is dg shag! Een wagenbestuurder erft een villa ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE maandag 10 september 1956 No. 18017 nieuwerkerk Nieuwe raadsleden zeggen alle medewerking toe in belang der gemeente Plaatsing banken voor bejaarden wordt overwogen Zoals gemeld vond op de jongste raadsvergadering de installatie plaats van de nieuw benoemde raadsleden. Na het afleggen der eden sprak de voorzitter, burge meester van Bleten, de volgende toespraak uit: „Het doet mij genoegen U te mo gen feliciteren met het vertrou wen, dat door de ingezetenen onzer gemeente in U wordt gesteld. Bij het afscheid van de afgetre den raad, die de vorige week voor het laatst in vergadering bijeen kwam, heb ik gezegd dat het niet in de bedoeling van b. en w. lag over te gaan tot het houden van de verkiezing van een nieuw raads- college, doch door de hogere ge zagsorganen echter werd bepaald dat deze verkiezing moest plaats hebben. Als gevolg daarvan is het dan ook, mijne Heren, dat de meesten Uwer thans voor het eerst in dit college zitting hebben. Ik wens U van harte geluk en ben er van overtuigd, dat U steeds bereid zult zijn Uw volle mede werking te verlenen tot het wel zijn der gemeente. Ook' de leden die hun zetel in de raad behielden zullen ongetwijfeld op dezelfde prettige wijze als voorheen hun beste krachten in het belang van de ingezetenen blijven geven. De nieuwe raad zal het naar mijn gevoelen echter gemakkelijker heb ben dan de vorige, die immers al vrij spoedig na de ramp in 1953 werd geroepen een wederopbouw- plan, met al de moeilijkheden daar aan verbonden, vast te stellen. Mij persoonlijk althans heeft het ge noegen gedaan dat college nog te hebben kunnen mededelen, dat dat plan de goedkeuring van de minis ter van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft mogen verwer ven. Op U echter, mijne Heren, rust thans o.m. de taak dit plan verder uit te voeren en ik spreek daarbij de hoop uit, dat het mogelijk zal blijken het tempo daarvan in be langrijke mate op te voeren. Zoals ik het thans zie zullen U geen besluiten ter vaststelling be hoeven te worden voorgelegd van soortgelijke betekenis als het door mij zojuist genoemde wederop- bouwplan. Niettemin zullen ondermeer bij de „finishing touch" van dat plan zich nog vele moeilijkheden voor doen. Ik ben er echter van overtuigd steeds op uw aller medewerking een beroep te mogen doen en ver trouw dan ook ten volle er op dat U allen in het belang der gemeente Uw beste krachten zult geven, en wij in nauwe samenwerking een gezegende periode zullen mogen hebben". Na de herverkiezing van de bei de wethouders, de heren S. Over- beeke en J. A. van Dienst, fe liciteerde de voorzitter hen met hun herbenoeming. Wethouder Overbeeke repliceerde hierop en zegde gaarne toe op dezelfde wijze als voorheen de belangen van de gemeente te zullen blijven behar tigen. Bij de rondvraag zegde de heer van Dienst eveneens nog een woord van dank te willen brengen voor zijn herbenoeming tot wet houder. Spr. wilde zich aansluiten bij de woorden van zijn ambtge noot, gaarne de toezegging doende de belangen der ingezetenen zo goed mogelijk te blijven dienen. De voorzitter dankte beide wet houders en sprak de hoop uit, dat Gods zegen op hun arbeid moge rusten. De heer v. Nieuwenhuijze dankte de voorzitter voor diens vriende lijke woorden en sprak de hoop uit inderdaad in het belang der ge meente te mogen dienen. LAND- EN TUINBOUW graandeskundigen terug uit canada Andere werkwijze dan in Nederland Twee leden der Nederlandse graanmissie, die op uitnodiging van de Canadese „Wheat Board' een bezoek van ongeveer een maand aan Canada heeft gebracht, ir. T. P. Huisman, voorzitter-direc teur van het hoofdproduktschap voor akkerbouw en de heer J. S. Brandsma, directeur van de sec tor onverwerkte produkten van het produktschap voor granen, zaden en peulvruchten, zijn vrijdag op Schiphol aangekomen. Ir. Huisman vertelde, dat zij het werk van de „Wheat Board" volle omvang hebben gezien, van de boerderij tot de verscheping in de grote graanhavens toe. „De om standigheden zijn daar geheel an ders dan in Nederland. De boer brengt de tarwe met vrachtwagens naar de plaatselijke silo's, waar na het storten een monster wordt ge nomen, de tarwe wordt gegradeerd, zodat de boer direct weet welke prijs hij krijgt." Ook is opgevallen het systeem van graderen van tar we, haver en gerst, waarna de di verse kwaliteiten tijdens de ver handeling separaat gehouden wor den. „Daarom zijn er bij aflevering van Canadese tarwe dan vrijwel ook nooit klachten over de kwali teit". De heer Boogert bracht de voor zitter evereens dank voor diens goede wensen en zegde mede na mens de overige leden de hoop uit te spreken dat God de nodige kracht zal geven voor het naar be horen volbrengen van de taak die op aller schouders is gelegd. Spreker merkte op de zienswijze van de voorzitter, dat het tempo van de wederopbouw niet snel ge noeg is, niet te kunnen delen, want wanneer men ziet wat in de laatste 2 jaren is tot stand gekomen, dan moet ik verklaren daarvoor alle respect te hebben en u met de beide wethouders dan ook mijn welge meende dank te betuigen, aldus spreker. De heer Dalebout dankte de voorzitter eveneens voor diens goe de woorden. Spreker zei van deze gelegenheid gebruik te willen ma ken er op aan te dringen een her ziening tot stand te brengen ten aanzien van de sociale voorzienin gen in deze gemeente. De voorzitter antwoordde dat de plannen tot de instelling van een dienst voor sociale zorg reeds in een vergevorderd 'stadium van voorbereiding verkeren en ver wacht mag worden dat deze nog vóór de aanstaande winter ter be handeling zullen worden aangebo den. Wethouder van Dienst bracht in bespreking het hem door enkele bejaarden ter kennis gebrachte verlangen een bank te plaatsen bv. aan de Ooststraat ter hoogte van de heer Kesteloo. De voorzitter merkte op dat deze plaats particulier eigendom is, doch zegde toe deze aangelegenheid na der te zullen bezien, waarbij zal worden overwogen of het niet wen selijk zal zijn meer dan één bank te plaatsen. Nadat door verschillende leden nog enige oriënterende vragen ge steld zijn, zei de heer Boogert te vrezen, dat de opschriften van de grafstenen van de rampslachtoffers binnen zeer korte tijd volkomen onleesbaar zullen worden. Met alle dank overigens voor de gift van de gemeente Enschedé stelde spreker voor aan de ontwerper in overwe ging te geven de inscripties dieper aan te brengen. De voorzitter zegde dit toe. De heer v. Nieuwenhuijze achtte het dringend noodzakelijk, dat de tijdelijke wachtgelegenheid aan de „Wereld" wordt verplaatst, zulks in verband met de verkeersveilig heid. De voorzitter antwoordde dat het inderdaad de bedoeling is een de finitief gebouwtje zodanig te plaat sen, dat het uitzicht niet wordt be lemmerd. Ten slotte vestigde wethouder Overbeeke nog de aandacht op de in de bebouwde kom ontstane ge vaarlijke snijpunten van wegen. Ook de heer S. van Klinken acht te de bestaande toestand niet ver antwoord. Na enige bespreking beloofde de voorzitter dienaangaande deskun dig overleg te zullen plegen. STAD EN PROVINCIE burgh-haamstede Moedercursus Naar wij vernemen zal, bij vol doende deelname door het „Groene Kruis" Haamstede-Burgh weer een moedercursus worden georgani seerd. De cursus zal gegeven wor den door zuster P. C. de Vries te Zierikzee in het Wijkgebouw van het Groene Kruis. Vrouwen en meisjes boven 18 jaar, die deze cur sus willen volgen kunnen zich op geven daarvoor bij zr. de Meijer aan het Wijkgebouw, liefst tussen 1 en 2 uur. sirjansland De oogst verloopt vlot Wat betreft de oogstwerkzaam- heden behoren de landbouwers in Sirjansland, de slechte weersom standigheden in aanmerking geno men, tot de gelukkigen. Er moet nog slechts weinig gemaaid worden, alleen nog .enkele kleine stukjes. Deze stukjes uitgezonderd is de gerst overal gemaaid en gedorsen. De tarwe is of reeds binnen of staat aan de schelf of aan de hoop. BRUINISSE Eerste vergadering Bejaardensociëteit De eerste vergadering na de va kantie van de bejaarden-sociëteit, die door de deelnemers zelf „Huize gezelligheid" is genoemd, omdat er onder de ouden van dagen steeds een gezellige sfeer heerst, waar ge zelschapsspelen worden afgewis seld met het zingen van de uit vroeger dagen zo bekende Hazeu- liederen, zal in de herinnering blij ven voortleven als een bijzondere middag. Nadat eerst een der ouderen, de heer L. Bal, al het woord had voerd' en o.m. de nieuwe predikant vikaris van Dijk had welkom ge heten, die met de ouderen kwam kennis maken, had de vergadering een verloop volgens oud recept. Maar dat veranderde bij de komst van ds. van den Brink. In een keu rig, en door allen zeer gewaardeerd, zelf gemaakt gedicht gaf mevr. IJzelenberg-Olree een terugblik over de afgelopen vakantie sprak zij ds. van den Brink toe, die voor het laatst een geestelijk slot woord op deze bijeenkomsten zou spreken, wegens zijn tijdelijk ver trek naar de Ver. Staten. Ds. van den Brink zette daarna uitvoerig uiteen wat het doel van zijn vertrek en de aard van zijn werk in Amerika zou zijn. Het slotwoord van deze dag, uit Rom. 8, was uiteraard ook afgestemd op het aanstaand vertrek. De heer L. Bal bracht namens de aanwezigen in hartelijke woorden de dank over voor wat deze middag tot een on vergetelijke had gemaakt. Alle be jaarden namen tenslotte met een handdruk afscheid van ds. van den Brink. Motorscheepje omhoog gevaren Het 600 ton grote motorschip „Jenny", kapitein F. Broekaert uit Antwerpen, is vrijdagmorgen op de Krammerplaat omhoog gevaren, omdat een lichtboei niet meer brandde. Deze lichtboei was ken nelijk door een ander schip over varen en beschadigd. Door het ber gingsvaartuig „Walrus" van van den Tak's Bergingsbedrijf (kapitein H. Breen uit Wemeldinge) is het schip vrijdagavond vlot getrokken. De „Jenny" was geladen met puf- kolen van Brussel op weg naar Zwolle. Het schip koos daarop lig plaats in de vluchthaven te Zijpe, doch daar het blijkbaar onbescha digd was heeft het later de reis voortgezet. In de maand augustus werden ter gemeentesecretarie te Bruinisse afgegeven 9 slachtvergunningen runderen en 18 slachtverg. varkens. Boeken en Brochures Vernieuwde Radio gids Twee jaar geleden onderging „Dé Radiogids", het programmablad van de V.A.R.A., een ingrijpende verandering, doordat sindsdien de programma's van alle omroep verenigingen er even duidelijk in worden afgedrukt, voorzien van foto's en tekeningen. Daarbij ging men uit van het feit, dat de luiste raars in het algemeen niet slechts luisteren naar de programma's van hun eigen omroepvereniging, maar ook naar die van de andere ver enigingen. Nu zal „De Radiogids" opnieuw worden verbeterd. In het najaar zal het blad in kleurendruk gaan ver schijnen, volgens het offset-pro cédé, hetgeen mogelijk zal zijn doordat dan de eerste offset-rotatie pers in Nederland in gebruik zal worden genomen. Daarbij wordt natuurlijk het principe gehand haafd, dat de programma's van de andere omroepverenigingen even duidelijk en aantrekkelijk worden aangekondigd als die van de V.A. R.A. zelf. Voorts zal de omv%ng worden vergroot. burgh-haamstede Nieuwe kleuterschool is gelegen in fraaie boomrijke omgeving Aan inrichting van gebouw mankeert niets In zijn toespraak bij gelegenheid van de officiële opening van de nieuwe kleuterschool heeft burge meester Jhr. R. Röell verder nog het personeel van de school, mej. de Vletter en mej. C. v. d. Have geluk gewenst met de fraaie nieuwe school, waarin zij nu hun werk kunnen gaan verrichten. Jhr. Röell sprak de hoop uit, dat de school aan zijn doel zal mogen beantwoor den. Een groot aantal sprekers heeft nadien nog het woord gevoerd. De eerste spreekster was de inspek- trice van het kleuteronderwijs te Dordrecht, mej. H. J. Glasz, die de beide gemeentebesturen geluk wenste met de (eindelijk) gereed gekomen school. Spr. noemde de school - in de bijzonder passende omgeving - een waar kinderpara dijs. Zij releveerde nog eens de oprichting van de vorige school, die in zijn tijd reeds voor behoor lijk onderwijs zorgde, waaruit de vooruitziende blik van de stichters van die school bleek. Ook zij was dankbaar voor de gift van de N. O.V., waardoor deze school ge bouwd kon worden, door de ge meenten Haamstede en Burgh. De heer de Nooijer sprak er zijn voldoening over uit, dat de door de N.O.V. geschonken gelden, die door onderwijzers uit verschillende Europese landen - voornamelijk Frankrijk - bij elkaar zijn gebracht op deze wijze gebruikt te zijn. Hij wenste namens het hoofdbestuur dan ook beide gemeenten geluk met dit fraaie geheel. De burgemeester van Burgh, Jhr. A. van Citters, onderschreef de woorden die de voorzitter had ge sproken en dankte het gemeente bestuur van Haamstede voor de sa menwerking om dit resultaat te be reiken. Hij wenste ook de architect Beije geluk met zijn conceptie, waaruit gebleken is, dat hij naast de toekomst ook nog aandacht bij de bouw heeft geschonken aan het verleden, gezien de mooie windwij zer en de kinderspelen, die aan de ingangen gesymboliseerd zijn. De heer M. den Boer sprak als voorzitter van de commissie voor hét kleuteronderwijs zijn dank uit voor deze mooie school en releveer de nog eens de vele moeilijkheden om de school op deze plaats ge bouwd te krijgen, terwijl hij ook de goede samenwerking tussen de beide gemeentebesturen prees. De heer D. J. Braai wenste geluk namens de kerkvoogdij van de Ned. Herv. kerk. De heer Beije gaf hierna een kor te uiteenzetting van de conceptie van het gebouw en bracht dank aan het gemeentebestuur voor het vertrouwen, aan de aannemer voor het geleverde werk, aan de opzich ter voor zijn medewerking, aan mej. Glasz en aan de Centrale Dienst Noord Zeeland, en wenste leidsters en school veel geluk in dit gebouw. Wethouder J. Bolkenbaas dankte de heer Beije voor zijn schepping, terwijl de heer de Weerd dank zei voor de verleende opdracht en de prettige samenwerking. Nadat het hoofd der school, mej. de Vletter en ook haar voorgang ster mevr. van Liere-Saman nog eens gewezen hadden op de moei lijke omstandigheden waaronderin het oude gebouw gewerkt moest worden en hoe dit in het nieuwe gebouw veel beter zal zijn, dankte burgemeester Röell alle sprekers en de heren Beije en de Weerd voor hun geschenken en sloot deze feestelijke middag. De inrichting Het fraaie gebouw bestaat uit twee leslokalen, waartussen een ge meenschappelijk speellokaal gele gen is. Het geheel is modern van opvatting, zo ook het meubilair en is in lichte kleuren gehouden, waardoor alles uitstekend tot, zijn recht komt. Er zijn speciale tafels voor klei-arbeid en bakken waarin zowel met klei als met water ge speeld kan worden. De entree's, waarin de toiletten gelegen zijn, zijn zeer ruim, zodat men reeds bij het betreden van het gebouw een prettige indruk krijgt. Ruime berg plaatsen en een kantoor voor het hoofd van de school completeren het geheel, dat door een volauto matische oliestookinrichting in de winter behaaglijk verwarmd kan worden. Deze school is gelegen in een bosje van ongeveer 80 are, waarin de kinderen naar hartelust kunnen spelen, terwijl er een open ruimte is, waar, zo nodig spelletjes kunnen worden opgevoerd, terwijl de toeschouwertjes op bankjes zeten, de verrichtingen van hun speelmakkertjes kunnen volgen. Bij de school zijn verder de nodige speelwerktuigen, als klimrekken, zand- en waterbakken en even- wichtsbalken aangebracht, waaruit blijkt dat aan alles bij deze school gedacht is. Wanneer te zijner tijd de beplanting, die reeds aanwezig is, aangevuld is en het gazon is in gezaaid, zal een geheel verkregen zijn, zoals men maar zelden aan treft. Ingezonden mededeling VECHTEN EN DIENEN Film over „Protestantse Gezondheidszorg" In de week van 17 t.m. 22 sep tember zal in verschillende plaat sen op Schouwen-Duiveland de ge luidsfilm „Vechten en Dienen" ver toond worden. Deze film is het re sultaat van de prijsvraag, die werd uitgeschreven door de Landelijke Stichting „Protestantse Gezond heidszorg". Het bekroonde scenario van ds. G. van Veldhuizen Az., is door de bekende cineast G. B. H. Niestadt verfilmd, met als resul taat, dat een elkeen boeiende Ne derlandse geluidsfilm is ontstaan. „Vechten en Dienen", een speel film met documentaire inslag toont het leven in onze ziekenhuizen, ge vat in een omlijsting van het leven van alledag, in en buiten het zie kenhuis. Het verhaal gaat overeen meisje, dat bij het spel door een ongeval wordt getroffen, in een zie kenhuis wordt opgenomen. Na haar genezing vindt ze de weg naar het ziekenhuis voor de tweede maal, nu niet als patiënt, maar als leer ling-verpleegster, om er mee te „Vechten en te Dienen". Een film, die iets te zeggen heeft door haar inhoud, gekoppeld aan een boeien de vorm. Een film, die op interes sante wijze besef brengt en daar om waard is te worden gezien. De film zal worden vertoond te: Burgh op maandag 17 september; Renesse op dinsdag 18 september; Kerkwerve op woensdag 19 sept.; Ouwerkerk op donderdag 20 sept.; Haamstede op vrijdag 21 september. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Het voetbalprogramma van „Zierikzee" en „Burgh" Het competitieprogramma van Zierikzee in de 3e klasse C en Burgh in de 4e klasse G is tot 23 december als volgt samengesteld: 23 sept.: VES '35-Zierikzee; Burgh- DEVO. 30 sept.: Zierikzee-Veerse Boys; RSV-Burgh. 7 okt.: RWB-Zierikzee; Burgh- Noordhoek. 21 okt.: Zierikzee-RKC; Steenber- gen-Burgh. 28 okt.: WSC-Zierikzee; Burgh- Nieuw Borgvliet. 11 nov.: Zierikzee-RKDVC; Hal- steren-Burgh. 18 nov.: Heusden-Zierikzee; Burgh vrij. 25 nov.: Zierikzee-Dongen; Kaaise Boys-Burgh. 2 dec.: Virtus-Zierikzee; Burgh- SC Gastel. 9 dec.: De Schutters-Zierikzee; Burgh-DHV. 16 dec.: Zierikzee-HERO; NSV- Burgh. 23 dec.: Zierikzee-VES '35; DEVO- Burgh. Een Japanse natuurkundige, Misjimoera, heeft medegedeeld, dat de opbrengst van rijstplanten uit zaad dat blootgesteld is geweest aan straling van de atoombomont ploffing boven Nagasaki in 1945, minder groot is dan van normale rijstplanten. FEUILLETON Juist toen hij terug wilde lopen naar de dichtstbijzijnde woning, waarbij hij een schuur had gezien, waarin wellicht een schop zou staan, hoorde hij het geluid van voetstappen. Hij maakte zich ach ter het struikgewas zo klein moge lijk en aangezien zijn ogen goed aan de duisternis gewend waren, her kende hij de twee mannen, die ar riveerden als zijn tegenstanders. Ze hadden rubberlaarzen over hun broek aan en droegen elk 'n schop. Zo, de heren gingen dus graven, dacht Pluimers grimmig. Goed zo, jongens, ga je gang maar. Dat be spaart mij tenminste heel wat werk. Doen jullie de vuile arbeid maar voor mij en als de kist eenmaal bo ven is, dan komt Pluimers voor de dag. Voorzichtig verwijderde hij zich en haalde een mes uit zijn zak. Van één der bomen sneed hij een stevige tak, deed de bladeren er af en hiermee gewapend kwam hij weer terug.in zijn schuilplaats, die op slechts enkele meters afstand van de twee mannen was, die in middels ijverig aan het graven wa ren gegaan. Pluimers was ten volle gecon centreerd op wat er gebeurde. Af en toe flitste het licht van een zak lantaarn op en dan zag hij, dat zijn tegenstanders geleidelijk aan die per gingen. Totdat de aap bereikt was. Nu was voor hem het ogenblijc aangebroken, om handelend op te treden. Heel voorzichtig kwam hij te voorschijn, de stok stevig in zijn knuisten, en voetje voor voetje na derde hij de gegraven kuil, cn zorg vuldig oplettend, dat geen gebroken takken of iets anders zijn sluipen konden verraden. Maar de anderen waren te zeer verdiept in hun werk, dat ze daarop letten. Toen de kist op de begane grond was getild, sloeg Pluimers toe. Hard en meedogenloos. In enkele seconden was het gebeurd. Zijn te genstanders lagen, wellicht met in geslagen schedels, op de bodem van de kuil en Pluimers was meester op het terrein. Hij nam de zaklan taarn, die uit één hunner handen was gevallen en bezag met bege rige blikken de inhoud van de kist. Ook dat klopte. Makkie was in ieder geval een man van zijn woord geweest. Uit het vestzakje van Sweers haalde hij het sleuteltje van de auto, want hij begreep best, dat de heren de wagen in de buurt zou den hebben. Daarna nam hij de kist met de kostbare inhoud op zijn schouders en verdween tussen de donkere bomen, zich geen moment om zijn slachtoffers bekommerend. Tien minuten later werd er een motor aangeslagen en vertrok er een auto met onbekende bestem ming. HOOFDSTUK 11 Als een rat in de val Dat, wat wij stervelingen ge woonlijk als het toeval betitelen, speelt dikwijls een min of meer be langrijke rol in het leven. Zo was het bijvoorbeeld geheel geen toe val toen een door Laurens Jans- zoon Koster uit de schors van 58 een boom gesneden letter in het zand viel. En dat hij zo op het idee kwam, om nu maar eens de boekdrukkunst, waarop de mens heid nu al zo lang wachtte, uit te vinden. Dit had wel degelijk een bestemming. En zo was het daar om ook geen bloot toeval, dat Plui mers des morgens met een boertje uit Stroe was meegereden naar de viersprong door de dorpelingen in de wijde omtrek gewoon hotel Zon dag genoemd. Dit boertje had na melijk familie in Garderen en om dat het die avond mooi weer was, zei hij tegen zijn vrouw, dat hij nog even op de „fiets noar Gaar der" ging om te informeren, wan neer de dorsmachine beschikbaar zou zijn. Hij wilde dit jaar, als het kon, maar zo vroeg mogelijk dor sen. Derhalve was het zo beschikt, dat dit boertje juist op het moment dat Pluimers met de zware kist met kostbare inhoud het bospad kwam aflopen en deze zijn schreden naai de auto richtte, die langs de weg verborgen stond, onze vriend uit Stroe zich achter zijn pet krabde en zichzelf in gedachten afvroeg: „Waor heb ik joe meer ezien, kèltjen?" Na even nagedacht te hebben kwam hij tot de con clusie, dat deze man, met de kist op zijn nek, die zo schichtig links en rechts keek, identiek was met zijn passagier van diezelfde mor gen. Toen vertrouwde hij de man al niet helemaal (wie is er al op zo'n onmogelijk uur langs een nog on mogelijker weg op de been, zoge naamd op weg naar zijn werk, zon der de naam van zijn baas te we- tenl) en nu nog minder. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5