JS JS Een wagenbestuurder erft een villa met melk meer mans Sw™ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE a DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1950 a No. 18011 Het herderlijk schrijven inzake Nieuw-Guinea OPEN BRIEF AAN GENERALE SYNODE DER NEDERLANDS HERVORMDE KERK Verwijt inzake „eenzijdige politieke voorlichting' Een zevental personen heeft na mens het „Landelijk comité van bezwaarden oproep Synode" een open brief gericht tot de Generale Synode der Nederlands Hervormde Kerk inzake de oproep van de Sy node tot bezinning op de verant woordelijkheid van het Nederlandse volk inzake de vraagstukken rond om Nieuw-Guinea. De ondertekenaars zijn: mr. J. W. de Jong Schouwenburg, dr. H. Jon ker, mr. G. J. de Lint, prof. dr. J. Prins, jhr. W. de Savornin Loh- man, dr. J. J. R. Schmal en dr. W. Volger. j In hun open brief gaan de on dertekenaars uitvoerig en punt voor punt in op de oproep van de Synode. Zij komen daarna tot de conclusie, dat de Synode zich door kennelijk eenzijdige politieke voor lichting tot haar publikatie heeft laten verlokken. „Zij heeft daar door in onze ogen de weg van Gods gerechtigheid lichtvaardiglijk ver eenzelvigd met de gedachtengang vari bepaalde politieke kringen. Een treffend euvel van vereenzelviging, waartegen zij zelf uitdrukkelijk ge waarschuwd heeft in het herder lijk schrijven „Christen zijn in de Nederlandse samenleving". „De Synode, aldus de onderteke naars, heeft door de inhoud van haar stuk, het beroep op de Heilige ALGERIJE Positie van opstandelingen verslechtert Volgens berichten uit Algerije zou de toestand aldaar de opstan delingen langzamerhand de moed ontnemen. De leiders van de re bellen zouden met elkaar overhoop liggen en vooral verontrust zijn door de geruchten dat president Nasser van Egypte de Amerikanen heeft aangeboden zijn steiin aan de opstandelingen stop te zetten, in dien de Verenigde Staten hem hel pen zijn prestige in de Suez-ka- naal-kwestie te redden. Brits koninklijk jacht zou niet goed zijn „Daily Sketch" heeft, onder een reusachtige kop, melding gemaakt van geruchten, volgens welke de „Brittannia", het jacht van Konin gin Elizabeth, aan booi'd waarvan Prinses Margaret gisteren naar Oost-Afrika is vertrokken, niet zeewaardig is. Volgens het blad zijn in de min der dan drie jaar, dat de „Brit tannia" - die 2.000.000 pond ster ling (ruim twintig miljoen gulden) heeft gekost - in dienst is, tot een bedrag van 140.000 pond sterling (ongeveer IV2 miljoen gulden) her stellingen aan het jacht uitgevoerd. Het plan is, dat de Hertog van Edinburgh met de „Brittannia" naar Australië zal reizen. Koninklijke gift voor Marcinelle H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden hebben aan het Nederlandsche Roode Kruis een belangrijke gift gezonden voor de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers van de mijnramp te Marcinelle. Het bedrag dat op de girorekening 777 van het Neder landsche Roode Kruis voor dit doel werd gestort is intussen gestegen tot f 164.648,63. Dit geld zal in overleg met het Rode Kruis van België gestort wor den in een fonds waaruit de vak opleiding van de 450 vaderloos ge worden kinderen wordt bekostigd. Schrift in begin en slot daarvan voor velen onaanvaardbaar ge maakt''. „Uw vergadering heeft, tot ons aller nadeel, alvorens uw oproep afkwam, de mindere vergaderingen noch geraadpleegd noch ingelicht. Evenmin heeft zij blijkbaar de Raad voor Kerk en Theologie - welks taak het toch is, over theologische en ethische vraagstukken te advi seren - daarbij betrokken. Daaren boven onthield zij ons kennisne ming van de opinie der minderheid in haar midden. Het is voor ons twijfelachtig, of uw vergadering na zulk een on deugdelijke voorbereiding in zulk een voor Nederland moeilijke zaak kunt volhouden waarlijk namens de kerk te spreken", aldus de con clusies. Intrekking bankbiljetten van f 25,— (Herplaatsing wegens misstelling) De Nederlandse Bank maakt be kend, dat zij de gelegenheid tot verwisseling van de opgeroepen bankbiljetten van f 25, model 1947, opnieuw bij haar bijbank te Rot terdam, haar agentschappen en haar correspondentschappen heeft opengesteld, en wel tot en met 14 november 1956. Zij vestigt er met nadruk de aandacht op, dat deze gelegenheid na die datum niet nog maals zal worden opengesteld. De bankbiljetten waarvan hier sprake is, zijn alle gedateerd 19 maart 1947 en dragen de handte keningen van dr. M. W. Holtrop (president) en van prof. mr. A. M. de Jong (secretaris). Op de voor zijde is rechts in een cirkel, in rode kleur een vrouwenportret geplaatst. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Sportdag voor Schouwen- Duivelandse scholieren Zoals reeds door ons is gemeld worden begin september een drie tal sportdagen georganiseerd op het sportpark „Bannink". De eer ste hiervan wordt a.s. zaterdag 1 september gehouden. Op het sport park zijn dan atletiekwedstrijden voor jongens en meisjes. Er wordt een indeling gemaakt naar de leef tijden in twee groepen. Groep 1 omvat de leeftijd van 10, 11 en 12 jaar. Groep 2 de 13- en 14-jarigen. Liefhebbers kunnen zich opgeven voor hardlopen, verspringen en hoogspringen vóór zaterdagmorgen bij de fa. Dogger, sportzaak aan de Mol alhier. Voor de winnaars wor den medailles beschikbaar gesteld, Iedere scholier van Schouwen-Dui- veland kan aan deze wedstrijden deelnemen met uitzondering van diegenen die lid zijn van de K N.- A.U. Als de weersomstandigheden wat willen meewerken, kan een interessante sportdag tegemoet ge zien worden. De wedstrijden nemen een aanvang om 2 uur. BURGH Gemeente krijgt parkeer terrein in de duinen Op verzoek van de gemeente Burgh heeft de A.N.W.B. een plan opgesteld voor het inrichten van een parkeerterrein in de duinen ten behoeve van de badgasten, waar ongeveer honderd auto's een plaats kunnen vinden. Volgens dit plan zullen de wagens zowel langs de rand van het terrein kunnen worden opgesteld, als in het mid dengedeelte. De Bond heeft voor gesteld op de rijpaden éénrichtings verkeer in te stellen, teneinde een vlotte en veilige afwikkeling van het verkeer te bevorderen. Tevens heeft de A.N.W.B. gead viseerd beplanting op het terrein aan te brengen, om de geparkeerde auto's bescherming te bieden tegen de zon, welke hopelijk volgend seizoen zich veelvuldiger zal laten zien. Schouwen-Duivelandse middenstand te onbekend met middenstandsconsulenten Goede raad blijkt niets te kosten Er is, speciaal voor Schouwen-Duiveland, aanleiding nog eens de aandacht te vestigen op taak en werkterrein van de Rijksmidden- standsconsulent, die zich in de persoon van de heer A. Korstanje (Hee renstraat 27, Middelburg) ook in deze provincie heeft gevestigd. In kringen van de Middenstandsvoorlichtingsdienst leeft de vaste over tuiging, dat vele winkeliers en middenstanders op het eiland deugdelijk profijt kunnen, trekken van de voorlichting die de Rijksmiddenstands- consulent geven kan. Juist onder de als gevolg van de ramp zich nog immer wijzigende omstandigheden, kan van een dergelijke vóórlichting veel goeds worden verwacht, zowel voor de middenstandsorganisatie in het algemeen als voor de individuele middenstander. Men zou - om enig houvast te I de practijk blijkt het echter dat hebben - de Middenstandsconsulent zelfs de bonden niet altijd die voor- kunnen vergelijken met de Rijks- lichting en service kunnen geven, nijverheidsconsulenten, die in de die een gespecialiseerd overheids- loop der jaren voor ambacht en man kan bieden. Speciaal op het kleine industrie reeds van onschat bare betekenis zijn geweest. Wij kunnen het niet anders zien het is ook werkelijk niet anders - dan dat de overheid met de instel ling van het instituut van midden standsconsulenten slechts beoogt de middenstander (vooral de kleine middenstander) van dienst te zijn en hem een mogelijkheid te bieden voor gratis, werkelijk deskundig advies. Geen enkel ander oogmerk •zit er achter en het is zeer beslist ook niet de bedoeling van de mid denstandsconsulenten concurrenten te zijn van de vak- of standsbond. Zij hebben juist uitdrukkelijk op dracht' gekregen de leden van bon den in voorkomende gevallen, juist naar die bonden te verwijzen. In Moeder in Den Haag is ziek VIJF NEDERLANDSE KINDEREN VERSTOPTEN ZICH AAN BOORD VAN EEN SCHIP Klandestiene zeereis Australië-Nederland Vijf jonge Nederlandse versteke lingen, die uit Australië naar Den Haag, waar hun moeder ziek ligt, wilden terugkeren, hebben geboft. Kapitein W. B. Thompson van het Australische passagiersschip „Orontes", waarop de kinderen zich in Fremantle hadden verstopt, heeft in Durban meegedeeld de kinderen mee te nemen naar Lon den, waar de Nederlandse consul wel verder voor hen zal zorg dra gen. (Wegens de Suezkanaal-crisis vaart het schip rond de Kaap). De verstekelingen zijn de 21-ja- rige Anna Zandvliet, haar zusje Paulina (6) en .haar broertjes Ge rard (9), Adriaan (12) en Robert (8). De kinderen, die twee jaar geleden met de ouders naar Australië wa ren geëmigreerd, wilden weer bij hun zieke moeder zijn, die naar Den Haag was teruggekeerd. Ook vader Zandvliet zou ziek zijn. Anna vertelde hoe hun avontuur was begonnen. „Ik had een plan. Wij gingen aan boord van de „Orontes" tegelijk met ander be zoek en ik liet de kleintjes het schip zien. Toen het bezoek van boord ging, nam ik de kinderen mee naar een achterdek en daar verstopten we ons. Het was onze enige hoop. We hadden geen kle ren of wat dan ook bij ons. De kin deren hielden zich stil en fluister den niet, ook niet toen het schip de haven uitvoer". Kapitein Thompson vond dat de kinderen „gouden hartjes" hadden. Zij zijn allemaal nog minderjarig en kunnen niet vervolgd worden. Als het aan mij ligt, zullen we ook tegen het oudere meisje geen ver volging instellen", zo voegde hij er aan toe. De moeder, mevrouw Zandvliet, is inmiddels per telegram op de hoogte gesteld van de komst van haar kinderen. punt van de zg. beleidsvoorlichting is de middenstandsconsulent vak man in optima forma en juist op dit terrein liggen vele voetangels en klemmen. Tweeërlei voorlichting De beleidsvoorlichting heeft ten doel inzicht te verschaffen in de mogelijkheden, die het regerings beleid voor de middenstanders in houdt. Kredietregelingen (inrich tingskrediet en hypothecair krediet) vestigingswet, erkenningsregle menten, middenstandsonderwijs, prijspolitiek e.d., zijn onderwerpen, die vallen onder deze beleidsvoor lichting. Daarnaast bestaat voor de consulenten de mogelijkheid en deskundigheid om een bedrijfseco nomische voorlichting te geven. Deze ziet bv. op kosten- en finan- cieringsstruktuur, omzetstatistie- ken, reclame, verkoopmethoden, afbetalingssystemen e.d. Bovendien kunnen de consulenten de oprich ting bevorderen van zg. discussie groepen en bedrijfsvergelijkings- groepen. Het zal na het boven staande duidelijk zijn, dat op ver gaderingen van middenstandsbon den de consulent(en) het woord kunnen voeren over een onderwerp, dat in die bepaalde bond de be langstelling heeft. In het algemeen kan gezegd dat de voorlichting van de consulenten aanvullend moet zijn en van algemene aard. Die voorlichting mag zelfs zo ver gaan, dat zij het karakter krijgt van ad visering, stimulering en zelfs be middeling, uiteraard met inacht neming van de grenzen door an dere instellingen gesteld. Wij meenden goed te doen het bovenstaande over het instituut van de Rijksmiddenstandsconsulenten te publiceren. Straks immers staat het herfst- en winterseizoen weer voor de deur. Er ligt dan een unie ke kans te ervaren dat „goede raad niets kost", want de consulenten willen niemands concurrenten zijn. Er moet de verschillende midden standsbonden iets aan gelegen zijn, hetzij voor hun leden individueel als op voorlichtingsavonden profijt te trekken van hetgeen de midden standsconsulent vermag te berde te brengen. Ingezonden mededeling Oj) een dezer dagen in een schaapskooi te Ede gehouden modeshow van wollen artikelen, werd o.m. deze dwars gebreide damesjumper getoond. De jumper heeft veftikale strepen in twee tinten. Het model kleedt slank af. Medegedeeld werd dat voor dit fraaie kledingstuk slechts 600 gram middel dikke wol nodig is. ALOM ZORGEN DOOR DE REGEN De irisbollen zijn niet droog op leveringsdatum van 1 september Gedeelte is zelfs de grond nog niet uit De slechte zomer van dit jaar plaatst niet alleen de vakantiegan gers en hun verzorgers-om-den- brode voor schier onoplosbare pro blemen, maar geeft vooral in de agrarische sector der Nederlandse economie legio zorgen. In bloembollenkringen bijvoor beeld, wordt een hevige slag om de tijd geleverd, want de irisbollen die gewoonlijk met als leverings datum 1 september worden ver kocht - zijn nog lang niet droog en de exporteurs hebben hun ver plichtingen aangegaan met hun buitenlandse relates, zodat er een kringloop van moeilijkheden is ontstaan als gevolg van de abnor maal slechte zomer 1956. De irissen vragen een langdurige di-oogperiode en thans is een ge deelte van de bollen, die al ge droogd hadden moeten zijn, de grond nog niet eens uit. Er zijn kwekers, die door het natte weer weken extra nodig hebben voor het rooien van hun produkt en op de Kennemer akkers staan dan ook overal de droogbakken in de hoop dat er nog iets van terecht komt. De schadeposten zijn hier en daar echter toch al aanzienlijk. R.T.M. mag tarieven niet verhogen Op de jaarlijkse algemene verga dering van aandeelhouders van de N.V. Rotterdamse Tramweg Maat schappij heeft de directeur, dr. W. H. van Zuylen, medegedeeld, dat de directie van de RTM van het minis terie van Verkeer en Waterstaat geen toestemming heeft gekregen de tarieven voor passagiersvervoer te verhogen. Het ministerie acht het momenteel niet juist tot een tarievenverhoging over te gaan, daar niet is aangetoond, dat deze verhoging voor een rendabele ex ploitatie van het bedrijf noodzake lijk is. Dr. van Zuylen voegde er nog aan toe, dat hij een bespreking van deze aangelegenheid met de directeur-generaal van het verkeer heeft aangevraagd. (Rotterdammer). MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 28 aug. Aanvoer 2808 stuks vee (weektotaal 3839), w.o.: 450 vette koeien en ossen; 1019 gebruiksvee; 120 vette kalve ren; 300 graskalveren; 291 nuchtere kalveren; 118 paarden; 88 veulens; 385 schapen en lammeren; 37 bok ken en geiten. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen f 3,10-3,30, f 2,80-300, f 2,60- 2,70; vette kalveren f 2,80-300, f 2,60-2,70, f 2,30-2,50; slachtpaar- den f 2,50-2,30-2,10. Prijzen per stuk: graskalveren f 480-400-300; nuchtere kalveren f 85-70-58; veulens f 550-425-300; schapen f 130-110-100; lammeren f 105-100-90; kalf- en melkkoeien f 1150-950-750; vare koeien f 820- 700-600; vaarzen f 850-750-600; pinken f 625-500-400. SPORT DUIVENSPORT Concourscombinatie „Schouwen-Duiveland" Uitslag concours St. Quintin. Snelheid eerst aankomende duif 1645 m. per minuut. Snelheid laatst aankomende duif 1461 m. per min. G. Flikweert, Zonnemaire 1, 22; A. de Ronde, Sirjansland 2, 6; J. Quist Dreischor 3; A. Flikweert, Zierik- zee 4; Joh. Flikweert, Dreischor 5, 7; A. J. Flikweert, Zonnemaire 8, 9, 10; H. C. Noordhoek, Sirjansland 11; Jac. Verwijs, Zierikzee 12, 13; A. M. Berrevoets, Zierikzee 14, 16; G. Bal, Bruinisse 15, 25; J. v. d. Werf, Dreischor 17; A. J. IJzelen- berg, Bruinisse 18; W. N. Pankow, Zierikzee 19, 20; L. J. Boogaart, Dreischor 21, 24; J. Folmer, Nieu- werkerk 23. In het Zwitserse kanton Tes- sino heeft hevige regen op talrijke plaatsen overstromingen veroor zaakt. Door grondverschuivingen is het spoorwegverkeer gestremd. De schade aan te velde staande ge wassen is groot. FEÜILLETON Vlug zocht hij zijn inbrekers werktuigen bij elkaar, die hij voor alle zekerheid in het kolenhok, on der een stapel turven had gestopt en vertrok op zijn fiets in de rich ting Overveen. Toen hij via de achterkant bij de villa arriveerde, zag hij, dat er in één der vertrekken licht brandde. Zo, mijnheer was dus nog niet naar bed. Zou hij maar wachten. Hij zette zich op enige' afstand van het huis neer en ging rustig tegen een boom zitten. Maar van uit zijn schuilplaats zag hij, dat de beide jongelui naar buiten kwamen en met hun autootje Vertrokken. Zoveel te beter dacht hij, dan is de kust geheel vrij. Nadat hij een paar malen om het huis heen had gelopen, besloot hij ditmaal eens een kans te wagen via het kelderraam. Hij haalde een pak groene zeep te voorschijn en be smeerde daarmede het glas. Toen nam hij een glassnijder en sneed netjes een vierkant rond de spon ningen. Voorzichtig drukte hij en gehoorzaam brak de ruit langs de kerven in verschillende stukken, die aan de dweil bleven hangen. Maar tot zijn stomme schrik begon meteen in de woning een sirene te loeien, terwijl gelijktijdig een aan tal bellen gingen rinkelen. Het was een oorverdovend lawaai. Natuurlijk, dat hij daaraan niet gedacht had. Ze hadden natuurlijk een alarminstallatie. Nijdig keek Pluimers om zich heen, pakte toen in allerijl zijn spullen bij elkaar en verdween in de duisternis. En hij zat reeds op zijn fiets, toen hij nog de cacophonie van geluiden uit de woning van Sweers hoorde. Hij reed wat hij rijden kon en was binnen een kwartier weer thuis, net voor het onweer losbarstte. Hij verfriste zich in de keuken en ging toen zitten uitblazen in zijn stoel. Wat drommel, zo kwam hij er nooit. Had hij nou maar re kening gehouden met die vermale dijde alarminstallatie, dan zou hij op een andere wijze de woning zijn binnen gedrongen. Daar wist hij immers een mooi middel op. Via het dak, enkele pannen er uit en dan met een schropzaagje een gat maken om binnen te komen. Zo hadden ze het toch al eens eerder gedaan. Eigenaardig, dat ze juist nu nog weggingen met hun wagen. Zo laat en met zulk slecht weer. Plotseling ging hij recht over eind zitten. Sweers was die avond alleen geweest in Lido. Op de vraag waar zijn vriend was, had hij een ontwijkend antwoord gekregen. Die ander zou toch nietNee, dat zou grenzeloos brutaal zijn Hij staarde nadenkend voor zich uit en keek toen naar het kistje met zijn belangrijke inhoud. Opnieuw griste hij het pakje kaarten onder de sigaren vandaan en bekeek het. Schoppenaas haalde hij er tussen 52 uit en bekeek de kaart, bevoelde haar Toen nam hij resoluut een be sluit. Uit de tafellade haalde hij 'n veiligheidsscheermesje, waarméde hij voorzichtig een opening maakte in de zijkant van de kaart. Geluk kig, het kaartje zat er in. Hij loos de een zucht van verlichting. Werktuigelijk haalde hij het te voorschijn en opende het even. Zijn ogen rolden haast uit de kassen van verbazingMaar dat was niet mogelijkDat was nu die andere helft van de tekening, waar voor hij nu al zoveel weken moeite had gedaanMaar dat was een mystificatiedat kon toch niet. Zenuwachtig haalde hij zijn por tefeuille te voorschijn en tussen enkele brieven vandaan haalde hij een verkreukeld stukje papier. Geen twijfel mogelijkHier was het afschrift van de andere helft van de tekening, die hij altijd in zijn bezit had gehad. Hij had dit afschrift toch zelf indertijd ge maaktEn daarna had hij het origineel weer in de schoppenaas verborgen, waar hij het veiliger achtte. Hij zou er een eed op dur ven doen, en toch zat er nu de an dere helft van de tekening in, zo dat hij de tekening compleet had .en aan het werk kon gaan Maar.... natuurlijk toen hij van avond in Lido zat, had de ander zijn huis doorgesnuffeld en het aas gevonden en verwisseld. Niet al leen had hij nu de tekening com pleet, maar ook de anderen. En zij waren nu natuurlijk op weg gegaan om de aap op te graven. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5