AMSTLEVEN levensverzekering Een wagenbestuurder erft een villa Het waterschap als doelcorporatie in dienst der gemeenschap HOOFDPIJN WEG HOOFDPIJN! Fokveedag 1956 te Zierikzee ZJERIKZEESCHE NIEUWSBODE dinsdag 25 september 1956 no. 18026 Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond Het water onontbeerlijk voor alles wat leeft (Van een medewerker). Op de zaterdag gehouden verga dering van de Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond is het woord ge voerd door mr. dr. J. Wlnsemlus, hoofd van de afdeling waterstaats recht b(j het ministerie van Ver keer en Waterstaat te 's Graven- hage. Spreker slaagde er in een „dor" geacht onderwerp, op frisse en levendige wijze te behandelen, zodat na afloop de causerie zeer werd geroemd. Spreker citeerde in het begin van zijn betoog uit het onlangs in Duitsland verschenen boek: „Negen en negentig procent water", roman van het onontbeerlijke. Inderdaad is water onontbeerlijk voor alles wat leeft. In de bijbel wordt door de apostel Petrus in zijn brief ge sproken van de aarde als uit het water voortkomende en daaruit bestaande en in de Koran wordt gezegd, dat men zijn buurman al zijn bezittingen mag ontnemen, maar van het water moet afblijven. In een ander onlangs verschenen boek: „De bijbel heeft toch gelijk", wordt onthuld hoe men in het rijk van aartsvader Abraham reeds uit gebreide verordeningen had op ka nalen en watenverken, zoals uit op gegraven kleitabletten is gebleken. Zo heerste koning Salomo over een rijk, waarin uitgebreide waterwer ken stonden onder één persoon, die men zou kunnen vergelijken met de tegenwoordige minister van Wa terstaat. Deze rijken gingen te gronde, toen het woestijnzand het water overwoekerde. Hoe meer de maatschappij zich sedertdien verder ontwikkelde, hoe groter de mogelijkheden werden van dit water te profiteren of dit te bedwingen. Men zou een ge schiedenis over de ontwikkeling van Nederland kunnen schrijven met als opschrift „Tussen terp en Deltawet". Veel hebben onze voor ouders in hun tijd gepresteerd, be ginnende bij het opwerpen van ter pen, komt men via dijkbouw, droog makerijen, inpolderingen en land aanwinning in de voormalige Zui derzee, tot het grote plan dat thans nog op papier staat, maar waarvan de uitvoeringen bereids zijn begon nen. En wat misschien niemand zou denken, blijkt uit de waterbalans opgemaakt door ir. Biemand van de Amsterdamse drinkwaterleiding,die aantoont dat Nederland een tekort aan water heeft, dat alleen te on dervangen is door meer profijt te trekken van het oppervlaktewater. Een oogst van een week uit de Nederlandse dagbladpers geeft ar tikelen over Oostelijk Flevoland, de Deltawet, stuwen in de rivieren en klachten over mogelijke veront reiniging van het water als gevolg van de petroleumwinning. In het buitenland vindt men in één week: het Suezkanaal en de Assoeandam, Korte berichten uit het binnenland HOOGEZAND. De weduwe M. Hund-Smit te Kolham (gemeente Slochteren) wordt op donderdag 27 september 102 jaar. Zij heeft tot 1929 te Sappemeer gewoond. In dat jaar overleed haar man en trok zij in bij haar oudste dochter, die nu 74 jaar is. GIETHOORN. De 46-jarige ar beider H. Slagter te Giethoorn is, doordat het paard plotseling aan trok, van een half geladen wagen gevallen. Hij kwam met het hoofd op de'stenen"terecht, waarbij zijn nekwervel ernstig werd beschadigd- In zorgwekkende toestand is hi] naar een ziekenhuis te Zwolle over- gebracht. 's GRAVENHAGE. De hoboïst Jaap Stotijn heeft zaterdagmiddag na afloop van een repetitie afscheid genomen van het Residentie-orkest in verband met het bereiken van de 65-jarige leeftijd. TIENRAY. Zaterdagavond reed een luxe wagen, bestuurd door M. uit Tienray (L.) tegen een boom op de Horsterdijk onder Tienray. Hier bij kwam de mede-inzittende S. uit Tienray om het leven. De bestuur der kwam met de schrik vrij. AMSTERDAM. In het Wilhel- minagasthuis te Amsterdam, overleden de 61-jarige mevrouw J. Wintershoven-den Hartog te Am sterdam, die zaterdagavond tegen 12 uur onvoorzichtig het rijwielpad langs de Haarlemmerweg overstak en door een bromfietser werd aan gereden. Ze is toen met een sche- delbasisfractuur naar het zieken huis overgebracht. AMSTERDAM. Maandagochtend is in het O.L.V. Gasthuis in Am sterdam de 81-jarige heer K. Stof berg overleden, die enige dagen ge leden op de Hoofdweg in Amster dam, toen hij bij het oversteken van de rijweg weifelde, door een personenauto werd aangereden. Hij werd met een gebroken been en een hoofdwond naar het ziekenhuis vervoerd. berichten over overstromingen in noord-China, Australië, van de Nijl en in Oostenrijk. Nederland ten voorbeeld In de onderontwikkelde gebieden neemt men Nederland als voorbeeld van een goede waterhuishouding. De fundamentele wet is hier, dat de boeren zelf beheersers zijn van hun eigen waterschappen. De be langhebbenden z(jn tevens de be stuurders en als doelcorporatie zijn de waterschappen efficiënt en de mocratisch. Reeds vóór de Hoekse en Kabel jauwse twisten bestonden water schappen; alle staatkundige stor men sedert die tijd waren niet in staat de waterschappen te doen verdwijnen. Toch vragen op dit ge bied vele problemen de aandacht. Bij wie behoort het oppertoezicht te berusten en hoé ver kan dit toe zicht gaan zonder de autonomie van de waterschappen aan te tasten? Wie zullen er naast de ingelanden invloed kunnen of moeten uitoefe nen, als sprake is van subsidiëring van de Deltawerken of van beta lingen aan calamiteuze polders! Het waterschap mag zich niet isoleren, er moet iets dynamisch in blijven; de kern-wetgeving zal op de helling moeten en ook pach ters zullen billijkheidshalve zeg genschap krijgen in het water- schapsbestel. Het waterschap als doelcorporatie zal de gemeenschap moeten dienen, de autonomie van de waterschappen blijven daarbij het grote punt. De Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, behandelde vervolgens eveneens enkele problemen waarmee de wa terschappen te maken hebben. Aan de maaltijd spraken nog Gedepu teerde Philipse en burgemeester Schuit van Kortgene. De rondrit over het eiland voerde door fraaie dorpen naar dijkwerken in uitvoering of reeds kant en klaar ende kennismaking met Noord- Beveland verliep vlot en uitstekend. Ingezonden mededeling Pleidooi voor leerstoel in de filmologie Tijdens de opening van de derde academische filmstudieweek, welke tot 27 september in Utrecht wordt gehouden, heeft de voorzitter van de raad van bestuur van het Ne derlands Filminstituut, dr. Ph. J. Idenburg, gepleit voor geld en plaats voor een leerstoel in de filmologie aan een der universi teiten. In vele landen, zo zei hij, is een leerstoel in de filmologie geen vreemd beeld meer aan de univer siteit. Nederland ligt, volgens hem, bij die landen ver ten achter. KERKNIEUWS Conferentie van Christelijke kerken in Oost-Azië Naar heden is medegedeeld, zal in maart 1957 in noord-Sumatra een conferentie van Christelijke kerken uit geheel Oost-Azië wor den gehouden. Behalve ongeveer honderd gedelegeerden van de ver schillende kerken in Oost-Azië, worden ook vertegenwoordigers verwacht van internationale orga nisaties, o.a. van de Wereldraad van Kerken en de Internationale Zendingsraad. De verdere uitslagen van de vo rige week gehouden Fokveedag 1956 te Zierikzee, luiden als volgt: RUBRIEK 10a. Droogstaande en melkgevende koeien langer dan zes maanden gekalfd (voor de tweede keer gekalfd). Geboren voor 1-9-52. la: Klazina 8, B. Viergever, Zie rikzee; lb: Jeltje 13, A. F. Schoof, Oosterland; lc: Nette 59, B. Vier gever, Zierikzee; 2a: Corrie, C. N. Steenland, Dreischor; 2b: Mina, B. Viergever, Zierikzee; 2c: Zwartkop, C. v. d. Hoek, Nïeuwerkerk; 2d: Janlte 20, L. J. van Gastel, Schud- debeurs; 2e: Tinie, L. v. d. Wekken, iierikzee; 3a: Aldlans Sjoukje 49, J. Boot Nz., Kerkwerve; 3b: Kitty, C. Boot Mz., Kerkwerve; 3c: Tjitske, A. Landman, Kerkwerve; 3d: Tjik- kell, B. Legemate, Kerkwerve. RUBRIEK 10b. Droogstaande en mélkgevendékoeïen langer dan zes maanden gekalfd (voor de tweede keer gekalfd). Geb. na l-9-'52. la: Oliviers Lena 62, Voorbeeld bedrijf „Frieslandhoeve", Kerkwer ve; lb: v. d. Goot '53, C. P. de Vlie ger, Kerkwerve; lc: Jantje 62, A. J. A. Bolijn, Roosendaal; ld: Bertha XI, B. A. Huigens, Kerkwerve; 2a: Marijke 33, C. Boot, Kerkwerve; 2b: Roos 1, G. A. Kloet, Zierikzee; 3a: Joukje 47, Th. C. Ganzeman, Noordgouwe; 3b: Sikje 2, B. Hage. Oosterland. RUBRIEK 11. Melkgevende koei en, hoogstens 6 maanden gekalfd (voor de derde keer gekalfd). la: Maaike 14, J. der Weduwen, Kerkwerve; lb: De Hoop 60, Th. C. Ganzeman, Noordgouwe; 2a: Maat je van 't Eikenboschje, A. P. v. d. Weijde, Ellemeet; 2b: Hennie, W. L. van 't Noordende, Bruinisse; 3a: Elske 2, B. Viergever, Zierikzee; 3b: Johanna 5, B. Viergever, Zie rikzee. RUBRIEK 12. Droogstaande koei en en melkgevende langer dan zes maanden gekalfd (voor de derde keer gekalfd). la: Wolkje 2, G. A. Kloet, Zierik zee; lb: Martena's Tietje 98, J. B. Manni, Ouwerkerk; lc: Suze 9, L. C. Bolijn, Zierikzee; ld: Adema 212, E. Verburg, Noordgouwe; 2a: Dora, L. C. Bolijn, Zierikzee; 2b: Albertje 22, Ed. Verburg, Noord gouwe; 2c: Juliana, C. A. Hanse, Bruinisse; 3a: Sneeker 57, C. v. d. Hoek, Nieuwerkerk; 3b; Bontje 1, C. N. Steenland, Dreischor; 3c: Am ja, L. J. Dalebout, Noordgouwe. RUBRIEK 13. Melkgevende koei en, hoogstens 6 maanden gekalfd (voor de vierde keer gekalfd). la: Aukje Adema, J. B. Manni, Ouwerkerk; lb: Akke 4, S. L. Vij verberg, Ouwerkerk; 2: Rika, C. N. Beije, Haamstede. RUBRIEK 14. Droogstaande koei en en melkgevende langer dan zes maanden gekalfd (voor de vierde keer gekalfd). la: Jarinkje 25, Voorbeeldbedr. „Frieslandhoeve", Kerkwerve; lb: Feikje 17, A. J. A. Bolijn, Roosen daal; lc: Aaltje 13, A. J. A. Bolijn, Roosendaal; 2a: Jantje 5, J. B. Man ni, Ouwerkerk; 2b: Aaltje 3, B. Ha- ge, Oosterland; 2c: Corrie, A. C. Dalebout, Noordgouwe; 2d: Joukje, Ed. Verburg, Noordgouwe; 3a: Mat ty 4, B. Legemate, Kerkwerve; 3b: Gerda, B. Legemate, Kerkwerve. RUBRIEK 15. Melkgevende koei enhoogstens 6 maanden gekalfd (geboren voor 1950). la: Grietje 3, C. Padmos, Eiker zee; lb: Oenema Lucie, C. Flohil, Brouwershaven; lc: Sjoukje 4, C. N. Steenland, Dreischor; 2a: Mike 3. G. van der Welle, Zierikzee; 2b: Maartje, C. Padmos, Eikerzee; 3a: Kitty, A. J. A. Bolijn, Roosendaal; 3b: Wietslce, W. L. van't Noorden- de," Bruinisse. RUBRIEK 16. Droogstaande en melkgevende koeien langer dan 6 maanden gekalfd. (Geb. voor 1950). la: Akke 49, (kampioen fokveedag '55), C. Padmos, Eikerzee; lb: Han- nie, B. Bolkenbaas, Kerkwerve; lc: Anneke 34, L. M. Moermond, Drei schor; ld: Boukje, Jac. v. d. Welle, Zierikzee; 2a: Roelofke 6, C. v. d. Hoek, Nieuwerkerk; 2b: Saakje, T. A. M. Boogaart, Ouwerkerk; 2c: Roelofs Blokje, C. L. Kommer. Noordwelle; 2d: Sophie: J. v. d. Hoek, Ellemeet; 3a: Sipke, W. L. van 't Noordende, Bruinisse; 3b: Jo, A. C. Dalebout, Noordgouwe; 3c: Detje 27, C. P. de Vliger, Kerk werve. RUBRIEK 17. Produktie-klasse. Ie prijs: Boukje, Jac. v. d. Welle, Zierikzee; 2e pr.: Maartje, C. Pad mos, Eikerzee; 3e pr.: Feikje 17, A. J. A. Bolijn, Roosendaal. RUBRIEK 18. Bedrijfsgroepen van minstens 3 stuks vrouwelijk rundvee, ouder dan één jaar, van één eigenaar (overwegend vaarzen). la: J. Boot Nz., Kerkwerve; lb: M. C. Kuijpei-, Ouwerkerk; lc: Ed. Verburg, Noordgouwe; 2: A. Hanse, Haamstede; 3a: L. M. Moermond. Dreischor; 3b; C. Flohil, Brouwers haven; 3c: M. en L. Vis, Noord gouwe. RUBRIEK 19. Bedrijfsgroepen van minstens 3 stuks vrouwelijk rundvee, ouder dan één jaar, van één eigenaar (overwegend koeien). la: C. Padmos, Eikerzee; lb: A. J A. Bolijn, Ouwerkerk; lc: J. B. Manni, Ouwerkerk; ld: B. Vierge ver, Zierikzee; le: L M. Moermond, Dreischor; 2a: J. der Weduwen, Kerkwerve; 2b: B. Legemate, Kerk werve; 2c: A. F. Schoof, Ooster land; 2d: A, Hanse, Haamstede; 3c: L. C. Bolijn, Zierikzee. RUBRIEK 20. Kampioen en re serve-kampioen stieren. Kampioen: Mercedes, 41247 S., geb. 22-3-'55, eigenaar K.I.-vereni- ging „Naar produktief vee op Schouwen-Duiveland", Zierikzee. Reserve-kampioen: Rintjes Ade ma, 914894 R.V.J., geb. 19-ll-'55, eigenaar Ed. Verburg, Noordgouwe. RUBRIEK 21. Kampioene en re serve-kampioene koeien. Kampioene: Akke 49, 371126 K.S., geb. 11-11-'48 (kampioen fokveedag '55), eigenaar C. Padmos, Eikerzee. Reserve-kampioene: Jarinkje 25, 371124 K.S., geb. 9-3-'50, eigenaar Voorbeeldbedrijf „Frieslandhoeve" Kerkwerve. RUBRIEK 22. Kampioene drach tige vaarzen. Kampioene: Marie, geb. 10-7-'54, ged. 14-l-'56, eigenaar M. J. van Gastel, Nieuwerkerk. SPORT KORFBAL S.D.K.B. Promotiewedstrijd MEVO I-WIK I 3-2 Zaterdagmiddag moesten WIK en MEVO aantreden om uit te maken, wie het volgend seizoen in de 2e klasse der SDKB zou mogen spe len. Na een sportieve en spannen de wedstrijd is het MEVO gelukt zich een plaats in de hogere klasse te verzekeren. Over de ontmoeting het volgende: Stipt 5.15 blies scheidsrechter Schot beginnen. Om beurten waren beide korven in gevaar. De WlK-aanval weerde zich geducht, maar het schieten was slecht. MEVO slaagde er echter in het spel te verplaatsen en bij een der aanvallen wist Koos Flikweert (tot haar eigen verba zing) de bal door de mand te wer pen (1-0). WIK gaf geen krimp, maar doelpunten maken lukte niet. Na ongeveer een half uur spelen, kreeg Krijn de Oude de bal goed toegespeeld en met een prachtig schot vergrootte hij de voorsprong (2-0). Na de vakwisseling was er van een bepaald overwicht g< sprake, maar niettemin wist Boy Simmers met een goed gerichte bal de stand op 3-0 te brengen. De 2e helft gaf een snel spelend WIK te zien en het werd alras duidelijk dat de voorsprong verkleind zou wor den. Hoezeer het MEVO verdedi- gingsblok zich ook inspande, wist WIK zeer verdiend de stand op 1-3 te brengen. Aangemoedigd door talrijke Kerkwervers bleef WIK enthousiast doorspelen en doelpunt te nogmaals (2-3). Toen begreep MEVO dat de overwinning nog niet veilig was en volgden van haar kant de nodige aanvallen. Naarmate de tijd vorderde werd de spanning groter, maar de beide verdedigin gen slaagden er in hun korf schoon te houden. Tegen 7 uur floot de scheidsrechter einde en had MEVO door een krappe zege zich in de 2e klas gespeeld. MEVO zal er goed aan do$n veel te oefenen om het het verloren terrein te heroveren. Voor de heer Schot niets dan lof. Hij leidde deze wedstrijd beheerst Von Brentano, de West-Duitse minister van Buitenlandse Zaken, heeft zaterdag te Hanau verklaard, dat de kwestie van het Saargebied half oktober door de Bondsdag be sproken zal worden, met het doel de Saar op 1 januari 1957 in de Bondsrepubliek op te nemen. en met grote kennis der spelregels. Mede door zijn optreden bleef de sportieve sfeer bewaard en werd geen wanklank gehoord. NOAD-Stormvogels 1-7 In de 2e klasse v. d. SDKB werd de competitie met deze wedstrijd afgesloten. Stormvogels dat in de laatste wedstrijden op verrassende wijze uit de hoek was gekomen, voerde ook in deze wedstrijd de boventoon. Toch zag het er in het eerste begin niet naar uit dat NO- AD met zulke zware cijfers het on derspit zou delven, daar er wisse lende kansen ontstonden voor beide korven. Stormvogels bleek echter over betere schutters te beschikken wat spoedig tot uitdrukking werd gebracht door doelpunten van J. Korsman en H. de Glopper. Na de vakverwisseling werd een gedekt doelpunt van D. Fonteine afge keurd. NOAD bleef ondertussen ook niet bij de pakken neerzitten, en steeds werd weer geprobeerd tot scoren te komen, maar voor de korf gekomen bleek steeds het goe de schot zoek. Met een prachtig schot bracht Wesdoi-p de stand op 0-3. Nog voor rust verhoogde D. Fonteine deze voorsprong tot 0-4. In de nu volgende Stormvogelsaan- val bleek L. Boer een voortdurend gevaar voor de NOAD-verdediging maar zijn beslissend schot bleek hij elke keer als hij vrij stond thuis te hebben gelaten. Van achter de paal bracht mej. W. Steenland de stand op 0-5. In de NOAD-aanval had de Bil met enige verre schoten, die van de korf afsprongen, weinig ge luk. K. Korsman bracht met een goed schot de voorsprong op 0-6. In de beginopstelling ging het spel weer gelijk op. Uit een snelle aan val "bracht J. Korsman de stand op 0-7. Kort voor tijd slaagde mej. Bolkenbaas er op verdiende wijze in de eer voor haar club te redden (1-7). H.L.O. Het HLO-diploma derde graad werd behaald door mej. M. C. Ge- lij nse te Renesse. Voor de tweede maal werd aan de eisen voldaan door mevrouw A. Franke-de Zwaan, de heer B. Fran ke en mej. H. Schot te Zierikzee en de heer J. J. Geleijnse te Renesse. Het vierdegraads-diploma werd behaald door mej. E. Schot en de heer J. A. van Beveren te Zierikzee. spelpeil op te voeren en WIK moet ons inziens in staat geacht worden MARKTBERICHTEN Aardappelen ROTTERDAM, 24 sept. Klei- aardappelen, 35 mm opw.: Eigen heimers f 9,75-10,50, Bintjes f 8,25- 8,50, Koopmans Blauwe f 10-10,50, IJselster f 7,75; z a n d aardappelen 35 mm opw.: IJselster f7,25, Bintjes f 7; v o e r aardappelen f 2,50-3,25. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastge steld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 24 sept. Binnen landse granen (ochtendbeurs). Offi cieuze noteringen per 100 kg. Tarwe, op vochtconditie van f 26,50-26,65. Voedergranen (gedrukt) naar kwaliteit en droogte f 23-25, win- tergerst (prijshoudend) naar kwa liteit f 21-23, haver (flauw) naar kleur en droogte f 23-24,50, rogge (prijshoudend) naar kwaliteit f 19- 21, droge en selecte kwaliteiten met flinke premie. Peulvruchten: groene erwten, (boerenschoon), voornamelijk vraag naar splitkwaliteit, van f 40-73,50, schokkers (boerenschoon) f 40-75, Ingezonden mededeling Verwaarloos ze niet die Rheumatische Pijnen. Anders kant straks niet meer op of neer Begin morgen die bloedzuiverende Kruschen-lcuur, om zelf te onder vinden - en al spoedig! - hoeveel beter ge U voelt, naar lichaam en geest. Want ook Uw stemming heeft van Rheumatische Pijnen zo te lijden. Eigenlijk vergallen die pijnen Uw hele leven, belemmeren U in Uw doen en laten. En dat ter wijl hulp voor 't grijpen ligt. Neem toch Kruschen. De kleine dagelijk se dosis doet wonderen. Op Uw hele gestel. De „drie wijze mannen" van de Navo, die pas in het Navo- hoofdkwartier te Parijs van ge dachten hebben gewisseld over een uitbreiding van de samenwerking tussen de staten-leden op nieuw- militair gebied, zullen in november te New York opnieuw bijeenkomen. Men verwacht, dat zij dan hun rap port voor de raad van ministers der organisatie gereed zullen heb ben. ER KAN NIET VAN ABNORMAAL SLECHTE BIETENOOGST WORDEN GESPROKEN Invoer van suiker slechts veiligheidsmaatregel De invoer van 10.000 ton suiker als reservevoorraad behoeft voor de verbruikers niet verontrustend te zijn, zo verneemt het A.N.P. van bevoegde zijde. Deze invoer is slechts toegestaan om absolute ze kerheid' te verkrijgen, dat aan sui ker geen tekort zal ontstaan. De opbrengst van de aanstaande nieuwe oogst aan suikerbieten is nog door een reeks vraagstukken omgeven. De planten hebben door de slechte weersomstandigheden nogal geleden (bladbreuk). Nu vormt zich de suikergrondstof in de biet voornamelijk na het vol groeien van de plant. Indien de be schadigde planten nieuwe bladeren gaan ontwikkelen, dan zal zulks ten koste van de ophoping van suiker in de biet gaan. Bovendien hangt het suikergehalte der bieten nauw samen met de weersomstandighe den in het najaar. Is er voldoende zon, dan kan dit in enkele weken aanzienlijk omhoog gaan. Ofschoon het gewas in den lande door slecht weer bladschade heeft opgelopen en in sommige plaatsen, o.a. op enkele percelen in de N.O.- polder, door wateroverlast getrof fen is, zal deze schade niet van zo danige invloed op de oogst van sui kerbieten kunnen zijn, dat men van een abnormaal slechte oogst zal kunnen spreken. Aditionele aan voeren zullen in het slechtste geval niet meer dan enige tienduizenden tonnen behoeven te zijn, afhanke lijk van de ontwikkeling in de ko mende weken tot aan de oogsttijd. Ingezonden mededeling FEUILLETON Het begon reeds te schemeren, toen hij terug kwam. Nadenkend liep hij om het huis heen en keek eens naar de tuin. Een ideaal plekje om te wonen was het toch in ieder geval. Onwillekeurig richtte hij zijn bilkken naar de buurman, met wie hij nog nooit kennis had gemaakt. Lieve help, hij was Loes helemaal vergeten. Zou ze hem gemist heb ben. Eenzaam als hij zich voelde welde er bij hem een verlangen op om haar te spreken. Maar hoe kreeg hij contact met haar? Wachte eens Wat was het vandaag? Woens dagHad ze dan niet haar uit gaansavond? In ieder geval kon hij proberen, of hij haar te pakken kon krijgen. Om de hele avond alleen in het grote huis door te brengen, daarvoor voelde hij niet veel. Lie ver ging hij dan ook maar de stad in. Hij trok zijn regenjas aan, want de lucht was dreigend en nadat hij de deur weer gesloten had, liep hij de weg op. Hij keek eens naar de villa van zijn buurman, waar uit eén enkel vertrek licht straalde. Klaas keek eens op zijn horloge: Kwart over zeven. Hm.... een beetje vroeg. Toch maar eens een poosje wachten. Hij had geluk. Ruim half acht kwam de kittige Loes de oprijlaan aflopen en ging de weg op in de richting van het dorp. Het was nu bijna volslagen donker en aange zien hij zich aan de kant van de weg bevond, net tussen twee lan taarnpalen in, kon zij hem niet zien. Toen ze vlak bij hem was, trad hij naar voren, lichtte zijn hoed en zei: „Zo Loes, een tijd niet gezien, hoe staat het leven?" Even schrok ze, maar toen ze hem herkende, vloog er een glimlach over haar gezicht. Maar onmiddel lijk daarna verdween die weer. „Zo", zei ze, „ben je niet een beetje in de war?" „In de war?" vroeg hij verbaasd. „Wat bedoel je?" „Nou we hadden wel woensdag afgesproken, maar misschien ben je vergeten, dat het drie weken gele den was". Even moest Klaas zich in zijn herinnering terugtasten. Waarem- pel, het meisje had gelijk. Diezelf de avond, dat ze naar Garderen ge reden waren, had hij met het meis je de volgende avond afgesproken. Maar toen lag hij in de kuil, buiten westen. Hij pakte brutaalweg haar arm en legde die in de zijne hoewel ze even tegenstribbelde en zei: „Ga mee, Loes, dan gaan we ergens wat drinken en dan zal ik je ver tellen, waarom ik die avond niet kon. Lees je kranten?" Ze schudde ontkennend het hoofd. „Eerlijk gezegd: haast nooit. En dan alleen maar het feuilleton". „Nou", lachte hij opgewekt, nu hij het aardige meisje bij zich had, „dan zal ik je vanavond eens een feuilleton opdraaien, zoals je er nog nooit een gelezen hebt". 66 Op een terrasje van een intiem cafeetje aan de buitenkant van Overveen vertelde Klaas aan het meisje, wat hem gedurende de laat ste zes weken was ervaren. Dat niet zijn tijdelijke huisgenoot Piet, maar hij zelf de bewoner was van de vil la, maar dat hij nu de woning ook weer kwijt was en weer even be rooid en arm als vroeger. Ja, erger, want voor hij de erfenis aanvaard de, had hij een vaste betrekking en nu was hij zonder. „Je ziet", besloot hij, „dat ik ten slotte toch maar een armoedzaaier ben en het lijkt me het beste, lieve kind, dat we er vanavond meteen maar een slot aan maken, vind je niet? Vandaag of morgen ga ik toch weer uit Overveen vandaan en dan zien we elkaar niet meer. Het was maar een intermezzo". Even was het stil, maar toen ant woordde het meisje: „We hadden het over een feuilleton, en ik ben dol op feuilletons, vooral als de jongen het meisje zijner dromen krijgt. Jij hebt vanavond een mooi feuilleton verteld, maar het slot ben je vergeten. Het verhaal zou niet af zijn, als er geen goed einde aan kwam. Laat ik dan voor het einde zorgen. Let goed op, Klaas en luis ter: Toen de jongen zijn verhaal aan het meisje had verteld, nam het meisje zijn hoofd tussen haar handen en ze drukte een zoen op zijn lippen, terwijl ze zei: „Of je villa-eigenaar bent of arm en be rooid, dat maakt voor mij geen ver schil. Ik houd van je en daarom maken we er vanavond geen eind aan. Integendeel, dit is pas het be gin". (Slot volgt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5