Broodbeleg Tot 1960 slechte zomers? doèvméér met KAAS VERLOOFD! C LEUKE JASJES COÖPERATIE Zonnevlekken en atoomwolken veroorzaken atmosferische storingen Nu de zomer zich ten einde spoedt mogen we droef gestemd de balans opmaken van het weer. Niet alleen in ons land, maar ook elders op het noordelijk halfrond is de mensheid bedacht met depressies, regen, storm en koude in dit seizoen. Maar dit jaar is niet het eerste dat een dergelijke slechte zomer oplevert, Reeds enkele voorgaande jaren wa ren ook niet wat men er van ver wachten zou. Veel regen, bewolking en koude wind waren ons deel. De meteorologen en astronomen hebben een diepgaand onderzoek- ingesteld en zijn tot een voor ons minder aangename conclusie ge komen. Wij mogen de eerst komende ja ren nog weinig verbetering ver wachten. Men moet er zich zelfs op voorbereiden, dat we geteisterd zullen worden door catastrofes als gevolg van slecht weer, zoals wer velwinden, ernstige stortregens, onweersbuien en overstromingen. Natuurlijk moeten we nu niet den ken, dat juist ons land deze tem peesten zal moeten ondergaan, maar de verwachting wordt uitge sproken voor uitgestrekte gebieden der aarde. Vermoedelijk zal deze onaangename toestand zich hand haven tot omstreeks 1960, pas daar na mag men enige verbetering te- gemoetzien. Eigenaardige verschillen De weerkundigen hebben open lijk moeten toegeven, dat de fac toren, die het weer boven Europa beïnvloeden, een ander effect heb ben dan voorheen. Het lijkt wel of er zich grote en belangrijke ver anderingen aan het voltrekken zijn, die een zeer ongunstige invloed op het weer uitoefenen. Hoge drukgebieden, die anders altijd op een bepaalde plaats lagen en stabiele zomers brachten (laat stelijk in 1947) hebben zich ver plaatst met als gevolg, dat ongun stige invloeden de overhand heb ben gekregen, in de vorm van kou de lagedrukgebieden. Stormbarri- ères verschuiven over de oceanen, boven Siberië worden lagedrukge bieden opgemerkt, die met de re gelmaat van een klok optreden en voor het beruchte kwakkelweer in onze winters verantwoordelijk ge steld moeten worden. Het gevolg is onberekenbare winters met veel sneeuw en onstabiliteit in zomer en winter, waardoor ons gehele langzaam gegroeide systeem van land- en tuinbouw ontwricht wordt hetgeen tot een catastrofe in deze bedrijfstakken kan leiden. We spreken dan nog niet over de teleurstellende vacantie-ervaringen hetgeen ongetwijfeld van invloed zal zijn op humeur, gezondheid en arbeidsprestaties en waarvan we dus na verloop van tijd ook de trieste gevolgen zullen ondervinden Zonnevlekken en atoomwolken Wat is nu de oorzaak van deze klimaatsveranderingen, welke zich rond ons voltrekken, zonder dat wij in staat zijn er iets tegen te doen? Vele deskundigen zijn van me ning dat een van de belangrijkste factoren het in sterke mate optre den van zonnevlekken is. Aanvan kelijk is hun invloed op het weer veel omstreden, doch in steeds bre der kring wordt het waarschijnlijk geacht, dat de werkingen op de zon, die zich de laatste jaren zo sterk manifesteren en de ernstige mag netische storingen veroorzaken, welke we ook deze zomer zo dui delijk hebben kunnen constateren in het radio- en telefoonverkeer, mede verantwoordelijk zijn voor bepaalde ingrijpende wijzigingen in onze afmosfeer. Men heeft opgemerkt, dat zonne- vlekkenconcentraties het een jaar of zeven volhouden, waarbij voor het jaar 1957 de grootste werking op de zon verwacht wordt, waarna deze tot 1960 zal afnemen. Dit is de reden, dat men aanvankelijk een aanhouden van het slechte weer tot 1960 verwacht. De narigheid is om streeks 1953 begonnen. Of de atoomproeven Verscheidene mannen van de we tenschap achten het ook niet uitge sloten dat de atoomexplosies in Amerika en Siberië mede verant woordelijk zijn voor de wijzigingen in ons klimaat. Een Franse geleer de is van mening, dat de atmosfeer van onze aarde in toenemende mate beïnvloed wordt door deze atoom experimenten. Als rechtstreeks ge volg noemt hij versterkte regenval, gestoorde zonneschijn en verander de luchtstromingen. Over dit laatste onderwerp ver schilt men in meteorologische krin gen wel van mening, doch men is het er wel eens over, dat er be paalde aanwijsbare factoren zijn, die verantwoordelijk kunnen wor den gesteld voor de narigheid. Wij zullen echter dit alles óver ons heen moeten laten gaan, aan gezien de mensheid niet in staat is iets te veranderen aan het optre den van zonnevlekken, die toch als eerste schuldigen moeten worden aangemerkt. Een gewaarschuwd mens telt voor twee en daarom zullen wij onze vacantiegelden voor de toe komst maar opsparen tot I960, dan kunnen we eens goed vacantie ne men. (Nadruk verboden). Prov. Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis" Op zaterdag 13 oktober a.s. zal in het gemeentehuis te Kapelle bij Goes de algemene vergadering ge houden worden van de Provinc. Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis". Op de agenda komt het punt be stuursverkiezing voor. Aftredend en terstond herkiesbaar zijn de he ren dr. F. G. Vaandrager te Dom burg (vertegenwoordiger voor Walcheren), de heer J. Romeijn te Ouwerkerk (vertegenwoordiger v. Schouwen-Duiveland) en A. de Lange te Goes (secretaris). Mej. zuster A. F. G. Hulman te Utrecht zal spreken over „de taak van de wijkverpleegster bij de bejaarden zorg". Op de middagvergadering zal een lezing worden gehouden door dok ter J. O. van Rossum, zenuwarts te Bergen op Zoom en leider van de dienst der Geestelijke Volksgezond heid over: „Geestelijke Volksge zondheid". TONEEL EN FILM N.V. DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE De film „Het schandaal" („La Spiaggia") met Martine Carol en Raf Vallone, die de Concertzaal tij dens het weekeinde uitbrengt is lang geen „schandalige" film, want ook ditmaal misleidt de titel in bij zondere mate. Het schandaal be handelt de kwalijke bejegening, die een vrouw ondervindt, die voor de gezondheid van haar dochtertje zich geruime tijd ophoudt in een luxe badplaats in Italië. Door om standigheden komt zij terecht in 'n feitelijk voor haar beurs te luxe hotel, waar zich slechts de zeer chiquen plegen op te houden. Als gevolg daarvan is het geroddel niet van de lucht en op alle mogelijke manieren poogt men de vrouw het leven onmogelijk te maken. Zij komt echter onder de bescherming van een miljonair, die behalve veel geld ook o\^r een dosis levens wijsheid beschikt en duidelijk de voosheid heeft doorzien van de on benullige genotzoekers, die de luxe hotels bevolken. Als het eenmaal zo ver is dat de miljonair zich in laat met de vrouw, draait de pu blieke mening ojn als een blad aan een boom. Haar levenswijze bege leider ziet het en zegt met een ge amuseerd, doch minachtend lachje: „Maakt u zich geen illusieszij groeten niet ons, maar mijn geld". Verder komt nog in vertoning „Paniek in Gibraltar" met als ster ren Eleonora Rossi-Drago en Pierre Cressoy. De film geeft een beeld van het werk en de aanvalstech- niek onder water van een met Ita lianen bemande torpedo, die het be stond om vijandelijke wateren bin nen te dringen, om daar dood en verderf te zaaien. De torpedo's be hoorden tot de kategorie van zelf moordwapens, die hun bemannin gen niet naar hun bases terugbren gen. In het gunstigste geval wacht hen krijgsgevangenschap. Angst wekkende avonturen in optima for ma. Op de culturele filmavond gaat de muzikale film „Rhapsody", met Elizabeth Taylor en Vittorio Gass- man. De film behandelt - in de om lijsting van voortreffelijke muziek - de vele wegen die een vrouw be wandelen moet om het geluk en de liefde te vinden. Haar eigen ego isme staat haar daarbij in de weg, maar na een moeizame weg komt zij tot beter inzicht. Dit „beter" houdt in dat er voor een vrouw niets mooiers bestaat dan zichzelf weg te cijferen in een opofferende liefde. Een voor het circusleven karak teristieke film draait in hotel Bom te Haamstede, waar zaterdag en maandag „O mijn papa" wordt ver toond. De culturele filmprogramma's in de Concertzaal Wij vernemen dat de culturele filmprogramma's in de Concertzaal weer beginnen op donderdag 20 ok tober en volgende donderdagen. LAND- EN TUINBOUW Adviesorgaan Landbouwschap Het Adviesbureau voor Oorlogs- en Rampschade van het Landbouw schap zal te Zierikzee zitting hou den op 4 oktober, 18 oktober en 25 oktober a.s. KERKNIEUWS Generale Synode der Chr. Ge reformeerde Kerken De Generale Synode van de Chr. Geref. Kerken heeft in haar te Apeldoorn gehouden zitting ver scheidene x-apporten van deputaten verhandeld, o.a. over het jaarboek de dagkalender en het synodaal ar chief. Voorts heeft zij zich uitvoe rig bezig gehouden met het rap port van curatoren van de theolo gische school te. Apeldoorn en met het raport over het officiéél week blad van de Chr. Geref. Kei-ken „De Wekkex-", dat ten bate van de thologische school het licht ziet. Ds. Joh. Prins uit Groningen was rapporteur. Curatoren stellen voor, dat lid van hun college slechts die predi kanten kunnen zijn, die een we tenschappelijke opleiding hebben genoten en minstens vijf jaar het predikambt uitoefenen. Tevens wil men de theologische opleiding met een jaar vei-lengen en nu op 5 jaar bx-engen. Voox-ts werd voorgesteld prof. W. Kremex-, wegens het aftreden van px-of. J. J. van der Schuit, te be noemen tot hoofdredacteur van het weekblad „De Wekker", offifiëel orgaan van de Chr. Gex-ef. Kerken. In de discussie wraakte prof. G. Wisse het feit, dat er zoveel pre dikanten emigx-eren. SPORT DUIVENSPORT P.V. „Gevleugelde Vrienden" Zierikzee De P.V. „Gevleugelde Vrienden" te Zierikzee hield 2 sept. een vlucht van uit Vilvoorde. Uitslag: W. v. d. Ende 1; C. M. van Westenbx-ugge 2, 14; W. den Boer 3; H. Koster 4; L. Koster 5, 6, 8, 9; N. Saman 7; J. Bolier 10, 11; L. Simmei-s 12, 15, 16, 17 en Fr. Maijs 18. Vlucht op 9 sept. van uit Neuf- ville: W. den Boer 1, 7; J. Bolier 2, 9; C. M. van Westenbrugge 3, 6; H. Koster 4, 5; L. Simmex-s 8; N. Sa- man 10. „DE GOUDSCHATTEN VAN BAGDAD' 15. „Heer Ax-am is de kundigste stuurman die ik ooit gezien heb", zegt Aram's bediende trots, „hij weet heus wel wat hij doet". - „Dat mag zo zijn", gromt de schipper ongerust, „maar het blijft een dwaasheid, zich in zulke gevaren te wagen voor die Casimir en zijn knecht. Zij hebben de kans gehad, om met ons in de sloep.Héla'. Daar komen ze! Daar komt de sloep aan!" Inder daad wordt de kleine roeiboot zichtbaar in de schuimende branding. Spoedig ligt de sloep gemeerd en de eerste die de steiger beklimt is ridder Aram, met in zijn armen het roerloze, schijnbaar levenloze meisje„Waarom, voor de duivel, hebt ge mij niet gezegd dat er nog een vrouw aan boord was", snauwt hij woedend tegen de verbaasde schipper. „Messix-e", stottert de man ontsteld, „ik zag dit meisje nog nooit eerderWaar zij ook vandaan mag komen, van mijn schip komt zij zeker niet!" Nachtelijk geruis: iets niet pluis/ Kaasminnaar Dus geen gevaar. Laatste keer: bedankt, meneer! Ja, KAAS is bijzonder lekker. Je kunt er gewoon niet van afblijven! Maak maar eens zo'n hartige kaasboter ham - of ccn heerlijke kaasomelet. U zult er verrukt van zijnEn KAAS is bovendien bijzonder voedzaam en voordelig. Vraag eens het kaasreceptenboekje aan. Daar vindt U vast wel iets in van Uw gading. Een briefje (10 ets postzegel insluiten!) naar Het Nederlands Zuivcl- burcau, Groot Hertoginnelaan 26, Den Haag cn U krijgt het direct toegezonden. Plaatst dan uw ju, advertentie in de ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Voor uw kleuters ontvingen wij een pracht sortering teddy gevoerd vlotte modellen, met en zonder capuchon Firma A. E, Holty Havenplein 14 Zierikzee Voor al uw „De Dageraad' Prima kwaliteit Extra lage prijzen en bovendien 5 pet. gegarandeerd dividend Doet zoals velen en haalt al uw kruidenierswaren, rookartikelen en huishoudelijke goederen in de De winkel waar IEDEREEN thuishoort

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 7