SANOSTOL Deskundigen van de Hoge Autoriteit: GEEN GEVAAR VOOR EUROPA'S OLIEVOOR ZIENING BIJ STAGNATIE SUEZVERKEER Zelfs in geval het verkeer door het Suezkanaal gedurende enkele maanden onderbroken mocht wor den, zal In de oliebehoeften van Europa voorzien kunnen worden, dank z(j aanvullende aankopen in de Amerikaanse landen en het ge bruik van een aanvullende vloot, die de olie uit het Midden-Oosten rond de Kaap vervoert, zo menen de deskundigen van de Hoge Auto riteit der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (E.G.K.S.) in een studie over de mogelijke ge volgen van de Suezkanaalkwestie op de energievoorziening van Eu ropa. De deskundigen merken op, dat in 1955 107 miljoen ton olie uit het Midden-Oosten naar de Middel landse Zee werd gezonden, waar van 67 miljoen ton door het Suez kanaal en 40 miljoen ton door buis leidingen. Van dit totaal gingen 9( miljoen ton naar west-Europa. Aannemende dat het Suezkanaal tijdelijk niet gebruikt zou kunnen worden, zou Europa, zo menen de deskundigen, kunnen rekenen op 40 miljoen ton die door buisleidingen vervoerd worden en op een toene ming van de leveranties van noord- Amerika en Venezuela, welke toe neming tot 30 a 40 miljoen ton zou STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE De alhier gehouden collecte ten bate van het t.b.c.-fonds „D.E. L." en de sanatoria „Sonnevanck" en „Zonnegloren" bracht het mooie bedrag op van f 371,95. De organi satoren brengen langs deze weg hartelijk dank aan de dames-collec tanten en de milde geefsters en ge vers. Tweede fokveedag officieel geopend Hedenmorgen is door burgemees- ter F. Th. Dijckmeester de tweede Fokveedag die na de ramp te Zie- rikzee is gehouden, officieel ge opend. Na een korte inleiding door de voorzitter van de Bond van Vee fokkers, de heer J. der Weduwen, noemde burgemeester Dijckmeester het een grote eer en vreugde om deze dag te mogen openen. „Het dwingt bewondering af", aldus mr. Dijckmeester, „dat zo kort na de ramp, toen het eiland van zijn rundvee was beroofd, het mogelijk is om deze keuring te houden' Men heeft het klaargespeeld om vee ter keuring te brengen dat, gezien de mooie prijzen waar het naar dingt, aan grote eisen moet voldoen en dat is een prestatie". Spr. herinnerde vervolgens aan het vele werk dat door de rege lingscommissie is verzet en dat tot goede resultaten heeft geleid. De burgemeester wees vervolgens nog op de moeilijke taak van de jury, die - uiteraard - zowel vrienden als vijanden kan maken. Hierna ver klaarde mr. Dijckmeester de Fok veedag voor geopend, waarna tij dens een plechtig „Wilhelmus" de hoeden en petten diep werden af genomen. Hierna namen de keurin gen een aanvang. Op de uitslagen komen wij in een volgend nummer nader terug. kunnen stijgen. Onder dergelijke omstandigheden zou de hoeveelheid uit het Midden-Oosten, die rond de Kaap gezonden zou moeten wor den, niet groter behoeven te zijn dan 20 miljoen ton. De deskundigen merken verder op, dat er een reserve-olievloot is van meer dan twee miljoen ton. welke voldoende zou kunnen zijn om in nieuwe eventuele behoeften te voorzien, dank zij een vergroting van de snelheid der schepen en een verkorting van de tijden, dat de schepen door onderhoud niet ge bruikt kunnen worden. KERKWERVE Inlichtingen zijn te bekomen bij de Inlichtingen zij te bekomen bij de Postcommandant der Rijkspolitie alhier. Bazar ten bate van Groene Kruis Alhoewel enige tijd niets van het door het Groene Kruis te Kerkwer- ingestelde bazarcomité werd vernomen, wil dit niet zeggen dat de bazar, welke men wil houden in Kerkwerve, niet doorgaat. Integen deel, er is achter de schermen hard gewerkt, en de inwoners van Kerk werve is dit ook wel reeds geble ken uit de circulaires welke wer den verzonden. De plannen hebben een vaste vorm aangenomen en de bazar staat voor de deur. De bazar zal worden gehouden op 4, 5 en 6 oktober in het verenigingsgebouw te Kerkwerve. Vele en mooie prij zen zijn reeds voor dit evenement op Kerkwerve beschikbaar, terwijl in de week van 23 tot 29 september nog prijzen, welke door de inwoners beschikbaar zijn gesteld zullen in gezameld worden. Ongetwijfeld zal men begrijpen, dat de verwachtin gen van het bazarcomité hoog ge spannen zijn. Het is te hopen, dat deze verwachtingen na afloop van de bazar in overeenstemming zullen zijn met het bereikte resultaat. De bibliotheek De bibliotheek van de C.J.M.V. te Kerkwerve zal ook in het ko mende winterseizoen weer worden opengesteld. Ingaande 20 september zal op iedere donderdag weer ge legenheid worden gegeven om boe- i Ingezonden mededeling ken uit deze bibliotheek te betrek ken. Lezers dienen zich hiertoe te vervoegen van 7-7.30 uur aan de consistorie van de Nederlands Her vormde kerk te Kerkwerve. Het leesgeld werd vastgesteld op f 0,10 per boek per week. RENESSE De reizende bibliotheek De Centrale Ver. voor Reizende Bibliotheken heeft weer een 150-tal boeken gezonden, waaronder zich ditmaal veel nieuwe moderne ro mans bevinden. Het vorige seizoen liet in het aantal uitleningen een kleine teruggang zien, doch ge hoopt wordt, dat door een zorgvul dige keuze van boeken, het oude peil weer bereikt of overtroffen zal worden. De uitlening vangt vrijdag 21 september aan, wederom in de school, van 3.30 tot 4 uur. De alhier gehouden collecte ten bate van het Koningin Wilhel- minafonds heeft f 120 opgebracht. DREISCHOR Demonstratie-avond Kroonwinkeliers In h^t café Centrum alhier vond maandagavond jl. een propaganda- demonstratie plaats, georganiseerd door de Plaatselijke Kroonwinke liers. De heer A. P. de Wit heette alle aanwezigen hartelijk welkom en hoopte dat het een geslaagde avond zou worden. Hierna gaf hij het woord aan de vertegenwoordi gers van diverse fabrikanten, o.a Maggi's producten, Hooimeijer be schuit, Eru-kaas, Mulder en Enka. De verschillende sprekers probeer den daarna hun produkten een zo groot mogelijke publiciteit te geven, wat gezien de reakties in de zaal bijzonder goed gelukte. Het pro gramma werd afgewisseld met ver schillende traktaties en enkele films, o.a. de Nylonfilm van de En- kalonfabrieken. Tot slot werden nog twee ploegen dames getest op hun parate kennis met de rubriek Hersengymnastiek. In zijn slot woord dankte de heer van Dix- hoom de talrijke dames voor hun opkomst, alsmede dé verschillende medewerkers voor de uiterst leer zame en genoeglijke avond. Spre ker verzekerde dat een dergelijke kontaktavond in de toekomst ten zeerste geapprecieerd zou worden ter versteviging van de band fa- brikant-winkelier-konsument. BELANGRIJKE INVESTERINGEN DOOR HET RIJK SPONTANE HULDIGING De heer S. Zoeter (40 jaar lid van „Kunst en Eer") ontvangt bronzen ere-penning Trouw was grootste verdienste van jubilaris „Het is voor u een grote dag. U bent 40 jaar lang verbonden ge weest aan „Kunst en Eer", en dat is iets wat niemand in Zierikzee u kan nazeggen". Met deze woorden richtte burge meester F. Th. Dijckmeester zich tot de heer S. Zoeter op het gis terenavond met schijnwerpers ver lichte Havenplein, waar, in aanwe zigheid van beide wethouders en enkele leden van de raad, niet te vergeten een groot publiek en een lustig blazend „Kunst en Eer", de heer Zoeter de ere-penning van Zierikzee overhandigd kreeg. TOESTAND VAN DE ZEEUWSE VEREN ZIJPE-A.J.-POLDER ZERE PLEK IN DE TOESTAND OP DE ZEEUWSE WATEREN Vervanging van „Krammer" laat op zich wachten De defecte veerboot „Krammer" op het veer Zijpe-Anna Jacoba- polder doet zonder onderbreking dienst en zodoende worden per dag slechts enkele vaarten minder gemaakt dan normaal. De reis van Zjjpe naar Anna Jacobapolder wordt gemaakt met be hulp van de sleepboot „Hellegat"; de terugreis wordt gewoon gevaren. Voor de zoveelste maal is een eresaluut voor de bemanning, die on danks moeilijke omstandigheden toch blijft varen, zeker op zyn plaats. Want de toch al moeiijke omstandigheid, dat de boot niet bestuurbaar is zoals anders, wordt nog verhoogd door de tengevolge van de oosten wind thans voorkomende lage waterstanden bij eb. De tramhaven te Anna Jacobapolder biedt dan maar een kleine ruimte met voldoende water om te manoeuvreren. Kon dinsdag het verkeer normaal worden verwerkt, woensdag ont stond in de namiddag een file wachtende auto's van enkele hon derden meters, wat wachttijden van iVz tot 2 uur tot gevolg had. Dit oponthoud was voornamelijk een gevolg van grote kermiswagens die in de namiddag werden over gezet en verder van grote vracht auto's, trucs met opleggers en aan hangwagens, want wie eens een poosje bij het veer vertoeft, staat versteld van de grote wagens met stenen, hout, tankwagens enz., die het eiland binnenkomen en grote wagens met landbouwproducten die het eiland verlaten. En zodoende legt de situatie zo als die zich thans voordoet de vin ger op een zere plek in de toestand van de Zeeuwse veren. Het veer Zijpe-Anna Jacobapolder is de voornaamste schakel van Schou- wen-Duiveland met overig Neder land en als er even een mankement met de daar varende boot is, wordt de toestand precair. De aangewezen vervanger voor de dienstdoende veerpont is de veerpont „Willemsdorp" en op deze „Willemsdorp" wordt al de gehele zomer gewacht. Maar dit schip is in dienst bij de Provinciale Stoom bootdiensten en vaart geregeld op een ander veer.De noodzakelijke schoonmaakbeurt moest al eerder worden uitgesteld. Een veerboot met koplading om de „Krammer" te vervangen schijnt men niet te kunnen vinden. Moet echter een boot met zijlading wor den ingezet, dan zou dat betekenen dat niet alleen de afvoer van land- bouwprodukten, maar ook de aan voer van bouwmaterialen en der gelijke zou worden ontwricht. Het is te hopen dat men het zo ver niet zal laten komen en dat een oplossing zal worden gezocht en gevonden die zo min mogelijk scha de doet aan het economische leven van het eiland, dat na de schade tengevolge van de vele regens, toe gebracht aan de oogst, werkelijk geen tegenslagen meer nodig heeft. De pittige klanken van „K. en E." hadden de bevolking al gewaar schuwd dat er iets aan de hand was. Nadat de heer en mevrouw Zoeter per auto gearriveerd waren (de heer Zoeter in uniform), kreeg zijn echtgenote een fraaie ruiker aangeboden door Gerda Anker, na mens de Koninklijke harmoniever- eniging „K. en E.". In het vervolg van zijn toespraak vroeg mr. Dijckmeester zich af hoe veel plechtigheden de heer Zoeter met zijn bariton wel niet heeft meegemaakt. En daar komt dan nog bij dat „Kunst en Eer" niet zo maar een harmonie is, vervolgde de burgemeester. Het is immers een Koninklijke harmonievereniging en daar heeft U mede aan gewerkt. Spr. wees er nog op dat het wel gemakkelijk is om lid te worden van een vereniging, maar om het 40 jaren lang te blijven, dat is een hele kunst. Daarom ook heeft het gemeentebestuur gemeend om de bronzen erepenning die slechts bij hoge uitzondering wordt uitgereikt, aan de heer Zoeter te moeten ver lenen, waarmee niet alleen de heer heer Zoeter maar ook „Kunst en Eer" en heel Zierikzee wordt ge huldigd. Hierna speelden de mannen een lustig „Lang zal hij leven", waarna burgemeester Dijckmeester een driewerf hoera uitbracht op de ju bilaris. Hierna sprak nog de voorzitter van de Koninklijke harmonie, de heer P. Heering, die er zijn vreugde over uitsprak dat „Kunst en Eer" een zo grote plaats in de Zierik- zeese harten inneemt. Hij stelde de heer Zoeter als een lichtend voor beeld en noemde diens trouw zijn grootste verdienste, vooral ook, „omdat de trouw heden ten dage nog al eens op de tocht staat". Rij kelijk deelde ook mevr. Zoeter in de hulde. Spr. stelde haar als voor beeld voor de dames die hun echt genoten niet dan zonder geharre war naar de repetities of uitvoe ringen laten gaan. Spr. overhandig de vervolgens de jubilaris namens het bestuur een tafelsigarettenaan steker. Namens de muzikanten sprak nog de vice-voorzitter, de heer J. M. Olree, die hem namens deze („allen vrienden van de jubilaris", aldus spr.) een Delfts blauw wandbord overhandigde. Met in het midden de jubilaris en mevrouw Zoeter, burgemeester Dijckmeester en beide wethouders maakte „Kunst en Eer" vervolgens nog een rondwandeling door dp stad, waarmede het officiële eindfe kwam van een spontane en echt Zierikzeese huldiging. TOENEMEND AANTAL GEPENSIONEERDEN In totaal wordt aan pensioenen uitbetaald f 300.650.000 Het aantal gepensioneerden neemt nog steeds toe en verwacht wordt, dat in 1957 aan pensioenen en toe slagen in totaal f 300.650.000 zal worden uitgekeerd, zo wordt mede gedeeld in de memorie van toe lichting bü de begroting van het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds. De begroting sluit in de ge wone dienst op f 744.569,982, waar van f 301.009.350 voor de afdeling pensioenen en f 439.668.410 voor beleggingen. In de memorie van toelichting wordt gezegd, dat voor het reorga niseren der administratie van de Pensioenraad, 32 tijdelijke krachten in dienst zullen moeten worden ge nomen voor ten hoogste twee jaren. Voorts is rekening gehouden met de opleiding van jeugdig personeel, dat voor halve dagen in dienst zal worden gesteld. Het. wordt nog de vraag geacht of de raad in 1957 over voldoende geroutineerde krachten zal kunnen beschikken, nu de werkzaamheden, mede door de in werking treding van de al gemene ouderdomswet, zullen toe nemen. Naast de uitbreiding der admi nistratie heeft volgens de memorie ook de algemene prijsstijging tot verhoogde uitgaven geleid. Blijkens de bijlagen bij de begroting wordt het personeel van de raad in 1957 uitgebreid tot 494 man, 22 meer dan in het lopende jaar. Verwacht wordt, dat het belegde kapitaal op 1 januari 1957 zal zijn OOSTERLAND Diploma-uitreiking Nat. Reserve Op een alhier gehouden bijeen komst is aan een zestal vrijwilli gers van de Nationale Reserve het diploma „geoefend soldaat" uitge reikt. De instrukteur, sergeant K. d. Werf, meldde de klas present, waarna de kapitein P. Kloosterman een kort openingswoord sprak, waarin hij de vertegenwoordigers van de plaatselijke commissies Steun Wettig Gezag" van Ooster- land en Nieuwerkerk welkom heette. Het verdere van de avond stond het teken van Zuid-Afrika, van welk land een aantal fraaie doku- mentaire films werd vertoond. De film „Die twintig tuisend" bracht de opleiding van Zuidafrikaanse politietroepen in beeld. Na de pauze werden de diploma's uitgereikt aan de soldaten Kruis- dijk, Verhoek, Bolle, Dooge, Ver kamman en Hoogerhuis. Soldaat Kruisdijk dankte instrukteur v. d. Werf en hulpinstrukteur korporaal ten Hove voor de genoten opleiding en kapitein Kloosterman voor het uitreiken der diploma's. De heer A. Stoutjesdijk, lid van de plaatse lijke commissie, sloot zich bij deze woorden aan en wenste dc geslaag den geluk. Tot slot werd nog een film vertoond over „Dingaansvie- ring" in Zuid-Afrika. BRUINISSE Dijkverzwaring aan de Noordkant Voor de dijkverzwaring in het noorden van de polder Bruinisse wordt thans regelmatig vette grond (rivierklei) aangevoerd. Dé verzwa- ringswerken zullen echter eei'st na het winterseizoen worden uitge voerd. gegroeid tot bijna 2.42 miljard gul den nominaal. De te verwachten rente daarvan wordt op ongeveer 80 miljoen gulden geschat. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepbaar gesteld: vikaris Th. F. Warffemius, Eindhoven. Beroepen te Ouderkerk aan de IJssel: J. Hovius, Dordrecht; te Putten: J. C. Stelwagen, Hillegers- berg; te Schettens en Longerhouw (toez.): kand. W. Hogendoorn, Woerden; te Dordrecht:'S. L. Knot- terus, Hillegom en J. A. v. d. Mei den, laatstelijk pred. Paramaribo; te Nieuwe Schans: kand. B. van Blanken, Amsterdam; te IJsselmui- den: J. H. Cirkel, Woudenberg. Aangenomen naar Dordrecht: J. A. v. d. Meiden, laatstelijk pred. te Paramaribo; naar Nieuwe Schans: kand. B. van Blanken, Amsterdam. Bedankt voor Avereest: E. J. Rietveld, Ophemert; voor Holwerd: kand. B. van Blanken, Amsterdam; voor Nijkerkerveen: A. Vroeginde- wey, Veenendaal. Het K.N.M.I. verwacht tot vrijdagavond: DROOG WEER Droog weer met later meer be wolking en weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. 21 sept. Zon op 6.24, onder 18.42. Maan op 18.44, onder 8.00. Volle maan: 20 september te 4.19. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 21 sept. 4.09 v.m. 16.14 n.m. BROUWERSHAVEN: 21 sept. 3.25 v.m. 15.44 n.m. Springtij: 22 september. Doodtij: 29 september. Kans op regen is gering In bijna geheel west- en midden- Europa is het weer overwegend zoning en vrij warm. De middag- temperaturen in Frankrijk liepen gisteren op tol 24 a 28 graden. In ons land kwamen temperaturen voor van 21 graden. Gedurende de nacht treedt ech ter een aanzienlijke afkoeling op. In noord-Duitsland werden van nacht minimum-temperaturen van enkele graden boven het vriespunt waargenomen. De nachtelijke af koeling veroorzaakte in oost-En- geland op uitgebreide schaal mist. Het fraaie en rustige weer is een gevolg van de aanwezigheid van een omvangrijk hogedrukgebied, waarvan het centrum vanmorgen boven de Balkan was gelegen. Op de Britse eilanden daalt de luchtdruk langzaam onder invloed van een oceaan-depressie, waarvan een regenzone vanmorgen boven Ierland was gelegen. Deze oceaan depressie breidt zijn invloedssfeer langzaam in oostelijke richting uit. In verband daarmede zal naar alle waarschijnlijkheid in ons land mor gen de bewolking iets toenemen. De kans op regen is evenwel zeer gering en in het temperatuurver- loop komt nog niet veel verande-' ring. Ger. Kerken Tweetal te Ruinerwold: Koekan- ge: J. H. Binnema, Oude Pekela en E J. Duursema, Vorden; te Zwolle: M. Bloemkolk, Ede en H. v. d. Wey, Emmen. Beroepen te Amsterdam: K. M. R. v. d. Beek, Arnhem; te Bunde (Did.): J. van Tuinen, Schettens: te - Minnertsga: J. Banga, Vleuten-De Meern; te Zwolle: J. M. Bloemkolk, Ede; te Hazerswoude: A. Brink, Joure; te Monnikendam: kand. P. d. Veen, Ede; te Roosendaal: Z. C. Versluys, Giessen-Rijswijk. Gér. Kerken (art. 31 K.O.) Beroepen te Orangeville (Ontario Can. Ref. Church): J. P. v. d. Stoel, Amsterdam-c. Ger. Gemeenten in Nederland Beroepen te Hilversum: H. Lig- tenberg, Rotterdam-west. Ger.^ Gemeenten Tweetal te Rotterdam-c.: Chr. v. Dam, Barneveld en A. Vergunst, Corsika (U.S.A.). OOSTERLAND Kleuterschool wordt opleidingsschool voor kleuteronderwijzeressen Aanstaande leidsters behoeven niet meer naar Middelburg Vanaf 10 september j.l. is de Chr. kleuterschool „Radda Barnen", hoofd mej. M. K. Beije, aange wezen als opleidingsschool voor a.s. kleuteronderwijzeressen van Schouwen-Duiveland. Deze aanwijzing geschiedde door mej. H. J. Glasz, schoolopzienster van het kleuteronderwijs in distr. 4 en door de heer J. A. van Benne- kom, directeur van de Chr. kweek school te Middelburg. Het gevolg hiervan is dat de a.s. kleuterleidsters nu aan deze school hun praktijkopleiding ontvangen en niet meer zoals voorheen, hiervoor naar Middelburg moeten. Uiteraard beschikt de school nog niet over al de leermiddelen en het materiaal dat een opleidingsschool nodig heeft, maar dank zij de wet op het kleuteronderwijs kan hierin spoedig worden voorzien. Het is én voor de school èn voor het hoofd mej. Beije, een eervolle onderscheiding voor deze taak aan gewezen te zijn. Bereids is met een viertal leerlingen gestart. k Gemeente Ellemeet krijgt geen goedkope grond van Waterschap Schouwen Schade aan zykanten waterleiding door golfslag Tijdens de rondvraag op de jong ste vergadering vati het Water schap Schouwen, is een al oude kwestie aan de orde gekomen, n.l. de verkoop van een stuk grond ten behoeve van de gemeente Elle meet, voor de aanleg van de brand- blusput. De gemeente is bereid hiervoor f 0,10 per vierkante meter tc betalen, maar het Waterschap wil een hogere prps. Tijdens een vorige vergadering spraken de hoofdingelanden zich er over uit, dat niet akokord kan worden gegaan met de prijs van f 0,10. Dc heer C. Padmos bracht opnieuw de kwestie ter tafel en stelde voor alsnog de grond (karre- veld) voor f 0,10 te verkopen. Het voorstel werd echter niet onder steund. Uit de vergadering wegd de mogelijkheid geopperd dat de grond na herverkaveling kan stij gen in waarde. De pacht, die er thans voor wordt betaald, is even wel gering. Jhr. van Citters wees op de re venuen, die de gemeente Kerkwer ve heeft van de zijkanten van be paalde wegen tot een bedrag van f 200, terwijl f 1800 polderlasten moeten worden betaald. Dit blijkt gegrond op taxatie van 1883, maar na herschatting zal hier wel een wijziging in komen. De heer v. d. Stolpe attendeerde op door sterke golfslag aangebrachte schade (af schuiving) van de zijkanten der grote - door Schouwen gelegde - waterleiding. De Herverkaveling zal om een goede betuining worden gevraagd. Dhr. van Schelven vroeg naar de na-schouw van sloten in de Dirksweg, de Schouwse dijk en de Dapperweg. Schouwen zal hierbij de billijkheid betrachten, terwijl zij die verantwoordelijk zijn voor het schoonhouden der sloten zich zelf af moeten vragen, of er sprake is van wateroverlast of niet. De heer Hoogenboom wees in dit verband ook op buizen, die zijn volgespoeld met drijfzand.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2