Rijk geschakeerd werk op tentoonstelling van Zierikzeese amateurschilders Een wagenbestuurder erft een villa „Eigen mensen" zorgden voor verrassing (Van twee onzer medewerkers) De heterogene samenstelling van de expositie van schilderyen, ver vaardigd door Zierikzeese amatcurschilders, moge juist hierdoor het publiek verrassen, de reeensent staat voor het moeilyke probleem dat hy aan rubricering maar nauwelyks toekomt en een veelheid van op vattingen en stylen krijgt de verwerken, die niet zo gemakkelyk onder één hoedje zyn te vangen. Vooropgesteld z(j evenwel dat deze expositie boeit door het vaak ongekunstelde werk en door de rijke schakering, die no& te meer de aandacht trekt als men bedenkt dat hier „eigen mensen" aan het werk zyn geweest, die vaak in het verborgen (wie van de inzenders expo seerde voorheen?) hun vljjt en inspiratie op het linnen hebben botge vierd en uitgeleefd. Goed vertegenwoordigd op deze expositie en hoe zou hei ook. anders kunnen, is cie Dexende G. H. Breet- velt, ene zich zonder twijfel als een ruig sennuer doet kennen. Deze pikiuraie zeitverzekerdheid ieidi dikwijls tot opvallende resultaten, al kan hier en daar ook wel sprake zijn van de „fouten der kwalitei ten", die dan bestaan uit een harde vertbenandeling, als in „Branding" en „Zonnebloemen", dat wat blik kerig aandoet. Men is echter ge neigd deze opmerkingen weer te vergeten bij het werk „Zuidhaven poort" dat een stille verfijning aaemt en een overtuigend inzicht geeft in de worsteling met het me tier door aeze schuder. Veel min der vinaen wy „Portret", maar de „sterkeie Bieetvelt vinden wij te rug in v ïssershaven te Schevenin- gen terwijl zyn vaardigheid we lig wordt gedemonstreerd in de ge plaatste aquarellen. Naast de veeiai grote werken van de heer Breetveit vanen de werk stukjes van de heer A. J. Schilstra te meer op. Het best is laatstge noemde wel vertegenwoordigd door „Het stadhuis Den Haag" en „Leu ven". Het geexposeerde stilleven bleek technisch een hele toer. De drie werkjes van de heer H. IJssei zijn voornamelijk pogingen gebleven. Het doet alles nog wat ongevoelig aan, al is er een begin waaruit iets groeien kan. Boeiend en een grote verrassing zijn de tekeningen van de heer A. J. Argeio. in het werk herkent men direkt de man die het bouwen in het bloed zit. De tekeningen mun ten uit door een spirituele vaardig heid die soms (al is het verkeerd om te vergelijken) aan van Gogh doen denken. („Houffalize). Vaar dig en stemmingsvol toont de heer Argelo zich ook in zijn schilderijen al doen deze laatste een enkele maal wat „vettig" aan. Zijn werk heeft een romantische inslag, die verwachtingen wekt. De modernen Een oorspronkelijke geest blijkt de heer B. G. Eijlander. Ook hier herkent men direkt de maker, in dit geval de onderwijsman. Speci aal komt dit tot uiting in „Straf". Overigens verkeert zijn werk nog in een primair stadium, alles is nog te weinig doorwerkt. Verheugend evenwel zijn de initiatieven die de heer Eijlander met verf en penseel durft te nemen. Een andere vertegenwoordiger van de modernen op deze expositie is J. Jongschaap, die een markant „eigen geluid" laat horen en velen er als 't ware toe dwingen zal ook van deze uitingen op de tentoon stelling kennis te nemen. Op het punt van verfbehandeling mag „Neerstortende vogel" kortweg als bijzonder knap worden geken schetst, maar dit werk is kennelijk een aanloop tot veel uitgesproke ner abstrakties, die getuigen van oorspronkelijkheid en zeer pro gressieve opvattingen. Zijn ver schillende „Composities" zijn door wrocht en overtuigen door oor spronkelijkheid. Knap op deze amateurtentoon stelling doet aan het stilleven van de heer C. O. J. Hendrikse, die met veel en uiteenlopend werk is ver tegenwoordigd. De heer Mol toont zich een vaardig aquarellist, spe ciaal in de „Haven van Burghsluis" en „Verwaaide bomen te Renesse". Het werk van mevrouw van der Ploeg-van der Staal boeit door het charmante vrouwelijke karakter. Het best komt dit tot uiting in „Ven Hooge Vuurse" en „Domeinen", on derwerpen die gelegenheid geven tot een wat speelser penselen. Het portret van een Zierikzeese stads- figuur is wat te hoog gegrepen en doet erg schools aan. Mevrouw D. A. Paauwe-Adri- aanse is goed vertegenwoordigd met „Avondstemming". Het komt ons vreemd voor dat deze dame (die het ook zó kan) een werkstukje instuurt als „Noordhavenpoort", dat een volkomen misgreep is. Knappe portretten Knap en boeiend zijn de drie meisjes- en het jongensportret van de heer Th. J. Laagland. Van me vrouw Westendorp Boerma-Schlos- ser trof ons de „Stadstuin in de herfst". Zeer spontaan uit de verf gekomen zijn de werkstukjes van Fr. van den Ende, die ook verte genwoordigd is met boetseerwerk (opgesteld in het trappenhuis). Me vrouw D. van den Ende-Timmer- man doet het even spontaan, al is deze spontaniëteit uiteraard in geheel andere banen geleid zoals blijkt uit de tentoongestelde land schapjes. De kleintjes zijn op deze tentoon stelling vertegenwoordigd door E. Bakker die twee frisse en aardige tekeningen inzond. De heer A. R van de Woestijne bekoorde inzon derheid met zijn „Duingezicht", dat evenwel een wat ongunstig plaatsje heeft gekregen. Uit de aard der zaak is het niet mogelijk op alle ingezonden werk stukken dieper in te gaan. Wij wil len nog slechts wijzen op een twee tal dorpsgezichten van de heer H G. C. Heringa, knappe en ook wel gevoelige pentekeningen van mej. Letzer en het zg. „Huis der Tem pelieren" door de heer F. Murk. Hierbij mogen wij niet vergeten een boetseerwerkje van de zeven jarige G. van den Ende, „Jong vo geltje", dat een plaatsje kreeg in één der vensterbanken van het trappehuis. Aanvullend werk is ingezonden door mevr. M. F. Fokker-Lyons, mevr. C. v. d. Vliet-ten Haaf en M. Berrevoets. Ingezonden mededeling Als Uw maag ia lichter laaie raakt van Brandend Maagzuur geven Rennies onmiddellijk baat. Niet zodra begint dat smakelijk ta bletje te smelten op Uw tong, of de brand bedaart en is volkomen geblust binnen enkele minuten. Dat doet de wondere samenstelling van Rennies, én de natuurlijke wij ze waarop de blussende substantie 't overtollig maagzuur neutrali seert, zonder de verhoudingen te verstoren. Rennies geven uitkomst aan honderdduizenden lijders aan Brandend Maagzuur in ons land en in de hele wereld o-ver-al in een oproer te Zierikzee in het jaar 1757 en dientengevolge tijde lijk uit Zierikzee verbannen is ge weest. 2. Klara de Lange, echtgenote van Frederik Cats, overleden te Zierikzee op 2 september 1811. 3. M. de Lange-Cats, overleden te Zierikzee op 26 oktober 1857. 4. Frederik Cornelis Cats, gebo ren te Zierikzee op 4 februari 1803 en aldaar overleden op 27 april 1855. 5. Petronella Frederika den Boer, geboren te Zierikzee op 16 decem ber 1801 en aldaar overleden op 8 oktober 1870. Zij trad op 8 novem ber 1826 in het huwelijk met Fre derik Cornelis Cats. Verder heeft de heer van der Vliet nog aangeboden een aquarel in lijst, voorstellende het zeilschip „Schouwen" van Zierikzee, dat op weg is van Hongkong naar Batavia op 20 november 1850 bij de Larone en een in 1857 door de Sociëteit „Tot Nut en Genoegen" in naam van het stedelijk bestuur van Zie rikzee aan zijn overgrootvader de heer D. van der Vliet, uitgereikt gekleurd getuigschrift in lijst voor een bekroond span paarden. Christelijke Plattelandsvro jwenbond In de eerste vergadering van het nieuwe seizoen van de Chr. Platte landsvrouwenbond, die dinsdag middag in het Ned. Hervormd Ver enigingsgebouw werd gehouden, hield mej. Huifkes, lerares van de Voedingsraad te Amsterdam, een lezing met film over het onder werp „Boodschappen doen met overleg". Nadat de vergadering op de ge bruikelijke wijze door de presi dente, mevr. Laurense, was ge opend, verkreeg mej. Huifkes het woord, die op prettige manier ver telde en illustreerde waaruit goede voeding moet bestaan, n.l. brand stoffen, bouwstoffen en bescher mende stoffen. Vervolgens besprak zij de voedingswaarde van melk, kaas, groenten, vlees, vis, marga rine, boter, brood en aardappelen. Na een korte pauze werd een film vertoond, waaruit men kon leren hoe een goed verzorgde maaltijd er uit dient te zien. Bij het inslaan van diverse produkten dient men er steeds op toe te zien dat deze Firma Gebrs. Maas gaat veer tussen Oud- en Nieuw Vossemeer bedienen Pont aangeschaft met laadvermogen van 60 ton De firma Gebrs. Maas te Zijpe- springtij onder water stroomde, Anna Jacobapolder, die in een tijd waardoor de veerpont moeilijk te van plm. 30-35 jaar een bloeiende bereiken was, ook dit zal spoedig B. en W. adviseren over te gaan tot demping van sloot aan de Touwbaan Projekt vraagt talrijke bijkomende maatregelen In een toelichting op de raads stukken delen b. en w. met betrek king tot de veelomstreden Touw- baansloot mede, dat contact is op genomen met de bewoners van de Touwbaan, om te komen tot een opiniepeiling. Als resultaat hiervan berichten b. en w. aan de raad. dat het niet mogelijk geacht wordt de sloot schoon te houden en geheel stankvry te krijgen. Voorgesteld wordt derhalve over te gaan tot demping van de sloot. Bij handhaving van de nooddam op een peil van 1.25 plus N.A.P., aldus vervolgt de toelichting, zal de afkomende grond van de nood dam niet toereikend zijn voor de gehele demping van de Touwbaan- sloot en zal er nog plm. 1.000 ku bieke meter grond aangevoerd moeten worden. Dit zal uiteraard vrij aanzienlijke kosten met zich brengen. De tweede mogelijkheid is om het peil van de Wandeling iets la ger te houden, b.v. 1.15 plus N.A.P. Hierbij komt dan ruim voldoende Gouden armband De politie heeft in Nootdorp een inwoner van Delft aan gehouden en op het bureau ingesloten wegens verduiste ring van een gouden arm- band. De man had het sie raad op straat gevonden en had het, in de veronderstel ling dat het van koper was, aan zijn zoontje gegeven, die het gebruikte bij het hink- spelToen de man de armband nog eens nader be keek zag hij merktekens bij het slot. H\j begaf zich er mee naar een juwelier in Delft, vernam daar, dat het sieraad van goud was en verkocht het voor f 75. Een dag later kreeg de juwelier bezoek van een dame, die iets wilde kopen, de arm band zag en Seze prompt als haar eigendom herkende. Aangezien M. zijn naam en adres aan de juwelier had opgegeven wist de politie hem snel te vinden. DE RASSENSCHEIDING IN AMERIKA Vier negerkinderen niet tot „blankenschool" toegelaten Vier negerkinderen hebben zich maandag in Clay, een plaats in de Amerikaanse staat Kentucky, neer gelegd bij de afwijzing van hun verzoek om tot een school voor blanken toegelaten te worden. De hoofdonderwijzer kwam naar de ingang van de school en las de kinderen een bevel van het school bestuur voor, dat hun de toegang tot de school verbood. Het schoolbestuur nam deze be slissing op vrijdag, nadat de pro cureur-generaal van Kentucky be paald had dat de kinderen op on wettige wijze waren ingeschreven, omdat de school niet besloten had om dit trimester al het rassenon derscheid te laten vallen. Nadat de vier negerkinderen zich hadden teruggetrokken, keerden de blanke kindeken, die geweigerd hadden met hen in één klas te zit ten, naar de school terug. De be velhebber van de nationale garde van Kentucky die de negerkinde ren naar school had begeleid, ver klaarde, dat soldaten van de garde voorlopig nog in Clay zullen blij ven. grond vrij voor de demping van de betreffende sloot. Deze oplossing vraagt de minste kosten. Een begroting is opgesteld, waar bij er rekening mee gehouden is dat naast het dempen van de sloot nog enkele maatregelen moeten ge nomen worden, t.w, het aanbrengen van een drainage bestaande uit aarden buizen, parallel met de te dempen sloot, met aftakkingen naar het ter plaatse aanwezige hoofdriool. Verder het graven van een greppel voor het opvangen van het oppervlaktewater en het ver zorgen van aansluitingsdammen in de te maken greppel naar de be lendende percelen. Deze dammen moeten voorzien worden van dui kers van betonnen buizen. Ten slotte moeten de aanwezige brug gen en de hierbij vrijkomende ma terialen worden opgeruimd en ter beschikking gesteld van de respek- tievelijke eigenaars. veerdienst opbouwden en exploi teerden over het Zijpe en later van Schouwen-Duiveland. op Goeree- Overflakkee hebben nu de zaak nog verder uitgebreid. Daartoe aange zocht door de rentmeester van de Ambachtsheerlijkheid aan wie het veer toebehoort, zullen zij nu ook het veer over de Eendracht gaan varen tussen Oud- en Nieuw Vosse meer. Werd de veerboot tot dusver nog met handkracht voortbewogen door genoemde firma is thans een veer pont aangeschaft met een laadver mogen van 60 ton. In verband met de toegangen zullen echter geen wagens of auto's kunnen worden overgezet zwaarder dan 20 ton. Maar dit betekent dan toch dat iedere normale auto c.q. vracht auto kan worden overgezet. Deze veerpont zal worden uitge rust met een Dieselmotor met lier, die wordt gereed gemaakt door de firma L. Padmos te Bruinisse. Waren er tot dusver wel eens moeilijkheden omdat de veerdam, die plm. 100 meter lang is, bij tot het verleden behoren. Tegelijk met de dijkverzwaring die daar momenteel wordt aangebracht, zal ook de veerdam worden verhoogd. Tot veerschipper is aangesteld de heer P. van Driel te Bruinisse. Het veer zal vanaf 1 october door de nieuwe pachters worden bediend. vers en fris zijn, wil men van de voedingswaarde profiteren. Medegedeeld werd dat volgende maand mevrouw Spronsen uit Goes een boekbespreking zal houden. Te vens zal die middag een verloting worden gehouden ter versteviging van de kas. Nadat mej. Huifkes dank was ge zegd voor haar leerzaam betoog en haar als herinnering een surprise was aangeboden, besloot mevrouw Laurense de bijeenkomst op de ge bruikelijke wijze. ST. PHILIPSLAND De in St. Philipsland en Anna Jacobapolder gehouden collecte ten bate van het Koningin Wilhelmina- fonds heeft opgebracht f 530,80. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 18 sept. Aanvoer totaal 3103 stuks vee (weektotaal 4619), t.w.: 550 vette koeien en ossen, 795 stuks gebruiksvee, 145 vette kalveren, 337 graskalveren, 325 nuchtere kalveren, 131 varkens, 124 biggen, 120 paarden, 27 veulens, 496 schapen en lammeren, 53 bok ken en geiten. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 3,05-3,20, f 2,80-3,05, f 2,65- 2,80, vette kalveren f 2,90-3,10, f 2,70-2,80, f 2,40-2,60, slachtpaar-' den f 2,20-2,10-2,00. Prijzen per stuk: graskalveren f 460-400-300, nuchtere kalveren f 82-72-55, biggen f 65-55-45, veu lens f 500-400-300, schapen f 125- 105-100, lammeren f 110-100-90, kalf- en melkkoeien f 1150-950-750, vare koeien f 800-700-600, vaarzen f 840-740-575, pinken f 625-500-400. SPORT Het H.L.O.-diploma 4e werd behaald door de heer Joh. Steur te Renesse. BILJARTEN Biljartvereniging „Haamstede" Eindstand 4e ronde wisselbeker. M. O. Hanse 10 8 1 1 17 478 259 1.85 C. A. Prince 10 7 0 3 14 611 255 2.40 B. Th. de Vrieze10 7 0 3 14 314 225 1.40 L. M. Blom 10 6 0 4 12 347 251 1.38 P. C. Hanse 10 5 1 4 11 463 297 1.56 J den Haan 10 4 0 6 8 923 249 3.71 IC. J. Bakker 10 4 0 6 8 585 265 2.21 T. J. Stoel 10 4 0 6 8 468 246 1.90 M. Evertse 10 4 0 6 8 327 257 1.27 S. Geleijnse 10 4 0 6 8 205 227 0.90 H. Kik10 1 0 9 2 457 277 1.65 De heer M. O. Hanse kwam in het bezit van de wisselbeker. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Naar wij eerst nu vernemen zijn bij het in juni gehouden prak tische examen, afgenomen door de N.V. Philips Techn. Dienst te Rot terdam geslaagd om. de heren A. de Klerk te Middelburg en A. D. van den Berge te Zierikzee die hierdoor de erkenning „Erkend Philips-droogscheerapparaten re parateur" verwierven. Schenking aan museum De heer C. v. d. Vliet alhier heeft de gemeente Zierikzee, ten behoeve van het museum ten geschenke aangeboden een vijftal schilderijen, afkomstig uit de nalatenschap van de familie Cats, een oud Zierikzees geslacht. Deze schilderijen stellen respek- tievelijk voor: 1. Frederik Cats, overleden te Zierikzee op 4 augustus 1814, die een belangrijke rol heeft gespeeld FEUILLETON De leider van het drietal, de Ier, die door zijn kornuiten Makkie ge noemd werd, kwam toen met het volgende voorstel: De meest waar devolle diamanten zou hij krijgen. Hij vertrok naar Amerika en zou daar wel kans zien om ze te gelde te maken. De rest van de buit, on geveer ter waarde van een miljoen zou voorlopig ergens in de bossen van Garderen, in de grond gestopt worden. Het was te riskant, om het nu te gelde te maken. Waarmee men geen gevaar kon lopen, be hield men en verkocht men van tijd tot tijd om geld te hebben. Pluimers en Sweers gingen met dit voorstel accoord. Makkie had het volgende plan: De kist met inhoud wordt ergens op de Veluwe in de grond verborgen. De tekening van de weg daarheen wordt in tweeën gesneden en elke helft wordt ge plakt tussen een schoppenaas, waarvan de ene helft bestemd was voor Pluimers en de andere voor Sweers. Zelf ging Makkie naar het buitenland en zou niet weer terug komen. Indien één der beide ande ren de kist wilde opgraven, zou hij de medewerking van zijn maat no dig hebben, omdat hij zelf maar be schikte over de helft van de teke ning, waarmede hij niets kon doen. Op een donkere avond, nu'ongeveer twee jaar geleden, reden ze ge drieën uit Haarlem weg; Pluimers en Sweers waren geblinddoekt, zo dat ze niet wisten, waar ze terecht zouden' komen. Op de plaats van bestemming aangekomen, werd hun de blinddoek afgenomen, en werd de inhoud van de kist gecontroleerd en in orde bevonden. Daarna be groeven ze met z'n drieën de buit en plaatsten een ijzeren paaltje in de grond, waarna de beide heren weer werden geblinddoekt en men terug reed. Makkie vertrok de vol gende dag naar Amerika, uitgelei de gedaan door zijn beide compag nons en Sweeps kocht van dat geld, dat een deel van de buit had op gebracht, de villa in Overveen, waar hij rustig ging leven. Plui mers daarentegen verbraste in en kele weken tijd zijn geld en klopte bij Sweers aan. Hij wilde dat zijn maat mee ging naar de plek, waai de kist verborgen was, om er wat uit te halen, want hij had geldge brek. Sweers weigerde op grond van het feit, dat het nu nog te ge vaarlijk was. Aangezien Sweers zuinig leefde, besloot hij Pluimers wekelijks een dusdanig bedrag te geven, dat hij er behoorlijk.van kon leven. Pluimers had hier echter niet genoeg aan, pleegde in zijn eentje een inbraakje, dat eigenlijk weinig om het lijf had, maar werd gegrepen en moest een jaar brom men. Kort voor de dood van Sweers kwam hij vrij en vroeg opnieuw om gezamenlijk de kist op te gra ven. Sweers, die genoeg had van zijn inbrekerspractijken, weigerde en gaf Pluimers opnieuw wekelijks een bedrag. Hiermede moest hij wel genoegen nemen, aangezien Plui- 64 mers met de ene helft van de te kening toch niets kon beginnen. Een geweldige strop voor Plui mers was het plotselinge overlij den van Sweers. Want nu hield zijn bron van inkomsten op en boven dien wist hij niet, waar Sweers het spel kaarten, waarin de andere helft van de tekening verborgen zat in zijn woning had. Hij pleegde en kele malen een inbraak in de nog leegstaande woning in Overveen, echter zonder resultaat. Toen de erfgenaam in de villa kwam wonen, probeerde Pluimers met een smoesje het spel kaarten in handen te krijgen en het is te danken aan het feit, dat u, mijn heer Sweers het spel aanvankelijk niet kon vinden, anders zou Plui mers rustig zijn buit opgegraven hebben en was ze waarschijnlijk nooit meer in handen van de eige naars gekomen. Het feit echter, dat u Pluimers al spoedig niet ver trouwde, was er oorzaak van, dat u niet meer van plan was het be wuste spel kaarten uit handen te geven, voor u wist, welk geheim er aan verbonden was. Dit was voor Pluimers een geweldige misreke ning. Enfin, hoe het verder gegaan is, weet u allemaal. Hij zag u bei den de kist opgraven en toen deze eenmaal bloot lag, sloeg hij u bei den buiten westen en vertrok met de buit. Om in Amersfoort in de armen van de politie te lopen. En nu zit hij stevig opgeborgen. Zo staan de zaken heren, en nu zal ik gaarne nog enkele inlichtingen van u beiden willen vernemen". (Wordt vervolgd). „DE GOUDSCHATTEN VAN BAGDAD" 18. De bootsman begint op geheimzinnige toon zijn verhaal: „Welnu, messire, het ruim waarin de kisten stonden, was altijd afgesloten en zodra een van ons bij het luik kwam, verscheen dadelijk die lelijke dwerg Selim in de deuropening van de kajuit van Casimir. Het is dus best mogelijk, dat er goud in de kisten zat, want ze werden streng bewaakt." - „Maar wat weet ge om trent het meisje?" vraagt Aram. „Eens, toen ik de hondewacht liep, zag ik Casimir met een kruik en een schotel gebraden vlees in het ruim afdalen. Ik sloop naderbij, maar dadelijk schoot Selim uit de duisternis op mij toe en speelde veelbetekenend met zijn dolk. En sindsdien zat de dwerg de ganse nacht bij het luik op wacht". - „Casimir bracht dus eten in het ruim", peinst Aram hardop, „het is dus waarschijnlijk dat hij het meisje daar gevangen hield". Het is reeds diep in de nacht, als de mannen zich na lange gesprekken ter ruste begeven. En als enige uren daarna de ochtend zon haar eerste, flauwe stralen over de kust van Barranca werpt, ligt daar op het stille strand een roerloze gestalte. Het is de koop man Casimir

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 6