DE ALGEMENE OUDERDOMSWET Setter Set Een wagenbestuurder erft een villa Wrijf Kou en Pijn 5 wij ouders j WERK HAAR NIET TEGEN MOCCONA ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1956 Bezwaar en beroep Het is ons bekend, dat wtf vele lezers een genoegen doen door hen zo volledig mogelijk op de hoogte te stellen met de gang van zaken zoals die is bepaald in de algemene ouderdomswet. Vooral nu de be lastingdienst is ingeschakeld, komen velen te zitten met moeilijkheden, die zU ook meermalen ondervinden als het belastingen betreft. Het kan voorkomen, dat men bezwaar heeft tegen de „aanslag" (der premie) en beroep wenst aan te tekenen. Hoe moet dan gehandeld worden? Voor de uitvoering van de wet is ook de Sociale Verzekerings bank ingeschakeld, zodat de weg die moet worden bewandeld niet steeds dezelfde is. Het kan natuurlijk gebeuren, dat een uitkering geheel of gedeelte lijk wordt geweigerd, in welk ge val men moet aankloppen bij de Sociale Verzekeringsbank of de Raad van Arbeid, indien de beslis sing van een dezer instellingen af komstig is. Hoger beroep kan wor den ingesteld bij de Centrale Raad van Beroep te Utrecht. Deze ge vallen hebben dus betrekking op de uitbetaling en het recht op ouder domspensioen en verder op die, waarbij schuldige nalatigheid om premie te betalen in het spel is. De termijn voor hoger beroep is ge steld op één maand. Het kan verder ook voorkomen, dat men de gevorderde premie te hoog vindt, hoe moet in dit geval gehandeld worden? Ingevolge artikel 42 lid 1 van be doelde wet heeft men dezelfde rechtsmiddelen als bij de inkom stenbelasting. Om te beginnen moet men dus binnen twee maanden na dagtekening van de aanslag een be- DE VEILIGHEID IN DE MIJNEN Gistermorgen is in Luxemburg de bijeenkomst van de minister raad der Europese gemeenschap voor Kolen en Staal begonnen, ter voorbereiding van een internatio nale conferentie voor de veiligheid in de mijnen. Van Nederlandse zijde wordt hieraan deelgenomen door minister Zijlstra. De ministerraad zal het doel dezer internationale conferentie, waarvoor het initiatief werd geno men door de hoge autoriteit van de E.G.K.S. na de mijnramp van Mar- cinelle, nauwkeurig moeten vast stellen. Volgens Agence France Presse zou er in de ministerraad verschil van mening bestaan. Italië zou namelijk voorstander zijn van supra-nationaal toezicht wat de veiligheid in de mijnen betreft, ter wijl de andere landen zich in dit opzicht meer gereserveerd zouden tonen. Tijdens een dinsdag gehouden bijeenkomst zouden België en Italië overeen zijn gekomen eenzelfde standpunt in te nemen. In juli kwamen ruim 6000 woningen gereed Volgens gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek zijn in juli 6.038 nieuwe woningen op geleverd. In dezelfde maand van het vorig jaar kwamen 5.576 wo ningen gereed. In de eerste zeven maanden van 1956 werden 34.441 woningen voltooid, tegen 29.347 in dezelfde periode van 1955. In de maand juli van de jaren 1945 t/m 1955 werden voltooid: 36 97, 997, 3083, 3256, 3707, 4807, 4995, 5585, 6247 en 5576 woningen. Gerekend tot en met juli 1956 zijn sedert mei 1956 474.320 nieuwe wo ningen opgeleverd. In juli 1956 werd een aanvang gemaakt met de bouw van 6427 woningen. Omdat er met meer wo ningen een aanvang werd gemaakt dan er gereed kwamen, steeg het aantal in uitvoering zijnde wonin gen opnieuw en wel tot 88.047 aan het eind van de maand juli 1956. Het is nog niet voorgekomen, dat zoveel woningen tegelijk in uit voering waren. In juli kwamen er in de provin cie Zeeland 115 woningen gereed. In deze provincie bedraagt het aan tal in de eerste zeven maanden van 1956 voltooide woningen 1085 stuks. Wet op strandvonderij wordt vereenvoudigd Door een aantal burgemeesters van kustgemeenten is aangedron gen op vereenvoudiging van de procedure, welke omtrent het be heer, de verkoop en de afgifte van strandgoederen krachtens de on derhavige wet dient te worden ge volgd. Sinds de totstandkoming van de wet op de strandvonderij in 1931 zijn hierin geen veranderingen ge bracht en het is sindsdien gebleken dat verschillende voorschriften slechts leiden tot onnodige forma liteiten en daardoor tot verhoging van de kosten, welke aan de be- redding van de aangespoelde za ken zijn verbonden. Bij de Tweede Kamer is nu een wetsontwerp tot wijzigingen van de wet op de strandvonderij ingediend, waardoor de gang van zaken eenvoudiger wordt. Ondermeer heeft eén der wijzi gingen van de wet ten doel tot een eenvoudiger procedure bij de ver koop van aan bederf onderhevige zaken te geraken. zwaarschrift indienen.bij de inspec teur der belastingen die de aanslag heeft opgelegd. Het kan zijn, dat men tevens be zwaar heeft tegen de aanslag van een over hetzelfde jaar opgelegde aanslag in de inkomstenbelasting, dan moeten tegen de belastingaan slag èn de premie-aanslag afzon derlijke bezwaarschriften worden ingediend. Zoals ook bij de belastingen het geval is, betekent een dergelijk be- z.waarschrift niet, dat men daar mede ook uitstel van betaling heeft! Premie-inhouding op het loon Indien de premie betrekking heeft op het loon, dan heeft men dezelfde rechtsmiddelen als gelden bij de loonbelasting. Men moet dan dus binnen één maand na de inhouding een be zwaarschrift indienen bij de in spectie der belastingen in wier rayon men woont (dus niet bij de werkgever). Ook hier geldt weer de bepaling, dat tegen ingehouden loonbelasting en tegen ingehouden premie afzon derlijk gereclameerd moet worden. De premie, die men voor de ouderdomswet, betalen moet, wordt afgeleid uit het fiscale inkomen of het fiscale loon. Men zal derhalve in de regel tegelijkertijd bezwaar hebben tegen beide inhoudingen. Nu is het zo, dat indien tegen bei de geprotesteerd wordt, eerst het bezwaar tegen de belastingaanslag wordt behandeld en zodra deze aanslag is afgehandeld pas de re clame tegen de premie-aanslag in ogenschouw wordt genomen. Is men het met de uitspraak te gen eerstgenoemde niet eens, dan kan men binnen één maand in be roep gaan bij de Raad van Beroep voor directe belastingen. Deze Raad van Beroep wordt binnen korte tijd omgezet in „belastingkamers bij de gerechtshoven". Is men het niet eens met deze Raad van Beroep, dan kan men cassatie aantekenen bij de Hoge Raad. Ook in dergelij ke gevallen doet de inspecteur der belastingen uitspraak op het bij hem ingekomen bezwaarschrift in zake premieheffing, zodra het fis cale inkomen nader is komen vast te staan. Men kan dan weer tegen deze uitspx-aak in beroep gaan, maar men kan dan daarbij niet meer stellen, dat het fiscale inkomen, als uVVgangspunt 'voor premieheffing onjuist is, aldus bepaalt art. 42 lid 4 der wet. (Nadruk verboden). Ingezonden mededeling weg met DAMPO LAND- EN TUINBOUW Indexcijfers van landbouwprijzen juli 1956 Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het al gemeen landbouwprijsindexcijfer (basis: 1949-'50—1952-'53 100) in juli 107 tegen 104 in juni en 95 in juli van het vorig jaar. Dit bete kent derhalve een toeneming van bijna 3 respectievelijk 12.5 pet. Het groepsindexcijfer voor ak- kerbouwprodukten vertoont met 120 een geringe daling t.o.v. juni (121). De aflopende oogst blijkt hier nauwelijks van invloed te zijn ge weest. Het cijfer ligt ruim 21 pet. boven dat van juli 1955 (99). Het groepsindexcijfer voor de veehouderijprodukten bedroeg 103 (juni 100). Deze stijging werd ver kregen doordat tegenover de ge daalde pi'ijzen voor rundvee en paarden hogere prijzen golden voor de ovei'ige veehouderijprodukten. Vergeleken met juli 1955 (94) ver toont het cijfer een toeneming van 9.5 procent. Het indexcijfer voor het totaal der kostenfactox-en bleef gelijk aan dat voor juni (121). Vergeleken met juli van het vorig jaar, toen het 115 bedroeg, is het met ruim 5 pet. toegenomen. Ingezonden nxededellnr. passend en verrassend elegant NYLONS In all* soorten «n maten verkrijgbaar bij: 'T WOLHUIS HANSMA Havenpark 11 - Telefoon 201 - Zierikzee Betty is 16 jaar en ze heeft een vriend. De jongen is 21 en meent het volkomen ernstig met Betty. Maar haar ouders willen niets van de omgang weten. „Men" heeft hen voor hem gewaarschuwd. Hij komt uit een ander milieu en wat zal die jongen later verdienen? Hij komt nu gauw uit dienst en voor die tijd zat hij maar op een klein kantoor tje. Kort en goed, zij hebben tegen Be1;ty gezegd, dat „die nonsens" uit moeten zijn. Het meisje voelt zich hevig gegriefd. Ze is toch geen kind meer, dat je eenvoudig iets verbieden kunt. Begrijpt dan nie mand, hoe serieus dit alles ge meend is? Op een avond is Betty naar een feestje geweest. Hans was er ook natuurlijk. Om half twaalf komt ze thuis in gezelschap van de jon gen en nog twee vriendinnetjes. Moeder doet de deur open en kijkt haar dochter aan met een blik, die vol boze beschuldiging zegt: „Zie ik je nu tóch weer met die vent". Dan raapt Betty wanhopig al haar moed bij elkaar en zegt bijna uitdagend: „Ik maak het toch niet uit met hem. En ik heb gezegd, dat ze best met me mee konden gaan en dat u nog wel een kopje koffie zou hebben". „Zij kunnen binnen komen", zegt moeder met een knik je naar de twee andere meisjes. „Maar je weet wat ik je gezegd heb, hém behoef je hier niet thuis te brengen". Wel het recht Wat gaat er in Betty om? Haar gezichtje trekt strak weg. Zonder een woord draait ze zich om en loopt de straat in. Met hun figuur verlegen volgen de anderen haar. „Die komt straks wel weer boven water", praat de moeder zich in. „Zoekt natuurlijk haar heil bij een van die vriendinnetjes". Inderdaad komt Betty na een uur weer thuis. Zonder groet loopt ze naar boven en dagenlang is er geen woord uit haar te krijgen. „Nou nog mooier" denkt de moedei'. „Ik heb toch zeker het recht mijn 16-jarige dochter te vertellen, hoe ik het hebben wil!" Ja moeder, dat recht hebt u. Maar u hebt er op een weinig pae- dagogische manier gebruik van ge maakt. Uw dochtertje kwam met de bewuste jongen thuis en wilde u dus niet bedriegen. Dat had u moeten begrijpen en waarderen. In plaats daarvan hebt u haar afge stoten. Als u haar die avond toege staan had de jongeman binnen te brengen, had u Betty voor u ge wonnen en zou u de weg gebaand hebben, om later rustig en redelijk met haar te praten. Uw kind re kende op u en u hebt haar in de steek gelaten. U dwong haar als het ware, met haar vriend naar het huis van een vriendinnetje te gaan. Dat moet haar wel het gevoel ge geven hebben, dat u de handen van haar aftrok en waar moet een meis je van 16 jaar, dat nog zo weinig weet in de eigen innerlijke roer selen dan heen, als ze niet bij haar moeder terecht kan? Niet de tact Wat gebeurd is, voelt zij als een onrechtvaardigheid, want zij heeft eerlijk tegenover u willen zijn en u hebt verzuimd, haar op te van gen. U hebt niet zuiver en tactvol gereageerd. Goed, u hebt het niet op die jon geman. Maar tenslotte alleen, om dat „men" iets over hem te zeg gen heeft. Al komt hij uit een an der milieu, daarom kan hij toch wel een flinke, oppassende jongen zijn. Dat zoudt u toch eerst eens moeten onderzoeken voor u klak keloos een oordeel velt. U bent bang, dat hij later niet genoeg zal verdienen. Maar in elk geval zou het billijk zijn, dat u hem tijd en gelegenheid geeft, om te tonen, wat hij waard is en of hij in de toe komst voor een vrouw kan zorgen. Er moeten nog heel wat jaartjes vei'lopen voor uw dochtertje aan trouwen behoeft te denken, niet waai'? Overigens is de enige manier om controle op deze omgang te kun nen oefenen en uw dochter niet tot stiekeme dingen te dwingen, de jongen bij u thuis te ontvangen. U zult er Betty's vertrouwen mee te rugwinnen, als u de jongelui toe staat, vriendschappelijk met elkaar om te gaan en elkaar beter te le ren kennen. Maar als u voortgaat met verbieden en trachten te ver hinderen, dan ben ik bang, dat u uw kind verliest en u zult boven dien precies het tegenovergestelde bereiken, van wat u beoogt. Marcelle. (Nadruk verboden). Ingezonden mededeling Zo maakt U in een handomdraai een lekker kopje koffie! eten roeren, en dan suiker en melk of koffiemelk naar smaak toevoegt» Siandaardbusjc *l()CCONA of potje 2.4S Groie bus 9.10 (140 koppen) Douwe Egberts oplosbare koffie SPROOKJESPRINSES ANNEKE ELRO BRENGT ASSEPOESTER TEN TONELE Twee voorstellingen op donderdag 13 september Van alle rollen die de sprookjesprinses Anneke Elro in de loop van haar carrièi'e peeld heeft, is die van As sepoester haar altijd het lief ste geweest. Niet dat zij an dere rollen niet graag speelt integendeel - maar Asse poester bood haar de meeste mogelijkheden voor het doen herleven van de klassieke sprookjes. Als bijzonderheid is te ver melden, dat zij uit België een aanbieding gekregen heeft om ook daar Assepoester te komen spelen, als gaste bij een zeer vooraanstaande to neelgroep. Zij heeft deze zo vererende opdracht aanvaard en zal dit najaar deze rol zo doende ook in België spelen. Ook haar gezelschap, het Rotterdams Kindertoneel, speelt dit sprookje graag, daar de andere rollen al even gelukkig ingedeeld zijn. Hier door is het geheel zo aan trekkelijk geworden, wat het steeds terugkerende succes voorstelling geheel verklaart. Willy Rijnvis is b.v. een prach tige oude Petemoei; de stiefmoeder van Assepoester is een glansrol van WUly Rotermundt, en de stiefzus ters, vooi-gesteld door Ida Bagger man en Baps de Winter, zijn zulke komische karikaturen, dat bij hun optreden de lachsalvo's niet van de lucht zijn. Als de vader van Asse poester geeft J. Eldering een boeiend en mooi samenspel te zien met zijn dochter. Hans Bolland is de Sprookjesprins, die Assepoester tot zijn Sprookjesprinses maakt! Over Anneke Elro, vooral stra lend in haar prachtige baltoilet, liet een zeer groot buitenlands tijd schrift zich opgetogen uit. Zelden, aldus dit blad, zagen wij een be tere vertolking van dit sprookje, nimmereen lievere verschij- der Anneke Elro als assepoester ning als Sprookjesprinses. Een zucht ging door de zaal toen Asse poester in haar prachtig statietoilet ten tonele verscheen. Enige weken geleden zijn nieuwe, speciaal hiertoe ontworpen, cos- tuums voor dit sprookje gemaakt. Vooral het spi-ookjescostuum van Anneke Elro is van waarlijk schit terende luister. De komende opvoeringen zijn dan niet alleen aan te bevelen aan de jeugd, ook volwassenen kunnen er een rijk genot aan beleven. Thans komt dit mooiste sprookje dus naar Zierikzee. Als bijzondei-- heid mogen wij nog vermelden dat dit de première betekent voor Zee land, waar deze opvoei'ing nog nim mer heeft plaatsgevonden. Er zullen twee voorstellingen plaatsvinden in de Concertzaal, op donderdag 13 september. STAD EN PROVINCIE BURGH De leesbibliotheek De leesbibliotheek hoopt a.s. za- tei'dag weer te beginnen. De uit leningen zijn van 4 tot 5 uur des middags. NOORDGOUWE 40 jaar bij „Con Amore" De heer P. Remeeus spontaan gehuldigd Geheel onverwachts marcheerde woensdagavond het fanfarekoi'ps ,Con Amore" onder de tonen van een pittige mars naar de woning van de heer R. Remeeus, om deze een serenade te brengen ter gele genheid van het feit dat hij deze dag gedurende 40 jaar als werkend lid zijn beste krachten aan het korps heeft gegeven. Dat de serenade spontaan en on verwachts geschiedde, blijkt wel uit het feit dat de jubilaris niet thuis aanwezig was. In allerijl werd hij met een auto opgehaald. De voorzitter van „Con Amore", de heer A. P. Kort, feliciteerde de heer Remeeus, die de ups en downs van de vei-eniging alle heeft mee gemaakt en altijd zijn steun aan het gezelschap heeft gegeven. Hij stelde hem als voorbeeld voor de gehele gemeente nu het - zoals be kend - niet al te best gaat met „Con Amore" en niet ieder die mee zou kunnen werken dit inderdaad ook doet. Namens de fanfare bood de voorzitter de jubilaris' een vul penhouder aan. Zeer onder de indruk dankte de heei- Remeeus en hij sprak de hoop uit nog lang lid'van „Con Amore" te mogen zijn. QÏTWERKERK Geslaagde oliebollen-middag De op maandag j.l. gehouden oliebollen dag ter versteviging van de kas der bejaardensociëteit, is uitstekend geslaagd. Een bedrag van f 200,86 kon aan de kas wor- den toegevoegd. Een woord van dank aan het damescomité en allen die tot het slagen van deze middag hebben meegewerkt, is zeker op zijn plaats. SIRJANSLAND Demonstratie met aardappelrooimachine Dat ook in onze gemeente de me chanisatie op het landbouwbedrijf zich steeds uitbreidt, blijkt wel uit het feit dat enige landbouwers, t.w. de hei-en Krabbe, van de Velde en Bolle, gezamenlijk een aardappel rooimachine hebben aangeschaft, die de aardappelen in zakken af levert. Dezer dagen vond met deze ma chine een demonstratie plaats op het aardappelveld van de heer L. Dorst m de Lageweg. Verschillende belangstellenden woonden de de monstratie bij. Het tijdstip was, ge zien de vele regens, wel wat on gunstig. Op het droge gedeelte van het terrein ging het behooi'lijk doch op het natte gedeelte was het re sultaat nihil. Wanneer de grond beslist droog is, kan men er van vei'zekei'd zijn dat de machine aan de gestelde eisen voldoet. Een militaire vrachtauto is gisternacht een paar kilometer ten nooi'den van Paphos op een mijn gereden. Een Britse militair wei'd bij de ontploffing gewond. FEUILLETON Pluimers vleide zich neer op de zachte mosgrond en voelde een be haaglijke rust over zich komen. De aap lag in ieder geval onbe- ï'oerd in de grond. Waarom zou hij zich zelf druk maken? De andere heren konden de kist wél opgraven en als het zover was, dat de aap bloot lag, zou hij wel ingrijpen. Hoe, dat wist hij nog niet op dit moment, maar tot nu toe was het hem altijd tamelijk voorspoedig gegaan in de wereld, behalve toen die ene keer. Maar dat was al weer zo lang geleden. Nee, er was wer kelijk geen reden om zichzelf be zorgd te maken over het feit, dat zijn tegenstanders nu ook over de complete tekening beschikten. Het was goed zo De vermoeidheid van de afgelo pen nacht begon zich te wreken en langzaam vielen zijn ogen dicht. Een poosje later vertolkte een re gelmatige ademhaling dat Pluimei's zijn schade van de afgelopen nacht inhaalde. Hoe lang hij geslapen had, wist hij niet, maar op een gegeven ogen blik werd hij met een schok wak ker. Drommels, hij had geslapen. Voorzichtig keek hij om zich heen, maar alles was nog even rustig als op het moment, dat hij hier aan geland wasrf En zelfs als Sweers en zijn maat 'terug gekomen waren, zouden ze hem nog niet gezien heb ben, of ze zouden speciaal gezocht moeten hebben. Voorzichtig duwde hij het stiuikgewas waar hij achter verborgen lag, wat op zij, zodat hij het gehele terrein nabij de holle boom kon overzien. Neen, er was niemand. Werktuigelijk keek hij op zijn horloge, maar dat ding wees nog steeds dezelfde tijd. O ja, dat ding was stil blijven staan. Vervelend, nu wist hij op geen uur na hoe laat of het was. Hij keek eens omhoog door het bladerdak heen naar de zon, en hij schatte het op een uur of twaalf. Overigens, zijn maag vertelde hem eveneens, dat het etenstijd was. Langzaam richtte hij zich op en overlegde bij zichzelf, wat hij zou gaan doen. In ieder geval moest hij wat te eten hebben. Maar wanneer zouden die Sweei's en zijn vriend weer komen? Of zouden ze naar Overveen teruggereden zijn om materialen te halen? Dit laatste kwam hem het waar schijnlijkste voor en daarom be sloot hij maar om voorlopig het veld te ruimen en wat te gaan eten. Hij aanvaardde de terugtocht naar het dorp, waar hij een gele genheid daarvoor had gezien. Dat risico moest hij maar lopen. Tevens zou hij dan wat brood meenemen voor de avond. In het dorp kon hij wat warm eten krijgen en de stevige boeren- kost smaakte hem best na de ups and downs van de laatste uren. Daarna kocht hij wat brood en liep voor de tweede maal naar de holle eik. Ditmaal wachtte hem een ver rassing. Er lag namelijk, vlak bij de eik, een paartje heerlijk verzon ken in een dolce far niente. Inwen dig vloekte Pluimers even over deze onwelkome bezoekers, maar achteraf bekeken vond hij het he lemaal niet zo erg, want zolang de jongelui er waren, zouden Sweers en zijn vriend wel geen spade in de grond zetten. Hij stelde zich ver dekt op in de nabijheid en haalde een Sigaar uit zijn koker, die hij opstak. Behaaglijk tegen'een boom geleund, tevreden over de gevulde maag, mijmerde hij over de dingen, die ongetwijfeld zouden komen. Opnieuw vielei) zijn ogen toe en zo versliep hij de rest van de mid dag.- Een gegichel deed hem wak ker worden. Hij keek eens naar de plek, waar het paartje te vrijen lag en zag, dat ze juist aan het op breken wax-en. Mooi dacht hij, nu hebben we de kust in ieder geval vrij. Toen ze weg waren besloot hij het vallen van de avond af te wachten. Wa ren Sweers en zijn kameraad er dan nog niet, dan zou hij wel er gens een spade achterover drukken en ging hij zelf zijn geluk beproe ven. Langzaam viel de schemering in en toen het volslagen donker was geworden, kwam hij tot de conclu sie, dat Sweers c.s. voorlopig niet kwam opdagen. In dit geval zou hij zelf aan de slag gaan. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5