DE ZIERIKZEESCHE COURANT HET ZIET ER NAAR UIT DAT DE SUEZ- KWESTIE VOOR DE VER. NATIES KOMT Staking bij Amsterdamse dagbladen geëindigd OORLOGSGEVAAR (NA LONDEN) NIET OPGEHEVEN MAAR WEL VERMINDERD ENGELAND EN FRANKRIJK VERZOEKEN OM BIJEENKOMST VEILIGHEIDSRAAD Nieuw incident op Jordaans gebied GEVAAR VOOR OVERSPANNING DREIGT OP ECONOMISCH VLAK Eerste auto in Nederland LES-STRAALJAGER STORT NEER OP STADSDEEL VAN EINDHOVEN MAANDAG 24 SEPTEMBER 1956 No. 18025 113e jaar Z1ER1KZEESCHEMN1EÜWSB0IH ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prij» per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) t 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraal 6, Zierikzee, Postbus nf. 1, Tel." 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening pr. i it 3767.7) i pc Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman -Oehtroan, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Londense conferentie beëindigd Twaalf landen doen mee aan gebruikersvereniging De tweede conferentie over het Suezkanaal in Londen is uiteenge gaan met als resultaat, dat de kwestie hoogstwaarschynI(jk bin nenkort zal worden voorgelegd aan de Verenigde Naties en dat twaalf van de achttien landen, die op dc eerste conferentie zich hadden ver enigd met de gedachte van een in ternationaal beheer over het ka naal. hebben aangekondigd dat hun deelneming aan de voorgestelde „Sues Canal Users Association" (gebruikersvereniging) als zo goed als zeker kan worden beschouwd. De zes delegaties, die zich in af wachting van het standpunt van hun regering niet hebben willen uitspreken over het lidmaatschap van de S.C.U.A. zijn Zweden, De nemarken, Japan, Ethiopië, Paki stan en Perzië. Algemeen wordt dit resultaat be schouwd als een aanduiding, dat de westelijke mogendheden belangrijk minder ver zijn gegaan dan zij oor spronkelijk van plan waren om de eenheid tussen de achttien landen, die in het eerste stadium van de conferentie niet zo bijzonder groot bleek, te handhaven. Een aandui ding hiervan kan ook worden ge vonden in de woorden die de voor zitter van de Nederlandse delegatie vrijdagmiddag in zijn korte rede op de conferentie heeft gesproken. Minister Luns zeide hierin, dat „hoewel de resultaten van de con ferentie misschien niet zo duidelijk zijn als wij hadden gewenst, ik mij er in het algemeen akkoord mee kan verklaren". Minister Luns bracht in zijn slotwoord de dank van Nederland over voor de wijze, waarop minister Selwyn Lloyd de besprekingen had geleid en sprak de hoop uit, dat „naar de resulta ten van de conferentie zal worden gehandeld in de geest van eenheid, waarvoor minister Dulles zo krach tig heeft gepleit". Mr. Luns kon digde voorts aan, dat hij de leden van het Nederlandse kabinet krach tig zal aanbevelen de resultaten goed te keuren en de verklaringen van de conferentie te aanvaarden. Waarschijnlijk zal hij reeds heden (maandag) de resultaten van de conferentie ter sprake brengen in de ministerraad. De 24-uurs staking bij de Am sterdamse dagbladen is ten einde. De nachtploegen van het technisch personeel bij „De Telegraaf" en de „Arbeiderspers" zijn zondagnacht om twaalf uur normaal in dienst gekomen en hebben het werk her vat. De Europese editie van de „New York Times", die gezet wordt bij het dagblad „De Telegraaf", is zondag niet tot stand gekomen. De typografen bij de Amster damse dagbladen en bij de druk kerijen zijn in staking gegaan uit protest tegen het niet-toekennen van de 6 procent loonsverhoging door het college van Rijksbemid delaars. Men besloot de staking te beperken tot 24 uur en de directies de eis te stellen tot uitbetaling van de 6 procent, met een ultimatum tot vrijdagmiddag a.s. 5 uur. Is de eis dan niet ingewilligd, dan zal men opnieuw het werk neerleggen. De vakbonden, die vooraf hadden verklaard zich te zullen neerleggen bij de beslissing van het college van Rijksbemiddelaars, staan niet ach ter deze actie der Amsterdamse ty pografen. Bij Palestro, ten zuiden van Algiers is vrijdag een afdeling Franse militairen in een hinderlaag gevallen. Volgens de eerste berich ten zijn tenminste 15 Franse solda ten gesneuveld. In dit gebied zijn in de laatste tijd verscheidene hin derlagen door opstandelingen ge legd. Bij de aanval van vrijdag werden de Fransen plotseling van verschillende kanten met machine geweren beschoten. Bij Kuruman zijn vrijdag drie negerkinderen door de bliksem dood en een vierde kind werd met zware brandwonden in een zieken huis opgenomen. PRINS BERNHARD NAAR AMERIKA Z.K.H. Prins Bernhard zal eind oktober voor een week naar de Verenigde Staten gaan. Hij zal op 30 oktober in New York tijdens een bijeenkomst van de Nederlandse Kamer van Koophandel spreken over de verantwoordelijkheden der westelijke landen tegenover de on derontwikkelde gebieden. Voorts zal hij op uitnodiging van de Ame rikaanse marine een oefentocht van een nieuw vliegkampschip meema ken. De Prins zal zich ook naar New Orleans begeven. „Zonnevrij" in Haren In de gemeente Haren heeft de schooljeugd vorige week een dag vrij van school gekregen. „Zonne vrij" stond er op de briefjes die de leerlingen meekregen om de ouders van de waarheid ervan te over tuigen. Alle openbare scholen heb ben de leerlingen dit buitenkansje gegeven om te genieten van de zon en de meeste bijzondere scholen sloten zich hierbij snel aan. Korte berichten uit het binnenland AMSTERDAM. Het tweejarig zoontje van de familie Dussel is tij dens het spelen uit een raam van de derde etage op een betonnen bin nenplaats gevallen. Het kind is ter verpleging in het Diaconessenhuis aan de Overtoom opgenomen. HEEMSTEDE. Een 32-jarige tuin man te Heemstede, die reeds zeven jaar staat ingeschreven als woning zoekende en twee jaar geleden in het huwelijk trad is twee dagen ge leden in hongerstaking gegaan. Voorzien van een fles water en wat sigaretten is hij op een stoel voor het raadhuis te Heemstede gaan zitten. De jongeman heeft reeds tweemaal een gedeelte van een wo ning kunnen huren. Beide malen is hem door de huisvestingscom missie zonder opgaaf van redenen toestemming om van die woning gebruik te mogen maken, gewei gerd. ZEVENBERGEN. Op de overweg nabij het station Zevenbergen zijn twee jongens van 8 jaar, P. B. en V D. door een passerende sneltrein Parijs-Amsterdam gegrepen en op slag gedood. De stoptrein Lage Zwaluwe-Roosendaal liep het sta tion binnen en was de overweg juist gepasseerd. De jongens, die vermoedelijk dachten dat de bo men zouden worden geopend, zijn toen onder de neergelaten afsluit bomen doorgegaan en werden door de van de andere kant komende sneltrein gegrepen. ZWOLLE. Op het kruispunt Kuinderweg-Oosteringhweg in de Noordoostpolder zijn twee auto's tegen elkaar gereden, waardoor een dode en vijf gewonden te betreu ren zijn. Een personenauto, die uit de richting Emmeloord kwam, werd door een van rechts komende auto in de flank aangereden. Een Oostenrijkse dame, mevr. KSfer- bock, afkomstig uit Wenen, die in eerstgenoemde auto zat, overleed spoedig na het ongeluk. Dulles over de kanaalkwestie Geen sprake van nieuw verdrag met Egypte De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft in een televisiegesprek verklaard, dat het oorlogsgevaar niet opgehe ven maar wel verminderd is door de Londense conferenties. De ver eniging van gebruikers van het ka naal noemde hy een poging om de netelige kwestie op practische wtfze op te lossen. Van een nieuw ver drag met Egypte was geen sprake. In antwoord op een vraag zei de minister, dat het Westen, niet met minder genoegen wil nemen dan een internationaal beheer van het kanaal. Het vraagstuk moest worden op gelost in overeenstemming met het internationale recht, maar mis schien zou er voor Engeland en Frankrijk geen andere uitweg over blijven dan het gebruik van ge weld. De kans zou dan groot zijn, dat de strijd zeer langdurig zou zijn en veel geld zou kosten. Oorlogen in het Midden-Oosten noemde de minister moeilijker dan de strijd tegen georganiseerde legers. Dulles zal aanbevelen dat de Ame rikaanse scheepvaartondernemin gen de tolgelden op geblokkeerde Egyptische rekeningen in de V.S. storten in plaats van rechtstreeks aan de Egyptische overheid te be- talen. De minister is van mening, dat de Amerikaanse kapiteins lang zul len aarzelen voordat zij een Russi- Engeland en Frankrijk hebben de voorzitter van de Veiligheidsraad der Verenigde Naties verzocht, op 26 september een bijeenkomst van de raad over de Suez-kwcstle te beleggen, aldus Is zondag In Parijs bekend gemaakt. In de aankondiging heet het, dat volgens de regeringen van Frank rijk en Engeland, „die alle instan ties te baat willen nemen om een bülijke oplossing van het Suez- vraagstuk te bereiken", op de ge vraagde bijeenkomst „de situatie, geschapen door het eenzijdige op treden van de Egyptische regering, die een eind maakte aan het stelsel van internationaal beheer van het Suezkanaal, zoals vastgelegd ln de Suezkanaal-conventie van 1888", bestudeerd moet worden. Volgens een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken hebben Engeland en Frankrijk overleg gepleegd met de Verenigde Staten alvorens hun stap te doen. De betekenis van het voor gestelde verbond van Suezkanaal- gebruikers zou door de Brits- Franse stap hoegenaamd niet aan getast worden. „Wij menen, dat het een nuttige taak te vervullen zal hebben", aldus de woordvoerder. sche loods aan boord nemen. Hij acht dat in strijd met de „redelijke voorwaarden" voor het gebruik van het kanaal. „Wvj zullen ons niet schietend een weg door het kanaal banen of het kanaal boycotten als wij er op be hoorlijke voorwaarden door kun nen komen", zei hij. Het besluit van Engeland en Frankrijk om de zaak voor de Veiligheidsraad te brengen noemde hij zeer juist. Hij wist niet of deze landen de V.N. willen laten trachten een vreedzame oplossing te vinden dan wel het geschil wil len laten behandelen als een gevaar voor de vrede. Dulles acht het zeer de vraag of het de moeite waard Is om het ka naal een oorlog te beginnen, aan gezien er een alternatief voor deze waterweg kan worden gevonden. De bestudering daarvan is een der taken van de gebruikersvereniging. Als voorbeeld van een alternatief noemde Dulles de vaart van grote tankschepen rond kaap de Goede Hoop. Hij verklaarde, dat de V.S. onder de huidige omstandigheden hun aanbod om bij de bouw van de dam bij Assoean te helpen niet zullen hernieuwen. „Wij geven regeringen geen geld om gedaan te krijgen, dat zij een bepaalde actie niet onder nemen". Op een vraag, wat de V.N. naar hij hoopte zouden kunnen bereiken, antwoordde hij, dat er een grote kracht uitgaat van de openbare me ning in de wereld. Hij hoopte, dat deze invloed zou hebben op het drag van Egypte. ROTTERDAM. Bij het oversteken van de Stadionweg in Rotterdam- zuid is de 53-jarige mevr. A. Er- kelens-Twigt uit de Tournooistraat aangereden door een personenauto. Bij het overbrengen naar het zie kenhuis Coolsingel is zij overleden. De Nederlandse ambassadeur ln de V.S., dr. J. H. van Roijen, is zondag door de Princeton-universi- teit benoemd tot ere-doctor in de rechten. De benoeming geschiedde tijdens een plechtigheid ter herden king van het feit dat een gebouw te Princeton tweehonderd, jaar ge leden werd gebouwd. Het verschil tussen 't moei- lijke en het onmogelijke is, dat u het moeilijke direct kunt op- lossen; het onmogelijke ver eist enige tijd en.doorzet tingsvermogen. Van Israëlische zijde wordt ge meld, dat zondag van Jordaans ge bied geschoten is op 800 mensen, die tussen Jeruzalem en Bethlehem oudheidkundige vondsten bezichtig den. Er vielen drie doden en der tien gewonden. Israël heeft een klacht ingediend bij de bestandscommissie. Waarne mers van de V.N. hebben vastge steld, dat het incident niet door de tlsraëliërs kan zijn uitgelokt. In een Jordaans communiqué over het incident wordt gezegd, dat een Jordaanse soldaat in een aan val van krankzinnigheid op de me nigte geschoten heeft. Van Israëlische kant wordt hier bij opgemerkt, dat er met minstens twee mitrailleurs is geschoten. In aanwezigheid van de consul-generaal van Frankrijk met echtgenote én van de beeldhouwer Ossip Zadkine werd de 2 meter hoge bronzen sculpture genaamd „De Harlekijn" aan de voorgevel van het verbouwde fktfid van de N.V. Nederland Kattenburg aan de Grote Houtstraat 36 t: Haarlem door mrs. C. Kattenburg uit Manchester onthuld. Begroting van Economische Zaken Gevaarlijke opwaartse druk op I0011- en prijsniveau Een gevaar, dat in de huidige economische situatie besloten ligt, is dat van overspanning, waardoor de economische ontwikkeling op langere termen gezien, nadelig kan worden beïnvloed. De reeds grote spanningen op de arbeidsmarkt hebben nog steeds de tendens toe te nemen. Zo heet het in de me morie van toelichting" op de begro ting van Economische Zaken. De daarmede samenhangende voortdurende opwaartse druk op het loon- en prijsniveau blijft een onverminderd potentieel gevaar voor het ontstaan van niet verant woorde kosten- en prijsstijgingen. Deze kunnen, indien zij zich voor doen, onze concurrentiepositie op de buitenlandse markten ondermij nen, hetgeen de, met het oog op de snel groeiende bevolking „noodza kelijke expansie van onze economie in de toekomst zou belemmeren en een structurele werkloosheid in het leven zou roepen. •In dit verband zij opgemerkt, dat de uitvoerstijging in de afgelopen Voor zestig jaar Aan het einde van deze maand is het zestig jaar geleden, dat de eer ste auto ln ons land werd geïm porteerd. Het was een Duitse Daim ler „motorwagen", een voor die da gen normaal rijtuig, doch in plaats van met paarden bespannen, uit gerust met een twee-cilinder 3 pk. motor onder de achterste zittingen. Dit voertuig, bestemd voor een ze kere notaris J. P. Backx te Wie- ringerwaard trok ln dat jaar (1896) veel belangstelling op zijn reis van Amsterdam via Alkmaar naar Wie- ringerwaard en werd allesbehalve vriendelijk ontvangen op het plat teland. Sedert dien is het aantal auto's jaar in jaar uit sterk gestegen, vooral de laatste jaren. Het auto park in ons land wordt op het ogen- blik geraamd op 450.000 stuks. twee jaren meer en meer parallel loopt aan de toeneming van het in komen in de andere landen, terwijl in de daaraan voorafgaande jaren onze uitvoerstijging groter was dan de inkomensstijging in het buiten land. Zulks wijst er op dat in de vroegere jaren de prijs van onze uitvoergoederen gunstig afstak bij die van andere aanbieders, en dat onze concurrentiemarge zich gelei delijk moet hebben vernauwd. De verwachting ligt dan ook voor de hand, dat in de naaste toekomst ons exportaccres, ook bij handha ving van de huidige concurrentie positie, geleidelijk verder zal in krimpen. BURGEMEESTER AT LINT OP Lintendoorknippende burge meesters zijn vrij alledaags voorkomende verschijnselen in Nederland. Het zal echter wel niet eerder voorgekomen zijn, dat een burgervader na verrichting van deze symbo lische daad het lint broe derlijk met andere genodig den deelde en onder een goedkeurende blik ging ver orberen. Deze prestatie werd geleverd door burgemeester A. Oosterhoff van de ge meente Wonseradeel bij de opening van een nieuwe brug in het dorp Gaast bij Makkum. Door ziekte van de burgemeester was boven dien door de geduldige buurt bewoners de opening van de brug een half jaar uitgesteld wanthet lint hing reeds in de schoorsteen. Het „lint" bestond namelijk uit een streng keurig in cellofaan verpakte boerenworst. Verwacht wordt, dat het pro ces tegen degenen, die in verband met de onlusten te Poznan op 28 juni werden gearresteerd, donder dag zal beginnen. De Britse advo caat en socialistisch parlementslid Elwyn Jones is in Warschau aan gekomen. Hij is door de Poolse autoriteiten uitgenodigd en hoopt aanwezig te zijn wanneer het pro ces begint. Het aantal arrestanten bedraagt meer dan 300. Verzetstrijders op Cyprus heb ben zondag in Larnaca schoten ge lost op een Britse soldaat, die met zijn vrouw en dochter aan het wan delen was. De soldaat werd ernstig, zijn vrouw licht gewond. Na een staking van twee dagen als uiting van rouw voor de executie van de drie verzetstrijders, vrijdag jl., zijn zondag weer nieuwsbladen in de Griekse en Engelse taal op Cvnrus uitgekomen. Toestel boorde zich in daken van huizen Zaterdagmiddag om ongeveer kwart voor twee, Is een les-straal- jager van het type Lockheedt 33, afkomstig van de basis Volkel, in het stadsdeel Stryp te Eindhoven neergestort. De piloot Is daarbij om het leven gekomen. Een burger, de 48-jarIge J. Kortooms, werd op slag gedood. Een tiental personen is naar ziekenhuizen vervoerd. Er zijn echter geen zwaargewonden bij. Vier huizen zijn volledig uitge brand, enkele andere gedeeltelijk en nog enige huizen werden zwaar gehavend. Het toestel kwam zeer laag uit zuidoostelijke richting op de stad aangevlogen. Het raakte de an tenne van een televisietoestel op een woning aan de Zeelsterstraat en sloeg een groot stuk van het dak van het huis weg. Pal daarop boorde het zich in de daken van de naast liggende woningen, om daarna uit elkaar te spatten, waarbij de stuk ken over de achtertuintjes heen doorschoten tegen een aantal wo ningen in de Bergen op Zoom straat, een stroom van vuur achter zich latend. Op slag laaiden van verscheidene kanten de vlammen hoog op. Aan de Zeelsterstraat stond het pand 166, bewoond door de machi nist J. Beumers, volop in brand. De bewoner zat in de voorkamer, toen hij plotseling een zware schok voelde en meteen daarop het ge luid van een geweldige ontploffing hoorde. Hij rende het huis aan de achterkant uit, waar een deel van het dak was terecht gekomen. Daar zat een kindje in een teil te baden. Het had slechts enkele schram metjes. De naastliggende panden 162, 164 en 168 waren meer of min der zwaar beschadigd. Aan de Bergen op Zoom-ptraat waren de gevolgen erger. De 48- jarige J. Kortooms, die op de ach terplaats bezig was met het schoon maken van zijn bromfiets, werd door een stuk van het vliegtuig ge troffen en was vrijwel op slag dood. Vier huizen, de panden 65, 67, 69 en 71 stonden in brand, de panden 61 en 63 hadden averij. De piloot was met zijn schiet stoel terechtgekomen achter de wo ning nr. 73. Hij kwam om het leven. De woning werd gedeeltelijk ver nield. Een stuk van een vleugel sloeg nog een groot gat in het dak van pand nr. 85.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1