Eden: „Naasting van door president Nasser Suez-kanaal is onwettig' DE ZIERIKZEESCHE COURANT Kunstmanen in 1957 de lucht in Israëlisch-Jordaans grensincident Vergadering ministers Westeuropese Unie REGERING VRAAGT ADVIES OVER MOGELIJKHEID BEPERKING BESTEDINGEN Helikopters maken niet zo'n beste kans in Nederland DEMONSTRATIE BIJ HET LAGERHUIS VEILIGHEIDSRAAD EN SUEZKWESTIE MOLLET OVER DE SUEZKWESTIE DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1956 No. 18019 1136 Jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij voor uitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 In u T acijfly O,ei REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur lel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. tit DEBAT IN ENGELSE LAGERHUIS Verdeeldheid over genomen militaire maatregelen Woensdag begon in het Britse Lagerhuis het debat over het Suez- kanaalvraagstuk, in het leven ge roepen door de Egyptische naasting van deze internationale doorvaart. Onder de toehoorders bevonden, zich de ambassadeurs van Frank rijk, de Verenigde Staten en Egypte. Ook oud-premier Winston Chur chill zat op zjjn vaste plaats. Er werd geapplaudiseerd bjj het binnenkomen van premier Eden en de leider der socialistische oppositie Gaitskcll. De bijeenkomst werd, als gewoonlijk, met gebed geopend. Premier Eden nam onmiddellijk het woord. „De Britse regering doet alles en heeft alles gedaan, wat zij kan, om een vreedzame oplossing van het Suez-kanaalvraagstuk te bereiken, waarin rekening wordt gehouden met de wettige Egyptische belan gen en met die van de vele landen die op vitale wijze bij de werking van het kanaal zijn betrokken. Het is een feit, dat geen enkel plan om gebruik van het Suezka- naal te vermijden, zonder meer in praktijk kan worden gebracht. De weg om de, Kaap duurt te lang en wij hebben niet genoeg tankboten, om deze route te blijven bevaren. Het spreekt vanzelf, dat elke langdurige stagnatie van het scheepvaartverkeer door het -Suez- kanaal een ernstige slag zou zijn voor de Westeuropese en de Britse economie", aldus Eden. Eden vervolgde: „De naasting der Suezkanaal-maatschappij door president Nasser is onwettig. De maatschappij had immer een inter nationaal karakter, dat Nasser in feite teniet heeft gedaan. Het woord „zich meester maken" van het Suezkanaal is hier meer op zijn plaats dan „naasting". Nasser heeft op eenzijdige wijze het internatio nale karakter van het Suezkanaal opgeheven". De premier zei, „sprekend over feiten, waarmede iedereen het eens is", verder: „Men erkent al gemeen, dat de door de regering genomen militaire maatregelen ge rechtvaardigd waren (hierop werd ORGANISATIE VAN GEBRUIKERS VAN HET SUEZ-KANAAL De markies van Salisbury heeft in het Britse Hogerhuis meege deeld, dat Groot-Brittannië, Frank rijk en de Verenigde Staten beslo ten hebben onverwijld een organi satie op te richten om de gebrui kers van het Suezkanaal in staat te stellen hun fechten uit te oefe nen. Deze organisatie zal loodsen in dienst nemen, de verantwoorde lijkheid voor coördinering van het verkeer op zich nemen, en optre den als een vrijwillige vereniging voor de uitoefening der rechten van gebruikers van het kanaal. De 'Egyptische autoriteiten zal worden verzocht medewerking te verlenen voor het handhaven van een maximum aan verkeer. De Sowjet-Unie is bezig aan een program voor het maken van kunstmatige satellieten van de aar de, aldus heeft de Russische ge leerde prof. Bardin dinsdag op de vierde algemene vergadering van de speciale commissie van het in ternationaal geofysisch jaar te Bar celona meegedeeld. Later zullen bijzonderheden over het Russische programma worden bekend ge maakt. Glimlachend zei prof. Bar din, dat hij meer weet van de Ame rikaanse satelliet, die volgend jaar zal worden gelanceerd, dan van de Russische. Eerder had de Amerikaan dr. Kaplan meegedeeld, dat de Ver enigde Staten in het geofysisch jaar, dat in juli 1957 begint, zes tot twaalf satellieten zullen lanceren. Het merendeel van deze door men senhanden gemaakte manen zal na bij kaap Canaveral aan de oostkust van Florida in de ruimte worden geschoten, aldus dr. Kaplan. van de banken der socialistische opppositie „neen" en van die der :onservatieven „ja" geroepen). De overeenkomst van 1888 vorm de op zichzelf geen voldoende waarborg voor de rechten der lan- ien-gebruikers van het Suezkanaal. De Suezkanaal-maatschappij maak te deel uit der hiervoor getroffen garanties", aldus Eden. Geen recht De minister-president vervolgde: „Het staat volkomen vast, dat geen enkel land het recht heeft op een zijdige wijze, en in strijd met be staande ovreeenkomsten, het inter nationale karakter van de belang rijkste waterweg ter wereld op te heffen. Alle omstandigheden in aanmer king genomen, waaronder ook de wijze waarop Egypte zich meester heeft gemaakt van de Suez-kanaal- maatschappij en haar bezittingen, waarop het de hand kon leggen, kan het nauwelijks verbazing wek ken dat Engeland en de andere lan den, die het meeste belang hebben bij de scheepvaart door het kanaal, de verzekeringen niet konden aan vaarden, die luitenant-kolonel Nas ser tot dusverre heeft willen ge ven". Eden verklaarde dat slechts de Sowjet-Unie op de Londense con ferentie over het Suezkanaal voort durend gekant was geweest tegen elke vorm van internationalisatie van het kanaal, waarbij de Sowjet- vertegenwoordigers herhaalde ma len aanvallen deden op het z.g. „ko lonialisme" der zeevarende mo gendheden. „En dat deden de afge vaardigden van een natie, die na de tweede wereldoorlog haar grond gebied op reusachtige schaal heeft uitgebreid en het aantal door haar reeds onderworpen volken nog aan zienlijk heeft vergroot", verklaarde hij. Eden meende, dat het Huis er mede zou instemmen dat met het houden van de 22-mogendheden- conferentie te Londen en het zen den van de vijflandencommissie, onder de Austrailsche premier Menzies, naar Cairo, een zeer aan zienlijke krachtsinspanning was ge daan, om een regeling door over eenstemming te bereiken. Hierop deed Eden zijn voorstel tot het instellen van een organi satie van gebruikers van het Suez kanaal, waarvan de korte inhoud elders in dit blad is opgenomen. Volgens een woordvoerder van het Arabische legioen in Amman, heeft woensdagmorgen een grote groep gewapende Israëliërs de grens tussen Israël en Jordanië overschreden en een aanval gedaan op een politiepost in het gebied van Hebron. Er zouden negentien Jor- daniërs zijn gedood en twee ge wond, maar deze cijfers zijn nog niet definitief. De Israëliërs zouden gebruik hebben gemaakt van auto matische wapens en explosieve middelen. Een woordvoerder van de V.N. verklaarde later, dat de Jordaanse autoriteiten een klacht hebben in gediend bij de organisatie der V.N., die toezicht uitoefent op naleving van de wapenstilstand. De Jordaniërs zeiden, dat Israë lische strijdkrachten in de nacht op Jordaans gebied aanvallen had den uitgevoerd, waarbij zij „hevige verliezen" hadden toegebracht. NIEUWE LENTE De iepenbomen op het eiland Texel en vooral die in het plaatsje Den Hoornzijn thans in een teer waas van jonge frisse blaadjes gehuld. De bewoners van het eiland, die sedert de hevige storm in de maand juli waardoor de bomen van hun bladeren werden beroofd, tegen de kale takken moesten aankij ken, beleven nu onder de uitlopende iepen een nieuwe lente. Knaap voor ogen van klasgenoten verdronken Voor de ogen van zijn verschrikte klasgenoten is gisterochtend de 7- jarige Freddie Broer uit de Egelan- tierstraat, toen hij onder leiding van een o nderwijzeres in de rij schoolkinderen van de Ebenhaëzer- school liep, nabij de Raampoort- brug te Amsterdam in het water geraakt en verdronken. Op het ge gil van de kinderen doken vier agenten en drie burgers in het water van de Buitensingelgracht. Een half uur lang heeft men ge tracht het kind op te duiken. De rijkspolitie te water heeft na drie kwartier het lichaam opgehaald met een sleepdreg. Kunstmatige ademhaling mocht toen niet meer baten. Algerijnse opstandelingen hebben dinsdagavond nabij Cher- chel, ongeveer 100 kilometer van Algiers, zeven Franse militairen gedood en twaalf gewond, aldus is in de vroege ochtenduren van woensdag te Algiers vernomen. Herziening strategische toestand? De organisatie van de Westeuro pese Unie heeft woensdag bekend gemaakt, dat de ministers van Bui tenlandse Zaken van de W.E.U.- landen - Engeland, Frankrijk, W. Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg - op 15 september in Parijs bijeen zullen komen. De Bondsrepubliek heeft om deze ver gadering verzocht. In gezaghebbende kringen in Londen meent men te weten, dat op verzoek van Westduitsland ge sproken zal worden over „een al gemene strategische herziening" van de toestand. Volgens de Bonds regering mag niet ten koste van de gewone bewapening voorrang ge geven worden aan de atoomwapens. De Westduitse regering vreest, dat de westelijke mogendheden zoveel belang aan de afschrikwekkende kracht van atoomwapens hechten, dat zij hun troepensterkte op het Europese vasteland zullen vermin deren. De eigenaarslasten en de landbouwprijzen Minister Mansholt heeft geant woord op schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid de heer Rip met betrekking tot de instelling van een commissie van deskun digen, ten einde de minister te ad viseren inzake de doorberekening van de volledige eigenaarslasten in het prijzenbeleid in de landbouw. De minister heeft naar hij mee deelt een aantal deskundigen ver zocht zitting te willen nemen in een kleine commissie, ten einde hem van advies te dienen over pro blemen, samenhangende met de doorberekening van de gestegen eigenaarslasten in de garantieprij zen voor landbouwprodukten. De volkshuishouding Verhouding middelen en bestedingen niet juist Namens de regering hebben de ministers van Economische Zaken en van Sociale Zaken en Volksge zondheid een verzoek tot de So ciaal-Economische Raad gericht om advies over de noodzaak en moge lijkheid van een beperking der be stedingen en over een compensatie van de premie voor de algemene ouderdomsverzckering. In verband met de ontwikkeling van de lopende rekening van de betalingsbalans - een factor van grote betekenis voor de deviezen- positie - vraagt de regering zich af of de huidige verhouding van middelen en bestedingen in de Ne derlandse volkshuishouding wel ge heel juist kan worden geacht. Mocht uit het door de S.E.R. in te stellen onderzoek blijken, dat deze verhouding correctie behoeft en een beperking van de bestedingen (overheidsuitgaven, consumptie en investeringen) derhalve inderdaad gewenst is, dan doet zich de vraag voor, hoe dit doel zal kunnen wor den bereikt. Indien het noodzake lijk zou blijken middelen te vinden om een corrigerende invloed uit te oefenen op de consumptie, herinne- Wetsontwerp op zieken fondsverzekering bejaarden ingediend Bij de Tweede Kamer Is een wetsontwerp ingediend tot regeling van de ziekenfondsverzekering voor bejaarden. Deze regeling is bestemd om op 1 januari in werking te treden ter vervanging van de verplichte zie kenfondsverzekering, waaronder thans degenen vallen, die een uit kering genieten krachtens de nood wet ouderdomsvoorziening. Wan neer op die datum de algemene ouderdomswet in werking treedt, zal het niet meer mogelijk zijn de ziekenfondspremies op de ouder- domsuitkering in te houden. Het zou in strijd met de grond slag van de ziekenfondsverzekering zijn, alle bejaarden, zonder onder scheid naar inkomen, tot de ver zekering toe te laten. Het is echter administratief niet mogelijk, alleen premie in te houden op het bodem pensioen van degenen, die zich bij een algemeen - ziekenfonds aanslui ten. Daarom wordt voorgesteld een vrijwillige ziekenfondsverzekering in het leven te roepen, waartoe alle bejaarden kunnen toetreden wier inkomen een bedrag van f 3.300, per jaar niet overschrijdt. De ver zekerde bejaarden zullen een pre mie moeten betalen van circa f 1, per week, voor welk bedrag hun echtgenote en eventuele kindeven beneden 16 jaar mede verzekerd zijn. Deze premie dekt de helft der kosten. Bejaarden, wier inkomen beneden f 2.500, per jaar blijft, behoeven slechts een kwart te be talen van de kostprijsdekkende premie, dus circa 50 cent per week. Het hoofd van de afdeling na vigatie van de Suez-kanaalmaat- schappij, de Fransman Paul Ray mond, heeft woensdag de Egypti sche overheid er van in kennis ge steld, dat Franse, Britse, Neder landse, Noorse en Italiaanse lood sen en andere werknemers „de wens te kennen hebben gegeven op de avond van de 14e september ontslag te nemen". Dit heeft de Egyptische voorlichtingsdienst me degedeeld. Verliezen op exploitatie Weliswaar kan door het aan de markt komen van thans nog in ont wikkeling zijnde typen omstreeks 1960 een betere situatie worden ver wacht, maar dit neemt niet weg dat ook dan een exploitatie van gere gelde helikopterdiensten naar alle waarschijnlijkheid nog zeer be langrijke verliezen zal opleveren. Aldus een der conclusies van de in november 1953 door de minister van Verkeer en Waterstaat inge stelde Commissie Hefschroefvlieg- tuigen. Voorzitter der commissie was eerst ir. J. W. Albarda, oud-lid van de Raad van State en oud-mi nister van Waterstaat; later dr. L. Neher, oud-directeur-generaal van de P.T.T. De commissie, had tot op dracht te onderzoeken welke plaats in het verkeer in en om Nederland thans en in de naaste toekomst kan worden ingenomen door het hef- schroefvliegtuig. De commissie merkt op dat ener zijds de hoge aanschaffings- en ex ploitatiekosten en anderzijds de in en om Nederland zovele ter be schikking staande goede en goed kope andere transportmiddelen met frequente diensten oorzaak zijn van de verliezen op een exploitatie van geregelde helikopterdiensten. ren de beide bewindslieden aan de thans nog bestaande consumenten subsidies op melk en suiker en aan de tijdelijke vrijstelling van de om zetbelasting op textiel, die op 1 januari 1957 afloopt, indien ten minste geen nadere voorzieningen worden getroffen. Voorts werpt de regering de vraag op, of de economische si tuatie in Nederland, mede met het oog op een toekomstige huurver hoging van omstreeks 25 een slechts gedeeltelijke compensatie rechtvaardigt van de met ingang van 1 januari 1957 te heffen pre mie voor de algemene ouderdoms- verzekering. 10 SEPTEMBER Te Zwaagdijk, gemeente Wognum, is in het gezin C. Bruin-Groot een tweeling - Cornelia Alida en Anne Louise - geboren. Op zich zelf is dat niet zo heel bij zonder, maar wel is dat het feit dat in dit gezin de kin deren precies om de zes jaar op 10 september schijnen te komen. De eerste, Dick, is geboren op 10 september 1944, de tweede, Ade, kwam ter wereld 10 september 1950 en de tweelingen op 10 september 1956. Tegen gebruik van geweld In Londen' hebben woensdag avond een vijfduizend personen een demonstratie gehouden tegen het gebruik van geweld in het geschil om het Suezkanaal. Er deden zich geen incidenten voor. De demonstranten hadden zich bij het Lagerhuis verzameld, waar op dat ogenblik een debat over de Suezkwestie werd gehouden. De ac tie was georganiseerd door „Het Britse Vredescomité". Er werden spandoeken meegevoerd, waarop vredesleuzen te lezen stonden. Te voren hadden drie vertegenwoor digers van de honderdduizend mijn werkers van Zuid-Wales de afge vaardigden uit dit gebied laten we ten, dat de mijnwerkers geen steun zullen verlenen aan het gebruik van geweld. „Wij hebben liever tien jaar onderhandelingen dan één jaar oorlog", zo zei één van de le den van de delegatie. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Het is prachtig anderen te helpen, maar het is oneindig veel beter iemand te leren zichzelf te helpen. In de gemeenschappelijke Brits- Franse brief, die de Britse perma nente vertegenwoordiger bij de Veiligheidsraad, sir Pierson Dixon, aan de voorzitter van de raad, de Cubaan Nunez-Portuondo, woens dag heeft overhandigd wordt ge zegd, dat de Egyptische weigering om te onderhandelen op basis van het voorstel van de 18 landen, door de Britse en Franse regeringen als „een verergering van de toestand wordt beschouwd, die, als zij zou blijven voortbestaan, een duidelij ke bedreiging van de vrede en de veiligheid zal vormen". In de brief wordt niet gevraagd om één of andere daad van de Vei ligheidsraad. Kort nadat sir Pierson de brief aan hem had overhandigd ontving Nunez-Portuondo de permanente gedelegeerde van Egypte Omar Loefti. Na het onderhoud deelde de Egyptische gedelegeerde mede, dat het bezoek in geen verband stond tot de Suezkwestie. Kringen die nauw contact onder houden met de Britse delegatie bij de Ver. Naties, deelden mede, dat, hoewel de Verenigde Staten op de hoogte zijn gehouden van de Britse en Franse stappen om de voorzitter van de Veiligheidsraad in te lich ten over de huidige stand van de Suezkwestie, het passender werd geacht, dat Frankrijk en Groot- Brittannië de brief gezamenlijk overhandigden dan dat de Verenig de Staten aan deze stap zouden deelnemen. Volgens deze kringen overweegt men op het ogenblik geen andere stappen bij de Verenigde Naties met betrekking tot de Suezkwestie. „De nationalisatie van het Suez kanaal is niet alleen een schending van de internationale moraal, maar vormt ook een ernstige bedreiging van de vrije vaart door het kanaal, waarvan de economie van vele Europese en Aziatische landen af hankelijk is", aldus heeft Guy Mol- let, de Franse premier, in een door radio en televisie uitgezonden toe spraak verklaard. Mollet zei, dat de Franse en regeringen bij de behandeling van de Suezkwestie „altijd trouw zijn gebleven aan de geest van het Handvest der Verenigde Naties en letterlijk de aanbeveling van het Handvest hebben opgevolgd, om voor alles de oplossing van een ge schil te zoeken door middel van onderhandelingen" ENGELSE VOLK WIL GEEN OORLOG ...In een speciale zitting van het Engelse Lagerhuis heeft premier Eden woensdagmiddag in Londen bekend gemaakt, welke „verdere maatregelen" Engeland en Frankrijk zullen nemen ten aanzien van het door Nasser genationaliseerde Suez kanaal, waarover de „Commissie van Vijf' onder leiding van Menzies met de Egyptische president geen overeenstemming heeft kunnen be reiken. - Hoe althans een gedeelte nan de Engelse bevolking over de situatie denkt, toont deze telefoto, waarop men ziet hoe Engelsen buiten de parlementsgebouwen demonstreerden met borden, waarop duidelijk de vrees voor- en de tegenzin tegen een oorlog tot uitdrukking waren gebracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1