Setter Set Een wagenbestuurder erft een villa Talrijke sprekers prezen beleid van burgemeester Jhr. R. J. H. Q. Röell Vicieuze cirkel ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag 31 augustus 1956 no. 18012 Zilveren jubileum in de magistratuur Vele taken buiten het bestuurlijke vlak (Van onze redakteur) De rij van sprekers op de hul digingsbijeenkomst van burgemees ter Jhr. R. J. H. Q. Röell, woens dagmiddag in de raadszaal van het gemeentehuis, werd geopend door burgemeester Jhr. A. van Citters van Burgh, die sprak namens de nabuurgemeente en de hartelijke gelukwensen overbracht. Spreker noemde verschillende facetten, als V.V.V., brandweer, rusthuis, kleu terschool e.d. die rechtstreeks het werk zijn geweest van de jubilaris. Als stoffelijk blijk van waardering bood spr. namens de gemeente Burgh enkele boekwerken aan op het gebied van reizen. Verder sprak Jhr. van Citters namens V.V.V. en bracht dank voor het werk, dat de jubilaris hiervoor heeft verricht. Spr. roemde de wij ze waarop Jhr. Röell de vergade ringen steeds wist te leiden. Als moeilijkheid noemde hij nog het te- kort aan financiën, maar hij hoopte dat het nog eens zal gelukken de gelden hiervoor uit de zakken te doen vloeien. Spr. deed zijn geluk wensen namens V.V.V. vergezeld gaan van de toezegging voor een tweetal stamrozen en een paarse Clematis voor de bloemenkas van zijn collega. Namens de afdeling van het Rode Kruis bood spr. verder een auto plaid aan. Tenslotte feliciteerde Jhr. van Citters namens de vrien denkring van burgemeesters 01 Schouwen-Duiveland. Namens de kring bood hij een autoborstel aan. Het Groene Kruis bracht de ge lukwensen over in de persoon van de heer J. van Waveren, die er aan herinnerde dat kort na zijn be stuurslidmaatschap in 1932, Jhr. Röell reeds werd gekozen als voor zitter. Dit hield een erkenning in van zijn leiderschap. Belangrijk was de stichting van een eigen wijkgebouw, dat in 1951 werd ge opend. Op het verlanglijstje staat nog een tandarts voor deze ge meente. Spr. wees er op dat de ju bilaris met alle beschikbare krach ten, heeft gewerkt tot heil van de plaatselijke Groene Kruisafdeling Namens de Ned. Herv. gemeente sprak ds J. van Vliet, die opmerkte dat te Haamstede de verhouding kerk-overheid in een behoorlijk vlak ligt, hetgeen een reden is om dankbaar te zijn. In het verleden immers hebben wij gezien wat het betekent als de overheid de gren zen t'e buiten gaat. „Onder uw be wind liggen de verhoudingen goed" aldus ds. van Vliet, die hoopte op een voortdurende goede verstand houding, onder Gods supervisie. Namens de Geref. Kerk sprak ouderling Bouma, die dankte voor de prettige verhouding met de Ger. Kerk. Spr. hoopte dat de bur gemeester in de kracht Gods nog vele jaren tot heil van de gemeen te zal mogen arbeiden. Het Groene Kruis-werk De heer A. de Lange vertolkte de gevoelens van waardering voor de jubilaris namens de Prov. Ver eniging „Het Groene Kruis". Het verheugde spr. dat dit typisch fa cet van de activiteiten van Jhr. Röell de aandacht hebben getrok ken van de hoogste autoriteiten, gelet op de motivering tot de ver lening van de onderscheiding Rid der in de Orde van Oranje Nassau. Spr. merkte op dat de gemeente Haamstede geen warmer pleitbe zorger kan vinden, dan in de per soon van burgemeester Jhr. Röell Spr. deed zijn gelukwensen verge zeld gaan van een cadeau - waar van hij hoopte dat de jubilaris het vaak zal gebruiken (aktetas) en een geschenk - waarvan hij hoopte dat hij het nimmer zal behoeven te gebruiken (verbanddoos). Namens de Vereniging van bur gemeesters en secretarissen op De band tussen boer en coöperatie De- afdeling sociologie en socio grafie van de landbouwhogeschool heeft de resultaten gepubliceerd van een onderzoek naar de vraag in hoeverre de landbouwcoöpera ties nog een levend deel vormen van de agrarische gemeenschap waarbinnen zij tot ontwikkeling zijn gekomen. De uitkomsten van dit onderzoek nopen tot een herziening van de gangbare voorstelling van coöpere rend agrarisch Nederland. Geble ken is dat de voorspoedige ontwik keling van de landbouwcoöperaties, tot uiting komend in de toeneming van ledental en omzet, een keer zijde vindt in de losser wordende band tussen boer en coöperatie. Het initiatief tot dit onderzoek is uitgegaan van de Nationale Co- operatieve Raad in 1951. Door de afdeling sociologie en sociografie van de landbouwhogeschool is het onderzoek voorlopig beperkt tot de gemeente Zelhem in de Gelderse achterhoek. Schouwen-Duiveland sprak burge meester J. Romeijn van Ouwer- kerk, die wees op de aktiviteit van de jubilaris binnen het raam van deze vereniging. Spr. overhandigde een oude plaat van de gemeente Haamstede. Burgemeester mr. F. Th. Dijck- meester van Zierikzee voerde het woord namens het ziekenhuis „Schouwen-Duiveland". Schertsen derwijs verwijzend naar de medi sche sociale aktiviteiten van de ju bilaris en zijn verkeersopvoedende bezigheid, meende hij een tegen stelling te zien in het lidmaatschap van het ziekenhuis, dat hierdoor immers een minder aantal patiën ten ontvangt. Deze „fouten van de kwaliteiten" worden intussen ruim schoots goed gemaakt door de vele werkzaamheden ten behoeve van het ziekenhuis, aldus burgemeester Dijckmeester, die ook de gemeente Haamstede feliciteerde met het ju bileum. s Andere sprekers Dank voor de ondervonden steun en vriendschap bracht dr. G. J. van Royen te Rotterdam, namens de ambachtsheerlij ke familie. Mede dank zij de leiding van burgemees ter Röell gevoelen vele vreemde lingen te Haamstede zich hier ge heel thuis. Spr. bood een orchidee- plant aan voor de bloemenkas. De heer G. Houtekamer, secreta ris van de Provinciale V.V.V. sprak over de grote aktiviteit van de ju bilaris in V.V.V.-verband. Spreker hoopte dat Jhr. Röell dit werk nog zal mogen voortzetten tot vergro ting van de bloei van de provincie in het algemeen en van Haamstede in het bijzonder. Namens de Stichting „Rusthuis Westelijk Schouwen" voerde ander maal de heer J. van Waveren het woord, die het vele dienende werk van de burgemeester in de herin nering riep m.b.t. het rusthuis. Vele besprekingen gingen aan de tot standkoming vooraf en de burge meester gaf zich eerst gewonnen als alle details waren overdacht, aldus spr. De districtscommandant der Rijkspolitie, majoor W. H. van Baliegoyen de'Jong wees er op, dat Haamstede de eerste gemeente was die Rijkspolitie kreeg in Zeeland. Hieruit blijkt wel dat de burge meester voorgevoelens had van een ontwikkeling die komen zou. Spr. prees de samenwerking en hoopte op bestendiging daarvan. De voorzitter van de feestcom missie, de heer M. Soeters onder lijnde nog eens het bijzondere, dat men een taak als burgemeester als kwetsbaar mens mag verrichten en liep alvast vooruit op de feestplan- nen voor zaterdag a.s. Spr. deed namens de bevolking mededeling, dat de burgemeester op genoemde dag, als stoffelijk blijk van waar dering, een televisietoestel zal wor den aangeboden. Een kort persoonlijk woord sprak de heer C. A. Hartog, oud-hoofd van de Tuinbouwschool, die wees op het werk van de jubilaris in zijn functie van voorzitter van de Com missie van Toezicht op het Lager Tuinbouwonderwijs. Door deze functie had spr. veel contact met de burgemeester, zo goed als op het terrein van V.V.V., het Nuts- departement en Floralia. Deze ver enigingen hadden (met succes) de voortdurende belangstelling van de jubilaris. De heer N. H. Lysen sprak na mens de Inspektie der Domeinen en de vaste staf. Spr. wees er op dat het natuurschoon de burge meester na aan het hart ligt en me de dank zij deze belangstelling zet het personeel der Domeinen elke voet met groter plezier in het werkterrein. Spr. deelde nog mede dat het tracé van een verhard fiets pad van het pompstation naar de vuurtoren is vastgelegd. De beide laatste sprekers waren de heren W. v. d. Berg en S. de Haas, respectievelijk hoofd van de christelijke en de openbare school. Beide sprekers dankten de jubilaris voor de voortreffelijke wijze, waar op hij de belangen van het onder wijs behartigde. Burgemeester Röell dankte daar na alle sprekers, hier en daar nog wat dieper ingaande op verschil lende gemaakte opmerkingen. Na dien volgde een geanimeerde re ceptie, waarop honderden van ge meente en eiland de jubilaris en zijn echtgenote de hand drukten. De harmonie „Witte van Haem- stede" bracht de burgemeester des avonds een serenade voor zijn wo ning. De moeder van kleine Jettie is niet jong getrouwd. Ze was 36 een jaar later werd Jettie, die nu 5 is, geboren. De moeder had voor haar trouwen een drukke en nogal enerverende werkkring als telefo niste gehad. Met haar huwelijk hoopte ze, dat er nu een makke lijker tijd van rust en ontspanning voor haar zou aanbreken. Maar dat werd min of meer een teleurstel ling. In de eerste plaats was er geen 'geschikte woning te vinden, zodat ze voorlopig him intrek moesten nemen in het huis van haar reeds veel eerder getrouwde zuster, waar ze een paar kamers tot hun be schikking kregen. Vrij spoedig raakte ze toen in verwachting en kreeg ze last van prikkelbare buien, hartkloppingen en een opgejaagd gevoel, waarover ze zich soms heel angstig maakte, ofschoon men haar vertelde, dat veel vrouwen en voor al niet heel jonge, dit in haar om standigheden moesten ondergaan. Jettie werd geboren als iedere andere baby. Een klein hulpeloos wezentje, dat niets anders vroeg dan een verstandige, liefdevolle moeder, om voor haar te zorgen, en rust om zich voorspoedig te kunnen ontwikkelen. Geen huis mee te houden Niemand zal kunnen zeggen, dat de moeder niet zielsgelukkig met Jettie was. Als vrouw van 37 was dit kindje voor haar een groot ge schenk, dat ze bijna overdreven verafgoodde. Maar het kindje bleef niet altijd een wiegekindje, dat zoet met haar handjes lag te spelen. Jettie was gezond en beweeglijk en ging al gauw heel wat aandacht en toe zicht opeisen. En nu ze 5 jaar is, klaagt de 42-jarige moeder, dat haar kind zo druk, zenuwachtig en ondeugend is, dat ze geen huis met haar kan houden. Zo wonen buiten de stad, daardoor ontbreekt de ge legenheid om Jettie naar een kleu terschool te sturen. En zo loopt er een opgejaagde moeder door het huis, die haar kind geen baas kan. De bedreigingen en verboden zijn niet van de lucht, maar het kind luistert er niet naar. Het getier van de moeder maakt haar integendeel nog opstandiger. Ze schijnt er een boosaardig ple zier in te hebben, haar moeder bui ten zichzelf te brengen en eens lekker te kijken hoever ze gaan kan vóór moeder in tranen uit barst. Geen vijf minuten kan ze alleen in de kamer gelaten worden of ze haalt iets uit, wat het hele huis in rep en roer brengt. Een engeltje 's Avonds als vader thuis komt, zit ze zo zoet als een engeltje op zijn schoot en laat zich verhaaltjes vertellen. De moeder weet wel, dat ze bij haar man niet met klachten behoeft aan te komen. Hij gelooft haar eenvoudig niet of schudt het met een schouderophalen van zich af. Zo kropt ze alles op, wordt hoe langer hoe nerveuzer en opgejaag- der en kan haar dochtertje hoe langer hoe minder baas. Dit is de gevaarlijke vicieuze cir kel, waaruit geen ontkomen moge lijk lijkt. Het kind irriteert de moeder en reageert daatna prompt op moeders stijgende opwinding. Jettie's moeder meent, dat zij een abnormaal druk en lastig kind heeft, maar de kern ligt in haar eigen innerlijke onrust. Een kind is even gevoelig als een barometer en reageert haarfijn op mooi of le lijk weer en is nog het meest ge voelig voor „storm". Zelfs al pro beert de moeder uit alle macht zich te beheersen en haar uiterlijke kalmte te bewaren, het kind re gistreert de geringste verstoring van de innerlijke harmonie. Jettie's moeder heeft te kampen met een uiterst labiel innerlijk evenwicht; haar gemoedsrust komt bij de minste emotie in gevaar. Hoe wil zij dan een kalmerende invloed op haar van nature beweeglijke dochtertje hebben? Zodra een kind merkt, dat moeder het roer kwijt is, verliest het zijn eigen zekerheid en zoekt het compensatie voor dit gemis aan houvast in ondeugend heid. Wat Jettie nodig zou hebben, is een tijdlang ondergebracht te wor den in een harmonisch pleeggezin, waar nog andere kinderen zijn, naar wie zij zich zal hebben te schikken. De tijd van haar afwe zigheid zou haar moeder kunnen gebruiken om tot zichzelf te komen en de rust te vinden die zij nodig zal hebben om in de toekomst haar kind tot een gelukkig, evenwichtig mens op te voeden. MARCELLE. (Nadruk verboden). Volgens te Algiers ontvangen berichten hebben Franse troepen in gevechten, die woensdag jl. in geheel Algerië zijn geleverd, hon derd opstandelingen gedood en dertig gevangen genomen, negen Fransen sneuvelden. Een Franse missionaris, die in een Frans kamp een godsdienstoefening had geleid, werd door rebellen op de terugweg naar zijn woning nabij Geryville vermoord. Met man cn macht BETONNEN VLOER VAN DE KEERSLUIS TE BROUWERSHAVEN WORDT GESTORT Vandaag hoopt m£n het reuzenwerk klaar te krijgen (Van onze verslaggever) Woensdagmorgen is men begonnen met het storten van de vloer voor de keersluis te Brouwershaven. Het kon uiteindelijk zover komen, doordat men gereed was met de fundering. Voor deze fundering zyn 74 betonpalen van 40 bij 40 cm en van een lengte van 15.5 meter de grond ingeramd. De vloer, waar thans hard aan wordt gewerkt, is 1.40 meter (en gedeeltelyk ook 2.10 meter) dik, heeft een lengte van 17.70 meter en is 14.40 meter breed. Dat alles geen peuleschillctje is geweest, vernamen wy van de opzichter, de heer van Kooten. De heer van Kooten liet ons daartoe een kijkje te nemen an het randje van de enorme kuip die in de havenmonding is gekonstrueerd, nadat deze daartoe was uitgebag gerd. Over de kuip is thans een stelling aangebracht in de vorm van een soort „luchtbrug". Vanaf dit punt heeft men een prachtig overzicht op het werk en kijkt men loodrecht in de zuiver cirkelvormi ge kuip die een middellijn heeft van 25 m. en die vanaf de boven rand der stalen wanden 8.65 meter diep is. Noordelijk en zuidelijk van de stalen cylinder liggen een tweetal hei-bokken, waartoe de haven aan die zijden tot op een lengte van 20 m. werd uitgebaggerd. Precies op N.A.P. is in de kuip een betonnen ring bevestigd, bestaande uit negen stukken die ieder liefst ongeveer 10 ton wegen. Ieder stuk rust op 3 elektrisch gelaste consoles. Nadat de kuip was leeggepompt heeft men nog 2 m. grond uitgegraven tot een diepte van 4.65 m. min N.A.P. be reikt was. Een bronbemaling houdt thans voortdurend het .grondwater uit de kuip. Zo iloen ze met huisvuil in Baarn Het „Vuilverwerkingsbedrijf Soest- Baarn" heeft (bij de N.V. Matepa te 's-Hertogenbosch) de bouw en levering besteld van een complete (Dano) Bio-stabilisator-installatie. Deze installatie zal het huisvuil en het rioolslib der beide gemeenten op efficiënte en hygiënische wijze tot compost verwerken. De totale kosten bedragen rond f 850.000. De bouwtijd wordt ge raamd op 12 maanden. Hoewel in Nederland reeds een vuilverwerkingsinstallatie in be drijf is (t.w. in Venlo) en een twee de in aanbouw is (te Enschedé) is het thans te Soest te stichten be drijf toch het eerste, dat hier te lande zal werken volgens het bio- stabilisator-principe. Dit principe houdt in, dat de gehele massa in de machines (inplaats van buiten op hopen) en als het ware „onder controle" fermenteert. Het beton wordt via een tweetal trechters vanaf de „luchtbrug" ge stort. De sluis wordt voorzien van 2 stel deuren. De direktie van het indrukwek kende werk wordt gevoerd dooi het ingenieursbureau Dwars, Hee- derik en Verheij. Het werk is in handen gesteld van het aannemers bedrijf v.h. van Dongen en van Hoven. Naast de twee hei-bokken zijn er 2 betonmolens in de strijd ge worpen (1 wordt in reserve gehou den) terwijl een 30 man personeel met nijvere handen de sluis var Brouwershaven iedere dag doe' groeien. Vandaag verwacht men ge reed te komen met de betonnen vloer, zodat een aanvang kan wor den gemaakt met het optrekken van de wanden der sluis. TONEEL EN FILM N.V. DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE Met het weekeinde brengt de Concertzaal in vertoning de beken de Italiaanse film „Atilla" mei sterren als A'nthony Quinn en So phia Loren. De film verplaatst de toeschouwer naar de tijd, dat het west Romeinse rijk ten prooi was aan verval en verwording. Uit het oosten echter dreigde het grootste gevaar in de vorm van Atilla'^ niets ontziende legerscharen, die steeds driester oprukten. Met grote moei te hadden de Romeinen een vriend schapspact gekocht, maar dit stuitte de opmars niet. Daar Honoria, de mooie en eerzuchtige zuster van de keizer reeds lang poogde zich van de macht meester te maken, zag zij nu de kans schoon en zij zoekt contact, met de gevreesde Hunnen- leider. Atilla behandelt haar ech ter met minachting, maar bezwijkt tenslotte voor haar schoonheid. In de daarna volgende strijd tussen Romeinen en Hunnen wordt Ho- noria gedood en de krijgskansen keren ten gunste van Atilla, die echter de weg versperd wordt dóór een menigte mensen zonder wa pens. Om onverklaarbare redenen spaarde Atilla Rome voor verwoes ting. In deze (Frans)-Italiaanse Ingezonden mededeling. NYLONS passend en verrassend elegant In «II» soorten «n maten verkrijgbaar bijl j 'T WOLHUIS HANSMA V Havenpark 11 - Telefoon 201 - Zierikzee Ingezonden mededeling HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN produktie wordt op treffende wijze 2en boeiend brok historie opnieuw tot leven gewekt. „New York op stelten" is de titel van een K.K K. (Kolossale Krimi- nele Klucht!) met o.a, Dean Mar tin, Jerry Lewis en Janet Leigh. Het verhaal gaat als volgt: Homer Flagg (een stationsbeambte) droomt srvan nog eens naar New York te kunnen gaan. Daartoe springt hij ip zekere dag op de laatste wagon /an een goederentrein. De wagon wordt echter losgekoppeld en weer vastgemaakt aan een' trein die in ie tegenovergestelde richting ver trekt. Gevolg is dat even later een vermoeide, hongerige Homer loopt ioor de uitgestrekte vlakten van ie New Mexico-woestijn. Zoals dat gaat in een dergelijke vrolijke his- orie, men staat voor niets! Al wan- ielend door de zandvlakte ziet Ho- ■ner plots een viertal onbeheerde Dersonenauto's staan. Hij rent er 'xeen, rijdt weg maar zag niet het oordje achter op de wagen met de /ermelding: „Gevaarlijk - Radio- iktief". Enkele uren later weet het iele land dat een jonge stations- öeambte gedoemd is te sterven aan radio-aktieve vergiftiging. Hier wordt een heel verhaal rond op gebouwd met duizend en één dol- iwaze situaties. Uiteindelijk blijkt iat Homer volkomen gezond is. La- 'er ziet men Homer dan ook nog 'erugals straatveger. Bioscoop hotel Bom brengt „Mag nificent Obsession" met o.a. Jane Wyman. Een ongewoon interessant verhaal met dikwijls prachtige ^peelscènes is de geschiedenis van Ir. Phillips, een beroemde chirurg li eonverwachts komt te overlij- ten Het door hem zelf ontworpen apparaat, dat altijd tot zijn be schikking stond en dat onmisbaar :s bij de opwekking van levens geesten, was juist uitgeleend aan ">en jeugdige losbandige miljonair i.vm. een ongeluk dat deze trof. Dat is de inleiding aan het onge meen boeiende verhaal, dat een ontroerend slot vindt in het geluk van twee jong emensen: Helen (de •Jochter van de overleden chirurg) en Bob (de losbandige miljonair). LAND- EN TUINBOUW Internationaal agrarisch congres De leidende figuren der Europese agrarische organisaties zullen el kaar volgende maand te Scheve- ningen ontmoeten. Van 17-22 sep tember wordt in het Kurhaus en het Palace-hotel het jaarlijkse con gres gehouden van de Confedera tion Europeënne de l'Agriculture, sen federatie van ruim 400 land bouworganisaties uit 15 west- Europese landen. Ook enige landen uit het nabije oosten zijn hierbij aangesloten. Het congres zal op maandag 17 september in de concertzaal van het Kurhaus worden geopend door de voorzitter van de CE.A, dr. A. Hermes. Tijdens deze openingszit ting zal de directeur van de Cul tuurtechnische Dienste ir. S. Her- weyer, een inleiding houden over het Deltaplan. FEUILLETON Tandendknarsend van woede schopte hij zijn stoel onderste bo- .ven. Verloren had hij het spel! Kwijt was hij alles, allpen door zo'n idiote gril van Neen, verloren was het nog niet. Hij moest op weg, onmiddellijk, Sweers en zijn vriend achterna Maar hoe? Zij hadden een auto, zouden nu zeker wel een kilometer of vijftig verder zijn en hij kon slechts over zijn fiets beschikken. Dan maar een auto kapen. Van de nood een deugd maken. Hij had be slist een auto nodig. Vastberaden knoopte hij zijn jas dicht en liep naar het raam, waar door hij naar buiten keek. Het weer werkte ook al niet mee. Het on weer was nu in al zijn hevigheid losgebarsten en het leek wel, of het water met bakken tegelijk werd neergegooid. Nu niet bepaald ide aal om er op uit te trekken. Maar er was immers geen tijd te verlie zen! Hij had wel beroerdere din gen meegemaakt. Vlug trok hij een regenjas aan en zette zijn hoed op, diep over zijn ogen gedrukt. Daarna verliet hij de woning en ging in stromende re gen de straat op. Geen mens ver toonde zich buitenshuis in deze zondvloed. Een enkele auto reed door de Smedestraat en een late tram reed de Barteljorisstraat in, terwijl de wagenvoerder met zijn ruitenwisser het raam trachtte schoon te maken om althans iets te kunnen zien. Pluimers hulde zich diep in zijn jas en speurde de Kruisstraat af. Nee, in de hoofdstraat van de stad moest hij niet zijn. In één der dwarsstraten zag hij een wagen staan, dicht tegen de huizenkant. Schijnbaar argeloos liep hij er voorbij, maar dit was voor hem voldoende om te consta teren, dat het contactsleuteltje aan wezig was. Meteen keerde hij te rug, opende resoluut het portier en een seconde later trapte hij de starter in. Hij had verstand van auto's en na enkele slagen sloeg de motor aan. Vlug schakelde hij in en reed weg. Dit alles had reeds enkele seconden geduurd. En toen de gedupeerde eigenaar een half uur later in de Smedestraat aan gifte deed van de ontvreemding, was Pluimers Halfweg reeds ge passeerd. In Amsterdam vermeed hij de hoofdwegen, want als de wagen ge signaleerd werd zouden ze zeker daar uitkijken. Hij reed een ge deelte van de Haarlemmerweg op. maar sloeg rechts af de Van Hall straat in en kwam zo binnendoor in de Frederik Hendrikstraat. Via de Bilderdijkstraat, de Constantijn Huijghenstraat en de Vondelstraat kwam hij op de Stadhouderskade. Aan de andere kant van de Amstel bereikte hij via de Transvaalbuurt de Watergraafsmeer en toen hij Diemen gepasseerd was, voelde hij zich veiliger. Hij voerde de snel heid zo hoog mogelijk op. Het onweer was inmiddels op getrokken, hoewel het nog regende, maar veel verkeer was er ook niet meer, zodat het een plezierritje 53 werd. Op een stil gedeelte, tussen Bussum en Baarn, stopte hij even en peilde in de benzinetank. Niet genoeg voor de rest van de rit. In de bocht bij de Eemnesserweg tankte hij en vervolgde zijn rit. Bij Baarn sloeg hij linksaf, om Amers foort te vermijden en reed via Eembrugge, Bunschoten en Nijkerk naar de grote straatweg, waar hij in de buurt van Voorthuizen weer arriveerde. Even voor het dorp flitste er een rood lampje op. Pluimers smoorde een vloek. Politie! Flitste het in hem op. Natuurlijk was de ont vreemde wagen gesignaleerd en doorgegeven. Stoppen betekende arrestatie en bajes en dat moest hij onder deze omstandigheden niet hebben. Hij sloot gas af en deed net alsof hij. voor het licht zou stop pen. In het schijnsel van de kop lampen zag hij twee politiemannen in uniform staan. Gelukkig, ze hadden geen motor of auto bij zich. Enkele meters voor hij ze gena derd was trapte hij de gaspedaal in en stoof recht op de veldwach ters af. Deze weken snel opzij en Pluimers stoof hen voorbij. Diep over het stuur gebogen voerde hij de snelheid op. Er klonk een plof en een kogel boorde een gat in de voorruit. Maar nu was hij ook vei lig. Hij was al te ver verwijderd om nog enige trefkans voor de bei de mannen te bieden. Even keek hij achterom. Als er nu maar geen auto aankwam, anders was hij nog de sigaar. Ook het achterruitje vertoonde een kogelgat. Lang kon hij met deze wagen niet meer blij ven rijden, want door de kogelgaten viel 't vehikel natuurlijk direct op. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5