AMSTLEVEN levensverzekering Een wagenbestuurder erft een villa GROTER WORDEN Hoe zit dat- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE dinsdag t september 1956 no. isou VIJF EN TWINTIG JAAR RAADSLID De heer J. van der Doe op hartelijke wijze gehuldigd in Dreischor's raad O O Kwart eeuw op de bres voor het gemeentebelang De raad der gemeente kwam za terdagvoormiddag jl. onder voor zitterschap van burgemeester A. Vermeulen bijeen. Als 0erste punt op de agenda was vermeld de huldiging van de heer J. van der Doe P.v.d.Ain ver band met zijn 25-jarig raadslid maatschap. In een toespraak wenste de voor zitter de h'eer van der Doe van har te geluk met het bereiken van de belangrijke mijlpaal in het politieke leven van de jubilaris. Spr. wees er op dat de heer v. d. Doe in de afgelopen 25 jaar belangrijke dien sten aan de gemeente heeft bewe zen en volledig heeft voldaan aan de eertijds door hem afgelegde be lofte. Spr. releveerde dat de heer v. d. Doe op 1 september 1931 tot de raad werd toegelaten als opvol ger van de heer P. de Waal. Grote werkloosheid heerste in die tijd overal. In deze gemeente werden door de heer van der Doe de voor stellen gedaan, die ten doel had den om het leed zoveel mogelijk te verzachten. Ook voor de vlassers stond de ju bilaris steeds op de bres, waarbij hij evenwel niet altijd de steun ver kreeg, die hij verdiende. Op 28 april 1939 werd de heer v. d. Doe tot wethouder gekozen, welk ambt hij tot 6 september 1949 vervulde In die periode vielen de moeilijke bezettingsjaren. Na de oorlog werd de heer v. d. Doe loco-burgemees ter, in verband met de ziekte van wijlen burgemeester Mol. Na diens overlijden op 10 november 1947 werd de heer v. d. Doe belast met het waarnemend burgemeester schap tot 1 juli 1948. „Uit uw han den heb ik het ambt mogen over nemen", aldus de burgemeester, die vervolgde: „met genoegen denk ik nog terug aan de wijze, waarop gij mij hebt geïnstalleerd en de harte lijke woorden, waarmede gij mij welkom hebt geheten". Een stuwende kracht Nadien werkte de burgemeester nog tot september 1949 met de heer v. d. Doe als wethouder samen. Spr. schetste de jubilaris als de stuwen de kracht voor een progressief be leid met als doel verbetering van de sociale toestanden in het alge meen en de woningtoestanden in het bijzonder. Mede door zijn stuwkracht werd het uitbreidingsplan vastgesteld Onder zijn bestuur werden de eer ste zes woningwetwoningen ge bouwd. In 1949 legde de heer v. d. Doe hiervoor de eerste steen, het geen tevens het begin van uitvoe ring van het uitbreidingsplan in hield. Spr. noemde als nevenfuncties van de heer v. d. Doe: het lid maatschap van de commissie voor de steun aan werklozen en vlassers in 1932 en de gemeentelijke instel ling voor sociale zorg in 1948 en 1949. Drie Japanse ambtenaren zijn te Sydney in Australië aangekomen om een onder zoek in te stellen naar de tarweverbouw in het kader van een proefneming om de Japanner groter te doen worden door zijn voeding een westers karakter te ge ven. Eén van de leden van deze commissie van drie, het parlementslid Nakadjina, zei dat er bij de Japanners op wordt aangedrongen minder rijst en meer tarwe en vlees te nuttigen. Aan Japanse scholieren wordt gratis brood verstrekt. Men verwacht, dat deze wijziging in de voeding tot gevolg zal hebben, dat de Japanner groter en sterker zal worden. Vooral van de warm-menselijke adviezen hebben deze commissies kunnen profiteren. In 1913 richtte de heer v. d. Doe een vereniging van landarbeiders op, hij was ac tief lid van de Vlassersbond en plaatselijk agent van de verbruiks coöperatie. Jarenlang was hij be stuurslid en voorzitter van de afd. van de S.D.A.P. en later van de P.v.d.A. Uw gezondheidstoestand noopt u thans het wat kalmer aan te doen (vandaag viert de heer v. d. Doe zijn 65ste jaardag) zo vervolgde de voorzitter, die daarop de jubilaris de vier delen van het standaard werk „P. J. Troelstra-gedenkschrif- ten" aanbood. Spr. besloot: „Wij wensen u nog vele jaren toe en hopen van utv wijsheid in onze raad nog vele jaren te mogen profiteren" Dankwoord jubilaris De heer van der Doe dankt de burgemeester voor de tot hem ge richte woorden en gaf in het kort de voornaamste beslissingen weer die de raad in deze 25 jaren heeft genomen. Hij sprak de hoop uit dat naast de woningbouw ook het kerk gebouw spoedig zal kunnen worden gerestaureerd. De heer J. J. Klaasse (wethouder) brengt de felicitaties over namens de Chr. Kiesvereniging en hoopt op een prettige samenwerking met de heer van der Doe in de toekomst. De heer L. M. Moermond (wet houder) spreekt de heer van der Doe toe namens de vrijzinnige kies vereniging. Spreker hoopt ook in de toekomst op een goede samen werking met de heer van der Doe en wenst hem een goede gezond heid toe. De heer Vane (P.v.d.A.) dankt de heer van der Doe voor hetgeen hij voor de fractie in de loop der jaren heeft gedaan en vooral voor de steun die de arbeidersklasse van hem heeft ondervonden. De heer van der Doe dankt de heren hierna voor de gesproken woorden. Als leden van de gemeentelijke instelling voor sociale zorg wor den herbenoemd mevr. P. L. van der Werve-van der Have, de heren A. M. de Vlieger, L. M. Moermond en J. C. van der Maas. Als lid van de woonruimtecom missie worden herbenoemd de he ren W. C. Vane en J. J. Schot. Met algemene 'stemmen vindt voorlopige vaststelling plaats van de gemeente-rekening 1954. Hierna volgt vaststelling van de wijziging der begroting van de ge meentelijke instelling voor sociale zorg en die der gemeente-begroting 1956. De raad besluit tot verlenging van de verzekering van de gemeen tegelden bij de F.O.G., terwijl de raad eveneens besluit tot het op nieuw vaststellen van de verorde ning op de heffing van begrafenis rechten. Voorts stelt de raad vast een nieuwe instruktie voor de gemeen te-geneesheer. Bij de rondvraag informeert de heer van der Doe naar de moge lijkheid van eventuele uitbreiding van de straatverlichting bij de wo ningen aan de zg. Oude Stoofweg. De voorzitter zegt toe dit nader in het college van b. en w. onder ogen te zullen zien. Deze uitbreiding is reeds in b. en w. besproken, doch het wacht op eventuele verande ring van de weg aldaar. De heer Vane (P.v.d.A.) spreekt nog over de lekkage aan de Oos tenrijkse geschenkwoning van de heer J. Kip. Hierna volgt sluiting. STAD EN PROVINCIE De hulp aan Marcinelle De inmiddels afgesloten actie ten bate van de nabestaanden van de bij de mijnramp te Marcinelle om gekomen slachtoffers heeft het mooie bedrag opgebracht van f 546,75. Het bestuur van de plaat selijke afdeling van het Nederland se Rode Kruis, is zeer erkentelijk voor de spontane medewerking van velen, waardoor dit bedrag bijeen kon worden gebracht. NIEUWERKERK Burg. stand over aug. 1956. Geboren: 1. Alida Cornelia, d. van J. Tanis en A. J. Kwaak; 3. Neeltje, d. van J. Clarisse en W. de Valk; 9. Wilhelmina, d. van L. van der Wielen en Ch. Schot; 20. Adriaan, van H. Geuze en E. Braam; 23. Coenraad, z. van L. H. van den Berge en J. N. C. van der Male; 31. Maria Willemiena, d. van S. Hoo- gerland en L. Flikweert. Gehuwd: 8. M. Wisse, j.m, 21 j. (van Vlissingen) en J. van Klinken, j.d. 22 j. OOSXERLAND Burg. stand en loop der bevol king over augustus 1956. Geboren: Marinus Marius, z. van J. J. Beije en J. J. Reinhoud; Jaco- mina Cathalina, d. van J. van der Maas en A. L. Bal; Leendert Jas per, z. van W. Otte en N. Dooge; Jan, z. van D. Koster en J. Stouten. Gehuwd: Marinus Goudzwaard, 45 j. en Maria Cornelia Krakeel, 37 beiden te Oosterland. Overleden: Willem Dorst, 90 j., wedn.^van M. v. d. Male; Cornelia Koopman, 81 j., wed. van J. de Bruine. Ingekomen: Heiltje Wildeman uit Sliedrecht; Jacoba de Vin uit St. Maartensdijk. BRUINISSE Vergadering gemeenteraad In de op 5 september a.s. te hou den vergadering van de gemeen teraad te Bruinisse zullen de ge loofsbrieven van het nieuwe raads lid voor de P.v.d.A., de heer L. E. van Popering, worden overhandigd en na onderzoek zal deze tot de raad worden toegelaten. Vervolgens zal ook de verkiezing van een nieu we wethouder aan de orde zijn. De begroting 1957 zal aan de raad wor den aangeboden, terwijl b. en w. voorstellen een beloningsverorde ning vast te stellen voor het brand weerpersoneel. Mosselvaartuig verkocht Het mosselvaartuig Bru 139, van de firma H. Jumelet en Zn. te Brui nisse is verkocht naar Philippine Genoemde firma was sedert enige maanden wegens aankoop van een ander schip in het bezit van twee vaartuigen. Burg. stand en loop der bevol king over augustus 1956. Geboren: 2. Wiebe, z. van L. J. Houkamp en S. Kootstra; 1. Jacob, z. van A. van den Berge en J. Bal; 15. Paulina Kornelia, z. van L. M. Steketee en A. J. Bras. Gehuwd: 3. Leendert van Ree, 26 j. en Maatje P. van den Berg, 25 j.; 17. Aart Maaskant, 23 j. en Adriana Maria van der Weele, 19 j. Overleden: 7. Johannes Bal, 58 j., echtg. van Cath. Haak (te St. Philipsland); 8. Johannes van den Berg, 58 j., echtg. van M. Padmos (overl. te Zierikzee); 12. Johannes Padmos, 70 j., echtg. van A. Voor- beijtel. Ingekomen: Wieger Kootstra en gezin uit Oost en West Souburg Jacoba Gunter uit Haamstede. Vertrokken: Maatje P. van den Berg naar Rotterdam; Johannes C. Dingemanse en gezin naar Grijps- kerke; Leendert Bakker naar Ba- rendrecht. Voor de zaterdag jl. onder auspi ciën van de atletiekvereniging Delta Sport" georganiseerde schoolatletiekwedstrijden bestond, ondanks het minder aangename weer van de zijde der jeugd goede belangstelling. Een aantal der deel- nemers(sters) bleken nu reeds op verschillende nummers over de no dige aanleg te beschikken, en on der goede leiding houden zij zeker een belofte in voor de toekomst. De uitslagen van de diverse num mers waren als volgt: I m. hardlopen jongens 10-12 jaar: 1. W. Wijsman 9.1 sec.; 2. O. Krips 9.4 sec.; 3. P. v. d. Hulle 9.7 sec.; 4. H. Verschuur 10.1 sec. Verspringen jongens 10-12 jaar: 1. W. Wijsman 4.10 m.; 2. L. Ver- loo 3.79 m.; 3. P. v. d. Hulle 3.62 m. m. hardlopen jongens 12-14 jaar: 1. A. Westra 11.8 sec.; 2. H. Viergever 12.2 sec.; 3. J. Willemse 12.7 sec.; 4. W. Pankow 14.8 sec. Verspringen jongens 12-14 jaar: 1. A. Westra 4.54 m.; 2. J. Willemse 3.64 m.; 3. W. Pankow 3.18 m. Bankbiljetten van f 10,— ingetrokken Overeenkomstig artikel 14 van de Bankwet 1948 roept de Nederland- sche Bank N.V., krachtens mach tiging, haar verleend bij Konink lijk Besluit van 8 augustus 1956, no. 26, mits deze de hcjuders der door haar in omloop gebrachte bankbiljetten van f 10,—, model 2945e en model 1949, waai'in de uit gifte aangekondigd en een uitvoe rige beschrijving gegeven werd in de Nederlandse Staatscourant van 3 december 1947, no. 234, respectie velijk 18 februari 1952, no. 34, op om deze biljetten vóór 1 maart 1957 ter verwisseling aan te bieden bij haar hoofdbank, haar bijbank te Rotterdam, haar agentschappen of haar correspondentschappen. De bankbiljetten van beide mo dellen vertonen aan de voorzijde de beeltenis van Koning Willem I. De bankbiljetten van model 1945e zijn gedateerd 7 mei 1945 en dra gen de handtekeningen van mr. L. J. A. Trip (president) en van mr. J. Westerman Holstijn (secretaris). De bankbiljetten van model 1949 zijn gedateerd 4 maart 1949 en dra gen de handtekeningen van dr. M. W. Holtrop (president) en van prof. mr. A. M. de Jong (secretaris). met de confectiekleding De vervaardiging in het groot en dus in voorraad - in te genstelling met maatwerk - geschiedde aanvankelijk al leen voor dames en dateert uit de laatste helft van de vorige eeuw. Voordien werden onder- en bovenkleding steeds door de huisvrouw en haar dochters vervaardigd; later door de huisnaaisters en de kleer maker. Deze laatste trok op het platteland steeds van hoeve tot hoeve. Zolang Parijs de toon aangaf in de mode, beheerste de Pa- rijse confectie de markt. De Parijse Grands Magasins be gonnen omstreeks 1865 met het verzenden van goed ge- illustreerde prijscouranten, aanvankelijk naar landen van Europa, doch weldra ook daarbuiten. Duitsland begon daarmee in 1892, doch fabriceerde in het begin uitsluitend onderkle- ding voor vrouwen en kin deren, benevens huishoud- goed. Kort na 1918 werden daar confectiescholen voor vrouwen ingericht, achter eenvolgens te Berlijn, Dres den en Leipzig. Zwitserland volgde dit voor beeld en maakte eerst uit sluitend lingerie en huis- houdgoed, doch later ook bo venkleding. Omstreeks 1870 kwamen hier te lande de eerste winkels, in welke in het buitenland vervaardigde confectie-on- derkleding voor vrouwen en kinderen, benevens huis- houdgoed verkrijgbaar was. In 1896 werd te Rotterdam de eerste lingeriefabriek opge richt, welke ook kindercon- fectie maakte (de firma Ga- briëls-van Cleeffhij kon echter maar tot 1935 worden gehandhaafd. Herenkleding werd slechts zelden betrokken uit het buitenland en werd lang als maatwerk gefabriceerd. Om trent 1875 werden in Neder land de eerste confectiezaken geopend, die aanvankelijk hun goederen in de huisin dustrie lieten vervaardigen. Later kwamen toen de fa brieken voor heren-confec- tie, (Nadruk verboden). Ingezonden mededeling SCHOOLATLETIEKDAG BEWEES HET Er schuilt talent onder verschillende jongeren Goede belangstelling van de zijde der jeugd FINANCIEEL NIEUWS Nutsspaarbank Zierikzee Bij de Nutsspaarbank te Zierik zee werd in de maand augustus 1956 ingelegd f 107.182,19 (aug. '55 f 152.731,13). Terugbetaald werd in hetzelfde tijdvak f 87.625,66 (aug. 1955 f 76.557,86). Per 1 september 1956 bedraagt het inleggerskapitaal f 3.856.285,31 (1 september 1955 f 3.308.424,28). Het aantal rekeninghouders ver meerderde in de maand augustus 1956 met 22, terwijl door vertrek en opname 23 rekeningen werden af gevoerd. Hoogspringen jongens 12-14 jaar: 1. A. Westra 1.39 m.; 2. J. Willemse 1.08 m.; 3. W. Pankow 0.95 m. 60 m. meisjes 10-12 jaar: 1. J. v d. Schelde 9.5 sec. 2. N. Visser 9.6 sec.; 3. C. Ribbens 10.6 sec. Verspringen meisjes 10-12 jaar: 1. N. Visser 3.89 m.; 2. J. v. d Schelde 3.69 m.; 3. C. Ribbens 3.26 meter. 80 meter hardlopen meisjes 12-14 jaar: 1. M. Ribbens 13 sec.; 2. C. Mabelis 14 sec. Hoogspringen jongens 10-12 jaar: 1 en 2 H. Verschuur en W. Wijsman 1.13 m.; 3. en 4. O. Krips en L. Ver- loo 1.08 m. Hoogspringen meisjes 12-14 jaar: 1. M. Ribbens 1.13 m.; 2. C. Ma belis 0.95 m.; 3. J. v. d. Schelde 0.95 meter. Op A. Westra, Renesse, na, kwa men alle prijswinnaars uit Zierik zee. Kunsten en Wetenschappen Grot met wandschilderingen ontdekt Een groep jonge Franse groton derzoekers heeft in het dal van de Jaur (Frankrijk) een grot ontdekt met wandschilderingen. Vólgens een geschiedkundige, dr. Barthes, dateren deze tekeningen uit het paleolitische tijdvak, onge veer 20.000 jaar geleden. .In de grot werden bovendien beenderen van mensen en scherven van aardewerk aangetroffen. VISSERIJBERICHTEN Mosselzaadvangst in Zeeuwse stromen Op 11 september zullen de mos- selzaadbanken op de Zeeuwse stro men weer voor de publieke vis serij op mosselzaad worden open gesteld, terwijl met ingang van maandag 3 september de visserij op zeemos is toegestaan. Zowel voor mosselzaad als voor zeemos luiden de berichten ongun stig. Vindplaatsen van mosselzaad zijn tot dusverre niet bekend, ter wijl ook de groei van het zeemos door de lage temperaturen van het water schijnt te hebben geleden. Korte berichten GELDERMALSEN. Door onbe kende oorzaak is een inwoner uit Tiel, de ongeveer 55-jarige heer Grisel, uit de trein gevallen, die uit Geldermalsen naar Tiel ver trok. Het ongeval geschiedde tus sen Geldermalsen en Wadenoyen Het slachtoffer was onmiddellijk dood. BOXTEL. De 56-jarige hardho rende mejuffrouw M. A. Kerstholt uit Groningen is tijdens een wan deling op een onbewaakte overweg onder Boxtel door een trein ge grepen en gedood. De trein, die zondagmorgen om 11.59 uur uit Tilburg te Boxtel moest aankomen had een half uur vertraging. Het uitzicht op de onbewaakte overweg is goed. MIDDENMEER. Bij Middenmeer is de 18-jarige landbouwer M. Smit enige zoon van wethouder Smit - dodelijk verongelukt. De zware trekker waarmee hij aan het werk was, viel op zijn lichaam toen hij daarmee over de kop in een sloot terecht kwam. UTRECHT. De medische afde ling van de Nederlandse Spoor wegen heeft de beschikking gekre gen over een autobus, die tot am bulancewagen is ingericht. De tot ambulance omgebouwde crossley- bus, die voorlopig de enige bij de N.S. zal blijven, staat in Utrecht, dicht bij het westen van ons land, waar het treinverkeer het meest frequent is, gestationeerd. AMSTERDAM. In het klooster van de Zusters Augustinessen van Sint Monica aan de Warmoesstraat te Amsterdam heeft zich een tra gisch ongeval afgespeeld. Toen de 41-jarige zuster Clara (Clara Herm- sen) om half 7 's morgens de 50 kg. zware klok, die op een hoogte van negen meter op de binnenplaats hangt, luidde, schoot de klok plot seling los door het breken van een bevestigingsbout, en viel op het hoofd van de zuster, die op slag dood was. LAND- EN TUINBOUW GijDte verliezen aan graan in Rusland Het officiële tijdschrift van de Sowjet-Russische communistische partij „Kommunist", schrijft dat er ..grote verliezen aan graan" zijn in de republiek Kazakhstan. Deze re publiek is het centrum van de cam pagne om onontgonnen land te be bouwen, welke twee jaar geleden op initiatief van partijsecretaris Chroesjtsjef begon. Kommunist zegt, dat er „grote tekortkomingen" zijn in de orga nisatie en het binnenhalen van de oogst in de onontgonnen gebieden. Vele collectieve en staatsboerderijen waren niet goed voorbereid op het binnenhalen van de grote oogst van dit jaar. Dit had grote verliezen tengevolge gehad. Het tijdschrift leverde commen taar op de recordoogst in een groot deel van de Sowjet-Unie, welke door vertraging van het oogsten en door regen en vorst wordt be dreigd. Demonstratie met slootreinigingsmachines Het ligt in de bedoeling om eind september of begin oktober onder auspiciën van het Landbouwschap, de Cultuur Technische Dienst, de Unie van Waterschapsbonden, het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie te Wageningen het Rijkslandbouwconsulent- schap voor Landbouwwerktuigen te Wageningen, een landelijke de monstratie met slootreinigingsma- :hines te organiseren. Deze demonstratie zal worden ge houden in het rivierkleigebied in het midden van ons land. Na de demonstratie zal een bij eenkomst worden gehouden, waar bij enige specialisten zullen spre ken over de noodzaak van de rei niging van de watergangen. SPORT „De Bruse Trekker" Door de postduivenhoudersver. „De Bruse Trekker" werd deelge nomen aan de wedvlucht uit Noyon op zaterdag 25 aug. Afstand plm. 245 kilometer. Uitslag: J. v. d. Ouden 1, 4, 9; A. J. IJzelenberg 2, 6, 7, 13; Gerrie Bal 3, 5, 10; H. C. Noordhoek, Sir- jansland 8, 15; A. de Ronde, Sir- iansland 11, 12; A. de Koning 14. Snelheid eerst aank. duif 1430,63 m. per minuut, laatste prijsw. duif 1247.70 m. per minuut. Voor de wedvlucht voor oude duiven eveneens uit Noyon bestond weinig belangstelling. Van de le den van de Bruse Trekker die daar aan deelnamen werd de heer J. C. Goudzwaard uit Oosterland eerste en T. Dalebout uit Nieuwerkerk 2 en 3. De snelheid van de eerste aan komende duif was 1312,52 m. per minuut. Volgens een woordvoerder van de Britse ambassade in Amman, heeft de Britse regering ook de Britse staatsburgers in Jordanië, die geen werk verrichten dat hen dwingt in dit land te blijven, aan geraden Jordanië te verlaten i.v.m. de Suezkwestie. 's HERTOGENBOSCH. In het Ambonezenkamp „De Lunetten" te Vught is zondag de duizendste baby geboren. Het is het vijfde kind in het gezin Hiarief Wattimena. Het kreeg de namen Eveline Carlo Lu- netty. FEUILLETON Na een half uurtje probeerde hij in een andere richting. Tot nu toe had hij nog steeds het geluid ge hoord van langs de grote straatweg rijdende auto's maar nu hoorde hij niets meer. In de verte hoorde hij een trein rijden. Hij liep vast en zeker in een geheel verkeerde rich ting. Als hij de andere kant eens uitging? Pluimers draaide zich om en trachtte de weg terug te gaan, maar hoe hij ook luisterde, auto's hoorde hij niet meer. Slechts het kraaien van een haan, maar ook heel, heel ver. Hartgrondig verwenste hij zijn pech, die hem in deze donkere, re genachtige nacht in het bos had ge bracht. Hoe kwam hij er ooit nog uit? Het lopen niet gewend, begonneji zijn voeten pijn te doen. Bovendien begon hij het water van de door weekte bosgrond door zijn schoenen heen te voelen terwijl de schouders eveneens vochtig werden. Zelfs zit ten kon hij niet meer. Van tijd tot tijd leunde hij een poosje tegen een boom, om zo even van zijn ver moeidheid bij te komen, maar de gedachten aan Sweers en zijn vriend, beiden wellicht in het bezit van de complete tekening, gaven zijn vermoeide leden weer nieuwe kracht en dan sjokte hij weer ver der. Hoe lang en hoe ver hij gelopen had, wist hij niet meer, maar hij loosde een zucht van verlichting, toen hij eindelijk bemerkte, dat de ochtendschemering begon door te breken. Nu kon hij zich ten minste enigszins oriënteren. Opnieuw rustte hij een poosje te gen een boom en keek in de rich ting vanwaar het licht begon te worden. Daar moet natuurlijk het oosten zijn en hij moest in noord westelijke richting gaan, om Gar deren te bereiken. Dan moest hij dus deze kant uit. fn ieder geval moest hij in deze richting uitein delijk de grote straatweg naar Apeldoorn bereiken. Hij vermande zich en begon verder te lopen. De groeiende schemering maakte te vens, dat hij beter kon zien en zich niet telkens stootte aan laaghan gende lakken. Eindelijk bereikte hij een pad, dat weliswaar niet' in de richting ging, die hij moest gaan, maar het liep in ieder geval beter dan de on gelijke, vol obstakels en boomwor tels bezaaide bosgrond. Nu liep hij wat regelmatiger. Hij was flauw van de honger. Gelukkig dat hij al tijd wat geld bij zich had, kon hij straks als het dag werd, iets eet baars kopen. Het daglicht was al doorgebro ken, toen hij eindelijk op een grind weg belandde. De weg liep van oost naar west, dus in ieder geval moest hij in westelijke richting. Hij had misschien enkele minuten gelopen, toen een boerewagen hem achterop kwam rijden. De voer man groette hem met het opsteken van zijn zweep, maar Pluimers hield hem staande en vroeg of hij mee kon rijden. Daartegen was geen be?.waar en moeizaam hief de nachtelijke wandelaar zich op de 55 wagen. Toen hij naast de boer zat, voelde hij pas, hoe moe hij was. De nieuwsgierige vragen van de voerman beantwoordde hij ontwij kend. Alleen zei hij, dat z'n doel Garderen was. „Dan heb je geluk gehad, mien jong", antwoordde de vriendelijke man. „Ik mot naar de viersprong en kun jie tot zover meerieje". Pluimers had geen flauw idee wat en waar de viersprong was, maar in ieder geval ging hij in de goede richting en hij kon tenminste een poosje uitrusten van de ver moeienis. „Mo-jie in Gaarder aan het wark?" informeerde de man en Pluimers antwoordde zonder te lie gen bevestigend. Maar op de vol gende vraag zei hij, dat hij de naam van zijn werkgever vergeten was, maar dat hij wel wist, waar hij woonde. Bij een viersprong geko men zei de man, dat hij linksaf moest naar Milligen en Pluimers stapte af, nadat hij bedankt had voor het meerijden. Op een ver keersbord zag hij, dat hij bijna drie kilometer van het dorp Garderen verwijderd was en zuchtend zette hij z'n tocht voort, na eerst even verlangend gekeken te hebben naar het café op de hoek van de viersprong. Maar dat was natuur lijk op dit onmogelijke uur nog ge sloten. De weg steeg en Pluimers liep steeds langzamer. Nooit had hij geweten, dat drie kilometer zo lang konden duren. En nog nooit van zijn leven was hij zo moe geweest. Nu een goed bed en een borrel om op te kikkeren (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5