Een wagenbestuurder erft een villa PRINSES BEATRIX DOET HAAR INTREDE IN UNIVERSITAIRE WERELD Nenni-socialisten in Italië draaien bij HONGEROPSTOOTJES IN PAKISTAN STAD EN PROVINCIE Verzakelijking deed veel van de poëzie des levens verloren gaan NIEUWE GEREF. KERK KAN NOVEMBER IN GEBRUIK WORDEN GENOMEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1956 No. 18015 zal sociologie en rechten studeren Zij Nadat zU maandag haar intrek had genomen in haar studenten kamers aan het Rapenburg te Lei den, heeft Prinses Beatrix dinsdag de traditionele eerstejaarsdag bij gewoond. Deze dag brengt de nieuw aankomende studenten tezamen en in contact met hoogleraren, leden van de wetenschappelijke staf en studentenorganisaties. De eerstejaarsdag werd ingeleid door een plechtigheid in de Pie- terskerk, tijdens welke de rector magnificus, prof. dr. A. E. van Ar- kei, de nadruk legde op de plichten van de student, die voor hem zwaarder moeten wegen dan de rechten. Prinses Beatrix woonde ook de andere bijeenkomsten van de eer stejaarsdag bij, waarbij een ge meenschappelijke lunch en de voorlichtingsbijeenkomsten, die fa- culteitsgewijze gehouden werden. Prinses Beatrix neemt deel aan de vandaag beginnende novicaten tijd van de vereniging van vrouwelij ke studenten te Leiden. Zij zal daarna sociologie studeren en een juridische scholing doormaken. Het staat nog niet vast of zij tijdens haar studie, waarvan de duur voor lopig geschat is op drie jaar, exa mens zal afleggen, waartoe zij op Pietro Nenni, de leider van de Italiaanse socialistische partij, die in de afgelopen tien jaar nauw ver bonden is geweest met de commu nisten, heeft dinsdag de voorwaar den bekend gemaakt voor samen- gang van zijn partij met de Itali aanse sociaal-democraten, die het Atlantisch pact steunen. De voorwaarden, opgesteld door een commissie van partijleiders, overhandigde Nenni dinsdag aan senator Pierre Commin, waarne mend secretaris van de Franse so cialistische partij, die in Rome is om na te gaan of toetreding van de Nenni-socialisten tot de socia listische internationale aanbevolen kan worden. VERKLARING VAN UITGEWEKEN POLEN Zes Poolst toeristen, die de vo rige week in Stockholm zijn ach tergebleven toen hun schip ver trok en die maandag politiek asyl kregen, hebben dinsdag op een persconferentie in de Zweedse hoofdstad verklaard, dat niemand in Polen gelooft dat de huidige ontspanningspolitiek van de com munisten van blijvende aard is. De „politieke dooi" betekent slechts, dat er soepeler toezicht is op pers en meningsuiting en dat het optre den van de geheime politie wat minder drastisch is, zo zeiden zij. Als iemand te vrij is in zijn kri tiek op de regering, volgen spoedig vergeldingsmaatregelen. De econo mische toestand wordt slechter. In Polen zijn nog steeds de Russen de baas. Zij hebben 200.000 man troe pen en vele militaire bases in het land, aldus de vluchtelingen. Korte berichten uit het binnenland VOORTHUIZEN. Op de Veluwe bloeit thans de heide. De strenge winter heeft vele struiken en hees ters verwoest. Onder Garderen (ge meente Bameveld) bloeit de zeer zeldzame witte heide. 's-GRAVENHAGE. H.M. de Ko ningin heeft een telegrafische ge lukwens gezonden aan mevrouw Dorothy D. Houghton en aan me vrouw van Heuven Goedhart, die in Genève de Nansen-medaille in ontvangst hebben genomen. DE LIER. De heer C. Hanemaaij er uit De Lier is onder een auto gekomen, waarbij hij een schedel- basisfractuur opliep. Hij is even la ter in een ziekenhuis te Delft over leden. VOORTHUIZEN. Op de Nijker- kerweg te Voorthuizen werd het elfjarig zoontje van de familie W. Bunt uit Voorthuizen door een slippende vrachtauto uit Spaken burg aangereden en tegen een boom gedrukt. Het ventje, dat van school op weg naar huis was, werd zeer zwaar gewond. Hij werd naar het St. Elisabeth ziekenhuis te Amers foort overgebracht. Voor zijn leven wordt gevreesd. ROTTERDAM. In de Waalhaven te Rotterdam is het 3-jarige doch tertje Ineke van de 26-jarige schip per E. K. verdronken. Bij het spe len is zij tussen de wal en het schip van haar vader, „La Rochelle" ge raakt. De schipper wist zijn doch tertje uit het water te halen. Di rect pasten agenten kunstmatige ademhaling toe, helaas zonder re sultaat. AMSTERDAM. De 76-jarige da me J. Vis, die ernstig werd gewond bij een aanrijding door een tram in de Marnixstraat te Amsterdam, is de volgende nacht in het Wilhel mina gasthuis overleden. grond van het eindexamen van het Baarns lyceum gemachtigd is. Ver moedelijk zal zij niet een volledige sociologische studie kunnen volgen, omdat zij voornemens is haar re presentatieve taken als kroonprin ses te blijven verrichten, zodat het voor haar vrijwel ondoenlijk zal zijn zich volledig op de studie te concentreren. De Pakistaanse politie heeft dins dag te Dacca in oost-Pakistan het vuur geopend op een opgewonden mensenmenigte, die ondanks een verbod tot samenscholing een beto ging hield voor een betere levens middelenvoorziening. Twee demon stranten werden gedood, ten min ste vijf gewond. Het samenscholingsverbod werd maandag afgekondigd, nadat on dervoede dorpsbewoners de Oost- pakistaanse hoofdstad waren bin nengestroomd om van de autoritei ten een betere voorziening van rijst, het belangrijkste voedings middel in oost-Pakistan, te eisen. Opvouwbare fiets Indien binnenkort vele plat telandsdokters in zuid-west Drente per opvouwbare fiets hun patiënten zouden gaan bezoeken, dan zou de aan stichter hiervan in Havelte gezocht moeten worden. Daar heeft nl. dokter L. J. Lande- weer zich zulk een vervoer middel aangeschaft. Ten plattelanie komt het nogal eens voor, dat de dokter per auto niet ver komt. Veelal moeten zandwegen worden bereden om de boerderijen te kunnen bereiken en voor al in het natte jaargetijde kan men zich ivegens het gevaar te blijven steken daarop beter niet per auto wagen. Dokter Landeweer zag een oplossing in de op vouwbare fiets, die hij in de bagageruimte van de auto kan meenemen en in voorko mende gevallen kan gebrui ken. De plaatselijke krant maakte melding van een en ander en reeds dezelfde avond kreeg dokter Lande weer telefoontjes van ver scheiden collega's, die nade re inlichtingen vroegen. Verhoging ambtenarensalarissen Naar vernomen wordt heeft de ministerraad besloten de datum van ingang van de verhoging der ambtenaren-salarissen met zes pro cent te handhaven op 1 september, ondanks bezwaren die daartegen door de organisaties van overheids personeel in de centrale commissie voor- georganiseerd overleg zijn geopperd. Tunesië heeft bij Frankrijk geprotesteerd tegen een Franse mi litaire actie op Tunesisch gebied waarbij zes Algerijnen sneuvelden en deze actie een ernstige aantas ting van de Tunesische soevereini teit genoemd. De gewraakte actie had plaats op 29 augustus bij een Tunesische boerderij te Kalaat Es Senam, in de buurt van de Alge rijnse grens, aldus het protest. 40.000 meer vrouwen dan mannen in Nederland Nederland telt 10.000 meer vroij- wen dan mannen. Om precies te zijn: op 31 december 1955 telde ons land 40.259 meer vrouwelijke in woners dan mannen. Er waren toen namelijk 5.390.751 mannen en 5.430.910 vrouwen. Van deze 10.821.661 inwoners waren 5.526.994 ongehuwd (2.848.292 mannen en 2 678.702 vrouwen). Er waren er 4.746.401 gehuwd (2.370.004 mannen en 2.376.397 vrouwen) en 465.827 hadden de weduwstaat (140.762 mannen en 325.065 vrouwen). Ver der waren er 82.439 gescheiden per sonen (31.693 mannen en 50.746 vrouwen). Aldus wordt meegedeeld in een publikatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek. JUBILEUM-JAMBOREE IN 1957 In verband met het feit, dat de internationale padvidersbeweging het volgend jaar een halve eeuw oud is, zal een jubileum-jamboree worden gehouden. Deze jubileum- jamboree, die buiten het kader van de gewone jamborees valt, wordt van 1 tot 12 augustus 1957 belegd in Suttonpark bij Birmingham. Op de jubileum-jamboree zal Ne derland vertegenwoordigd zijn met 2.000 mensen, ongeveer 1200 a 1400 jongens en verder leiders enzovoort Behalve deze wereld-jamboree zul len in diverse landen nationale kampen worden gehouden, onder andere in de Verenigde Staten en het Verre Oosten, waarbij buiten landers als gasten tegenwoordig zullen zijn. In verband met het vijftigjarig bestaan van de inter nationale padvinderij, zullen ver schillende manifestaties worden gehouden. iln de V.S. zijn in het jongste lange weekeinde van „Labgrday"' bij verkeersongevallen 405 perso nen om het leven gekomen. Door verdrinking en andere oorzaken verloren 141 personen het leven. In Canada werden 59 mensen gedood door ongevallen. De kleuterscholen Als gevolg van een wat verlate en - zoals achteraf bleek - ook wat onvolledige informatie, is ten on rechte de indruk gewekt als zou op medisch «advies slechts de Chr. kleuterschool zijn gesloten, in ver band met enkele gevallen van kin derverlamming, die zich hier voor doen. Dit is geenszins het geval. Ook de Nutskleuterschool en de R.K. kleuterschool hebben maat regelen genomen in dier voege, dat de vakantie tot nader order wordt verlengd. Met deze maatregel wil men elk denkbaar risico tot het minimale beperkt houden. Geen winkelsluiting tijdens kermisweek Gedurende de kermisweek zijn de winkeliers vrijgesteld van de normale verplichting tot sluiting der zaken. De winkels zullen dus gedurende de avonduren geopend zijn in genoemde periode. Collecte Koningin Wilhelminafonds De collecte ten bate van kanker bestrijding, gehouden voor het Ko ningin Wilhelmina Fonds heeft het mooie bedrag opgebracht van f 498,77. Een warm woord van dank aan de collectrices en de bur gerij - die zich zeer gulhartig be toonde - is zeker gerechtvaardigd. BURGH Bux-g. stand en loop der bevol king over augustus 1956. Geboren: 12. David Aart, z. van L. W. Bakker en M. Groeneveld; 26. Robert Jan, z. van M. I. Bak ker en D. Geelhoed. Ingekomen: 1. Geertje Mellema van Genemuiden. Vertrokken: 24. Peter Meijer naar Ede. RENESSE Burg. stand en loop der bevol king over augustus 1956. Geboren: Anita, d. van J. A. Kouman en A. W. Vergouwe; Louk- je, d. van T. Dijkstra en T. de Jong; Idsge Wiegert, z. van I. W. Post- ma en G. Winkel. DROEVE BALANS VAN VIER JAAR Bij ongevallen kwamen in Nederland 15.551 mensen om het leven BU de ramp in 1953 verdronken 3^3 mannen en 922 vrouwen In vier jaar tijds zijn er bij onge vallen in ons land 15.551 doden te betreuren geweest. Dat maakt op een totaal sterftecijfer van 317.196 een percentage van 4.90 uit. Van het totale aantal ongevallen waren er 6.379 te wijten aan het verkeer: dat is 4.02 procent. Na de ver keersongevallen nemen de valpar tijen - van een trap, een ladder, een hoogte of gelijkvloers - de tweede plaats in: 3.236, ofwel 20.80 procent. Op de derde plaats staan de verdrinkingsgevallen - met uit zondering van die bij een verkeers ongeval - met 1.793 ofwel 11.52 pro cent. De overige 26.66 procent wa ren vergiftiging door vaste of vloei bare stoffen, vergiftiging door lichtgas, kolendamp en andere dampen, ongevallen met vallende voorwerpen of bij instortingen, met machines, door elektriciteit, brand of brandwonden, met vuurwapens en munitie, verstikking, bliksem en nog enkele minder voorkomende oorzaken. Dit waren 4.143 gevallen. Deze cijfers komen voor in de maandstatistiek van de bevolking, samengesteld door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Zij zijn samengevat in een statistiek, on derverdeeld naar oorzaken, naar kunne en naar leeftijdsgroepen. Zij betreffen de jaren 1952 tot en met 1955. CONGRES INZAKE MENSELIJKE VERHOUDINGEN Na invoering van de machine was de mens niet meer „alleen" De internationale conferentie in zake menselijke verhoudingen is haar tweede congresdag begonnen met een rede van de Joegoslavische psycholoog prof. dr. A. Terstenjak, die het onderwerp „Overgang van een agrarische naar een industriële samenleving" behandelde. Sedert de invoering van de ma chine is de mens nooit meer „al leen" met zichzelf, aldus prof. Ter stenjak. De machine heeft zich tus sen de mens en de natuur inge drongen, en een maatschappelijke omwenteling teweeggebracht, die in velerlei richting tot uitdrukking komt. Een verlenging van het le ven heeft zij bewerkstelligd door zowel de jongeren eerder volwas sen te maken, als de volwassenen langer oud te doen zijn. De verho ging van de levensstandaard, die een ander gevolg is van de mecha nisatie, is echter gepaard gegaan met een toenemende ontevreden heid. Het gevoel van onzekerheid, dat de landbouwer in zo geringe mate eigen was, is de dagelijkse metge zel van de moderne stedeling, die ook zijn natuurlijk vertrouwen in de medemens verloren heeft. Een verzakelijking is ingetreden, die veel van de poëzie van het leven verloren heeft doen gaan. De ge- denkbordjes: „In dit huis werd geboren" zal men over enkele tien tallen jaren nauwelijks meer tegen komen, omdat Voor het eerbied waardige geboortehuis de onper soonlijke kraamvrouwenkliniek in de plaats is gekomen. De handar beider, die nog een persoonlijke band had met het door hem ge maakte voorwerp, heeft zijn plaats ingeruimd voor de industriearbei der, die nooit over „zijn produkt" kan spreken. Vergrote nervositeit wordt al bespeurbaar op het plat teland in die streken, waar de ar beiders dagelijks in de naburige stad moeten gaan werken. En ook de ontevredenheid krijgt kans daar wortel te schieten. Massa-organisaties, collectieve woongelegenheden, opeenhoping van arbeiders in de steden, alles draagt er toe bij, dat de industriële mens nooit meer alleen is. Hand in hand daarmee gaat de vermeerde ring van de verbodsbepalingen, omdat men nu eenmaal „samen" moet leven. Bij verkeersongevallen kwamen 5.116 mannen en 1.263 vrouwen om het leven. De verdrinkingsgevallen Wat de verdrinkingsgevallen be treft nemen uiteraard de ramp slachtoffers van 1953 een aparte plaats in. Van de 1.835 slachtoffers waren 913 mannen en 922 vrouwen, in de leef tij dsgi-oep tot 1 jaar kwa men 40 kinderen om het leven 20 jongens en 20 meisjes, in de leef tijdsgroep van 1-4 jaar 170 kinde ren, vna wie 97 jongens en 73 meis jes, in de groep van 5-9 jaar 169 kinderen, van wie 93 jongens en 76 meisjes en in de groep van 10-19 jaar 223 kinderen, van wie 120 jon gens en 103 meisjes. In de leeftijds groep van 20-39 jaar kwamen 365 personen om, van wie 169 mannen en 196 vrouwen, in de leeftijdsgroep van 40-59 jaar 396 personen, van wie 183 mannen en 213 vrouwen, in de groep van 60-74 jaar 282 per sonen, van wie 138 mannen en 144 vrouwen, en in de categorie van 75 jaar en ouder 190 personen, van wie 93 mannen en 97 vrouwen. Overleden: M. Molewater de la Rive Box, 49 j.; J. Dambruine, 83 j.; W. J. Boot, 82 j. Ingekomen: C. Priemis van Se- rooskerke; M. de Vlieger en gezin van Kerkwerve; P. Wijnbergen en gezin van Kampen. Vertrokken: E. Blaauw en gezin naar Middelburg; L. L. E. Rooda en gezin naar Noordwelle. NOORDGOUYVE Burg. stand en loop der bevol king over augustus 1956. Geboren: 9. Gonea Janna, d. van C. J. Adriaanse en A. M. van der Werf; 11. Leendert Cornells, z. van C. den Engelsman en A. J. Krijger. Overleden: 23. Jakoba Paulina Maria Bosselaar, 74 j., wed. van P. D. Dalebout; 24. Gerardus Cornelis van Avezaath, 27 j., te Appeltern, z. van A. van Avezaath en M. G. van Hoogstraten. Ingekomen: 3. mevr. M. A. Vis- yermeule van Zierikzee; 9. W. H. Janssen van Rotterdam; 23. A. Kik en gezin van Matamata in Nieuw Zeeland; 28. mevr. J. E. van Wijk- Vijverberg en kinderen van Mid delburg. Vertrokken: 8. mevr. J. M. Tierie- Romijn naar Nieuwerkerk Z.; 14. F. C. Oosse en gezin naar Duiven- dij ke. OUWERKERK Nieuw orgel Ned. Herv. Kerk geplaatst Het orgel voor de nieuwe Ned. Herv. kerk is maandagmiddag jl. per verhuiswagen aangekomen. Het gevaarte is met 10 man met grote moeite op het platform gehesen. Het mechanisme is zover mogelijk ingebouwd. Thans zijn de orgel bouwers bezig het instrument ver der speelklaar te maken. Naar de chef-orgelmaker ons mededeelde, zal dit orgel 13 stemmen bevatten met 714 pijpen. Op elk manuaal zijn 5 stemmen en op het vrije pe daal met 30 toetsen (2Vz octaaf) 3 stemmen. Wanneer het mechanisme in orde is, komen de intonateurs het pijpenwerk gereed maken. Het gehele werk zal plm. vier weken tijd vergen. OOSTERLAND Vergadering gemeenteraad Tegen vrijdag 7 september a.s. is een vergadering uitgeschreven van de gemeenteraad. Op de agenda staat een tiental punten, w.o. een voorstel tot het aangaan van een kasgeldlening ad f 250.000 bij de Coöperatieve Boerenleenbank te Oosterland en idem bij de Coöpe ratieve Raiffeissenbank te Utrecht. Voorts komt een voorstel ter tafel een verhoging aan te vragen van de algemene uitkering uit het ge meentefonds voor 1957. Als andere zaken komen aan de orde het ver zoek tot toetreding tot de Zeeuwse Muziekschool en de overdracht van grond aan oorlogsslachtoffers. VERKOPINGEN BROUWERSHAVEN. Door nota ris van den Ende te Zierikzee, .werd alhier in hotel Ringelberg t.v. erven de heer M. Stoel, publiek verkocht: het woonhuis met erf te Brouwers haven aan de Noordstraat, wijk D 26b. Hoogste bieder was de heer P. C. Ringelberg q.q. voor de som op de fabriek van Gebrs. Vulpen van f 5.000, aan wien het is gegund, BROUWERSHAVEN Belangrijk project aan Bostonplein Bouw maakt goede vorderingen (Van onze verslaggever). Nadat ds. P. L. Schuddebeurs 4 juni jl. de eerste steenlegging ver richtte van het gereformeerd gods huis aan het Bostonplein te Brou wershaven, dat het midden houdt tussen een kapel en een kerk, is er met de bouw goede vorderingen gemaakt. Het kerkje is onder de kap gekomen en men kan thans overgaan tot het leggen van de pannen. Het gebouwtje bestaat uit drie ruimten: de kerk, de consistorie an nex verenigingslokaal en een ver bindingsruimte. Het geheel is mo dern van opzet. De muren zijn in kettingverband gemetseld. De preekstoel komt iets uit het cen trum, gelegen aan de oostelijke wand, terwijl aan de westzijde een orgelgalerij wordt opgetrokken, waar een elektronisch orgeltje zal geplaatst worden. Voor de preek stoel komt een podium van eike hout. Als zitplaatsen voor de. ge meenteleden zullen banken wor den geplaatst. Een middenpad wordt niet aangebracht. De ramen moeten nog van glas worden voor- zien, zo ook het gestyleerde zes hoekige rozet boven de orgelgalerij aan de westzijde. Het dak bestaat uit houtwol-cementplaten (die zichtbaar blijven), rubberoid en pannen. Anders is dit in de con sistorie waar men een isolerende glaswoldeken heeft aangebracht, afgesloten eveneens met rubberoid. De consistorie wordt niet van pan nen voorzien. Aan de binnenzijde wordt hier het plafond afgetim merd met zachtboardplaten. In de consistorie-verenigingslokaal wordt een harmonium geplaatst, benevens een drietal losse kasten, w.o. een archiefkast. In de consistorie ie de vloer gestort, hetgeen in de kerk nog moet geschieden. In de verbindingsruimte vindt men een klein keukentje, een va§,te kast en een toilet. Om het vereni gingslokaal te kunnen betreden is het niet nodig door de kerk te gaan. De verbindingsruimte die hiertoe toegang geeft heeft nl. een aparte toegang tot de straat. De kerk zal elektrisch worden verwarmd. Als verlichting zal wandverlichting ge kozen worden. Op het terrein grenzende aan de verbindingsruimte is een ruime fietsenbergplaats verrezen. In prin cipe heeft Staatsbosbeheer op zich genomen zorg te dragen voor de beplanting van het terrein rond het kerkje. Op het dak wordt een bel aangebracht, waarvoor de stoel reeds is gekonstrueerd. Voorts een windvaan in visvorm. Niettegenstaande de weersom standigheden een vlot verloop van de bouw wel wat hebben verstoord hoopt men de kerk eind november in gebruik te kunnen nemen. Voor deze hoop bestaat alle grond. Het ligt in de bedoeling in de aan te brengen voor doven- en zie- verbindingsruimte een installatie kentelefoons. Ds. Schuddebeurs is hiervan de promotor en heeft vele aletiviteiten ontplooid om het zover te krijgen. FEUILLETON Eindelijk bereikte hij het dorp. Aan de hand van zijn tekening liep hij door de kom en in de richting die aangegeven was. Bij een bak kerij gekomen, zag hij, dat er reeds gewerkt werd en hij liep brutaal weg naar de achterkant van het huis en vroeg brood te koop. De knecht, die hem hielp, zag hem nieuwsgierig aan, maar een vrouw, die met de was bezig was, zag dat de man zijn tanden zo in het brood zette. Ze liep naar binnen, kwam daarna met een mes en een stuk boter terug en nam hem zwijgend het stuk brood uit de handen, waarna ze het sneed en smeerde. Zo verdorven was hij niet of hij was getroffen door haar goedheid. Zuchtend zette hij zich even neer op de bank en de vrouw kwam even later weer met een dampende kom koffie. „Ik kan het wel betalen", zei Pluimers, de zich een beetje ver legen voelde. „Laat maar zitten", lachte de goedhartige vrouw. Na z'n ontbijt, waardoor hij weer nieuwe kracht had gekregen, zette hij z'n tocht voort. 'In een bocht van de weg zag hij plotseling een auto aankomen en met een snelle beweging sprong hij in het langs de weg lopende kreupelhout, tot dat de wagen gepasseerd was. Z'n vermoeden was juist: in de wagen zaten Sweers en zijn vriend. Drom mels als ze de aap reeds gevonden hadden, dan kwam hij toch nog te laat Hij waagde zich pas weer op de weg, toen de wagen uit het gezicht verdwenen was en gejaagd liep hij nu in een sneller tempo verder. Eindelijk bereikte hij de laatste woning, waaromheen hij voorzich tig draaide en mat toen de honderd twintig meter nauwkeurig uit. Met voldoening begroette hij in stilte de holle boom. Zie je wel, alles klopte. Makkie was in zoverre toch wel safe geweest, hoewel hij er meerdere malen aan getwijfeld had. Nu was alleen nog maar de moei lijkheid de juiste plek te vinden, waar de aap begraven lag. Eens kijken, dat moest links van de holle boom zijn. Hij boog zich voorover en ging vanaf de bewuste boom linksaf. Maar wat hij ook zag, niets anders dan hoogopgeschoten varenplanten. Drommels, hoe moest hij dat nu vinden? Had Makkie indertijd niet gesproken van een ijzeren paaltje, dat hij op de bewuste plek in de grond had gezet? Dat was eigenlijk dom, wgnt iedereen kon in dit bos komen en uit speelsigheid bijvoor beeld dit paaltje er uitrukken. En hoe lang was het al geleden dat Makkie de aap begraven had? Drommels, hij was er toch zelf bij geweest, toen het gebeurde? Dan moest hij zich toch de juiste plek herinneren? Naarstig speurde hij de grond af, maar hij kon net zo goed een speld in een hooiberg zoeken, dan dat hij in deze woeste omgeving zocht naar dat ijzeren paaltje. Eigenlijk moest 56 hij al die varenplanten er uit ruk ken Maar wat hadden Sweers en zijn maat hier gedaan? Ze waren er in ieder geval geweest, want hij had ze gezien. Ze waren gisteravond natuurlijk, onmiddellijk nadat ze het tweede kaartje gestolen had den, naar hier toe gereden en had den zodoende de hele nacht tijd gehad. Hij richtte zich op en woede fon kelde in zijn ogen. Als ze hem voor geweest waren en de aap hadden opgegraven, dan was hij in staat hen te vermoorden, er mocht van komen wat er van komen zou. Dan maar de bajes in Neen, ze hadden niets gevonden en zouden straks wel terug komen. Als ze aan het graven geweest wa ren, zou hij dat natuurlijk moeten zien. Hier, in de omgeving van de holle boom was de bewuste plek. Maar hij zag niets, wat er op duid de dat er gegraven was. Niets, ab soluut niets. Ijverig keek hij in het rond, maar de gropd en de plantengroei was onaangeroerd. Er was niets uit de grond getrokken en geleidelijk aan werd hij kalmer. In het donker hadden ze natuur lijk de juiste plek niet kunnen vin den. Nu gingen ze mischien ergens eten en. zouden zo terug komen. Of ze hadden geen materiaal bij zich gehad om de aap op te graven. Wellicht hadden ze het paaltje ge vonden en meegenomen, om straks met materialen terug te komen. Enfin, hij zou maar eens rustig wachten op de heren en dan aan het toeval overlaten, wat er moest gebeuren. Eerst maar eens uitrus ten. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 4