ZIERIKZEESCHE DE ZIERIKZEESCHE COURANT PROBLEEM VAN SUEZKANAAL MAG DG0R HET WESTEN NIET WORDEN ONDERSCHAT OLIEBUISLEIDING MOET SUEZKANAAL VERVANGEN Timmerman bekende zijn gehele gezin te hebben willen uitroeien PLEIDOOI VOOR „WAARDEVASTE BEDRIJFS PENSIOENEN" De strijd in Algerië Zierikzeese zandzakkendam wordt gesloopt en de grond geëgaliseerd STAD EN PROVINCIE DINSDAG 25 SEPTEMBER 1956 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per. 3 maanden bij vooruitbetaling 13,50, per week 27 cent. losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIH OPGENOMEN 1797-1689 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr! 1, Pe4.ri33, afdeling na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening rlr. hfttiffidTQe Dienst Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman L. nrhlmfl'Ji.'". Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Stevenson op verkiezingspad Niet alles „rozegeur en maneschijn" „De Verenigde Staten moeten er nu mee ophouden net te doen, als of het op buitenlands gebied alle maal rozegeur en maneschijn Is, terwijl de west-Europese verbin ding door het Suezkanaal gevaar loopt", aldus heeft de democra tische kandidaat voor het presi dent-schap, Adlal Stevenson, in een verkiczingstoespraak te Tulsa, In de Amerikaanse staat Oklahoma, verklaard. Een week geleden verklaarde Stevenson op een persconferentie te Washington, dat het geschil om het Suezkanaal een „gevaarlijke toestand" had geschapen, die hij dermate netelig achtte, dat hij er de voorkeur aan gaf er niet verder Over te spreken. Stevenson wees er weer op, dat de Russen er thans voor de eerste maal in zijn geslaagd vaste voet in het Midden-Oosten te verkrijgen. Hij sprak ook over het „teugeloze Arabische nationalisme", dat thans in het communisme een „bedriege- Iijke beschermer" vindt. Nederland neemt deel aan organisatie van Suez- kanaal-gebruikers Naar wordt vernomen, heeft de Nederlandse regering besloten deel te nemen aan de organisatie van gebruikers van het Suezkanaal, zo als is besproken tijdens de confe rentie te Londen. De Nederlandse ambassadeur te Londen, mr. D. U. Stikker, zal Ne derland tijdens de oprichtingsver gadering, die 1 oktober zal worden gehouden, vertegenwoordigen. An dere deskundigen zijn nog niet aan gewezen. Cypriotische vrouwen richten zich tot Britse vrouwen Cypriotische vrouwen hebben er maandag bij de vrouwen van Groot Brittannië op aangedrongen te trachten een einde te maken aan het bloedvergieten op Cyprus. Volgens de leidsters van deze ac tie is de oproep door 6.000 eiland bewoonsters getekend. Ook wordt aangedrongen op ge meenschappelijke actie tot terug zending van aartsbisschop Makarios en andere gedeporteerden, invrij- heidsstelling van alle politieke ge vangenen en. afschaffing van de noodmaatregelen. Grote bevolkingsgroei van China Eén miljoen per maand Tsai Tsjang, de leidster van de Chinese vrouwenorganisatie, heeft op het congres van de communis tische partij te Peking verklaard, dat China „vastberaden" het be ginsel van geboorteregeling ir praktijk moet brengen, omdat dit „de gezondheid van de vrouwen, de kinderzorg, het huiselijk leven en de nationale welvaart" zeer ten goede zal komen. Ook premier Tsjou En Lai heeft over geboorteregeling gesproken, toen hij z'n rapport over het tweede vijf-jarenplan indiende. De be voir king van China neemt gemiddeld per maand met één miljoen toe, doch functionarissen ontkennen met klem, dat de maatregelen voor ge boorteregeling iets te maken zou den hebben met vrees voor over bevolking. Frans plan wordt voorgelegd Frankrijk zal aan de bevriende landen, die voor het vervoer van olie van het Suezkanaal gebruik maken, een plan voorleggen, om een oliebuisleiding aan te leggen van de Perzische Golf naar de Mid dellandse zee, via Turkije, zo deel den gewoonlijk goed ingelichte kringen te Parijs maandag mede. Volgens deze kringen heeft de Franse regering haar goedkeuring gehecht aan dit voorstel van de staatssecretaris voor Industrie en Handel, Maurice Lemaire. Deze buisleiding zou niet alleen een andere mogelijkheid voor het vervoer van olie uit het midden oosten naar Europa bieden, inge val door politieke ontwikkelingen het Suezkanaal gesloten mocht worden, zo werd verklaard. Zij zou ook verlichting brengen in de be lasting, welke de jaarlyks toene mend ehoeveelheden olie uit het midden-oosten voor het scheep vaartverkeer door het kanaal vor men. Per zeiljacht de wereld rond Georg Kuhn, een 53-jarige uit Stuttgart wil een zeil tocht om de wereld maken. In drie jaar heeft hij een zeewaardig jacht gebouwd, genaamd „Het wapen van Stuttgart". Het jacht is 11,2 meter lang. Op zijn reis zal hij worden vergezeld van zijn 22-jarige zoon en een fo tograaf. Het zeewaardig jacht meet 35 ton. De zeil tocht zal drie jaar duren. Via de Neckar, de Rijn en het Rijn-Rhönekanaal wil men aan de Middellandse zee komen. Het zeiloppervlak bedraagt 85 m~. Van Gibral tar gaat de reis over de At lantische oceaan naar Zuid- Amerika. Via Vuurland en de zuid- en noord-Amerikaanse westkust wil hij Canada be reiken. Van Vancouver in Canada zal de sprong over de Grote oceaan worden ge waagd inet als tussenstation Hawaii. Daarna staan India en Afrika op het programma. Vliegramp te Eindhoven! f 150.000 bouwschade Met grote energie is gisteren door de BABOV, die verscheidene grote aannemersbedrijven tot zijn beschikking heeft, begonnen met de herstelarbeid aan de door de vliegramp in Strijp geteisterde wo ningen. Verwacht wordt, dat nog deze week enige huizen weer kun nen worden betrokken. De deskun digen verklaren, dat over 4 tot 5 maanden alle woningen weer her steld zullen zijn, onvoorziene om standigheden als vroeg invallen van de vorst daargelaten. De loutere bouwschade wordt geraamd op 150.000 gulden. Al degenen, die door de vliegtuigramp schade heb ben geleden, kunnen zich vervoe gen op het bureau van de mare chaussee aan de Tuinstraat te Eindhoven. In overleg met de ge troffenen zal de schade worden ge taxeerd. Kinderverlamming loopt terug Blijkens de Staatscourant van gisteren (maandag) werden in de week van 9 t.m. 15 september aan gegeven 59 gevallen van kinderver lamming met verlammingsver schijnselen en 17 gevallen zonder verlammingsverschijnselen (waar van 15 in Limburg). Over deze week daarvoor werden 92 nieuwe gevallen aangemeld. Het grootste aantal kinderver- lammingsgevallen in de week van 9 t.m. 15 september kwam voor in de provincie Zuid-Holland (24). Daarna kwamen Noord Brabant en Limburg (resp. 8 en 1). H(j deed nicotlne-preparaat door oliebollen De postcommandant der rijkspo litie te Wieringerwerf heeft te Mid- denmeer zondagavond gearresteerd de 46-jarige timmerman J. L., die bekend heeft zijn gezin, bestaande uit zijn vrouw en drie kinderen van resp. 14, 12 en 10 jaar, door vergift van het leven te hebben willen be roven. Op 9 september jl. werd het gehele gezin ziek na het nuttigen van oliebollen. In verband hierme de werden allen overgebracht naar het Sint Elisabethsziekenhuis te Alkmaar. Genoemde postcommandant had inmiddels de oliebollen en restan ten van de ingrediënten hiervoor in beslag genomen. Deze werden op gezonden naar de Keuringsdienst van Waren te Alkmaar en in over leg met de inspecteur der volksge zondheid naar de Rijksinspectie van de volksgezondheid te Utrecht. Het bleek dat muizen, die van de oliebollen aten, spoedig stierven. Bij nader onderzoek door de rijkspolitie bleek dat reeds eerder, op een dag toen J. L. op bezoek was bij familie, rode kool wegens de vreemde smaak die hier aan was, door de overige huisgenoten niet was genuttigd. Bij een ingesteld onderzoek in de schuur van de woning van de ver dachte werd daar een flesje gevon den, waarin zich een zwaar vergift bevond, namelijk een nicotinehou- dend preparaat dat gebruikt wordt voor bestrijding van ziekten in landbouwgewassen. Ook kon wor den vastgesteld dat de in beslag Meer dan 400 kinderen heb ben maandag de Weaverton-sehool te Henderson, in de Amerikaanse staat Kentucky, verlaten uit pro test tegen de toelating van vijf ne gerkinderen. De circa 400 overige blanke leerlingen woonden de les sen maandag normaal bij. De ne gerkinderen bezoeken de school reeds sedert 4 september, toen het nieuwe leerjaar begon. Grillig verloop kosten van levensonderhoud noopt er toe Thans „gokspel met meer nieten dan prijzen" Prof, dr. P. Kuin, buitengewoon hoogleraar aan de universiteit van Antwerpen, heeft voor de jaarlijkse Accountantsdag, die zaterdag in Utrecht wordt gehouden, een prae- advies geschreven over „waarde vaste bedrijfspensioenen". De prae- adviseur spreekt zich in zgn studie in beginsel uit voor het invoeren van „waardevaste" (d.i. met de kosten van levensonderhoud op- en neergaande) pensioenen. •0- 'r 4;- -j TEXELS VUURTOREN GERED. Op het ogenblik wordt aan de noord kust van het Wadden-eiland Texel hard gewerkt om de zee, naar men hoopt voor altijd, de pas af te snijden naar de vuurtoren, die op het ogenblik nog slechts door 45 meter land van de branding wordt geschei den. Een vijftig jaar geleden nl. bevond zich tussen de vuurtoren en het strand nog een strook land van een kilometer breed, maar dit land is in de loop der jaren geleidelijk door de zee weggeknaagd. Thans is men echter bezig de ktist ter plaatse te beveiligen met een zware dijk, die men in november a.s. hoopt te hebben voltooid. De aanlegkosten bedra gen een miljoen gulden. - De foto geeft een beeld van het werk; op de achtergrond de vuurtoren, waarvan men reeds vreesde dat hij een prooi van de nadersluipende zee zou worden. Hij beperkt zich tot pensioenre gelingen in het bedrijfsleven, die boven het bodempensioen van de algemene ouderdomsvoorziening uitgaan, maar veel van zijn be schouwingen zijn ook op ambte lijke pensioenen van toepassing. Het grillige verloop van de kos ten van levensonderhoud in de 20e eeuw - aldus prof. Kuin - bewijst n.l. dat het vaste geldinkomen der gepensioneerden deze weinig draag krachtige groep tegen haar wil be trokken heeft in een reusachti gokspel, dat veel meer nieten dan prijzen heeft. De onderstaande cijfers tonen a: wat er gebeurd is met de koop kracht van Nederlandse pensioenen die op verschillende, telkens vijf jaar na elkaar gelegen, tijdstippen zijn ingegaan en die een normale looptijd hebben gehad: 1900-1910 13 °/o, 1905-1915 21 °/o, 1910-1920 50 o/o, 1915-1926 9 °/o, 1920- 1931 55 1925-1936 28 °/o, 1930-1942 17 °/o, 1935-1947 50 1940-1952 55 °/o. Het gevolg hiervan is niet alleen, dat de gepensioneerden in tijden van duurte gebrek lijden, maar dat er in zulke tijden een morele plicht komt te rusten op de werkgevers om duurtetoeslagen te geven op pensioenen, waarvoor zij reeds een volledige voorziening hadden ge troffen. Zelfmoordcommando's van Alge rijnse verzetsstrijders hebben gis teren (maandag) in Algiers bij bliksemaanvallen drie Fransen ge dood en zes personen gewond. De verzetsstrijders, die in groep jes van drie of vier man opereer den, sloegen bij het aanbreken van de dag elf maal toe. Hun aanvallen duurden slechts 35 minuten. On danks de voortdurende waakzaam heid van 110 Franse patrouilles, slaagden de aanvallers er in te ontkomen. In het Algerijnse departement Constantine werd maandag een twintigtal Europeanen gewond toen een granaat ontplofte in een bios coop. Bij verspreide gevechten in het rotsachtige berggebied bij Constan tine zijn 65 verzetsstrijders door Franse troepen doodgeschoten. Bij gevechten in het gebied van Tizi-Ouzou zijn vijf Algerijnse Fransen vermoord of ontvoerd. In hetzelfde gebied hebben Franse troepen verscheidene verzetsstrij ders gedood en een grote hoeveel heid oorlogsmateriaal buitgemaakt. In Oran is een mohammedaanse koopman door verzetsstrijders dood. genomen oliebollen hetzelfde pre paraat bevatten. Toen J. L. nog in het ziekenhuis vertoefde verkreeg hij op zijn ver zoek vergunning enige kleren voor zijn kinderen uit zijn woning te halen. De rijkspolitie arresteerde na dit bezoek de verdachte, daar bleek dat hij het bewuste flesje, waarin de politie inmiddels een andere gelijkgekleurde vloeistof ge daan had, bij zich had gestoken. Hij verklaarde dat te willen afgeven aan de politie. Inmiddels was ook een brief ge vonden waaruit bleek, dat de ver dachte, die in Amsterdam werkte, aldaar een relatie met een vrouw had. J. L. legde toen een volledige bekentenis af. Zijn bedoeling was geweest, in verband- met gezins moeilijkheden, zijn gezin uit te roeien. Onverlaat steekt vrouw neer Zaterdagavond omstreeks half acht is de 28-jarige mevrouw L. J. op de eerste etage van een woning aan de Zeedijk te Amsterdam door een tot nu toe onbekende man ge stoken. Met ernstige, hoewel niet direct levensgevaarlijke, verwon dingen is de vrouw in het O.L.V. gasthuis opgenomen. Haar toestand was echter van dien aard, dat zij gisteren nog niet door de politie verhoord kon worden. Op 16 december zullen in Po len verkiezingen worden gehouden voor een nieuwe Landdag (parle ment). Het besluit daartoe is maan dag door de Poolse staatsraad ge nomen, zo meldt het officiële Pool se persbureau P.A.P. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Wie zich te lang vermeit in het succes van vandaag, ver zuimt kostbare uren om het succes van morgen voor te be reiden. „Dakota" voor leden Koninklijk Huis Op de begroting is een aanbeta lingsbedrag van een miljoen ge bracht voor de aanschaffing van een nieuw vliegtuig ten behoeve van de leden van het Koninklijk Huis en de regering. Het ligt in de bedoeling het vliegtuig PH-PBA (een Dakota) door een nieuw te ver vangen. Hoewel de aflevering van dit vliegtuig nog niet in 1957 zal geschieden, zal een aanbetaling in dat begrotingsjaar nodig zijn. De aanschaffingsprijs van het vliegtuig zal f 2.500.000 bedragen. Twee doden bij verkeersongeval Op de rijksweg te Vlaardingen is gisteravond omstreeks half acht een ernstig verkeersongeval ge beurd dat aan twee personen het leven heeft gekost. De heer A. J. W. uit Maassluis wilde met zijn personenauto een andere auto pas seren, toen uit de richting Maas sluis een scooter naderde, die hij niet had opgemerkt. De botsing die volgde was zo hevig, dat de be stuurder van de scooter, de 28-ja rige student B. uit Rotterdam, on middellijk werd gedood, en de duo passagier, de 22-jarige student C. H. K. uit Vlissingen in zorgwek kende toestand per ambulance auto naar het algemeen ziekenhuis moest worden vervoerd, waar hij spoedig na aankomst is overleden. Bedje wordt gespreid voor nieuw Slingerbos Sinds enkele weken is men bezig met het slopen van de zandzakken- dam, die in het rampjaar 1953 de stad moest beschermen tegen het uit Schouwen komende zeewater. De afkomende grond wordt geëgali seerd, met dien verstande dat de dam als 't ware wordt afgeplat en het nieuwe Slingerbos in de toe komst dus op een hoger niveau zal komen te liggen dan het oude vóór de ramp. De oprichting van de zandzak kendam - waarmede uiteindelijk een niet te becijferen voordeel werd behaald - herinnerde destijds aan een andere overstroming, nodig om de Spanjaarden van het eiland te verdrijven en vooral van de muren van Zierikzee vandaan te houden. De stad bleef toen droog, omdat de muren nog geheel intakt waren, zo dat het water geen vrije toegang had. Stellig zal in de moderne tijd niemand nog behoefte gevoeld heb ben Zierikzee te omkluisteren met muren, maar in 1953 zou het toch braaf handig zijn geweest. Het werd geen muur, maar een dam van zakken, die in recordtijd werd opgeworpen, tegen het tweemaal per etmaal binnenstromende water. Na de sluiting der dijkgaten meenden de technici (te) lang, dat de reeds aangevreten en hier en daar van coupures voorziene dam nog enige betekenis zou kunnen hebben als waterkering, in geval van een onverhoopte nieuwe cala miteit. Daarom traineerde het slo pen zolang en zijn elders op het (Eigen foto), eiland reeds bomen diep geworteld, terwijl het langs de boorden van Zierikzee nog overal 'n kale boel is. Thans echter is het toch zover. Een draglinemond hapt gretig in de klei van de dam en arbeiders egaliseren het terrein, met dit voor behoud - zoals gezegd - dat als het ware het fundament van de dam behouden blijft. In ieder geval is vanaf Touwbaan tot Noordhaven poort reeds een rul veld aarde ont staan, waarvan de foto een beeld geeft. Hier zullen straks de bomen worden geplant, die de oude „Wan deling" weer een groene omlijsting geven. SIRJANSLAND Rondrit over het eiiand van bejaarden Een comité, gevormd uit hen die een luxe auto bezitten, heeft het initiatief genomen om de ouden van dagen een rondrit over het eiland aan te bieden, temeer daar de meesten van deze ouderen het eiland na de ramp soms helemaal niet of slechts gedeeltelijk hebben gezien. Naar ons werd medegedeeld is het aanbod met enthousiasme ontvangen en ook alle autobezit ters hebben zich spontaan hiervoor gemeld. Het zal dan ook geen moei lijkheden geven wanneer men dezer dagen de inwoners een lijst zal presenteren om de bijkomende kos ten welke deze middag zal mee brengen, te betalen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1