SIERAAD Gorssel sloot adoptie van de gemeente Bruinisse af met opening nieuwe muziektent De kabinetsformatie STAD EN PROVINCIE „Banden die buiten adoptie uit zijn gegaan..." Na de ramp werd veelsoortige hulp verleend (Van onze redakteur) In het centrum van Bruinisse staat een - men mag wel zeggen- re volutionaire muziektent, gelet op de vorm en de acustische kwaliteit. Deze tent staat er als symbool van de voortreffelijke hulp die de ge meente Bruinisse na de ramp mocht ontvangen van Gorssel, de inwoners waarvan er in geslaagd zyn diepe zin en inhoud te geven aan het adoptie-begrip. Er zyn vriendschapsbanden gelegd, er zijn allerlei vormen van hulpverlening geweest en zaterdag vond dan de officiële adoptie een waardige en uitbundig feestelijke afsluiting met de over dracht van de nieuwe muziektent, waarvoor Gorssel een deel der gelden bijeenbracht. De gemeenteraad van Gorssel, onder leiding van burgemeester Tate, de leden van de adoptiecommissie, het muziekkorps „Kunstmin" en de Gorssclse boerendansers waren naar „Bru" gekomen en zy zyn daar ontvangen met een hartelijkheid en gulheid, waarvan de inwoners van het oost-Duivelandse vissersdorp het geheim kennen. De feestelijkheid, gevoed door zoveel elementen, kreeg vooral een krachtige impuls door de gezamenlijke mosselmaaltijd in de verschillende gebouwen (het ge zelschap was groot), waaraan het kostelijke zeebanket uit de Greve- iingen by duizenden is verdwenen in de magen van Nederlanders die voorheen praktisch nog nimmer een vleugje zeewind in de neusgaten hebben gehad. Maar mossels lusten ze daar. Reken maar. Tevoren moest intussen een be langrijk officieel programma wor den afgewerkt, dat zich afspeelde voor een carré aan de voet van de glanzend nieuwe muziektent. De gasten hadden hier ops toelen plaats genomen. De tamboers van „Kunst min" stonden stram in de houding opgesteld voor de tent, terwijl het korps - voor de officiële overdracht de tent bezette maar voorlopig nog schuil ging achter een reusachtige de ruimte afsluitende vlag. Voor de tent hadden ook de mannen van „Nu met Hope", in hun keurig ge sneden blauwe uniformen een plaatsje gevonden. Het beeld werd voltooid door een spreekgestoelte. Rond het carré stond rijen dik het publiek te wachten op de komende gebeurtenissen. Burgemeester Michaëlis opende de rij van sprekers en sprak een hartelijk welkom, rechtstreeks uit het hart, tot de gasten uit Gorssel, de gemeente waaraan Bruinisse zo veel heeft te danken. De burge meester kon als grote bijzonderheid constateren, dat de zonloze zomer zich voor het feestelijk gebeuren van de afsluiting der adoptie, zich over Bruinisse had ontfermd. De zon scheen dan ook van een bijna wolkeloze hemel. De burgemeester ging daarop terug naar de donkere rampdagen van 1953 en het onver vangbare leed dat hierdoor werd toegebracht. Door veel leed heen evenwel begon het besef te groeien van het saamhorigheidsgevoel, dat in ons volk ontwaakte. Reeds spoe dig berichtte Gorssel dat de raad van die gemeente had besloten Bruinisse te adopteren. Er was toen wederzijds nog geen besef van het geen adoptie van gemeenten eigen lijk inhield. Contact was niet zo ge makkelijk te krijgen, maar uiter aard werd bericht dat de adoptie zeer gaarne werd aanvaard. Spr. is later op bezoek geweest te Gorssel en het eerste bezoek van de Gorsselse delegatie vond plaats op een tijdstip waarop Bruinisse nog onder water stond. De delegatie was tegenwoordig op de eerste raadsvergadering, gehouden in Het Veerhuis, een vergadering die op alle aanwezigen een diepe indruk heeft gemaakt door de bijzondere omstandigheden, waaronder zij plaats vond. Aan het slot werd „een kreeftje gedaan", hetgeen toen ook al dadelijk een eigen karakter gaf aan het wederzijds contact. Hulp is nadien uit Gorssel geko men in velerlei vormen. Eerst kwa men er hulpkrachten in de vorm van landbouwjongeren, die hielpen binnenhalen wat er van de boerde rijen nog te halen was. De landbou wers zijn hiervoor zeer dankbaar geweest. Daarna kwamen in opeenvolging verschillende ploegen, die hielpen bij het schoonmaken van de droog gevallen huizen. Met behulp van de brandweer konden de schoon maakploegen veel goeds verrichten. Praktisch was ook de hulp aan de middenstand, die geholpen werd met allerlei „klein gerief". Gorssel ging toen sokken breien, omdat juist warme wollen sokken zo'bij zonder van pas kwamen bij het ge bruik van laarzen. Andere hulp Hulp werd verleend bij de tot standkoming van de nieuwe kleu terschool, terwijl ook bijzonder op prijs gesteld is de kinderuitwisse ling, waartoe Gorssel het initiatief nam. Hierdoor konden Bruse kin deren, gespeend aan groen in de natuur, volop genieten van de bos sen. Op een dag is een grote opleg ger vol kleren, afkomstig uit Gors sel, Bruinisse komen binnen rijden. De kleren waren reeds gesorteerd, hetgeen de distributie vergemak kelijkte. Verschillende malen zijn ook Bruse delegaties naar Gorssel ge gaan, o.m. bij de opening van het nieuwe gemeentehuis in de adop tiegemeente. Tenslotte werd het startkapitaal geschonken voor de bouw van een nieuwe muziektent. „Het is een zeer mooie tent", aldus de burgemeester, die de Gorsselse architekt Sobel prees voor het door hem gemaakte ontwerp. Spr. hoopte dat zijn gemeente hieraan zeer veel genoegen zal beleven. Spr. wees tenslotte op de persoonlijke ban den, die binnen het raam van de adoptie zijn gelegd. Deze banden zullen bestendigd blijven, ook al is de adoptie straks officieel afgelo pen. Met een enkel woord herinner de de burgemeester nog aan de moeilijkheden, die Bruinisse te wachten staan door het Deltaplan, waarna hij de gemeente Gorssel een goede toekomst toewenste. Symbool van het herstel Burgemeester Tate van Gorssel, met zijn echtgenote aanwezig, be antwoordde de toespraak van zijn Bruse collega. Spr. achtte het een voorrecht dat hij de opening van de nieuwe muziektent mag verrich ten en wees op het bijzondere van de „invasie" uit Gorssel, die reeds wekenlang tevoren door betrokke nen is besproken. De oproep om hierheen te komen bij gelegenheid van de afsluiting der adoptie is met enthousiasme ontvangen, aldus spr., die de muziektent een symbool van het herstel noemde. Als men aan dergelijke bouwsels toekomt, is dit een bewijs dat het met ur gentere objecten al een eind in or de is, aldus spr. Hij noemde Brui nisse onherkenbaar veranderd, in vergelijking met de tijd van de eerste kennismaking. Spr. had met eigen ogen gezien hoe er hier in de donkerste dagen na de ramp is ge werkt en toonde zich zeer dank baar, dat er thans weer een vro lijk en welvarend Bruinisse bestaat waarop hij een hartelijk „proficiat" uitbracht. Ook burgemeester Tate herinnerde aan de bijzondere raadszitting (de eerste na de ramp in „Het Veerhuis"), waarop een sfeer heerste, die zich wel uitzon derlijk moeilijk laat beschrijven. Hij had toen de inwoners leren ken nen als mensen „die de kat eerst eens uit de boom kijken". Maar - zo liet spr. er op volgen - in de Achterhoek zijn ze ook zo, zodat het niet vreemd aandeed. Spr. wees er op hoe de gegroei de banden, feitelijk buiten iedere vorm van adoptie zijn uitgegaan, want nauw was het contact tussen de verschillende families en perso nen. Ook wij kenden voorheen de konsekwenties van de adoptie niet, aldus spr., maar de „kleine mate riële hulp" werd aangevuld met wederzijdse hartelijkheid en vrien delijkheid. Zijn we er in geslaagd dit op te brengen, dan heeft de adoptiegedachte beantwoord aan hetgeen wij er oorspronkelijk van hadden gedacht. Spr. was er van overtuigd, dat de gegroeide vriend schap in de toekomst nog verder zal uitdijen en wijzend op het beter begrip en juist die vriendschap, concludeerde de burgemeester „het is goed geweest". Spr. overhandigde daarop zijn Bruse collega een enveloppe met een bedrag van 2.000, geschonken door de Gorsselaren als aanvullend bedrag op de kosten van de nieu we muziektent. Geassisteerd door twee kinderen van burgemeester Michaëlis trok burgemeester Tate hierop het dun doek weg, dat de muziektent af sloot, daarmede de officiële ope ning verrichtend. Na een roffel van het tamboer- corps, ontblootten allen het hoofd en speelde „Kunstmin" een plech tig Wilhelmus. Burgemeester Mi chaëlis dankte hierna de firma's Deurloo, Kesteloo en Jumelet voor de keurige verzorging van de tent, die op tijd klaar is gekomen. De heer Deurloo dankte voor de op dracht en feliciteerde de gemeente met de nieuwe aanwinst. De direc teur van „Nu met Hope", de heer H. J. Hage, herinnerde aan de vroe gere muziekpodia, die met allerlei primitieve middelen werden opge richt. Spr. bracht zijn warme dank uit aan alle medewerkers bij de totstandkoming van de nieuwe tent. Spr. hoopte dat door de aan wist van de nieuwe tent het cul turele leven in de gemeente op ho ger peil zal worden gebracht. Hij dacht in dit verband ook aan de zangvereniging, uitwisselingscon certen enz. Wat de prestaties be treft van het muziekcorps wees spr. op het inspirerend voorbeeld van „Kunstmin" te Gorssel. De voorzitter van de vissersver eniging „Algemeen Vissersbelang" de heer D. de Koning, releveerde de ramptijd en sprak zijn innige vreugde er over uit dat de vloot toen gespaard bleef. Maar de toe komst is onzeker geworden door het Deltaplan. Spr. zei: „geef ons een goede dijk en laat zee-arm wat zee-arm is". Tot slot sprak de architect de heer Sobel, die de opdracht voor de nieuwe tent vererend noemde en de uitvoering als prettig karak teriseerde. Muzikale wandeling Bruinisse was hierna getuige van een muzikale wandeling door de gemeente, waaraan het tamboer korps en de harmonie „Kunstmin" deelnamen en verder „Nu met Ho pe", en de Gorsselse boerendan sers. In de stoet liepen mee de bei de burgemeesters en de verschil lende Gorsselse en Bruse autoritei ten. Het dreunend onweer van de marsmuziek weerklonk door het dorp en overal stroomden de men sen toe, om het fraaie schouwspel gade te slaan. Het verdere avond programma bestond uit de geza menlijke mosselmaaltijd, het op treden van „Kunstmin" en de boe rendansers. Aan het slot van de avond bood burgemeester Michaëlis de voorzitter van „Kunstmin" een herinneringsmedaille aan en dat was dan het slot van een prachtig geslaagde dag. Op het avondpro gramma komen wij nog nader terug. De informateur prof. mr. de Gaay Fortjman heeft hedenochtend een bezc ek gebracht aan minister Staf. De woordvoerder gaf te kennen, dat de oriënterende faze in de werkzaamheden van de informa teur) thans voorbij is. Desgevraagd verklaarde de woordvoerder, dat prof. de Gaay Fortman zich er niet over heeft uitgelaten of een spoe dige ontwikeling is te wachten. Gisteren heeft de informateur geen bezoeken afgelegd of ontvan gen. Wel heeft hij enige telefoni sche gesprekken in verband met zijn taak gevoerd. gedaan moest worden bij de oefe ningen en de lessen. Tot grote vreugde van de heer Kooman werd tijdens de wedstrijden van deze zo mer te Renesse een mooi resultaat bereikt. Beide sprekers spraken de hoop uit dat het korps een com mandant zal mogen krijgen, die zal werken met hetzelfde enthousiasme als de heer Kooman. De scheidende commandant kreeg tot slot vele goede wensen voor de toekomst en men sprak de hoop uit dat hij in zijn nieuwe woonplaats opgenomen zal worden in de brand weerkringen aldaar. Wijziging Grondwet afgekondigd Hedenmorgen vond te Zierikzee een zeldzaam voorkomende ge beurtenis plaats. In het openbaar werd nl. afgekondigd de wijziging van de grondwet. Nadat deze was aangekondigd door de loko-burge- meester A. M. den Boer werden de verschillende artikelen voorgelezen door de heer H. E. S. Sinck. Een klein aantal belangstellenden was hierbij tegenwoordig. De jeugd was vertegenwoordigd door een aantal lyceïsten o.l.v. de rector dr. J. J. Westendorp Boerma en de do cente mej. Oudemans. De opening van het mossel- en oesterseizoen Tot onze .spijt hebben wij ver zuimd te vermelden, dat ook Brui nisse behoorde tot de delegaties, die vorige week bij de officiële opening van het mossel- en oester seizoen te Yerseke producten heeft aangeboden aan Pieter Cornelis- zoon, de oude kastelein, die nog eens een kijkje kwam nemen om te zien hoe de schelpdierencultuur in de provincie zich heeft ontwikkeld. De Bru 8 was hierbij vertegenwoor digd. De schaal met oesters en mos sels werd aangeboden door Willy de Waal. Cobi Hogerheijde en Cees Jumelet. Met deze handeling de monstreerde Bruinisse andermaal te behoren tot de gemeenten, die zo bijzonder veel belang hebben bij de Zeeuwse schelpdierencultuur. Het plan bestond te Bruinisse om een spandoek mee te voeren, waar op stond geschreven: „Dubbele tar ra, Deltaplandaar worden wij niet beter van". Van de zijde van het comité „Zeeland Presenteert" werd wellicht gewezen op het pro vocerend karakter hiervan, zodat dit gebaar achterwege bleef. Tij dens de officiële afsluiting van de adoptie door Gorssel zaterdag jl. evenwel, was het doek gespannen op één der gepavoiseerde schepen, die de haven een feestelijke aan blik gaven. NOORDWELLE Afscheid commandant vrijwillige brandweer Tijdens een enigszins feestelijke bijeenkomst alhier in café Lokker van der Zande, heeft de comman dant van de vrijwillige brandweer, de heer J. W. Kooman, wegens ver huizing naar eldere, afscheid ge nomen van zijn manschappen. Tijdens een kort overzicht liet de heer Kooman de afgelopen periode de revue passeren. Herinneringen werden opgehaald aan de gehouden oefeningen, de lessen en de bespre kingen. Reeds eerder had de scheidende commandant afscheid genomen van burgemeester mr. G. F. Lunsingh Tonckens, die het vertrek van de heer Kooman voor de brandweer ten zeerste betreurde. Aan het eind van de avond dankte de oud-commandant de manschappen voor de prettige wijze waarop altijd is samengewerkt en hij sprak de hoop uit dat de goede geest in het korps gehandhaafd zal mogen blijven. Voor de toe komst wenste de heer Kooman de brandweer van Noordwelle een eigen brandspuit toe. Namens de brandweer spraken de heren Hendrikse en Zevering. Zij brachten de heer Kooman dank voor de prettige manier van sa menwerken en voor het vele werk dat deze voor het korps heeft ver zet. Hij wist de mannen altijd te inspireren en te laten doen wat „DE GOUDSCHATTEN VAN BAGDAD' 12. Als de roeiers, met inspanning van al hun krachten voort- zwoegen in de richting van de omgeslagen tweemaster, stoot één hunner plotseling een kreet van ontzetting uit, terwijl hij zijn hand afwerend voor het gezicht werpt. „Een zeemeermin 1 Mogen de goden ons bijstaan!' 'schreeuwt hij hees. „Terug, heer Aram, terug! Gooi om dat roer, voor we allen in de diepte getrokken worden!" Aram verbleekte van schrik, als ook hij de roerloze vrouwenge stalte op de schuimende watervlakte ziet drijven, slechts enkele meters van de sloep vandaan! Hij kent het ingewortelde bijgeloof, dat iedere sterveling, die een meermin aanschouwt, gedoemd is de dood in de golven te vinden. De ogen dar roeiers sperren zich in panische angst, als de jonge ridder hen bezwerend toeroept: „Blijft kalm, mannen, het is slechts een meisje,! een drenkelinge van het schip. Ik moet haar redden!" En, de daad bij het woord voegend laat Aram de roerpen los en duikt met een koene sprong in de schuimende golven! Bekendmaking Het hoofd van het gemeentebe stuur van Zierikzee maakt bekend, dat door Gedeputeerde Staten van Zeeland goedkeuring is verleend aan het besluit van de raad dier gemeente, van 26 juni 1956, no. 10, tot vaststelling van een bijzonder voorgevelrooilijnvoorschrift voor de percelen, kadastraal bekend ge meente Zierikzee, sectie A, num mers 1410, 1491, 2495, 2496 en 2498, gelegen aan de zuidzijde van het gedeelte van de Watermolen, tus sen de Hem en de Verrenieuw- straat. De aandacht wordt gevestigd op artikel 11, lid 3, van de Woningwet, krachtens hetwelk belanghebben den binnen 30 dagen, te rekenen van de dagtekening dezer kennis geving, van vorenbedoelde goed keuring bij de Kroon voorziening kunnen vragen. Zierikzee, 10 september 1956. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, A. M. DEN BOER, lo. MARKTBERICHTEN E ie r prijzen V.E.C.E. In de week van 3 sept. tot 8 sept. heeft de V.E.C.E., Coöp. In- en Ver koopcentrale voor Eieren uitbe taald aan pluimveehouders f 2,41 per kilogram. Veemarkt ROTTERDAM, 10 sept. Aanvoer 1503 stuks vee, t.w.: 955 vette koeien en ossen en 548 varkens. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 3,00-3,15, f 2,75-3,00, f 2,60- 2,75, varkens (levend gew.) f 2,f~ 2,04-2,00. Vette koeien en ossen: aanvoer iets minder, handel kalm, prijzen als vorige week dinsdag. Varkens: aanvoer kleiner, handel vlug, prij zen hoger, enkele prima's boven notering. SPORT H.L.O. Door de volgende leden van de G.V. „Rust Roest" te Zierikzee werden de H.L.O.-proeven afgelegd Voor de vierde maal door de da mes Ineke Lakké en Jannie Stout- jesdijk. Het derdegraadsdiploma werd be haald door mej. Gusta Blommaert. Voor de tweede maal werd aan de eisen voldaan door de dames Willy de Graaf, Ria Meerdink, Jo- zien Capelle, Dientje Schults, Tan- ny Beeke en Leni Meerdink en door de heren Kees Knuist, Triest de Jonge en Tom de Jong. Het vierdegraadsdiploma werd behaald door mej. Irene Jurgen en door de heren Jan Bienefelt, Appie Bienefelt, Nico de Jonge en Piet bij de Vaate. Verder werd het tweedegraads- diploma behaald door de heer G. B. Moermond te Zierikzee. Voor de vierde maal werden de proeven afgelegd door mej. J. F. M. van de Stolpe te Ouwerkerk en de heer W. J. de Keijzer te Schud- debeurs. Het derdegraadsdiploma werd behaald door mej. J. C. Stins te Nieuwerkerk en de heer M. C. Prummel te Renesse. Het vierdegraadsdiploma behaal den mej. L. Hoogenboom te Dui- vendijke, mej. N. Visser te Zierik zee en de heer A. Heering te Zie rikzee. ADVERTENTIES Met blijdschap geven wij ken nis van de geboorte van onze zoon en ons broertje PETER J. J. VAN ALMKERK W. VAN ALMKERK- VAN PUTTEN JEANNETTE CORA BRAM Noordgouwe, 9 september 1956 Ring A 7 Op donderdag 13 sept. X a.s. hopen onze geliefde .j. Y ouders en grootouders: *t* X C. HILLEBRAND Y L. HILLEBRAND- .V BLANKERT X de dag te herdenken Y waarop zij vóór 40 jaar Y X in het huwelijk zijn ge- X Y treden. *t* X Dat zij nog lang ge- Y spaart} mogen blijven is *j* X de wens van hun dank- X Y bare kinderen, behuwd- v en kleinkinderen, Zonnemaire, 10 sept. '56 *t* Dijkhuisjes B 151 'K* -X' 'X- -j Heden overleed, zacht en kalm, onze lieve moeder, behuwd-, groot- en over grootmoeder en zuster JOHANNA JACOBA HANSE echtgenote van wijlen Cornelis Akkerdaas in de ouderdom van 86 jaar Renesse, 9 september 1956 A. P. AKKERDAAS C. M. AKKERDAAS- BAKKER Kloetinge: S. P. BEIJE-AKKERDAAS W. P. BEIJE Renesse: A. HANSE Klein- en achterklein kinderen Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank voor de vele blijken van belangstelling bij onze 60-jarige echtvereniging ontvangen. G. VAN MAANEN C. VAN MAANEN-DE LOOZE Zierikzee, Roode Dorp Mede namens zijn vrouw be tuigt ondergetekende zijn dank voor de attenties op zijn 80ste verjaardag. P. VAN DONGE Brouwershaven Dit is zeer belangrijk Dames I Wat moet u weten alvorens u uit al die goede naaimachines de beste koopt? Dit vertellen de heer Wilbrink en zijn medewerkers u vak kundig en aan de hand van de grote sortering, puttend uit een ruime ervaring. De speciaalzaak G. J. WIEBRINK Korte St.-Janstr. 4, Tel. 228, Zzee. Ithulll kuntuwgeld niet beter besteden!! dan door het kopen van een aardig GOUD, ZILVER of DOUBLÉ Ook in Fantasie bijoux ontvingen wij een ge heel NIEUWE collectie Komt U eens kijken bij Havenplein 1 - Zierikzee Telefoon 255 Wij zijn tijdens de kermis iedere avond geopend

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 3