geheimzinnigheid gehuld Suez-conferentie in waas van DE ZIERIKZEESCHE COURANT IN FRANKRIJK WOEDT EEN HEVIGE „BROODOORLOG" MEVROUW BOUMAN UIT INDONESIË NAAR NEDERLAND VERTROKKEN De abonnementsprijs f VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1956 No. 18024 IlSe Jaargang Tegenslag moet een aanspo ring zijn tot grotere inspan ning of tot bezinning, maar mag niet leiden tot lusteloos heid. ZIERIKZEESCHEHNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) it,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: j nur4,< r Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1,-Tei. 32^_ na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr," 137477 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. takenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VA ATE,- Tel. }Q9. De Londense bijeenkomst Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Streven naar meer eenheid? (Van een speciale A.N.P.-versIaggever) De tweede conferentie over het Suezkanaal ln Londen heeft zich donderdag plotseling in een waas van geheimzinnigheid gehuld door het besluit, dat geen mededelingen aan de pers zullen worden gedaan over een „working-paper" - de „grondwet" - van de te vormen orga nisatie van gebruikers van het Suezkanaal. Dit document heeft don derdag als grondslag gediend voor zeer gedetailleerde besprekingen in het Lancaster House te Londen, die werden onderbroken voor een bijeenkomst der achttien delegaties. Naar in Nederlandse delegatie kringen werd verzekerd moet het besluit van de conferentie om al thans in dit stadium geen bekend heid te geven aan de inhoud van het document niet worden gezien als een aanduiding, dat er grote en nieuwe moeilijkheden zouden zijn gerezen. Het debat van gisteren heeft integendeel bepaald geen dra matische wending genomen en de sfeer werd zelfs omschreven als „opgewekt", waarbij verscheidene keren opmerkingen van delegatie leden tot grote vrolijkheid leidden. De aanleiding tot geheimhouding - iets zeer ongebruikelijks op de tot dusverre gehouden vergaderingen over het vraagstuk van het Suez kanaal, daar de woordvoerders van de delegaties der grote mogendhe den onmiddellijk na afloop een bij na woordelijk verslag uitbrengen aan de talrijke journalisten - moet eerder worden gezien als gevolg van het streven om zoveel mogelijk de eenheid tussen de achttien lan den te bewaren. Het debat van don derdag werd - zoals ook door mi nister Selwyn Lloyd bij aanvang van de vergadering van donderdag middag werd benadrukt - gevoerd, zonder dat dit betekende, dat de delegaties zich bonden aan het do cument. Vrijwel alle delegaties heb ben dan ook hun wensen en opmer kingen naar voren kunnen brengen zonder daarmede te impliceren, dat zij zich er mee kunnen verenigen. Hierdoor is het mogelijk geworden, dat delegaties, die al dan niet over wegende bezwaren tegen het plan hebben, door amendering van de tekst alsnog zullen kunnen beslui ten hun houding te wijzigen. En daar het duidelijk is, dat het be waren van de eenheid op deze con ferentie een kwestie van de eerste orde wordt geacht door de weste lijke mogendheden, kan worden verwacht, dat er bereidheid zal zijn in belangrijke mate aan de bij be paalde delegaties bestaande bezwa ren tegemoet te komen. Door pu- blikatie van het document en de gemaakte opmerkingen tijdens de vergaderingen van donderdag zou - zo schijnt de achtergrond van het besluit tot geheimhouding te zijn het bereiken van een eenstemmig besluit aanzienlijk worden bemoei lijkt, zo niet onmogelijk worden ge maakt. Wat donderdag wel bekend is ge worden is, dat de naam van de or ganisatie zal zijn „Coöperatieve As sociation of the Suezcanal Users", afgekort C.A.S.C.U. Aangenomen kan worden, dat het „working-paper" donderdagochtend bij de aanvang van de eerste ver gadering der achttien landen aan de delegaties is voorgelegd, waarna werd besloten het document eerst ter bestudering voor te leggen aan de deskundigen van de delegaties, die daartoe in een afzonderlijke vergadering bijeenkwamen. Aan deze bijeenkomst werd van Neder landse zijde deelgenomen door de heer H. F. Eschauzier, hoofd van het directoraat politieke zaken van het ministerie van Buitenlandse Zaken, mr. W. Riphagen, juridisch adviseur op dit departement en de heer J. Prins van het directoraat- generaal van Handel en Scheep vaart. Hoewel dus geen mededelingen over de inhoud van het document zijn gedaan, ligt het voor de hand, dat in de twee gestencilde pagina's, waaruit het bestaat, een samenvat ting wordt gegeven van de begin selen van het plan-Dulles, waaraan de achttien landen op de eerste conferentie hun goedkeuring heb ben gegeven, en de zes punten van de verklaring, die minister Dulles woensdag over de organisatie van kanaalgebruikers heeft voorgesteld. Regering neemt winkels in beslag In Parijs z(jn de autoriteiten don derdag begonnen met het in beslag nemen van bakkerswinkels, waar van de eigenaars geen brood willen verkopen als protest tegen de wei gering van de regering om een ver hoging van de broodprijs toe te staan. Aanvankelijk waren alle brood winkels gesloten, maar naarmate de tegenactie van de overheid vor derde, openden enige bedrijven weer hun deuren. Na enige uren kon in 118 van de 4.200 bakkers winkels in Parijs en omgeving weer brood worden gekocht. Bakkers van het Franse leger hebben de gehele nacht doorge werkt om ziekenhuizen en open bare instellingen van brood te voorzien. Tegen de middag hadden meer dan 800 bakkers de aanzegging ge kregen dat hun winkel in beslag genomen was. Toen was er echter nog geen brood, omdat de meeste bakkers 's nachts hun ovens had den laten uitgaan. Als een bakker zich tegen inbe slagneming verzet, kan hij gestraft worden met gevangenisstraf tot één jaar en een boete van meer dan een miljoen frank. De autoriteiten kunnen in gevorderde winkels po litiemannen of ambtenaren aan stellen om de zaak te leiden. Nader wordt vernomen dat de Parjjse broodbakkers heden (vry dag) weer brood afleveren. Na speurwerk van verscheide ne dagen heeft de New Yorkse po litie de confectiekleding-fabrikant Theodore Rij weten te arresteren, die ervan wordt verdacht mede plichtig te zijn aan de aanslag op de journalist Victor Riesel. Wraak zuchtige gangsters, die de onderzoe kingen en publikaties van Riesel vreesden, hadden Riesel enkele maanden geleden zwavelzuur in zijn gezicht gegooid, tengevolge waarvan hij blind werd. Over de arrestatie zijn geen bijzonderheden bekend gemaakt. BERGEN OP ZOOM. Woensdag middag is het 4-jarig dochtertje van de familie Snoeijers te Bergen op Zoom, toen het onverwacht de Wouwsestraatweg overstak, aange reden door een personenauto ko mende van de richting Wouw, be stuurd door de heer T. uit Putte. Het kind werd vrijwel op slag ge dood. In de donderdagmiddag gehouden eerste vergadering van de Tweede Kamer na Prinsjesdag is het Koninklijk Besluit voorgelezen, waarhij mr. L. G. Kortenhorst voor het tijdvak der tegenwoordige zitting op nieuw wordt benoemd tot voorzitter. De heer Kortenhorst heeft in een rede o.m. verklaard dit voorzitterschap te aanvaarden. - Deze foto werd gemaakt tijdens de rede van mr. Kortenhorst. Rechts op deze opname v.l.n.r.: mr: W. Koops, commies-griffier derde klas, mr. A. C. de Ruiter, commies-griffier eerste klas, mr. Kortenhorst, mr. A. F. Schepel, grif fier en mr. G. M. A. M. Huisen, commies-griffier tweede klas. mm? Voor het eerst in haar leven heeft H.K.H. Prinses Beatrix dinsdag in de Haagse Ridderzaal de opening van de Staten Generaal door H.M. Koningin Juliana bijgewoond. - De foto laat zien hoe de Kroonprinses op haar plaats aan de linkerzijde van haar moeder zat. Prinses Beatrix draagt hier de versierselen behorende bij de onderscheiding van Groot kruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw, welke haar bij Koninklijk Besluit van 13 september 1956 was verleend. „Ik kan hier toch niets meer doen Mevrouw Mieke Bouman, de ver dedigster in de zaak-Schmidt, is hedenmorgen (vrijdagmorgen) om half zeven plaatselijke ttfd op het vliegveld Kemajoran by Djakarta aan boord van het K.L.M.-lijntoc- stel met bestemming Amsterdam gegaan. De betrokken autoriteiten hadden haar vertrek geheim gehouden. Slechts enkele Nederlandse am bassade-functionarissen deden haar uitgeleide. Een aantal rechercheurs hield een oogje in het zeil. Me vrouw Bouman had haar beide Sia mese lievelingskatten bij zich. Haar vertrek volgde vier dagen na het incident in het Djakartaanse gerechtsgebouw, waar een woe dende menigte haar trachtte te grijpen. De Indonesische autoritei ten hadden voorzorgsmaatregelen getroffen om een vlot vertrek te verzekeren. Mevrouw Bouman zei thans te vertrekken omdat zij toch niets meer voor haar cliënt kon doen be halve de uitspraak van de rechter af te wachten, en ook omdat „het nu wel duidelijk is dat mijn veilig heid niet langer gegarandeerd wordt". Zij vertelde dat ze tot deze slotsom was gekomen nadat de autoriteiten haar hadden aangera den haar toevlucht te zoeken in de ambassade. „Ik besefte dat als Ik nog langer zou blijven ik slechts de politie en autoriteiten tot last zou zijn". Mevrouw Bouman zei, dat zij slechts minachting had voor de me nigte die haar maandag in het ge rechtsgebouw had aangevallen. Zij was op het hoofd en de schouders geslagen voor een Nederlandse journalist er in slaagde de aandacht van haar aanvallers af te leiden. Mevrouw Bouman zei, dat de me nigte geleid werd door de voor naamste getuige a charge Manoppo, die in april ook de demonstraties tegen de Nederlandse advocaat van Empels had geleid toen deze in In donesië aankwam. Mevrouw Bouman heeft donder dagochtend nog een bezoek aan Schmidt gebracht, die in de Tjo- pingagevangenis vertoeft. Zij zei, dat Schmidt zich kennelijk zorgen maakte over haar veiligheid, nadat hij vernomen had hoe zij in het ge- rechtsgeboinv was aangevallen. Zij heeft de hele ochtend met Schmidt gepraat. Ondanks de. drie jaar die hij reeds in gevangenschap heeft doorgebracht, is zijn geest ongebro ken, zo verklaarde zij. Op de vraag van de A.N.P.-cor- respondent, waar zij het meest naar verlangt in Nederland, antwoord de mevr. Bouman: „Lang en rustig EXECUTIES OP CYPRUS Drie ter dood veroordeelde Grieks- Cypriotische opstandelingen zjjn In de vroege ochtenduren van heden (vrjjdag) ln de gevangenis van Ni cosia gehangen, 'aldus Is van be voegde zjjde vernomen. De terechtgestelden zijn: de 23- jarige Stelios Mavormatis, de 22- jarige Michael Koetsoftas en de 22- jarige Andreas Panajides. De eerste schoot ln maart van dit jaar op twee leden van de Britse luchtmacht, de laatste twee doodden in mei van dit jaar een korporaal van de Britse lucht macht. Te middernacht was een Grieks- orthodoxe geestelijke naar de do dencellen gebracht, waar hij de veroordeelden de laatste sacramen ten toediende. Toen zij naar de galgen werden geleid, begonnen de andere gevangenen een wild tu mult. Cyprische autoriteiten en een Britse arts woonden de terechtstel ling bij. De doden zullen binnen de gevangenismuren worden be graven. Met deze terechtstellingen is het aantal Griekse Cyprioten dat se dert april 1955, toen de Eoka zijn activiteiten begon, werd geëxecu teerd, gestegen tot acht. Korte berichten uit bet binnenland UTRECHT. Tijdens de vrijdag 28 september te Utrecht te houden fokveedag zullen leden van de drie Utrechtse landbouwjongeren-orga- nisaties elkaar bekampen op het gebied van handmelken en het be oordelen van vee. Het is voor het eerst dat te Utrecht een gezamen lijke wedstrijddag van de agrari sche jongeren wordt gehouden. De organisatie van de wedstrijden be rust bij de technische commissie van de drie centrale landbouw jon geren-organisaties. AMSTERDAM. Op woensdag 17 oktober zal in het gemeentehuis te Beetsterzwaag aan het gemeente bestuur van Opsterland en het dorp Gorredijk, op plechtige wijze een certificaat van inschrijving in het gouden" boek van het Joods Natio naal Fonds worden uitgereikt na mens Joodse oud-inwoners van Gorredijk en hun kinderen. Deze inschrijving geschiedt uit waarde ring voor de piëteitvolle wijze, waarop de nagedachtenis van Jood se medeburgers in de gemeente Opsterland werd geëerd door het plaatsen van een monument in het centrum van Gorredijk. AMSTERDAM. Een met 39 ton melasse geladen motortankdek- dekschuit van 45 ton is in het Bin nen IJ te Amsterdam gezonken, doordat de zoete lading als gevolg van de golfslag van passerende vaartuigen scheef kwam te liggen. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. De schade bedraagt ongeveer 8.000 gulden. UTRECHT. H.M. de Koningin zal aanwezig zijn bij een ontvangst door het Afrika-instituut in Rotter dam van president dr. William V. S. Tubman van Liberia, ter gele genheid van diens staatsbezoek aan Nederland. De president arriveert op 15 oktober uit Bonn in ons land en zal op 17 oktober de eregast zijn van het curatorium van het Afrika- instituut op een speciale ontvangst in het Beursgebouw. FINANCIEEL NIEUWS De olievoorziening van west-Europa De Amerikaanse staten Texas, Louisiana, Oklahoma en Nieuw- Mexico hebben meegedeeld, dat zij aan west-Europa de olie zouden kunnen leveren, nodig om te voor zien in een eventueel onvoldoende aanvoer uit het midden-oosten. De ze vier staten, die in de afgelopen week tezamen gemiddeld 4.576 000 vaten (barrels) olie per dag hebben geproduceerd hebben meegedeeld dat zij hun dagproduktie met de volgende hoeveelheden zouden kun nen vergroten: Texas met 1.000.000, Louisiana met 300.000, Oklahoma met 125.000 en Nieuw-Mexico met 50.000 vaten (barrels). X >vw«X v De abonnementsprijs van de X „Zierikzeese Nieuwsbode" X zal met ingang van 1 okto- y X her een verplicht gestelde X verhoging moeten ondergaan van 3 cent per week. *t* De abonnemetsprijsverho- Y X ging waaraan de Nederland- X •j» se dag- en nieuwsbladen on-- derworpen worden, vindt zijn oorzaak in de sterke v stijging der papierprijzen se- X dert medio 1954. Aanvanke- X y lijk lag het in de bedoeling y X reeds over te gaan tot ver- X hoging in 1955, maar in over- leg met de minister van Economische Zaken is hier- mede gewacht tot een dui- X delijker beeld werd verkre- X j* gen van de ontwikkeling van y X de prijzen en lonen. Een ver- X wachte daling van de pa- X pierprijs is uitgebleven, zo- X dat een verhoging niet langer X 't* achterwege kon blijven. Zij X geschiedt uiteraard met X Y goedkeuring van de minister y X van Economische Zaken en X is tot het uiterste beperkt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1