Nasser laat zich niet in met de vereniging van kanaalgebruikers DE ZIERIKZEESCHE COURANT MAANDAG 17 SEPTEMBER 1956 No. 18021 113e jaargang ZIERISZEESCHEMNIEUWSBODE A80NN6MENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f3,50,"per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochlman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Geforceerde doorvaart betekent agressie „Wü zuJJen de door het Westen voorgestelde vereniging van kanaal gebruikers niet toestaan in het Suezkanaal werkzaam te z(jn", aldus een uitlating van president Nasser van Egypte, in een interview dat hy zondagavond te Cairo aan de correspondent van een dagbladconcern in India heeft toegestaan. De president voegde eraan toe: „Wy Egyptenaren zullen het kanaal goed en efficiënt laten functioneren. Als niettemin de vereniging van kanaalgcbruikers zich een weg door het Suezkanaal forceert, zou dat agressie betekenen en zou het als zodanig worden behandeld". Gevraagd of hij gelooft dat de huidige Suezkanaalcrisis op een oorlog zal uitlopen, zei president Nasser: „Dat weet ik niet. Als ver antwoordelijk man moet ik paraat zijn. Ik kan de agressieve weste lijke verklaringen niet louter als bluf beschouwen". Nasser verklaarde voorts, dat Egypte op het ogenblik geheel ge reed en in staat is elke agressie het hoofd te bieden. Egypte heeft, aldus de president, geen agressieve bedoelingen, maar bezit voldoende kracht om in geval van een aanval van zich af te slaan. „Het Westen denkt dat het in de Arabische wereld niet meer mee telt als het de strijd om het Suez kanaal verliest. En dat idee hindert hen het ergst. Ik geloof dat de Suezkanaal-crisis de Arabische we reld meer dan ooit heeft vereend", aldus Nasser. Op een vraag welke rol de Ver enigde Staten naar zijn mening in de kanaalcrisis spelen, antwoordde kolonel Nasser: „Heus, de Ver enigde Staten zijn een raadsel voor me. Ik kan ze maar niet begrijpen". De Egyptische premier zei dat de westelijke blokkering van de Egyptische sterling-tegoeden Afri kaans-Aziatische landen de ogen moest openen. Hij is van mening dat deze landen hun economische afhankelijkheid van het westen zouden moeten afschudden en een Spanning aan Israëlische grens Alle verloven van het Syrische leger en het Jordaanse Arabische legioen, zyn zaterdag ingetrokken als gevolg van de Jordaans-Israë- lische incidenten van de afgelopen week, waarbij o.a. de Israëliërs een aanval deden op een Jordaanse po litiepost. De Syrische en Jordaanse grenstroepen zyn in paraatheid ge bracht. De Jordaanse grenswachten zyn versterkt. Naar uit welingelichte kringen te Damascus wordt vernomen, heeft de Syrische minister-president, Sa- bri Assali, zondag na afloop van een conferentie van Syrische re geringsleiders en militaire bevel hebbers over „het vraagstuk van de Israëlische agressie langs de gren zen van Jordanië, Syrië, Egypte en de Libanon", verklaard, dat deze agressie Syrië er toe brengt plech tig te verklaren, dat Syrië, Jorda nië, Egypte en de Libanon zullen samenwerken om met geweld aan iedere agressie weerstand te bieden. Volgens het blad „Alalam" zou den bevoegde autoriteiten de moge lijkheid bestuderen om tw.ee ge mengde Syrisch-Egyptische divi sies ter beschikking te stellen van het Jordaanse opperbevel. Jongen voor operatie naar Zweden Jordaan-school bracht geld bijeen In de harten van de 43-jarige chauffeur van Van- Gent en Loos de heer Vink en diens vrouw is nog enige hoop gekomen op redding van hun jongste oogappel, de tienjarige Wim Vink, bij wie zich verleden jaar plotseling de verschijnselen van een hersentumor openbaarden. De kleine Wim, die in een rolwa- gentje moest worden vervoerd en het gezichtsvermogen reeds heeft verloren, is met zijn vader m een vliegtuig van de Sabena van Schip hol naar Stockholm vertrokken, waar de vermaarde professor Oli- vecrona een laatste poging zal doen om de reeds opgegeven Wim nog te redden. Toen Wim enkele maanden gele den de lessen op de Palmgracht- school in de Jordaan niet meer kon volgen, besloot het hoofd van deze school, de heer Ph. Ambags samen met het oudercomité gelden bijeen te brengen voor de kostbare reis en behandeling in Stockholm. Zij slaagden binnen één week daar vol komen in. Afrikaanse-Aziatische betalings unie moesten vormen. Over het Pact van Bagdad zei Nasser: „Ik geloof dat het een doodgeboren kindje is. De westelij ke pogingen om de Arabische lan den in het pact van Bagdad te ver strikken zijn grandioos mislukt". In het vraaggesprek maakte Nas ser ook bekend, dat hij maandag tweemaal een bespreking over de Suezkwestie zal hebben met Krisj- na Menon, de Indiase minister zon der portefeuille, die per vliegtuig van Bombay naar Cairo reist. Zondagavond is in Cairo bekend gemaakt dat brigade-commandant Mohamed Hafez Ismail van het Egyptische landleger aangesteld is als chef-staf van het gecombineer de Egyptisch-Syrische opperbevel. Brits vliegdekschip naar Middellandse Zee Een woordvoerder van de Britse marine heeft vrijdag meegedeeld, dat het 23.000 ton metende vlieg dekschip „Albion", zaterdagochtend uit Portsmouth naar de Middel landse Zee is vertrokken. Het schip zou zich oorspronkelijk pas later in dit jaar bij de Middel- landse-Zeevloot voegen, maar het vertrek is met het oog op de inter nationale toestand vervroegd, aldus de woordvoerder. SCHIP OP SCHIP Grondige redding in volle zee Het m.s. „Haarlem" van de Ko ninklijke Nederlandse Stoomboot maatschappij' 'te Amsterdam, heeft in volle zee een vissersboot en de bemanning daarvan gered. De uit Kingston (Jamaica) af komstige vissersboot „Sabrina", een betrekkelijk nieuw schip, dat het vorige jaar gebouwd is, werd op 18.45 graden noorderbreedte en 83.15 graden westerlengte hulpeloos aangetroffen. De machine bleek on klaar te zijn geraakt. De „Haarlem" nam niet alleen de acht leden van de bemanning aan boord, maar plaatste met zijn laad- gerei ook de vissersboot op het voordek en zette koers naar King ston om de onverwachte lading daar af te leveren. BOELGANIN ZOND NIEUWE BRIEF OVER ONTWAPENING AAN EISENHOWER Geen interesse voor Iuchfinspektie Gemeld is, dat de Sowjetrussische premier, maarschalk Boelganin, een nieuwe brief over ontwapenings zaken aan president Eisenhower heeft gezonden. De inhoud ervan is thans door radio-Moskou gepubli ceerd. Boelganin merkt in zijn op elf dezer gedateerde brief op, dat Eisenhower in zijn jongste schrij ven niets had gezegd over een be wapeningsvermindering, of over een verbod van kernwapens. Hij voert aan dat, nu de in het kader der Verenigde Naties gevoer de ontwapeningsbesprekingen niet tot een resultaat hebben geleid, overeenstemming slechts kan wor den bereikt door onderhandelingen tussen de betrokken mogendheden. De Sowjet-Russische premier vervolgt: „De Sowjet-Unie heeft met ongerustheid kennis genomen van uw voorstel, om Iuchtverken- Jeugdige vliegers Vliegen is gemakkelijker dan u denkt. Dat hebben de 13- jarige Eddie Gates en zijn 11-jarige vriendje Roy Rous seau uit Mastic in de Ame rikaanse staat New York bewezen. Zij werden nl. don derdagavond door twee po litiemannen betrapt, toen zij op het vliegveld bij hun woonplaats landden met een klein sportvliegtuigje, waar zij een vlucht mee boven de omgeving hadden gemaakt. De jongens hadden bij een laat bezoek aan het vlieg veld ontdekt, dat in één der vliegtuigen de contactsleutel aanwezig was. Zij stapten in, Eddie startte de motor, gaf vol gas en zij stegen op. Zij hebben op hun rondvlucht nog laag een ererondje ge draaid boven de huizen waar zij wonen. Toen men Roy vroeg, of hij niet bang was geweest, zei hij: „Wel neen, Eddie had toch in een boek gelezen wat hij doen moest". Aartsbisschop Makarios, die door de Engelsen naar de Seychel len is verbannen op beschuldiging van samenwerking met de verzets beweging op Cyprus, is te Mahe in een ziekenhuis opgenomen wegens een „lichte maagstoornis". Hij zal, naar verluidt, daar twee of drie da gen blijven. Volgens gezaghebbende India se bronnen zou Egypte zich bera den over het eventueel voorleggen van bepaalde aspecten van de Suezkanaal-kwestie aan de Ver enigde Naties. Cairo zou hierom trent met Nieuw Delhi overleg ge pleegd hebben. ningen boven Sowjet-Russisch ge bied te doen uitvoeren. Uitvoering hiervan zou niet leiden tot vermin dering der spanning, integendeel, er zou een oorlogspsychose door kunnen ontstaan". Volgens Boelganin is het niet no dig, dat voor een staken der proef nemingen met kernwapens inter nationale overeenkomsten worden gesloten. CONCLUSIE PARLEMENTAIRE ENQUÊTECOMMISSIE Nederlandse regering in Londen wist niets van toestand in Nederlands-Indië Nederlandse troepen mochten niet landen op Java De Enquêtecommissie regerings beleid 1940-1945 heeft het achtste deel van haar verslag het licht doen zien. Dit deel handelt over het mi litaire beleid 1940-1945 en de te rugkeer naar Nederlands Indië. Wat betreft de terugkeer naar Nederlands Indië is het niet moge lijk gebleken uitvoering te geven aan het plan'dat al in december 1943 was gemaakt om Nederlandse troepen in Australië op te leiden. De vijftien in Nederland aangewor ven gezagsbataljons kregen van het geallieerde opperbevel geen priori teit voor het vervoer naar Indone sië en Nederland kon niet vrijelijk over eigen schepen beschikken. De Nederlandse inlichtingendienst in Australië en op Ceylon zijn er tij dens de oorlog niet in geslaagd in lichtingen over Java te krijgen. In november 1945 maakte dr. van Mook eerst melding van de anti- Nederlandse geest, die op Java dieper was geworteld, dan men voorheen zou hebben kunnen ver moeden. Tegen het einde van de oorlog besloten Engeland en Amerika de commandogrenzen in Azië te wij zigen. Nederlands-Indië kwam on der Engels in plaats van onder Amerikaans commando. De Japan se troepen werd bevolen voorlopig orde en rust in Indië te handhaven, omdat voor de bezetting geen troe pen aanwezig waren. Vele Japanse onderdelen gaven zich echter met wapens en al aan de Indonesiërs over. Mountbatten wilde de Neder landse gezagsbataljons in het na jaar van 1945 in het voorjaar van .'946 geen toestemming geven op Java te landen. Hij stelde dat geen Britse soldaten mochten worden gebruikt om het Nederlands gezag te helpen herstellen. Het gesprek tussen Nederland en Indonesië is derhalve onder Britse auspiciën be gonnen, want de Britse comman dant was gedwongen besprekingen met Soekarno aan te knopen. Van één en ander en evenmin van de komende atoomexplosie boven Nasser economisch schaakmat AMERIKA TREKT ENORM BEDRAG UIT VOOR OLIE-AANVOER NAAR EUROPA Ter compensatie van verminderde aanvoer Te Washington wordt verwacht, dat de Verenigde Staten de west- Europese landen, en met name Frankryk, Groot-Brittannië en mo gelijk Italië, een bedrag van vijf honderd miljoen dollar zullen lenen indien deze landen een vermin derde aanvoer van olieproducten door het Suezkanaal zouden moeten dekken door grotere invoer uit de Verenigde Staten en Zuid-Ame- rika, waarvoor met dollars zou moeten worden betaald. (De uit het Midden-Oosten ingevoerde olie wordt met ponden sterling betaald). Volgens berichten in de Ameri kaanse pers zal de minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, dit woensdag a.s. aan de dan te Londen bijeen zijnde west-Euro- pese leiders mededelen. De gelden zullen via de Ameri kaanse in- en uitvoer bank worden verstrekt, indien Egypte zou weige ren schepen van de voorgestelde organisatie van gebruikers van het Suezkanaal te laten passeren. Oliespuiter in Perzië bedwongen Na dertien dagen is de Ameri kaanse deskundige Kenley er in ge slaagd een zeven ton wegende in stallatie aan te brengen boven de oliebron van Alborze, waaruit de olie tot dusverre onder een druk van 700 atmosferen over de woestijn vloeide. Hierdoor heeft men de bron in bedwang gekregen en zal later de olie kunnen worden afge tapt. Dit is de tweede maal dat Kenley in Perzië succes heeft. De eerste maal, in 1950, werd hij door de toenmalige Anglo-Iranian Oil Com pany uitgenodigd naar Perzië te komen, om een in brand staande bron in het gebied van Masjed Soleiman te bedwingen. Hij is daarin toen in een week tijds ge slaagd. Frankrijk, Engeland en wellicht Italië zouden in dat geval dringend leningen voor hun dollarbetalingen van Amerikaanse olieproducten no dig hebben. Volgens de Amerikaanse pers hoopt Foster Dulles dat dit Ameri kaanse hulpverleningsaanbod En geland en Frankrijk zal doen af zien van militair optreden tegen president Nasser. Naar van goedingelichte zijde ver nomen wordt, heeft Nederland thans formeel de uitnodiging voor de nieuwe Suez-conferentie aan vaard. De Nederlandse delegatie zal, zoals reeds gemeld, worden ge leid, door de minister zonder por tefeuille, mr. J. M. A. H. Luns. Nog miljoenen mensen vermist Na elfjarige arbeid door het Duitse Rode Kruis heeft men nog geen zekerheid over het lot van 1.230.000 vroegere Duitse militairen en 3.200.000 burgers. De vermiste burgers kwamen vooral uit de na de oorlog voor Duitsland verloren gegane Oostduitse gebieden. Japan - die stellig de capitulatie zou bevorderen, wist de Nederland se regering niets. Zij rekende in juli 1945 nog op een capitulatie van Japan in het midden van 1946. Op 15 augustus, de dag na de Japanse capitulatie poogden Schermerhorn en Gerbrandy tevergeefs Truman en Churchill te spreken te krijgen. Mountbatten werd als 't ware de bezetting van Java opgedrongen. 100.000 Nederlanders zaten in de binnenlanden van Java en Sumatra gevangen. De commissie concludeert dat politieke, Nederland niet welgezin de overwegingen de voornaamste redenen zijn geweest voor het niet toelaten van Nederlandse troepen op Java. SUEZCONFERENTIE TE LONDEN De agenda voor de Suez-confe rentie te Londen, die woensdag be gint, zoals deze door het Foreign Office is gepubliceerd, vermeldt drie hoofdpunten: 1. Rapport van de vyflanden- commissie, die met president Nas ser besprekingen heeft gevoerd, en „hetgeen naar aanleiding daarvan gedaan moet worden". 2. Het memorandum van de Egyptische regering van na de be sprekingen te Cairo. 3. De vereniging van gebruikers van het Suezkanaal. JONGETJE „VERDRONKEN" Op aanwijzing van een zes jarig jongetje is de Amster damse politie in het Noord- Hollands kanaal gaan dreg gen. Het ventje had namelijk verteld, dat zijn eveneens zesjarig vriendje in het ka naal ioas verdronken. „Hij had hem zelf onder water zien verdwijnen". Het dreg gen leverde geen resultaat op en was ook helemaal nut teloos, want het „verdron ken" jongetje bevond zich onder de toeschouwers op de kant „Onbekend maakt onbemind" zegt het spreekwoord, maar 't omgekeerde ts dikwijls min stens even waar. ONGELUKKEN OP DE WEG ASSEN. Zondagmiddag wilde de 75-jarige mevrouw J. Waninge-Hut te Ruinen de grote verkeersweg Meppel-Assen oversteken, juist toen een auto naderde. De vrouw weifelde even en de bestuurder van de auto kon, ondanks vlug remmen, niet voorkomen dat ze werd ge grepen. De vrouw werd zodanig ge wond dat zij ter plaatse overleed. De auto botste tegen een boom op, waardoor één der inzittenden een hersenschudding kreeg. - Zondag avond werd op dezelfde weg de 68- jarige G. Brouwer te Ruinerwold door een auto aangereden en op slag gedood. Het slachtoffer wilde per bromfiets de weg oversteken.- WASSENAAR. Op de rijksstraat weg ter hoogte van de Deil is zon dagmiddag de 49-jarig© fabrieksar beider A. van Triest uit Rotterdam, die met enkele voetgangers de rij weg overstak, aangereden door een motor en op slag gedood. DE BILT. Zondagmorgen om on geveer half twaalf reed de 57-ja- rige Utrechter G. de H. met zijn bromfiets over de Utrechtse weg in De Bilt. Zijn. vrouw, de 47jarige P. M. de H.-B., zat op de duo. Bij de kruising van de Amersfoortse Straatweg wilde de H. linksaf in de richting Amersfoort. De brom fietser kwam in botsing met een autobus uit Zeist, de bromfietser viel, de berijders kregen beide een schedelbasisbreuk. De vrouw over leed ter plaatse, de man bij aan komst in het Stads- en Academisch ziekenhuis te Utrecht. DEN BOSCH. Op de Bossche weg onder Vught is zaterdagmorgen een auto uit de bocht gevlogen, waar bij drie mensen om het leven zijn gekomen en drie mensen werden gewond. De wagen, bestuurd door de 25-jarige A. O. N. uit Borne, is met vrij grote snelheid uit een bocht gevlogen en tegen een boom terecht gekomen, waarbij N. op slag werd gedood, evenals de heer W. Morsink (53 jaar) en zijn 49-jarige echtgenote, beiden uit Borne. Twee kinderen van dit echtpaar, een 22- jarige dochter en een 16-jarige zoon, werden zwaar gewond in een der Bossche ziekenhuizen opgeno men. Een 16-jarige vriend van de familie, W. van G. uit Heerlen, werd licht gewond. Prinses Irenebrigade bestond slechts uit twaalfhonderd militairen Regering had op drieduizend man gerekend Alles wat er van de Nederlandse landmacht kans had gezien naar Engeland te ontkomen was ruim dertienhonderd manschappen. Hier kon de Nederlandse legerleiding in het begin over beschikkenaldus het rapport van de parlementaire enquêtecommissie. Ongeveer zevenhonderd hunner waren militairen van allerlei wa pens en dienstvakken. Daarnaast waren er 100 man politietroepen, 250 man marechaussee en 250 man luchtvaarttroepen. De laatsten wer den ingedeeld bij het Nederlandse 320e squadron van de Britse lucht macht. Na 1943 werd er nog een tweede Nederlandse squadron op gericht, het 322e, door van de En gelsen een squadron over te nemen en dit geleidelijk met Nederlanders te bemannen. Wat de luchtmacht betreft heeft men lang geaarzeld of de beschik bare troepen zouden moeten op gaan in het Britse leger, dan wel een zelfstandige eenheid zouden moeten vormen. Dit laatste heeft men gekozen. De regering rekende in de gehele wereld een 10.000 tot 20.000 Nederlanders d.m.v. de dienstplicht te kunnen rekruteren, waarmee - naar zij dacht - één of meer Engelse brigades te kunnen vormen. Dit viel echter bitter tegen. Uit Canada haalde men slechts 337 re kruten, waarvan 26 man werden afgekeurd en 36 werden vrijgesteld. De helft der dienstplichtigen, niet minder dan 515 man, weigerde om op te komen zonder dat men er iets aan kon doen. Uit Amerika kwa men 420 man (640 man waren wei gerachtig) en uit Zuid-Afrika kwa men 600 700 van de 2.000 dienst plichtigen. In 1943 is tenslotte na veel ge organiseer en gereorganiseer de Prinses Irenebrigade gevormd. Zij bestond uit een 1200 man in plaats van de 3.000 man die de Britse bri gades telden. De totale verliezen van de Prinses 'Irenebrigade zijn niet groot geweest, 53 gesneuvelden en 120 gewonden. De commissie kan zich niet aan de indruk onttrekken dat de rege ring tot 1943 te weinig energiek heeft gewerkt aan de oorspronke lijke opzet een zo groot mogelijke Nederlandse eenheid te vormen. Nationale wedstrijden Rode Kruis korps De nationale wedstrijden van het Rode Kruis korps 2ullen op 29 sep tember a.s. gehouden worden in Kampen. Vertegenwoordigende ploegen uit de colonnes in de elf provinciën zullen daar in het krijt treden met de helpsters uit Maastricht en de helpers uit Ede, die verleden jaar de eerste prijs hebben gewonnen. Voor de helpsters bestaat de wed strijd in het correct uitvoeren van een opdracht op verpleegkundig ge bied, terwijl de helpers een opgave krijgen voor het verlenen van eer ste hulp aan een gewonde, die te vens, ondanks enige obstakels, moet worden vervoerd. De deelnemende groepen zijn winnaars en winnaressen van de deze zomer reeds in de elf provin ciën gehouden kringwedstrijden. De eerste prijs is een wissel beker, voor de tweede en derde prijs zijn medailles beschikbaar ge steld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1