H.M. KONINGIN JULIANA SPRAK OP CONGRES OVER MENSELIJKE VERHOUDINGEN STAD EN PROVINCIE Abdulgani op Schiphol Het K.N.M.I. verwacht Transfers-naamplaten- gevelborden-imm. neon KRIJGER- KAPSTER Dameskapsalon BOOT N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman RIJKSKWEEKSCHOOL - MIDDELBURG Internationale conferentie te Nijmegen „De liefde het hoogste in alle verhoudingen" Onder algemeen voorzitterschap van Z.K.H. Prins Bernhard is te Nijmegen de internationale confe rentie geopend, die daar van 3 tot 15 september wordt gehouden. Tijdens de plechtige openingszit ting heef Il.M. de Koningin een rede uitgesproken, waarin Zy uiting gaf aan Haar vreugde, dat deze belangryke conferentie in Neder- land plaats vindt. Hare Majesteit meende dat er in de moderne samenleving een ken tering van groot belang gaande is, wanneer men zich weer gaat be raden over de menselijke verhou dingen, teneinde een nieuw begin te maken met het er aan gaan schenken van onze volle aandacht en toewijding. De aantallen en massa's van mensen worden zo groot, dat de mens een nummer dreigt te wor den. Het schrikbeeld bij dit alles is de termietenstaat, waarin de in dividuele werknemer alleen nog maar wordt gewaardeerd als ar beidskracht. H.M. de Koningin sprak hierna over het begrip verantwoordelijk heid en zeide: „Wij zijn tastende en zoekende naar het tegengif van het gif der termieten en zo leggen wij het eerste de hand op de men selijke verhoudingen. Zij ried Haar auditorium aan: „Neem de mede mens zoals hij is in zijn hulpbe hoevendheid, die niet kleiner is dan van uzelf - heb eerbied voor zijn gaven en talenten en voor zijn po gingen ten goede - geef hem de waardigheid die ge persoonlijk zou willen genieten en dan nog met in terest". Hare Majesteit vroeg zich af of men niet vaak al te zeer gevangen is binnen de eigen beroeps- of zelfs cultuursfeer en of aan de waar dering en eerbied voor de volken van andere landen en werelddelen niet vaak al te kort wordt gedaan. Wie nu de menselijke verhoudin gen in zijn omgeving wil verbete ren - zo vervolgde Zij - zal het oude voorschrift moeten volgen: Ken uzelf, wees uzelf, begin zelf, ga op weg naar de ander. Hai-e Majesteit wees er tenslotte op hoe liefde het hoogste is in alle verhoudingen. Zij besloot: „Is het dwaas? Kost het iets en brengt het iets op? Geeft men soms alles, maar ontvangt men niets, of geeft men soms niets maar ontvangt men al les? Het kost alles, het is alles waard en het brengt alles op wat van waarde is. Zo gij liefde hebt ZIERIKZEE Enkele gevallen van kinderverlamming Op Schouwen-Duiveland, met name te Zierikzee, zijn enkele ge vallen van kinderverlamming ge constateerd, op grond waarvan het bestuur van de Chr. kleuterschool heeft besloten de vakantie voor on bepaalde tijd te verlengen. Wij vernemen dat er geen aan leiding is tot overmatige ongerust heid, maar het spreekt vanzelf dat de gestelde regels voor de burgerij in het algemeen en de kinderen in het bijzonder, thans met de grootst mogelijke nauwkeurigheid dienen te worden opgevolgd. Zoveel moge lijk rust en reinheid is en blijft noodzakelijk. Nieuw padvindershuis Het door Duitse vrijwilligsters en vrijwilligers nieuw gebouwde troephuis van de Mr. Bakkergroep te Zierikzee, geplaatst op het ter rein van de villa „Mon Plaisir" te Schuddebeurs, zal - naar ons werd medegedeeld - op vrijdag 7 sept. a.s. worden overgedragen. Het pas seren van deze belangrijke mijl paal voor de plaatselijke P.V.-groep zal met enige plechtigheid gepaard gaan. SIRJANSLAND De gehouden buscollecte ten bate van de kankerbestrijding door Jan Heule heeft f 23,56 opgebracht. onder elkander, daaraan zullen de mensen herkennen, dat gij disci pelen zijt van de Ene, die tot het einde toe de mensen heeft liefge had. Laten wij niet vergeten, dat dit de formalistische mens een erger nis en de verstandsmens een dwaas heid is. Dit is de aanbiddelijke on berekenbaarheid waarmee God het het ons schenkt, opdat wij het zou- leven schept en steeds verjongt en den besteden in Zijn dienst en in die van Zijn kinderen". „De achttien landen van de Suez- conferentie in Londen gaan uit van internationalisatie van het kanaal met respecteren van het nationale belang van Egypte. Wy gaan uit van de nationalisatie met erken ning van het internationale belang", zei vanochtend de minister van Buitenlandse Zaken van Indonesië, Abdulgani, toen hy op doorreis naar Rusland, waar hy zich bij het gezelschap van president Sukarno zal voegen, even op Schiphol ver toefde. „Kunt u ons misschien uitleggen welk verschil daar precies tussen is?" vroeg hem een der journalis ten. „Indonesië ,ziet geen verschil" antwoordde de minister, „maar Egypte wel". „Waarom heeft Indonesië zich dan niet bij de 18 landen gevoegd, toen er in Londen over het plan Dulles werd gestemd?" „Wij kunnen niet accoord gaan met de wijze van representatie van het plan. Wij prefereren een oplos sing, die voorlopig zonder naam zal zijn". MARKTBERICHTEN Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 3 sept. Binnen landse granen (officieuze noterin gen per 100 kg). Tarwe op vochtconditie circa f 26,50 franco fabriek; in de voe dersector van f 26,50-26,75 franco Rotterdam. Voedergranen: zomergerst naar kwaliteit en droogte van f 23-25, wintergerst naar kwaliteit f 22-23. haver naar kleur en droogte f 23,50- 25,25, rogge (flauw) naar kwaliteit f 20-21,50. Peulvruchten: groene erwten op basis 3 °/o f 87 laten, boerenschoon van f 40-78; schokkers op basis 3 °/o f 92,50 laten, boerenschoon van f 40-84. Coöp. TuinbouwveUing der Z.H.E. Afdeling Zierikzee Veiling van 3 september Aardappelen f 9, andijvie f 33, uien f 10-11, kroten f 6-9, spinazie f 50, postelein f 25-27, groene kool f 25-31, princessebonen f 54-92, snij bonen f 91, tomaten A f 56-58, bon ken f 53, C f 32, CC f 20, Yellow Hh f 20, Perzik rode Hh f 16-35, Zigeunerin Hh f 37, Reine Victoria f 45-79, Czar f 33-51, Reine Claude d'Ouillins f 67, dubb. Boerenwitte f 60, Washington f 36-63, per 100 kilogram. Bloemkool f 35-59, komkommers f 19-23, meloenen f 15-77, sla B f 6- 11, per 100 stuks. Chr. Ger. Gem. in Nederland Aangenomen naar Delft: J. G. v. Minnen, Huizen (N.H.) v.h. te Delft. RENESSE BESLOOT VAKANTIESEIZOEN MET LAAIEND KAMPVUUR Zeer veel deelnemers aan lampionoptocht In de afgelopen week werd te Renesse officieel het seizoen beslo ten met een programma dat aan geboden werd door de attractie- commissie der plaatselijke V.V.V. Aangevangen werd met een con cert door het fanfarecorps „Luctor et Emergoop de dorpskiosk. On danks het vrij gure weer bestond voor dit concert een vrij grote be langstelling. Een gul en spontaan applaus kla terde op na elk nummer, hetgeen voldoende bewijs was voor de pu blieke waardering voor de muzi kale prestaties. Inmiddels waren ruim 400 lampions uitgedeeld aan de kinderen, aan de werkplaats van de heer S. C. v. d. Hoek. Een lam pionoptocht - totaal bestaande uit naar schatting een kleine twee dui zend personen - vertrok na afloop van het concert naar de Joh. Hoo- genboompolder. Aan het eind der Hoogenboompolder werd onder de vrolijke tonen van marsmuziek het grote slotkampvuur, waaraan veel werk was besteed ontstoken. Tij dens het kampvuur voerde de voor zitter van de attractiecommissie de heer L. de Ruiter het woord. Spre ker wendde zich in de eerste plaats tot de gasten, die deze zomer hun vakantie weer in de Westhoek heb ben doorgebracht. Ondanks de zeer slechte weersomstandigheden .heb ben wij ook in het nu afgelopen seizoen weer getracht met beschei- BRUINISSE „Algemeen Vissersbelang" wenst nieuw soort „B"-mosselen Vereniging kreeg standaardvlag KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Wijk (bij Heusden): J. Wieman, Oudewater; te Hol- werd: kand. B. van Blanken, Am sterdam. Aangenomen naar Arnhem (afd. Ver. van Vrijz. Hervormden): mej. H. J. Dorlas, vikaris, Den Haag. Bedankt voor Berkenwoude: kand. B. van Blanken, Amsterdam. Ger. Kerken Beroepen te Grootegast: A. C. Kornet, St. Anna Parochie. Chr. Ger. Kerk Tweetal te Groningen: H. W. Eerland, Lisse en W. H. Velema, Eindhoven. Beroepen te Doesburg: W. Meijn- hout, Franeker. Aangenomen naar Hoogeveen: K. J. Vlema, Midwolda (Old.). In de maandagavond onder voor zitterschap van de heer D. de Ko ning te Bruinisse gehouden verga dering van de vissersvereniging „Algemeen Vissersbelang" te Brui nisse, was het feit dat zowel de mosselkwekers als de mosselhandél nu de omstandigheden daartoe no pen, de invoering van een nieuw soort mosselen naast de bestaande kwaliteiten gewenst achten, werd uitvoerig van gedachten gewisseld, hoe deze nieuwe soort wat schelp grootte en visgewicht zomede de prijs moet zijn samengesteld. Tenslotte werd besloten het voor stel van „Zevibel" te steunen, dat een nieuw soort B-mosselen in het leven wil roepen dat 20 pet. mosj- selen met een schelpgrootte van 55 mm. zou bevatten, 45 pet. van 50 mm., 25 van 45 mm. en 10 stuks kleiner dan 45 mm. De voorzitter zal op de aanstaan de vergadering van de adviescom missie het voorstel tot het instellen van een reclamefonds ad 2 cent per ton ter sprake brengen c.q. steunen. Bij de rondvraag werd er op aan- ZIERIKZEE DONDERDAG 6 SEPTEMBER WORDT DE JAARLIJKSE KERMIS INGELUID Er komen verschillende vermakelykheden De jaarlijkse kermis, die a.s. don derdag wordt ingeluid, biedt weer voor velen, jong en oud, allerlei takken van amusement. Reeds en kele dagen zijn de standhouders be zig met het opbouwen van de ver schillende amusementsgélegenhe- den. Tijdens de kermis week wordt in enige zaken dansmuziek gegeven, terwijl voorts in verschillende ca fe's luistermuziek ten gehore ge bracht wordt. De N.V. Concertzaal biedt een afwisselend kermispro- gramma van variété, film en een speciaal kinderprogramma waarin Anneke Elro het sprookje „Asse poester" ten tonele voert. De volgende vermakelijkheden komen: een auto-scooter van Sip- kema en Zn., een kleefwand van Wegkamp, een variété-theater van Grinsven, een luchtschommel, golf baan en schiettent van Gebrs. Witté en een zweefmolen van Huygensl Verder nog een babymolen van de Keijzer, een bumperspel van Jan vier, een springbaltent van Bran- tenaar, handboogsport van Batting. De inwendige mens kan versterkt worden bij de wafel- en poffertjes kraam van van der Linden, de olie- bollenkraam van de wed. Janvier, het palingkraam van Warnar. Voorts komen er een snoepkraam van Theuns, éen snoepkraam van van der Linde, een speelgoedkraam van Giersbergen en een patates- friteswagen van van Beveren. Speciaal de laatste donderdag zal het zeker weer een drukte van be lang zijn, als vele marktlieden hun stands inrichten en in hun speciale jargon - standwerkers eigen - zul len trachten hun waren aan de man (vrouw) te brengen. gedrongen, dat men bij de Inspectie der Visserijen op de Waddenzee zal vragen mosselzaad uit de Wadden zee (Friese Wad) naar Zeeland te mogen brengen. Hierdoor zal men zeker betere resultaten bereiken wat betreft het kweken van het uitgezaaide zaad tot consumptie mosselen. Het doorleveren op basisleve- ringscijfers, door kwekers die meer dan een standaardcapaciteitscijfer hebben wordt besproken. Gevraagd wordt paal en perk te stellen aan het misbruik dat daarvan bij schaarste aan mosselen gemaakt wordt. Een andere regeling van de tar- ra-aftrek bij het nemen van een tweede monster wordt bepleit en zal door de voorzitter ter sprake worden gebracht. Uitvoerig wordt gesproken over de deelneming aan de Vlaggetjes dag „Zeeland Presenteert" te Yer- seke. De door het feestcomité ont worpen regeling wordt voorgelezen. Gepavoiseerde schepen Besloten wordt ook de schepen te pavoiseren op 8 september als ongeveer 200 personen uit Gorssel de overdracht van de muziektent zullen meemaken en culturele en folkloristische manifestaties ten beste zullen geven. Aan de deel nemers aan de maaltijd zullen mosselen worden aangeboden. Voor het op 15 september te hou den festival zal door de vissersver eniging, zowel als door de olie-in koopvereniging ieder f 50 beschik baar worden gesteld. Door de heer P. A. de Koning, vertegenwoordiger van de Beverol smeeroliefabrieken ter plaatse, wordt aan de voorzitter ten slotte een standaardvlag voor de vereni ging aangeboden. Op deze groene wimpel komt in rood het gemeen tewapen voor, terwijl de vereni- gingsnaam in zilver is aangebracht. Bij feestelijke gelegenheden,, o.a. bij de manifestatie „Zeeland Pre senteert", zal deze wimpel door een der schepen worden gevoerd. Bij dorpsfeesten zal de wimpel uit het Veerhuis wapperen. De voorzitter zegt zeer erkentelijk te zijn voor deze fraaie geste van de Beverol- fabrieken en een hartelijk applaus der leden onderstreept de dank- speech van de voorzitter. Opge merkt wordt dat andere maat schappijen dit voorbeeld zouden kunnen volgen. „DE GOUDSCHATTEN VAN BAGDADv 9. Alle schepelingen van de zinkende tweemaster volgen Aram's voorbeeld en klauteren haastig langs de touwladder naar de red dingssloep. Vóór de roeiers de sloep afstoten doet Aram nog één maal een poging de koppige koopman tot rede te brengen. „Casi- mir!" schreeuwt hij omhoog. „Bega geen dwaasheid! Je zult met je kisten vol kostbaarheden in de golven ondergaan!" - „Gijzelf zijt de dwaas", dondert de dikke koopman naar beneden. „Kisten vol goud, uit de schatkamers van Bagdad! En gij geeft dat alles op terwille van de levens van die armzalige zeelieden! Moge uw notedop tegen de klippen te pletter slaan!" En terwijl de sloep zich langzaam van de tweemaster verwijdert, hoort Aram boven het gehuil der stormwind uit nog flauw de woedende verwen singen van de koopman Casimir.... den middelen onze gasten hun va kantie zo aangenaam mogelijk te maken, aldus spr. Regen en wind, zo vervolgde hij, zijn vaak spel brekers geweest en menig opge maakt programma viel hierdoor geheel of gedeeltelijk in het water. Hierbij sprak hij de wens uit dat in het volgende seizoen het pro gramma normaal zal kunnen wor den afgewerkt. Spr. bracht dank voor de aangename en loyale wijze waarop steeds banden kunnen wor den gesmeed tussen de inwoners en gasten. Inzonderheid richtte spr. zich ook tot het plaatselijk fanfa re-corps „Luctor et Emergo", dat zich telkens heeft beschikbaar wil len stellen gedurende het afgelopen seizoen. Hierbij sprak hij de wens uit dat in het volgend seizoen het gehele corps zal voorzien zijn van nieuwe instrumenten. Tenslotte bracht de heer de Ruiter dank aan allen die hebben medegewerkt om de programma's welke door de attractiecommissie werden aange boden, te doen slagen. Nadat men nog enige tijd onder de tonen van vrolijke marsmuziek rond het kampvuur had vertoefd, ging de optocht terug naar de kom der ge meente, waar zij werd ontbonden. KERKWERVE Burg. stand en loop der bevol king over augustus 1956. Overleden: Joost Rotte, wedn. van Maatje van Burg. Ingekomen: Maria P. Geelhoed, e. v. Slager, van de Noordoostpolder Vertrokken: Grietje Jonker naar Gorssel; Johannes den Braber naar Ridderkerk; Martinus de Vlieger en echtg. naar Renesse; Maria de Jonge, e. v. Brouwer, naar Nieu- werkerk. SPORT VOETBAL Burgh II-Rencsse II 0-6 Renesse II dat een ingrijpende verjongingskuur heeft ondergaan, stak voornamelijk in de 2e helft met kop en schouders boven haar tegenstander uit. Wanneer Renesse dit elftal voor de competitie in grote lijnen weet te handhaven, gaat het ongetwijfeld in de 2e klasse een hartig woordje mee spreken voor de bezetting der bo venste plaats. Burgh II, dat enige invallers telde, zal nodig nog enige wijziging moeten ondergaan. De rust ging in met 0-1 door een doel punt van M. Prummel uit een straf schop. Na de hervatting kwam de jeugdige voorhoede van Renesse pas eerst goed los. Het waren voor al M. Prummel en Jac. Dorreman die dit jaar van de junioren naar het 2e elftal zijn overgekomen die er lustig op los schoten. Door Jac. Dorreman werd het 0-2 waarna M. Prummel er 0-3 van maakte. Jac. Dorreman wist hierna via 0-4 de stand te brengen op 0-5. Met een hard diagonaal schot bracht M. Prummel de eindstand op 0-6. KORFBAL S.D.K.B. Zwaluwen I-DOSKO I 2-6 Zwaluwen, dat zich op eigen ter rein met 6-2 door DOSKO zag ge klopt, verspeelde met deze neder laag zijn laatste kans om beslag le kunnen leggen op de titel in de 2e klasse. De grote overwinning van DOSKO was door het betere veld spel en schieten volkomen verdiend te noemen. Zwaluwen, dat enige in vallers telde wist zich niet van de zware druk die DOSKO steeds op haar verdediging uitoefende los te werken. Reeds direkt na de aan vang zag het er donker voor Zwa luwen uit daar de gebrs. Ant. en P. Jonker met snelle aanvallen ver warring in de verdediging wisten te scheppen. Toch duurde het nog tot de 22e minuut aleer mevr. N. Jonker-Smalheer haar club de lei ding wist te geven (0-1). Een ver schot van P. Jonker kwam uit de mand weer terug in het veld. Aan de andere zijde had S. Flohil bij een doorbraak ook pech toen zijn schot van de mand weer het veld in sprong. In de 42e minuut bracht Ant. Jonker uit een snelle aanval tot woensdagavond: REGEN Veel bewolking met tijdelijk re gen. Weinig verandefing in tempe ratuur. Aanvankelijk zwakke tot matige, later matige tot krachtige wind tussen zuidoost en zuidwest. 5 sept. Zon op 5.57, onder 19.20. Maan op 6.56, onder 19.05. 6 sept. Zon op 5.59, onder 19.18. Maan op 8.18, onder 19.28. Nieuwe maan: 4 sept. te 19.57. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 5 sept. 3.30 v.m. 15.45 n.m. 6 sept. 4.17 v.m. 16.30 n.m. BROUWERSHAVEN: 5 sept. 2.46 v.m. 15.15 n.m. 6 sept. 3.33 v.m. 15.59 n.m. Doodtij: 14 en 29 september. Springtij: 7 en 22 september. Het blijft onbestendig De depressie, die gisteren voor de ingang van het Engelse Kanaal was gelegen, trok al opvullende naar midden-Engeland. Een rand- storing van de depressie, waarin enkele buien voorkomen, naderde vanmorgen het zuidwesten van het land. Voor de Golf van Biscaye ligt een nieuwe oceaanstoring, die zich in de richting van zuidwest-Enge- land beweegt. Het regengebied van deze depressie zal waarschijnlijk reeds morgen in de loop van de dag ons land bereiken. De grenslijn tussen de koude lucht boven west-Europa en de warmere in het oosten, liep van morgen van Polen via de Balkan naar Italië. Westelijke winden drij ven de warmere lucht steeds ver der naar het oosten terug. de stand op 0-2. 1 minuut voor rust wist M. v. d. Weele met een mooi schot de achterstand te verkleinen (1-2). Reeds direkt na de rust bracht P. Jonker de stand op 1-3, waarna in de 15e minuut J. Sluijters de voorsprong tot 1-4 vergrootte. Zwa luwen gaf de moed nog niet op en gedurende een tiental minuten kwam de DOSKO-verdediging on der zware druk te staan. Het was J Dalebout die met een fraai schot de achterstand tot 2-4 verkleinde. Na de vakverwisseling had DOSKO weer het beste van het spél. Het waren ten slotte P. Jonker, in de 38e minuut en Ant. Jonker in de 40e minuut die de eindstand op 2-6 wisten te brengen. ADVERTENTIES Aan allen die de dag van mijn 25-jarig kraamverzorgster-ju bileum tot een onvergetelijke hebben gemaakt, betuig ik mijn hartelijke dank. Mevr. DE OUDE-VAN SLUIS Brouwershaven Uw winst begint bij uw inkoop Daarom koopt Uw rechtstreeks. Volledige kwaliteitsga rantie, onbetwist laagste in prijs VLAARDINGEN Groene Weg 5 Ook voor Fantasie tranfers Leerling of aankomende gevraagd Zierikzee te Zierikzee Buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders op Vrijdag 21 Sept. 1956, 's morgens 11 uur, in de koffiekamer van de Concertzaal te Zierikzee. Zierikzee, 4 Sept. 1956 Pres.-Commissaris, S. R. H. F. OCHTMAN Aandeelhouders kunnen ten kantore der Vennoot schap kennis nemen van de te behandelen stukken. Sept. 's morgens 9 uur De hoofdaktecursus begint Zaterdag I De C cursussen voor Ned. Taal M.O. - A. en Frans, Duits. Engels. Wiskunde en Handelskennis L.O. beginnen in de week van 10—15 September Aanmelden zo spoedig mogelijk bij de Directeur. A. DE JONGE Lange Noordstraat 29 - Middelburg

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2