Maatregelen nodig met het oog op ongunstiger ontwikkeling betalingsbalans DE ZIERIKZEESCHE COURANT DE TROONREDE EERSTE DOEL: OPRICHTING VERENIGING VAN GEBRUIKERS VAN HET SUEZKANAAL AMERIKAANS VRACHTSCHIP VERGING IN ZWARE STORM BIJ NOORSE KUST Syrië en Libanon protesteren bij V.N. Gezamenlijke verklaring van Tito en Soekarno Vakbeweging gaat samenwerken ter voorbereiding woningbouwprogramma DINSDAG 18 SEPTEMBER 1950 No. 18022 113e jaargang ZIERlKZEESCUEmNiEUMBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f3,50, per week 27 cenl. lois» nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Successes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. t, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Wereldbeeld nog overschaduwd door internationale problemen Hedenmiddag heeft Hare Maje steit Koningin Juliana by de ope ning van de zitting der Staten- Generaal de volgende Troonrede uitgesproken. Leden der Staten-Generaal. Ofschoon meer dan drie maanden zijn verlopen sinds de verkiezingen voor de Tweede Kamer werden ge houden, is het nog niet mogelijk gebleken te komen tot de vorming van een nieuw kabinet. Het demis sionaire kabinet doet op mijn uit nodiging alles wat in het belang van het koninkrijk noodzakelijk acht. Evenwel kunnen u onder deze omstandigheden geen plannen be treffende het in de toekomst te voeren beleid worden voorgelegd. Niettemin heb ik er bijzondere prijs op gesteld de eerste gewone zitting der vernieuwde Staten-Ge neraal persoonlijk te openen. Gij zijt hier voor het laatst bij een in het sinds 1887 geldende aan tal. De uitbreiding van het aantal leden, waartoe bij de jongste wij ziging der grondwet is besloten, zal spoedig tot stand komen. Ook in het komende jaar zult gij gesteld worden voor tal van vraag stukken, waarop veelal ook de in ternationale toestand invloed uit oefent. Over het wereldbeeld blij ven de schaduwen liggen van be langrijke internationale problemen, welke nóg steeds niet tot oplossing konden worden gebracht. In de laatste tijd bestaat bovendien reden tot bezorgdheid over een onder mijning van het vertrouwen, dat althans in de vrije wereld de in ternationale rechtsregels en gebrui ken worden nageleefd. Herstel van dit vertrouwen moet van het hoog ste belang worden geacht voor het bereiken van stabiliteit in de inter nationale betrekkingen. Alleen in dien de overtuiging aanwezig is, dat de regels van het internationaal verkeer in acht worden genomen, zal de mogelijkheid blijven bestaan om ernstige conflicten te voorko men, door tijdig in vreedzaam over leg een voor partijen aanvaardbare oplossing te zoeken. De verhouding tot Indonesië Verschillende gebeurtenissen in Indonesië in de loop van dit jaar hebben geleid tot een ontwikkeling in de verhouding tussen ons land en deze republiek, die wij betreu ren. De zorg der regering blijft uit gaan naar Nederlanders in Indo nesië, die aldaar in moeilijkheden verkeren, en naar hen, die zich vandaar in Nederland vestigen. De ontwikkeling van de situatie in het Midden-Oosten heeft de we reld voor nieuwe en gevaarlijke problemen gesteld. Het bezoek, dat mijn man en ik het vorige jaar aan Suriname en de Nederlandse Antillen hebben gebracht, stemde ons tot grote vreugde. Wij bewaren een dank bare herinnering aan de talloze blijken van aanhankelijkheid, die wij daar ontvingen en die duidelijk de sterke band met het koftinkrijk aantoonden. De openlegging van Nederiands- Nieuw-Guinea gaat voort. Daarbij wordt gestreefd naar toenemende inschakeling van de autochtone be- eigen land. Een werkcommissie is ingesteld, die tot taak heeft een al gehele herziening van de bewinds- regeling-Nieuw-Guinea voor te be reiden. De luchtvaartonderhandelingen met de Verenigde Staten hebben hier te lande tot nu toe teleurstel ling gewekt. Ik spreek de hoop uit, dat bij de voortzetting daarvan meer dan tot dusver met redelijke aanspraken van do Nederlandse luchtvaart rekening zal worden ge houden. Het Nederlandse volk heeft zich de laatste jaren mogen verheugen in een over het algemeen genomen gunstige economische ontwikkeling. Ook thans blijft de toestand ge kenmerkt door een hoge graad van bedrijvigheid. Intussen treden, zo wel in ons land als daarbuiten, ge leidelijk meer spanningen op. Maat regelen tot het tegengaan daarvan vragen in toenemende mate de aan dacht, in het bijzonder ook met het oog'op de ongunstiger ontwikkeling van de betalingsbalans in de ver streken maanden van dit jaar. De op zichzelf verheugend hoge stand van de werkgelegenheid in onderscheidene bedrijfstakken, komt tot uiting in een toenemende vraag naar arbeidskrachten, waar aan, ondanks alle inspanningen, niet. kan worden voldaan. Dit is ook van invloed op het tempo, waarin kan worden inge lopen op het woningtekort, dat de zwaarste nood is, waaronder ons volk lijdt. Alle mogelijkheden om in die nood met groter spoed te voorzien, dienen te worden aange grepen. Aan de woningbouw wordt de grootst mogelijke prioriteit ge geven. Ook bij de verschillende takken van het onderwijs noopt het tekort aan personeel en gebouwen tot in grijpende maatregelen. Gezondheidstoestand der bevolking De gezondheidstoestand der be volking blijft zich gunstig ontwik kelen. Hoewel nog niet te voorzien is welke wetsvoorstellen u in de naaste toekomst zullen bereiken en in hoeverre reeds ingediende voor stellen zullen worden gehandhaafd, staat het vast, dat in het komende zittingsjaar weer veel van uw werkkracht zal worden gevraagd. Naast de begrotingen zullen reeds dadelijk de ontwerpen betreffende pensioenregelingen en inzake de ziekenfondsverzekering voor be jaarden in aanmerking komen voor behandeling. Tijdige afdoe ning daarvan is van overwegende betekenis in verband met de wet op de algemene ouderdomsverze- kering. Het beroep, dat op velen van u wordt gedaan voor de vertegen woordiging in internationale en su pra-nationale parlementaire in stellingen, zal een nieuwe uitbrei ding ondergaan. Binnenkort zal de raadgevende interparlementaire Beneluxraad voor het eerst bijeen komen. Ik vertrouw, dat hij een nieuwe impuls zal geven aan de samenwerking van de Benelux- landen, die een bijzondere beteke nis heeft in het geheel van de vor men van samenwerking tussen de vrije volkeren, waaraan Nederland deelneemt. Het overleg tussen de zes landen, die deel uitmaken van de Kolen- en Staalgemeenschap, inzake de totstandkoming van een verdrag over de gemeenschappe lijke markt en over de kernenergie, zal bij welslagen aan dit geheel een nieuw en belangrijk element toe voegen. Moge God u wijsheid en kracht schenken voor de vervulling van uw veelzijdige en verantwoorde lijke taak. Hiermede verklaar ik de zitting der Staten-Generaal voor geopend. De tweede Suezconferentie te Londen Alle landen aanvaarden uitnodiging Volgens gezaghebbende kringen in Londen is het eerste doel van de nieuwe Suezconferentie, die mor gen (woensdag) in Londen begint, de oprichting van een vereniging van gebruikers van het Suezka- naal. Deze kringen legden er de na druk op, dat het de bedoeling is van. de drie regeringen van Frank rijk, Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten, genoemde vereni ging in ieder geval in het leven te roepen, ook al zouden de andere landen die voor de conferentie zijn uitgenodigd, de oprichting van de vereniging niet steunen. De ministers van Buitenlandse Za ken van de „grote drie" zullen woensdag vóór het begin van de conferentie, het ontwerp-plan voor de nieuwe vereniging, dat door hun deskundigen is uitgewerkt, opnieuw aan een onderzoek onderwerpen. Alle landen die voor de confe rentie waren uitgenodigd, hebben volking bij de ontwikkeling vandeze uitnodiging aanvaard. VERENIGDE STATEN GAAN OLIEPRODUKTIE UITBREIDEN De Amerikaanse regering heeft gisteren besloten op de olieprodu cerende Amerikaanse staten een beroep te doen de beperking van de olieproduktie te beëindigen ten einde te kunnen voldoen aan de west-Europese vraag naar olie als gevolg van de crisis over het Suez- kanaal. De heer H. A. Stewart, di recteur van het bureau voor olie en gas van het departement van Binnenlandse Zaken, deelde mede, dat hij staatsoliefunctionarissen uit Texas, Oklahoma, Louisiana en Nieuw Mexico bijeen heeft geroe pen voor een vandaag te houden dringende bijeenkomst. Alle belangrijke olieproduceren de staten in de Verenigde Staten, met uitzondering van Californië, kennen beperkingen op de hoeveel heid olie, welke mag worden ge produceerd. Uit de jongste ramingen blijkt, dat de dagelijkse produktiecapaci- teit in de Verenigde Staten onge veer 1 miljoen vaten meer kan be dragen dan de huidige produktie. De binnenlandse produktie heeft in de week per 8 september jl. ge middeld 7.037.000 vaten per dag be dragen. In het door Stewart aan de diverse staten gezonden telegram zegt deze o.m. dat de Suezsituatie de noodzaak tot gevolg kan heb ben dat de binnenlandse produktie aanzienlijk moet worden vergroot. De besprekingen over de vereni ging van gebruikers van het Suez- kanaal vormt het derde punt van de agenda. Op de conferentie zullen ook be sproken worden Egypte's verwer ping van het internationale plan voor het beheer van het Suez- kanaal, dat op de vorige Londense conferentie is ontworpen, en het Egyptische voorstel tot het beleg gen van een nieuwe conferentie, waarop de Conventie van 1888 zou moeten worden herzien en bespre kingen gevoerd zouden moeten worden over de vrije vaart en de ontwikkeling van het kanaal en over de tolgelden. Na de oprichting van de vereni ging kan wellicht contact met Egypte worden opgenomen via di plomatieke kanalen of door middel van een speciaal daartoe gekozen instantie, aldus delen gezagheb bende kringen in Londen mede. In Stockholm is meegedeeld, dat Zweden de Egyptische uitnodiging ter bijwoning van een conferentie over de Suezkwestie heeft verwor pen. Zweden heeft Egypte meege deeld, dat het, daar het van mening is dat de Suezkwestie aan de Ver enigde Naties moet worden voor gelegd - de oprichting van een onderhandelingscommissie buiten de Verenigde Naties om, zoals door Egypte Is voorgesteld, niet uitvoer baar acht. RESULTAAT VAN SPELEN MET LUCIFERS". - Eén van de zwaarste geboden voor opgroeiende kinderen is wel het vermanende: „Niet met iucifers spelen!" Voor deze 12 jaar oude Engelse schooljongen is dit ver maan niet van toepassing, temeer, daar hij voor zijn liefhebberij slechts afgebrande lucifers gebruikt. 2500 had hij er nodig om het hierbij af gebeelde fraaie zeilbootje te maken, plus acht tubes lijm en een on noemelijk geduld. Het resultaat mag echter gezien worden. Droevig relaas van overlevenden 33 opvarenden vonden de dood Oud-premier sir Winston Churchill is maandag voor een ver blijf van verscheidene weken naar de Franse Rivièra vertrokken. Een groot lichtbaken op het hoogste gebouw van New York, de „Empire State Building", is ge doofd om te verhinderen, dat vo gels zich tegen het gebouw te plet ter vliegen. Het zal op I november, wanneer de vogeltrek zal zijn ge ëindigd, weer gaan branden. Het 7.238 ton metende Ameri kaanse schip „Pelagia", dat met een lading erts op weg was van Narvik naar Baltimore, is zaterdag middag in het Westfjord btf de kust van noord-Noorwegen in een zware storm vergaan. Aangenomen wordt, dat slechts vyf van de 38 opvarenden de ramp hebben over leefd. In het laatste radiobericht, dat van het schip was ontvangen, was gezegd, dat er dringend hulp no dig was en dat er een sloep was ge streken ter inspectering van opge lopen schade. Doordat dit bericht tengevolge van atmosferische sto ringen verminkt werd opgevangen, werd het reddingswerk urenlang geconcentreerd op een gebied, dat verscheidene mijlen van de werke lijke plaats van het ongeluk lag. Zondagochtend werd eindelijk bij de Lofoten een sloep ontdekt met zes opvarenden van de „Pelagia". van wie er inmiddels één aan koude en ontberingen was bezweken. De overlevenden, die door de Britse treiler „Northern Duke" in de Noorse havenplaats Harstad aan land werden gebracht, deelden mee dat tijdens een hevige storm door een geweldige golf de luiken en een gedeelte van de brug van de erts boot waren, vernield. Het vaartuig begon direct water te maken en drie van de vier reddingboten wer den door de golven verbrijzeld. Hierop had de gezagvoerder, John Matandos uit Baltimore de beman ning opdracht gegeven in de laat ste sloep te gaan. Met zes mannen er in werd deze boot gestreken, doch toen waren de touwen gebro ken, waardoor de sloep snel af dreef met achterlating van 32 man nen op het zinkende schip. De in zittenden van de reddingboot had den de „Pelagia" langzaam zien zinken. De sloep liep zelf ook een lek op, doch zij kon drijvende worden ge houden. In de loop van de nacht van zaterdag op zondag overleed één van de zes aan koude en uit- Nieuw deeltje in atoom ontdekt Vier atoomdeskundigen van de universiteit van Californië hebben de ontdekking bekendgemaakt van het anti-neutron, een deeltje in een atoom. Volgens de geleerden is de op vallendste eigenschap van het anti- neutron, dat, indien het in de atoomkern in de nabijheid van een gewoon neutron komt, de twee deeltjes elkaar vernietigen. De hoeveelheid energie die bij deze vernietiging vrij komt., Is ver scheidene honderden malen zo groot als bij de reactie ln een wa terstofbom. Het hoofd van de deskundigen, dr. Lofgren, zei dat men praktisch nog geen gebruik kan maken van de eigenschappen van het anti neutron. putting, 's Ochtends wisten de vijf overlevenden een zeil te hijsen Kort daarop werden zij ontdekt door een Noorse vliegboot, die 'de Britse treiler naar hen dirigeerde. In Harstad aangekomen moesten twee van de vijf mannen met be vroren lichaamsdelen in het zieken huis worden opgenomen. Met vliegtuigen en schepen wor den nog nasporingen gedaan naar eventuele verdere overlevenden. De regeringen van Syrië en Li banon hebben maandag in een ge zamenlijk schrijven aan de voor zitter van de Veiligheidsraad der V.N., de Cubaan dr. Nunez-Portu- ondo, geprotesteerd tegen het aan wal gaan van Franse troepen op Cyprus, dat zij een „positieve be dreiging" achten van de interna tionale vrede en veiligheid in het betreffende gebied. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Het gaat er niet om, te kij- i ken naar wat vaag in de verte i ligt, maar te doen wat voor de hand ligt. De Syrische en Libanese regerin gen menen dat het „van belang is, dat zo spoedig mogelijk een einde aan deze troepenlandingen wordt gemaakt" en zij behouden zich hun recht voor om daartoe, in overeen stemming met het handvest der V. I ten twee dagen lang niets te kopen N. stappen te doen. of te verkopen. De ministers van Buitenlandse Zaken van Zuid-Slavië en van In donesië hebben in aanwezigheid van president Tito en van presi dent Soekarno en vele autoriteiten een gezamenlijke verklaring gete kend ter gelegenheid van het be zoek van Soekarno aan Zuid-Slavië In deze verklaring wordt mede gedeeld dat de samenwerking tus sen beide landen in technisch en economisch opzicht op het gebied van de handel en van de culturele samenwerking zal worden uitge breid en verstevigd. Geschillen tus sen de staten dienen door onder handelingen op vreedzame wijze te worden opgelost en aan onderont wikkelde landen moet technische en economische steun worden ver leend zonder het stellen van poli tieke voorwaarden. Het kolonialisme dat nog in ver schillende delen van de wereld be staat, bv. in West-Irian, vormt een bron van spanning op internatio naal terrein en dient op zo kort mo gelijke termijn met inspanning van alle krachten, te worden geliqui deerd. De kwestie over het Suez- kanaal, aldus de verklaring verder, moet op een vreedzame wijze tot een oplossing worden gebracht. BROODOORLOG IN FRANKRIJK Legerkoks zijn Franse huisvrou wen in verscheidene steden in mid den- en zuidwest-Frankrijk te hulp gesneld, nadat bakkers aldaar hun winkels hadden gesloten als zet in een „zenuwenoorlog", met als in zet de broodprijs. De legerkoks bakten brood In scholen en andere geïmproviseerde bakkerijen, waar de huisvrouwen het konden betrekken. De bakkers willen, dat hun af nemers de kosten dragen van de vijftien procent loonsverhoging, die kortgeleden in de Franse bakke rijen van kracht is geworden. In Parijs en in vele andere steden hebben zij hun klanten verzocht als „welwillende bijdrage" twee frank extra te betalen voor een groot brood. Doch nadat de politie in een vijfhonderd gevallen proces verbaal heeft opgemaakt wegens het verkopen van brood tegen ho gere prijzen dan de officieel vast gestelde, was een toenemend aan tal bakkers bereid de normale prijs voor hun broden te aanvaarden. De Parijse huisvrouwen hebben nog andere zorgen dan die betref fende de broodvoorziening. De groente- en vruchtenhandelaren, die er verontwaardigd over zijn dat het Parijse gemeentebestuur heeft vastgesteld welke verkoopstoeslag zij ten hoogste boven hun inkoops prijs op de bekende hallen mogen berekenen, hebben namelijk beslo- Afgevaardigden van de Europese regionale organisatie van het In ternationale Verbond van Vrije Vakverenigingen en woningbouw- aeskundigen van de vrije vakcen trales, alsmede vertegenwoordigers van het Europese Produktiviteits Centrum hebben deelgenomen aan een 11 en 12 september jl. bij de O E.E.S. te Parijs gehouden bijeen komst, waarbij een programma van internationale samenwerking werd opgesteld ter bevordering van de bouw van arbeiderswoningen in de landen der O.EE.S. Het program ma, dat onder meer de stichting van coöperatieve woningbouwver enigingen van de vakbonden be oogt, zal in drie etappes worden uitgevoerd. In de eerste etappe zal de vrije vakcentrale van elk deelnemend land een algemeen rapport samen stellen ten aanzien van de situ atie van de arbeiderswoningbouw. Aan de hand van deze rapporten zullen vakbondsvertegenwoordigers van landen, die op dit terrein nog niet ver gevorderd zijn, die landen bezoeken, waar men reeds op be trekkelijk grote schaal de arbei derswoningbouw heeft ontwikkeld, teneinde vast te stellen op welke manier hulp zou kunnen worden verleend. Un de tweede fase zullen groepen |van vakbondsbestuurders, deskun digen op het gebied van de woning bouw en van woningbouw-coöpe- raties deze minder ontwikkelde landen bezoeken. Zij zullen samen met de plaatselijke vakbeweging nagaan, hoe en op welke manier de bouw van arbeiderswoningen en de stichting van woningbouwcoöpera- ties kunnen worden uitgevoerd. Voordat men tot de derde etappe overgaat, zal het Europese Pro duktiviteits Centrum een bijeen komst organiseren, waar de moge lijkheid zal worden onderzocht om bij wijze van voorbeeld projekten voor de coöperatieve woningbouw op gang te brengen. ENSCHEDE. De 43-jarige En- schedése kunstschilder A. B. is na bij de grensgemeente Gronau bij een ongeluk om het leven gekomen. B., die met de duopassagier, de 18- jarige kunstschilder G. J. K. op een scooter in de richting Gronau reed, heeft vermoedelijk niet gemerkt dat een bus van de Duitse spoor wegen die voor hem reed, ging stoppen. B. probeerde naar links uit te wijken en reed daarbij in volle vaait tegen een uit Gronau komende bromfiets waarop twee personen zaten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1