Gorssel gaat de (succesvolle) adoptie actie voor Bruinisse afsluiten KANTONGERECHT - ZIERIKZEE Gorsselse boecendansers naar Schouwen-Duiveland Nieuwe muziektent zal worden overgedragen Zaterdag: 8 september wordt een belangrijke datum in de geschiedenis van Bruinisse. Op die dag zal de adoptie worden afgesloten met de officiële ingebruikstelling van de nieuwe - door de Gelderse gemeente Gorssel geschonken - muziektent, die tot in lengte van dagen een monument zal ztfn dat herinnert aan de offervaardigheid en de ge meenschapszin van landgenoten, die men voorheen niet kende, maar waarmede in tyden van nood hechte vriendschapsbanden ontstonden. Een muziektent was te Bruinisse gedurende 12 jaar een wens die niet in vervuiling kon gaan, wegens be rooide financiële omstandigheden van de gemeente. De oude muziek- kiosk, op de Dee, omstreeks 1925 opgericht, nadat het verlangen daartoe, mede door het 25-jarig be staan van „Nu Met Hope" opnieuw was opgeleefd, bleek niet op de juiste plaats te staan. De gure val winden die over de dijk en vanuit het park vrij spel hadden, maakten het concerteren op de tent alles behalve tot een genoegen. Zo werd de tent alleen bij zeer fraai zomer- weér gebruikt. In 1944 werd deze tent, van het bekende model, dat ook elders op het eiland wordt ge vonden, slachtoffer van het oor logsgeweld. De zaterdag in gebruik te nemen muziektent lijkt niets op de open lucht concertpodiums zoals wij die kennen. De ontwerper, ir. Sobel, gemeenteraadslid van Gorssel heeft getracht een kunstzinnig geheel te scheppen, dat niet alleen beant woordt aan strenge acustische eisen maar dat er ook voor zorgt dat de muzikanten volkomen tochtvrij hun nummer kunnen uitvoeren en in deze opzet is hij volledig geslaagd. Het concertpodium staat thans midden in de gemeente en een pas sende beplanting is aangebracht, waardoor een fraai. geheel is ver kregen. Folkloristische manifestaties Een goede gedachte is het onge twijfeld geweest de afsluiting van STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Sleuf gegraven in Ravenstraat Binnen het raam van het herstel der riolering is de Ravenstraat ge heel onbegaanbaar doordat een brede sleuf in de lengte van de straat wordt gegraven. Op bepaalde punten worden gemetselde riool- putten aangebracht. Een dezer da gen kwam de aannemer tot de on prettige ontdekking, dat een der bewoners in een dergelijke put de vuilnisemmer had geledigd, het geen uiteraard niet de bedoeling is. BROUWERSHAVEN Burg. stand en loop der bevol king over augustus 1956. Geboren: Pieter Philippus, z. van J. B. Bokelaar en J. v. d. Velde; Lena Cornelia, d. van J. Slager en W. Baljeu. Gehuwd: Matthijs Willemse en Anna J. Ringelberg te Brouwers haven. Overleden: Marinus de Jonge, 76 j., wedn. van Neeltje Deurwaar der. Ingekomen: M. Willemse uit Zie- rikzee. Vertrokken: C. Jansen naar Delf zijl; P. Buningh naar Delfzijl; C. Lij baart naar Uithoorn. SIRJANSLAND Kerkterrein wordt opgeknapt De werkzaamheden rondom de kerk, welke dit voorjaar reeds ten dele werden uitgevoerd, doch enige maanden moesten worden- onder broken, zijn thans energiek hervat. Metselaar de Gaay is bezig met het muurtje er omheen terwijl de fir ma Romijn te Zierikzee het geheel klaar maakt voor inzaai en beplan ting. Het ziet er nu wel naar uit dat binnen afzienbare tijd het beeld rondom de kerk heel wat fraaier zal zijn dan voorheen. SIRJANSLAND De vernieuwing van Dllingsweg Zoals gemeld is de Dillingsweg geheel vernieuwd. De weg moet nog slechts eenmaal worden ge teerd en met grind bestrooid, maar hij is inmiddels zover verhard, dat openstelling voor het verkeer mo gelijk werd. In vergelijking met de vroegere toestand is het weg- tracé hoger komen te liggen, ter wijl de weg ook praktisch rechtlij nig is geworden. Jammer genoeg evenwel is het resterende stuk tot aan de haven nog niet onderhanden genomen, evenmin als het gedeelte tot aan het dorp. Voor de bewo ners van de Staart is het derhalve nog een hele toer het dorp te be reiken. Wanneer het betreffende gedeelte zal zijn voltooid, betekent dit voor hen vooral de vervulling van een grote wens. de adoptie, die door ingebruikne ming van de muziektent een feit zal worden, te doen samengaan met een keur van culturele en folklo ristische manifestaties, zoals alleen de gemeente Gorssel die kan bie den. Gorssel toch beschikt over een muziekkorps dat uitkomt in de Vaandelafdeling, de hoogste graad die op het gebied van harmonie en fanfare is te bereiken. En dit korps .Kunstmin" zal zaterdag aanstaan de verschillende staaltjes van zijn kunnen ten beste geven. Daarnaast bezit Gorssel in zijn .Boerendansers" een team dat tot ver over de grenzen vermaardheid geniet. De Scandinavische landen en Engeland behoren tot streken waarnaar geregeld tournees wor den ondernomen, om niet te spre ken van de steden en dorpen in ons eigen vaderland, waar men regel matig deze oude folkloristische kunst, in oud Gelders kostuum, wenst te zien. Om ongeveer twee uur zal het uit ongeveer 200 personen bestaan de Gorsselse gezelschap op Brui nisse arriveren, onder de vrolijke tonen van „Kunstmin". In de „Poststraat" wordt dan de thee ge bruikt. Om 3 uur zal de muziek tent worden geopend waarbij eerst burgemeester Michaëlis en daarna mr, Tate, de laatste als burgemees ter van Gorssel, het woord zullen voeren. Om vier uur volgt een mu zikale omgang door het dorp die ongeveer een uur in beslag zal ne men. „Nu Met Hope" zal hier met „Kunstmin" en de Boerendansers acte de presence geven. Van 5 tot 7 uur zal men een gezamenlijke maaltijd houden in de beide Ver enigingsgebouwen, terwijl van 7 tot 10 uur de medewerkende ver enigingen in de nieuwe tent zullen optreden. Hierna zal de adoptie-aktie of ficieel worden gesloten. Tweetal Thoole vissers zocht visserij-politie niet aan de dijk Zware geldboete voor „heer in het verkeer" In een langdurige zitting heeft gisteren de kantonrechter mr. H. van der Belt, geldboetes variërende van f 5 tot f 100 opgelegd in een groot aantal zaken, voornamelijk verkeersdelikten betreffende. Het was al direkt raak in de eerst dienende zaak, waarin de 28-jarige kommissionair J. K., woonachtig te Kampen (afkomstig uit Bruinisse) werd veroordeeld tot f 100 subs. 20 dagen hechtenis. De ambtenaar van het O.M. had een geldboete ge- eist van f 100 subs. 20 dagen als mede 3 maanden voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid met een proeftijd van 2 jaar. Op 26 april van dit jaar had verd. een lijnbus van een vervoersmaat schappij opzettelijk de doorgang geweigerd op een opengebroken weggedeelte onder Nieuwerkerk. Hiertoe bracht hij zijn wagen tot stilstand en hij was later slechts door de te hulp geroepen politie te bewegen de weg vrij te maken. Aanleiding voor deze zonderlinge manier van handelen van K. was dat hij wel eens eventjes de bus chauffeur op zijn nummer wilde zetten. Ter verduidelijking dient dat het opgebroken weggedeelte aan beide zijden was voorzien van de gebruikelijke borden, één wacht - verbod en aan de andere zijde het bord dat vergunning geeft tot door rijden. Dit laatste bord stond aan de zijde van K., die hieruit de kon- klusie trok dat de bus die bijna het gehele opgebroken gedeelte was gepasseerd (K- was nog slechts een tweetal meters op het slechte stuk) maar terug moest manoeuvreren over de ijzeren rijplaten tot hij een uitholling had gevonden en dan K. gelegenheid kon geven door te rij den. Een drietal getuigen legde in deze zaak voor K. bezwarende ver klaringen af. Conform de eis werd M. S. F. te Zonnemaire veroordeeld tot een geldboete van f 10 subs. 2 dagen. In juni had F. zijn auto geparkeerd binnen de 10 meter van een split sing van wegen in zijn woonplaats. De verbalisant van verd. zou nog gezegd hebben „ik heb al meer op je staan loeren", maar dat deed verder niets ter zake. Bij het inhalen van een personen wagen op de Lange Blokweg was de 36-jarige R.T.M.-chauffeur K. Q. met zijn dubbele autobus te vroeg rechts gaan rijden. Hierdoor werd de personenwagen in de berm gedrukt, steeds verder zodat hij tenslotte moest stoppen voor een bermpaaltje. Raadsman van verd., mr. Lohman, wilde het geval psy chologisch verklaren, maar de kan tonrechter bleef nuchter en von- Jniste na getuigenverklaring f 50 subs. 10 dagen. De eis van de amb tenaar luidde f 60 subs. 12 dagen. De zaak tegen de chauffeur J. v. O., die gemachtigd werd door mr. C. P. Beukekamp werd aangehou den tot de volgende zitting. Dat het streng verboden is op andermans percelen te vissen moet toch langzamerhand wel voldoende bekend zijn. Dit geldt nochtans niet voor een tweetal Thoolse vissers, J. V. en J. C. S. Dezen sleepten lustig hun korren over de percelen 124 tot 135 zonder vergunning. Ze waren echter niet op de hoogte van het feit dat een opziener der vis- serijpolitie hen vanaf de dijk bij Schelphoek met een verrekijker gadesloeg. Dit was niet toevallig, want een diefachtige visser zoekt het gevaar nu niet direkt op het land. Beide vissers, die niet ver schenen waren, werden na een verklaring van de visserij politie man veroordeeld tot een geldboete voor ieder van f 50 subs. 10 dagen. Vonnis conform, de eis. Ook het hoofd van een tuinbouw school mag zijn wagen 's avonds niet onverlicht parkeren. Dat on dervond de heer L. H. uit Haam stede die dit deed te Ouwerkerk in de maand april van dit jaar. Na een uiteenzetting van getuige-ver- balisant wachtmeester van S. werd H. conform de eis veroordeeld tot f 10 subs. 2 dagen. De Zierikzeese molenaar A. M. de R. reed in mei jl. te Bruinisse een uitrit af de weg op ente gen een andere wagen aan, die met flinke snelheid passeerde. Het zicht ter plaatse is uitermate slecht en hiermede rekening hou dende vonniste mr. van der Belt f 15 subs. 3 dagen en dit was kon- form de eis. G. J. de W. uit Breskens was (ook al in mei) in botsing gekomen met een auto bestuurd door een Duitse dame. Dat geschiedde op het havenplateau te Bruinisse. Een botsing was onvermijdelijk toen de W. met zijn vrachtwagen uit vak 1 vak 2 inreed om zich juist op te stellen voor het veer. Eis: f 25 subs. 5 dagen, vonnis f 20 subs. 4 dagen. Aannemer C. J. S. uit Zierikzee had op een zondag in mei een zin ken watertank en een houten rek op zijn stoep laten staan. Dat kostte hem f 5 of 1 dag. Vonnis konform. De 59-jarige landbouwer J. L. van der S. uit Duivendijke dacht „ik kan het wel halen" toen hij met zijn auto rijdende op de Kloos- terweg te Haamstede links af de oprijlaan van het rusthuis wilde inslaan. Hij kon het echter niet halen en kwam in botsing met een hem inhalende motor. Conform de eis werd hem een geldboete van f 40 subs. 8 dagen opgelegd. De 54-jarige metselaar W. van de W. uit Oostkapelle reed op zijn bromfiets in Zierikzee niet rechts genoeg (net even te ver links) en schampte een auto. De eis van de ambtenaar luidde f 12 subs. 3 da gen, dat door de kantonrechter vervangen werd door f 10 of 2 dagen. De chauffeur C. van O. uit Ros- sem was in juni te Serooskerke met zijn vrachtwagen in botsing gekomen -met een personenwagen. Een kleine botsing evenwel want beide wagens hadden nagenoeg geen schade. Omdat het echter van O. zijn schuld was, hij liet geen ruimte genoeg toen hij linksaf wil de slaan, werd hem een geldboete opgelegd van f 20 subs. 4 dagen conform de eis. FINANCIEEL NIEUWS Een nieuw type levensverzekering Met de oprichting van de N.V. De Waerdye en de inmiddels op 27 augustus jl. van de Verzekerings kamer ontvangen voor de bedrijfs uitoefening vereiste verklaring, heeft een nieuw type levensverze kering zijn intrede gedaan in het Nederlandse economische leven zo als de volledige naam van de nieu we onderneming N.V. De Waerdye Maatschappij van Levensverzeke ring op basis van belegging in aan delen, gevestigd te Rotterdam, reeds aangeeft gaat zij uit van be legging in aandelen, in tegenstel ling tot de reeds bestaande maat schappijen, die de haar toever trouwde gelden overwegend niet in aandelen, doch in vaste rente dra gende fondsen, hypotheken e.d. en slechts ten dele in aandelen be leggen. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 4 september. Aan voer 3693 stuks vee (weektotaal 5183), te weten: 500 vette koeien; 1019 gebruiksvee; 150 vette kalve ren; 475 graskalveren; 291 nuchtere kalveren; 193 varkens; 248 biggen; 163 paarden; 82 veulens; 538 scha pen en lammeren; 34 bokken en geiten. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen f 3,00-3,15, f 2,75-3,00, f 2,60- 2,75; vette kalveren f 2,80-2,95, f 2,60-2,70, f 2,30-2,50; slachtpaar- den f 2,20-2,10-1,90. Prijzen per stuk: graskalveren f 450-400-300; nuchtere kalveren f 82-70-58; biggen f 75-60-50; veu lens f 525-425-300; schapen f 130- 110-100; lammeren f 105-100-90; kalf- en melkkoeien f 1150-950- 750; vare koeien f 800-700-600; vaarzen f 825-725-575; pinken f 600 -500-400. Volgens ramingen van mili taire kringen zijn sedert het begin van de nationalistische rebellie in Algerije in november 1954, 13.000 opstandelingen gesneuveld en 5.336 gevangen genomen. De verliezen van het Franse leger bedroegen in die tijd 1.350 doden, 2.650 gewon den en 625 vermisten. Te Evaton bij Johannesburg is dinsdag een bejaarde bisschop, John Robert Douglas Sims, bij on lusten om het leven gekomen. Zijn verminkte en verkoolde lijk werd onder een boom bij zijn huis aan getroffen. De bisschop is vele jaren hoofd geweest van de Christelijke Nationale kerk van Afrika. J. S., chauffeur te Zierikzee ont kende zo positief zijn schuld toen hem verweten werd dat hij tijdens het passeren van een stilstaande auto in de Me,idoornstraat te Nieu werkerk het gazon beschadigd zou hebben (en een betonrand) dat zijn zaak wordt aangehouden tot ok tober. De 54-jarige landbouwer W. G. te Oosterland dacht „het kan nog geen kwaad" toen de distels op zijn erf al in volle bloei stonden. Hij wilde niet onwillig zijn maar had geen tijd gehad om dit kwaad uit te roeien. Conform de eis kostte het hem f 10 subs. 2 dagen. Schaapherder J. M. R. uit Zie rikzee was het slachtoffer van een te hulpvaardige bromfietsberijder. Tot tweemaal toe had deze hem in de kraag gepakt en „onvrijwillig" tegen de wind geholpen. Conform de eis werd R. veroordeeld tot f 5 subs. 1 dag. De landopmeter G. H. I. te Kerk- werve reed in augustus op de Grachtweg te Zierikzee op zijn mo torfiets terwijl zijn claxon niet in orde was. Onderweg was een draadje losgeschoten. Kosten con form de eis: f 5 subs. 1 dag. C. V., chauffeur te Renesse, reed met zijn vrachtwagen te Nieuwer kerk terwijl zijn bedrijfs (voet)rem niet deugdelijk werkte. Hem- werd een boete opgelegd van f 40 subs. 8 dagen. Eis van de ambtenaar: f 50 subs. 10 dagen. S. Z-, petroleumventer te Zierik zee reed met zij vracht-motor te Noordgouwe zonder goedwerkende ruitenwissers. Conform de eis kost te hem dat een geldboete van f 6 subs. 2 dagen. Einde zitting. TONEEL EN FILM WALT DISNEY'S „20.000 MIJLEN ONDER ZEE' IN CINEMASCOPE-PROJEKTIE Jules Verne's stoutse fantasiën op het witte doek De N.V. Concertzaal brengt vrij dag 7 september voor het eerst (en volgende dagen) in Cinemascope- projektie de bekende film van Walt Disney „20.000 mijlen onder zee", de gedurfde verfilming van Jules Verne's wonderbaarlijke fan tasieën, die een kleine honderd jaar geleden de wereld in verruk king brachten. Jules Verne's boek „20.000 mijlen onder zee" verscheen in 1870 en in dit wonderbaarlijke boek, deed hij zijn lezers kennis maken met de vinding van de onderzeeboot. De schrijver voerde de lezers binnen in de fantastische wereld van een nog niet ontdekte schoonheid onder de zeespiegel, vol mysteries en drei gend gevaar, vol zeemonsters en exotisch plantenleven. Lang hebben de filmmakers aan gekeken tegen dit boek, maar lange tijd bleken de technische moeilijk heden te zwaar om het verhaal met succes op de band vast te leggen. Tot Walt Disney zich ging ver diepen in de hiermede samenhan gende problemen. Hij wierp zich met alle talenten op deze moeilij ke opgave en de film, die ontstond, is er het resultaat van. De legendarische kapitein Nemo, professor Arronax en de harpoenier Ned Land komen we tegen in deze rolprent, die het verhaal op de voet volgt. Verbijsterend zijn de erva ringen van de onderzoekers op de bodem der zee en de ontmoeting met het nieuwe sinistere zeemon ster, dat de oceanen onveilig maakt de duikboot. Jules Verne - het blijkt ook uit de film - moet als in een visioen veel hebben vermoed van hetgeen de wereld thans bezig houdt, de enorme atoomkracht, die kan voeren tot behdlid of tot ver nietiging. In dit opzicht is de film - ook naar inhoud - zo actueel als wat. In een commentaar op deze film lazen we ergens: „Jules Verne voorzag ook onze angst". De film is een werkelijkheid, die door schoonheid en spanning, sterker spreekt dan men zich voorstellen kan. James Mason speelt de rol van kapitein Nemo in Walt Disney's „20.000 mijlen onder zee". SPORT VOETBAL Vriendschappelijk Burgh I-Renesse I ten bate van het „Groene Kruis" te Haamstede-Burgh Door de sportvereniging Burgh is zondag jl. een vriendschappelijke wedstrijd georganiseerd tussen Burgh I en Renesse I, die door Burgh is gewonnen met 2-1. De netto opbrengst van deze wedstrijd zal aan het Bazarcomité van het „Groene Kruis" worden ter hand gesteld als bijdrage aan de ver schillende activiteiten, die deze zo mer door bovengenoemd comité zijn georganiseerd ten bate van het plaatselijke „Groene Kruis". H.L.O. Het 2e graads diploma werd be haald door mej. Nelly van de Woestijne en de heer L. Deij te Zierikzee. Voor de vierde maal werd aan de eisen voldaan door de heren L. A. Schouls te Zierikzee, W. J. de Waaij te Dreischor en A. I. Fluijt te Brui nisse. Het 3e graads diploma behaalden de dames T. C. M. Koopman-Ba- rendregt, G. W. Bom en Nelly Hen- drikse te Zierikzee, mej. Bep Boot te Moriaanshoofd en de heer J. J. van der Ploeg te Zierikzee. Voor de tweede maal werden de proeven afgelegd door mej. Lenie Schot en de heer P. C. van den Hoek te Zierikzee. Het 4e graads diploma werd be haald door de dames L. Berman, N. W. Bil, W. C. Krakeel en G. Le- gemate en de heren A. de Boer, P. van Kessel, H. Koevoets, M. L. Koster, B. Moelij ker, Th. Sies en W. Wijsman te Zierikzee en door mej. A. J. Fluijt te Sirjansland, mej. R. C. Tanis te Nieuwerkerk, mevr. C. F. van de Zand .'-Bary te Nieuwerkerk, de heer A. Moelijker te Bruinisse en de heer J. van Sas te Noordgouwe. DUIVENSPORT Concourscombinatie Schouwen-Duiveland Uitslag van het concours Noyon, 25 aug. '56. Jonge duiven. Snelheid eerste prijsvliegende duif 1431 m. per min.. Snelheid laatste prijsvlie gende duif 1245 m. per minuut. J. v. d. Ouden, Bruinisse 1, 6, 23; A. J. IJzelenberg, Bruinisse 2, 10, 14; L. Platteschorre, Brouwersha ven 3: J. M. Kloet, Brouwershaven 4, 8; G. Bal, Bruinisse 5, 9, 24; Joh. Flikweert, Dreischor 7, 13, 20; A. Flikweert, Zierikzee 11, 16, 18; G. Flikweert, Zonnemaire 12; W. N. Pankow, Zierikzee 15, 17, 22; J. Folmer, Nieuwerkerk 19; H. C. Noordhoek, Sirjansland 21; Gebrs. Wurth, Brouwershaven 25. Concours Noyon 25 aug. Oude duiven. W. N. Pankow, Zierikzee 1, 5; J. M. Kloet, Brouwershaven 2; J. C. Goudswaard, Oosterland 3; T. Da lebout, Nieuwerkerk 4, 8; W. van Sluijs, Haamstede 6; L. Platteschor re, Brouwershaven 7; Gebr. Wurth, Brouwershaven 9, 10. P.V. „De Reisduif" Noordgouwe e.o. Uitslag van het gevlogen con cours van Noyon. L. Platteschorre, Brouwershaven 1; J. M. Kloet, Brouwershaven 2, 4, 12, 14; Joh. Flikweert, Dreischor 3, 6, 7; G. Flikweert, Zonnemaire 5, 11, 13; Gebrs. Wurth, Brouwers haven 8; H. de Vries, Brouwersha ven 10; P. Flohil, Brouwershaven 15; L. J. Fonteine, Dreischor 16. Stand der werkloosheid op Schouwen-Duiveland Per 1 september stonden bij het Gewestelijk Arbeidsbureau te Zie rikzee ingeschreven 35 mannelijke werkzoekenden. Hier stonden te genover 147 aanvragen van werk geverszijde. Voor vrouwen bedroe gen deze aantallen respektievelijk 5 en 41. Er was zowel vraag als aanbod in de verschillende bran ches. ,DE GOUDSCHATTEN VAN BAGDAD' 10. Voortgestuwd door de aanstormende, witgekopte golven na dert de sloep snel de kust van Barranca. Heel het personeel van Aram's burcht is uitgelopen om getuige te zijn van de dappere reddingspoging van hun meester. Er stijgt een enthousiast gejuich op als Aram met een handige beweging aan de roerpen de sloep rakelings langs de stenen aanlegsteiger stuurt. Haastig klauteren de roeiers en geredden aan land. maar als Aram als een der laatsten de sloep verlaten wil, klinkt achter hem plotseling de ont stellende stem van een der manschappen: „Heer, 'de tweemaster! Het schip kapseist!" Geschrokken wendt Aram zich om en inder daad, het wrak is op een geweldige golftop opgenomen en kantelt met de mast in de golven, alsof het een notedop was.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5