Z1ERIKZEESCHEWN1EUWSB0 DE ZIERIKZEESCHE COURANT Laatste gat in meerdijk van polder Oostelijk Flevoland werd gesloten Westelijk plan voor proefkonvooi Als Egypte niet meewerkt met verbruikers» organisatie komt kwestie voor Veiligheidsraad 0RIEM0GENDHEDEN- BIJEENKOMST INZAKE SUEZKANAAL De kabinetsformatie NEHROE„NOG NIET TE LAAT VOOR OPLOSSING SUEZPROBLEEM" VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1956 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijj per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advortentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1*797- 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraal 6, Zierikzee, Posllius nr.°TTel. 3Ü na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nT'T37677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Hollands glorie" als bij Ouwerkerk H.M. de Koningin stelde gemalen in werking Om ruim acht minuten over één donderdagmiddag ts het laatste gat gedicht in de meerdijk die de nieuwe polder Oostelijk Flevoland zal omsluiten. Van het dek vau de „Van Hasselt" af heeft Koningin Juliana de sluitsteen zien leggen in de 00 kilometer lange dijk, die het mogelijk maakt het 54.000 hectare grote Oostelijk Flevoland droog te maken. Met Hare Majesteit woonden de minister-president en de ministers van Verkeer en Waterstaat en van Financiën de sluiting bij. De Koningin heeft zelf 's mid dags het gemaal „Wortman" bij Lelystad in werking gesteld. Tege lijk daarmee gingen de machtige pompen van de gemalen „Colijn" bij Ketelhaven en „Lovink" bij Harderwijk aan de slag om een taak van ruim een half jaar te gaan verrichten: het leegpompen van de polder. De acht pompen zullen in die tijd'ongeveer 4200 kubieke me ter water per minuut buitengaats spuwen. Het Wilhelmus klonk over het wijde water nadat een zware kraan de laatste keileemklompen in het sluitgat wierp. Daarna hoorde men juichkreten der dijkwerkers. Hoog joelden de scheepsfluiten en laag basten de scheepshoorns. De wer kers aan de dijk wensten elkander geluk. Het doel was bereikt. Weer was een dijk gesleten en weer had Nederland een gebied aan de zee ontworsteld. Al was deze sluiting minder spannend en minder theatraal wel licht, dan die van Ouwerkerk in 1953 toen het „er op of er onder" ging tegen het razende zeewater, dat zich met reuzenkrachten ver zette tegen' de betonnen caissons, toch voelden alle aanwezigen hier dezelfde Hollandse glorie: weer was land aan de zee ontrukt. Koningin Juliana en haar gevolg waren met de „Piet Hein" van Mui den af naar het sluitgat gevaren, een tocht van ruim drie uur over een tamelijk woelig IJsselmeer. In haar gevolg waren de grootofficier in speciale dienst mr. J. C. baron Baud, mevrouw L. A. J. baronesse de Smeth geb. baronesse van Pal- landt, dame du palais, en de ko ninklijke adjudant kapitein-luite nant-ter-zee P. J. S. de Jong. Via een ponton begaf het hoge gezel schap zich op de „Van Hasselt", die reeds bij het sluitgat lag afgemeerd De leden van de Zuiderzeeraad on der aanvoering van dr. E. H. Ebels werden aan de Koningin en haar gevolg voorgesteld. Indrukwekkende cijfers Tweeduizend Hollandse polder jongens hebben ruim vijftig mil joen kubieke meter zand en klei met hun baggermolens, slepers, bakken, kranen en perszuigers aan gebracht, vóór deze nieuwe mijl paal in de groei der twaalfde pro vincie werd bereikt. Ruim 1.6 miljoen vierkante kraagstukken en 800.000 ton zink- en stortsteen gin gen te water. En nog is hun werk niet klaar, want de 55 km. klinker weg cn de dijkglooiingen moeten nog worden afgewerkt. Dat werk zal gereed zijn als de gemalen an derhalf miljard kubieke meter wa ter uit de polder hebben gepompt en dan de reeds gebaggerde kana len en tochten als zilveren strepen in de grauwe slikmassa zullen lig gen, in de zomer van 1957. „Nederland leeft - wij bouwen". Met deze woorden besloot de mi nister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, een toespraak tot Koningin Juliana en haar groot ge zelschap van waterstaatkundigen, waterbouwkundigen, waterloop- kundigen en dijkbouwers in het i-eusachtige gemaal Wortman, het grootste van Europa, in Lelystad. In deze grote hal waren vele hon derden bijeen om de plechtige in werkingstelling der pompen door Koningin Juliana bij te wonen. Minister Algera zeide het van grote waarde voor ons land te ach ten, dat deze werken op tijd tot stand zijn gekomen. „Ik stel het op hoge prijs aan allen, die bij deze ontwikkeling betrokken zijn ge weest, mijn grote waardering ken baar te maken", aldus mr. Algera. Hoe menselijk is het trots te zijn op de verrichte prestaties, zo ver volgde de minister. Wij mogen dat alleen in bescheidenheid zijn, om dat de resultaten van onze arbeid van God worden gegeven. Daarom is ons hai*t op deze dag van dank baarheid vervuld. Amerikaanse oliekredieten voor Engeland? Volgens te News Chronicle zijn er te Londen, New York en Was hington onderhandelingen gaande over de opening van kredieten, die het Engeland mogelijk zouden moeten maken, voornamelijk tegen betaling in Sterling, olie in het Dollargebied te kopen. Het betreft hier een voorzorgsmaatregel met het oog op een mogelijk of gehele of gedeeltelijke sluiting van het Suezkanaal. Naar in welingelichte kringen te Parijs is vernomen, heeft het Fran se kabinet donderdag in een ver gadering van drie uur een plan be sproken om een proefkonvooi door het Suezkanaal te zenden. Naar verluidt zou dit konvooi, bestaande uit schepen van leden der vereni ging, faciliteiten voor de doorvaart cn de Egyptische autoriteiten trachten te krijgen. De loodsen van de vereniging zouden waarschijn lijk ervaren loodsen van de oude kanaalmaatschappij in Parijs zijn Een weigering van Egypte om de schepen door te laten zou worden beschouwd als een schending van de conventie van 1888. Nieuwe ontwikkeling in Suez-crisis Dulles: Amerika zal zich niet schietend een weg banen" „Als Egypte niet wil samenwerken met de voorgestelde organisatie van gebruikers van het Suezkanaal, dan moeten wij de kwestie wei voor de Veiligheidsraad brengen", zo heeft premier Eden donderdag avond in het Lagerhuis verklaard. H(j sprak ter afsluiting van het debat over de Suezkanaalkwcstie. Beschuldigingen van de zijde der oppositie, dat hij tot oorlog zou aanhitsen, sprak hij tegen, doch voegde hieraan toe, dat een werkelijke en duurzame vrede niet kan worden verkregen tegen de prijs van een „afstand doen van rechten als een gevolg van druk en geweld". Het Lagerhuis heeft de door de socialistische fractie ingediende motie van afkeuring met 321 tegen 251 stemmen verworpen. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Foster Dulles, heeft donderdag op zijn persconfe rentie in Washington verklaard, dat de Verenigde Staten niet van plan zijn zich schietend een weg te ba nen door het Suezkanaal, als Egypte zou proberen de doorvaart te blok keren van schepen van de voorge stelde vereniging van kanaalge bruikers. Dulles had overigens uit de rede van premier Eden van woensdag niet de indruk gekregen, dat sir Anthony beloofd had dat Engeland dit wel zou doen. Luchtfoto van de sluiting van het laatste gat in de meerdijk die de nieuwe polder Oostelijk Flevoland zal omsluiten. De dichting van de dijk geschiedde donderdagmiddag om ruim 8 minuten over één. Luchtopname A.N.P.-foto. Als Egypte geweld zou gebruiken crA de vaart van Amerikaanse schepen door het Suezkanaal te verhinde2-en, zouden deze schepen om Kaap de Goede Hoop gezonden worden. De andere landen zullen zelf moeten uitmaken wat zij in dat geval doen, aldus Dulles. Nieuw westelijk overleg te Londen? Uit gewoonlijk welingelichte bron wordt te Londen vernomen, dat verder overleg tussen de westelijke „grote drie" over het vraagstuk van het Suezkanaal, naar verwachting in het begin van de volgende week te Londen zal plaats vinden. Spoe dig daarna zou, mogelijk eveneens de volgende week, een conferentie gehouden wordenvan de „voor naamste gebruikers van het ka naal" over de voorgestelde gebrui- kerkvereniging. Gegevens over het nieuwe plan zijn woensdag door Engeland aan de overige vijftien landen, die het plan voor internationaal beheer van het Suezkanaal op de Suezconfe- rentie te Londen gesteun hebben, gezonden. Tot dusver zijn er ech ter nog geen uitnodigingen, om zich bij de voorgesteldè vereniging aan te sluiten, verstuurd, evenmin als die ter bijwoning van de confe rentie over de vereniging. De bijeenkomst van vertegen woordigers van de V.S., Engeland en Frankrijk voor een gedachten- wisseling over de tenuitvoerleg ging van het plan voor de oprich ting van een organisatie van ge bruikers van het Suezkanaal, zal maandag of dinsdag a.s. te Londen worden gehouden, aldus is van ge zaghebbende zijde in de Britse hoofdstad vernomen, naar aanlei ding van Eden's uitlating hierover in het Lagerhulsdcbat. Het is nog niet bekend of mi nister Dulles aan het overleg zal deelnemen of een vertegenwoordi ger zal zenden, maar de ministers Fineau en Selvvyn Lloyd zullen In elk geval van de partij zijn, zt wordt van genoemde zijde ver klaard. Volgens agenten van de grote scheepvaartmaatschappijen zijn er tot dusverre geen veranderingen gebracht in de plannen der maat schappijen in dien zin, dat schepen vegens de Suezkanaalcrisis op dracht zouden hebben gekregen •ond Kaap de Goede Hoop te va ren. Bedoelde agenten vertegen woordigen de meeste Engelse en Europese maatschappijen wier schepen via het Suezkanaal tussen Europa en het Verre Oosten varen. De informateur prof. mr. de Gaay Fortman heeft gistermorgen te elf uur andermaal ontvangen de heer A. B. W. Tilanus, directeur van de Stichting Gelderland voor maat schappelijk werk te Arnhem. Te kwart voor twaalf heeft hij een onderhoud gehad met de heer H. C. W. Moorman, staatssecretaris van Marine. De woordvoerder van de infor mateur zeide dat de vraag of vier katholieken toegestemd hadden In het aanvaarden van een porte feuille, niet bevestigd en niet ont kend kon worden. Gistermiddag is prof. mr. de Gaay Fortman naar Schiphol ge gaan om daar afscheid te nemen van de gouverneur van Suriname, de heer van Tilburg, die naar zijn standplaats is teruggekeerd. Vreselijk dilemma Een vijfjarig jongetje uit Atlanta in Georgia (V.S.) die reeds één van zijn beide ogen door kanker heeft ver loren, zal ook het andere moeten missen om zijn leven te redden, maar zijn (ge scheiden) ouders kunnen het niet eens worden over de toestemming tot de operatie. Twee jaar geleden had de jongen zijn linkeroog ten ge volge van de aandoening moeten missen en nu blijkt ook zijn rechter te zijn aan getast, maar de artsen van het ziekenhuis, waar Johnny behandeld wordt, durven toch niet de verzekering te geven dat verwijdering van het oog zijn leven zeker zal redden. Johnny's moeder wenst een operatie om het leven van haar zoon te rek ken, maar zijn vader, Ar nold. Pair, wil geen toestem ming geven met het motief „laat hem zien zolang hij nog kan". Het is een soortgelijk geval als dat van de kleine Mike Sibole uit Florida, die ook zijn tweede oog moest laten verwijderen om een kwaadaardige ziekte tegen te houden. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Alles wat zich tegen ons kant, schijnt zijn kracht te verliezen op het ogenblik, dat wij er mee gaan worstelen. Democratische verkiezingscampagne geopend Adlai Stevenson, de democra tische kandidaat- bij de komende Amerikaanse presidentsverkiezin gen, heeft donderdag op een bij eenkomst van 10.000 partijleden te Harrisburg in Pennsylvania, de de mocratische verkiezingscampagne geopend. Stevenson zei, dat het er bij de verkiezingen in de allereerste plaats om gaat, of de Verenigde Staten in een toestand van onbeweeglijkheid willen blijven of dat zij opnieuw vooruit willen gaan om de mense lijke behoeften van allen te bevre digenen de veiligheid in de wereld te versterken. Wij kunnen er niet mee volstaan bondgenootschappen en wapens op te stapelen én gevaarlijk van de ene Qrisis naar de andere te la veren, aldus Stevenson. De Ver. Staten moeten de oorlog verklaren aan de armoede, de honger en de leegte die het leven van de mensen vult en hen naar het communisme drijft. Geen voorstander van internationale vereniging van gebruikers De Indiase premier, Nehroe, heeft donderdag een beroep gedaan op de regeringen van Engeland, Frank rijk en de Verenigde Staten, om terug te komen van hun besluit tot instelling van een internationale vereniging van gebruikers van het Suezkanaal. „Ik heb er een vast vertrouwen in dat het zelfs nu nog niet te laat is om af te zien van een dergelijke actie", zo verklaarde hij. Nehroe betoogde in het Indiase parlement, dat hij Eden's redevoe ring betreurde, omdat deze „de deur voor verdere onderhandelin gen schijnt te sluiten en een ge vaarlijke toestand kan doen ont staan". Hij verklaarde voorts: „De Indiase regering kan niet nalaten er op te wijzen dat de aangekon digde stappen een vreedzame bena dering bijzonder moeilijk maken". Het Indiase staatshoofd is van mening dat na het falen van de vijflandencommissie de Egyptische tegenvoorstellen de weg voor ver dere onderhandelingen hadden ge opend. „Naar het inzicht van de Indiase regering zouden dergelijke onderhandelingen tot een oplossing hebben kunnen leiden die aan alle verlangens van de kanaalgebrui kers en de Internationale gemeen- De Saar weer Duits op 1 januari 1957 De leemten in de Duits-Franse Saarovereenkomst zijn thans gro tendeels gesloten. Na besprekingen te Parijs, die twee dagen hebben geduurd, verklaarden Maurice Faure, staatssecretaris van Buiten landse Zaken van. Frankrijk, en prof. Walter Hallstein, staatssecre taris van buitenlandse Zaken van West-Duitsland, met grote tevre denheid, dat thans de beslissende stap is gedaan. Er staat nu de politieke aanslui ting van het Saargebied bij West- Duitsland op het voorgenomen tijdstip, 1 januari 1957, nauwelijks meer iets in de weg. schap, zonder de Egyptische sou- vereiniteit te kort te doen, tege moet zou komen". Nehroe verklaarde dat de aange kondigde oprichting van een ver eniging van kanaalgebruikers een eenzijdige beslissing is, die de Egyptische soevereiniteit aantast. Vergadering 2e Kamer Nadat H.M. de Koningin a.s. dins dag in verenigde vergadering der beide Kamers de nieuwe zitting van de Staten-Generaal zal hebben geopend, komt de Tweede Kamer des namiddags fe drie uur bijeen in openbare vergadering. In deze vergadering wordt de rijksbegro ting voor 1957 aangeboden. Voorts wordt de nominatie voor het voor zitterschap opgemaakt. „De Bond van Democratische Arbeiders" op Ceylon, die 100.000 leden telt van wie de meesten op theeplantages werken, heeft ge dreigd over te gaan tot „gepaste actie op alle thee- en rubberplan tages", die Brits eigendom zijn, in dien Engeland zou besluiten tot het gebruik van geweld jegens Egypte. De voorzitter van de Bond deelde dit mee in een telegram aan pre sident Nasser. De directie van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" deelt mede, dat het m.s. „Johan van Ol- denbarneveldt", varende in char ter voor de Nederlandse regering, onderweg naar Amsterdam met on geveer 1050 repatriërenden uit In donesië aan boord, via de Kaap naar Amsterdam zal worden ge dirigeerd. Een derde van het graan in Siberië is nog niet geoogst, aldus meldt de „Prawda" vrijdagochtend. Verdere vertraging van het maaien is ontoelaatbaar, zo schrijft het blad. De weersomstandigheden worden slechter en dagelijks gaat er meer graan verloren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1