Laatste besprekingen in Cairo op niets uitgelopen DE ZIERIKZEESCHE COURANT SOLDATEN MET KARABIJNEN GEWAPEND PATROUILLEREN IN DE KLAS BONN RICHT ZICH MET EEN NOTA TOT DE GROTE VIER INZAKE HERENIGING Siamese tweeling in midden-Java STAD EN PROVINCIE Mossels en oesters zijn zeer rijk aan minerale bestanddelen en eiwitten Voor kennl^eflog #*nfenómrn. MAANDAG 10 SEPTEMBER 1956 Sc'Cf. VVrt'l. zierikzeescheBnieuwsboI I Inwer ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: WAARIN OPGENOMEN m ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) I 1,- per stuk. 1797-1889 InwenJiW REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochlman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Het rassenprobleem in Amerika Autoriteiten zetten gelijkstelling door De bevelhebber van de nationale garde in Sturgis, adjudant-generaal Williams, heeft van de gouverneur van de staat Kentucky, Chandler, de bevoegdheid gekregen de uit zonderingstoestand af te kondigen, indien zulks met het oog op relle tjes in verband met de toelating van negerkinderen op de middel bare school van Sturgis noodzake lijk mocht worden. Leden van de nationale garde en de politie van Kentucky staan pa raat voor een krachtmeting met blanken, die zouden trachten te verhinderen dat negen negerscho lieren de school bezoeken De autoriteiten beschikken over inlichtingen, dat een duizendtal blanken een actie bij de school zal ontketenen. Vrijdagmorgen waren voor de middelbare school achttien politie wagens opgesteld. Militairen met machinegeweren vormden een cor don om het gebouw, terwijl in de gangen en de klassen werd gepa trouilleerd door met karabijnen uit geruste soldaten. Congres van het Britse vakverbond Als gevolg van het gevaar voor werkloosheid in een deel van de Britse industrie, in het hijzonder in de au'co-industrie, heeft het con gres van het Britse vakverbond te Brighton een resolutie aangenomen waarin wordt aangedrongen op een arbeidsweek van 40 uur. De leiders van "het vakverbond hadden zich tegen deze resolutie gekeerd. Vertegenwoordigers van 4.209.000 vakbondsleden spraken zich voor de resolutie uit, verte genwoordigers van 3.683.000 leden stemden tegen. Een resolutie, waarin wordt aan gedrongen op terugtrekking van de Britse troepen van Cyprus, werd met een grote meerderheid door het congres verworpen. Melaatsheid en haar bestrijding Er zijn op het ogenblik naar schatting tien tot twaalf miljoen melaatsen in de wereld, aldus wordt vermeld in een rapport van de wereldgezondheidsorganisatie over de behandeling van melaats heid door middel van synthetische medicamenten, die sulfoon bevat ten. Deze geneesmiddelen zijn, aldus het rapport, betrekkelijk goedkoop en gemakkelijk toe te dienen in de vorm van tabletten of injecties. De behandeling geeft de lijder onmid dellijk verlichting en in het meren deel van de gevallen kan men in twee of drie jaar het verdwijnen van de ziekteverschijnselen con stateren. Te Clintpn, in de staat Tennes see, waar de nationale garde vorige week de orde heeft hersteld, is een hulppolitiekorps opgericht om aan alle eventualiteiten het hoofd te kunnen bieden als de nationale garde zal zijn teruggetrokken. Verscheidene ouders te Clinton hebben verklaard hun kinderen niet naar de gemengde school te durven zenden uit vrees voor wraak van de negerhaters. Men had hen gedreigd met het opblazen van hun huis als zij hun kinderen naar school zouden zenden. Liefdesbrieven uit de j lucht Vliegtuigen van de Britse luchtmacht hebben vrijdag liefdesbrieven uitgeworpen I van een op Malakka gevan- gen genomen opstandelinge, Soei Moei, aan haar min- naar, die nog als rebel in het oerwoud huist. Regerings- ambtenaren zeiden, dat bij de brieven foto's van de vrouw waren gevoegd. In de 1 brieven wordt er bij haar minnaar op aangedrongen uit het oerwoud te komen 1 en zich bij haar te voegen. 1 Honderden afschriften van 1 de brief zijn uitgeworpen 1 boven de Maleise staat Ne- 1 gri Sembilan. 's-GRAVENHAGE. Dinsdag 11 september zal in Apeldoorn de ge nerale synode van de Chr. Gere formeerde kerken worden gehou den. Deze zal door ds. H. J. Vlema namens de roepende kerk van Apeldoorn worden geopend. De sy node bestaat uit 48 leden. De par ticuliere synodes van het noorden, het zuiden, het oosten en het wes ten des lands vaardigen namelijk ieder zes predikanten en een even groot aantal ouderlingen af. Vorige week donderdag heeft H.K.H. Prinses Beatrix een bezoek ge bracht aan het congres over menselijke verhoudingen dat momenteel lè Nijmegen wordt gehouden. - Op de foto ziet men H.K.H. de Prinses in gesprek met mej. Pecson, een afgevaardigde van de Philippijnen, na afloop van één van de sectie-vergaderingen die zij bijwoonde. Ongeveer tien Zuidslavische loodsen zullen naar Egypte gaan om dienst te doen in het Suezka- naal. Dit is door het Zuidslavische persbureau Tan jog meegedeeld. Menzies „Toestand zeer e'rriStig" \Gezamenlijk slotcommuniqué uitgegeven De voorzitter van de vijf-Iandencommlssie van de Londense Suez- ïonferentie, premier Menzies, heeft zondagavond na zjjn laatste onder- ïoud met president Nasser verklaard, dat de toestand „zeer zeer ern stig" is. Menzies zei, dat er geen meningsverschil in zijn commissie is geweest. Hij zei nog nooit in zo'n eensgezinde commissie te hebben gezeten. Hjj en de vier andere vertegenwoordigers hebben geen grief jegens de Egyptische regering. Zjj waren, naar hij zei, zeer hoffelijk oejegend. De commissie had de kern van haar standpunt en antwoorden op vragen van de Egyptische president neergelegd in een memorandum, flat bjj de president werd ingediend. Dit was gedaan om nodeloze jedachtenwisselingem van beide zijden te voorkomen. Na ontvangst van dit memorandum maakte president Nasser zijn standpunt bekend. Het vraagstuk van de Duitse eenheid Grote veiligheidsgaranties voor de Sowjet-Unie De west-Duitse bondsregering heeft een nota gezonden aan de Grote Vier, inzake de hereniging van de beide delen van Duitsland. In deze nota wordt gerept van vei ligheidsgaranties, die de Russen be geren bjj een hereniging van het land en die wellicht bevredigd kunnen worden door instelling van een gedemilitairiseerde zóne langs de oostgrens van het verenigd Duitsland, als het verenigde Duits land uit vrije wil zou besluiten lid te worden van de westelijke ver dedigingsorganisatie. Dit voorstel, aldus de nota, die vrijdag in Bonn is gepubliceerd, stemt volledig overeen met het voorstel dat de westelijke ministers van Buitenlandse Zaken vorig jaar oktober deden op de viermogend- hedenconferentie in Genève. De regering in Bonn „betreurt ten zeerste, dat er tot op heden geen diepgaande bespreking van dit belangrijke voorstel" is geweest. Zij is bereid elk ander bruikbaar voorstel voor een veiligheidsstelsel te overwegen, mits het van het be gin af gebaseerd is op deelneming van een herenigd Duitsland. West- Duitsland kan niet akkoord gaan met een veiligheidsstelsel waarbij oost- en west-Duitsland afzonder lijk betrokken zijn, doch dit is de enige voorwaarde die het voor on derhandelingen over deze kwestie stelt. De bondsregering verklaart op nieuw, dat de regering van een her enigd Duitsland niet van te voren verplicht moet zijn tot een bond genootschap. Zij moet zelf op de mocratische wijze beslissen. West-Duitsland wenst evenwel geen nieuwe viermogendhedencon- ferentie alvorens in normaal diplo matiek overleg een kans geschapen is dat de conferentie kan slagen. De nota is voornamelijk gericht aan Moskou en ter informatie ge zonden aan Londen, Parijs en Washington. In de nota's aan het Westen wordt voorts verklaard, dat bij besprekingen met Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten gelukkig reeds overeenstemming is bereikt. Diepgaand overleg met Moskou over de hereniging van Duitsland is echter nog niet ge pleegd. President Nasser en de commis- sie-Menzies hebben zondagavond een gemeenschappelijk slotcom muniqué van hun besprekingen uitgegeven. In dit communiqué wordt slechts gezegd, dat vertegenwoordigers van Australië, Ethiopië, Perzië, de Ver enigde Staten en Zweden van 3 tot 9 september besprekingen heb ben gevoerd met president Nasser van Egypte. De commissie had de voorstellen van achttien landen van de Londense Suezconferentie uiteengezet, terwijl haar het stand punt van de Egyptische regering is medegedeeld. Het communiqué eindigt aldus: „De besprekingen zijn op openhar tige en informele wijze gevoerd. De commissie zal uit Cairo vertrekken en verslag uitbrengen aan haar op drachtgevers over de uitslag van haar besprekingen". Verklaring van Nasser President Nasser heeft in een zondagavond te Cairo gepubliceer de brief aan de voorzitter van de vijflandencommissie, premier Men zies, verklaard, dat het moeilijk is iets te vinden, dat voor het Egyp tische volk provocerender is dan het plan van de achttien landen tot internationaal beheer van het Suez- kanaal. Volgens Nasser wordt mét het plan beoogd het Suezkanaal uit handen van Egypte te pemen en in andere handen te leggen. Een der gelijke maatregel zou een bron zijn van „wrijving, geschillen en voort durende strijd". „Met andere woor den, het zou niet het einde, maar het begin van de moeilijkheden zijn". Verder wordt in Nassers brief gezegd, dat de regering in haar be leid inzake het Suezkanaal de vol gende punten in acht neemt: 1. Vrije vaart door het kanaal zon der bevoorrechting of benade ling van bepaalde landen. 2. Ontwikkeling van het kanaal om het geschikt te maken voor de scheepvaart in de toekomst. 3. Vaststelling «Van rechtvaardige tolgelden en andere lasten en 4. Technische doelmatigheid van het kanaal. De Egyptische president spreekt de hoop uit, dat het kanaal uit de politieke sfeer zal komen en „in plaats van een bron van geschillen te zijn, weer zal worden tot een schakel van samenwerking tussen, wederzijds voordeel en beter be grip tussen de volkeren van de aarde". Het kan niet ernstig worden be twist, aldus de president in zijn brief aan Menzies, die zondag aan laatstgenoemde ter hand werd ge steld, dat de Egyptische regering ten volle gerechtigd is tot naasting van de Suezkanaaimaatschappij. Volgens uit Semarang ontvangen berichten, is in Wranggen, een dorpje in midden-Java, een Siame se tweeling geboren. De kinderen, twee meisjes, zijn ter hoogte van de maagstreek, over een lengte van zéven centimeter aan elkaar ge groeid. Volgens de berichten zou den de moeder en de tweeling het goed maken. Medici in Semarang bestuderen thans de mogelijkheid om door operatief ingrijpen de kin deren van elkaar te scheiden. 1De lagere lonen in de Sow jet-Unie zullen met ingang van één januari a.s. worden verhoogd tot 300 500 roebel per maand, aldus meldt radio-Moskou, die een des betreffend decreet van de minis terraad, het centrale comité der communistische partij en de cen trale raad van het vakverbond be kend maakt. Kinderboekenweek 1956 Op woensdagmiddag 31 oktober zal in het nieuwe De La Mar-thea- ter te Amsterdam de tweede Ne derlandse kinderboekenweek wor den geopend met een voorstelling door het Nieuwe Jeugdtoneel o.l.v. Erik Vos van „Reinaert de vos" van Manuël van Loggem. Bovendien zal op deze middag het „kinderboek 1956" worden be kroond, dat wordt aangewezen door een jury, ingesteld door de Com missie voor de collectieve propa ganda van het Nederlandse boek en bestaande uit mej. M. Bruijn, mevr. Rie van Rossum, pater H. Helmer C.S.S.R. en de heren D. L. Daalder en H. G. Hoekstra. Een Britse militair is gewond doordat bij Zakaki, drie of vier ki lometer van de havenstad Limassol een mijn onder de vrachtauto tot ontploffing kwam. In de ommuurde binnenstad van Nicosia werd een Grieks-Cypriotische horlogemaker doodgeschoten. Dit was de eerste moord op een Griekse Cyprioot se dert de beëindiging van de wapen stilstand van de Eoka tien dagen eerder. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Waarvoor leven we, als we t leven niet gemakkelijker en prettiger voor elkaar maken? ZIERIKZEE Sociëteit „De Vereniging" Wij vernemen van bestuurszijde, dat geruchten als zou het voorne men bestaan de Sociëteit „De Ver eniging" op te heffen van alle grond zijn ontbloot. Volgende week zal wel een vergadering worden gehouden, waarop enkele belangrij ke bestuursvoorstellen aan de orde komen, maar over opheffing zal zeer zeker niet worden gesproken. RENESSE Nieuwe instrumenten voor fanfarekorps De heer W. Hoogerhuis, bestuurs lid van het fanfarecorps „Luctor et Emergo" heeft - uit eigen middelen - een nieuwe schuiftrombone (een unikum op het eiland) aangekocht. Men kan dit kostbaar instrument beschouwen als het eerste van de zeven en twintig benodigde nieuwe, waarop „Luctor et Emergo" zo dringend zit te wachten. De schuif trombone is bestemd voor de eer ste trombonist van het gezelschap. Onnodig te zeggen dat vooral bin nen de kring van het korps deze geste op zeer hoge prijs is gesteld. BROUWERSHAVEN Vergadering gemeenteraad Heden (maandag)avond komt de raad der gemeente Brouwershaven in openbare vergadering bijeen. De te behandelen agendapunten zijn: Afkondiging van de grondwetsher ziening; vaststellen 9e wijziging der begroting 1956; verlenen premie in gevolge premieregeling woningver betering en -splitsing; intrekking algemeen kasgeldleningsbesluit d.d. 4 okt. 1955; wijziging raadsbesluit d.d. 11 juli 1956 inzake gesloten ver klaring in éénrichtingverkeer van de Noordstraat; Verlenen subsidie aan de stichting „Zeeuws Studie fonds". NOORDWELLE De reizende bibliotheek Ook dit jaar is weer een kist met boeken van de Reizende Biblio theek in deze gemeente aangeko men. De kist bevat een honderdtal mooie boeken, waaronder veertig jeugdboeken. De uitreiking zal ge schieden op vrijdagen van 15 tot 15.30 uur. Ook dit seizoen heeft de heer Zevering zich hiermede belast. Opening mossel- en oesterseizoen De „korte voedselketen" verklaart alles (Van onze redakteur) Op de verleden week gehouden vis sersdag - waarmee de officiële ope ning van het oester- en mosselsei zoen - is o.m. het woord gevoerd door dr. P. Korringa, bioloog bü het Rijksinstituut voor Vissertfonder- zoek, die er op wees hoe oesters en mossels in staat zjjn zeewater te filtreren, zodat ook het allerklein ste plantaardige planktonorganisme wordt gevangen. De kustwateren en zee-armen zijn bijzonder rijk aan microsco pisch kleine plantaardige organis men, die met behulp van zonne- energie, in het water opgelost kool zuurgas en voedingszouten, eiwit ten, vetten, koolhydraten, vitami nen en andere organische stoffen kunnen maken. Na voortplanting en ontwikkeling van de oester te hebben behandeld, wees dr. Kor ringa er op dat kwaliteit en kwan titeit van het aanwezige plankton bepalen of het een matig, een goed of een zeer goed oesterjaar zal worden. De topkwaliteit wordt be reikt in november en december. De oester behoeft geen voorbehande ling in de keuken te ondergaan. De ongekookte eiwitten zijn licht ver teerbaar. De oester is vitaminen- rijk. Ook de mossel is rijk aan ei witten, dierlijk zetmeel en mine ralen. Reeds in maart of april be reidt de mossel zich op de voort planting voor en reeds in de voor zomer worden de eieren gelegd. Bij miljoenen tegelijk worden ze aan het zeewater toevertrouwd. Her stel van de geleden verliezen aan lichaamsbouwstoffen mag reeds in de volle zomer worden verwacht, maar het tempo zal van plaats tot plaats belangrijk kunnen verschil len. Als regel geldt, dat de eerste consumptiemosselen worden aan gevoerd, als de haver „belt". Maar pas in september en oktober draait het mosselseizoen op volle toeren. Sedert de tweede helft van de vorige eeuw hebben oestercultuur en mosselteelt de plaats ingenomen van de oude vrije visserij. De na tuurlijke rijkdom bleek veel groter te zijn dan de vroegere opbrengst van de vrije visserij deed vermoe den. De vruchtbaarheid van de Zeeuwse wateren bleek zo groot te zijn, dat de oesterproduktie onge straft verdertigvoudigd kon wor den. Nederland produceert vrijwel jaar op jaar 50 miljoen kg. mosse len en is daarmede de eerste pro ducent van de gehele wereld. Spr. vervolgde: In feite be rust het succes van de oester- en mosselcultuur niet alleen op de voortreffelijke natuurlijke gesteld heid van de Zeeuwse wateren, de Oosterschelde in het bijzonder, en op de vakkennis en ondernemings geest van de schelpdierenkwekers, maar ook op de korte voedselketen, rechtstreeks van het kleincellige plantaardige plankton naar het hoogwaardige eiwit van mossel en oester, zonder tussenschakels, dus vrijwel zonder verliezen aan ma terie en zonder dat onkruiden met het leeuwenaandeel schoot gaan".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1