Burgemeester Jhr R. J. H. Q. Röell van Haamstede hartelijk gehuldigd Zilveren jubileum in de magistratuur Gemeente maakte belangrijke ontwikkeling door in kwarteeuw (Van onze redakteur) Met een opvallende spontaneïteit en welgemeendheid is tijdens en na een woensdagmiddag gehouden bijzondere raadsvergadering de hoogste magistraat der gemeente Haamstede, burgemeester jhr. K. J. H, Q. Röell, gehuldigd in verband met zijn zilveren ambtsjubileum. Een stroom van goede woorden en geschenken mocht de jubilaris in ont vangst nemen. Mevrouw Röell mocht rijkelijk delen in de hulde die haar op Schouwen-Duiveland zo vooraanstaande echtgenoot ten deel viel. Woensdagmiddag viel het accent op het officiële gedeelte van de huldiging; zaterdag a.s. hoopt Haamstede er nog een stevige feeststaart aan te breien, want ook de bevolking wil uiting geven aan haar waar dering voor het vele werk dat de jubilerende burgervader in de ver lopen kwart eeuw voor zijn gemeente heeft tot stand weten te brengen. Kernpunten van de talrijke gehouden toespraken waren de ver wijzingen naar de stimulerende werkkracht van de jubilaris en diens brede visie, waardoor hij zijn werkterrein niet beperkte tot het ge meente-bestuurlijke vlak, maar daarnaast taken wist aan te trekken op ander gebied, die hjj met vergelijkbaar succes tot een goed einde bracht. Nadat burgemeester en mevrouw Röell door een commissie van ont vangst uit de raad waren binnen geleid, sprak - na opening der ver gadering - wethouder M. den Boer, die gedurende de ambtsperiode van de burgemeester nauw met hem mocht samenwerken. Spr. herdacht met enkele sobere woorden, de on langs overleden wethouder Jonker en richtte zich daarna namens de raad, met hartelijke woorden tot de jubilerende burgemeester. Hij verbond hieraan de wens, dat het Jhr. Röell gegeven zal mogen zijn tot zijn pensioengerechtigde leef tijd de gemeente Haamstede te be sturen. Spr. wilde in de eerste plaats. God dank*n voor de wijs heid en kracht aan de burgemees ter geschonken, waardoor hij zijn ambt met kracht en onpartijdig heid heeft mogen vervullen. Wethouder den Boer keerde te rug naar de 19e augustus 1931, de dag waarop burgemeester Röell door de toenmalige wethouder wij len de heer Blom werd geïnstal leerd in het ambt. In grove lijnen schetste hij de moeilijke omstan digheden van die tijd, waarvan de slechte economische toestand in de land- en tuinbouw een der kenmer ken was. Een beroep werd op de nieuwe burgemeester gedaan, voor al een voorzichtig financieel beleid te willen voeren. In zijn installatie rede toonde Jhr. Röell zich bewust van de grote verantwoordelijkheid, die het burgemeesterschap onder de toenmalige omstandigheden met zich bracht. Al waren deze moei lijk, daar zag de burgemeester toch lichtpunten. Hij verwachtte een toeneming van het vreemdelingen verkeer. Ook de ontwikkeling van het vliegveld was belangrijk, ter wijl de stichting van de tuinbouw school evenzeer grond gaf aan de hoop op een spoedige verbetering van de toestand en aan een goede toekomst voor Haamstede. Staande achter de dingen, conclu deerde spr. dat veel tot stand is gekomen, mede dank zij de mede werking van vele vooraanstaande personen. Zo heeft bv. de fruitteelt een peil bereikt, om trots op te zijn. (Spr. wees nog in dit verband op de schade, die door de hagelstorm van jl. zaterdag is toegebracht). Belangrijk in de afgelopen 25 jaar was ook de modernisering van de zaken, hotels en pensions. De jubilaris zette grote stuwkracht achter de ontwikkeling van het vreemdelingenverkeer. Een bijzon der dankwoord richtte spr. tot me vrouw Röell, die in verenigings verband en daarbuiten als actieve medewerkster heeft meegeleefd. In dit verband herinnerde spr. aan de kerkrestauratie. Een beroep tot medewerking op haar werd nimmer tevergeefs gedaan. Het Groene Kruis-werk Sprekend over de drie liefheb berijen van de burgemeester noem de spr. speciaal het Groene Kruis en de zorg voor de ouden van da gen, die is geresulteerd in een te huis voor bejaarden. „Uiteraard was het niet altijd mogelijk alle burgers tevreden te stellen", vervolgde spr., die evenwel wees op de omstandigheden van crisis (werkloosheid), oorlog en ramp die een woordje meespraken. Dank zij het initiatief van de burgemeester is tijdens de werkloosheidsperiode voor de gemeente veel goeds tot stand gebracht, in de vorm van ontginningen, beplanting der stuif- duinen, aanleg wandelpaden, ver groting van het vliegveld e.d. Spr. maakte hierna een vergelij king tussen de begrotingen van 1932 en 1956, waaruit blijkt welk een ontwikkeling ook financieel de ge meente onder het burgemeester schap van Jhr. Röell heeft doorge maakt. Spr. stipte de droeve oor logsomstandigheden aan en ge waagde van het wegvoeren in gij zeling van de burgemeester in 1942. Dit waren voor het echtpaar Röell en voor alle inwoners der gemeen te vreselijke dagen. Na de oorlog kwam de moeilijke wederopbouw periode, waarin echter veel goeds tot stand kwam, vooral op het ter rein van de scholenbouw. Na nog enkele persoonlijke moei lijkheden van de burgemeester te hebben aangestipt, dankte spr. de jubilaris namens de raad voor diens goede leiding der raadsvergaderin gen. Nooit kwamen er conflicten voor, die aanleiding gaven tot ver wijdering, aldus spr., die ook de verhoudingen in het college van b. en w. roemde. Altijd stond het ge meentebelang voorop en het men selijk aspect verloor de burgemees ter nimmer uit het oog. Spr. be- Stichting Nederlandse Visserij organiseert in oktober een visserijdag Gevolgen Deltaplan komen aan de orde De Stichting van de Nederlandse Visserij, het overkoepelend orgaan van de verschillende visserij-orga nisaties in Nederland heeft het voornemen op vrijdag 5 oktober een Visserij dag te organiseren, die in het bijzonder de aandacht zal vestigen op de gevolgen voor de visserij van de verdere inpoldering van het IJsselmeer, afsluiting van de Lauwerszee, het Delta-plan e.d. Het programma voor deze Vis serijdag, die vermoedelijk te Enk huizen zal worden gehouden, valt uiteen in drie onderdelen. In de eerste plaats zal in de mor genuren een grote openbare bij eenkomst worden gehouden, waar op enkele vooraanstaande sprekers verschillende aspecten van de hier boven genoemde onderwerpen van uit het visserij-oogpunt zullen be lichten. Het middagprogramma voorziet in een grote vlootschouw om daarmee te demonstreren wat de visserman nog aan bedrijfsuit- rusting bezit. Na afloop van deze vlootschouw zal een manifestatie in klederdracht plaats vinden, waarmee tot uitdrukking wordt ge bracht wat er nog aan vissersfolk- lore rondom het IJsselmeer leeft. Het ligt uiteraard in de bedoe ling de vissers op grote schaal uit te nodigen tot deelname, zowel aan de vlootschouw als aan de kleder drachtenmanifestatie. De plaatse lijke vissersverenigingen hebben reeds het verzoek ontvangen hier voor hun medewerking te willen verlenen. De Commissie van de Stichting van de Nederlandse Vis serij, die dit onderwerp voorbe reidt, en waarin vertegenwoordi gers van belanghebbende groepen zijn opgenomen, is onlangs uitge breid met een vertegenwoordiger van de Vereniging van Zuiderzee- gemeenten, een lid van de Commis sie van Dertien, die in Zeeland de belangen van de visserij die door de afsluiting van de Zeeuwse zee gaten wordt bedreigd, voortdurend bepleit, alsmede door vertegen woordigers van niet bij de Stich ting aangesloten groepen Covij Zuid en Volendam. De Stichting van de Nederlandse Visserij heeft gemeend geen enkele groep te moeten uitsluiten, aange zien allen ten nauwste bij de te be handelen onderwerpen zijn betrok ken. Het spreekt vanzelf, dat voor het welslagen van deze Visserijdag, waarvoor naast de aan vlootschouw en klederdrachtenmanifestatie deelnemende vissers tal van auto riteiten zullen worden uitgenodigd, de medewerking van de vissers on misbaar is. De Stichting van de Nederlandse Visserij verwacht dan ook dat deze medewerking in voldoende mate zal worden verkregen om de Vis serijdag 1956 tot een onvergetelijke gebeurtenis te maken. sloot met het uitspreken van zijn welgemeende gelukwensen. „De grote lijn" Namens de raad sprak de heer J. van Waveren, die de verhouding burgemeester-raad als uitstekend schetste. Spr. wees op de nuttig heid op een dag als deze hiervan t^ gewagen. „Elk lid kreeg van U al tijd voldoende tijd om zijn ziens wijze kenbaar te maken", aldus spr. en het gevolg was steeds een trits notities, die de burgemeester maakte. Steeds stond de jubilaris boven de partijen en hij had voor ieder een luisterend oor. Voor de raad betekende dit een stimulans om de belangen van Haamstede zo goed mogelijk te dienen en spr. gaf dan ook uitdrukking aan zijn waar dering voor het geduld, het door zettingsvermogen en de volharding, die het beleid van Jhr. Röell ken merkten. Opvallend was dat de burge meester altijd de grote lijnen in het oog hield „en al waren wij wel eens lastig", zo vervolgde spr., „daar hebben wij van U daar nooit iets van bemerkt". Js er al critiek dan geldt deze de zuinigheid van de burgemeester en de lange raads- agenda's. Spr. besloot: „God geve dat U als burgervader de gemeente nog lang zult mogen dienen". Namens het secretarie- en overig gemeentepersoneel sprak de secre taris, de heer L. C. v. d. Velde, die wees op de stuwende kracht die er op het personeel van de burge meester uitging. Spr. onderlijnde dat de burgemeester zijn ambt nimmer als een ere-baantje heeft opgevat. Na ook de felicitaties te hebben overgebracht van de afde ling Bond van Oudstrijders en dra gers van het Mobilisatiekruis en de brandweer, bood spn namens het personeel een vaste plant aan voor de bloemenkas van de jubilaris. Met het uitspreken van de hoop dat de burgemeester kracht zal mogen ontvangen de gemeente nog vele jaren te besturen, besloot de heer v. d. Velde zijn toespraak. Toespraak burgemeester Hierna kreeg de burgemeester zelf het woord, die allereerst wet houder den Boer dankte voor het door hem verrichte werk in belang der gemeente. Teruggaande naar de (ouderwetse) zomer van 1931, waarin hij tot burgemeester werd geïnstalleerd, onderstreepte de ju bilaris ook zijnerzijds de moeilijke omstandigheden, die er toen waren. De grote werkloosheid schiep eigen problemen. Belangrijk is de ont wikkeling die de landbouw door maakte. Toen werd nog met sikkel en vlegel gesneden en gedorsen en nu zijn het allen combiners "die het werk doen. Spr. herinnerde aan de grote hagelstorm, die grote schade deed voor de oorlog en aan de vre selijke beschietingen van de ge meente tijdens de oorlog. In 1942 had Haamstede al 100 beschietin gen achter de rug. Na Bruinisse kwam de gemeente dan ook als de ergst getroffene op Schouwen-Dui veland, uit de oorlog te voorschijn. Werd Haamstede niet in gelijke mate getroffen door de waterramp als andere dorpen, daar werd toch een derde deel van de gemeente door het water overstroomd. Na enkele persoonlijke herinneringen te hebben opgehaald, wijdde spr. aandacht aan de samenwerking in het college. Uitgangspunt van spr. is steeds geweest, de raad zo open hartig mogelijk van voorlichting te dienen. Daar ieder gelegenheid moest krijgen zich uit te spreken werden de vergaderingen wel eens lang. Er was wel eens een roep „om radikale besluiten", aldus de jubilaris, maar, zo vervplgde hij „het is mijn ervaring dat bepaalde personen zulks slechts wensen, als het maar in hun eigen schuitje past". Weinig is er aan politiek gedaan, aldus spr. en de belangen van de gemeente zijn daardoor bevorderd. Veel steun heeft spr. ondervonden van de secretaris en andere advi seurs, als de heren Argelo en Ro- zenboom. Het verheugde spr. dat de secretarie van Haamstede te Middelburg een goede naam heeft. Er moet wel eens onder hoogspan ning worden gewerkt, zo vervolgde de burgemeester, omdat hij daar zelf een liefhebber van is. In 1931 was Haamstede de ge meente met de laagste belastingen. Sober is er geleefd (de inrichting van het gemeentehuis is bv. ook erg sober). Na de oorlog kwamen de normale kleine uitkeringen, maar daar deed Haamstede het mee, zodat er geen aanleiding is te spreken van noodlijdendheid. Spr. noemde de politie en de brandweer als organen waarmede prettig wer dsamengewerkt. Dik wijls moest de brandweer actief optreden. Wat de verhouding tot de kerken betrof, heeft spr. al tijd willen toezien op bevordering van de zondagsrust. Over het wei nig teruglopen van het kerkbezoek verheugde hij zich. De jubilaris dankte daarop zijn echtgenote voor de van haar ondervonden steun, onder vaak moeilijke omstandig heden. Spr. wees er op dat ook de burgemeestersvrouw - ook al rept Gekoinpliceerd auto-ongeluk kost koe het leven Door losgeschokte luchtfllter weigerde stuurinrichting Gisteravond omstreeks 6.15 uur (s een vee-auto van de firma Meer- dink alhier, geladen met drie koeien, in een sloot gereden ter hoogte van de Klerksweg op de provinciale weg van Zierikzee naar Renesse. De wagen kantelde op de zijkant in de sloot, die ter plaatse onge veer één m. water bevat. Eén koe werd bij het ongeluk gedood, de beide anderen kwamen met de schrik vrij. De auto werd bestuurd door de heer C. Meerdink. In de cabine zaten voorts een zuster van de chauffeur en zijn zoontje. Per- Echtgenote mede schuldig aan moord Bij het onderzoek inzake de za terdagavond gepleegde moord op de rijwielhandelaar J. Mohnen te Heer bij Maastricht, heeft de echt genote van de verslagene erkend, dat zij mede schuldig is aan de uitlokking van de daad. Zij heeft namelijk bekend, dat zij zelf de re volver, waarmede de aanslag op haar man werd gepleegd, in Luik had gekocht en aan de knecht N. had doorgegeven, die op zijn beurt het wapen ter hand stelde aan de twee daders. Zij erkende tevens, de toezegging van de f 20.000,be loning voor het volvoeren van de moord, door de knecht N. aan de daders gedaan, tegenover deze te hebben bevestigd. Donderdagochtend vroeg zyn op Cyprus per vliegtuig de eerste Franse troepen aangekomen. de wet daar niet van - in een ge meente een belangrijke plaats in neemt. De jubilaris zeide daarop van mening te zijn in vele dingen tekort te zijn geschoten. Moest hij de afgelopen 25 jaar overdoen, dan zou hij vele zaken ook weer anders benaderen. Vooral zou hij zoeken naar nog meer contact met de bur gers en meer ndg hun lief en leed willen delen. Het is belangrijk, al dus spr., zich te verplaatsen in het standpunt van anderen, want hier door groeit een beter begrip. Het ambt Sprekend over hét ambt van bur gemeester noemde de jubilaris dit heel mooi, hoewel er thans teveel ambtelijke instanties zijn buiten het eiland, die zich met het beleid bemoeien. „Er is teveel dirigisme, teveel statistiek, teveel formalis me en er zijn teveel rapporten", zo meende de jubilaris, die er op wees hoe de menselijke aspekten op de ze wijze teveel op de achtergrond geraken. Dankbaar toonde spr. zich voor de goede samenwerking met de nabuurgemeente Burgh. Haamstede - als mooiste plaats in Zeeland - gaat naar spr. een goede toekomst tegemoet, al hangt uiter aard veel af van het prijzenpeil en het probleem van de waterbeheer sing. Belangrijk is ook de zorg voor het behoud van het natuurschoon. Staande voor een tweede indu striële revolutie in Nederland, on dergaat ook deze' gemeente de ge volgen van een nieuw tijdperk, die o.m. het Deltaplan te zien zal geven. Deze tijd vraagt een sterke over heid en een sterk volk, dat de vrij heid weet te beleven in verant woordelijkheid. Wil het volk zo God, het land en de naaste dienen, dan mag men de toekomst met vol vertrouwen tegemoet zién, zo be sloot de jubilerende burgemeester zijn rede. Na het sluiten van de raadsver gadering hebben nog talrijke spre kers het woord gevoerd. Hiervoor mogen wij echter verwijzen naar de editie van morgen (vrijdag). soonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar wel werd de vee auto zwaar beschadigd. De wagen werd door een takelwagen van de firma Anker te Zierikzee op het droge gebracht, hetgeen geschiedde om ongeveer elf uur gisteravond. Tijdens het vervoer van de zwaar- beschadigde veewagen naar Zierik zee, wat gebeurde via de Zandweg over de Boereiveg, is de sleep bij het huis van de heer Fondse, nabij de Zuidwellebrug, in botsing geko men met een personenauto, be stuurd door de heer Goedbloed uit Renesse. Laatstgenoemde kwam vanaf de Zuidwellebrug en wilde richting Renesse. De personenauto werd vrij ernstig beschadigd maar gelukkig deden zich ook hier geen persoonlijke ongelukken voor. De politie heeft de zaak in onder zoek. Oorzaak van het in de sloot rijden der veewagen is het los- schokken van de luchtfilter van de motor, waarbij deze klem kwam te zitten tussen de stuurstang en de voetpedaal van de reminstalla tie. Gevolg was uiteraard dat de wagen niet kon afremmen, terwijl bovendien de stuurinrichting hier door onbruikbaar was. RECHTSZAKEN Tien jaar voor moordenaar De arrondissementsrechtbank te Middelburg heeft gisteren de 39- jarige grondwerker F. K. uit Vlis- singen veroordeeld tot een gevan genisstraf van tien jaar .met aftrek van voorarrest. F, K. heeft op 14 november 1955 te Sluiskil de 45- jarige huishoudster M. van Tellin gen uit Arnhem door het toebren gen van messteken en worging om het leven gebracht. De officier van justitie, mr. J. L. Andreae, had een gevangenisstraf van vijf jaar geëist met terbeschik kingstelling van de regering. De zaak-Anneke Beekman Mevr. G. L.-van M. die op 19 augustus jl. te Moncevaux door de Belgische rijkswacht werd aange houden omdat zij in Nederland nog gevangenisstraf moet ondergaan, zou donderdag hebben moeten ver schijnen voor de Luikse kamer van inbeschuldigingsstelling. Deze ka mer moet aan de Belgische regering advies uitbrengen over de geldig heid van het verzoek van dej Ne derlandse regering tot uitlevering van mevr. L.-van M. Daar som mige stukken nog niet door het mi nisterie van Justitie werden over gemaakt, zal de kamer van inbe schuldigingsstelling daarop moeten wachten en aldus kon nog geen datum voor de bijeenkomst worden vastgesteld. Er dient evenwel aan herinnerd te worden dat het bevel tot voorlopige hechtenis 21 dagen geldig is. MARKTBERICHTEN Coöp. Tuinbouwveiling der Z.H.E. Afdeling Zierikzee Veiling van 29 augustus 1956 Aardappelen (grote) f 8-10, id. (driel.) f 4-7; Princessebonen f 63- 83; Snijbonen f 67-90; Rabarber f 10; Uien f 15; Groene kool f 25; Tomaten f 47-55; Yellow St. f 43, id. Hh. f 19-28, id. K. f 23; Perzik Rode St. f 40, id. Hh. f 25-28; Early Vict. Hh. f 11; Oomskinderpeer Hh. f 19; N.H. Suikerpeer f 14-18; Kriekpeer Hh. f 18; Pruimen f 38; Eld. blauwe Hh. f 25-30; Czar Hh. f 56; Frankenthaler Afw. f 84; per 100 kg. Bloemkool f 10-48; Komkommers f 15-23; Meloenen f 31-85; Sla II f 5; per 100 stuks. Het K.N.M.I. verwacht tot vrijdagavond: Aanhoudend koel Opklaringen maar ook enkele verspreid voorkomende buien; wei nig wind en dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 31 aug. Zon op 5.49, onder 19.31. Maan op 0.09, onder 16.38. Nieuwe maan: 4 sept. te 19.57. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE; 31 aug. 10.14 v.m. 22.57 n.m. BROUWERSHAVEN: 31 aug. 9.54 v.m. 22.33 n.m. Doodtij: 31 augustus. Weinig verandering Koude arctische lucht, waarinde minimumtemperaturen in de nacht van woensdag op donderdag plaat selijk tot 6 graden daalden en de maximumtemperaturen woensdag slechts tot 16 a 18 graden opliepen, stroomt met zwakke westelijke tot noordwestelijke winden over de Noordzee naar onze omgeving. In deze lucht ontstaan 's nachts boven zee buien, die tegen de ochtend het land binnendrijven. Overdag ontstaan in het binnenland tenge volge van de zonnestraling even eens enkele buien. Ten westen van Portugal is een oceaandepressie verschenen, die de komende 24 uur naar het Iberisch schiereiland trekt. Vóór de depres sie uit heeft zich boven Frankrijk een hogedrukgebied gevormd, dat naar oost-Europa zal wegtrekken. Een en ander heeft op het weer in ons land niet veel invloed, zodat het huidige weertype met. opkla ringen maar ook met enkele buien voortduurt. In het temperatuurver- loop komt weinig verandering. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Nooddam wordt opgeruimd Naar wij vernemen zal a.s. maan dag een begin worden gemaakt met de werkzaamheden tot opruiming van de nooddam rond Zierikzee. Op een en ander komen wij nog nader terug. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Monnikendam (toez.): C. L. Verbaas, Harkstede- Schermer; naar Vollenhove: J. van Woudenberg, Ten Boer (Gr.). Ger. Kerken Beroepen te Midam: kand. C. J. v. d. Broek, Baarn. Aangenomen naar Vreeswijk: kand. C. G. Mak, Leeuwarden. Bedankt voor Beilen: J. H. Post, Heerenveen. Ger. Kerken (art. 31 K.O.) Drietal te Orangeville (Ontario- Canada): H. Bouma, Assen, H. Scholten, Momewood (v.h. te Nw. Leusen) en J. P. v. d. Stoel, Am- sterdam-c. Chr. Ger. Kerk Beroepen te Red Deer (Alberta- Canada, Free Ref. Church): W. de Joode, Ede. Ger. Gemeenten Bedankt voor Middelburg: Chr. van Dam, Barneveld; voor Rotter - dam-c.: W. C. Lamain, Grand Ra pids (Michigan-U.S.A.). Ger. Gemeenten in Nederland Bedankt voor Rijssen: dr. C Steenblok, Gouda. Oud. Ger. Gem. in Nederland Bedankt voor Capelle aan de IJs- sel: T. de Jong, Kralingseveer. Gedichten en Weggetjes - Modderbrij - Finale - Glimlach en Erg Genoeg GESPREKKEN VAN EILANDMAN Behalve van gedichten van Omar Chajjam kan men ook nog houden van mooie weggetjes, zoals bv. on der de gemeente Burgh Jp vinden zijn. Deze weggetjes (mooie) „lo pen" van het dorp de duinen in en Eilandman wil wel verklappen, dat deze weggetjes even onlosmakelijk verbonden zijn met de gemeente Burgh als de roodkokertjes, die daar (net als in Frankrijk) van de bomen rond de ring zijn te pluk ken. Met één van de genoemde weggetjes evenwel'(het mooiste) is iets aan de hand. Vlak voor de va kantietij d, dus aan de vooravond van het verschijnen der gasten, hebben de altijd wijze, bedachtza me en praktisch ingestelde be- stuurderen van de polder dit weg getje een laag klei toegedacht, op gediept ergens in Schouwen, waar van - om zo eens te zeggen - de honden geen brood lusten. U kent natuurlijk Staring's hoofdige boer, die „gelaarsd tot aan de heupen toe" de brug versmaadde en zon der „ba of boe" de rivier instapte. Welnubewoners aan- en passan ten van het weggetje verkeerden - maar dan noodgedwongen - in dezelfde situatie. Fietsen daar is onmogelijk. Auto's komen dwars te staan als de chauffeurs de licht zinnigheid hebben zich derwaarts te bewegen. En met de badgasten was het helemaal droevig gesteld, want de opgebrachte klei was niet genees krachtig. Was dit wel het geval, dan zou Burgh een snelle reputatie als medicinale modderbadplaats krijgen. Maar Schouwse klei is al leen maar vet en smeuiig, alleen maar vies en glibberig en daarom zijn de badgasten van zulk een koude kermis thuis gekomen. Er zijn veel gasten geweest, die met de geur van gebraden biefstuk al in de neus, hetzij in pension of hotel, zich met de moed en sporti viteit, die soms met de vrije tijds besteding gepaard willen gaan, in de modderbrij doken. Krampach tig klemden zij zich vast aan het geboomte. Schoeisel werd bedolven, het was een rijden en glijden als op een rutschbaan. Voordat echter het „eureka" aan gekwelde mon den kon ontsnappen, kwam de machtige finale. Juist waar de weg het smalst en modderigst werd, stieten de dappere waders op gas wolken, die aan een niet voldoen de ontwaterde sloot ontsnapten daar aan de noordzijde van het lieftalligste, ingetogenste en ont- wapenendste duindorp van de hele wereld. Eilandman is bestormd mét klachten over deze weg en over deze sloot, als was hij directeur van de Centrale Dienst, hoofd van de Planologische Dienst of drager van ambtsketenen. Hij wil nog wel, maar hij kan eigenhandig deze modderstroom niet keren en noch minder de atmosfeer daar parfu meren. Daarom slechts deze droe ve klacht. Burghenaren willen geen modder, ook niet als schoon- heidsmouche. Ze willen voor zich zelf en voor de gasten gebaande wegen, zonder modder en zonder stank. Ze willen desnoods met spier witte gymnastiekschoenen over het weggetje lopen en niet met een modderuitrusting en gasmaskers. Is één zo'n modderweggetje nu wel zo erg, heeft Eilandman zich afge vraagd. Nee, natuurlijk is dat niet erg, maar hier ligt de kans sim pele verlangens te vervullen, men sen te brengen tot een glimlach van genoegelijkheid en tot de erkenning dat het modderland rond Schelp- hoek, de kraters in de provinciale weg, de straatomleggingen te Zie rikzee en de soppende gersthalmen op de a gespoelde akkers van dit ongelukkige eiland al erg genoeg zijn. Geen extra modder dus en zeker niet in de omstrengeling van het groene Westhoekse struiveel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2