DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gemeente Zierikzee heeft een sluitende begroting voor dienstjaar 1957 VRIJDAG SI AUGUSTUS 1956 No. 18012 113e jaargang ZIERIKZEESCHESNIEBWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1 r Per *tuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE; Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Duizenden Franse militairen worden naar Cyprus verscheept Gros wordt in weekeind verwacht Van gezaghebbende zijde te Nicosia is verklaard, dat een vliegtuig met Franse legerofficieren donderdag te Akrotlri b(j Minassol (Zuid- west-Cyprus) is aangekomen. De officieren maken deel uit van een eenheid waarvan het gros dit weekeind© op Cyprus v©rwacht wordt, zo voegde men eraan toe. Volgens eerdere berichten zou een „groot contingent" Franse troepen te Akrotiri geland zijn. Het Franse vrachtschip Aulme is donderdagavond met Franse leger- goederen in Famagusta aangeko men. Van officiële zijde weigert men enigerlei inlichting over de om vang van het troepentransport te verstrekken, doch het blad „Fran- ce-Soir" meent te weten, dat het hier een bataljon valschermtroe pen betreft. Er zouden voorts in het geheim troepen te Algiers en Marseille worden ingescheept. Uit gewoonlijk welingelichte bron in Algiers Is vernomen, dat ongeveer drieduizend man Franse valschermtroepen en leden van het vreemdelingenlegioen woensdag per schip uit Didi-Ferruch, bij Algiers, naar een „onbekende be stemming" zijn vertrokken. Vol gens het blad Paris-Presse worden deze troepen binnen 48 uur op Cy prus verwacht. Een woordvoerder van het Fran se ministerie van defensie te Pa rijs heeft medegedeeld, dat het aantal Franse troepen op Cyprus een militair geheim is. In Franse regeringskringen is gezegd, dat het overbrengen van Franse strijd krachten naar Cyprus een voor zorgsmaatregel is om zonodig de bescherming van Franse onderda nen en belangen in het oostelijk deel van het Middellandse-zeege- bied te verzekeren. In Toulon, waar de Franse Mid- dellandse-zeevloot reeds enige tijd paraat gehouden wordt, en in Mar seille heerste donderdag grote ac tiviteit. Naar France Soir berichl zullen vrijdag of zaterdag meer dan 5000 man troepen uit Marseil le vertrekken. Incidenten Cypriotische verzetstrijders heb ben donderdagavond in een voor stad van Nicosia op twee vrouwen van Britse beambten geschoten 12 doden bij vliegtuig ongeluk Een vliegtuig van de „Canadian Pacific Airline" van het type DC- 6B is, op weg van Vancouver naar Tokio, nabij Cold Bay in Alaska neergestort. Van de veertien pas sagiers en de bemanning van acht kwamen er twaalf om het leven, terwijl er nog drie worden ver mist. De overige zeven hebben het ongeluk overleefd. Enige ogenblikken voor het on geluk had de bestuurder gemeld, dat het toestel in brand stond. Bij een poging om op het vliegveld bij Cold Bay een landing te maken, stortte het vliegtuig neer. Poolse toeristen vragen asyl in Zweden Zes P®olse toeristen hebben in Stockholm het schip waarmee zij reisden, verlaten. Twee van hen hebben zich bij de politie gemeld en politiek asyl gevraagd. Men ver wacht dat ook de andere vier dat zullen doen. Het schip, de „Massowse", maak te met 124 passagiers een rondreis door de Oostzee. Woensdagavond, bij het vertrek uit Stockholm, wer den zes passagiers vermist. Het schip is zonder hen vertrokken. Oliebron in Perzië nog steeds Sedert zondag jl. stroomt de olie nog steeds onbedwongen uit de nieuwe oliebron, zonder dat de druk afneemt. De autoriteiten, de Perzische en buitenlandse ingeni eurs wachten, evenals de troepen, die het gebied hebben afgezet, op de komst van de Amerikaanse des kundige Kenly, die donderdag te Teheran zou aankomen. De sjah heeft een vlucht boven het gebied gemaakt, om zich te overtuigen van het belang van de bron. Een Amerikaanse deskundige heeft tegenover journalisten ver klaard, dat hij zich al 35 jaar bezig houdt met het boren naar olie maar dat hij nog nooit een oliebron ge zien heeft als de zo juist aange boorde. spuit Belden raakten slechts licht ge wond. In een koffiewinkeltje ln een dorp even buiten Paphos hebben verzetstrijders een Cyprioot door geweerschoten ernstig gewond. Al eerder had men een aanslag op hem gepleegd. Engeland wijst twee Egyptische diplomaten uit De Britse autoriteiten hebben donderdag twee Egyptische diplo maten gelast binnen 72 uur het land te verlaten. Het zijn Salah Abdel Salam Ka- fifi en Hamdi Mohammed Nassef. Nassef is een handelsattaché. Zij zijn tot persona non grata ver klaard, aldus heeft een woordvoer der van het „Foreign Office" don derdag bekend gemaakt. Deze uitwijzing volgt op het Egyptische besluit om twee Britse diplomaten uit te wijzen, nadat in Egypte een spionagecomplot ont dekt was waarbij volgens de Egyp- tenaren de Britse ambassade in Cairo betrokken was. Deze Britse diplomaten moeten vrijdag (van daag) Egypte verlaten. De Britse autoriteiten hebben de, Egyptische beschuldigingen „abso-1 luut vals" génoemd. Navo-beraad over Suez Volgens een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken zal de Navo-raad in Parijs woensdag a.s. bijeen komen om de Suez-knaalkwestie te be spreken. De Britse minister van Buiten landse Zaken Selwyn Lloyd zal de zitting bijwonen. Of nog andere ministers van Buitenlandse Zaken op deze vergadering zullen komen, was op het Foreign Office nog niet bekend. Ook wist men niet welk land van de Noordatlantische Ver dragsorganisatie het initiatief tot deze vergadering heeft genomen. Vertrek vijf-landen- commissie De afvaardigingen van Australië, Zweden en de Ver. Staten in de vijf-landencommissie, welke maan dag met president Nasser in Cairo zal confereren, zullen zondag per speciaal vliegtuig uit Londen ver trekken. Men verwacht dat de ver tegenwoordigers van Ethiopië en Perzië zich in Cairo bij hèn zullen voegen. Zaak Anneke Beekman Nieuw uitleveringsverzoek voor ex-pleegmoeder Op het parket van de procureur- generaal te Luik ls gisteren het nieuwe uitleveringsverzoek voor de ex-pleegmoeder van Anneke Beekman, mevr. G. M. L. van M. ontvangen. Dit verzoek ls gebaseerd op het arrest van het gerechtshof te Am sterdam van 22 maart j.l. en de bevestiging van dit aiTest door de Hoge Raad op 19 juni d.a.v. Mevrouw L. van M. werd, zo als bekend, op grond van art. 279 W.V.S. veroordeeld tot drie maan den gevangenisstraf. Het uitleve ringsverzoek bevat teveus het be vel tot onmiddellijke gevangenne ming, waax-toe het Amsterdamse hof besloot evenals ook de recht bank in haar uitspraak had ge daan. Door dit nieuwe verzoek is het oude uitleveringsverzoek van eind 1955, dat gebaseerd was op het vonnis van de 2-echtbank te Amsterdam van 24 oktober, komen te vervallen. De aanhouding van mevr. L. van M. op 19 augustus j.l. te Nonce- veux geschiedde op grond van het uitleveringsverzoek van 1955. Kabinetsinformateur is niet pessimis tisch gestemd Er liggen nog alt(jd kansen De informateur prof. mr. de Gaay Fortman heeft gisteren de staatssecretaris van Financiën, dr. van den Berge ontvangen. Naar de woordvoerder van de informateur te kennen gaf, heeft dit onderhoud iets te maken met de kwestie der bezitsvorming. Inmiddels heeft hij het ambte lijke rapport van prof. dr. J. Hor- ring, de directeur van het Land- bouweconomisch Instituut, met wie de informateur woensdag een on- dexhoud heeft gehad, ontvangen. Een zwerm wespen heeft een 54-jaiige Fransman uit Salins in m:dden-Franki-ijk zo hevig gesto ken, dat de man korte tijd later overleed. Hij had op hun nest ge trapt, toen hij in zijn tuintje aan het hax-ken was. Van officiële zijde is donder dag te Cairo meegedeeld, dat het proces tegen de leden van „het Britse spionagenet" zondag a.B. ge opend wordt. Op een vraag of de informateur pessimistisch was heeft hij - zo deelde de woordvoerder mede - ontkennend geantwoord. Uit het feit, dat er verschillende moeilijk heden zijn, behoeft niet te volgen dat hij pessimistisch is. De infor mateur heeft zich in deze zin uit gelaten: zodx-a er geen kans meer in zit, eindig ik. Uit het feit, dal hij bezig blijft kan worden gecon stateerd dat hij kansen ziet. De informateur legt de laatste hand aan een program, zo deelde zijn woordvoerder nog mede. Donderdagochtend vroeg is ir de heuvels ten noorden van Nice een nieuwe bosbrand uitgebroken De afgelopen nacht hebben honder den brandweerlieden, politieman nen en vrijwilliigers tegen drie an dere branden aan de Rivièra ge- stx-eden. In het bos van Valbonnf heeft men grote tegenvuren moe ten maken om te voorkomen, da* een boerderij door het vuur werd ingesloten. Er nemen daar ook mi litairen aan het blussingswerk deel ZIJ HET MET MOEITE Andermaal werd basisuitkering uit Gemeentefonds verhoogd Mede dank zij de reeds voor hét' vt^l-ezen van de Wa'terleidingmast- jaar 1957 verkx'egen verhoging van de algemene uitkering uit het ge meentefonds, is het, ondanks de zich voortzettende stijging van het uitgavenpeil, mogelijk wat de ge wone dienst betreft een sluitende begroting te krijgen. Dit blijkt uit de nota, behorende bij do Begro ting van inkomsten en uitgaven over het dienstjaar 1957, die in de donderdagavond gehouden raads vergadering aan d© léden is aan geboden. De gewone dienst in inkomsten en uitgaven sluit met een totaal van f 1.779.343,89, ongeacht de ver rekenpost, die in inkomsten en uit gaven op f 1 157.764,14 zijn ge raamd. De kapitaaldienst geeft een totaal aan uitgaven te zien van f 8 878.834,01 en aan inkomsten f 8.144.569,95, zodat een nadelig saldo resulteert van f 734.264,06. Blijkens nadere toelichting in de nota is het basisbedrag van de uit kering uit het Gemeentefonds voor 1957 verhoogd tot f 68,75. In deze verhoging is o.m. rekening gehou den met de ten laste der gemeente blijvende kosten van de bouw van een keersluis, een investeiring van f 300.000 per jaar en de ten laste der gemeente komende vroegere De enorme stenen scheepsboeg, die het belangrijkste onderdeel is van het nationale monument voor de Nederlandse koopvaardij, dat aan de kop van de Leuvenaven in Rotterdam wordt opgericht, is woensdag ochtend door een arijvende bok op zijn sokkel geplaatst. Het werk moest dinsdag wegens de ongunstige weersomstandigheden worden uitgesteld. - De foto yeejt een beeld van het op zijn plaats hijsen van de stenen kolom, waaraan hei monument zijn naam „De Boeg" zal ontlenen. schappij, De raming van de havengelden kon aanzienlijk worden verhoogd. Binnenkort zal een wijziging van de thans geldende verordening ter vaststelling worden aangeboden, waarbij het tarief geldt van gemid deld f 15 per perceel. Of in de per- soneelssector bezuinigingen moge lijk zijn, wordt door het college nog ernstig overwogen. De uitga ven betreffende de politie kunnen worden gedekt door de beschikking over een gedeelte van de in de vo rige jaren aangelegde x-eserve. Om trent de vervanging van de ge meentepolitie door rijkspolitie is nog niets definitiefs bekend. De woningbouw Geen hoge verwachting bestaat voor de toewijzing van woningen voor 1957, temeer nu deze toewij zing mede afhankelijk wordt ge steld van de ter plaatse aanwezige bouwcapaciteit. Voor zover niet gereed gekomen zullen verschillen de kapitaalswerken, die de begro ting 1956 drukken, in 1957 worden voortgezet De beplantingsplannen zullen zoveel mogelijk in 1956 en 1957 worden gerealiseerd. Gestx-eefd wordt h'et gehele rioleringsstelsel zo snel mogelijk te voltooien. Hier voor is de aanleg van een aantal persleidingen en de bouw van een zuiveringsinstallatie noodzakelijk De persleidingen in de verschillexi- de stadssectoren monden uit op het I inmiddels voltooide ringriool. i Zeer hoge kosten onderwijs Om-ustbarend zijn de stijgende kosten voor het onderwijs. De in voering van de kleuter-onderwijs wet betekent voor de gemeente een .xadelig saldo van f 2.115,42. De bij drage van de gemeente in de kos ten van de school voor buitenge woon lager onderwijs is. t.o.v. vorig jaar andex-maal gestegen met rond f 3000. Het gymnasium heeft een deficit van rond f 29280, bij een aantal leerlingen van 14, waarvan 3 afkomstig uit buitengemeenten. Voor de 8 leerlingen uit deze ge- neente betekent dit een- bedrag, al- lus de nota van f 3660 fcer leerling. Eeze lasten drukken de gemeente zeel te zwaar en nader beraad zal aodig zijn of en in hoeverre ter za te ingrijpende voorstellen moeten .vorden gedaan tot bezuiniging. Het nijverheidsonderwijs vergt aen meei-dere last in vex-gelijking net vei'leden jaar van f 6000. Het nadelig saldo van de Dienst /oor Maatschappelijke Zorg ls ge degen rond f 22.000. Het groot aantal verpleegden en de hoge ver- pleegprijzen zijn hiervan de oor zaak. Posten als krankzinnigenver pleging en ziekenverpleging komen op de begroting bv. voor met be dragen van respektievelijk f 49.000 en f 18.000. Het industrieterrein aan de En gelse Kade nadert zijn voltooiing, terwijl zodx-a de rijksgoedkeuring zal zijn verkregen een aanvang kan worden gemaakt met de bouw var de industriehal t.bv. de Konink lijke Zeelandia N.V. De nog voor handen zijnde middelen ter bevor dering van het vreemdelingenver keer worden benut. De kapitaals- lasten voortvloeiende uit nog nie geraamde in 1957 voorgenomen ka pitaalswerken worden bij wijziginc aan de begroting toegevoegd. Or de gewone dienst is voor dekking- van deze lasten in de post vooi „onvoorziene uitgaven" een bedraf van f 8400 gereserveerd, hetgeen een investering van rond f 120 00C betekent. Gelet op de grootte var. de algemene uitkering uit het ge meentefonds zal het jaarlijks ge dachte gemiddelde van f 300.00f ten koste te leggen aan kapitaals- werken, voor 1957 niet kunnen worden gehaald. Voor het begro tingsjaar zal met f 120.000 genoe gen moeten worden genomen. In een volgend nummer hopen wij nog enkele karakteristieke cij fers uit de begroting te publiceren In verband met alle hulp en sym pathie van het Nederlandse volk ;by de ramp van Marcinelle ont vangen, zal de Belgische ambassa deur heden (vrijdag) avond na de nieuwsberichten van 18 uur over beide zenders een kort dankwoord tot het Nederlandse volk richten, j Overdenking ziiriMifitniiiiiniiiniiniiniiininriiniiiiniiiiiniiiiiiriiimii'iinniuiiiiriiiir.iiiniiiiiuiiim":;!!'!' „Dit weet ik, dat God met mij is". Psalm 56 10 Dat te weten, mijn lezer, geeft in gevaar en nood zulk een vrede aan 't hart. „God met mij" - dat doet zingen van genade, trouw en macht Dat maakt, dat geen last te zwaar, geen leed te drukkend, geen weg te lang valt Er zijn ook tijden in Davids le ven geweest, dat hij niet stond in de kx-acht van die heerlijke weten schap, dat God met hem was Ook deze gelovige heeft zijn ogenblik ken van zwakheid en donkerheid gekend, van te rade gaan met vlees en bloed, van achteruitgang in zijn geestelijk bestaan. Is niet ieder mens, hoe vast hij sta, enkel ij del heid? Laat ons óók op deze dag toch al onze kracht en hulp alleen van de Here verwachten. Met onze vle selijke overleggingen, ons schikken en plooien, komen we teleurgesteld uit. Maar hoe moeilijk de weg oolc schijne - als de Here met ons is, wat zou dan de mens doen? Dan moet het einde zeker zalig zijn. 's Heren Geest lere u, met loslating van al het zichtbare, op het Woord Gods uw betrouwen en hoop te stellen. Immers dan gaat in ver vulling het woox-d van de psalm „Dit weet ik, dat God met mij is". En in dat vertrouwen en die hoop gaan wij blijmoedig verder het le ven door. Komt, treên wij dan gemoedigd voort, .Tn vast vertrouwen op Zijn woord, Hoe moeilijk ons de weg ook schijn' Het eind zal zeker zalig zijn. Zierikzee. H. BAKKER. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's STAD EN PROVINCIE Bliksem sloeg in woonhuis Tijdens het hevig onweei van donderdagmorgen ongeveer half /ijf sloeg de bliksem in het woon- .xuis, bewoond door mej. wed^ Vij- /erberg, waarbij een geweldigp ra- /age werd aangericht, zonder even- vel dat brand werd veroorzaakt of :1 ian de bewoners letsel werd* be rokkend De bliksem, die in de Jpch- .ergevel insloeg, rukte een geddefte /an het dak weg, waarbij de tiok m een gording volkomen verspjiri- .erd werden. Vervolgens ging v hij over op de electrische leiding, Idie .n zijn geheel vernield werd. Vrjjj 1 .vel alle deuren en ramen werden ontzet, terwijl verschillende ruiten iet natuurlijk moesten ontgelden. Uiteraard zijn de bewoners hevig geschrokken en moet het als een vonder beschouwd worden, dat .emand, die vlak bij de plaats van nslag sliep, geen letsel opliep. De ian het gebouw en het meubilair langerichte schade wordt door ver- :ekering gedekt. NIEUYVERKERK Elektrische luidinstallatie voor torenklok Tot voor heden werd de klok in le toren en na de oorlog in de klok- cestoel met de hand geluid, een .verkje waar steeds twee personen ian te pas moesten komen. Dit is hans verleden tijd. Door „De vlok'1 te Aarle-Rixtel werd een dektrische luidinstalatie geleverd lie inmiddels ln gebruik is geno- nen en die, voor zover kan worden oeoordeeld, uitstekend voldoet. Bejaardenbijaenkomst Met ingang van woensdag a.s. zal alhier de bijeenkomst voor de be iaarden weer beginnen op d© be kende plaats en tijd. Korte berichten uit het binnenland GIETHOORN. BIJ een stoeipartij ussen vader en zoon H. uit Wage- ningen, die met vacantie in een zo- nerhuisje te Giethoorn vertoefden 's de vader een gevulde beker wa- er uit de hand gevlogen tegen het hoofd van de zestienjarige zoon. Een scherf van de beker is daarbij n een oog van de jongen gedron gen. Een arts constateerde dat het oog niet meer te redden was De iongén is naar een ziekenhuis overgebracht. 's-GRAVENHAGE. Omstreeks 'ien over half zeven gisteravond is 'e 's-Gravenhage de 9-jarige P. A. M. uit de Van Leeuwenhoekstraat aldaar om het leven gekomen toen hij werd overreden door een aan- hangwagentje van een rondrit- „treintje". De knaap was op het wagentje geklommen, hij viel er af en kwam er onder. Hij is naar het ziekenhuis aan de Zuidwal ge bracht en na aankomst daar over leden. HEEMSTEDE. De 21-jarig© dienstplichtige wachtmeester O. J. P. uit Heemstede is gistermiddag omstr-eeks twaalf uur ln Duitsland om het leven gekomen tengevolge van een botsing tussen een Neder landse militaix-e vrachtauto en een Britse militaire auto. Wachtmeester P bevond zich achter in de vracht auto toen de botsing gebeurde; hij is door de schok uit de auto op straat gevallen en ter plaatse over leden. GRONINGEN. Het laatste trans port van 300 kinderen van vluchte lingengezinnen uit de Baltische landen, die thans in kampen in noordwest-Duitsland vertoeven, is wederom uit Groningen vertrok ken. De kinderen hebben bij Gro ningse pleegouders een vakantie van een maand doorgebracht. s-GRAVENHAGE. West-Dults- land zal in de komende maanden ongeveer 17.000 ton boter invoeren, vooral uit Nederland ep de Scandi navische landen. Deze invoer is no dig om de totale behoefte van 335 duizend ton te dekken, welke voor slechts 300.000 ton uit eigen pro- duktie bevredigd kan worden Tot nu toe zijn ongeveer 17.500 ton bo ter ingevoerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1