Z1ER1KZEESCHEMNIEUWSB0DE 1 DE ZIERIKZEESCHE COURANT HUISARREST VOOR CYPRISCHE BISSCHOP ANTHIMOS Maandag bespreking met Nasser in Cairo Franse troepen op Cyprus Sowjet -loodsen voor het Suezkanaal Belastingvrij gebied AMBTENAREN KRIJGEN SALARISVERHOGING VAN ZES PROCENT Bonn wil internationale conferentie over Duitse eenheid RUSLAND VOERT PROPAGANDA CAMPAGNE ONDER HET EGYPTISCHE VOLK DE OLIERIJKDOM IN NEDERLAND IS VERRASSEND GROOT STAD EN PROVINCIE DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1956 No. 18011 113e jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel, 309. Moord als politiek wapen Bisschop Anthimos van Kitium, zolang aartsbisschop Makarios in ballingschap verkeert het hoofd van de Grieks-Orthodoxe kerk op Cyprus, is dinsdag door een bevel van de Britse overheid in zijn be wegingen beperkt. In een officiële verklaring wordt gezegd, dat dit bevel tot beperking van bewegingsvrijheid een uitvloei sel is van de noodmaatregelen die op Cyprus worden getroffen. Uit het dagboek van Dighenis (de Eoka-leider) is gebleken dat ook bisschop Anthimos met de Eoka in verbinding staat. In de bekendmaking staat, dat het door gouverneur Harding onderte kende bevel tot beperkte bewe gingsvrijheid de bisschop consig neert in zijn officiële residentie te Larnaca Zonder speciale toestem ming mag hij zijn residentie niet verlaten omdat hij niet in verbin ding mag treden met de verzets lieden, noch hun politieke propa ganda mag steunen Intussen zijn vijftig Britse politiemannen per vliegtuig uit Engeland overgeko men om de veiligheidstroepen te versterken. Zij zullen in Nicosia worden gelegerd. Sir John Harding „Ik zal nimmer mijn strijd tegen het aanwenden van moord als een politiek wapen opgeven", aldus heeft de Britse gouverneur van Cyprus, veldmaarschalk sir John Harding, woensdagavond in een radiotoespraak tot de Cyprioten verklaard. Hij vervolgde: „Terro ristische aanslagen zullen een re geling slechts vertragen en moei lijker maken. Een Egyptische woordvoerder heeft meegedeeld, dat de conferen tie van president Nasser met de vijflanden commissie onder leiding van de Australische premier Men- zies maandag a.s. in Cairo zal wor den gehouden. De Egyptische ambassadeur te Londen heeft Nassers antwoord woensdagavond aan de Australi sche premier Menzies, die voorzit ter der commissie is, overhandigd. Een woordvoerder der commissie zei dat Menzies en de meeste com missieleden zondag a.s. per vlieg tuig naar Cairo zullen vertrekken. Engeland heeft Frankrijk diens verzoek toestemming gegeven tijdelijk een contingent Franse troepen op Cyprus te stationeren met het oog op de bescherming van de Franse burgers in Egypte en het oostelijke deel van de Mid dellandse Zee. Dit feit is door de ministeries van Buitenlandse Za ken te Londen en Parijs bekend gemaakt. Volgens doorgaans welingelichte kringen te Algiers zijn eenheden van de Franse luchtmacht, welke in Algerije waren gestationeerd, naar Cyprus overgebracht. Over de omvang van deze verplaatsingen wordt van officiële zijde het diepste stilzwijgen betracht. De Egyptische ambassadeur te Moskou, mohammed El Kony, heeft woensdag meegedeeld dat een aan tal Sowjet-loodsen zich heeft op gegeven voor dienst in het Suez kanaal. De ambassadeur weigerde mee te delen hoeveel loodsen zich hebben aangemeld, maar hij zei dat nog niemand officieel in dienst is genomen. Tezamen met de loodsen die in andere landen worden aan geworven. zouden er nu genoeg zijn om de vaart door het Suezkanaal te waarborgen. De ambassadeur verklaarde, dat de loodsen - die vermoedelijk er varing op de Russische rivieren hebben opgedaan - zich recht streeks bij de Egyptische ambas sade en niet via het Sowjet-mini- sterie van Buitenlandse Zaken ge meld hebben. Westelijke waarnemers zijn evenr wel van oordeel, dat de Sowjet- autoriteiten waarschijnlijk de vrij willigers hebben aangemoedigd. De volgende stap zal bestaan uit de bekendmaking van de voorstel len voor het invoeren van een grondwet voor Cyprus, die thans door lord Radcliffe worden uit gewerkt. Hierbij zal zich geen on nodige vertraging voordoen". MARCINELLE Bij de bergingswerkzaamheden van de bij de mijnramp te Marci- nelle om het leven gekomen mijn werkers heeft men op verdieping 1035 het lijk van de Franse mijn werker Gaillard gevonden. Gaillard weigerde zich in de laatste minuten voor de ramp in veiligheid te stel len, omdat hij niet zonder zijn ka meraden naar boven wilde gaan. Ook heeft men het lijk van de Ne derlandse ingenieur Stromme ont dekt. Volgens de „Melbourne He rald" is de Australische re gering van plan het gehele noordelijke deel van Austra- 1 lië voor de tijd van 20 jaar f tot belastingvrij gebied te verklaren, om kolonisatie door blanken aan te moedi gen. Op het ogenblik telt dit gebied, dat een miljoen vierkante kilometer groot is, slechts 43.000 inwoners. Nationaal monument voor cle koopvaardij De Italiaanse beeldhouwer prof Fred Carasso, hoogleraar te Maas tricht, heeft een deel van zijn schepping „De boeg" tot werkelijk heid zien worden. Met „De boeg'' won hij enkele jaren geleden dr prijsvraag voor het' nationale mo nument voor de koopvaardij, dat thans op de kade van de Boompjes hoek Leuvehaven te Rotterdam gaat verrijzen. Op een zwaar betonnen voetstuk is de met aluminium beslagen aanzet van een voorsteven van een gigantische oceaanstomer loodrecht opgericht en daarna met behulp van lasapparaten vastgezet. Het gevaarte werd vervaardigd door de Rotterdamse Droogdok Maatschap pij en reikt, nu het eenmaal staat tot ver over de helft van de in de buurt staande Maastorenflat. Dijkdoorbraakje in Overijssel Een dijkje van de watergeleiding „De Stouwer" van het waterschap Nijeveen-Kolderveen is doorgebro ken, waardoor een complex lande rijen van het waterschap Vollen- hove onder water is komen te staan. De eigenaren van de lan derijen hebben de hulp van de ge meente en het waterschap inge roepen om de waterschade zo be perkt mogelijk te houden. Korte berichten RIDDERKERK. Bij een auto-on geluk op de snelverkeersweg bij Siegburg (west-Duitsland) is de 46-jarige Nederlandse chauffeur J. B. uit Ridderkerk om het leven gekomen. De 58-jarige mevr. L. K. en de 59-jarige mevr. C. B. zijn ernstig gewond in het ziekenhuis van Siegburg opgenomen. Zij ver keren niet in levensgevaar. 's-GRAVENHAGE. Van 3 tot en met 6 september zal in het Kur- haus te Scheveningen de jaarlijkse bijeenkomst van het internationaal comité van de pad vinders be we ging worden gehouden. De leden van het comité, die gekozen wor den door de landen, welke zijn aangesloten bij het internationaal bureau te Londen, zullen op woens dag 5 september op het paleis Soestdijk worden ontvangen door Prins Bernhard als koninklijk com missaris van de nationale padvin- dersraad. VENLO. Bij werkzaamheden aan de nieuwe Maasbrug te Venlo is de 47-jarige heibaas J. van S. uit As ten (Noord-Brabant) bekneld ge raakt onder een heistelling, die op een schip geplaatst was en plotse ling omkantelde. Het slachtoffer moest met ijzerzagen uit zijn nete lige positie worden bevrijd en over leed spoedig na het ongeval. 's-GRAVENHAGE. Leden en oud leden van de 7 December-divisie zullen op 1 september de oprich ting van dit legeronderdeel her denken met een reünie in het Ahoy-gebouw te Rotterdam. Voor zitter van de regelingscommissie is kolonel J. A. W. Uylenberg uit Arnhem. HARDERWIJK. Naar eerst thans bekend wordt is zondagmorgen om ca. half tien de 16-jarige D. J. C. B. uit Shaftesbury (Engeland) op een zeiltocht in het IJsselmeer ver dronken. Het stoffelijk overschot is nog niet aangetroffen. Stempelplicht eieren afgeschaft In een te Utrecht gehouden be stuursvergadering van het Bedrijf schap voor Pluimvee en Eieren is medegedeeld, dat j.l. zaterdag bin nengekomen is de ministeriële be krachtiging van de verordening, die een einde maakt aan het ver plichte stempelen van eieren. Deze stempeling zal thans facultatief zijn. Geen eensgezindheid over datum van ingang i Dit nummer bestaat uit 6 p^gïpa's Als u geen weg kunt vin moet u er een maken. De Centrale Commissie voor Ge organiseerd Overleg in Ambtena renzaken is bijeen geweest onder voorzitterschap van de heer A, Mastenbroek. Mededeling werd gedaan van het standpunt der regering omtrent de loonsverhoging 1956, inhoudende verhoging met 6 °/o der salarissen met ingang van 1 september 1956. De organisaties van overheids personeel konden zich met het per centage vterenigen, maar haar in stemming4 kon niet worden verkre gen omtrent de voorgenomen da tum van ingang. Voorts werden besprekingen ge voerd omtrent de voorstellen der regering tot verhoging der salaris sen van de hogere rijksambtenaren. De besprekingen hieromtrent zul len op korte termijn worden voort gezet. Uitgebreide veiligheidsgaranties aan Moskou ïn politieke kringen te Bonn wordt het niet uitgesloten geacht dat de Bondsregering binnen af zienbare tijd het initiatief zal ne men tot het bijeenroepen van een internationale conferentie over het herstel van de Duitse eenheid. Sprekend over de te Londen ge houden Suezconferentie zei de mi nister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, woensdag voor de radio, dat de Duitsers zich afvragen, of ook niet eens de „conferentie van vrije volkeren" zich met de aan gelegenheden van Duitsland moet bezig houden. Of het voorstel tot bijeenroeping van een dergelijke conferentie is opgenomen in de nota, welke de Bondsregering binnen tien dagen te Washington, Parijs, Londen en Moskou zal laten overhandigen, is nog niet bekend. Naar verluidt zal Bonn. in deze nota de Sowjet- De „Komsomolskaja Prawda" het blad van de jeugdbeweging in de Sowjet-Unie, meldt dat de po litie in Froenze, de hoofdstad van Kirghizie, verscheidene handelaars in verdovende middelen heeft arresteerd. Uit het onderzoek gebleken, dat er een netwerk voor handel in opium bestaat, dat zich over verscheiden Sowjet-republie- ken in midden-Azië, vooral Oezbe kistan en Toerkmenistan, uitstrekt, aldus het bericht. Dulles over Suez Plan van Londen „is een eerlijk plan" De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft dinsdag op zyn weke lijkse persconferentie gezegd dat president Nassers instemming om een bespreking te houden met de vijf-landencommissie over de crisis rond het Suezkanaal, een bijdrage is in de oplossing van deze kwestie. Volgens Dulles voert de Sowjet- Unie een boosaardige propaganda- Het nationaal verbruik wordt tot 25 procent uit eigen produktie gedekt Neerlands olierijkdom is verrassend groot. Op grond van recente vondsten in het westen des lands - in het bijzonder IJssclmonde en den Haag/Wassenaar - kan nu met stelligheid worden gezegd, dat het huidige nationale verbruik (4.4 miljoen ton per jaar) vvoor 20 tot 25 procent uit eigen produktie gedurende een reeks van jaren gedekt zal blijven. De produktie van het Schoone- beekveld in Drenthe met 275 putten, loopt langzamerhand terug. Nog een vijftal putten zal daar worden geslagen, doch over zeventig jaar zal Schoonebeek geen oliewinning meer hebben. De achteruitgang van de produktie (die thans 2900 ku bieke meter per dag bedraagt), wordt in toenemende mate gecom penseerd door de produktie in het westen, zo verneemt het A.N.P. van de directie van de Nederlandse Aardolie Maatschappij. Hoe groot de uiteindelijke pro duktie in het westen zal zijn, is nu nog een cijfer met een vraag teken. Ons land is echter rijk aan aardolie gebleken, zodat na het ver lenen van de concessie aan de Ne derlandse Aardolie Maatschappij voor het westen van het land, bij verdere boringen nog verrassingen mogelijk zijn. Men rekent daar, voorzichtigheidshalve, echter niet op. Na tien jaar exploratie en ex ploitatie levert de Nederlandse Aardolie Mij. van één vijfde tot één kwart van de nationale be hoefte aan aardolie en haar aan bieding bedraagt één kwart van de gasbehoefte, cijfers waarop men zeer trots is. campagne onder het Egyptische volk om het Nasser zo moeilijk mo gelijk te maken het westelijke voor stel voor internationaal beheer van het Suezkanaal te aanvaarden. Dulles zei te hopen dat beide par tijen tijdens de besprekingen de vi tale technische vraagstukken die met het functioneren van het ka naal samenhangen, gescheiden zou den houden van hun eigen poli tieke doeleinden. De scherpe Russische propagan da wordt vooral gevoerd door mid del van radiouitzendingen voor Egypte in de Arabische taal. Zelfs toen de Amerikaanse mi nister het westelijke plan nog aan Sjepilof uitlegde, en het nog niet aan de conferentie was voorgelegd, keurde de Sowjet-propaganda het plan al af. Maar, zo voegde Dulles aan deze woorden toe, president Nasser heeft voldoende invloed en gezag om een eerlijk plan te aan vaarden en ik geloof dat dit een eerlijk plan is. In een brief aan het Ameri kaanse Congres heeft het „State Department" woensdag meegedeeld dat het de onmiddellijke terugroe ping van Rostislav Shapovalov, Sowjet-Russisch functionaris bij het hoofdkwartier van de Ver. Na ties verzocht heeft. Shapovalov is één van de beide functionarissen, tegen wie in juni beschuldigingen van spionage zijn geuit. De andere is de directeur van het technische hulpprogram der Ver. Naties voor Azië en het Verre Oosten, Aleksei Petukhov. Een Japanse parelvisser heeft ten noorden van Australië een pa rel met een doorsnede van meer dan 25 mm. opgehaald. Het gewicht is 16 karaat. Vermoedelijk is het op twee na de grootste parel die odit gevonden is. Unie uitgebreide veiligheidsgaran ties aanbieden. Minister Von Brentano ver klaarde, dat een conferentie, zoals door hem genoemd, wellicht de Sowjet-Unie er van zou kunnen overtuigen dat een herenigd, vrede lievend Duitsland meer in haar be lang zou zijn dan de huidige ver deling van dit land. Over de Suezconferentie zei de minister nog, dat deze had bewe zen, hoe overleg kan bijdragen tot sen oplossing van ogenschijnlijk onoplosbare problemen. ZIERIKZEE Concert „Apollo" uit Goedereede Zaterdag a.s. concerteert het voor Zierikzee niet onbekende fanfare- gezelschap „Apollo" uit Goederee de in de muziektent op het Haven park. In de namiddag zal, direkt na aankomst in Zierikzee een mars door de stad worden gemaakt. Het ligt in de bedoeling te concerteren van 5 tot 6 uur en van 7 tot 8 uur. Het volgende programma zal uit gevoerd worden: 1. The thin red line, mars, J. Alford; 2. Rhapsodie in Brass, D. Goffin; 3. Militaire her inneringen (piston duo), M. Ruyters; 4. Si j'étais roi, F. Jakma; 5. The Standard of St. George, J. Alford. Tweede gedeelte: 6. Folies Ber gère, mars, Paul Lincke; 7. Philinte et les étrangers, P. Gilson; 8. Ta bleau des Vosges, M. Boekei; 9. Skymasters, mars, R. Sinnema; 10. Finlandia, symphonisch gedicht, J. Sibelius; 11. Dem 12 Regiment (bra- vourmars), Fr. Furtst. Dit concert is mogelijk gemaakt door financiële bijdragen van V.V. V., Zimito en de Neutrale Midden- standsvereniging, (K.N.M.B.). Naar wij vernemen wensten de R.K. en Chr. Middenstandsvereni- gingen voor dit doel om onbekende redenen geen gelden beschikbaar te stellen. Een „ding" Een Westduitse verzamelaar van oudheden heeft van kinderen te Itzéhoe een mas sief gouden armband gekre gen die 3.000 jaar oud is. De kinderen hadden het „ding" van een boer gehad en er mee gespeeld, tot de verza melaar er belangstelling voor toonde en de armband kreeg. Deskundigen van de univer siteit van Kiel hebben na reiniging de waarde en - ouderdom van de armband kunnen vaststellen. OUWERKERK Wcth. Uitstapje ouden van d igërr Burgen De ouden van dagen defer gé- meente hebben een uitstapje maakt per toeringcar. Hoepel weer zich des morgens niet -*—■y j«r-ge-- el het rug afdaling yan de gunstigste kant liet aanzien, viélJ!)a>9e dienst het gedurende het latere gedeelte-" van de dag toch nog wel mee. De reis voerde via de Oisterwijkse vennen en Rommeldam naar 's Her togenbosch, waar voor de dames gelegenheid was, om te winkelen. Door het noordelijk gedeelte van Noord-Brabant ging het daarna weer huistoe; de muziek stond hier gereed in de Oostweg en begeleid de de bus naar het dorp. Wethou der Kuijper sprak hier hartelijke dankwoorden tot allen, die dit uit stapje hadden mogelijk gemaakt. De „Hilfsboot" De „Hilfsboot 41", die een tijd lang bij de kreek heeft gelegen en lelijk ging roesten, is dezer dagen naar het dorp gesleept. De boot ligt nu aan de Enschedése straat bij de werkplaats van schilder Dekker en zal mettertijd een flinke opknapper ondergaan. Oliebollen-middag Het Comité Bejaardenzorg te Ouwerkerk, dat iedere week de be jaarden een gezellige middag be reidt, organiseert ter versteviging van de financiën een oliebollen middag op maandag 3 september a.s. De comité-leden, die dezer da gen huis aan huis komen, zullen gaarne bestellingen opnemen. In zakj'es van 5 stuks voor 50 cent worden ze thuis bezorgd. Woningen Noorsestraat onder de kap De woningen, welke thans aan de westzijde van de Noorsestraat in aanbouw zijn, zijn onder de kap. Het terrein, waar de bejaarden woningen zullen verrijzen, is uit gezet en hier kan begonnen wor den met de fundering. Het Zeeuwse fruitcorso Aan het Zeéuwse fruitcorso dat op zaterdag 15 september a.s. te Goes zal worden gehouden, zullen 26 wagens deelnemen, waaronder 15 speciale fruitwagens, waarvan de lading voor zeventig procent uit fruit bestaat. Vorig jaar, toen het corso voor de eerste maal werd gehouden, sloegen 50.000 belangstellenden de stoet gade. Zes muziekkorpsen zul len in het corso meelopen. FTNANCIEEL NIEUWS Amerikaans begrotingsoverschot van 700 miljoen dollar De regering Eisenhower heeft dinsdag haar raming van rege ringsuitgaven en -inkomsten voor het lopende begrotingsjaar herzien. Zij verwacht thans een begrotings overschot in juni van het volgende jaar van 700 miljoen dollar. Dit ge raamde overschot is 280 miljoen dollar groter dan het herziene cij fer van januari jl. Volgens een re geringsambtenaar is het slechts „een zeer kleine marge", welke een belastingverlaging in de naaste toekomst niet rechtvaardigt. VOORUITZICHTEN MIDDELBAAR ONDERWIJS ZIJN ZEER ONGUNSTIG Lerarentekort blijft voortduren In „Huize Vosbergen", het con ferentie-oord van de Rijksuniversi teit te Groningen, is het jaarlijks tweedaags congres begonnen van de Vereniging van Leraren aan Rijks Hogere Burgerscholen. De voorzitter, drs. A. S. van Dam rector van het Coevorder lyceum, opende het openbare gedeelte van de vergadering met een rede, waar in hij zei te moeten constateren, dat het afgelopen jaar een uiter mate slecht jaar is geweest voor het Nederlandse voorbereidend ho ger en middelbaar onderwijs en dat de vooruitzichten slechter zijn dan ooit tevoren. Hij doelde hierbij op het zijns inziens onrustbarende te kort aan leraren. De stijgende be langstelling voor het volgen van V.H.M.O. vergroot de overweldi gende moeilijkheden, waarvoor dit onderwijs zich de laatslte jaren ge plaatst ziet, dermate dat alleen een zeer krachtig, doelbewust en snel optreden van de regering het V.H.M.O. voor een chaos kan be hoeden. Spreker zei te menen, dat de regering tegenover het Ieraren- tekort een ongelooflijk slappe hou ding heeft aangenomen. Deze nood toestand raakt het hele kabinet, al dus de voorzitter, daar een der sleutelstellingen van onze cultuur en onze welvaart in het grootste gevaar verkeert.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1