UJ Tekort op Rijksbegroting wordt geraamd op 786 miljoen AJ\ met melk meer mans Samenvattend overzicht begrotingen 1956/1957 ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 20 september 1956 18023 DE MILJOENENNOTA Voortzetting beleid uitgaven en middelen Typering van minister „niet geheel bevredigend" In het algemeen Is by de ontwerp-begroting voor 1957, welke door het demissionaire kabinet is opgesteld, uitgegaan van een voortzetting van het tot nu toe ten aanzien van de uitgaven en de middelen gevoerde beleid. In de memories van toelichting op de verschillende begrotings- ontwerpen moest vrijwel geheel worden afgezien van het weergeven van de algemene Ijjnen voor het in de komende periode te voeren beleid. Het begrotingsbeeld voor 1957 vertoont voor de gehele dienst een tekort van 468 miljoen. Er ls echter nog een aantal additionele uitgaven te verwachten, waardoor uiteindelijk met een tekort van 786 miljoen moet worden rekening gehouden. In het licht van de huidige economische situatie, met name ten aan zien van de betalingsbalans en de kapitaalmarkt, kan naar de mening van de minister van Financiën de ontwerp-begroting 1957 niet geheel bevredigend worden geacht. Bij het opstellen van de begro ting voor 1957 is o.m. uitgegaan van de volgende veronderstellingen: 1. De algemene ouderdomswet treedt op 1 januari 1957 in wer king. In verband hiermede is een liquiditeitsvoorschot van 230 miljoen aan het ouderdoms- fonds opgenomen onder de uit gaven van hoofdstuk 7b (Finan ciën). Hiertegenover vervallen de uitgaven ingevolge de nood voorziening ouden van dagen en afgezien van navloeiende op brengsten - de middelen uit hoofde van de vereveningshef fing. 2. Een huurverhoging in 1957. 3. Ten aanzien van de lonen en sa larissen van het rijkspersoneel en het onderwijzend personeel zal in 1957, in verband met de compensatie voor de algemene ouderdomspremie en een moge lijke huurverhoging zomede als gevolg van de salarisverhoging De molestatie van mevr. Bouman Fel Nederlands protest tegen incidenten De Nederlandse tijdelijk zaakge lastigde te Djakarta heeft krachtig geprotesteerd tegen de incidenten op maandag 17 september, na af loop van de rechtszitting Schmidt. Hoewel bij de aanvang van en gedurende de rechtszitting vol doende bescherming aanwezig was en hoewel het Indonesische mini sterie van Buitenlandse Zaken on middellijk maatregelen deed tref fen toen er van Nederlandse zijde gevraagd werd om in te grijpen in verband met het acute gevaar, waaraan mevrouw Bouman en an dere Nederlandse onderdanen bloot stonden nadat de heer Schmidt was weggevoerd, moet worden vastge steld, dat het aanvankelijk bij de rechtszaal opgestelde bewakings personeel heeft gefaald. De Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging heeft haar eis herhaald, dat bij de behandeling van deze rechtszaak de bescher ming zodanig zal zijn, dat de vei ligheid van beklaagde, verdedig ster, Nederlandse diplomatieke ambtenaren en andere aanwezige Nederlanders afdoende is verze kerd. per 1 september 1956, met een aanmerkelijke verzwaring van lasten rekening moeten worden gehouden. Uit dezen hoofde is op hoofdstuk 14 (onvoorziene uitgaven) van de rijksbegroting een bedrag van 200 miljoen op genomen. 4. Bij de subsidies aan instellingen en de sociale uitkeringen wordt geen rekening gehouden met de invloed van de onder 3 ge noemde maatregelen. 5. Het defensieplafond zal 1.450 miljoen bedragerr. 6. De vrijstelling van omzetbelas ting voor suiker en textiel ver valt op 1 januari 1957; voor het overige is ten aanzien van de belastingen uitgegaan van de bestaande tarieven. 7. De aandeelpercentages van ge meentefonds en provinciefonds in de opbrengst der belasting middelen voor 1957 zullen, in overeenstemming met het bij de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal aanhangige wetsontwerp no. 4104, respectievelijk 14,94 en 0,75 bedragen. Er is voorts van uitgegaan, dat 1957 zal worden gekenmerkt door een voortzetting van de huidige hoogconjunctuur, dus dat de eco nomische situatie het beeld zal blijven vertonen van een maximale produktie-inspanning. L UU.VV iSfï SS -r-, Gro.enAag* UITVOERING DELTAWERKEN VERGT IN 1957 IN TOTAAL f 50 MILJOEN Elf miljoen voor het Drie-eilandenplan De uitvoering van de Deltawer ken zal naar verwachting in 1957 in totaal f 50 miljoen vergen, waar van f 8 miljoen afkomstig is van vorige dienstjaren. Van het bedrag ad f 50 miljoen is f 6 miljoen no dig voor de voortzetting van de in dijking van de Biesbosch en het watervrij maken van het land van de Donge en het Oude Maasje; een werk dat reeds vóór de water snoodramp is aangevangen. De werkzaamheden aan de storm vloedkering bij Krimpen a/d IJssel worden voortgezet; hiervoor is f 9.5 miljoen uitgetrokken. Ten behoeve van het Drie-eilandenplan wordt in de onderhavige ontwerp-begroting 1 miljoen gevraagd. De afdamming van het Haringvliet, waarvoor in de begroting 1956 reeds een be drag van f 11.6 miljoen was uit getrokken, zal in 1957 worden voortgezet. Hiertoe wordt in de ontwerp-begroting voor laatstge noemd jaar 17.5 miljoen voorge steld. Ten behoeve van de Rijnkanali satie is voor 1957 f 10.8 miljoen ge raamd, tegenover f 6.5 miljoen in 1956. Gezien de toenemende intensiteit van het wegverkeer worden voor 1957 voor de aanleg en verbetering van wegen opnieuw hogere kredie ten dan voor 1956 aangevraagd. Het programma beslaat het gehele land, waarbij speciale aandacht wordt geschonken aan de uitbreiding van het snelverkeerswegennet en aan vergroting van de wegcapaciteit. De tunnelbouw te Velsen zal zo mogelijk in 1957 worden voltooid, waarvoor in dat jaar nog rond f 13 miljoen nodig zal zijn. Het voor landaanwinning aange vraagde bedrag (f 18 miljoen meer dan voor 1956) betreft in hoofd- De Miljoenennota BOUWPROGRAMMA 1957 VOORZIET IN DE BOUW VAN 75.000 WONINGEN Kosten sinds 1955 aanmerkelijk gestegen Het bouwprogramma voor 1957 sluit, zoals uit de Miljoenennota blijkt, op f 2.494 miljoen, waarvan f 2.000 miljoen voor gebouwen en f 494 miljoen voor weg- en water bouwkundige werken. De overeen komstige cjjfers voor 1956 zjjn: f 2.047 miljoen, f 1.650 miljoen en f 359 miljoen. Blijkens een toelichting, die door het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting is verstrekt, wordt er rekening mee gehouden dat de produktiviteit in het bouw bedrijf met acht procent zal stagen. In de cijfers zijn blijkens de toe lichting de militaire werken niet begrepen; evenmin de werken ten laste van de gewone dienst van publiekrechtelijke lichamen, de werken aan gebouwen, waarvoor geen gemeentelijke bouwvergun ning nodig is en de werken met een bouwsom van f 2.000,en lager. Bij beschouwing van het bouw programma 1957 dient volgens de toelichting in aanmerking te wor den genomen, dat de bouwprijzen sinds 1955 zijn gestegen. Hoewel het niet doenlijk is volstrekt exacte cijfers aangaande de prijsverschil len te geven, kan toch wel worden aangenomen, dat de verwerking in 1957 van een miljoen gulden gelijk zal staan met een tien procent la gere produktie dan in 1955 de ver werking van hetzelfde bedrag op geleverd heeft. Ook in 1957 zal in de meeste sec toren van het bouwprogramma het totaal opgevoerde bedrag lager en zelfs beduidend lager moeten zijn dan met een reëele vraag naar bouwwerken overeenkomt. Daarom zal ook in 1957 een regulering van de uit te voeren werken moeten plaats hebben. Om overeenstem ming tussen plan en uitvoering te verzekeren, zal het instituut van de rijksgoedkeuring ook in dat jaar moeten worden gehanteerd. zaak de kapitaalverstrekking i het Zuiderzeefonds. Het ligt in de bedoeling in 1957 voort te gaan met de stichting van woningen, boerderijen en andere gebouwen in de N.O.-polder. Met de eerste fase van het bewoonbaar maken van Oost-Flevoland, n.l. de aanleg van wegen, kanalen bruggen, kan worden begonnen. 'Verder zal in 1957 worden voort gegaan met de indijking van de Markerwaard, waarvoor f 22.5 mil joen wordt gevi'aagd. VISSERIJBERICHTEN Mosselaflevering komt thans beter op gang De aflevering van consumptie mosselen, die tot dusver gelukkig op gang kon worden gehouden, zij het dan dat de exporteurs Deense mosselen moesten verkopen ter aanvulling van de vraag, komt thans beter op gang. Begin dezer week vertrokken plm. 20 schepen naar de Waddenzee, waarvan er 10 reeds eerder aan de levering deel namen, terwijl anderen eens pools hoogte gingen nemen omdat ver moed wordt dat de mosselen voor de consumptie 'geschikt zijn en aan de leveringseisen voldoen. Van de thuisblijvers zijn er enkelen die van de percelen in Zeeland aan de leve ring deelnemen. Maar vele kwekers zullen nog wel enkele weken moe ten wachten eer het zover is. Wetenschap en Techniek Binnenkort een raket naar de maan? Twee geleerden van een labora torium van de, Amerikaanse vloot te Washington, Stehling en Foster, hebben dinsdag in een tijdschrif tenartikel verklaard, dat het mis schien binnenkort mogelijk zal zijn een raket naar de maan te zenden. Het artikel is gebaseerd op een rapport van de internationale bond voor ruimtevaart te Rome. Het is geplaatst in het tijdschrift „Mis siles And Rocketts". Volgens beide deskundigen kan men, indien een raket met nieuwe maan wordt gelanceerd en op de donkere maan terechtkomt, op aarde misschien een flits waarne men. Zij stelden voor een driedelige raket te nemen, die een „nuttige lading" van 1.8 kg naar de maan kan vervoeren. De delen van de raket die uitgewerkt zijn, zullen worden afgeworpen. De eerste stemming voor de verkiezing van de nieuwe direc teur-generaal van de voedsel- en landbouworganisatie der Verenigde Naties (F.A.O.), die dinsdag in de bijeenkomst van deze organisatie gehouden werd, heeft geen succes gehad. Er zal een nieuwe stemming gehouden worden. De Amerikaan John H. Davis kreeg 33 stemmen, hetgeen 4 stemmen minder was dan de vereiste meerderheid. Op Binay Ranjan Sen (India) werden 19 stemmen uitgebracht. Minister Mansholt, die 9 stemmen op zich verenigde, nam de derde plaats in. Ingezonden mededeling FEESTELIJK 's-GRAVENHAGE ONDERGING WEER SPROOKJE VAN GOUDEN KOETS Prinses Beatrix maakte voor het eerst tocht mee Prinsjesdag is - zij het zonder zon - toch dit jaar bijzonder fees telijk geioeest en al was er dan veel uitzonderlijks aan deze nationale hoogtijdag bij uitnemendheid - in verband met de mislukte kabinets formatie - daar heeft het toch stel lig bij het publiek niet aan enthou siasme ontbroken. De residentie onderging weer het sprookje van de Gouden Koets en de bekoring er van was groot als op andere jaren. Klokslag één uur traden H.M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bernhard en H.K.H. Prinses Beatrix uit het paleis en stapten in de gouden koets. De ovatie die zij ontvingen was oorverdovend. Terwijl de luchtmachtkapel in gala-tenue het Wilhelmus speelde, reed de stoet weg. Reeds om half tien begon er be roering te komen in de menigte die vanaf 9 uur in de ochtend of nog vroeger op de feestelijke gebeur tenissen had gewacht. Toen klon ken de militaire bevelen luid op het Lange Voorhout en stelde de stoet zich op het Schelppad aan het Lange Voorhout op. Vijf voor één reden de eerste koetsen voor en om één uur klon ken dan, terwijl H.M. de Koningin, Prins Bernhard en Prinses Beatrix wegreden de eerste saluutschoten van het Malieveld. Te ongeveer kwart over één reed de stoet het Binnenhof op. Nadat ceremoniemeesters, kamerheren, grootofficieren, de grootmeesteres en de dame du palais en tenslotte de grootmeester waren uitgestapt, hield de gouden koets voor de in gang van de Ridderzaal stil. Het Wilhelmus klonk. Koningin Juliana Prins Bernhard en Prinses Beatrix stapten uit. Dit jaar had het telkens weer boeiende schouwspel nog een an dere bekoring. Voor het eerst toch maakte ook Prinses Beatrix de tocht naar de Ridderzaal mee in de gouden koets. Als laatste ging zij de trappen op, na tevoren geneigd te hebben naar het vaandel. Het was voor velen een ontroerend ogenblik. ONDERWIJS Bezwaren tegen Nationale Raad De Nederlandse Onderwijzersver eniging heeft blijkens een publika- tie in haar orgaan „Het School blad" bezwaren tegen de te stich ten nationale raad voor het onder wijs. De vereniging meent, dat een dergelijke raad ook vertegenwoor digers van organisaties moet bevat ten naast individuele leden. Vol gens haar is dat met de op te rich ten raad niét het geval. Bovendien betreurt de vereniging, dat de raad een particuliere stichting zal wor den in plaats van een overheids- of een semi-overheidsorgaan. En voorts meent de onderwijzersver eniging, dat de samenstelling van de raad, zoals het voorbereidend comité zich die heeft gedacht, zeer onevenwichtig is. Met name zou het openbare onderwijs niet evenredig zijn vertegenwoordigd. Kort nadat de troonrede was uit gesproken verschenen de Koningin, de Prins en de Prinses weer op het bordes van de Ridderzaal. Lang en luide klonken de toejuichingen. Onderwijl zette de stoet zich weer in beweging. Enkele minuten nadat het ko ninklijk gezelschap in de gouden koets was teruggekeerd op het pa leis aan het Lange Voorhout trad H.M. op het balkon. De toejuichin gen waren toen niet van de lucht. Enkele seconden later voegden zich Prins Bernhard en Prinses Beatrix bij H.M. en toen kende het enthousiasme van de duizenden die ongeveer een uur hadden gewacht op deze terugkeer geen grenzen meer. STAD EN PROVINCIE BURGH Veel belangstelling voor de kermis Begunstigd door goed weer heeft de driedaagse kermis alhier zich over een goede belangstelling mo gen verheugen. Speciaal de auto scooter en de draaimolen zullen wel hiertoe hebben bijgedragen, daar de laatste jaren niet veel meer van de kermis was te bemerken. De eigenaar van de auto-scooter heeft een half uur zijn materieel beschikbaar gesteld ten bate van het Groene Kruis, afdeling Burgh- Haamstede. Dit bracht een bedrag op van f 84,Een onbekende be zoeker deed hierbij nog f 6,zo dat aan het bestuur een bedrag kon worden afgedragen van f 90,ten bate van de kas. scharendijke Vlam sloeg in frituurpan Zondagavond ontstond in café Coomans alhier een begin van brand, doordat bij het bakken van patates-frites de vlam in de pan sloeg. De toestand liet zich aanvan kelijk ernstig aanzien, daar ook het dak reeds begon te smeulen. Door kordaat ingrijpen van de eigenaar en van de gealarmeerde brandweer, kon verder onheil wor den voorkomen. De eigenaar van het café liep brandwonden aan de handen op bij het oppakken van de gloeiende pan met olie. Vermoedelijke Ontw.-begrotlng OMSCHRIJVING uitkomsten 1957 begroting 1956 GEWONE DIENST Uitgaven5.917 5.702 Middelen 6.322 6.427 Saldo 405 725 BUITENGEWONE DIENST I (uitgaven en ontvangsten van af lopend karakter) Uitgaven461 212 Middelen 134 81 Saldo 327 131 LANDB.-EGALISATUEFONDS Saldo 198 159 jEWONE DIENST, BUITENGEW. DIENST I en LANDB.-EGALI SATIEFONDS Saldo 120 435 BUITENGEWONE DIENST II (kapitaalsuitgaven en -ontvang sten) Uitgaven1.134 1.295 Middelen 394 392 Saldo 740 903 GEHELE DIENST Uitgaven (inclusief nadelig sal do Landbouw-egalisatiefonds 7.710 7.368 Middelen 6.850 6.900 Saldo 860 468 Bij het nadelige saldo op de begroting 1957 ad 468 miljoen is nog geen rekening gehouden met enkele nog te verwachten addi tionele uitgaven, die het totaal van het tekort op f 768 miljoen brengen. Laat - Onheilspellende tik - „Orevaaiers" Polen en Muurbloempje GESPREKKEN VAN EILANDMAN Zoals Eilandman tevoren al had vermoed (ondanks de voorspellin gen dat het slecht blijft tot I960) is het weer - nu alle vakantiegangers weer veilig in de kast zitten - duch tig opgeklaard. Tóchwel fijn dat „zachte najaarsweer", maar voor de toeristen een beetje laat. De na tuur gaat zijn eigen weg, ondanks het Suezkanaal en het begrotingste kort van 786 miljoen. Zo is dat wel op dit ondermaanse. Intussen is een eerzaam echtpaar te Zierikzee al weer danig ge schrokken, want het leven gaat in tussen gewoon door. Het echtpaar slaapt op een (hoge) bovenverdie ping en er is geen balkon, zodat het minstens schrikaanjagend aandoet als er op het slaapkamerraam ge likt wordt. Het is zelfs onheilspel lend van geheimzinnigheid, want men kan zelfs aan Marsmannetjes denken, die met een (stalen) knok kel tegen de hoge vensterruit tik ken. De echtelieden hebben elkaar aangestaard met dat verschrikte, dat ook opkomt als zich 's nachts in huis inbrekers laten ontdekken. De heer des huizes (als de moedig ste) is het bed uitgestapt, heeft (al weer moedig) het gordijn wegge schoven en het duister ingekeken. Hij zag een hele lange stok en een roepende man in de tuin. De roe pende man was de raagbollenstok- kenleverancier, die bijna zijn be stelling had vergeten, maar nog tot aflevering wilde overgaan toen hij licht op de slaapkamer zag bran den. ,,'t Moest een flinke lange we zen, heeft mevrouw gezegd", riep de roepende man nog. Nu, lang was ie. Eilandman vindt de ooievaars gewoonweg stom, dat ze nog niet enkele weken blijven, want ze zul len hier in ons land toch ook wel niet veel aardigheid aan het zo merse weer beleefd hebben. Maar nu het goed wordt, vertrekken ze. Twee zaten er enkele dagen gele den op de wieken van de molen en gunst, heel de buurt was in de weer. De vogels werden besproken en bezichtigd en ze zaten daar maar hoog in de hoogte ooievaar te we zen. Het was misschien ook wel om der wille van de symboliek der ooievaars, dat ze zoveel belangstel ling kregen. Ondanks de voort schrijding der sexuele voorlichting immers, is de ooievaar toch altijd nog hardnekkig symbool en een dankbare gevederde voor velen om zich tegenover de jeugd uit netelige situaties te redden. Zo is dat (he laas) wel, vandaar (misschien) die massale belangstelling voor de „orevaaiers"zoals Eïlandman de vogels in een kring van opgewon den jeugdigen hoorde betitelen. Eilandman heeft geen schilder stukken ingestuurd voor de ama teurtentoonstelling te Zierikzee, want uit de pikturale kunst is hij nooit erg wijs kunnen worden. Vroeger had hij een (ouderwetse) leraar die zei, „ieder die wat wil bereiken moet eerst feilloos een paard kunnen tekenen". Toen kwam er een andere (moderne) le raar, die zei: „de vorm is niets hoor jongens, het gaat om de expressie". Men kon toen het paard horen val len en levend in spanning tussen die poleny is Eilandman's afwezig schilderstalent nimmer ontdekt of zelfs maar bevroed. Maar bij velen is dat anders en om dat te zien moet men herwaarts gaan. „Her waarts" betekent naar de gerestau reerde museumzaal van het stad huis, om er te kijken en stil te zijn, om te proeven en te keuren en te ontdekken dat de cultuur tha-ns hier geen trotse lelie en geen uit bundige tulp wilde zijn, maar een bescheiden muurbloempje, maar soms toch verrassend mooi.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5