Vraagstuk van de hoge polderlasten blijft in Zeeland urgent Een wagenbestuurder erft een villa Zeeuwse polder- en waterschapsbond Concentratie van polders binnen 2 jaar Tal van provinciale-, gemeente lijke- en waterschapsautoriteiten hebben zaterdag in hotel „De Stadswünkelder" te Kortgene de algemene vergadering van de Zeeuwse polder- en waterschaps bond bijgewoond. De voorzitter, de heer P. J. J. Dekker, gaf o.m. een historisch overzicht van het eiland Noord-Be veland in het algemeen en van Kortgene in het bijzonder. Er breekt thans een nieuwe toekomst voor Zeeland aan en deze wordt mede bepaald door de Deltawerken. De heer Dekker vroeg aandacht voor het vraagstuk der hoge pol derlasten; dit kan z,i. niet worden opgelost door verlaging van de las ten, maar veeleer door verhoging van de pachten, teneinde de eige naren in do gelegenheid te stellen de lasten gemakkelijker te doen be talen. Hij memoreerde de samen voeging van polders en water schappen, waarvan het resultaat zal zijn nivellering van lasten in het geconcentreerd gebied. De heer Dekker besprak voorts de arbeid van de Commissie finan ciering bestel Waterschapswezen. Speciaal in Zeeland, waar men reeds enige jaren wacht op een hervorming van de toestand in de calamiteuze polders, ziet men met verlangen uit naar de resultaten van de arbeid dezer commissie. Ook het vraagstuk der bestrijding van de waterverontreiniging verdient de aandacht. In Zeeland is deze kwestie moeilijk omdat er gebrek is aan voldoende steun in de pro vinciale reglementen. Krachtig waterschapsbestel De heer Dekker merkte tenslotte op, dat men, nu er in Zeeland grote waterstaatkundige werken tot uit voering gaan komen, zich er reken schap van dient te geven dat het waterschapsbestel zo krachtig en efficiënt mogelijk worde aange past aan de nieuwere inzichten op het gebied van het waterschaps- DELINGSDIJK VEERVERBINDING Wij willen geen daemagogie be drijven, maar Schouwen-Duiveland wordt een delingsdijk van vijf mil joen gulden opgedrongen - met geld van de overheid - terwijl het tot een bevredigende oplossing van het veervraagstuk Zijpe-Anna Jacoba- polder tot nu toe nog niet is ge komen. Als wij de miljoenen had den voor een tweede boot, voor een goede reserveboot of voor een an dere oplossing die de technici stel lig kunnen bedenken, dan zou Schouwen-Duiveland een onschat bare dienst worden bewezen. De eerlijkheid gebiedt te erken nen, dat wij destijds de „Krammer" als een verbetering hebben begroet. Het was ook een verbetering en zelfs een grote (en gewaardeerde), maar het probleem is toch rtog niet afdoende opgelost, zoals de prak tijk heeft geleerd. Van meetafaan was het duidelijk, dat er misère zou komen zodra de „Krammer" uit valt. De „Krammer" is nautisch ge zien een lastpost en het water is moeilijk bevaarbaar; de „Kram mer" is dus nogal eens gehandi capt in de vaart geweest, waar voor niemand een verwijt treft. Maar het nuchtere feit mag gecon stateerd worden, dat de schade voor Schouwen-Duiveland zich doorzet.. Het lange wachten geeft ongerief' en verstoort zakelijke en menselijke ver houdingen. Bovendien treedt schade op, ook al zijn er geen cijfe raars die dat nu eens precies zwart op wit kunnen voorrekenen. De vraag is dus gewettigd of de huidige gang van zaken, inclusief de vervoerstechnische risiko's, be stendigd blijft, dan wel of er nog een verbeteringsmogelijkheid (liefst een zo ideaal mogelijke) ligt. Moe ten wij onze vervoersziel in lijd zaamheid bezitten tot de Deltadam- men er liggen of is er nog een tus sentijdse oplossing om het eiland te helpen in de strijd om het „nieuwe gezicht". De vraag klemt temeer, omdat sinds het in de vaart komen van de „Krammer" de verkeersintensi teit enorm is toegenomen. Het ligt volkomen in de lijn der verwachting dat deze ontwikkeling zich zal voortzetten en daarom is het niet zo bijster onbescheiden als deze vraag op Schouwen-Duiveland ge steld wordt. Wij geloven ook niet direct dat een tweede boot continu werk zou hebben, maar intussen zweven wij in een woud van tegen- strijdigheidjes en problemen, afge wisseld met de koude douche van een gestremde vaart of een gehan dicapt veer. Een onder alle omstandigheden bevredigend vervoer met een mini male risikofaktor is de eis die het eiland stelt, want nimmer mag ver geten worden dat het zijn excen trische ligging ook nog duur moet betalen met veergelden, die au fond een belasting apart vormen. beheer. Het streven moet gericht blijven op het behoud van de fi nanciële omstandigheid, omdat dit de beste basis is voor een krachtig waterschapsbeleid. Opnieuw werd door de heer Dek ker het vraagstuk van de hoge pol derlasten aangesneden, een vraag stuk dat steeds meer knellend wordt en waarvan men als oplos sing steeds meer gaat zien: verho ging van de pacht, door te bere kenen in de garantieprijzen. De concentratie van polders zal binnen twee jaar haar beslag krij gen, de wegenzorg zal hopenlijk binnenkort minder zorg eisen als de wet Wegenfinanciering in het Staatsblad 2al zijn verschenen. Maar zover is het nog niet. De thans bestaande toestand noemde spreker hoogst onbevredigend. De uitbreiding van het belasting gebied, door vervanging van art. 94 van het desbetreffende regle ment, is dringend noodzakelijk, de waterverontreiniging is een punt van steeds meer zorg; de tegemoet koming voor de verbetering van procent in de kosten van verbete ring van zwakke plaatsen in de zeewering, legt een grote last op de huishouding der polders, omdat de resterende 20 procent, die door de polders zelf moeten worden be taald, voor dezen te zwaar is. De aftredende bestuursleden, waaronder de voorzitter en de heer P. Boudelipg te St. Philipsland: werden alle bij acclamatie herko zen. MEVROUW BOUMAN PER VLIEGTUIG UIT INDONESIË IN ROME AANGEKOMEN Zij deed sober verhaal van de gebeurtenissen Met een glimlach van geluk op haar gelaat was mevrouw Bouman de eerste passagier die uit het vliegtuig stapte, dat zaterdagmor gen uit Djakarta te Rome is aan gekomen. Haar echtgenoot wachtte haar op onder aan de trap en er volgde een langdurige omhelzing onder een spervuur der flitsende lampen van de fotografen. In een hoek van de restaurant zaal van het Ciampino-vliegveld, heeft mevrouw Bouman, die door de reis geenszins vermoeid scheen te zijn, en er trots de door de wind verwarde haren in haar grijze man telpak elegant uitzag, aan de jour nalisten het verhaal gedaan van de gebeurtenissen waarin zij een rol heeft gespeeld. Zij begon met te verklaren, dat zij zich wenste te onthouden van het uiten van haar persoonlijke me ning, zolang het vonnis tegen Schmidt niet bekend zal zijn. Zon der het minste teken van zenuw achtigheid en geheel meester over zichzelf, heeft mevrouw Bouman toen een en ander verteld over de Akkerbouwprodukten 30 duurder dan verleden jaar Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het algemeen landbouwprijsindexcijfer (basis '49/ '50-'52/'53 100) in augustus 111 tegen 107 in juli en 99 in augustus van het vorig jaar. Dit betekent een toeneming van bijna 4 respec tievelijk 12 procent. Onder invloed van de hoge no teringen voor de peulvruchten steeg het groepsindexcijfer voor akker bouwprodukten met 2.5 procent, van 120 in juli tot 123 in augustus. Het cijfer ligt bijna 31 procent bo ven dat van augustus 1955 (94). Het groepsindexcijfer voor vee- houderijprodukten bedroeg 108 (juli 103). Deze stijging werd, ondanks de compenserende invloed van de ge daalde prijzen voor rundvlees, ver oorzaakt door de hogere prijzen voor eieren en melk. In vergelij king met augustus 1955 (100) ver toont het cijfer een toeneming van 8 procent. demonstratie van de jongelieden, die maandag j.l. in de rechtzaal kwamen om de beklaagde in het proces en zijn verdedigster uit te jouwen en vijandige bedreigingen te uiten. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Propaganda-film Kinderpostzegels Morgen (dinsdag 25 sept.) zal een propagandafilm worden vertoond ter stimulering van de verkoop van kinderpostzegels. Voor dit filmpro gramma, dat driemaal zal worden vertoond, is de jeugd, van de ver schillende scholen uitgenodigd. De voorstellingen worden gehouden in de Concertzaal om 9, 10.30 en 2 uur. 'Ter voltooiing van het programma zal nog een film van de Hoogovens worden vertoond. RENESSE Demonstratie-avond In een geheel gevulde grote zaal, van het dorpshuis vond in de afge- open week een propaganda-demon- stratie plaats, aangeboden door de plaatselijke Kroonwinkeliers, de heren J. P. v. d. Hoek en A. Wes- strate. De heer Wesstrate heette de aanwezigen en de vertegenwoordi gers van diverse fabrikanten, die deze avond verzorgden, hartelijk welkom. Met veel élan probeerden hierna de vertegenwoordigers van Hooimeijers beschuit,Eru-kaas, Maggi's producten, Mulder en En- ka, hun producten naar voren te brengen en in de belangstelling aan te bevelen. Als afwisseling werd door verschillende fabrikanten aan de aanwezigen tractaties aangebo den. Verder werden er enige films vertoond welke zeer in de smaak vielen. Tot slot werd er door een tweetal damesteams uit de zaal nog een wedstrijd in hersengymnastiek gehouden, waarbij de dames hun opgedane kennis op deze avond ten aanzien van diverse proucten, naar Voren konden brengen. Aan het slot sprak de heer Wesstrate woor den van dank voor de belangstel ling en hetgeen op deze avond door de resp. vertegenwoordigers naar voren werd gebracht. Een dezer dagen maakte zich uit een vlucht - op trek zijnde - ooievaars een tweetal vogels los, die uit zaten te rusten op een der wieken van de molen aan het Bolwerk te Zierikzee. De ooievaars - zeldzame ver schijningen in deze streken - trokken veel bekijks, waar ze zich overi gens weinig van aantrokken. Na van de molen af Zierikzee bekeken te hebben, vertrokken de vogels. Ze kunnen er nu spijt van hebben, want het weer wettigt feitelijk geen trek naar zuidelijker regionen. (Eigen foto). DE VEERDIENST ZIJPE-ANNA JACOBAPOLDER Telegrammen van Zeeuwse C.B.T.B. en Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland" In verband met de recente strem mingen op het veer Zijpe-A.J.-pol- der, als gevolg van een defect aan de veerboot, heeft het bestuur van de Zeeuwse C.B.T.B. zich met on derstaand telegram gewend tot de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland: „Het bestuur van de Zeeuwse C.B.T.B. neemt beleefd de vrijheid U te attenderen op de stagnatie in de veerverbinding Zijpe-Anna Ja- cobapolder, waardoor een ernstige belemmering is ontstaan voor een geregelde aan- en afvoer van land- bouwprodukten, hetgeen voor de agrarische bedrijfstak een groot gevaar inhoudt, te meer nu de oogst tengevolge van ongunstige weers omstandigheden reeds grote ver traging heeft ondervonden. Het verzoekt U beleefd maatregelen te willen treffen die zullen leiden tot een spoedige oplossing van de ge rezen moeilijkheden". Verder heeft de Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland" na een be spreking met de Commissaris der Koningin zich met onderstaand te legram gewend tot de minister van Verkeer en Waterstaat: „Toestand aan het veer Anna Jacobapolder-Zijpe volkomen ont wricht daar de reeds enige dagen defecte boot thans aan de grond gevaren is en er blijkbaar geen re serveboot te krijgen is. Afvoer pro ducten en aanvoer materialen en normaal autoverkeer zijn volkomen stopgelegd waardoor onberekenbare schade ontstaat. Honderden auto's staan vergeefs te wachten. Stem ming onder gedupeerden is niet te beschrijven. Verzoeke met meeste klem ingrijpen Uwerzijds. Aanbod van hulp door de provincie wei'd door RT.M. niet nodig geacht". Medegedeeld werd ons nog, dat de Provincie alle mogelijke mede werking heeft aangeboden, hoewel de bootdiensten ook gehandicapt zijn. NOORDWELLE Demonstratie-bijeenkomst Kroonwinkeliers Vorige week vond in café Lok- ker-v. d. Zande een reclame-bij eenkomst plaats, aangeboden door de Kroonwinkelierster alhier. De heer Flikweert, vertegenwoordiger van de firma v. d. Valk heette de aanwezigen welkom, waarna enkele proefjes van verschillende produc ten werden aangeboden, hetgeen bij de dames bijzonder in de smaak viel. Verschillende vertegenwoor digers spraken over de kwaliteit van hun producten en de vele con- sumeringsmogelijkheden. Boven dien werden enkele recepten door gegeven. Verschillende films wer den vertoond. Enkele gelukkigen bemachtigden verschillende prijzen bij wedstrijden, die werden geor ganiseerd. Aan het slot dankte de heer Flikweert mevr. Lokker-v. d. Zande en alle aanwezigen voor de betoonde belangstelling. OCWERKERK Prot. Gezondheidszorg In de Ned. Herv. noodkerk werd vertoond de film „Vechten en Die nen", van de Protestantse Gezond heidszorg". Ds. Franke opende en sloot de avond met gebed. In de pauze was er gelegenheid dit mooie werk te steunen door het kopen van mapjes, bevattende tien opnamen van de film, of door zich als lid der vereniging aan te melden. Na-egalisatie sportveld Nadat het terrein was geploegd en geëgd is de overtollige rommel op hopen gereden met de hark en verbrand. De na-egalisatie met de hand is nu aan de gang. Het werk geschiedt door elf man onder toe zicht van de Ned. Heide-Mij. Aardbeien bloeien In één der tuinen alhier zijn de aardbeien voor de tweede keer aan het bloeien. Sommige dezer planten dragen al vrucht. Als dit nazomertje nog een poos blijft aanhouden, zul len de vruchten nog wel aanrijpen. OOSTERLAND Programma Culturele Vereniging De Culturele vereniging „Ooster- land" heeft voor het seizoen 1956/ 1957 haar programma weer klaar. Dit belooft voor deze winter weer veel goeds, aangezien niet minder dan zeven bijzonder leerzame en genotvolle avonden worden geor ganiseerd. Er wordt gestart op zaterdag avond 29 september met de film „Waka Boen", die werd samenge steld door de bekende vlotte ver teller drs. Peter Creutzberg, tijdens een natuurwetenschappelijke expe ditie naar Suriname, één van onze rijksdelen, waarvan de meeste on zer nog te weinig weten en onvol doende beseffen dat dit toch ook deel van Nederland is. Het belooft voor jong en oud een mooie en leerzame avond te worden. Drs. Creutzberg bezocht reeds eerder Oosterland en wel met de lezing en film „Mangrovegebied". KERKNIEUWS Geref. Gemeenten in Nederland NIEUWERKERK. Donderdag 27 september om 7.30 uur dr. Steen blok van Gouda. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Westbroek (toez.): C. van Dop, rfuizen (N.H.); te Vlaar- dingen: J. Bouterse, Midwolda (Gr.) en S. van den Bos, Nijeveen (Dr.). Aangenomen de benoeming tot vikaris te Schiedam: vikaris A. J. Plug, Zwijndrecht. Bedankt voor Kockengen: A. G. Haring, Loon op Zand; voor de be noeming tot voorg. van de Herv. evangelisatie te' Oostvoorne: Th. J. H. Steenbeek, em. pred., Waterin gen. Ger. Kerken Beroepen te Beilen: G. F. Hajer, Leiden. Aangenomen paar Drachten: B. van Oeveren, Vries (Dr.). Het K.N.M.I. verwacht tot dinsdagavond: Tamelijk zonnig Tamelijk zonnigweer met een overwegend matige wind tussen oost en zuidoost; dezelfde of iets lagere temperaturen. 25 sept. Zon op 6.30, onder 18.32. Maan op 21.03, onder 12.42. Laatste kwartier; 27 sept. Ie 12.25. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 25 sept. 6.13 v.m. 18.26 n.m. BROUWERSHAVEN: 25 sept. 5.41 v.m. Doodtij: 29 september. Weinig verandering Boven west-Rusland bevindt zich een krachtig gebied van hoge lucht druk, in welks centrum barometer standen van 1037 mb. voorkomen. Dit verplaatst zich langzaam in on geveer zuidelijke richting. Het wordt namelijk aan de noordzijde aangetast door een actieve de pressie, die, al uitdiepend, van Jan Mayen naar Spitsbergen is getrokken. Zij heeft haar koers nu meer naar het zuidoosten ver legd. Voor het overige is er weinig depressie-activiteit te bespeuren. Op de oceaan ten westen van de Golf van Biscaye ligt een oude sto ring, die geleidelijk verder opvult. Het front ervan brengt aan de Franse westkust plaatselijk wat re gen. De cirrusbewolking, die nu en dan boven ons land verschijnt, hangt samen met dit front. De luchtdruk verdeling blijft in grote trekken ongewijzigd, zodat er maar weinig verandering in het fraaie nazomerweer is te verwachten. Ger. Kerken (art. 31 K.O.) Beroepen te Heemse: J. Meilof, Niezijl-Kommerzijl; te Vlaardingen (2e maal): H. J. Zwartz, Hengelo (O.) Chr. Ger. Kerk Bedankt voor Doesburg: W. Meijnhout, Franeker. Ger. Gemeenten Bedankt voor Veen (N.Br.): H. van Gilst, Dirksland. Oud Ger. Gemeenten Beroepen te Giessendam: H. Wil- tink, Doetinchem. Ger. Gemeenten in Nederland RENESSE. Woensdag 26 septem ber, half acht: dr. C. Steenblok uit Gouda (in het Evangelisatiegebouw) VISSERIJDAG 1956 DEMONSTRATIESHOW VAN VISSERSBOTEN OP IJSSELMEER Op de plaats waar in de toekomst het IJsselmeer nog enig water zal worden gelaten - na de inpoldering van de Markerwaard - voor en ten noorden van Enkhuizen, zullen op de middag van de vijfde oktober a.s. tijdens de Visserijdag 1956 van de Stichting voor de Nederlandse Visserij, een driehonderdtal vaar tuigen uit de door de landaanwin ning en afsluiting bedreigde gebie den in een grote vlootschouw het Nederlandse volk tonen wat de vis sersman nog aan bedrijfsuitrusting bezit. Vissersboten uit het IJsselmeer- gebied, uit de Zeeuwse stromen en uit de omgeving van de Lauwers- zee zullen voor autoriteiten en be langstellenden van de Visserij dag ronddobberen op het IJsselmeer, dat eertijds een overvloed aan bot, schol, paling, ansjovis en spiering opleverde en dat thans nog slechts wat paling en des winters wat snoekbaars in de netten van de overgebleven vissersvaartuigen brengt. FEUILLETON De vijf geleerden van Rus sische, Zweedse en Noorse natio naliteit, die op een ijsbarrière aan de westkust van Spitsbergen van de buitenwereld afgesloten zijn ge weest, zijn vrijdag gevonden en aan boord genomen van een Russisch vliegtuig. Pardon mijnheer, dat bewijs is er wel. Pluimers heeft een verkla ring afgelegd waarin is medege deeld, dat mijn oom na de inbraak van een deel van de opbrengst de villa in' Overveen gekocht heeft, Derhalve is dit een onrechtmatig verkregen eigendom. En aangezien ik niet van plan ben, om de schur kenstreken van mijn oom te con tinueren, wil ik deze villa niet hou den, noch het geld, dat op mijn re kening op de bank staat. Het is al les ter uwer beschikking". De directeur keek de jongeman, die een kleur van opwinding ge kregen had, goedkeurend aan. „Bravo, mijnheer Sweers, zo mag ik het horen. Hieruit blij let wel, dat u uit een ander, veel edeler hout soort bent gesneden dan wijlen uw oom. Goed, namens onze maat schappij accepteer ik beiden, maar ik draag u op het beheer over de villa en het geld te nemen tot op het ogenblik, dat de overdracht of ficieel heeft plaats gevonden. Ten slotte mag ik niet toestaan, dat de villa onbewoond blijft. Ik verzoek u dus mijnheer Sweers, om voor lopig in Overveen te blijven wonen" „Welnu", antwoordde Klaas na enige aarzeling, „als u zulks wenst, zal ik mij er naar schikken. Ik hoop echter, dat het niet te lang zal zijn" „Maar wat bent u van plan te gaan doen, als wij de villa in ons bezit hebben genomen? Als ik het wel heb, was u indertijd wagenbe stuurder bij de Haarlemse tram en hebt u, nadat u de erfenis in ont vangst nam, uw ontslag genomen". „Inderdaad", antwoordde Klaas droefgeestig, ,dat is misschien de grootste stommiteit geweest, die ik uitgehaald heb. Die erfenis heeft me vanaf de eerste de beste dag niets dan narigheid bezorgd. Enfin, ik zal naar een andere baan moeten uitzien. Bij de tram kan ik natuur lijk niet terugkomen". „Ik vermoed, dat u er spoedig in zal slagen werk te krijgen", ant woordde de directeur geheimzinnig lachend. En hiermede was het onderhoud afgelopen. De vrienden gingen naar buiten en stapten in de wagen. On derweg verklaarde Piet, dat hij ge duchte honger had gekregen, waar om ze dan ook naar het Leidseplein reden en daar in een restaurant gingen eten. Terwijl ze met hun maaltijd bezig waren, zei Klaas eensklaps, terwijl hij zijn mes en vork naast zich neer legde: „Lieve help, dat is waar ook: die auto is natuurlijk ook van de gestolen centen gekocht, die be hoort ook aan de maatschappij". Piet knikte. „Ja, dat is waar ook. Op die manier ben je gauw van dat erfenisje afgekomen", zei hij droog. „Nou ja, je ziet maar. Als je geen werk kunt krijgen, hoor ik het wel van je. Misschien kan ik wel iets in Groningen voor je vinden". Na hun diner reden ze naar Over veen, welk huis gedurende enkele dagen onbewoond was geweest. Ze 66 zetten de wagen in de garage en gingen naar binnen, waar Klaas somber gesemd in een afuteuil neerviel. „Eerlijk gezegd spijt het me wel, dat je dit mooie huis nu weer kwijt raakt", meende Piet. „Jonge, ik vind het zo mooi". „Ik ook", antwoordde Klaas, „maar toch zou ik er niet in willen wonen, alleen al niet omdat de ge dachte, dat het van gestolen geld is gekocht, mij steeds bij zal blij ven. Liever op een zolderkamertje, met een droog stuk brood, dat eer lijk verdiend en betaald is, dan hier te blijven". „Nou ja", meesmuilde zijn vriend „op het ogenblik kun je zonder ge wetenswroeging blijven zitten, want je bent immers als beheerder aan gesteld". „Jawel, maar toch heeft het een bittere bijsmaak". 's Avonds moest Piet vertrekken naar Groningen, omdat hij de vol gende dag weer op zijn werk moest zijn. Ze namen de bus naar de stad, want Klaas weigerde nog een keer met de auto te rijden. Op het sta tion namen ze nog hartelijk af scheid van elkaar en Klaas beloofde spoedig te schrijven. Terug in ziin woning nam Klaas papier en inkt en schreef een brief aan de directie van de verzeke ringsmaatschappij, waarin hij mee deelde, dat behalve het huis, de schuur en de garage ook nog een auto en een fiets aanwezig waren. Daarna stapte hij op de fiets en postte de brief in het dorp. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2