DE ZIERIKZEESCHE COURANT GOUVERNEUR VAN TILBURG HEDEN IN ALLE VROEGTE OP SCHIPHOL AANGEKOMEN Egypte militair gereed Relletjes om rassen kwestie in V.S. Viiflandencommissie sprak met Nasser STAD EN PROVINCIE Wethouder M. den Boer gehuldic op bijzondere raadsvergadering cd DINSDAG 4 SEPTEMBER 1956 No. 18014 113e jaargang ZIERIKZEESCHEHNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Priji per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1«- per r stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelslraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Zijn komst belangrijk voor kabinetsformatie De gouverneur van Suriname, de heer J. van Tilburg, oud-wethouder van financiën te Rotterdam en oud- lid van de Eerste Kamer voor de P.v.d.A., Is vanochtend om kwart over 5 op Schiphol aangekomen. Hy werd begroet door de kabinetsfor mateur prof. mr. W. F. de Gaay Fortman. Op een onmiddellijk na aankomst gehouden persconferentie kon dc gouverneur nog weinig zeggen. „U weet allemaal meer dan ik over de kabinetsformatie", zei hij, „wanl eerst in het vliegtuig op weg hier heen heb ik mij enigszins op de hoogte kunnen brengen. Ik kreeg „de Volkskrant" en „Trouw". Prof. de Gaay Fortman inter rumpeerde de gouverneur met de laconieke opmerking: „Dat is een zijdige voorlichting". „Maar later op de reis zijn daar de andere kranten bijgekomen" ging de heer van Tilburg voort, „o.a. het „Vrije Volk". Prof. de Gaay Fortman: „Lang zamerhand komt u dus in de brede basis terecht". De reis van de gouverneur naar Nederland heeft enige vertraging ondervonden. Aanvankelijk werd Algerijnse burger bevolking leed verliezen Maandag zijn te Algiers de ver liezen van de burgerbevolking ïr Algerije van het begin van de op stand tot 1 augustus jl. bekend ge maakt. De opstandelingen hebben in he' genoemde tijdvak 2.720 mohamme daanse Franse burgers, onder wie 42 vrouwen en 34 kinderen, en 36c burgers van Franse afkomst, onde wie 47 vrouwen en 24 kinderen gedood. De Egyptische minister van Oor log en opperbevelhebber van de strijdkrachten, generaal-majoo' Abdel Hakim Amer, heeft maanda.t verklaard, dat Egypte zijn „mili taire voorbereidingen voltooid heefi en gereed is aan iedere aanval he hoofd te bieden". Hij zei dit in een vraaggesprek met de hoofdredakteur van het Egyptische blad „Achbar". De generaal sprak berichten, al- zou de Egyptische luchtmacht bi? de opleiding van piloten vooi straalvliegtuigen zware verliezen hebben geleden, tegen. Volgen? hem was er niet één modern toe stel verloren gegaan. In de stad Oliver Springs, in de Amerikaanse staat Tennessee, is het maandagavond naar aanleiding van plannen voor opheffing van de rassenscheiding op de scholen, tot ongeregeldheden gekomen; een blanke werd daarbij door een ne ger in de arm geschoen. Een menigte van ongeveer 250 man viel in een hoofdstraat auto mobilisten lastig. Een negerchauf feur, wiens auto heen en weer werd geschud, stapte uit en schoot een van de blanken in de arm. De da der wist in de auto van een andere neger te onkomen. Later werd een plaatsvervan gende sheriff door riemand uit de menigte in de schouder geschoten Uit de omliggende plaatsen wor den politieversterkingen aange voerd, oa. tachtig man uit het na bijgelegen Clinton, waar de rassen kwestie ook tot moeilijkheden ge leid heeft. Dode op onbewaakte overweg Gistermiddag omstreeks één uur Js de 55-jarige landbouwer C. Steendijk uit Arnemuiden op een onbewaakte overweg, even voorbij de Sloedam, door een personen trein gegrepen en op slag gedood. De heer Steendijk naderde de overweg en heeft waarschijnlijk door het lawaai van een achterop komende tractor de trein niet horen naderen. De bestuurder, die het on geluk zag gebeuren, probeerde zo snel mogelijk de trein tot stilstand te brengen. De heer Steendijk cverd echter, een eind door het treinstel meegesleurd en overleed vrij spoe dig na het ongeval. De trein kreeg vijf minuten vertraging. hy reeds zondagavond op Schiphol verwacht, doch de Superconstella- tion der K.L.M., die hem uit Cu- ragao zou halen, een normaal lijn- foestel, liep op de uitreis naar de West motorstoring op, zodat het te laat in Curagao aankwam en in to taal dertig uur vertraging opliep. De journalisten vroegen de gou verneur hoelang hij in Nederland meende te zullen blijven. Hij zei daar geen flauw idee van te heb ben. Op II februari j.I, heeft hij in Suriname zijn functie van gouver neur opgenomen. Tijdens zijn af wezigheid wordt hij in Suriname vervangen door de directeur van zijn kabinet, dr. Nagtegaal. Dc Vyflandencommissie, onder lei ding van de Australische premier Menzies, had maandagavond een 'wcede ontmoeting met president Nasser, die 75 minuen duurde. Op deze byeenkomst gaf de com missie volledige uiteenzetting van de plannen, die voorzien in inter nationaal beheer van het Suez-ka- naal en die op de te Londen ge houden conferentie door 18 der 22 vertegenwoordigende landen zijn lanvaard. Er wordt heden (dinsdag)avond weer vergaderd. Menzies keek na de bijeenkomst eer ernstig. Toen verslaggevers tem vroegen of hij tevreden was jver het verloop der onderhande- ingen, antwoordde hij scherp: „Tot lusver ben ik degene geweest, die leeft gesproken". Een woordvoerder van de com missie heeft verklaard dat ver- .vacht wordt dat een bestudering ot in bijzonderheden van de voor stellen enige tijd zal vergen. Nassers voornaamste politieke -aadgever, luitenant-kolonel Ali 3abri, die de besprekingen bij- voont, wilde maandagavond geen rnkel commentaar geven. „Het spijt mij Wij zijn overeen gekomen, dat gedurende de beraad- lagingen niets zal worden ge- ■egd", verklaarde hij tegenover /erslaggevers. H.K.H. Prinses Beatrix heeft maan dagochtend haar intrek genomen in het perceel Rapenburg 45 te Leiden, waar zij gedurende haar studie aan de Leidse universiteit zal verblij ven. - Deze foto toont de kroon prinses in het deurgat van haar nieuwe „home". Door beer gevangen Een jeugdige boerin uit Konja in Centraal-Anatolië, is kort geleden door een beer ontvoerd en gevangen ge houden. Op zekere dag, toen zij op de akker bezig was, voelde zij eensklaps een he vige slag in haar rug, die haar ter aarde wierp en het bewustzijn deed verliezen. Weer bijgekomen kwam zij tot de ontdekking, dat zij zich in het hol van een beer bevond. Zij poogde te vluch ten. Drie dagen lang belette de beer haar dit. Het dier werd tenslotte door boeren, die een klopjacht hadden ge organiseerd, gevonden en ge dood. Volgens een relaas van de jonge boerin aan het Is- tanbulse avondblad „Aksam" heeft de beer haar tijdens haar gevangenschap met zorgen overladen en met ho ning gevoed. De Britse Labourpartij telde eind vorig jaar 843.365 leden, 90.301 minder dan het jaar daarvoor. In 1952 had Labour een record leden tal van 1.014.524. Sedertdien was er ieder jaar een teruggang. NEDERLANDS BAGGERMATERIEEL IN SUEZ WACHT OP UITVOERVERGUNNING Iedere ligdag kost aannemer f 16.000, Twee baggermolens met hulpma- 'erieel van de Holl. Mij. voor Aan nemingen „Holma", alsook de sleepboten „Tyne" en Humber van Smits Internationale Sleep dienst liggen resp. sedert 24 en 20 augustus in Port Said te wachten op een uitvoervergunning van de Egyptische douane. De baggermolens H A.M. 108 en H.A.M. Ill met een persbak, drij- /ende persleiding en drie hoppers zijn gereed met hun werk. De der de molen, de „Beverwijk 12" met twee hoppers komt dezer dagen klaar met het door de Holma aan genomen werk: het maken van acht kilometer passeerkanaal aan de :uidzijde van het Suezekanaal bij de Mittermeren. Het werk zal on- Zonder geld en rijbewijs Met drie auto's door Nederland Op verzoek van de Maastrichtse politie is in Den Haag de 19-jarige monteur H. van H. uit Nuenen (N.B.) aangehouden. Hij zou op 26 augustus te Maastricht ten nadele van zekere S. in de Batterij straat te Maastricht een op straat gepar keerde auto hebben gestolen. In Geleen raakte de auto defect Van H. stalde daarop de wagen in een garage en huurde een busje, waar mee hij het hele land doorreisde. Tenslotte belandde hij in Venlo. Daar bleek het busje ook defect te zijn geraakt. Hij stalde het, huurde weer een nieuwe auto, waarmee hij naar Den Haag toerde. Daar is hij tenslotte aangehouden en, verdacht van diefstal van de auto te Maastricht, naar Maas tricht getransporteerd, waar hij voor de officier van justitie zal ge leid worden. Merkwaardg is, dat de man zonder rijbewijs en andere pa pieren en zonder geld een wëeklang door Nederland heeft kunnen toe ren met drie verschillende auto's. geveer één maand vóór de ople veringstermijn (15 oktober) gereed zijn, waarvoor de „Holma" een premie zal ontvangen. De te Port Said liggende bag germolens zijn van het werk terug genomen, omdat -de „Beverwijk" het restant van het projekt alleen aan kan. Iedere ligdag van slepers en overtollig materieel te Pot Said kost de „Holma" ongeveer 16.000 gulden. Men hoopt dan ook spoedig een uitvoervergunning te krijgen. Burgemeester d'Ailly van Amsterdam vraagt ontslag Mr. Am. J. d'Ailly heeft H.M. de Koningin verzocht hem per 1 januari 1957 ontslag te willen ver lenen uit zyn ambt als burgemees ter van Amsterdam. De leden van de Amsterdamse gemeenteraad hebben vanochtend per post mededeling van dit besluit van mr. d'Ailly ontvangen. Daarin wyst de burgemeester er op, dat het na een ambtsperiode van tien jaar mogelyk moet zfln door het benoemen van een opvol ger nieuwe en frisse invloeden naar voren tc doen komen. Mr. d'Ailly werd op 1 oktober 1946 benoemd tot burgemeester van de hoofdstad. Zes jaar later volgde zijn herbenoeming, zodat zijn ambtsperiode officieel op 1 oktober 1958 zou eindigen. Vóór zijn be noeming tot burgemeester maakte mr. d'Ailly deel uit van de directie der Nederlandse Bank. Op het eiland Lilloen, ln een meer bij Stockholm, is een bron zen boeddhabeeld, dat 1700 jaar oud is, uitgegraven. Dit zou het tweede dergelijke beeld zijn, dat in Europa is opgegraven. Het eerste werd te Rome gevonden, aldus een bericht van de Unesco. ZIERIKZEE Do tentoonstelling van amatsur-schilderijen Zoals op de jongste raadsverga-' dering werd medegedeeld, zal na de expositie van de werken van Tap Werkman, een tentoonstelling worden georganiseerd in het stad huis van schilderijen, vervaardigd door Zierikzeese amateur-schilders. Vanzelfsprekend is dit begrip „amateur" niet vastomlijnd en om iedereen, die hiervoor in aanmer king komt, in de gelegenheid te stellen werken in te zenden, kun nen belanghebbenden zich voor of op 15 september a.s. in verbinding stellen met de secretaris van de Museumcommissie de heer C. O. J. Hendrikse alhier. Er zal plaats kunnen worden gereserveerd voor ongeveer 80 a 90 schilderijen Een bekend deskundige zal worden aangezocht om een voorlopige schifting te maken, mocht een op vallend groter aantal schilderijen (dan 80) worden ingestuurd. De openingsdatum van de expositie zal nog nader worden bekend gemaakt. Dit nummer bestaat uit 0 pagina's Geef terwijl gij ontvangt en leer in 't geven ontvangen. Wat de Rembrandt-tentoonstel- ling betreft vernemen wij, dat de komst naar Zierikzee een bijzon derheid is. Er zijn wel grotere ste den in ons land, die dit buitonhWM"» "V je moeten missen. Door bijaohdooi kennisgevin sitie naar Zierikzee komen. HAAMSTEDE Sccr. Weth. Weth. Jubilaris stelde zich geheel in dienst der gemeente (Van onze redakteur) Tydens de byzondere raadsver gadering, die zaterdagmorgen ten gemeentehuize van Haamstede ge houden werd, is - zoals gemeld - de heer M. den Boer hartelijk ge huldigd in verband met zyn zil veren jubileum als wethouder van Haamstede. Uit de vele toespraken bleek duidelijk dat de heer den Boer te Haamstede een byzondere plaats inneemt en zich voor de ge meente vele dienst heeft verwor ven. Rykelijk deelde in de hulde mevrouw den Boer die - zonder zitëi OP de voorgrond te plaatsen - haar man in alles trouw heeft bij- De voorzitter, burgemeester jhr Röell, ging terug naar de datum van 1 september 1931, toen de heei den Boer tot raadslid werd be noemd en tot wethouder in de va- kature-Blom werd gekozen. Spr citeerde uit de notulen van deze bijzondere vergadering. Als pun ten werden hierin behandeld een ministerieel schrijven tot meer ge bruik van Nederlandse kolen en de hoge keurlonen van de vleeskeu ringsdienst. Wat dit laatste betreft blijkt er dus in 25 jaar niet veel veranderd. Kwam er betrekkelijk weinig keren wijziging in de sa menstelling van het college van b en w., talrijk waren de gebeurte nissen en zaken die de aandacht vroegen. Burgemeester Röell wees er op dat de woningbouw en de ge meentewerken de speciale aan dacht hadden van wethouder der Boer. Ook het onderwijs had zijn belangstelling, terwijl hij optrad als contactman tussen de woon ruimtecommissie en het college Langdurig waren de talrijke ver gaderingen van b. en w., hetgeen zijn oorzaak vond in het feit dal niet lichtvaardig over de zaken werd heengelopen. Zoveel mogelijk poogde de jubilaris steeds de moei lijke zaken zich eigen te maken Spr. herinnerde ook aan de talrijke gemaakte dienstreizen. In het wet houderschap van de heer den Boei kwam altijd de grote liefde tol uiting voor de gemeente Haam stede, de plaats waar hij ook ge boren is. Brede visie Treffend waren zijn brede visie op de gemeentelijke problemen er zijn onpartijdigheid, waarbij tock nimmer het eigen principe ui' het oog werd verloren. Steeds pre valeerden de belangen der ge meente, aldus de voorzitter, die daarna stil stond bij de moeilijke tijd na 1942, toen de burgemeeste' in gijzeling was gezet. De heer der Boer stond toen' voor een uiters* moeilijk dilemma. Was enerzijd' tegenwerking van de bezetter eer plicht, daar zou de bezetter ziek wreken op de burgemeester als e' ter plaatse iets ernstigs gebeurde Spr. meende dat de hieruit voort vloeiende moeilijkheden door wet houder den Boer zeer juist zijn op gelost, alhoewel hem nadien te leurstellingen niet werden be spaard. Belangrijk waren de pe rioden van vervanging tijdens dr ziekte van de burgemeester en tij dens diens verblijf in Amerika. Eén der hoogtepunten vormde na de ramp zeker het bezoek van H.M de Koningin, die wethouder den Boer door de gemeente mocht rond leiden. Voortreffelijk werd door hem het burgemeesterschap waar genomen. Bij terugkeer van de voorzitter was alles tot in de puntjes bijgewerkt. Van de nevenfuncties door de jubilaris bekleed, noemde de voor zitter het lidmaatschap van Maat schappelijke Zorg en van de Stich ting Rusthuis Westelijk Schouwen, van de commissie van toezicht op de Centrale Dienst, het ziekenhuis te Noordgouwe, de adviescommis sie van het kleuteronderwijs, ter wijl de heer den Boer tevens af gevaardigde was op de vergade ringen van de Waterleiding Mij. Spr. noemde verder als functies dijkgraaf van de polder Wesferen Ban van Schouwen, het lidmaat schap van de Commissie Waterbe heersing en Verzilting en Last nol .east het lidmaatschap van Pro vinciale Staten. Voor de wijze vvaarop de jubilaris de belangen van Schouwen-Duiveland in dit jollege heeft behartigd, is het iiland hem zeer erkentelijk. Ook het kerkelijk terrein had zn heeft de belangstelling van wet houder den Boer. Hij is kerkelijk jntvanger en belastte zich jaren- .ang met het Zondagsschoolwerk. \7eel deed hij voor de bevordering van de ijssport. De voorzitter deel de nog mede dat bij ministeriële beschikking toestemming is ver leend de ijsbaan geheel in orde te doen maken in samenwerking met Staatsbosbeheer. Als werkend lid gaf de heer den Boer jarenlang zijn krachten aan net muziekkorps, terwijl hij de ont wikkeling van het kerkkoor bevor derde. In persoonlijke gesprekken aeeft de voorzitter de heer den Boer leren kennen als een god vruchtig christen, die de blijdschap van het evangelie in zijn leven cent. M'et zorg ziet hij de vervlak- cing van de jeugd en het veel voor komende gebrek aan verantwoor delijkheidsgevoel. Spr. dankte hem voor de genoten vriendschap en de ondervonden gastvrijheid in zijn .voning. Mevrouw den Boer leefde .n dit alles intens mede. Was hij de .lestor van de familie, daar is het ;pr. opgevallen dat hij toch nim- ner zijn familie heeft voorgetrok- cen. Vele uren besteedde hij in lienst der gemeente en alle krach- en en zorgen waren daar - vooral ia de ramp - aan gewijd, aldus de voorzitter, die het „komt in orde" carakteristiek noemde voor het op reden van de jubilerende wethou- ler. Spr. besloot met de wens, dat Jod de heer den Boer kracht' zal ;even nog vele jaren werkzaam te .ijn in dienst der gemeente. Spr. jood daarop het geschenk aan, na- nens de raad, het personeel, w.o le onderwijzers, de rijkspolitie, de 'raktie van de C.H.U. en Maat- :chappelijke Zorg, in de vorm van :en bureau met stoel en verder toe behoren. Wethouder van Nieuwenhuijze wees de veelwetendheid van zijn ubilerende collega. Hij' tekende liens persoon en werk in de ge- neente als een unicum en felici- eerde hem hartelijk. Namens de raad sprak de heer r. Goudzwaard, die verzekerde dat le raadsleden zich gaarne aanslui- en bij de prijzende woorden van ie voorzitter. Spr. was er van over- uigd dat de heer den Boer in zijn vethouderschap zeer naarstig heeft jewerkt en zich volkomen gaf voor ie taak', waarvoor de Heere hem tracht gaf. Als rechterhand van le burgemeester heeft hij moeilijke ijden doorgemaakt. Sprekend over le moeilijkheden na de oorlog on- lervonden, meende spr. dat wet houder den Boer geen andere weg had kunnen kiezen, dan hij was gepasseerd en heeft gehandeld in 'het belang der gemeente. Vooral na de ramp was hij persoonli tief en stak de handen uit de wen. Namens de raad felici hij de jubilerende wethoudetf hars telijk. De secretaris, de heer L. C Velde, wees er op hoe altijd alle gemeentezaken de volle be langstelling hadden van de jubila ris. In de practijk hield hij van af werken der zaken, zodat er geen opeenhoping van werkzaamheden kwam. Spr. dankte hem voor de prettige samenwerking en wenste hem toe nog vele jaren getuige te mogen zijn van de bloei en wel vaart der gemeente. Wethouder den Boer - onder de indruk van de vele goede tot hem gerichte woorden - zeide tevoren niet te hebben geweten hoeveel er aan het wethouderschap vastzit. Gedurende zijn ambtsperiode heeft spr. altijd veel van anderen kun nen leren, waarvoor een mens z.i. inderdaad nooit te oud is. Spr. gaf toe in de oorlogstijd wel fouten te hebben gemaakt, maar het heeft hem veel pijn gedaan toen er laster •over hem werd uitgestrooid. Nim mer heeft hij daartegen in willen gaan, in de wetenschap dat het recht zou zegevieren. Zijn werk heeft spr. steeds als een plicht ge nen en het stemde hem dankbaar, iat hij thuis zoveel aan zijn vrouw heeft kunnen overlaten. Spr. dank- .e de burgemeester en de andere sprekers en toonde zich zeer inge nomen met het fraaie cadeau. Andere sprekers Namens de familie sprak de heer M. O. Hanse, die uitdrukking gaf aan zijn trots over de wijze, waar op wethouder den Boer de gemeen te heeft willen dienen. Hij noemde hem een voorbeeld in levenswan del en werklust, die veel vrije tijd voor het algemeen belang heeft op geofferd. Spr. bood mevr. den Boer bloemen aan en de jubileren de wethouder een elektrisch scheerapparaat. Namens Maatschappelijke Zorg sprak de heer J. A. van Waveren, die uitdrukking gaf aan de waar dering van de medebestuursleden voor het werk van wethouder den Boer. Steeds had hij een gunstige invloed op de beslissingen, die ge nomen werden. Namens de C H.U. te Haamstede sprak de heer W. J. v. d. Maas, die terugdacht aan de prettige sfeer op de vergaderingen van de kiesvereniging en de jubi laris prees voor de wijze, waarop hij de C.H.U -beginselen heeft uit gedragen. Hij hoopte op nog vele jaren van goede samenwerking. Namens de Statenkring sprak de heer H. IJssel te Zierikzee, die in een beschaafd speecbje wethouder den Boer dank bracht voor het vele dat hij voor de C.H.U. heeft mogen en willen doen. Namens de Woon ruimtecommissie sprak de heer J. van Waveren. die er nog eens op wees, dat niet ieder kan begrijpen hoe groot de nood op woninggebied is. Jhr. A. van Citters huldigde de jubilaris voor zijn werk t.a.v. het kleuteronderwijs, terwijl de heer S. de Haas de jubilerende wethou der schetste als iemand, die zijn bevrediging vond in het dienen van anderen. De heer v. d. Berg feli citeerde namens de christelijke school, terwijl ds. van Vliet de wet houder dank bracht voor zijn veel soortig werk op het kerkelijk erf. Ds. Meijer, ger. predikant, compli menteerde namens zijn kerk en be trok in zijn felicitatie ook burge meester en mevr. Röell. Tot slot sprak een afgevaardigde van de mannenvereniging „Onderzoekt «ie Schriften". Ontroerd door zoveel goede woorden, dankte tenslotte de heel den Boer de sprekers. Hierna volg de een geanimeerde receptie, waar- op velen de heer en mevr. den Boer de hand drukten. "Fcrug afdelinJ Inwendige Dier

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1