Engelse en Franse worden DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vierde bijeenkomst verliep „uitstekende geest" in MILITAIRE MAATREGELEN ZIJN SLECHTS VOORZORGSMAATREGELEN Artis heeft een Okapi Eindhoven krijgt grote luchtmachttentoonstelling STAD EN PROVINCIE FLEVOLAND AAN DE VOORAVOND VAN DE DIJKSLUITING DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1956 ZIERIKZEESCHE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKT1E EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraal 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. In Kaïco stijgt de spanning Besprekingen worden voortgezet De na de Londense conferentie over het Suezkanaal ingestelde vyf- landencommissie had woensdagavond haar vierde bespreking met pre sident Nasser van Egypte. Een woordvoerder der commissie verklaarde dat op de bijeenkomst van dinsdagavond j.l., die een uur en drie kwartier heeft geduurd, Nasser de voornaamste spreker was. „De verschillen in inzicht werden uiteen gezet, doch de besprekingen werden in een goede geest gevoerd", zei h\j nog. De Australische premier Menzics, de voorzitter der commissie, heeft, als gemeld, verklaard, dat hy op de tweede bijeenkomst in hoofdzaak aan het woord was geweest. De vierde bijeenkomst, die de vijflandencommissie en Nasser woensdagavond hebben gehouden, heeft 105 min. geduurd en zij ver liep, naar een woordvoerder der commissie meedeelde, „in uitste kende geest". „Er werd door ver schillende sprekers in het algemeen gesproken over enkele kanten van het Suezkanaal-vraagstuk", aldus de woordvoerder, die verder nog zei dat Menzies verwacht zijn opdracht „voor zaterdag a.s." vervuld te zul len hebben. „Daarna zal premier Menzies naar Londen reizen, om aan de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, in diens functie van voorzitter der Londense conferentie persoonlijk rapport over zijn te Cairo gevoerde besprekingen uit te brengen", verklaarde hij. Menzies heeft tegenover verslag gevers verklaard dat na de bespre kingen van woensdagavond geen afspraak is gemaakt voor een vol gende ontmoeting. „Doch de be- Bekroonde koeien in sloot verdronken Na afloop van een fokveedag te Wormer, is gisteren een veeauto, waarin tien koeien werden ver voerd van de veehouder J. Schot uit Jisp, even buiten deze gemeente in de berm van de weg geraakt en daarna in de sloot gekanteld. Vier van de tien koeien, waarvan een juist op de tentoonstelling een kampioenstitel had behaald, zijn verdronken. De christelijke filmactie Het seizoen 1956-1957 van de Christelijke Filmactie zal maan dagochtend 10 september worden geopend in de Corso-cinema te Den Haag. Een Engelse en een Duitse film, „De pastorie van Hin- ton" en „Jeugd in de branding" zullen in première gaan. Verder wordt een demonstratie gegevén met een klein gedeelte van de Ci nemascope-film „Morgen zie ik je weer". De wervelstorm „Dinah" heeft de Chinese kustprovincies getrof fen. Er worden 76 vissersschepen met 220 man aan boord vermist, zo meldt rado-Peking. In noord- Formosa, waar de wervelstonn maandag passeerde, zijn vijf men sen om het leven gekomen en 13 gewond. sprekingen worden voortgezet", zei hij. Hij verklaarde na de bijeen komst van woensdagavond dat he den (donderdagochtend) het tijd stip van de volgende ontmoeting zou worden bepaald. In antwoord op de vraag, wie woensdagavond hadden gesproken, verklaarde hij: „Vier of vijf perso nen hebben aan de besprekingen deelgenomen". Hierna reden Menzies en de an dere commissieleden naar het pa leis op het in de Nijl gelegen eiland Rodah, waar president Nasser hun een diner aanbood. TREINBOTSING IN NIEUW-MEXICO Achttien doden De snelste passagierstreln van de „Santé Fe Railways" is woensdag by Springer, in de Amerikaanse staat Nieuw Mexico, ingereden op een stilstaande posttrein. Volgens de eerste berichten zyn 18 mensen, o.w. vier spoormannen, om het le ven gekomen. Van de zijde van de spoorwegen te Santa Fe is vernomen, dat het ongeluk veroorzaakt is door het omzetten van een verkeerde wissel. VENLO. Thuis gekomen van de kermis heeft de 28-jarige T. te Ar- cen in de kelder van de ouderlijke woning nog naar allerlei drink baars gezocht. Hij heeft daarbij een fles lysol gevonden en die leeg ge dronken, waarna hij naar bed is gegaan. Hier is hij na enkele uren onder hevige pijnen overleden. Hij was de oudste zoon uit een groot gezin. N.A.V.O.-raad gaat vergaderen Suez is kwestie van wereldbelang De Britse minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd, is woensdagochtend in Parijs aange komen, waar hij de by eenkomst van de Navo-raad zal bijwonen. Lloyd verklaarde bij aankomst te geloven, dat er „een nuttige be spreking van de kanaalkwestie" zou plaats vinden. Hij is evenwel niet van plan de raad te vragen zich in de kwestie te mengen of een resolutie aan te nemen. Lloyd zei dat hij in de raad ver klaren zal, dat de kwestie er niet een is tussen Engeland, Frankrijk en Egypte, of tussen Europa en Azië, doch dat „het een zaak van vitaal belang voor het welzijn van de volken van Azië en Europa is". De Britse en Franse militaire maatregelen zijn voorzorgsmaatre gelen, aldus de minister. Het ge bruik van geweld heeft ons altijd tegengestaan, dat moet een laatste redmiddel blijven. Er kan mis schien echter een ogenblik komen, dat onze levensbelangen, en ook die van anderen, beschermd moe ten worden. Wij hebben de loop der gebeurtenissen in de jaren der tig nog niet vergeten. Zeldzame aanwinst In tegenwoordigheid van tal van autoriteiten heeft de consul-gene raal van België in Amsterdam, de heer L. Borremans, in Artis de okapi „onthuld", die door de goe- verneur-generaal van de Belgische Congo aan de Amsterdamse dieren tuin is geschonken. Deze mannelij ke okapi draagt de welluidende naam „Manala", is op 8 april van het vorige jaar in de Congo gevan gen en is op 3 augustus van dit jaar in Artis aangekomen. De Okapi Johnstoni Sclater, zo als het dier wetenschappelijk heet, is nog niet zo lang bekend In 1901 zag men inlandse soldaten in de Congo stukken gestreepte dieren- Kostan: 40 miljoen gulden Het Engelse centrale gezagsor gaan voor elektriciteit heeft woens dag bekend gemaakt, dat Engeland en Frankryk voornemens zijn het volgende jaar te beginnen met het leggen van een kabel over Het Ka naal, voor de uitwisseling van elek trische stroom tussen beide landen. De kabel, welke naar schatting on geveer 40 miljoen gulden zal kos ten, zou in 1960 gelegd en gereed voor het gebruik moeten zyn. Een gemeenschappelijke com missie van het Engelse gezagsor gaan en de Elektricité de France heeft aanbevolen, dat er een enkele kabel voor gelijkstroom - tussen 120.000 en 150 000 kilowatt van 200 duizend volt - gelegd zou worden. Dit zou gelijkwaardig zijn aan vier 1-draadskabels voor wisselstroom. De bedoeling van het leggen van de kabel is, dat elk van de beide landen tijdens hun seizoenperioden waarin de vraag een hoogtepunt bereikt, stroom van het elektrici teitsnet in het andere land kan be trekken. Frankrijk is meest aangewezen op de hydro-elektrische centrales, waarvan de produktie veranderlijk is en heeft te weinig elektriciteit in ,de droge zomermaanden en te veel gedurende een deel van de winter. Engeland heeft hoofdzakelijk kolen stokende elektrische centrales met een constante produktie, waardoor dit land meer dan voldoende stroom in de zomer heeft, doch niet altijd aan de zeer grote vraag in de win ter kan voldoen. Ook lopen de pe rioden, gedurende welke dagelijks de vraag naar stroom een hoogte punt bereikt, in beide landen uit een. huid dragen, die volgens hen af komstig waren van een vreemd bosdier, dat zij okapi noemden. Toen men een complete huid en schedel kon onderzoeken, bleek on omstotelijk, dat het hier om een soort giraffe ging. Het dier vormde een levende schakel tussen de te genwoordige giraffen en het alleen als fossiel bekende dier samothe- rium, dat ongeveer 10.000.000 jaar geleden geleefd moet hebben. Instructief en practisch doel De luchtmachttentoonsteling wel ke van 8 tot 19 september in de Philips Jubileumhal te Eindhoven wordt gehouden, zal de grootste zijn welke op dit gebied ooit in Nederland gehouden is. Voor het eerst zal de expositie, behalve een statische afdeling ook een dynami sche afdeling hebben, waarin een aantal demonstraties wordt gege ven. De tentoonstelling, welke op 8 september des morgens om 11 uur door generaal-ma j .-vlieger-waar nemer H. Schaper, plaatsvervan gend chef van de luchtmachtstaf, wordt geopend, heeft een tweeledig doel. Enerzijds wil zij laten zien wat er bij de luchtmacht leeft en BROUWERSHAVEN Collecte Koningin Wilhelmina-fonds A.s. vrijdag 7 en zaterdag 8 sep tember zal alhier de jaarlijkse kol- lecte van het Koningin Wilhelmina Fonds worden gehouden. Dit zal wederom geschieden door de vijf plaatselijke vrouwenverenigingen. Tentoonstelling goed geslaagd De tentoonstelling „Hedendaagse kunst", welke gedurende de maand augustus in het stadhuis alhier ge houden werd, is wederom een groot succes geworden. Ongeveer 500 per sonen gaven blijk van belangstel- 'iiiïé en wisten de tentoonstelling op de juiste waarde te schatten. In middels zijn de werken voor een tentoonstelling te Amsterdam te ruggezonden, waar deze wederom worden geëxposeerd. Oud-papieraktie „Apollo" gestaakt Door de muziekvereniging „Apol lo" is momenteel de oud-papier aktie gestaakt, enerzijds wegens het waardeloos worden van het pa pier, anderzijds door gebrek aan plaatsruimte. Het publiek, dat steeds zijn volle medewerking gaf behoeft dus' niet meer des zater dags het oud papier gereed te leg gen. Wanneer er eventueel een prijs verandering van papier komt, dan zal deze aktie weer worden hervat. Door de kerkvoogdij der Ned. Hervormde gemeente alhier is een nieuwe baar aangeschaft voor be grafenissen. Werd voorheen de baar gedragen, thans is een baar aangeschaft op vier luchtbanden, zodat met zes personen kan wor den volstaan voor het bedienen van deze riidende baar. Voor het eerst in zijn 118-jarige geschiedenis heeft „Artis" in Amster dam, dank zij een schenking van de Belgische regering, een okapi in zijn collectie. Het is tevens de eerste maal dat een levende okapi, een lot de familie der giraffen behorend dier, dat pas in 1901 in de Bel gische Congo werd ontdekt, in Nederland te bewonderen valt. Alle vorige pogingen een okapi naar Nederland te brengen faalden nl. In Franse legerkringen te Ni cosia op Cyprus is woensdagavond gezegd, dat misschien 7.000 man Franse strijdkrachten op het eiland zullen worden gelegerd, zolang de crisis omtrent het Suezkanaal duurt. Plet eerste schip met troe pen wordt vandaag (donderdag) op het eiland verwacht. Op het Liberiaanse vracht schip „Linda", dat met steenkool op weg is van Norfolk (Virginia) naar Rotterdam, heeft zich woens dag een ontploffing voorgedaan, als gevolg waarvan drie beman ningsleden verwondinggrt opliepen. Het gebeurde 500 mijl ten oosten van Norfolk. anderzijds is het de bedoeling, dat zij revenuen oplevert, welke ten goede zullen komen aan het Van Weerden Poelmanfonds Zij zal de Navo-verdedigingsmiddelen laten zien op het gebied van de lucht macht. Een dertigtal explicateurs zal op de tentoonstelling de bezoe kers van voorlichting dienen. DREISCHOR Brandweerkorps naar Schiedam Zaterdag 8 september a.s. zal het vrijwillige brandweerkorps uit deze gemeente deelnemen aan de lan delijke wedstrijden in klasse II, die gehouden zullen worden in Schie dam en waaraan 33 korpsen zullen meedoen. Burgerlijke stand en loop der bevolking over augustus. Gehuwd: 3. Anne Terpstra, 22 j. en Maria Krina Marina de Keijzer, 19 j. Ingekomen: 1. Adriana Nieuw- land, echtgenote van L. D. Fon- teine, van Dinteloord c.a. OUWERKERK Brug over de kreek In de Oostweg bij het vroegere „Heultje" wordt momenteel èen brug over de kreek gebouwd. Het werk is zover dat de damwand kan worden ingeheid. De collecte voor het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kanker bestrijding heeft in deze gemeente opgebracht f 33,56. BRUINISSE Programma „Kunstmin" Door de muziekvereniging „Kunst min" uit Gorssel zullen bij de fees telijkheden op zaterdag 8 septem ber te Bruinisse onder meer de volgende nummers ten gehore ge bracht worden: 1. Huldigingsmars (marche solemnel van Ed. Grieg); 2. Slavische Rapsodie no. 1 (C Frie- demann); 3. Ballet des Heures (H. Ponchellie); 4. Wiener Madlen (Grande Valse) C. M. Ziekner; 5.12e Regiment (mars Th. Furster). Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Zeg niet: dat kan ik niet; zeg: dat kan ik nog niet. Actie voor doodstraf voor Nederlander Schmidt In Djakarta zyn vandaag vlug schriften verspreid, waarin de doodstraf wordt geëist tegen de Nederlander Schmidt. In de afgelopen dagen zijn in het communistische blad „Harian Rak jat" al verscheidene berichten ver schenen over resoluties, die door verschillende jeugd-organisaties zijn aangenomen en waarin even eens de hoogste straf voor Schmidt werd 'verlangd. Enkele van deze resoluties zijn ook in het nationa-. listische blad „Suluh Indonesia" verschenen. De verdedigster van Schmidt, mevrouw Bouman, zal maandag a.s. haar pleidooi houden. Verwacht wordt dat de rechter enkele weken daarna uitspraak zal doen. De bloedtransfusiedienst De bloedafname voor de bloed transfusiedienst van het Ned. Ro de Kruis is te Bruinisse goed ge slaagd. Er werd van 100 donors bloed afgenomen. Het ligt in de bedoeling ook in 1957 en volgende jaren daarmee door te gaan en ge hoopt wordt dat meerderen dan nog bereid zullen zijn deze aktie te steunen, door zichzelf als donor te melden. Het gaat er om mensen levens te behouden als dit moge lijk is. En dit wordt mogelijk ge maakt door overal over bloedplas- ma te kunnen beschikken. De te Bruinisse gehouden col lecte voor de kankerbestrijding (Koningin Wilhelminafonds) bracht f 278,80 op. Bij het begin van het nieuwe schooljaar te Bruinisse werden in de eerste klasse der O L.S. inge schreven 24 nieuwe leerlingen, voor de Chr. school was dit aan tal 19. De laatste loodjes Het aarden gordijn sluit zich Een aarden gordyn is zich aan het sluiten om een watervlakte, die over ongeveer een jaar zal z(jn geweken voor grazige weiden en uit stekend bouwland, die onder de naam „Flevoland" in moderne vorm plaatsnamen zal doen herleven van de middeleeuwse nederzettingen in dit gebied vóór het „Zuiderzee" werd: Swifterbant, Roggebot, Dronten, Larsen, Zeihorst e.d., die met de hoofdplaats van het gehele [Jselmeerpolder-samenstel, Lelystad, in dit nieuwe land grotere en kleinere centra zullen vormen. De dienst der Zuiderzeewerken heeft gisteren, acht dagen vóór de voorgenomen sluiting van de laat ste vrije waterverbinding tussen het IJselmeer en het terrein van het toekomstige nieuwe land, een aantal radio-, film- en „gewone" journalisten uitgenodigd, in dit laatste stadium vóór het tweede bedrijf in dit grootse waterstaats schouwspel, de toestand in ogen schouw te nemen. Men heeft hier geen half werk van gemaakt: de gasten hebben het gehele 90 km lange dijktraject afgelegd, deels per autobus en - natuurlijk - per boot waar de dijk nog niet is gesloten. Die sluiting zal, zoals bekend, on voorziene omstandigheden voorbe houden, geschieden op donderdag 13 september, in bijzijn van H.M. de Koningin. Onvoorziene omstandigheden? De honderden en honderden arbeiders en andere werkers van dit moderne dijkleger zijn er de lieden niet naar om zich door „de omstandigheden" zo gauw haar wil te laten opleggen. Behalve de arbeid aan de kunst werken - hoofdzakelijk de eind- werkzaamheden aan de drie gema len, die de watervlakte' gaan leeg pompen op het moment, waarop over acht dagen tientallen stoom fluiten en sirenes hun voldoening zullen uitjubelen - is thans alle aandacht en zijn alle beschikbare krachten geconcentreerd op het werk aan de laatste loodjes: de dichting van het sluitgat, hemels breed gelegen ergens tussen Lely stad en Urk Het gat heeft thans nog een lengte van bijkans een halve kilometer (van de 90 km. dijklengte in totaal) en aangezien het werk per werkuur ongeveer 5 a 6 m. vordert, totaal vanaf beide zijden van het gat, leert een bere kening, dat er om sluiting op de streefdatum mogelijk te maken, letterlijk en figuurlijk nog een schepje op zal moeten worden ge gooid - hetgeen dan ook gebeurt. Financiën en Economie Economische situatie in west-Europa minder stabiel De reële stijging in de- west- Europese volkshuishoudingen zal zich in de komende maanden in een verlangzaamd tempo bewegen. Tot deze conclusie komt het Ham- burgse Welt-wirtschaftsarchiv in een conjunctuuranalyse. Het insti tuut komt tot de volgende gevolg trekkingen: Sedert het begin van dit jaar hebben de opwaartse economische krachten in west-Europa aan be tekenis verloren. De jaarlijkse stij gingspercentages voor de industri ële produktie van west-Europa hebben in de zomer van het afge lopen jaar met ongeveer 12 pro cent haar maximum bereikt. Sinds dien zijn deze percentages geleide lijk verminderd. Voor de noord-Europese landen en ook voor Nederland is het in verband met de conjuncturele stag natie in de westerse wereld de vraag of de momenteel nog gelden de gunstige exportverhoudingen zullen blijven bestaan en of niet ook deze landen binnen afzienbare tijd voor soortgelijke moeilijkheden komen te staan als Groot-Brittan- nië. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1