DE ZIERIKZEESCHE COURANT Frans-Britse en Egyptische klacht op agenda Veiligheidsraad Dulles optimistisch DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1956 No. 18027 113e jaarga g ZIERIKZEE SCHEMNIEUWSBOD ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) f f,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtnu Zierikzee - Redakleur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 3| DE SUEZ-CRISIS Eden en Lloyd in Parijs De Veiligheidsraad heeft woensdag besloten zo wel de Brits-Franse als de Egyptische klacht naar aanleiding van de Suez-crisis op de agenda te plaatsen. De Brits-Franse klacht werd met algemene stemmen op de agenda geplaatst. Het besluit om de Egyptische klacht te behandelen werd genomen met zeven stemmen vóór by vier onthoudingen (Engeland, Frankryk, Australië en België). Vóór de stemming trok de Sow- jet-afgevaardigde, Sobolef, zijn voorstel in om voorrang te geven aan de Egyptische klacht. Hij steunde in plaats daarvan de Zuid- slavische suggestie, dat de Brits- Franse en de Egyptische klacht ge lijk besproken kunnen worden. De Zuidslavische suggestie werd even wel verworpen. Alleen de Sowjet- Unie en Zuid-Slavië stemden voor; Peru, Perzie en nationalistisch Chi na onthielden zich van stemming en de andere waren tegen. De Brits-Franse klacht staat dus als eerste punt op de agenda. In deze klacht wordt gevraagd om be spreking van de toestand gescha pen door het eenzydige optreden van de Egyptische regering, waar door een eind werd gemaakt aan het internationale karakter van het Suezkanaal, dat was vastgelegd in de Conventie van Constantinopel van 1888. De Egyptische klacht vraagt om "bespreking van acties van sommige mogendheden, in het bijzonder Frankrijk en Engeland, die een ge vaar voor de internationale vrede en veiligheid en een ernstige schen ding van het V.N.-handvest zijn. Dr. Nunez-Portuondo, de voorzit ter van de Veiligheidsraad, maakte na de stemming bekend, dat Egypte een volledige verklaring zal kun nen afleggen, als de Brits-Franse klacht besproken wordt. De vergadering is verdaagd tot volgende week donderdag of vrij dag. De juiste datum zal nog be kend worden gemaakt. Dan zal het debat over de Suez-kwestie be ginnen. Vóór de verdaging besloot de "Raad nog Egypte uit te nodigen •deel te nemen aan het debat over de Suezkwestie. Er is nog geen be sluit genomen over het Israëlische verzoek om toelating tot de bespre kingen. De belangstelling voor de verga dering was zo groot, dat de verga derzaal niet alle belangstellenden kon bevatten. Door middel van te levisie-apparaten werd daarom een verbinding gemaakt met de verga derkamer van de beheerschapsraad, -waar delegatieleden, pers en pu lbliek de besprekingen in de Veilig heidsraad op het televisie-scherm konden volgen. Eden en Lloyd in ParUs Premier Eden en minister Sel- wyn Lloyd zijn woensdagmiddag per vliegtuig te Parijs aangekomen voor overleg met hun ambtgeno- Het proces in Poznan Tn Poznan begint heden (donder dag) het proces tegen 154 mannen die beschuldigd zijn van misdaden tijdens de onlusten van 28 juni in deze Poolse stad. Britse, Ameri kaanse, Canadese en Franse diplo maten zijn uitgenodigd om de eer ste dag van het proces by te wonen, doch de Poolse autoriteiten hebben hun meegedeeld, dat de vraag naar plaatsen op de publieke tribune veei groter is dan het aantal be schikbare plaatsen. Het eerst zullen drie mannen te recht staan die beschuldigd worden van de „beestachtige moord" op een korporaal van de veiligheidspolitie, die zij „valselijk beschuldigd had den van het doden van een vrouw en twee kinderen". Het proces wordt voor twee ge rechtshoven gevoerd. De drie man nen staan voor het tweede ge rechtshof terecht wegens deelne ming aan de bestorming van de ge vangenis van Poznan en een aan grenzende politiepost, waar zij vuurwapens gestolen zouden heb ben voor een aanval op de veilig heidspolitie. ten Mollet en Pinau inzake de Suezkwestie. Op het vliegveld Le Bourget verklaarde Eden o.a.: „de entente cordiale is gebaseerd op sympa thie en begrip, maar wij moeten er ook voor werken om haar te handhaven. Onze twee landen ma ken ernstige tijden door, maar wij zullen deze, misschien nog meer vereend dan ooit in onze geschie denis, het hoofd bieden." Een uur later begon in de ambtswoning van premier Mollet het overleg, waaraan alleen de twee premiers en de twee minis ters van buitenlandse zaken deel namen. Franse reservisten met groot verlof Ongeveer 200.000 Franse reser visten, die onder de wapenen wa ren geroepen om in Algerië dienst te doen, zullen in de loop van het komende half jaar met groot ver lof worden gezonden. Dit heeft de Franse minister van het leger Max Lejeune woensdag na een kabinetszitting bekend gemaakt. De minister verklaarde dat deze maatregel mogelijk is geworden doordat het aantal gewone dienst plichtigen thans groot genoeg is om de strijdkrachten in Algerië op het gewenste peil te kunnen houden. Minister Lejeune zei dat er 160 000 reservisten uit het leger gedemobiliseerd zouden worden. 35.000 uit de luchtmacht en ver scheidene duizenden uit de mari ne. „De totale troepensterkte in Algerië op de eerste januari van het komende jaar zal even groot zijn als op 1 juli j.l", zo zei hij. (Frankrijk had in juli 400 000 man onder de wapenen in Algerië). „Er bestaat een goede kans dat Egypte uiteindelijk het belang zal inzien van een samenwerking met de landen die van het Suezkanaal gebruik maken", aldus de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, op zyn weke lijkse persconferentie. De minister las een verklaring voor, waarin op geduld en vinding rijkheid in de Suezkwestie wordt aangedrongen. Hij gaf uiting aan zijn vertrouwen dat men daarmee tot een oplossing kan komen en Egypte zo uiteindelijk meer mede werking gaat verlenen. Dulles be toogde nog eens, dat geen Ameri kaans schip „zich met kanonscho ten een weg door het kanaal zal banen", indien er met Egypte geen akkoord wordt bereikt, als Egypte de doorvaart weigert aan schepen met loodsen van de vereniging van kanaalgebruikers. Deze vereniging kan en wil het Suezkanaal niet boycotten, aldus Dullles. Het lidmaatschap van de vereni ging van kanaalgebruikers ver plicht geenszins tot een gemeen schappelijk optreden of tot de om weg om Kaap de Goede Hoop. Elke kapitein moet voor zichzelf beslis sen wat hij wil. En elk geval zul len de schepen van enkele landen, die niet bij de vereniging van ka naalgebruikers zijn aangesloten, het kanaal blijven gebruiken zolang dat open is. De leden van de vereniging moe ten bovendien bedenken dat het op de lange duur niet erg voordelig is, duizenden dollars te verliezen tengevolge van een boycot om Egypte te treffen. De inkomsten van het kanaal zijn niet van levensbelang voor de eco nomie van Egypte. Uiteindelijk is het een principiële en juridische kwestie. Op de vraag of de Verenigde Sta ten de Britse en Franse houding in de Veiligheidsraad zullen steunen, antwoordde Dulles, dat dat in het algemeen inderdaad het geval zal zijn. Spanning neemt weer toe ISRAEL VOERDE VERGELDINGSACTIE UIT OP JORDAANS GEBIED Engeland keurt actie af Een woordvoerder van het Is raëlische leger heeft meegedeeld, dat Israëlische troepen dinsdag avond stellingen van het Jordaanse leger in het gebied van Hoessan, ten zuiden van Jeruzalem, hebben bestormd. Hoessan ligt op 8 km afstand ten westen van Bethlehem in de onmiddellijke omgeving van Ra- mat Rachel, de plaats waar zon dag vier Israëliërs werden gedood en 16 gewond bij een Jordaanse aanval op een archeologische ex peditie. Ongeveer vijftig Jordani- ers zijn bij de aanval gedood. Dit is meegedeeld in een communique van de generale staf van het Isra ëlische leger. Een aantal Jordaanse stellingen werd bezet en een versterking van de politie van Hoessan opgebla zen. Twee Jordaanse pantserwa gens werden in brand gestoken, aldus het communique. In kringen van het Arabische legioen te Amman is men van mening, dat bij de Israëlische aan val in de afgelopen nacht op de dorpen Fokien en Hoessan meer dan negentig Israëliërs het leven hebben gelaten. Het Jordaanse persbureau maak te later bekend, dat er 31 Jordani- ers zijn gesneuveld. Op het slag veld waren de lijken van tien Is raëliërs gevonden, maar de aan vallers zouden de stoffelijke res ten van andere gesneuvelden met zich hebben meegevoerd naar Is raëlisch gebied. Onder deze lij ken zou zich dat van een „hoogge plaatste Israëlische officier" heb ben bevonden. Secretaris-generaal Dag Ham- marskjoeld van de Verenigde Na ties heeft woensdag op zijn kan toor te New York de vertegen woordigers van de grote vier, Jordanië en Israel ontboden voor dringende besprekingen over de gewelddaden aan de Israëlisch- Jordaanse grens. Groot-Brittannië heeft woens dag de Israëlische aanval op Jor daanse stellingen „sterk afge keurd" en de politiek van vergel dingsacties veroordeeld. Dit blijkt uit een officiële verklaring van het Britse ministerie van buitenlandse zaken, die op een persconferentie werd voorgelezen. In de verklaring stond voorts: „de Britse regering wenst haar medeleven met de Israëlische re gering uit te drukken over het in cident van 23 september j.l., waar bij door onverantwoordelijk schie ten van de Jordaniërs onder een groep oudheidkundigen doden zijn gevallen". Minister Cals heeft in Ame rika een kernreactor besteld voor onderwijsdoeleinden. Het appa raat, van het type „Swimming Pool", kost een miljoen gulden. De bouwkosten van het laborato rium waar de reactor in zal wor den geplaatst zullen ongeveer an derhalt miljoen gulden kosten. In oktober 1957 zal de reactor kun nen worden geplaatst. Dit is de nieuwe Poolse Mig straaljager, die op een vliegveld op het Deense eiland Bornholm is geland. De machine moest min of meer een noodlanding maken, daar een betonnen startbaan wel op de kaarten van de piloot voorkwam, doch in werkelijkheid nog niet was aange legd. De piloot van het toestel heeft de Deense autoriteiten om politiek asiel gevraagd. Op de foto zien we de machine tijdens het onderzoek door Deense militairen. „Het is me eindelijk gelukt" Poolse piloot zet Mig-straaljager op Deens eiland aan de grond Met elfhonderd km per uur naar de vryheid De Poolse piloot die dinsdag met een straaljager van het type Mig naar het Deense eiland Bomholm is gevlogen, heeft verklaard dat hij tiji'zns een ocfenvlucht uit het ver band van zijn eenheid was ont- snapt. Om bij een eventuele achtervol ging een grotere snelheid te kun nen ontwikkelen, liet hij de hulp brandstoftanks aan de vleugels vallen. Zijn collega's bemerkten echter niet dat hij een andere rich ting nam. Twintig minuten later landde hij op Bornholm. Hij schatte de snelheid waarmee hij gevlogen had, op 1100 km. per uur. Toen hij boven het vliegveld op Bornholm cirkelde, zag een Deen se officier dat het toestel een Mig was. Het luchtafweergeschut werd in gereedheid gebracht, maar de bevelvoerende officier gaf opdracht met schieten te wachten, omdat de ervaring hem geleerd had dat hier van een vlucht sprake kon zijn. Nadat hij geland was, sprong de piloot uit het toestel en schreeuw de: „Het is mij eindelijk gelukt". Olievoorziening blijft verzekerd ook al gaat Suez-kanaal dicht Maar niet ook de buisleidingen mogen verloren gaan De sluiting van het Suezkanaal zal geen ernstige afbreuk doen aan de olievoorziening heeft de presi dent van de .Standard Gil of New Yersey, H. J. Rathbone, verklaard tijdens een interview, dat wordt gepubliceerd door het Amerikaan se tijdschrift „U.S. News". Rathbone zeide onder meer het volgende: „Als wij ons geplaatst zien voor een toestand waarbij het Suezkanaal voor alle verkeer ge sloten zou zijn, menen wij in staat te kunnen zijn aan de vraag van west-Europa te voldoen door wij zigingen aan te brengen in de be wegingen van onze reserves en van onze tankschepen. Wij zouden de produktie van olie in de Verenig de Staten met een miljoen vaten, (barrels) per dag moeten verhogen, wellicht zelfs met iets minder. Wij zouden ook de produktie in Vene zuela moeten vergroten. Wij zou den voorts enige olie uit Canada kunnen krijgen. Wij menen in staat te kunnen zijn te voorzien in de behoeften van de Verenigde Staten en van west-Europa met onze hui dige vloot van tankschepen". De heer Rathbone gaf echter toe, dat het verlies van het Suezkanaal en van de buisleidingen in het nabije oosten de situatie zouden wijzigen. „Wij kunnen", aldus de heer Rath bone „met kalmte het verlies van het Suezkanaal of het verlies van Vóór 1970 bemande aardsatelliet Joseph Pecoraro, een der hoofd- den van het marine-opleidingscen trum te Washington, heeft op een bijeenkomst van het Amerikaanse raketgenootschap voorspeld, dat vóór 1970 een bemande aardsatel liet door de strijdkrachten zal wor den gelanceerd. Eén der problemen, die de ruimtevaarders moeten oplossen, namelijk dat van de eenzaamheid, wordt thans reeds aan boord van de atoomonderzeeër „Nautilus" be studeerd, aldus Pecoraro. de buisleidingen tegemoet zien, maar niet beide verliezen tegelij kertijd. In een dergelijk geval zou den wij de benzine moeten rant soeneren". Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Het geheim van een dag goed te gebruiken is die vol te pakken, zoals u een koffer zou pakken: de kleine openingen aanvullend met kleine dingen. Bepaalde postzegels buiten gebruik Met ingang van 1 januari 1957 worden de volgende bijzondere postzegels buiten gebruik gesteld en voor de frankering waardeloos: a. de zomerpostzegels, uitgifte 1955. frankeer waarden 2, 5, 7, 10 en 25 cent. b. de in 1955 uitgegeven bevrij dingspostzegel, frankeerwaarde 10 cent. c. de in 1955 uitgegeven bijzon dere postzegels met toeslag t.b.v. de Nederlandse vereniging tot steun aan het „Koningin Wilhel- minafonds" voor de kankerbestrij ding, frankeerwaarden 2, 5, 7, 10 en 25 cent. d. de weldadigheidspostzegels (kinderpostzegels), uitgifte 1955, frankeerwaarden 2, 5, 7, 10 en 25 cent. Twee Franse militaire voer tuigen zijn woensdagavond in het zuidelijk deel van Cyprus met auto matische wapens beschoten. De voertuigen werden niet beschadigd, terwijl niemand van de inzittenden werd. gewond. De auto's waren op weg naar Larnaca. Afdeling Schouwen Ned. Bond van Plattelandsvrouwen Voor winterseizoen is aantrekkelijk programma samengesteld Onder voorzitterschap van me vrouw D. Delst-Gast hield de af deling Schouwen van de Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen gistermiddag haar najaars vergadering in de kleine zaal van het „Huis van Nassau". Na een welkomstwoord van de voorzitster en het gezamenlijk zingen van het Bondslied gaf de secretaresse me vrouw J. van der Wekken-van der Wekken een overzicht van de ge beurtenissen van het afgelopen jaar. Mevrouw L, Berman-Steen- dijk bracht vervolgens verslag uit van de voorjaarsvergadering in Kruiningen. Onder de ingekomen stukken be vond zich een schrijven van de provinciale secretaresse mej. van der Leede, waarin werd voorgesteld dat ieder lid 10 cent zal bijdragen voor het kopen van een passend geschenk voor het Nationale be stuur i.v.m. het a.s. 25-jarige jubi leum van de Bond dat 10 oktober in Goes gevierd zal worden. De vergadering verklaarde zich hier mede accoord, de bijdragen zullen met de contributies worden ge- ind. Een ander schrijven van de prov. sekretaresse betrof kinder uitzending naar een der UNESCO- landen. Belangstellenden dienen hiei'toe de namen der gegadigden op te geven. Blijkens het financieel verslag van mevrouw A. de Vlie ger-Knuist is de stand van de kas 221,36. Als afgevaardigde naar de jubileum-viering te Goes werd aangewezen mevrouw L. van Lent- Aan 't Rot. Voor het komende winterseizoen is een aantrekkelijk programma opgesteld. In oktober komt een lezing en -demonstratie over het gebruik van elektrische apparaten door de Pezem. November brengt een interessante kauserie getiteld: „Goed eten en toch slank blijven". In december volgt de kerstviering terwijl in januari een specialiste in Indische gerechten zal spreken over de Indische rijsttafel. Het blijft niet bij spreken alleen want raison van ƒ1,- zal men kunnen proeven. In februari vertoont de heer Hack van Renesse zijn be kende series kleurendia's. In maart komt het Instituut voor gezinsbe groting aan het woord terwijl in april de gebruikelijke voorjaars vergadering gehouden zal worden. Medegedeeld werd dat het door gaan van de cursus handwerken zal afhangen van de belangstel ling. De directrice der landbouw- huishoudschool, mej. van Liere, deelde mede dat er voor 1 mei a.s. geen leerkrachten beschikbaar zijn voor het geven van cursussen. Het onderwijzend personeel is tot die datum overbezet. De geanimeerde en druk bezoch te vergadering werd vervolgens besloten met een verloting ten ba te van de kas. De leden hadden hiertoe medegewerkt door het be schikbaar stellen van bloemstuk- jes, fruit, handwerken e.d.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1