WERELDSITUATIE GEDOOGT NOG NIET DE BEWAPENING DRASTISCH TE VERMINDEREN Miljoenste vluchteling in west-Berlijn STAD EN PROVINCIE GEEN ONTWIKKELING ZONDER AANPAK VAN LANDBOUWPROBLEMEN De Nederlandse defensie-iiispauniug Studiegroep onderzocht mogelijkheid van tweede parate divisie Ter algemene inleiding van de memories van toe,lichting op de be groting van oorlog en marine heeft de minister van Oorlog en van Ma rine een nota aan de Tweede Ka mer overgelegd. Daarin worden al lereerst de politieke en militaire doelstellingen van de Nederlandse defensie-inspanning belicht. De ontwikkelingen in de inter nationale toestand, welke zich in het ctfgelopen jaar hebben voorge daan, hebben geen aanleiding ge geven het standpunt, dat in de me morie van toelichting op de ont- werp-defensiebegrotingen voor het jear 1956 werd geformuleerd, te herzien. Dit standpunt was en is ook nu nog, dat Nederland in ge meen overleg in de NAVO zo goed mogelijk aan de westerse defensie inspanning zal blijven bijdragen en dat het niets mag nalaten om zijn strijdkrachten zo gevechtsvaardig mogelijk te maken. Bij de behandeling van de ont werpbegroting voor het dienstjaar 1956 zijn mededelingen gedaan om trent de redenen voor een verzoek van de Navo-opperbevelhebber aan Nederland om een tweede parate divisie te vormen en van de pro blemen, welke aan inwilliging van het verzoek waren verbonden. Een studiegroep, welke tot taak had te overwegen op welke wijze de samenstelling van het Neder landse legerkorps (en zijn onderde len) kan worden aangepast aan de eisen welke de atoomoorlog stelt, heeft inmiddels haar taak beëin digd. Haar overwegingen hebben inderdaad tot de conclusie geleid, dat, teneinde de divisie aan de atoomoorlogvoering aan te passen, een vrij aanmerkelijke inkrimping van de organisatie geboden is. Omtrent de hoofdlijnen van door de studiegroep ontworpen nieuwe organisatie zowel van de di visie als van het legerkorps is in tussen - na overleg met de gealïi- eex-de opperbevelhebber in Europa en met de commandant van de landstrijdkrachten in centraal Eu ropa - in beginsel een beslissing ge nomen, een beslissing waarmede de genoemde geallieerde bevelhebbers instemmen. De detailuitwerking, welke daarna is ter hand genomen, is voor een deel voltooid. Alvorens tot definitieve vaststelling over te gaan, zullen een aantal onderdelen, in hun nieuwe samenstelling, nog aan een proef worden onderwor pen. Het wordt voorts verantwoord geacht om het aantal parate leger korpstroepen te beperken door, bo ven en behalve de logistieke een heden welke onmisbaar zijn voor de verzorging van twee parate di visies slechts zoveel legerkorps eenheden paraat aanwezig te doen zijn, als strikt nodig is om de op leiding te verzekeren. Amerikanen drinken (te) veel Het vorige jaar hebben de Ame rikanen voor meer dan 35 miljoen gulden aan sterke drank uitgege ven. Volgens de presidente van het Amerikaanse „Nationale Christelij ke Vrouwenverbond voor Matig heid", die dit cijfer op een jaarlijks congres bekend maakte, zijn er vier en een half miljoen alcoholici in de Ver. Staten. „Een toeneming van 30 procent in acht jaar", aldus de presidente. 300 a 500 vluchtelingen per dag De miljoenste vluchteling sedert de registratie op één januari 1949 begon, is donderdag in west-Ber lijn aangekomen. Dit cijfer heeft alleen betrekking op de oost-Duitsers die politiek asyl in west-Berlijn hebben ge vraagd. Ongeveer eenzelfde aantal is, naar gemeld wordt, direct naar west-Duitsland gegaan. Autoriteiten, die zich met vluch telingenzaken bezig houden, ver klaarden, dat ruim een half miljoen der in west-Berlijn geregistreerde vluchtelingen jonger zijn dan 25 jaar. De meesten zijn tussen 18 en 25 jaar oud - de leeftijdsgroep, die in aanmerking komt voor militaire dienst. Gemiddeld komen er thans 300 tot 500 oost-Duitse vluchtelingen per dag in west-Berlijn aan. Moeilijkheden voor de polder Walcheren Het dagelijks bestuur van de polder Walcheren heeft de algeme ne vergadering voorgesteld, bij de Kroon in beroep te gaan naar aan leiding van de moeilijkheden, die tussen het polderbestuur en de mi nister van Landbouw gerezen zijn tengevolge van het feit, dat door handelingen der herverkavelings commissie Walcheren (i.e. een voor lopige toedeling van gronden) vele grondeigenaren polderlasten heb ben te betalen van gronden, die zij niet meer bezitten. Deze kwestie is al enige malen onder de aan dacht van de minister gebracht, maar deze heeft steeds geweigerd aan de bezwaren van de polder te gemoet te komen. Het polderbe stuur stelt, dat de herverkavelings commissie een onrechtmatige daad heeft gepleegd. De minister ont kent dit met klem. Bij Koninklijk Besluit is voor het tijdvak van de tegenwoordige zitting benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer de heer mr. L. G. Kortenhorst. Aartsbisschop Makarios, leider van de Grieks-orthodoxe kerk op Cyprus, die door de Britten naar de Seychellen is verbannen, heeft het ziekenhuis waarheen hij in ver band met een maagstoornis was overgebracht, verlaten. ZIERIKZEE Jongetje aangereden Woensdagmiddag is het driejarig zoontje van de familie B. alhier aangereden door een bestelwagen van de firma O. Het ongeval ge beurde toen het ventje onverwachts vanachter een aan de Fonteine ge parkeerd staande vrachtwagen kwam op het moment dat de bestel wagen wilde passeren. Een aanrij ding bleek onvermijdelijk en een hoofdwonde was het gevolg. Dr. Vogelaar verleende geneeskundige hulp. De chauffeur treft geen schuld. RENESSE N.V.V.-film „Gouden oogst" vertoond In het kader van het N.V.V.- flimtoernee werd deze week in het dorpshuis de film „Gouden Oogst" en „Honderd mannen en een meis je" vertoond. De heer C. Hoek, dis trictsbestuurder van het N.V.V. opende deze druk bezochte avond met een kort welkomstwoord. Voor de pauze werd de film „Gouden Oogst" vertoond, welke een beeld liet zien van de maatschappelijke en sociale vooruitgang, mede dank zij de vakbeweging in de afgelopen 50 jaar. Na de pauze werd de film „Honderd mannen en een meisje" gedraaid. Een film welke weliswaar reeds 19 jaar oud is, maar waar van de aanwezigen nog met volle teugen konden genieten van o.m. Mozarts „Halleluja" en Verdi's „Traviata" wat door Deanna Dur- bin werd gezongen. Aan het slot dankte de voorzitter der A.N.A.B. afd. Renesse, de heer A. J. Ver boom, voor het gebodene op deze avond. In de middaguren werd nog een filmprogramma voor de jeugd vertoond, welke door meer dan 200 kinderen werd bijgewoond. Na afloop van de rijtoer die de Koninklijke familie dinsdagmiddag ter gelegenheid van „Prinsjesdag" maakte, vond een vreugdebetoon van de Haagse burgerij voor Huis ten Bosch plaats. - Op de foto ziel men de Koninklijke familie die van Scheveningse meisjes visserijprodukten in ontvangst neemt. Vergadering van de F.A.O. Verschil tussen „haves" en „have nols" Minister Mansholt, die aan het hoofd staat van de Nederlandse de legatie bij de in Rome aan de gang zynde buitengewone algemene le denvergadering van de F.A.O., de Voedsel- en Landbouworganisatie der Verenigde Naties, heeft in de plenaire zitting het Nederlandse standpunt uitgesproken ten aanzien van de taak, die de F.A.O. en de nieuw te benoemen directeur-gene raal voor ogen dient te staan. Na te hebben stilgestaan bij tie problemen van de onevenwichtig heid tussen de „haves", zij die geen gebrek hebben, en de „have nots", de volkeren bij wie ondervoeding heerst, zei minister Mansholt, dat geen land tot ontwikkeling kan komen, alvorens zijn landbouw problemen zijn aangepakt. Daarom zal de voornaamste taak van de F.A.O. in Afrika, Azië en Latijns Amerika liggen. De F.A.O. moet, in samenwerking met de overige ver antwoordelijke gespecialiseerde or ganisaties van de Verenigde Naties, VERGADERING AFDELING ZIERIKZEE N.C.V.B. Ds. A. Th. Rothfusz sprak over „Christen zijn achter het ijzeren gordijn" Kerk in oost-Duitsland onder druk Woensdagavond hield de plaatse lijke afdeling van de N.C.V.B. haar eerste vergadering van dit seizoen in het Ned. Hervormd verenigings gebouw. Nadat gezongen was Ps. 25 2 en 7, ging de presidente, me vrouw A. M. Baas-Kloet, voor in gebed, waarna zij een hartelijk woord van welkom richtte tot de talrijke aanwezigen en in het bij zonder tot de spreker van deze avond ds. A. Th. Rothfusz, Ned. Hervormd predikant te Rerikum. De presidente las vervolgens Lucas 21 25-36 en hield een korte inlei ding n.a.v. het 28ste vers. In aan sluiting hierop werd gezongen Gez. 202 1, 3 en 5. Na nog enkele mededelingen te hebben gedaan, gaf mevr. Baas het woord aan ds. Rothfusz, die het on derwerp .behandelde „Christen zijn achter het ijzeren gordijn". Spreker deed zulks mede in verband met de door hem bezochte Kirchentag te Leipzig in 1954', waarvan hij uit voerig het doel en het verloop schetste. Het doel dezer Kirchen- tagen, die direct na de tweede we en een sterk oecumenisch karakter reldoorlog weer gehouden werden, dragen, is het bevorderen van de inwendige zending en het tot meer dere activiteit brengen van de kerk. Uitvoerig ging spreker ver volgens in op het leven van de christelijke gemeenten in de oost zone van Duitsland, die nog steeds onder hoge druk moeten leven, daar de strijd tegen de kerken daar nog steeds voortduurt. Hoewel de leden dan ook in voortdurende angst le ven en het geestelijk heel moeilijk hebben, mag er toch van een waax-- achtig gemeenteleven gesproken worden. Spreker eindigde zijn aan dachtig gevolgd betoog, dat niet na liet grote indruk op de aanwezigen te maken, met een opwekking de Christenen achter het ijzeren gor dijn in de voorbede te gedenken. Na de pauze werd het gesprokene verduidelijkt door een serie licht beelden, waarop spr. nog de nodige toelichting gaf en verschillende ge stelde vragen beantwoordde. Na een dankwoord van mevx\ Baas, werd het eerste vers van het Lu- therlied gezongen, waarna ds. Rothfusz met dankzegging eindigde Nog zij vermeld dat zich vier nieuwe ieden opgaven en dat in de gisteravond gehouden vex*gade- ring van de afdeling Haamstede van de N.C.V.B, ds. Rothfusz het zelfde onderwex-p heeft behandeld. een oplossing zoeken voor de voor deze gebieden zo dringende inves teringsproblemen door kredieten ter beschikking te stellen voor pas na lange tijd renderende projecten. Deze krediet-mogelijkheden zijn noch in de betrokken in ontwikke ling achtergebleven landen aanwe zig, noch op de particuliere kapi- taalmax'kt te verkrijgen. TONEEL EN FILM N.V. DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE De Concertzaal brengt met het weekeinde in vertoning de film: „Moeder" met Silvana Pampanini en Massimo Girotti. Deze Italiaanse film behandelt de lotgevallen van het meisje Helena, wier geluk on- versluierd lijkt omdat zij voor haar huwelijk staat met dr. Aureli, een jong chirurg met grote toekomst. Zij ontdekt evenwel dat haar va der in grote geldmoeilijkheden ver keert en een groot bedrag heeft vex-duisterd. Zo zoekt zij contact met Moretti, een vriend en zaken relatie van haar vader-. Moretti echter maakt misbruik van de moeilijke situatie waarin het meis je verkeert en doet haar een hu- welijksvoorstel, waarop zij tegen haar zin ingaat. Het huwelijk is niet gelukkig en het komt tot een botsing. Moretti verongelukt kort nadien met zijn auto en het toeval wil, dat hij in' het ziekenhuis wordt geopereerd door dr. Aureli. Dit hernieuwd contact leidt tot de meest ingewikkelde situaties, waar in het dochtertje van Helena een rol speelt. Ten onrechte wordt He lena verdacht haar man een te gro te dosis slaappoeders te hebbeiï ge geven, waaraan in feite een vroe gere kennis van Moretti schuldig Na veel treurigheid komt dan toch nog een oplossing, zij het wat gekunsteld en niet zonder de wat wrange nasmaak van het verleden. Eveneens wordt vertoond de film The great waltz" (De onsterfelijke wals) met o.m. Fernand Gravey en Miliza Korjus. Deze film brengt het leven van Johann Straus in beeld. Reeds als jeugdig bankbediende componeerde Strauss in zijn vrije tijd walsmuziek. Hij klaagde zijn nood bij een eenvoudig volksmeis je, dat echter van aanpakken wist 'en Stx-auss er toe bracht een eigen orkestje op te zetten. De zaken gaan aanvankelijk slecht, maar dit verandert allemaal als de prima donna van de keizex-lijke opera de zaal - waar gespeeld wordt - bin nenkomt en door de muziek van Strauss getx*offen wox-dt. De film verbeeldt dan de relatie met Carla Donner de primadonna van de ope- x-a en toont hoe Strauss zich houdt in de storm der vrijheidsliefde, die over Europa waait (1848). Zij hel na een reeks hevige spanningen, blijft Strauss zijn Poldi (het een voudige volksmeisje) trouw en door- haar geïnspireerd toonzet hij de schoonste walsen, die Europa stormenderhand veroverden. Een door en door geestige film is het Engelse product dat donder dag in vertoning komt. Het is „Vlug, veilig, voordelig" („The Tit- field Thunderbold"), de amusante verfilming van het boemeltreintje tussen Titfield en de stad Malling- ford in Engeland. Rumoer ontstaat er rond het boemelt je als het treu rige bericht komt, dat het boemeltje zal worden opgegeven. Het tram metje zal door een bus worden ver vangen. De inwoners van Titfield willen echter het treintje niet mis sen en alles wordt op alles gezet om de dienst zo florissant mogelijk te onderhouden, hetgeen wonder wel gelukt. Nu nemen de busex ploitanten hun toevlucht tot ge weld, maar alles mislukt en „De Titfield Bliksemstraal" wint de ra ce. Hoe? Dat laat zich niet in een paar woorden vertellen. „Rob Roy, de schelm van Schot land" tenslotte is de film die in ho tel Bom draait. De film met sterx-en als Richard Todd en Glynis Johns, brengt de strijd in beeld tussen de wettige Schotse regering en de Schotse Hooglanders, die het „vrij gevochten" in hun blazoen hadden staan. De Protestantse Gezondheidszorg Film „Vechten en Dienen" werd vertoond Door de „Protestantse Gezond heidszorg" werd voor een goed ge vulde zaal in het dox-pshuis de film „Vechten en Dienen" op het witte doek gebracht. De plaatselijke pre dikant, ds. F. A. van Liere, opende deze avond met een kort woord van welkom en een uiteenzetting van het doel en streven van de „Pro- testantse Gezondheidszorg", nl. 'in die gebieden van Nederland waar het nog mankeert aan Protestantse ziekenhuizen, deze tot stand ie brengen. Na het zingen van enkele verzen uit Psalm 89 werd de film „Vechten en Dienen" vertoond. Op treffende wijze liet deze film het beeld zien van de noodzaak van Protestantse gezondheidszox-g en het tekort aan verplegend perso neel in de ziekenhuizen. Met het gezamenlijk zingen van vers 4 en 5 van Gezang 280 werd de geslaag de avond besloten. AMSTERDAM. Eisenhowers hart specialist, de 70-jarige Paul D. White, die met zijn echtgenote een x-eis door divei-se Europese landen maakt, is per vliegtuig uit Bi-ussel op Schiphol aangekomen. Vervoer met huurauto's Burgemeester en wethouders van Zierikzee brengen ter openbare kerfnis, dat zij bij hun besluit van 18 september 1956, ter uitvoering van de wet Autovervoer Pei'sonen, met betrekking tot het Personen vervoer met huux-auto's, hebben be sloten de vergunning ten name van G. C. ANKER, wonende te Zierik zee, Havenplein 19, te wijzigen, met dien verstande dat het aantal' te bezigen huurauto's thans maximaal 1 (één) bedraagt. Belanghebbenden wox-den erop gewezen, dat zij, ingevolge artikel 55 van de Wet Autovervoer Per sonen tegen bovenvermeld besluit in beroep kunnen komen bij Gede puteerde Staten dezer provincie. Zierikzee, 21 september 1956. Burgemeester en wethouders vooi-noemd, TH. DIJCKMEESTER, burgemeester. MULDER, secretaris. De kandidaat van India, Binay Ranjan Sen, is gekozen tot direc teur-generaal van de Voedsel- en Landbouworganisatie der Ver. Na ties. Hy verwierf 42 stemmen tegen 29 stemmen voor de Nederlandse minister van Landbouw, S. L. Mansholt. Te Algiers werd vernomen dat 35 opstandelingen ten zuiden van Menerville, een 54 kilometer van Algiei-s gelegen stad, in een ge vecht met Franse troepen zijn ge sneuveld. De Fransen verlox-en vijf man. SPORT VOETBAL K.N.V.B. VES '35-Zierikzee Zondag a.s. speelt Zierikzee I zijn eerste competitiewedstrijd van dit seizoen en wel uit tegen VES '35. Gezien de prestaties van de thuisclub wacht Zierikzee hier een zware wedstrijd, en is het niet te verwachten dat Zierikzee met winst thuis zal komen. Een gelijk spel zou al een heel goede prestatie zijn. De rood-zwarten komen in deze ont moeting uit met: J. van Geesber- gen d.; C. Krello en C. v. d. Maas C. Verwest, C. M. van Aken en B. de Zeeuw m.; F. van der Westen, S. de Vlieger, J. Stoel, C. Simmers en D. de Boer v. Zierikzee II-Brouwershaven I De Zierikzee-reserves beginnen het nieuwe seizoen met een thuis wedstrijd en wel tegen het pas ge promoveerde Brouwershaven. Hier heeft Zierikzee de beste kans op de beide puntjes, mits de tegen stander niet onderschat wordt. De thuisclub komt uit met: W. Kou ijzer d.; A. Rossen en J. Scholten a.; C. van der Westen, C. P. v. d. Werve en C. Douw m.; T. Simmers, A. Verton, M. Krijger, G. Koster en L. Vex-loo v. Zierikzee III-Brouwershaven II Zierikzee III ontvangt de reser ves van Brouwershaven en brengt het volgende elftal in het veld: J. Stoutjesdijk d.; G. Dokter en J. de Bilde a.; Th. Kramer-, J. Snijders en J. Maijs m.; K. de Keijzer, M. v. d. Schee, A. Krijnse Locker, G. den Dekker en E. van de Sande v. Ook hier heeft Zierikzee de beste kan sen, al is een verrassing niet uit gesloten. „DE GOUDSCHATTEN VAN BAGDAD 19. Een zwakke huivering man Casimir. Moeizaam richt Z'n wazige blik glijdt langs 't doortrekt het lichaam van de koop hij het hoofd op «n opent de ogen. rotsige strand en over de zee, die in eentonig ruisen tegen de klip >en speelt. Een enkele meeuw buitelt als een witte vlek in de strak ilauwe lucht.Kreunend richt Ca simir zich op de ellebogen op. Elke beweging valt hem zwaar. Wan kelend door de vlammende pijn in zijn ledematen strompelt hij even later langs het stille, verlaten strand. Langzaam aan worden zijn gedachten weer helder en komen alle verschrikkingen van de afgelopen nacht weer bij hem op. „Zou Selim verdronken zijn?" mompelt hij schor in zichzelve. „En de prinses? Zou zij nog in leven zijn?" Plotseling blijft hij als vastgenageld stilstaan.' Zijn ogen sperren wijd open en beginnen begerig te glinsteren. „Het goud!" stoot hij hees uit, „het goud van Bagdad". Met een kreet van blijdschap wankelt hij vooruitDaar, half bedolven in het gele zand, ligt een grote met ijzer beslagen kist. Het deksel is open gebroken en de ochtendzon kaatst in felle glinstering op de talrijke munten en sieraden die daar in het zand vex-spx-eid liggen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 6