SetterSet Een wagenbestuurder erft een villa AMERIKAANSE RESERVE-TANKSCHEPEN ZO NODIG IN TWEE WEKEN GEREED STAD EN PROVINCIE DE BEGROTING VAN HET LANDBOUW- EGALISATIEFONDS De eerste schooldag OOK IN 1957 STIJGING VAN UITGAVEN VOOR ONDERWIJS EN CULTUUR ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1956 No. 18024 Plannen berekend op sluiting Suezkanaal gedurende een jaar Indien de Suezkanaai-conferentle te Londen mocht besluiten, dat het nodig ls tankschepen uit de Ame rikaanse rcservevloot te gebruiken, zullen de eerste schepen binnen ongeveer twee weken in de vaart kunnen worden gebracht, zo is te Washington van ambtelijke zijde medegedeeld. De gehele reservegroep, die 26 tankschepen van het type T-W, met een vervoerscapaciteit van elk on geveer 141.000 vaten (barrels) om vat, zal in ongeveer 60 dagen ge reed kunnen zijn voor het gebruik. De betrokken regeringsbureaux zijn reeds bezig met voorbereidende administratieve werkzaamheden, maar aan het gereed maken van de schepen wordt nog niet ge werkt. Bij het uitwerken van de plan nen gaat men uit van de veronder- Sterke radio-activiteit in west-Duitsland In te velde staande gewassen en in weilanden in het zuidwesten van de Duitse Bondsrepubliek is een ge vaarlijk grote radio-activiteit -ge constateerd, aldus heeft het radio logisch instituut van de universiteit van Freiburg meegedeeld. Deze ra dio-activiteit wordt toegeschreven aan proeven met atoomwapens. De radio-activiteit bereikte in de maanden juli en augustus zulk een hoog peil, dat handhaven ervan een gevaar oplevert voor de mens. Het verschijnsel was het sterkst waar neembaar op hooggelegen akkers en weilanden. De radio-activiteit in de melk van koeien, die in hoogge legen weilanden in het Zwarte Woud grazen, was vijfmaal zo groot als die van koeien in weilanden in laaggelegen streken. Radiogolven van Mars ontvangen Geleerden der Amerikaanse ma rine hebben medegedeeld dat voor het eerst radiogolven van Mars zijn ontvangen, waaruit blijkt dat de gemiddelde temperatuur op de pla neet iets beneden hef vriespunt van water ligt. De seinen werden op twee hel dere nachten in de week van ne gen tot zestien september opgevan gen, toen Mars het dichtst bij de aarde was. Zij waren zo zwak, dat ruim vijftig metingen nodig waren om vast te stellen dat zij van Mars afkomstig waren. De radioseinen werden ontvan gen op een golflengte van drie cen timeter. OUDSTE MAN Javier Pereira, een Colum- biaanse Indiaan, die zegt 167 jaar te zijn, waardoor hij de oudste mens ter wereld zou zijn is woensdag per vlieg tuig uit de Columbiaanse hoofdstad Bogota in New York aangekomen, waar hij in een ziekenhuis zal wor den onderzocht. Het onder zoek te New York is een voortzetting van een reeds door Columbiaanse genees heren te Bogota verricht on derzoek. Deze dokters ver klaarden toen dat Pereira het oudste levende wezen was, dat zij ooit hadden ge zien. - Pereira is 1.32 meter lang. Hij weegt iets meer dan 34 kilogram. Pereira is vijf maal getrouwd geweest. Hij heeft al zijn vrouwen overleefd. Op het vliegveld van New York verklaarde hij tegenover verslaggevers: „Ik zoek nu een zeer gezette vrouw, die mij kan onder houden". Pereira spreekt In diaans, vermengd met oude Spaanse woorden. stelling, dat het Suezkanaal over ongeveer twee weken gesloten zal zijn voor de schepen van de ver eniging van gebruikers van het Suezkanaal, die woensdag officieel door de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, aan de Londense confe rentie is voorgesteld. De plannen om de schepen van de leden der gebruikersvereniging rond Kaap de Goede Hoop te zen den en de leemte in de Europese olievoorziening, die hierdoor zal ontstaan, te vullen met olie uit Noord- en Zuid-Amerika, zullen dan spoedig worden uitgewerkt. Deze plannen zijn gebaseerd op een sluiting van het Suezkanaal gedu rende een jaar. KERKWERVE Instuifwerk begint weer Verleden winter startten in Kerk werve de instuifavonden, georga niseerd door de C.J.M.V. afdeling Kerkwerve „Viribus Unitis". Ge zien het succes van deze avonden, die eerst om de veertien dagen en later iedere week werden gehouden in het verenigingsgebouw te Kerk werve, besloot het bestuur van ge noemde vereniging ook dit jaar weer instuifavonden te organise ren, maar nu iedere zaterdagavond in het verenigingsgebouw te Kerk werve. De eerste avond van dit sei zoen wordt gehouden op zaterdag avond 22 september (aanvang 7 uur). Alsdan zal weer gelegenheid worden geboden tot het beoefenen van diverse spelen, waaronder ta feltennis, schaken en dammen. De vele werkzaamheden die het afde lingsbestuur voor het slagen van deze avonden thans reeds heeft ver richt wekken de verwachting, dat na afloop van het komende seizoen kan worden geconstateerd, dat het beoogde doel, het bezighouden op verantwoorde wijze van de jeugd, is bereikt. RENESSE De collecte ten bate van de drie samenwerkende Protestantse organisaties voor t.b.c.-bestrijding, „Zonnegloren", „Sonnevanck" en „Draagt Elkanders Lasten" heeft f 142 opgebracht. OOSTERLAND Nieuwe kracht bij Coöp. Boerenleenbank Op de laatst gehouden bestuurs vergadering van de Coöp. Boeren leenbank „Oosterland" werd de heer R. Poelman van 's-Hertogen- bosch in vaste dienst aangesteld. De steeds toenemende werkzaam heden in verband met de gestadige uitbreiding der Bank maakte zulks noodzakelijk. Zowel de spaarbank als het giroverkeer nemen nog steeds toe, terwijl ook het effecten verkeer zich in een groeiende be langstelling mag verheugen. Ingezonden mededeling. NYLONS passend en verrassend elegant (n a((« «oorton an matan verkrijgbaar bijt 'T WOLHUIS HANSMA Havenpark il - Telefoon 201 - Zierikzee V L V 'V' V' 'V' WIJ OUDERS I: f. Als het erop aankomt, betekent de dag, waarop haar dochtertje voor het eerst naar school zal gaan, voor Gonneke's moeder een nog groter evenement dan voor het kleintje zelf. De voorafgaande nacht doet moeder bijna geen oog dicht. Gonneke is haar enig kind en nooit op kleuterschool geweest. Dit wordt dus wel een belangrijke mijlpaal voor hen beiden. Hoe zal het kind daarop reage ren? vraagt moeder zich af. Hoe zal zij de overgang verwerken van het veilige, beschutte wereldje thuis naar de grote kleine-mensen wereld van de school, waarin zij aan zoveel nieuwe indrukken en onbekende ervaringen blootstaat? Hoe zal „Juf" het kind aanpakken? Zal zij haar begrijpen en weten op te vangen? Zal zij genoeg geduld kunnen opbrengen om het kind niet te kwetsen? En zal Gonneke zich kunnen aanpassen aan deze nieuwe omgang? Dit laatste is het, wat moeder het meest benauwt: haar kind te moeten overgeven aan vreemde handen. Gonneke, die zo aanhanke lijk en gevoelig is. Gonneke, die tot dusver alleen maar op moeder afgestemd was en moeder op haar. Heeft zo'n schooljuffrouw tijd en lust om ieder kind apart haar aan dacht te geven? Houdt zij rekening met de speciale behoeften van het individu? Wordt zo'n kinderzieltje niet ruw ondersteboven gegooid als het zich opeens ziet opgenomen in de massa en het gedwongen wordt het voorgeschreven tempo bij te houden? Ziet tegen de eerste schooldag op Moeder ziet vreselijk tegen deze eerste schooldag op. Misschien zal De begroting van het Landbouw- egalisatiefonds vertoont voor de ge wone dienst een eindcijfer van f 165.720.000. Teneinde aan de roggetelers een minimumopbrengst voor hun pro- dukt te verzekeren, zal het - gezien de thans geldende prijzen op de binnenlandse markt - noodzakelijk zijn ook voor de binnenlandse rogge van de oogst 1957 steunmaatregelen te nemen, zo wordt in de toelichting o.a. gezegd. De kosten van deze maatregelen worden, op basis van de voor de oogst 1956 berekende kostprijs en de gemiddelde op brengst van de rogge in 1955 en 1956, geraamd op f 15.000.000. Ais nadelig saldo op de aan- en verkoop van suiker wordt ge raamd f 14.620.000. Aangezien Voor suiker van de bietenoogst van 1957 de garantie prijs af fabriek nog moet worden vastgesteld, werd dit bedrag geba seerd op de garantieprijs voor de oogst 1956 en de verwachte afle- veringsprijs. Om t.z.t. - indien zulks noodzake lijk zou blijken - maatregelen te kunnen nemen tot regeling van de prijs der consumptieaardappelen, zowel ten behoeve van consumen ten als van producenten, wordt voor de eventuele kosten van bedoelde maatregelen een uitgavenpost voor „memorie" uitgetrokken. Voor toeslag op consumptiemelk is een post van f 60.700.000 opgeno men. Voor dit uitgavenartikel wordt, op grond van de voor het melkprijsjaar 1955-1956 vastgestel de basismelkprijs en de thans gel dende consumentenprijzen, gere kend met een basistoeslag van f 3,30 benevens een extra toeslag in het westelijk gebied van f 0,75 per 100 liter gestandaardiseerde melk. Voor uitkeringen ten behoeve van veehouders tengevolge van de ge garandeerde basis-melkprijs is ge raamd f 49.400.000. haar meiske allerlei vervelende ge woontes overnemen. Ze zal wel licht lelijke woorden leren. En moe der zal daar niets tegen kunnen doen. Moeder zal het kind, dat tot dusver haar onbetwiste alleenbezit was, moeten loslaten en aan an deren afstaan. Ze zal haar moeten delen. Andere invloeden zullen op haar gaan inwerken Gonneke is opgewonden als het ogenblik aanbreekt, dat ze van huis zullen gaan. De grote school, dat is zó iets gewichtigs. Opeens ben je dan zelf óók groot! Ze staat van ongeduld te trappelen om op weg te gaan. Maar als ze dichterbij de school komen, wordt het kind stiller. De voetjes gaan trager. De kleine hand klemt zich vast aan die van moe der. In Gonneke's hartje wordt het onbekende, dat eerst zo opwindend leek, iets beklemmends. „Zou de juffrouw aardig zijn?" fluistert ze. „Zouden de kinderen me niet plagen?" Dan brengt moeder, ofschoon de tranen haar zelf hoog zitten, de moed op om te zeggen: „Natuurlijk is de juffrouw aardig, Gonneke. Dat zul je eens zien. En waarom zouden de kinderen je plagen, als jij hen niet plaagt? Het zijn allemaal kin dertjes die vandaag voor het eerst naar school gaan, net als jij. En voor hen is alles net zo nieuw als voor jou". De waterlanders Als moeder Gonneke aan de juf frouw overgeeft, komen de water landers. „Ik wil met mammie mee", roept het kind. Moeder draait zich haastig om, anders was ze ook gaan huilen. Maar in haar hart is een kleine, zoete triomf, die haar troost. Gonneke hangt toch het meest aan haar! De hele morgen is ze in gedach ten met haar meiske bezig. Zou ze het erg zwaar hebben? Zou de juf frouw haar wel een beetje getroost hebben? Om vijf voor twaalf staat moeder alweer voor de schooldeur. In de kwetterende kinderstroom die naar buiten barst, vindt ze Gonneke niet dadelijk. Maar dan ziet ze haar op zich toestormen, de armen om twee andere kleine meisjes heen, die ze met zich meetrekt. Haar gezichtje straalt; haar stemmetje jubelt: „O mams, het is zo fijn. En juffie is zo lief. Ze vertélt! En dit zijn Ans en Beppie. En vanmiddag ga ik lek ker weer naar school!" Het doet een beetje pijn. Ze had een kleine, droevige Gonneke ver wacht, die ze in haar armen had moeten troosten. En het heeft een paar dagen ge duurd vóór moeder zich erbij heeft neergelegd en beseft, dat het toch beter zó is: dat kleine mensen wei nig moeite hebben om over te schakelen en zich aan te passen. MARCELLE. (Nadruk verboden). Ingezonden mededeling Margriethet frisse blad van déze tijd, telt reeds jarenlang het grootste aantal lezeressen. Géén wonder: ieder jaar voegen de jongeren zich erbij want.„Margriet" is 1 Grotere bedragen voor kernfysisch onderzoek De aanzienlijke stijging van het peil der uitgaven in de sector onder wijs en cultuur, zal zich naar ver wachting ook in 1957 voortzetten. Voor een deel wordt deze stijging veroorzaakt door de salarisverho gingen voor het onderwijzend en docerend personeel; voor een ander deel door de uitbreiding van het aantal leerlingen als gevolg van de bevolkingsgroei en van de toene ming der belangstelling, in het bij zonder voor het kleuteronderwijs, het voorbereidend hoger en middel baar onderwijs, alsmede het nijver heidsonderwijs. Verder wordt een verhoging van de subsidies aan de pedagogische centra voorgesteld. De ontwikkeling van de Land bouwhogeschool blijft voortgang vinden. De uitvoering van het ver nieuwingsprogramma voor het la- en middelbaar land- en tuin- bouwonderwijs wordt voortgezet. De toeneming van de kosten voor het hoger onderwijs is o.m. een ge volg van de voortschrijdende ont wikkeling van het onderwijs en de wetenschappen. Voor de eerste maal zijn gelden uitgetrokken voor de bouw en de exploitatie van de tweede technische hogeschool te Eindhoven. Ten behoeve van het onderwijs in de kernfysica zal een z.g. swimming pool-reactor worden aangekocht, waarvoor met inbegrip van de kosten van installatie f 25 miljoen vereist is. Het kernfysisch Te Marcinelle zijn woensdag middag 53 slachtoffers van de mijn ramp begraven. De uitvaartdienst werd opgedragen op de „Place des Hayes". Op het plein bevond zich een grote menigte rond de 19»leger- vrachtwagens, waarop de lijkkisten waren geplaatst. Deze waren be hangen met de nationale kleuren van de landen, waarvan de slacht offers onderdanen waren. De kisten van zeven niet-geïdentificeerde slachtoffers waren behangen met de vlag van Marcinelle. onderzoek eist een hogere bijdrage voor 1957 van circa f 0.9 miljoen. De verlaging van de collegegelden van 325 tot 200 gulden leidt ener zijds tot verlaging van de op brengst der middelen, anderzijds tot verhoging van het subsidie aan het bijzonder hoger onderwijs. De vermeerdering der uitgaven voor de jeugdvorming en volksont wikkeling is o.m. een gevolg van de subsidieverhoging voor een tweetal sociaal-pedagogische oplei dingen en het part-time onderwijs. Ook het jeugdwerk en het jeugd- zorgwerk behoeven hogere bedra gen. LAND- EN TUINBOUW DE GARANTIEREGELING VOOR AARDAPPELEN De conceptregeling voor de aard appelgarantie 1956/1957 (f 4,75 per 10 kg), kon op enkele punten ook in de bestuursvergadering van het Landbouwschap geen algemene in stemming vinden. Velen keerden zich tegen de beperking, dat de eerste 75 are gerooide aardappelen op zand- en veenbedrijven uitge sloten zouden moeten zijn contract- recht met het A.V.A. (Aan- en Ver koopbureau Akkerbouwproducten). Vrijwel algemeen was men van oordeel, dat beperkingen slechts administratieve rompslomp zouden geven zonder enig nut. De garantieregeling voor aard appelen (plm. 60 °/o van de pro- duktiekosten) gaat uit van 22.000 bedrijven, die contractrecht zouden krijgen voor 335.000 ton zand- en veenaardappelen bij een normale oogst van plm. vier miljoen ton, waarvan 25 bestemd voor ver bruik in ons land. De regeling wordt nog nader met het Produktschap Aardappelen en de minister van Landbouw bespro ken. SPORT HENGELSPORT Hengelsportvereniging „Oosterschelde" In het viswater te Ouwerkerk werd zaterdag de voorlaatste vis wedstrijd gehouden van de hengel sportvereniging „Oosterschelde". Omstreeks half drie begonnen on geveer dertig leden hun pieren aan de haak te slaan om daarna op het fluitsignaal van de wedstrijdcom missaris de lijnen in het water te smijten. In vergelijking met de slechte resultaten van de afgelopen zomer werd er behoorlijk gevan gen. Het bleek tenslotte de heer C. van den Bout, die na veel in spanning (en spanning) beslag wist te leggen op de eerste prijs met on geveer een kilo vis. Vermeld dient nog te worden dat de heer J. Schiettekatte in de laat ste minuten een paling ter dikte van een draineerbuis van zijn haak zag vallen, terug in het zilte sop. Dat was bepaald pech, maar hope lijk volgende maal beter. De verdere prijswinnaars waren: 2. L. Verloo; 3. Pieters; 4. C. J. Schot; 5. P. van Dijke; 6. P. Flik- weerf; 7. F. Schoonakker en 8. J. Schot. Voldaan werd «de terugreis aan vaard. Niet zonder obstakels even wel. Een der vissers was zijn jasje kwijt geraakt! Na een kwartiertje zoeken bleek dat een der anderen, wellicht het vissen moe, zich over het kledingstuk had ontfermden er de ruige vissersarmen mee had be dekt Zaterdag 29 september zijn de mannen weer paraat voor de laat ste wedstrijd. Grote opkomst is dringend gewenst! Ongeveer 15.000 Oostenrijkse bakkersknechten zijn dinsdagoch tend in staking gegaan. Kanselier Raab had maandag een eis tot loonsverhoging van het bakkers- personeel van de hand gewezen. De kanselier had tot een delegatie van de bakkersknechten gezegd, dat loonsverhoging verhoging van de broodprijs tengevolge zou hebben wat onder alle omstandigheden voorkomen diende te worden. FEUILLETON Een uur later kwamen de beide, jongens weer naar buiten en keken j elkaar aan. De hoofdinspecteur had hen, nadat het verhoor afgelopen was, het adres gegeven van de ver- zekerings-maatschappij, die de schade, veroorzaakt door de in braak bij de juwelier, had uitbe taald aan de gedupeerde. Deze maatschappij zou in het bezit wor den gesteld van de bij PJuimers in beslag genomen buit. Weliswaar was dit niet meer alles, wat ont vreemd was, omdat de Ier uiter aard met de kostbaarste stukken de oceaan overgestoken was, maar het grootste gedeelte was toch te recht en de maatschappij had de politie verzocht haar de namen te noemen van de beide vrienden, die er voor hadden gezorgd, dat de buit weer terug kwam. Samen reden ze naar het adres: een kantoor op de Herengracht. Nadat ze zich voorgesteld hadden, werden ze door iemand naar boven gebracht en de directiekamer bin nen gelaten. De directeur verwelkomde hen en schudde hen de hand. „Gaat u zitten, heren. Het doet mij genoegen met u beiden kennis te maken. U zult wel van de poli tie gehoord hebben, dat wij buiten gewoon verheugd zijn, dat een groot deel van het ontvreemde weer te rug is". De directeur presenteerde hun beiden een sigaar en nadat men genoegelijk zat te roken, vervolgde de gastheer: „De maatschappij is u derhalve dankbaar voor de mede werking, die u in deze hebt ver leend. En zij wil deze dankbaarheid tot uitdrukking brengen door u een beloning te geven". Voor de directeur verder kon spreken, kwam Klaas overeind en viel hem in de rede. „Een ogenblikje, mijnheer de di recteur, maar hier kan geen sprake zijn van het aannemen van een be loning. Integendeel. In de eerste plaats hebben wij hiets anders ge daan, dan hetgeen onze plicht was als goed staatsburger. Maar afge zien nog van uw voorstel moet ik een bekentenis doen". Zowel Piet als de directeur ke ken hem verbaasd aan. „Een bekentenis?" herhaalde de laatste niet begrijpend. „Ja", antwoordde Klaas rustig, terwijl hij de as van zijn sigaar tipte. „Kijkt u eens, toen ik, enkele weken geleden een bericht van de notaris ontving, dat oom Willem was overleden, ben ik naar zijn kantoor gegaan en daar werd mij medegedeeld, dat ik erfgenaam was van een hypotheek-vrije villa en een bedrag van honderdzeventig duizend gulden. Ik wist toen wel, dat oom Willem een leven had ge leid, dat nu niet bepaald in orde was, maar ik heb er verder niet bij stilgestaan en ik heb mij ook niet afgevraagd hoe oom Willem ineens 65 aan deze villa en dat bedrag aan geld is gekomen. Dat zult u mij niet kwalijk nemen, want als je als gewoon wagenbestuurdertje bij de tram plotseling zo'n erfenis in je schoot geworpen krijgt, ben je in de eerste plaats blij verrast en geen ogenblik ga je denken: Is het wel zuivere koffie? Maar nu ik weet, wat oom Willem in zijn leven voor schelmenstreken heeft uitgehaald, ligt het natuurlijk voor de hand, dat zowel het geld als de villa op oneerlijke wijze verkregen zijn. Dat staat tenminste voor mij nou onomstotelijk vast. En gestolen goed, daarop rust nooit zegen zei mijn vader altijd. Ik wil eerlijk door het leven en desnoods met hard werken mijn brood verdienen. Mijnheer de directeur, u hebt maar een deel van de gestolen buit te rug, zij het dan ook het belangrijk ste deel. Maar de villa en het geld, dat op het ogenblik op mijn naam op de bank staat, zijn een deel van de buit. Althans zo beschouw ik het. Ik zal er vandaag nog voor zorgdragen dat één en ander op de naam van uw maatschappij gezet wordt, want ik wil er geen dag langer van profiteren. Zou ik zulks wel doen, dan ben ik even schuldig als mijn oom is geweest". „Mijnheer Sweers, het pleit voor uw mentaliteit, dat u dit aanbod doet. Maar de maatschappij kan dit niet aanvaarden. Er is voor ons na melijk geen enkel bewijs, dat de villa, die thans uw eigendom is, ge kocht is van de opbrengst van de inbraak". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5