BEQ De herverkaveling in Zeeland overschaduwt cultuurtechnisch werk STAD EN PROVINCIE U kant niet alles weten 36.800 hektare Provinciaal Bestuur wil drastische concentratie waterschappen Verschenen is het jaarverslag 1955 van de Centrale Cultuurtechnische Commissie, de Cultuurtechnische Dienst, de Herverkavelingscommissie Zeeland, de Herverkavelingscommissie Walcheren en de Stichting tot het beheren van Landbouwgronden. Uit het overzicht dat wordt ge geven over de provincie Zeeland blijkt dat (uiteraard) de herverka veling Zeeland met 36.800 ha. en de herverkaveling Walcheren met 15.000 ha. de grootste projekten zijn. Het cultuurtechnische werk in het overige deel van Zeeland wordt dan ook door deze herverkavelings- werken overschaduwd. Hier komt dan nog bij, aldus het verslag, dat na het gereedkomen van de her- verkavelingswerken, de provincie Zeeland relatief in het cultuurtech nische vlak ten opzichte van an dere provincies een zekere voor sprong heeft gekregen. Alhoewel het besef aanwezig is, dat voor het overige ruilverkavelingsbehoeftige deel van Zeeland, met een opper vlakte van 50.000 ha., een aanpak in de stijl van de herverkaveling Zeeland en Walcheren moet worden nagestreefd, is dus de urgentie ten opzichte van andere gebieden in het land nog niet zeker. Momenteel is de situatie zo, al dus wordt verder medegedeeld, dat buiten de herverkavelingen voor 11 complexen met tezamen bijna 18.500 ha. ruilverkaveling is aan gevraagd. Tot stand is gekomen 2.000 ha. Bij de voorbereiding van de ruil verkaveling kan overal met vrucht gebruik gemaakt worden van de ervaring die op het punt van sa menwerking met de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst in de her verkavelingen is opgedaan. In verband met het Deltaplan wordt medegedeeld dat de Com missi e voor Waterbeheersing en Ontzilting nuttig onderzoek ver richtte inzake wateroverlast, ver droging, verzilting, infiltratie en beregening. Als toekomstige taak dient zich aan de kwantificering van het uit het Zeeuwse meer (40 duizend ha.) benodigde zoet water. Naast de vijf grote waterschap pen (w.ö. Schouwen en de Vier Bannen van Duivéland) telt Zee land nog 252 waterschappen. Het Provinciaal Bestuur bèoogt op kor te termijn op dit punt een dras tische concentratie. Dit kan de voorbereiding en uitvoering, het beheer en onderhoud van de cul tuurtechnische waterbeheersings- werken slechts ten goede komen. Als voorbeeld van een urgent geval van concentratie van water schappen haalt het verslag dan aan de verbetering van de waterbe heersing op Noord-Beveland. Deze verbetering dient gelijktijdig met de uitvoering van het Drie-eilan- denplan te geschieden. Wanneer van te voren met 26 waterschap pen over de verbeteringsplannen overleg moet worden gepleegd, wordt een gelijktijdige uitvoering onmogelijk. Het cultuurtechnische werk Bij de uitvoering van de werk zaamheden (egaliseren, draineren, graven van kavelsloten, herstel van vernielde gronden) deden zich wei nig problemen voor. Medegedeeld wordt dat de verwerking van grote hoeveelheden opgespoeld zand op Schouwen-Duiveland werd beëin digd. Een oppervlakte van onge veer 150 hectare, waarvan de bouw- voor is afgeslagen, krijgt een nieuw kleidek, waarvoor de klei verkre gen werd uit een nieuw gegraven havencomplex bij Rotterdam. Deze Rotterdamse klei is met grote aken naar Schouwen-Duiveland ge bracht en vandaar met vrachtauto's verder getransporteerd. Het Natio- ZIERIKZEE Algemene bestuursvergadering „Waterschap Schouwen" Maandag 17 september a.s. komt het bestuur van het Waterschap Schouwen in 's Landskamer te Zie- rikzee in vergadering bijeen onder voorzitterschap van de voorzitter, de heer J. Klompe. De agenda bevat 24 punten, o m. vindt de installatie der herbenoem de hoofd-ingelanden plaats en de beëdiging en installatie van de be noemde hoofd-ingeland de heer P. Hoogenboom. Een zevental ingeko men stukken worden behandeld en verschillende mededelingen o.a. in zake plannen Langendijk, plannen Zuidhoek en inzake delingsdijk, worden gedaan. Aan de orde zijn voorts voorstel len van het dagelijks bestuur tot verkoop van de sloót langs de Grachtweg aan de gemeente Zie- rikzee, 33 c.a. van perceel Dui- vendijke A 903 aan de gemeente Duivendijke, benevens verkoop van een (verlaten) waterleiding aan de gemeente Kerkwerve. Het dagelijks bestuur doet voor stel tot verstrekking van een uit kering ineens van 3 pet. over 1955 aan het waterschapspersoneel. Ver der komt aan de orde de benoe ming van leden stembureau 1957. Ambonezen keren terug Donderdagmiddag is per „Wil lem Ruys" de eerste groep Am bonezen vertrokken die de wens te kennen had gegeven naar Indone sië terug te keren. In het kamp „De Golflinks" te Arnhem verblijft thans een andere groep Ambone zen, die eveneens naar Indonesië wensen te vertrekken. Over dit vertrek is evenwel nog geen be slissing genomen. naai Rampenfonds heeft voor dit objekt een grote gift verstrekt. De complexen, aldus wordt ver der gezegd, die tot dusverre zijn aangepakt, beslaan een oppervlakte van bijna 12.000 hectare, waarvan 8450 hectare moest worden bijge werkt. Hiervan is 90 gereed. Op Schouwen-Duiveland, zo gaat het verslag voort, waar het her stelwerk over het gehele eiland op vele plaatsen tegelijk advies vergde, ontbraken de rust en de tijd tot een diepgaand onderzoek van alle problemen. Veelal moest worden gesteund op de ervaringen die des tijds op Walcheren waren opge daan. Financiële aangelegenheden Het werk van de Herverkaveling Zeeland heeft een dergelijke om vang, dat zware eisen worden ge steld aan een goed financieel be heer. Gestreefd wordt naar een ef ficiënte snel-vverkende crediet-be- waking. In 1954 werd f 35 miljoen verwerkt (21 miljoen door C.D. en f 14 miljoen door Landbouwher- stel); in 1955 f 46 miljoen (45 mil joen door C.D. en f 1 miljoen door Landbouwherstel). Schrale handen voor het wassen of afwassen dienen te worden in gewreven met glycerine en kam- ferspiritus met een scheut won derolie. Een telefoontoestel moet af en toe ook eens een goede beurt heb ben. Men neemt hiervoor een prop watten en bevochtigt deze met enkele druppels benzine. Hiermede wrijft men het hele toestel in, ook hoor- en spreek- stuk. Vervolgens droogt men het toestel goed af en wrijft het daarna in met formaline. Uw toestel is dan bacterievrij. Aluminium ketels Worden mooi schoon, indien men deze poetst met een mengsel van gelijke de len sigarenas en zeep. De „R" is weer in de maand, laat vooral uw schoorsteen en-of ka chel nog eens goed nazien. Het bespaart u veel brandstof. Het branden van 2 kachels op één schoorsteenkanaal is verboden en tevens zeer gevaarlijk. Glas- en zilverwerk moet men nimmer laten opdrogen maar di rect na het afwassen afdrogen, het glimt mooier. Moet u andijvie een paar dagen bewaren, wikkel de kroppen dan in een stuk nat papier. Geef een bedpatiënt alleen ge kleurde zakdoeken. Deze zijn ge makkelijker terug te vinden dan witte. (Nadruk verboden). 's-GRAVENHAGE. Het ministe rie van Economische Zaken heeft een nieuwe opgave gepubliceerd van contracten, die door de mini steries van Oorlog en Marine wer den gesloten met Nederlandse en buitenlandse ondernemingen. Deze contracten hebben een gezamen lijke waarde van ruim 26 miljoen gulden. Een olifant met één slagtand is als benzine, wèl met een hoog octaangetal, maar zonder I.C.A* Alleen, de dikhuid verliest aan stootkracht en de benzine aan trekkracht! Vandaar dat steeds meer automobilisten bij de gele pomp met de blauwe schelp stoppen. Diar alleen tanken ze benzine, die naast hoog octaangetal óók I.C.A. biedt„SUPER SHELL". Alléén SHELL biedt U beide, êrt boog octaan én LC. A. Eén olie Zomer en winter perfecte smering en be scherming van uw automotor met „SHELL X-100" 10W/30, dè multigrade motorolie! Beroemde Datum - Raadsel - „R" - Legende - Anders - Gunnen en Praten Nu, zo ijlen we dan naar de be roemde datum dat na zeven uur de lamp op moet. 't Is echt gebeurd met alle vakanties. De Mientjes en de Jaantjes, de Jantjes en de Keesjes zijn weer naar school en dat is, oneerbiedig gezegd, maar voor velen zinvolle waarheid „een schoane opruuming". Een hele maand de „guust" over de vloer wil nogal wat zeggen. Het is echt alweer welletjes. Ja, en het badleven ligt ook echt achter de rug. Nou ja, „badleven", maar niet al te letterlijk nemen. Er was eens een tijd, dat het bad leven bestond uit ontkleden tot een zekere grens uiteraard (al bleek die grens in de loop der jaren aan fluk- tuaties onderhevig), maar nu bleek dit seizoen ineens alles anders. Het fjadkleden bestond uit bekleden, want met boufanten, shawls en zuidwesters kon men het aan de zeekust nog wel even uithouden. Hoe sommigen nog kans gezien hebben bruin ie worden is een raadsel dat de zomer ivel in haar koud en vochtig graf zal meenemen. Primitief en tegen beter weten in loerde Eilandman nog op een mooi weekeinde. Zo het eerst in september, men kan nooit weten nietwaar. Wie te Haamstede aan de vriendelijkste telefoonmeneer van de hele wereld om het weer bericht vraagt, hoort even later een juffrouw met een wat depressieve stem verkondigen, dat er vooral in het zuidwesten des lands weer buien werden verwacht en dat was (toen) net teveel. Zo is het allemaal als een nachtkaars uitgegaan. De „r" is in de maand, al zeven dagen lang en zo ijlen we weer maar door, regelrecht de appelzak in, met - dit als heel late troost - een kans op een uitzonderlijk war me oktobermaand. Deze legende heeft Eilandman zo vaak vernomen dat hij deze sproke hier maar door geeft. Het zou een (alweer heel la te) kans zijn om te ontdekken, hoe het geweest zou kunnen zijn. Maar vreemd genoeg, alles draait gewoon door. De jubilea dienden zich alweer aan, met die bekende rijke stroom van welsprekendheid, de Zeeuwse vissers lieten zien dat zij - en de mossels en oesters - er ook nog zijn en dat ze voor-den- hier-en-gunter helemaal geen be hoefte'hebben aan een dam dwars door de Schelde, die hun troetel kinderen vermoordt, collectes wor den gehouden, landbouwmachines gedemonstreerd, films worden ge draaid en op het politieke Plak zit hel ook alweer lang niet vlak. Eilandman heeft kort en goed het plan, Nasser een briefje te schrij- ven, met het verzoek of dat nu eens een keer niet anders kan dan met films over straatgevechten en meisjes die met Russische geweren schieten en dat allemaal om een lint water. Moet dat er nu ook jiog bij en is de honger in Pakistan en de rassenellende in Amerika, de verdronken roggevelden in. Gelder land en de vaderlandse kabinets crisis al niet erg genoeg. Zou er wel één Egyptenaar kunnen gelo ven, dat wij met z'n allen hem niet alles gunnen? Water voor zijn vel den, een strootje om te roken en veertien dagen per jaar in een huisje bij de pyramide van Cheops? Na de film Atilla, waarin Atilla heel woest en heel onverstandig en „DE GOUDSCHATTEN VAN BAGDAD" SPORT MOTORSPORT Laatste oriëntcringsrit m.c. „Sparta" Zondag 9 september a.s. organi seert de m.s. „Sparta" haar laatste orienteringsrit voor auto's, motoren en scooters. Deze laatste rit vormt een extra gekombineerde rit van oriëntering en vossejacht. Deze gaat over verharde wegen en moet met een gemiddelde snelheid van 36 km per uur verreden worden. Elke motorvoertuig-bezitter kan hieraan deelnemen. De start vindt plaats om 14.30 uur vanaf het „Huis van Nassau" te Zierikzee, waar men zich ook van te voren kan laten inschrijven. 's Avonds om 8 uur heeft de prijs uitreiking plaats. Na afloop hier van zal gedanst kunnen worden, waarbij attrakties zullen worden gegeven. Toegang gratis voor leden en donateurs van de m.c. „Sparta". Wetenschap en Techniek Snelle fototoestellen Te Londen zal ter gelegenheid van het derde internationale con gres over snelle fotografie, dat van 10 tot 15 september zal duren, een tentoonstelling van fotografische apparaten worden gehouden, waar camera's te zien zullen zijn, waar mee met een snelheid van miljoe nen opnamen per seconde kan worden gefotografeerd. 11. „Vooruit, roeiers, terug aan de riemen!" dondert Aram tot de mannen op de steiger. „Het schip is omgeslagen, we moeten trachten de koopman en zijn knecht te redden!" Zonder een woord van protest volgen Aram's dienaren het bevel van hun meester op en even later zwoegen de mannen weer tegen de aanstormende watermassa's in de richting waar het wrak in de golven verdwenen is. Met ware doodsverachting stuurt Aram de sloep tussen de klippen door en langzaam naderen zij de plaats des onheils. Aan dachtig tuurt Aram over de schuimende, kokende golven. Zijn scherpe blikken ontdekken al spoedig de kiel van de tweemaster in het woelende water. Maar wat hij niet opmerkt is de beweging loze gestalte van een beeldschoon meisje, dat met gesloten ogen op het wilde wateroppervlak drijft. Slachtoffers mijnramp begraven Te Marcinelle is donderdag een rouwdienst gecelebreerd voor 22 slachtoffers van de mijnramp. Het betrof twaalf Italianen, acht niet geïdentificeerde slachtoffers, een Rus en een Belg. De dienst werd onder anderen bijgewoond door twee Belgische ministers en de Italiaanse ambassadeur. De lijken werden in een ge meenschappelijk graf ter aarde be steld. Sof iet je uit Italië heelvoornaam, statig en slangachtig is en na het boek „Das Ende des Schreckens", dat de barbarij in Duitsland vlak voor de kapitulatie beschrijft, zou Eilandman president Nasser een avond mee willen nemen naar het dorpscafé te Scharendijke, naar het afgesloten Dijkwater en de Phoe- nixcaisson in de Gemene geul om eens ernstig te praten. Het zou toch móéten helpen! 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 6