Dulles ,diep teleurgesteld'over Nasser DE ZIERIKZEESCHE COURANT De nieuwe west-Duitse strijdkrachten Brits-Frans overleg inzake Suezcrisis Jordaans-Israëlisch incident Uitbreiding 2e Kamer OPHEFFING RASSENSCHEIDING MET MINDER INCIDENTEN GEPAARD MEVROUW BOUMAN VRAAGT VRIJSPRAAK VOOR NEDERLANDER SCHMIDT STAD EN PROVINCIE Ontploffing op Cyprus DINSDAG II SEPTEMBER 1956 No. 18018 113e jaarg ZIERIKZEG8CHEWNIEUWSB0D ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1 na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ocl Zierikzee - Redakleur: M. J. BIJ DE VAATE - Te De kwestie Suez De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft in een officiële ver klaring die maandag in Washing ton is uitgegeven verklaard, „diep teleurgesteld" te zijn over de ver werping van het westelykc plan voor regeling van de kanaalkwestie. De voorstellen die president Nas ser verworpen heeft, waren „ver zoenend" en bedoeld om een voor beide partijen profijtelijke samen werking tot stand te brengen tus sen Egypte en de landen die vol gens het verdrag van Constantino- pel van 1888 rechten bezitten. Al leen door zulk een samenwerking zou het Suezkanaal volledig kun nen voldoen aan zijn doel, aldus Dulles' verklaring. De woordvoerder van het „State Department", White, kon niet me dedelen of de Suezkanaalkwestie voor de Ver. Naties zal worden ge bracht. Wel verklaarde hij desge vraagd, dat Dulles voor het ogen blik geen plannen heeft om naar Londen te gaan. De volgens de conventie van Constantinopel begunstigde landen hebben rechten die, volgens de aan hef van het verdrag, bedoeld zijn om te allen tijde en aan alle mo- Een woordvoerder van het west- Duitse ministerie van Verdediging heeft maandag: meegedeeld, dat tot nu toe 220.000 man zich als vrijwil liger voor de nieuwe west-Duitse strijdkrachten hebben aangemeld. De strijdmacht zal mettertijd vijf honderdduizend man omvatten. Volgens deze woordvoerder is men op het ministerie vol vertrou wen dat aan het einde van dit jaar het streefgetal van 96.000 man on der de wapenen zal zijn, hoewel er op het ogenblik nog maar 58.000 man in dienst zijn. Onder de 350 man, die zich voor rangen hoger dan kolonel hebben aangemeld, bevinden zich 50 gene raals, 279 kolonels en 21 luitenant kolonels uit de voormalige Duitse weermacht. Tweede standbeeld aan ingang Suezkanaal De Egyptische dienst voor oud heden heeft naar verluidt besloten op de pier aan de ingang van de haven van Port Said, vlak bij het beeld van Ferdinand de Lesseps de bouwer van het Suezkanaal een standbeeld van Farao Senousret III op te richten. Senousret III, de twaalfde farao van de dynastie, die twee duizend jaar voor onze tijdrekening over Egypte regeerde is de eerste ge weest die getracht heeft een kanaal te laten graven tussen de Rode en de Middellandse zee. Sporen van dit kanaal zijn nog te vinden in de Bittermeren en zij hebben gediend voor de aanleg van de vaargeul, die thans wordt gebruikt. gendheden het vrije gebruik van het Suezkanaal te garanderen, al dus Dulles. „Deze rechten blijven bestaan en zij moeten in overeen stemming met de geest van het V. N.-handvest worden nagestreefd". De Britse en Franse regerings leiders zijn maandag in Londen be sprekingen begonnen om te beslis sen welke stappen met betrekking tot de Suezcrisis genomen moeten worden, nu Egypte internationaal beheer over het Suezkanaal ver worpen heeft. De Franse premier Mollet en zijn minister van Buitenlandse Zaken Pineau zijn maandag naar Londen gevlogen waar zij direct na aan komst een ontmoeting hadden met de Britse premier Eden en diens minister van Buitenlandse Zaken Selwynn Lloyd. De vier ministers vergaderen in de ambtswoning van Eden. Een menigte van ongeveer 500 mensen juichte Eden toe, toen hij de Frans'e ministers begroette bij hun aankomst voor zijn woning. In gezaghebbende kringen te Londen is maandag verklaard, dat de Brits-Franse besprekingen over de Suezcrisis dinsdag zullen wor den voortgezet. Volgens deze kringen zullen er geen mededelingen over de confe rentie aan de pers worden ver strekt voor het einde van het over leg. Premier Menzies neemt aan deze besprekingen deel. Jordanië heeft by de gemengde bestandscommissie een klacht in gediend over een aanval van circa honderd Israëlische militairen, die maandag ten westen van Edana, in het gebied van Hebron, de demar catielijn overschreden hebben. Zij beschoten Arabische boeren en Jordaanse militairen, die het vuur beantwoordden. Zes Israëli sche militairen zijn gesneuveld. Een Jordaanse soldaat liep verwondin gen op, zo heeft een Jordaanse woordvoerder in Amman bekend gemaakt. Volgens de Jordaanse berichten zijn de lijken van de gesneuvelde Israëliërs op Jordaans gebied ach tergebleven. De Israëliërs werden door de Jordaanse militairen tot de aftocht gedwongen. Een Israëlische woordvoerder deelde later in Jeruzalem mede, dat maandagochtend bij een schietpar tij van anderhalf uur tussen een Israëlische patrouille en Jordaanse stellingen in de heuvels bij Hebron, drie Israëlische militairen zijn ge wond. De patrouille was op Israë lisch gebied door de Jordaniërs met machinegeweren en mortieren be schoten, zo zei hij. Het Centraal Stembureau zal op 13 oktober a.s. 50 nieuwe leden van de Tweede Kamer gekozen moeten verklaren als gevolg van de uit breiding van het aantal leden. Dit betekent niet, dat de samen stelling van de Tweede Kamer reeds definitief vaststaat. Immers gekozenen kunnen bedanken bv. wanneer zij tot minister of staats secretaris worden benoemd. Ook de Eerste Kamer wordt uitgebreid. Voor haar is een nieuwe kandi daatsstelling voorgeschreven, nl. op 18 september a.s. Het rassenvraagstuk in <ïe V.S. Een 35 politie-auto's, met gewa pende politiemannen, stonden gis termorgen, een uur voor de lessen begonnen, pal achter elkander by de middelbare school te Sturgis, in de Amerikaanse staat Kentucky, waar zich moeilijkheden hebben voorgedaan, toen acht negerleer lingen voor het eerst deze tot nu toe geheel „blanke" school be zochten. Vóór het aangaan der school had zich een aantal blanken in de om geving van het schoolgebouw ver zameld. Incidenten hebben zich echter' niet voorgedaan. De neger kinderen konden ongestoord het schoolgebouw betreden. In Texearkana verhinderden 300 schreeuwende en fluitende blanken dat een negerjongen en een neger meisje de middelbare school bin nengingen. De betogers liepen op het trottoir voor de school heen en weer en wierpen kiezelstenen naar de negerkinderen, die na een kwar tier naar huis terugkeerden. De opheffing van de rassen scheiding voor de openbare scholen van de stad Louisville in Kentucky is maandag, zonder dat zich inci denten voordeden, een feit gewor den. 75 negerleerlingen zijn in de klassen van „blanke" scholen op genomen en geen enkele manifes tatie deed zich voor. Louisville is met zijn 370.000 inwoners de groot ste stad van het zuiden der Ver. Staten, waar de opheffing van de rassenscheiding op de scholen dit jaar zal worden ingevoerd. Het watervliegtuig „Truaewind" is uitgerust met een installatie die het mogelijk maakt om binnen vijf minuten vier gevechtsvliegtuigen van brandstof te voorzien in volle vlucht. Deze ,Convair R3Y-2, waarvan er momenteel nog een tiental in de maak zijn voor de Amerikaanse marine, heeft genoeg brandstof in zijn vleugels om er acht gevechtstoestellen mee te voorzien. Deze foto werd gemaakt tijdens de eerste demonstratie. Tierende menigte eist zijn dood „Vernietig het Nederlandse kolonialisme" Maandagmorgen te 9.30 uur ver scheen de Nederlander H. Schmidt op de rechtszitting in het proces tegen hem te Djakarta om een ver dediging uit te spreken, terwijl In donesische jongeren pamfletten uit deelden waarin tegen hem de dood straf wordt geëist. Mevrouw Bou- man was enkele minuten eerder dan Schmidt de rechtszaal binnen gekomen, in gezelschap van ver tegenwoordigers van de Neder landse diplomatieke vertegenwoor diging te Djakarta. Zoals bekend, heeft drie weken geleden de officier van justitie, Ju- suf Suwondo, tegen Schmidt vyf- tien jaar gevangenisstraf geëist op beschuldiging van opstand tegen het gevestigde gezag en lidmaat schap van organisaties die onder grondse acties tegen de regering voerden. Onmiddellijk nadat rechter Roch- jani de zitting had geopend, maakte mevrouw Bouman een aanvang met het voorlezen van haar pleidooi. Papieren, waarop voor de „bruut" Schmidt de doodstraf wordt ge- eist, waren geplakt op de muren van de rechtszaal. En jongelingen deelden die blaadjes buiten het ge bouw en zelfs in de rechtszaal uit voor de zitting aanving. Op die blaadjes stond: De bruut Schmidt moet ter dood worden veroordeeld. Vernietigt de subversieve Neder landse benden, vernietig het Ne derlandse kolonialisme. De beklaagde toonde zijn gewone kalmte, toen bij zijn binnenkomen de fotografen opnamen van hem maakten. Ir een korte inleiding van haar 75 y?.iglna's tellende pleitrede, die zij beëindigde met een verzoek om vrijpraalt voor Schmidt, stelde mevrouw Bouman dat in juridisch opzicht de zaak tegen Schmidt zeer eenvoudig is. De kernvraag in het geding is deze: of de getuigen a. charge al dan niet als betrouwbaar kunnen worden aangemerkt. De verdedig ster nam hun verklaringen stuk voor stuk in ogenschouw en kwam tot de slotsom, dat deze getuigen a charge 'niet betrouwbaar zijn. De kroongetuigen, zeide zij, heb ben van het begin tot het eind be wust gelogen en de lieden die heb ben verklaard, dat zij Schmidt in de bergen, hebben gezien, in actie bij het leiden van acties van re bellen, hebben Schmidt aangezien voor een ander, vermoedelijk een zekere van Kleef, een Nederlander die zich bij de rebellen had aange sloten. Mevrouw Bouman wees er op, dat er steeds slechts één getui ge is geweest, die getuigenis heeft afgelegd over een bepaald feit en geen enkele keer verkreeg een be- ZIERIKZEE Gasontploffing in keuken In de keuken van het huis, be woond door de familie C. aan de Platteweg alhier, heeft zich in de afgelopen nacht een ernstige gas ontploffing voorgedaan. In de keuken stond een niet- brandend gascomfoor, waarvan het zgn. muurkx*aantje niet was afge sloten. De slang stond derhalve on der druk en daar de kwaliteit van het gummi te wensen overliet, vulde de ruimte zich met gas dat kon ont ploffen doordat het aansteekvlam- metje van een ander gastoestel aan stond. De ontploffing bracht een flinke ravage teweeg. Een ge deelte van de muur tegenover het comfoor werd naar buiten gedrukt. Het voorval leert dat men bij gasapparaten niet volstaan moet met. het dichtdraaien van de directe voedingskraan, maar ook altijd het muurkraantje dient af te sluiten, terwijl een regelmatige controle van de gasslang evenmin een over bodige luxo is. Kantonrechter naar Temeuzen Bij Koninklijk Besluit is be noemd tot kantonrechter te Ter- neuzen, tevens belast met de waar neming van de werkzaamheden van de kantonrechter te Oostburg mr. H. van der Belt, thans kantonrech ter te Zierikzee. Te rekenen van 1 mei j.l. af is de employé le klasse mej. C, Meester van het P. en T.-kantoor alhier, benoemd tot hoofdemployé bij de Telefoondienst. zwarende verklaring tegen Schmidt steun in de getuigenis van een tweede getuige. Aangezien Schmidt onschuldig is aan alles wat hem wordt ten laste gelegd, wenste mevrouw Bouman ook geen verzachtende omstandig heden aan te voeren. Schreeuwende menigte Communistische jongeren, beho rende tot de communistische orga nisatie „De Volksjeugd", gooiden stenen naar Schmidt en spuwden naar hem, toen hij de rechtszaal verliet. Een menigte van ongeveer dat zijn verdedigster, mevrouw 200 personen wachtte hem op, na- Bouman, aan het einde van een vier uren durend pleidooi zijn vrijspraak had gevraagd. De me nigte schreeuwde en eiste dood straf voor Schmidt. Sommige van hen schreeuwden „de dood aan mevrouw Bouman". Zij spuwden naar Schmidt en gooiden met ste nen, toen hij naar de politie-auto liep, die hem naar de gevangenis moest terugbrengen. VISSERIJBERICHTEN Zoals wij reeds bij het begin van het seizoen hebben gemeld, waren de verwachtingen betreffende de visserij van zeebomen of zeemos, niet hoog gespannen. Waren er an ders verschillende schepen die vele weken achtereen op dit nieuwe product van de Zeeuwse stromen visten, thans heeft een en ander nog geen week in beslag genomen. De zeebomen bleken niet te zijn gegroeid. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Als men. iemand voor zich wil winnen, moet men hem er I eerst van overtuigen dat men I zijn vriend is. De „drie wijze mannen" van de N.A.V.O. De ministers van Buitenlandse Zaken van Canada, Italië en Noor wegen, resp. Lester Pearson, Gae- tano Martino en Halvard Lange, zijn te Parijs bijeengekomen om verder van gedachten te wisselen over de wijze, waarop de vijftien landen van de Navo hun economi sche, politieke en culturele samen werking kunnen verbeteren. Deze „drie wijze mannen", die in mei jl. van de Navo-raad van de ministers opdracht kregen, na te gaan op welke manier de organisa tie een meer algemeen karakter in plaats van een zuiver militaire aard kan krijgen, gaat zich nu bezig hou den met de antwoorden, die de aangesloten landen op een reeks vragen over het onderhavige vraag stuk hebben gezonden. Volgens Navo-functionarissen zal de commissie waarschijnlijk tien dagen te Parijs vergaderen. Tegen het eind van het jaar moet zij rap port uitbrengen aan de Navo-raad. Huis van Brits bevelhebber vernield Het huis van de opperbevelheb ber van de Britse strijdkrachten voor het midden-oosten, dat te Episcopi op Cyprus werd ingericht en over enige weken klaar zou zijn, is maandag vrijwel geheel vernield door een zware ontploffing, ge volgd door brand. Men vermoedt, dat dé ontploffing te wijten is aan sabotage. Te Episcopi, ten westen van Li massol, is het Britse hoofdkwartier voor land- en luchtmacht in het midden-oosten gevestigd. Een ge deelte van het hoofdkwartier is in gebruik, de rest is nog in aanbouw. GEMEENTERAAD BROUWERSHAVEN Ondanks stagnatie zal keersluis vóór de winter stormen gereed zijn Voor bictenvervoer wordt geul gebaggerd Maandagavond kwam de raad der gemeente Brouwershaven in voltallige vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester J. L. van Leeuwen. Allereerst las de burgemeester de afkondiging van de grondwets herziening. Hierna volgde de be handeling der agendapunten. Onder de ingekomen stukken bevinden zich diverse goedgekeur de raadsbesluiten en mededelingen van de minister van Binnenlandse Zaken. De voorzitter deelt mede, dat de vismijn a.s. woensdag in gebruik zal worden genomen. De oplevering der straten is binnenkort te ver wachten; aan de R.T.M. is verzocht de bussen met geringe snelheid door de gemeente te laten rijden. Wat de sluis betreft deelt de voor zitter mede, dat deze niet in okto ber klaar zal zijn. Toch zal ze voor de winter gereed zijn, zodat bij de winterstormen de sluis dienst kan doen. De heer v. d. Wekken vindt, dat de bouw zeer stagneert, hetgeen hem bevreemdt. De voorzitter zegt, dat de stagnatie reeds begonnen is bij de levering der damwand. Op een vraag van dhr. v. d. Wek ken m.bt. het bietenvervoer zegt de voorzitter dat hiermede reke ning is gehouden. Er zal een geul worden gebaggerd, waardoor sche pen met een lengte van 50 m. en een breedte van 6.50 m. kunnen va ren. Eind september-begin oktober zullen ook de woningen voor be jaarden (Bostonwoningen) worden opgeleverd. De raad keurt vervolgens de 11e wijziging der gemeentebegroting goed. Hierin zijn verwerkt o.a. een bedrag van f 9700 zijnde de bij drage in het tekort der N.V. Water leiding Mij. Sch.-Duiveland en een bedrag van plm. f 5500 voor de aanschaf van nieuwe meubels in de openbare lagere school. De vorige zijn nl. door de ramp verwoest, waardoor deze „huisbanken" niet meer te gebruiken zijn. Op een vraag van mevr. Everwijn, of de leverantie via een plaatselijke mid denstander kan gebeuren zegt de voorzitter dat de levering van der gelijke materialen rechtstreeks ge schiedt. Ingekomen is een verzoek van de heer P. K. Bokelaar, Molenstraat E 41 om in het genot te worden ge steld van een premie van over heidswege t.b.v. het vervangen van een privaat met ton door een pri vaat met waterspoeling. De voor de gemeente hieruit voortvloeiende kosten bedragen f 50. Een zelfde verzoek, waarbij te vens verbouwing woonhuis, is in gekomen van dhr. J. Duinhouwer, Driehoekstraat. Hiervoor bedraagt de tegemoetkoming der gemeente f 500. De raad keurt beide aanvra gen z.h.st. goed. M.a.st. wordt besloten het alge meen kasgeldleningsbesluit voor het jaar 1956 in te trekken, opdat overgegaan kan worden op reke ning-courant geld. Van een aantal belanghebbenden is een verzoek ingekomen, het be sluit van het éénrichtingsverkeer in de Noordstraat te willen her zien. Het betreft hier een verzoek van een aantal landbouwers, die door de eerder genomen besluiten gedupeerd zijn in verband met het vervoer van landbouwproducten e.d. Gezien genoemd verzoek te bil lijken is, wordt besloten het geno men besluit te wijzigen, zodat dub- belrichtingsverkeer is toegestaan vanaf de Nieuwstad tot de Gracht- weg. Het éénrichtingsverkeer blijft dus gehandhaafd vanaf Kerkstraat tot Nieuwstad. Aan de Stichting „Zeeuws Stu diefonds" zal een subsidie worden verstrekt van f 0,05 per inwoner. De rondvraag Bij de rondvraag dankt mevr. Everwijn-v. d. Velde voor het rondschrijven aan de ouders met schoolgaande kinderen inzake de voorschriften m.b.t. de kinderver lamming. De heer de Moor wijst op de slechte toestand van de haven, zulks met het oog op het aanstaan de bietentransport. De voorzitter zegt, dat dit binnen korte tijd zal worden gerepareerd. De heer v. d. Wekken wijst nog maals op de slechte toestand van de Grachtweg. Deze zal opnieuw worden ingewalst en van een laag compomac worden voorzien. Tevens vraagt de heer v. d. Wekken, hoe het met het huisvuil moet daar de plaats in de Dappenveg overvol wordt. De voorzitter deelt mede, dat een nieuwe plaats nog bij de dienst herverkaveling in studie is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1