op de Belgische ambassade in Den Haag overhandigd. ROTTERDAM. De beurs voor mode en huishouding „Femina", die dit jaar voor de negende maal wordt gehouden en wel van 28 september tot en met 10 oktober in het Ahoygebouw te Rotterdam, zal 147 stands (vorig jaar 125) om vatten, opgebouwd op een opper vlakte van tienduizend vierkante meter. SCHIEDAM. Op de Hoog straat te Schiedam is de 56-jarige R. Hopman voor zijn winkel al daar door een zwaar beladen vrachtauto overreden. Een van de achterwielen ging over zijn hoofd. De man was op slag dood. Zijn vrouw zag het ongeluk gebeuren. ASSEN. Bij proefnemingen met motorrijwielen op het circuit van de Schietbaan Witten bij As sen is een mijn voortijdig ontploft. Tengevolge daarvan kwam kapi tein W. J. Th. Vlieghert uit Wezep om het leven. Kapitein Vlieghert was commandant van de B-com pagnie van het 101ste legercorps geniebataljon te Wezep. Hij was 36 jaar oud en gehuwd. HEERLEN. De 56-jarige wiel- rijdster G. S. uit Merkelbeek is bij het oversteken van de provinciale weg te Amstenrade door een pas serende vrachtauto gegrepen. Zij was op slag dood. AMSTERDAM.Bij het af rijden van de Valkenwegpont In Amsterdam-Noord is een 54-jarige wielrijder, terwijl een bromfietser hem passeerde, volgens getuigen verklaringen plotseling naar links uitgeweken. Hij raakte met het voorwiel de achterzijde van de bromfietser. De wielrijder kwam ten val voor een aanhangwagen en kreeg een of meer wielen over het hoofd. De dood trad onmiddellijk in. Ingezonden mededeling Einde van de rit. Begin van een vers pakje zware VAN NELLE. In het blauwe pakje van de Weduwe zit voor mij nog altijd de allerbeste zware shag Beslissing van hogerhand Gemeente Ellemeet ziet (begeerd) poststation aan de neus voorbij gaan Bydrage ouders aan bezoek kleuterschool onvoldoende De raad van Ellemeet kwam maandagmiddag bijeen onder voor zitterschap van wethouder J. M. Dalebout, wnd. burgemeester. De voorzitter deelt mede, dat het wederopbouwplan dezer gemeente door de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting is goedgekeurd bij besluit van 29 juni 1956. Het verzoek tot verhoging der al gemene uitkering uit het gemeen tefonds voor 1956 is afgewezen. De hoofddirecteur der Posterijen heeft bericht, dat vernieuwde ves tiging van een poststation in El lemeet niet verantwoord wordt ge acht. Wel ligt het in het voornemen te Ellemeet een telegraaf- en tele foonstation te vestigen. De voorzit ter zegt deze gang van zaken zeer te betreuren, daar verschillende andere gemeenten van gelijke grootte wel een poststation hebben. Ofschoon volgens de hoofddirecteur de stormramp van 1953 niet de di recte oorzaak zou zijn geweest van de opheffing van het poststation, is deze gebeurtenis toch aangegre pen om het poststation niet op nieuw open te stellen, door aan de kantoorhouder-besteller toestem ming te geven om in Renesse te blijven wonen. Afwijzend wordt beschikt op een verzoek om subsidie van de Fede ratie van Verpleeginrichtingen voor langdurige zieken en van het Humanistisch Thuisfront. Eveneens wordt afwijzend be schikt op een verzoek van burge meester en wethouders van Middel burg om een bijdrage te geven voor de leerlingen die de openbare cursus voor kleuterleidsters bezoe ken. Gezien het feit, dat fn Elle meet geen kleuterschool aanwezig is heeft deze gemeente geen. belang bij de instandhouding van de cur sus. Het slopen van drie panden in het wederopbouwplan wordt ge gund aan de hoogste inschrijver J. C. Berrevoets te Zierikzee voor f 625. Bouw passagierswachthuisje De voorzitter brengt ter tafel het plan tot het bouwen van een wacht huisje voor de autobuspassagiers in deze gemeente. De raad gaat ak koord met het ontwerp. Met de R. T.M. is contact opgenomen over een te verlenen bijdrage. Op verzoek van de heer Gast zul len b. en w. zich nogmaals bezinften over de juiste plaats vanjiet wacht huisje. Onder de ouders van kleuters is een enquête ingesteld over de bij drage, welke zij willen verlenen in de kosten van vervoer naar de kleuterschool te Scharendijke. Deze bijdrage wordt onvoldoende geacht. Aan de ouders zal worden bericht, Schuilgelegenheden voor weggebruikers op Afsluitdijk? De A.N.W.B. heeft de rijkswater staat verzocht om langs het rijwiel pad op de Afsluitdijk, op enkele kilometers van elkaar, eenvoudige betonnen schuilgelegenheden aan te brengen, waarin de wielrijders, bromfietsers en ook berijders van motoren en scooters onder ongun stige weersomstandigheden kun nen schuilen. Deze weg is immers over tientallen kilometers onbe bouwd, waardoor iedere schuilmo- gelijkheid voor deze weggebruikers ontbreekt. De A.N.W.B. acht een spoedige uitvoering van dit verzoek van groot belang in verband met het naderend winterseizoen en de daarmee gepaard gaande perioden van slecht weer. dat de gemeente niet meer dan een bepaald bedrag kan voteren. Vastgesteld worden wijzigingen van het Algemeen Ambtenarenre glement en van de Arbeidsovereen komstenverordening Afwijzend wordt beschikt op een bezwaarschrift van D. Giljam te gen een hem opgelegde aanslag in de hondenbelasting. Wegens het aflopen van de wer kingsduur wordt de verordening op de heffing van begraafrechten op nieuw vastgesteld. De leden van de Commissie van Advies bedoeld in artikel 8 der Woonruimtewet 1947 worden alle herbenoemd. In de vakature H. Leijdens wordt benoemd J. C. Lin- ders. De raad gaat akkoord met het voorstel van b. en w. om het bouw terrein van de nieuwe o.l. school op te hogen. Tevens worden b. en w. gemachtigd om ook het bouw terrein voor woningen langs de westtij de van de Deensestraat op te hogen. Aan de minister van Binnenland se Zaken zal worden verzocht om voor 1957 de algemene uitkering uit het gemeentefonds te verhogen. De beplantingsplannen De raad kan zich verenigen met de beplantingsplannen voor de dorpskom en voor het sportveld. Deze plannen zijn inmiddels voor het verkrijgen van subsidie inge zonden aan de Commissie Overleg Landschapsherstel. Het ligt in de bedoeling om de beplanting nog dit jear te doen uitvoeren. De Gront- mij. zal de uitvoering niet zelf ter hand nemen, doch hiervoor enkele deskundige personen aanzoeken. De heer Korsman vraagt of het sportveld reeds gebruikt mag wor den. Volgens de voorzitter is zulks toegestaan, als het niet te inten sief is. (In verband met een vraag van de heer de Graaf, zegt de voor zitter te hopen dat de brandweer spoedig weer actief zal zijn, nu een bekwaam persoon als commandant is aangezocht. Op een vraag van de heer bij de Vaate deelt de voorzit ter mede, dat - ter verkrijging van bluswater - door de Herverkave ling aan de z.o.- en westzijde van de dorpskom een diepe sloot ge graven zal worden. Radioretributie wordt verhoogd De regering overweegt met het oog op de financiële moeilijkheden van de radio-omroep de luisterbij drage te verhogen. Het is namelijk gebleken, dat het in 1957 en vol gende jaren niet meer mogelijk zal zijn de uitgaven geheel te dekken uit de opbrengst van de luisterbij drage. Verhoging van deze bijdra ge verdient naar de mening der re gering vooralsnog de voorkeur bo ven het doorbreken van een sys teem, dat alle uitgaven van de om roep uit de daartoe bestemde hef fing worden betaald. Immers, zo zegt minister Cals in de memorie van toelichting op de begroting van O. K. en W., het lijkt minder juist om nog gedurende het huidige overgangsbestel en vooruitlopende op de behandeling van de aanhan gige omroepwet een principiële wij ziging te brengen in de financie ring van de radio-omroep, die on getwijfeld zou prejudiciëren op het definitieve radiobestel. De minister herinnert er aan, dat het tarief van de luisterbijdrage sinds 1941 onge wijzigd is gebleven. Het middelbaar onderwijs Blijkens door het Centraal Bu reau voor de statistiek gepubli ceerde cijfers telde het V.H.M.O. op 10 september 119.800 leerlingen tegen 108.800 een jaar tevoren (toeneming 10 pet.) tot het eerste leerjaar werden toegelaten 27.800 leerlingen tegen 25.200 in 1955. De groei was bij het rooms-ka- tholiek en prot.-christelijk onder wijs (resp. 13 en 11 pet.) sterker dan bij het ander bijzonder en openbaar onderwijs (resp. 6 en 8 pet.). Het aantal scholen steeg van 395 in 1955 tot 407 thans. zierikzee Schooljeugd zag: „De weg van alle plussen" Dinsdagmiddag heerste in de Concertzaal alhier een druk geroe zemoes vap honderden kinderstem men, leerlingen van de openbare lagere school en de landbouwhuis- houdschool „Prinses Juliana", die daar bijeengekomen waren op uit nodiging van het Comité Kinder postzegels voor een füm propagan- da-middag ter stimulering van de verkoop van de bekende zegels met de plussen (toeslagen). Eerder op de dag werd hetzelfde programma vertoond voor leerlin gen van de chr. lagere school, de lagere technische school, de St. Willebrordusschool, de chr. u.l.o.- school, de openbare u.l.o.-school en het Prof. Zeemanlyceum. Mevr. Lugt-van Heioma, voor zitster van het comité, heette het onderwijzend personeel en de jeugd hartelijk welkom. Zij richtte een dankwoord aan het adres van de direktie van de N.V. Concertzaal voor het beschikbaar stellen van de zaal. Vervolgens 6prak zij de hoop uit dat iedereen in Zierikzee aan het welslagen van deze actie zal medewerken, ten bate van de doofstomme, de blinde of anders zins zieke of gebrekkige jeugd. Hierna werd de film „De weg van alle plussen" vertoond, die niet na liet grote indruk op de jeugd te maken met zijn suggestieve opna men in kindertehuizen, instituten -voor blinde of gebrekkige kinderen. De honderden kinderen volgden met stille aandacht het verhaal dat met een spontaan applaus werd beloond. Het was zoals een onder wijsman het kernachtig uitdrukte: „goed dat ze dat ook eens gezien hebben". Na een korte pauze werd nog een tweede rolprent vertoond met als onderwerp de hoogovens te IJmui- den. SIRJANSLAND Goede resultaten met aardappelrooimachine Onlangs maakten wij melding van de werkzaamheden van de eer ste aardappelrooimachine die de aardappelen in zakken aflevert. In verband met de slechte weersom standigheden konden de resultaten toen niet ideaal genoemd worden, doch bij het huidige fraaie weer is de werking van de machine uitste kend. Voor goéd functioneren zijn 6 7 man personeel nodig, voorna melijk voor het verwijderen van loof en aardkluiten van de zeven en om de zakken van de machine af te nemen. Een handicap kan ge vormd worden door eventueel op het land groeiend onkruid. Als dit evenwel niet het geval is, presteert de machine het om ongeveer 4 ge meten aardappelen per dag te rooi en, zoals dezer dagen bij de land bouwer J. op 't Hof is geschied. FEUILLETON Elp voor de verbouwereerde Klaas goed en wel begreep wat er ge beurde, had ze zijn hoofd in haar handen genomen en voelde hij haar warme lippen op de zijne gedrukt. Gedurende enkele minuten was hij te verrast om zich te realiseren, wat er eigenlijk gebeurd was. Toen keek hij eerst rechts en links, maar de kelner stond in de verlichte zaal met de rug naar hem toe en de straat lag verlaten, terwijl er bui ten hun tweeën niemand op het ter ras zat. Daarom nam hij haar op zijn beurt in zijn armen en zei: „Dit is een slot, dat mij ook aanstaat en laten we daarom het verhaal zo maar besluiten. Vind je ook niet?" Ze keek hem lachend aan en ver borg haar blonde hoofd in zijn bre de armen. NASCHRIFT Als schrijver van deze historie kan ik natuurlijk niet toestaan, dat de hoofdpersonen in dit verhaal zelf een slot maken. Weliswaar ga ik met dit slot accoord, want wie zou een aardige jongen en een nog aardiger meisje niet hun liefdesge luk gunnen? Maar het werkelijke slot maak ik zelf. De lezeressen en lezers zouden er vanzelfsprekend geen genoegen mee nemen, als ze niet wisten wat er met de villa in Overveen gebeurde. Welaan, hen moet ik in de eerste plaats tevre den stellen, want doordat zij mijn verhalen lezen, ben ik in staat ze te schrijven. Welnu, enkele weken nadat Klaas en Loes elkaar voor het leven von den, ontving de jongeman een schrijven van de verzekeringsmaat schappij, waarin zij mededeelde, dat de villa met alle bijbehorende roerende en onroerende goederen door haar werd overgenomen en dat de heer Sweers dank gebracht werd voor zijn beheer. Maar de maatschappij voelde zich verplicht voor al hetgeen de heren Sweers en zijn vriend, de heer Stalman, ge daan hadden om deze historie tot een goede oplossing te brengen, zo dat ze zich niet konden ontslaan van haar plicht om beiden te be lonen. Derhalve werd de villa, met bijbehorende roerende en onroeren de goederen, alsmede een bedrag van tienduizend gulden aan de he ren Sweers en Stalman geschonken. De notariële overdracht zou bin nenkort plaats vinden. En de beide vrienden zouden de maatschappij ten zeerste aan zich verplichten, wanneer ze deze beloning, die ove rigens gering was tot het bedrag, dat de maatschappij weer terug ge kregen had als opbrengst van het gestolene, zouden willen accepteren Een gelijkluidend schrijven ont ving ook Piet en op de avond, dat 67 deze brief in Overveen en Gronin gen arriveerde, had er een lang te lefoongesprek plaats tussen Piet en zijn vriend. En ze besloten ten slot te deze beloning te aanvaarden. Ge lijktijdig deelde Piet hem mede, dat hij er in geslaagd was werk voor Klaas te vinden. Hij moest de vol gende dag maar naar Groningen reizen: hij kon als trambestuurder bij de Groningse tram gaan rijden. En zo gebeurde het. Hoewel bel den de villa overnamen wilde Klaas er niet In wonen. Ze stelden het huis belangeloos ter beschikking van een paar filantropische vereni gingen, die het huis vrij konden gebruiken als rusthuis voor arm lastige zwakke moeders en kinde ren. Zodat de eenmaal met gestolen geld gekochte villa, uiteindelijk nog een zegenrijke bestemming kreeg. Een periode in het jaar was de villa vrij voor de eigenaars en wel ge durende twee weken in augustus. Want elk jaar kwamen Plet en Klaas met hun vrouwen er hun va- cantie doorbrengen. Klaas kon het in Groningen niet lang stellen zon der Loes, 'zodat ze besloten om maar te trouwen. En Piet, die al geruime tijd verkering had, volgde het voorbeeld, zodat elk jaar vier gelukkige mensen er genoten van hun verlof, terwijl het tweede jaar een tweetal kinderen eveneens pro fiteerden van de gezonde zeelucht in het mooie Overveen. EINDE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5