Een wagenbestuurder erft een villa Als kinderen véél beloven,. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag h september 1956 No. 18020 Het spookt niet meer zo „erg" in de bossen van Helden Woonwagenbewoners keerden terug Nadat sinds vorig jaar, toen wilde geruchten de ronde deden dat het spookte in het woonwagenkamp te Helden (Limburg), het betrokken terrein tussen de bossen angstvallig door woonwagenbewoners gemeden was, hebben er zich thans weer enige gezinnen in hun rijdende be huizingen gestationeerd. En in te genstelling tot de panische vlucht, waartoe men vorig jaar overging, schijnt men thans vastbesloten te zijn om alle intimidatiepogingen van de zijde der spoken het hoofd te bieden. Deze laatsten hebben zich ook nu weer niet onbetuigd gelaten. De families Lemmens, van Moor- sel en Westheim hoorden kort na hun aankomst reeds in een van de eerste nachten het geronk van een auto, die uit de richting Kessei het kamp naderde. In de duisternis maakten enige mannelijke bewo ners van het kamp een speurtocht naar de auto, die echter onvindbaar bleef. Plotseling werden er een aantalvuurpijlen afgeschoten, in het schijnsel waarvan men drie De Jordaans-Israëlische grensincidenten Generaal Burns, het hoofd van de V.N.-commissie voor toezicht op het Palestijnse bestand, heeft woensdag een beroep gedaan op Jordanië om het bestand in acht te nemen. Zijn oproep volgt op bot singen waarbij deze week negentien Jordaniërs en zes Israëliërs zijn gesneuveld. In Amman, de Jordaanse hoofd stad, is woensdag bekend gemaakt, dat Israëlische militairen woens dagochtend vroeg in het gebied van Hebron een politiepost en een school hebben aangevallen. De post en de school werden verwoest. Vijf Jordaanse politiemannen en tien burgers kwamen om het leven. Vier soldaten van het Arabische legioen, die te hulp snelden, liepen in een Israëlische hinderlaag en werden gedood, aldus de Jordaanse be kendmaking. V.N. waarnemers stellen ter plaatse een onderzoek in. Plan voor buisleiding van Irak naar Turkije Technici van de Iraq Petroleum Company verkennen thans het ter rein, dat gebruikt zou moeten wor den, indien de maatschappij zou besluiten tot het aanleggen van een buisleiding van Irak door Tur kije naar de Middellandse Zee. De ze buisleiding, die ruim 1.000 km. lang zou worden, zou volgens de plannen een verbinding krijgen met de buisleidingen, die door Sy rië en de Libanon lopen, of deze buisleidingen op de duur vervan gen. Zoals bekend is, heeft„de maat schappij de laatste tijd moeilijkhe den met Syrië en de Libanon. De Iraq Petroleum Company weigert gegevens te noemen over de capa citeit, die de buisleiding zou heb ben, maar volgens bevoegde krin gen zal zij mogelijk een capaciteit van 20 miljoen ton per jaar krijgen. Het project dat deel uitmaakt van een plan op lange termijn voor de ontwikkeling van de olieproduk- tie van Irak, werd reeds bestudeerd vóór de naasting van het Suezka- naal. De regering van Turkije heeft zich reeds in beginsel akkoord ver klaard met het plan. Het Italiaanse passagiersschip „Aurelia" is woensdag in Marseille aangekomen met aan boord 146 Franse burgers, die met het oog op de Suezkanaalcrisis uit Port Said en Alexandrië zijn gerepatrieerd. Karl Doenitz, de voormalige Duitse groot-admiraal en opvolger van Hitler in mei 1945, zal op 1 ok tober uit de internationale gevan genis van Spandau bij Berlijn ont slagen worden. Hij werd in 1946 in Neurenberg tot tien jaar gevan genisstraf veroordeeld en heeft op 1 oktober zijn straf uitgeboet. Doe nitz is 65 jaar. vluchtende gestalten zag. Een ach tervolging werd ingezet, maar de poken" wisten tijdig met de ge reedstaande auto te ontkomen. In ieder geval constateerden de woonwagenbewoners met een ze kere opluchting, dat althans deze keer wel zeer duidelijk „aardse geesten" aan het werk waren ge weest. Stijgend alcoholgebruik in de wereld Het verbruik van alcohol stijgt in de wereld in zeer hoog tempo en wordt een zware last voor alle landen. Het wereldverbruik van bier per hoofd van de bevolking steeg van 9.4 liter in 1929 tot 12.9 liter in 1953. In de Verenigde Staten alleen al in die periode van 7.5 tot 42 liter. Deze en andere cijfers verstrekt dr. Hans Schaffner, de secretaris van de Internationale der Geheel onthoudersverenigingen, die in Is- tanboel bijeen is, in zijn jaarver slag. Wij stippen daaruit aan: Het wodkaverbruik in de V.S. nam van 1949 tot 1955 toe met 1500 procent. In Frankrijk is het aantal men sen die er een eigen distillatie-ap paraat op nahouden toegenomen van 90.000 in 1869 tot drie miljoen op het ogenblik. In Duitsland werden 17 miljoen flessen wijn gedronken in 1955 te gen zes miljoen in 1950. In de meeste landen wordt vijf tot tien procent van het totale per soonlijke inkomen uitgegeven aan alcoholische dranken. De vaart rond de Kaap Sedert het begin van de crisis rondom het Suezkanaal hebben vijftig schepen de weg langs kaap de Goede Hoop genomen in plaats van hun normale vaart door het Suezkanaal. Men verwacht, dat dit aantal te gen het einde van deze maand tot honderd zal zijn gestegen. AMSTERDAM. Het 11.814 ton metende Britse onderzeeboot-moe derschip „Maidstone", onder bevel van commandant H. R. B. Newton en met aan boord admiraal sir John Eccles, bevelhebber van de Britse thuisvloot, is in de Amsterdamse haven aangekomen en heeft lig plaats gekregen aan de Sumatra- kade. Ingezonden mededeling. In «II* loorten «n maton verkrijgbaar bijl 'T WOLHUIS HANSMA Haveopark 11 - Telefoon 201 - Zierikzee WIJ OUDERS x Oma zou in een rusthuis in Bilt- hoven gaan en gedurende de week van de verhuizing zou zij bij haar zoon en schoondochter in Utrecht gaan logeren. Dat was in lang niet gebeurd. De verhuizing viel tegen en het werd een logeerpartij van meer dan drie weken. Oma was zo verstandig zich met niets te be moeien en zich nergens in te men gen, maar de wijze oude ogen za gen veel, dat haar tot nadenken stemde. Op een dag besloot zij haar schoondochter eens voorzichtig te polsen over de kinderen, de zes tienjarige Rob en de achttienjarige Mia. „Hoe komt het eigenlijk", vroeg zij, „dat de kinderen zo wei nig behulpzaam zijn? Ze doen nooit iets voor je. Ze beloven wel, dat ze dit en dat en van alles willen doen, maar het komt er nooit van, dat merk ik wel". De moeder haalde de schouders op. „Och, u moet be denken, ze hebben het druk met hun schoolwerk en hun lessen en hun clubs. Vroeger was je als scho lier nooit zo volkomen in beslag genomen door alles, toen had je veel meer vrije tijd, maar tegen woordig met al die sport en dat trainen en die clubs voor vrije tijdsbesteding blijft er geen minuut over. Ze zijn heus wel gewillig ge noeg. Ze zeggen nooit „neen" als ik iets vraag". Oma knikte. „Pre cies, ze beloven je het blauw van de lucht, ze doen het alleen maar niet!" Van doen en van zullen „Hè moeder, nu moet u niet op alle slakken zout leggen!" schok schouderde de schoondochter, „Als ze toch zeggen, dat ze het zullen doen, dan zijn ze toch immers van plan om het te doen en als er dan iets tussenkomt, dat kunnen zij dan toch niet helpen!" „Het zou vrij wat beter zijn, als ze meer deden en minder beloofden. Dat „zullen" zonder doen heeft niet veel waarde", merkte oma droog jes op. „Weet je wat de kern van de zaak is? Zij nemen zich inder daad voor te doen wat je hun land- en tuinbouw DE HEFFINGEN EN FONDSEN VAN HET PRODUKTSCHAP AARDAPPELEN Geen vorming van exporteursfonds Lang en breed heeft het bestuur van het Produktschap Aardappelen gepraat over de diverse heffingen en fondsen dezer bedrijfsorgani satie. Zo lang zelfs, dat de agenda ten dele naar een volgende ver gadering' moest worden verschoven en zo breed, dat thans een hande laar, een landbouwer en een werk nemer als arbiters zullen gaan op treden in een geschil over tot meel te verwerken hoeveelheden fa brieksaardappelen tussen groepen fabrieken. De zogenaamde „Engeland-ex- porteurs", die dit voorjaar zware verliezen leden, zijn thans in zes tien gevallen met voorlopige of de finitieve kredieten tot een bedrag van f 4.751.00 voorzien. Vijf geval len zijn nog bij de accountants in studie, waarnaast elf aanvragen om kredieten werden afgewezen. Van deze afwijzingen zullen wellicht enige herzien worden. Een verordening voor een uit- voerheffing van 20 cent per 100 kg aardappelen, ter dekking van het risiko der kredieten, werd aan vaard. Men hoopt deze verordening te kunnen intrekken, indien de mi nister van Landbouw toestaat om het bedrag van 1.1 miljoen gulden, dat door de grote uitvoer op En geland in het aardappel-egalisatie fonds vloeide, voor het dekken van dit risico bestemd wordt.' Een verordening tot het vormen van een exporteursfonds door hef fing van 50 cent per 100 kg, ver wierf de vereiste tweederde meer derheid niet. Ook het Landbouw schap heeft zich tegen deze veror dening gekeerd. vraagt, een karweitje of een bood schap of wat dan ook. Maar zodra als dat met hun eigen plannetjes in conflict komt, dan doen zij het eenvoudig niet en dat wil zeggen, dat het eigenbelang voorgaat, dat zij niets willen opofferen en daar om zeg ik, dat ze niets voor je over hebben. Als je daar niet tegen in gaat, dan worden Rob en Mia later een paar grote egoïsten!" Even was het stil en toen viel de jonge vrouw heftig uit: „U doet net of ik de kin deren niet goed opgevoed heb! Ik heb ze altijd het beste voorgehou den. Ik heb ze er altijd op gewe zen hoe een goed mens moet zijn en dat men het zonder onbaatzuch tigheid en zelfverloochening niet kan stellen in het leven. Dat heb ik hun wel honderd maal gezegd bij alle mogelijke gelegenheden". „Ja, ja, dat zal wel, dat geloof ik wel", suste oma en toen deed zij er maar verder het zwijgen toe. Vergeten het zaad te strooien Zij dacht aan de vele en mon daine maatschappelijke verplich tingen van haar schoondochter, die zitting had in allerlei commissies en comité's, zij dacht eraan hoe in dit gezin noch de vader noch de moeder ooit het levend voorbeeld waren geweest van ware onbaat zuchtigheid en zelfverloochening". Zij hadden hun kinderen altijd het beste voorgehouden en meenden, dat dit voldoende was. Maar het is niet voldoende, bij lange na niet, het is maar het klein ste deel en het belangrijkste werd door hen verzuimd. Zij waren als de boer, die zijn land bewerkt met ploeg en spade maar die vergeet het zaad te strooien. Het zaad, dat is ons levend voorbeeld, dat is de ver-strekkende invloed, die er uit gaat van onze daden, dat is het geen in onze kinderen de latente edelmoedigheid, die in ieder ster veling schuilt tot volle wasdom en bloei zal brengen. Door ons levend voorbeeld helpen wij hen beter dan door ellenlange vertogen. Wie eindigen wil bij edelmoe digheid dient te beginnen bij on baatzuchtigheid en onbaatzuchtig heid in de kleine dingen des dage- lijksen levens - dat is helemaal niet gemakkelijk. Onbaatzuchtig heid is een van die huis-tuin-en- keukendeugden, waar niemand je dankbaar voor is als je het bezit en wat iedereen je verwijt als het je ontbreekt! Konsekwent en onafgebroken voorgaan in onbaatzuchtigheid, el ke dag weer opnieuw in al die klei ne schijnbaar onbelangrijke din gen, eigen gemak en genoegen achterstellen, jezelf opofferingen getroosten ten bate van de ande ren en daarbij je blijmoedigheid bewaren - meent niet, dat dit zon der inspanning kan worden vol bracht! Maar het is een van de schoonste geschenken, die wij onze kinderen kunnen geven. Al die kleine weinig spectacu laire daden, ingegeven door opoffe ringsgezindheid, vormen tezamen een stukje van de ketting van christelijke naastenliefde, die de generaties elkander overreiken. Ieder ouderpaar behoort hiervan een schakel te smeden: de schakel van het goede voorbeeld. Amy Groskamp ten Have (Nadruk verboden). Prinses Beatrix vooraan in de strijd tegen de kinderverlamming. Ter gelegenheid van de plechtige installatie van de Stichting „Nationaal Fonds voor de bestrijding van de Kinderverlamming" in de Ridderzaal in Den Haag, heeft H.K.H. Prinses Beatrix woensdagmiddag als Be schermvrouwe van deze stichting in de Ridderzaal een korte rede uit gesproken. Na afloop van de installatie-plechtigheid nam de kroonprins voor het bordes van de Ridderzaal, samen met een aantal kinderen, giften van diverse bedrijven, instellingen en particulieren, bestemd voor het nationaal fonds, in ontvangst. - De foto links toont H.K.H. tijdens haar rede. Links naast de Prinses op de foto zit mr. J. Klaasesz, Com missaris der Koningin in de -provincie Zuid-Holland en voorzitter van het nationaal fonds. - De rechterfoto laat zien hoe H.K.H. Prinses Bea trix een van de giften voor het fonds in een van de daartoe opgestelde grote bussen stopte. Korte berichten uit het binnenland OOSTERBEEK. In het sportpark De Bilderberg te Oosterbeek is de kampioenswedstrijd gehouden waar de 7 hoogst geplaatste honden uit het gehele land aan mochten deel nemen, die dit jaar voor het eerst een certificaat behaalden. De win naar van deze wedstrijd mag zich kampioen 1956 noemen. De eisen hiervoor zijn zeer zwaar en bestaan uit een zestal oefeningen: een voor werp of een man in een bos opzoe ken, een voorwerp uit het water halen, een voorwerp bewaken, toe geworpen voedsel weigeren, spring oefeningen, en het tot staan bren gen van een vluchteling, met en zonder rijwiel. SCHIEDAM. De 6-jarige J. W. Loch van de Korte Achterweg te Schiedam is in een sloot achter de tuin van een woning aan de Pa rallelweg aldaar verdronken. Het jongetje was met zijn moeder op bezoek en ging in de tuin spelen. Toen men hem na enige tijd miste toog men op onderzoek uit. De po litie ging aan het dreggen en slaag de er in het jongetje op te halen, maar toen bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. 's-GRAVENHAGE. De K.L.M.- vliegtuigen zullen Cairo normaal blijven aandoen, zo deelde men desgevraagd van de zijde der K.L.M. mede. Zoals bekend heeft de Air France haar diensten op de Egyp tische hoofdstad beperkt. ELSPEET. Het 12-jarig doch tertje van de familie G. van de Hoorn aan de Uddelervveg, is door een autobus van de V.A.D. aange reden en gedood. Het meisje stak per fiets van achter een militaire wagen de straat over om de inrit naar huis in te rijden. Ze reed hier door precies voor de uit de tegen overgestelde richting komende bus. De chauffeur die het meisje op het laatste moment opmerkte, heeft nog getracht haar te ontwijken. Het meisje was onmiddellijk dood. Ingezonden mededeling „Margriet", het frisse blad van déze tijd, telt reeds jarenlang het grootste aantal lezeressen. Géén wonder: ieder jaar voegen de jongeren zich erbij wantMargrietis véél gezélliger! FEUILLETON Zo vlug hij kon, liep hij naar de woning, waar hij aanklopte. Een boom van een kerel, in hemdsmou wen en met een pijp in de mond, deed open en keek met verbaasde ogen naar de verfomfaaide jonge man. „Wilt u zo spoedig mogelijk even helpen?" vroeg hij. „Mijn vriend heeft, een goeie honderd meter bier vandaan een ongeluk gehad en ligt bewusteloos in een kuil. Zoudt u zo goed willen zijn om even mee te gaan om hem op te halen? Ik ben bang, dat langer wachten zijn dood tengevolge zal hebben". „In een. kuil? Hoe kan dat? Wat doet u dan zo laat hier?" „Ja", antwoordde Piet zenuw achtig, „dat is een heel verhaal, dat ik u later wel zal vertellen. Hoofdzaak is, dat mijn vriend ge holpen moet worden. Ikik zal u er voor betalen. Daarna moet ik zo spoedig mogelijk naar de po litie". De bewoner, die bet niet hele maal begreep, maar tot wiens brein het toch doordrong, dat er werke lijk iets ernstigs aan de hand was, draaide zich om, en zei tot een paar jongens, die nieuwsgierig van uit de kamer door de geopende deur het relaas hadden gehoord: „Jan, steek een lantaarn aan en ga mee. Gerrit, rij jij naar het dorp en haal zo snel mogelijk de dokter hierheen en laat de veldwachter ook komen". „Juist", zei Piet tevreden, „dat is geloof ik, de beste manier". Nadat de beide opdrachten wer den uitgevoerd, ging Piet in gezel schap van de bewoner van het bos- huisje en zijn andere zoon naar de kuil. Bij het licht van de lantaarn, die Piet vasthield, werd Klaas uit de kuil gehesen en nadat nog een zakdoek om zijn hoofd was gelegd, droegen ze hem naar de woning. „Wat betekent die kuil?" vroeg de grote kerel verstoord. „Hebben jullie die gegraven? Weet je wel, dat dit mijn grond is?" „Wacht tot de politie er is, dan kunt u alles horen", antwoordde Piet vermoeid. De man haalde zijn schouders op en zwijgend werd de terugtocht volbracht. Klaas werd in de wo ning op een divan gelegd, terwijl een vrouw inmiddels water ver warmde, waarmede ze zijn gezicht, dat geheel onder het bloed zat, schoon wies. Klaas bleef echter buiten bewustzijn. Na enige minuten, die eeuwighe den leken, hoorden de mensen een auto aankomen. De dokter onder zocht de patiënt, keek even beden kelijk en legde toen een schoon verband om, nadat hij de wond had uitgewassen. Daarna keek hij naar Piet. „Wat mankeert u?" vroeg hij, hem scherp aankijkend. „Ook een tik gehad", antwoord de de aangesprokene laconiek. „Laat eens zien", beval de arts. Hij bekeek 'de schedel van de jon geman, waarop een grote buil was gekomen, en legde er een gaasje op 61 met een paar hechtpleisters. „Hoofdpijn?" vroeg de arts. „Nou, en niet zo zuinig". Zwijgend haalde de ander een paar tabletten uit een kokertje en liet ze innemen. „Over een uurtje zal het wel verminderen. Het beste is een poosje te gaan slapen". Piet schudde zijn hoofd. „Dat zal niet gaan dokter, er staan andere belangen op het spel". „Maar hij moet in elk geval naar het ziekenhuis", zei de dokter, wij zend op Klaas, die nog steeds be wegingloos op de divan lag. „Ik zal naar het dorp rijden en een zieken wagen opbellen. Bepaalde voorkeur voor een ziekenhuis?" „Neen". „Dan maar naar Ermelo, dat is het dichtst bij. Stil laten liggen tot de ziekenwagen er is". Piet greep de arts bij de arm. „Is het ernstig, dokter?" De man haalde zijn schouders op. „Nou, het zal misschien nog mee vallen. Hersenschudding. Geen fractuur. Maar voorlopig rusten. En u ook. Zo spoedig mogelijk naar bed gaan". Toen de dokter vertrokken was, wendde Piet zich tot de veldwach ter, die tot nu toe zwijgend een en ander had aangezien. „Er moet zo spoedig mogelijk ge let worden op onze wagen: een zwarte Chevrolet, nummer G 46361. Is gestolen", zei hij gehaast. De veldwachter keek hem ver wonderd aan. „G 46361?" herhaalde hij. „Is dat uw wagen?" Piet knikte. „Nou, dat is dan ook toevallig. Is al gebeurd", zei de politieman lachend. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5