DE ZIERIKZEESCHE COURANT BRITS PARLEMENT VAN VAKANTIE TERUGGEROEPEN Besprekingen in Cairo op dood spoor Ontvoerde baby dood aangetroffen Oud S.S.-officieren weer in dienst ONDERZOEK NAAR VOEDSELTOESTAND AMBONEZEN DRINGEND GEWENST Opening van mossel» en oesterseizoen ging gepaard met kleurig en uitbundig feest Negerhaters molesteerden schoolkinderen STAD EN PROVINCIE De prijsstop voor melk VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1956 ZIERIK7JISClli: tNIEUWSB ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15- cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Debat over <Ie Suezkwestie De Britse regering heeft besloten het parlement, dat tot 23 oktober op reces is, van vakantie terug te roepen voor een debat over de Suezkwestie. De vergadering is vastgesteld op woensdag 12 sept. De regering verwacht, dat de be sprekingen van de vijf-landencom- missie in Cairo met president Nas ser van Egypte dan achter de rug zullen zijn en premier Menzies, de voorzitter van de commissie, aan sir Anthony Eden verslag zal heb ben uitgebracht. De regering heeft Heden komt commissie weer bijeen In Cairo is donderdag medege deeld, dat de besprekingen tussen de vijf-landencommisie en presi dent Nasser over de Suezkwestie op een dood spoor zijn geraakt. Volgens diplomatieke kringen zijn beide partijen tijdens de vier be sprekingen in de afgelopen drie da gen niet nader tot elkaar gekomen. Woordvoerders uit deze kringen zeiden, dat premier Menzies, het hoofd van de commissie, en de an dere leden, tijdens gesprekken die in totaal zes uur duurden, de voor stellen van de 18 naties hadden uiteengezet aan president Nasser. Op zijn beurt had Nasser zich bepaald tot een uiteenzetting van het Egyptische standpunt en zich onthouden van commentaar op de voorstellen van de 18 naties. Er werd verder geen commentaar gegeven op het uitstel van de be sprekingen van minstens twee da gen. Volgens een woordvoerder van de commissie zullen de besprekin gen met Nasser zaterdag hei'vat worden. Op een vraag of die bespreking de laatste zal zijn, antwoordde hij, „dat weet ik niet, maar er is afge sproken dat er nog een bespreking tussen de commissie en president Nasser zal worden gehouden voor Menzies naar Londen vertrekt". Het Ijjkje van de zes weken oude Cynthia Ruotolo, die zaterdag j.I. werd ontvoerd toen haar moeder boodschappen deed in een winkel te Hampden, is donderdag gevon den in een meer, op ongeveer drie De politie liet verslaggevers niet toe tot het gebied waar het lijkje gevonden werd. Agenten van de federale recherche, plaatselijke en staatspolitie en honderden vrijwil ligers hadden het omliggende ge bied uitgekamd om het kind te kunnen vinden. Een vrachtauto met een lading van twaalf ton is donderdagavond in de Westduitse plaats Celle om geslagen en op een Zweedse per sonenauto terecht gekomen. Deze werd met de vier inzittenden, sa mengeperst tot een dikte van hoogstens 20 cm. In de wagen za ten twee mannen en twee kinderen. De vrouwen waren gaan winkelen. Zij vielen flauw toen zij zagen wat er gebeurd was. met het terugroepen van het par lement gewacht tot zij in staat zou zijn het resultaat van het overleg in Cairo bekend te maken. Het besluit om het parlement bij een te roepen is donderdagochtend genomen, nadat de minister van Euitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd verslag had uitgebracht over de Navo-vergadering in Parijs van woensdag, waarop hij het Britse standpunt uiteen had gezet. Voormalige officieren van de Waffen-S.S. tot en met een rang die overeenkomt met die van lui tenant-kolonel, kunnen thans toe treden tot het niemve west-Duitse leger, aldus een besluit van de commissie in Bonn, die de keuze van hoge officieren voor het west- Duitse leger controleert. Zij mogen echter geen misdaden of vergrijpen tegen de menselijk heid hebben begaan. Tot heden konden voormalige leden van de Waffen-S.S. slechts als soldaat dienst nemen in het nieuwe west-Duitse legex*. Volgens dit besluit zullen oud kolonels en generaals van de "Waf fen-S.S. n i e t in het west-Duitse leger opgenomen kunnen worden. In Franse militaire kringen op Cyprus is verklaard, dat het Fran se „Suez-garnizoen" op Cyprus on geveer 7.000 man sterk zal worden. Korte berichten uit het binnenland 's-GRAVENHAGE. Woensdag- ochtend is op de weg tussen Breda on Prinsenbeek een militaire jeep foor de gladheid van de weg in xen bocht geslipt en tegen een boom gebotst. Van de vier inzitten- ie militairen van de artillerie Ba- Jenschool te Breda werd dpi. kor poraal J. N. Noordewier uit Leens Gr.) gedood. De chauffeur, dpi. soldaat H. Polman uit Ouderkerk i.d. Amstel werd zwaar gewond. Hij werd opgenomen in het r.k. dekenhuis St. Ignatius in Breda. De twee andere inzittenden werden licht gewond. UTRECHT. In de nacht van dinsdag op woensdag is ingebro ken bij een kantoorboekhandel aan ie Amsterdamse straatweg in het /oormalige Zuilen. Er is voor een .vaarde van f 11.000 meegenomen, ).m. een kofferschrijfmachine, een •ekenmachine en 250 vulpenhou ders. Tevens wordt een klein geldsbedrag vermist. HAARLEM. De gezamenlijke broodbakkers in Haarlem en om geving hebben besloten wegens het stijgen van de prijzen der grond stoffen en de kosten de broodprijs met ingang van 10 september a.s. net een cent te verhogen. Deze verhoging geldt voor het witbrood 3n de luxe broodjes. De prijzen van bruinbrood en het zg. rege ringsbrood blijven onveranderd. URK. De 25-jarige J. van der Kolk uit Dalfsen, die een week van '.ijn vacantie op Urk doorbracht, is gistermorgen omstreeks zeven uur van een tractor met aanhang wagen gevallen en op slag gedood. De tractor met aanhangwagen werd gebruikt voor het overbren gen van vlas uit de polder naar de in de haven liggende schepen. Medisch rapport wijst het uit: Behuizing in kamp te Vught: mensonwaardig Op verzoek van de Stichting „Door de eeuwen trouw" hebben dokter W. A. Roessingh, dr. A. H. Wiebenga, internist en méj. II. A. Kenter, diëtiste (allen uit Eindho ven) een onderzoek ingesteld naar de medische toestanden en enige nauw daaraan verbonden facetten in het Ambonesc woonoord „Lu netten" te Vught (2.500 bewoners) en het strafkamp te Heythuösen. (Er zijn totaal circa 70 kampen met een totale bevolking van 17.000 per sonen). Aanleiding tot dit onderzoek was de verontrusting bij de Stichting over de consequenties van dg af kondiging der zgn. zelfverzorgings- regeling van 13 mei j.I. voor de Ambonezen in ons land. De Stich ting wilde een inzicht hebben in de mogelijke gevolgen op sociaal-me disch gebied, voortvloeiende uit deze situatie. In het rapport wordt door de sa menstellers bij de algemene con clusies t.a.v. de voedselvoorziening opgemerkt: De psychologische on voorbereide overgang naar de zelf- verzorging heeft het gemiddelde Ambonese gezin geplaatst, voor pro blemen van voedselinkoop en voed selbereiding, die de krachten in kennis en financiën vrijwel zeker te boven zullen gaan onder moei lijke omstandigheden zoals de win ter en ziekte. Maar zelfs reeds nu is ondervoeding te vrezen. Als advies wordt o.m. gegeven: Een onderzoek naar de voedings- ZEELAND PRESENTEERDE ZICH Ook de vissers van Schouwen-Duiveland waren present (Van onze redakteur) met de honderd, gul versierde vis sersschepen, waarvan er liefst 16 uit Bru kwamen en 5 uit Zierikzee. Energiek en overtuigend lieten de schippers hun ihotoren stampen en het zo bekende en vertrouwde ge luid dreef weg over de Schelde, die zich in zijn mooiste kleed had gestoken. De vlaggen, de vrolijke mensen op de schepen, het schuim- wit dat de vlijtige schx-oeven om hoog woelden overgoten met het zonlicht, dat telkens vanachter „ZEELAND PRESENTEERT" was de naam van het organiserend comité, dat van de opening van het oester- en mosselseizoen ditmaal een manifestatie heeft gemaakt, die Zeeland - en daarmede ook de vissersvloten van Bruinisse en Zierikzee - en de buitengewoon grote betekenis van de Zeeuwse schelpdierencultuur In het centrum der be langstelling heeft geplaatst. Een belangstelling zo groot, dat het wel- hoogoptorenende wolken omlaga :cj rr 4 .-•! i. j kwam schxeten, vox-mde een kleu- vavende Yerseke - centrum van deze specifiek Zeeuwse feestelgkheder - - - gonsde van het rumoer en de muziek, want het oester- en mossel- festyn is overstrooid met de pittige klanken van Yerseke's (fraai geüni formeerd) muziekkorps „Mozart", terwijl Schouwen-Duiveland waf vertegenwoordigd door „Nu met Hope", het (natuurlijk per mossel schip) aangevoerde korps uit Bruinisse. Sinds gisteren weet Nederland, dat de oester en de mossel op geer tafel mogen ontbreken en weet ons volk ook dat de Zeeuwse schelp dierencultuur van een nimmer weg te cijferen betekenis is, die mil joenen in het laadje brengt. De rijkelijk vertegenwoordigde vaderlandse pers, de reportagewagen van de Nederlandse Radio Unie en Polygoon Profilti zullen dit nieuws, ieder langs eigen kanalen, tot in alle hoeken van het land uitstrooien. Er is op deze zonnige en feeste lijke dag over het Deltaplan niet gesproken, maar al nam dan nie mand dit woord in de mond, daar zal h'et duidelijk zijn, dat onze pro vincie er behoefte aan had eens op overtuigende wijze te tonen, welke BAJONETTEN BAANDEN EEN WEG Met bajonetten, karabijnen en machinegeweren uitgeruste Ameri kaanse soldaten hebben donderdag ochtend te Sturgls, in de staat Ken tucky, een weg moeten banen door een opgewonden menigte van 500 blanken om negen negerkinderen te begeleiden naar de middelbare school van het stadje. Tot dusver was deze school al leen toegankelijk voor blanke leer lingen. Voor de school boden de blanken vijf minuten lang verzet. Vijf van hen werden gearresteerd. De sol daten waren Sturgis woensdag avond binnengetrokken. Langs de gehele weg van huis naar school werden de negerkin deren uitgejouwd. De soldaten grepen in, toen een aantal blanken trachtte^de jongens te mishandelen. Op de punt van de bajonet werd de menigte terug gedreven. Nadat de negerkinderen de school waren binnengegaan, omsingelden de militairen de school, terwijl er pantserwagens voor het gebouw werden opgesteld. De menigte spoorde blanke kin deren, die nadien bij de school kwam, aan, het gebouw niet bin nen te gaan. Onder gejuich van de betogers verlieten enkele blanke kinderen de school, onmiddellijk nadat de bel voor het begin der lessen had geluid. reusachtige belangen en waarden er op het spel staan. Die belangen la ten zich aflezen uit de cijferstatis- tieken en de waarden lieten zich op deze dag symboliseren in de vorstelijke stoet van rijkgepavoi- seerde vissex'sschepen, in het op het groene en woelige Scheldewater neeiiuimelende zonlicht en in de dik vlezige oesters en mossels, die op deze dag bij duizenden zijn ge- savoereerd. Yerseke klaarde op van deze dag. De vrouwen hadden er hun beste beuk voor aangedaan en het anders zo in groepjes en hokjes verdeelde volk toonde een eensgezindheid, die deed beseffen „ons aller belang ligt op het water". Honderden hel kleurige ballonnetjes trokken in de morgenuren hoog op tegen de hel blauwe lucht en spoedden zich op de vleugels van de wind naar verre streken, met de boodschap „Zee land presenteert"zijn kostelijk produkt, dat vooral in het binnen land nog wel grotere belangstelling verdient In dit opzicht kunnen wij een lesje leren van onze zuiderbu ren, de Belgen en Fransen, die we- 'en welk een kostelijke rijkdom aan mineralen en eiwitten in het Zeeuwse zeebanket is verstopt. Een vaartocht Magistraal hoogtepunt van de dag was dan verder de zeetocht ensymfonie, zoals alleen Zeeland lie bieden kan. Toen de (te kleine) haven van Zerseke weer volgepropt lag met schepen, was daar de deinende /olksmassa op de kade, die luide Pieter Coxmeliszoon en zijn echt genote verwelkomde, die omstuwd door zijn tx'awanten voor deze spe ciale gelegenheid naar Zeelands mossel- en oestercentrum was ge komen, om kennis te nemen van de vox-deringen, die de Zeeuwse cul tuur heeft gemaakt en zijn open lijke bewondering uit te spreken over de energie en ondernemings lust van de Zeeuwse kwekers, die het „in zijn tijd" (enkele eeuwen geleden) met magere wilde mosse len moesten doen en aan de grand- sexgneur de oester helemaal nog niet toekwamen. Vroeger en nu Het was de Commissaris der Ko ningin, Jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot in eigen persoon, die op deze oer-Zeeuwse dag Pieter Cox-- neliszoon, de uit vroeger tijden te ruggekeerde herbergier, in een geestig speechje te woord stond. De Commissaris, die even te voren een kostelijke vette oester was aange boden, dankte voor het smakelijke produkt en wees op de evoluties, die de mossel- en oestercultuur heeft doorgemaakt in de loop der tijden. Vroeger geen certificaten van onbesmetheid en geen stan- daardcapaciteitscijfers. De vader van een echte (enkele dagen gele den) geboren Pieter Corneliszoon werd bedacht met een zilveren rammelaar en een zilveren paple pel als cadeau van de Commissaris. De historische Pieter Corneliszoon had nog medegedeeld, dat volgend jaar ook Kaat Mossel op bezoek komt, hetgeen een begrijpelijk en thousiasme teweegbracht. De Commissaris nuttigde een oester, die hij zich wonderwel liet toestand der Ambonezen door een officiële commissie, samengesteld door de Nederlandse Voedingsraad, is dringend gewenst voor de aan staande winter, wil men niet even tueel geconfronteerd worden met het feit dat het Ambonese volk in ons land aan ondervoeding gaat lijden. Over de behuizing wordt o.a. ge zegd: De inrichting der keukens te Vught is onvoldoende en onoor deelkundig opgezet. De inrichting te Heijthuijsen is in dit opzicht re delijk. De behuizing te Vught vol doet in geen enkel opzicht aan de minimum eisen voor een mens waardig bestaan en is in hygiënisch opzicht ontoelaatbaar. Geadviseerd wordt een commissie van sociaal geneeskundigen en hygiënisten te vormen om objectief vast te stellen of het leven in de kampen aan menswaardige voorwaarden op dit gebied voldoet. Het Instituut voor Preventieve Geneeskunde zou zulks wellicht kunnen behartigen. De lijkschouwer, die het lijkje van de ontvoerde baby Cynthia Ruotolo ondex-zocht, heeft dondex-- dag verklaard, dat de baby voor zijn dood letsel was toegebracht. Hij zei voorts, dat hij de doodsoor zaak op dit ogenblik nog niet kan opgeven. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Vrouwen zijn gewoonlijk jonger dan mannen van de zelfde leeftijd. ZIERIKZEE Geslaogden E.H.B. O.-cursus Voor het te Zierikzee gehouden examen E.H.B.O. op 6 september jl. slaagden de hieronder genoemde kandidaten. De leursus werd geor ganiseerd door de afdeling Zierik zee van het Ned. Rode Kxnxis en stond onder leiding van dokter C. M. van Hoorn alhier. Alle elf kan didaten slaagden. Mevr. W. D. v. d. «Have, mej. M. G. Bi'ugmans, mej. M. Hamelink, mej. J. Hendrikse, mej. M. J. v. d. Sluis, mej. F. C. Versteeg, Zierik zee; mej. R. Padmos, Duivendijke; dhr. G. Moelijker, dhr. J. v. d. Houten, Zierikzee; dhr. A. Bil, dhr. P. J. Boot, K'erkwerve. BURGH Korfbalwedstrijd ten bate van het „Groene Kruis" Op zaterdag a.s. zal ten bate van het Groene Kruis een korfbalwed strijd gespeeld wox-den tussen een veteranen-12-tal en een combinatie van de sportvereniging „Burgh" te Burgh. Aanvang van de wedstrijd te 18.00 uur. Bij goed weer mag op een flinke publieke belangstel ling gerekend worden. Dokter L. J. Landeweer uit het west-Drentse dorpje Havelte heeft een opvouwbare fiets De dokter, die reeds jaren ervoer, dat op het platte land een auto niet altijd het beste vervoermiddel is om verafwonende patiënten te bereiken, schafte zich een opvouwbare tweewieler aan, waarmee hij niet alleen de eerste dokter in Nederland werd, die zich op een dergelijke wijze ging voortbewegen, maar waardoor hij tevens de belangstelling wekte van vele collega's, die dokter Landeweer dage lijks bellen of schrijven om inlichtingen. - De dokter geniet nu reeds de voordelen van zijn „vouwfiets" letterlijk in de praktijk; als de weg voor de auto te moeilijk wordt, dan komt de fiets uit de bagage-ruimte (boven) en gaat de tocht per fiets verder (onder). hem dit exemplaar aan en hij kon dit doen, daar de verschillende Zeeuwse deputaties tevoren hun kostelijke zeeprodukten hadden overhandigd. Zierikzee was hierbij vertegenwoordigd door Jacoba Schot en Christiaan Schot, die de fleurig opgemaakte schaal met een charmante buiging aan het histo rische echtpaar aanboden. Kox-t daarop weerklonken over het havènplateau de hoge stemmen van het Zuid-Bevelandse vrouwen koor, die het „Gij Zeeland zijt ons eigen land" wijd uitdroegen over land en zee. Zelden klonk het Zeeuwse volkslied zo overtuigend en was het zo ten volle op zijn plaats, want inderdaadZeeland presenteerde zich en het deed het smaken. Pieter Conrneliszoon bood goedl In de gistermiddag te 's-Graven- hage gehouden vergadering van het hoofdbestuur van het Bedinjfsschap detailhandel in melk- en zuivel- produkten heeft de heer S. van der Ploeg de gedachte geopperd, dat het dagelijks bestuur zich zal af vragen in hoeverre een advies kan worden uitgebracht tot opheffing van de px-ijsstop voor melk. De voorzittex-, de heer A. van Buuren, heeft toegezegd, dat het dagelijks bestuur deze gedachte in overwe ging zal nemen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1