Een wagenbestuurder erft een villa Haamstede gaat feest vieren BURGEMEESTER JHR. R. J. H. Q. RÓELL 25 JAAR IN DE MAGISTRATUUR Vreugde bij jubilaris over groei van zijn gemeente ,(Van onze verslaggever) Het was in 1931 dat de huidige burgemeester van Haamstede, jhr. Reinicr Johan Hendrik Qulryn Röell, met vakantie verbleef in de kleine oase van Nefta by Tozeur in zuid-Tunis. Daar drong het be richt tot hem door dat hij benoemd was tot burgemeester van de ge meente Haamstede. Negen en twin tig augustus van dat jaar volgde zyn installatie en volgde hy wjjlen jhr. L. van Citters op als eerste burger van de grootste gemeente in de Westhoek. Jhr. Röell ziet nu terrug op een bewogen vyf en twintig jaar. Op 31 maart 1902 werd jhr. Röell in Utrecht geboren. Nadat hij in 's Gravenhage de H.B.S. had door lopen, was hij van 1 september 1919 tot eind augustus 1931 in diverse funkties werkzaam op de secreta rie van de gemeente Etten-Leur bij Breda. Haamstede's burgemeester viert dus niet alleen zijn 25-jarig burgemeestersschap, maar ook het feit dat hij op 1 september a.s. 37 jaar in gemeentelijke dienst is werkzaam geweest. Dertien juli 1942 werd hij door de bezetter als gijzelaar opgepakt en in het klein-seminarium in Haare bij 's Hertogenbosch opge sloten. Na vrijlating mocht hij zich niet meer in Zeeland vertonen. Jhr. Röell maakte hierna een on derduikperiode door in Ulvenhout. Na de bevrijding van Walcheren, eind 1944, werd hij aangezocht als waarnemend burgemeester van Domburg. In die tijd heeft de thans 54-jarige magistraat een voor proefje gehad van de moeilijkhe den die een overstroomd eiland bieden. Op bevrijdingsdag is jhr. Röell met commando-troepen van Co- lijnsplaat naar Zierikzee overge stoken, waar hij ergens aan een dijk werd afgezet. Gearriveerd te Haamstede stond daar nog een Duitse post bij het slothek. De funktie van waarnemend burge meester van Domburg en burge meester van Haamstede heeft hij daarna nog tijdelijk gecombineerd. Tijdens het gesprekje dat ons werd toegestaan, doken uiteraard nog andere herinneringen op, zo als de werkeloosheid in de dertiger jaren, een ernstige hagelstorm van voor de oorlog, de stormramp van 1953 enz. Reizen en trekken Zoals uit de aanhef van ons in terview al bleek, is jhr. Röell een liefhebber van reizen en trekken. Verschillende werelddelen werden door de burgemeester samen met zijn echtgenote bezocht. In 1954 nog is hij met mevrouw Röell op „good will-mission" geweest naar Ame rika, in verband met wat Amerika voor overstroomd Zeeland heeft gedaan. Daar is hij opgetreden voor radio en televisie en heeft hij films vertoond. Door die reis is in de Verenigde Staten veel beter begrip gewekt voor de ramp-omstandig heden, inzonderheid op Schouwen- Duiveiand, en de daarna aange vangen wederopbouwperiode. „Ge regeld nog komen Amerikanen ons in de Westhoek bezoeken", aldus burgemeester Röell, die in de afge lopen kwarteeuw ook een pionier voor het V.V.V.-werk is geweest. Het vreemdelingenverkeer heeft in die tijd een gestadige groei door gemaakt, waarvan thans het einde nog niet te voorzien valt. Jhr. Röell's grootste voldoening ligt verder wel in de diverse be zoeken van leden der Koninklijke familie in de loop der jaren. Het medisch-sociaal werk Uitermate interesseert hij zich voor het medisch-sociaal werk. Dit blijkt wel uit de velerlei funkties die hij op dat gebied bekleedt. Jhr. Röell is o.m. voorzitter van het Provinciale Zeeuwse Groene Kruis, voorzitter van de plaatselijke af deling van het Groene Kruis, voor zitter van de „Stichting Rusthuis Westelijk Schouwen", terwijl hij verder zitting heeft in het dage lijks bestuur van het ziekenhuis Schouwen-Duiveland. Onder-voor zitter is hij voorts van de Prov. Zeeuwse V.V.V., voorzitter van de V.V.V. Burgh-Haamstede en tot voor enkele jaren had hij zitting in de Raad van Beheer van de N.V. Waterleiding Mij. „Schouwen en Duiveland". Naar de mening van burgemees ter Röell gaat de gemeente Haam stede een zeer mooie toekomst te gemoet. „Maar", aldus de burge meester, „de Deltaplannen gebieden een voortdurende waakzaamheid, mede in verband met het vele na tuurschoon". „Ik ben altyd met zeer veel ple zier burgemeester geweest en ben dat nog steeds. Remmend werken wel de vele ambtelijke instanties buiten Schouwen-Duiveland. Het werken was vroeger gemakkelijker en ook wat prettiger. Al die jaren is er een goede samenwerking ge weest tussen my en de raad en ook het gemeentepersoneel. Nooit werd een wanklank gehoord". Toekomstwensen voor de ge meente zijn nog altijd een behoor lijke gymnastiekzaal (tevens te ge bruiken als verenigingsgebouw) en een betere verbinding met het strand. Een ander verlangen is wel definitieve oplossing van de woningproblemen, o.a. de nieuw bouw. Op het persoonlijke verlang lijstje van deze magistraat in hart en nieren, staan verder nog een tandarts voor de Westhoek en een badhuis voor zijn geliefde gemeente Haamstede, die zich nog voortdu rend uitbreidt. Want in 1931 telde Haamstede 1300 inwoners, maar thans zijn het er al 1800. De jubi lerende eerste burger van het nij vere Westhoekdorp zal zich vooral daarover in het bijzonder tijdens de komende feestdagen verheugen, want Haamstede ligt hem heel na aan het hart. GEHEIMEN VAN DE STERRENWERELD Zeventien sterrenwachten houden het oog op „12 Lacertae" Sterretje in „De Hagedis" zet uit en krimpt Vanmorgen om half twaalf be gon een vijftiendaagse periode van intensieve internationale samen werking op sterrékundig gebied. Zeventien sterrenwachten, over de gehele wereld verspreid, zullen zolang bij hen de nacht duurt en voor zover de weersomstandighe den het toelaten hun kijkers ge richt houden op een sterretje in ■het sterrenbeeld „De Hagedis". Deze ster, 12 lacertae, zoals zijn officiële naam is, verandert nogal eens. De helderheid ervan is niet steeds dezelfde maar verandert voortdurend met een regelmaat die toch weer niet geheel regelma tig is. Reeds 45 jaar weet men dat de ster veranderlijk is, maar nog steeds zijn de sterrenkundigen er niet geheel in geslaagd een juist beeld van deze helderheidsflikke ringen te krijgen. Daar de ster bovendien ook om andere redenen zeer merkwaardig is - het is één van de belangrijkste leden van de interessante familie van tien sterren die allen dezelfde soort eigenaardigheden vertonen - heeft men thans besloten aan de onzekerheid een eind te maken door met alle ten dienste staande middelen een gecombineerde aan val te doen op het geheim van 12 lacertae. De veranderlijkheid van de ster 12 lacertae, moet zo verneemt het A.N.P. van de zijde van de Utrecht se sterrenwacht, waarschijnlijk daaraan worden toegeschreven, dat de ster pulseert: hij zet regelmatig uit en krimpt daarop weer in. Dit groeien en krimpen gaat met snel heden van tien tot twintig kilome ter per seconde. In vier en een half uur tijds is een volledige cyclus volbracht. De ster is daarbij een half miljoen kilometer uitgezet en weer ingekrompen. Vreemd kalf Op een boerderij te Wem in Shropshire (Engeland) is een kalf geboren met twee kop pen, die op één nek staan. Het beest heeft dus twee bekken en vier ogen, doch elke kop heeft slechts één oor. Overigens is het dier normaal. Minister Mansholt opent nationale tentoonstelling te Kampen Gemeenschappelijke agrarische verantwoordelijkheid bepleit Minister S. L. Mansholt heeft maandagmorgen de nationale land bouwtentoonstelling te Kampen geopend in aanwezigheid van .een zeer groot aantal autoriteiten, on der wie de Commissaris van de Koningin in Overijssel, de voorzit ter van het Landbouwschap ir. Louwes, leden van Gedeputeerde Staten van Overijssel, de Land drost van de N.O.P., alsmede de directie van de Wieringermeer. Minister Mansholt heeft aller eerst herinnerd aan de benarde positie waarin de Nederlandse landbouw de laatste jaren is ko men te verkeren doordat het indu strialisatieproces de landbouw voor zeer grote moeilijkheden stelt. In de gehele wereld heeft de landbouw een ongunstige keer genomen en Nederland is daar, als sterk op de export georiënteerd land, wel zeer speciaal bij betrokken. Hoe moeten we ons landbouwbeleid thans aan passen bij de bestaande situatie, zo vroeg minister Mansholt zich ver volgens af. In de uitzonderlijke si tuatie waarin men zich thans be vindt, als gevolg van o.a. snelle be volkingsgroei en teruggang van de agrarische conjunctuur moet het de richting uit van verantwoorde lijkheid, die de gehele Nederlandse gemeenschap heeft voor de agrari sche welvaart in Nederland. Dit laat zich gemakkelijk uitspreken, vervolgde minister Mansholt, maar op dit punt zijn de moeilijkheden groot. De minister achtte - herzie ning van het landbouwbeleid nood zakelijk. Is er kritiek dan moet men met consequente voorstellen ko men. Het jaar 1956 kan volgens de minister een noodjaar genoemd worden, dat laat zien wat het be tekent wanneer de landbouw geen voldoende reserves kan kweken. Verhoging van de arbeidsproduk- tiviteit achtte minister Mansholt van zeer groot belang. Hij herin nerde aan de slechte staat van de gebouwen in de zand- en weide gebieden. Hiermede zal rekening gehouden moeten worden voor het garantie prijs niveau. Minister Mansholt drong verder aan op ra tionalisatie van de bedrijfsvoering. Hij sprak tenslotte de wens uit dat de tentoonstelling te Kampen een zinvolle tentoonstelling zal zijn waar veel te zien zal zijn wat de boer nodig heeft voor een goede, moderne bedrijfsvoering. Ingezonden mededeling Stram en Rheumatisch? Dóe dan toch eens een bloedzuiverende knor. Met Kruschen Salts. Al tientallen jaren was Kruschen over de hele wereld redder in de nood, in duizenden gevallen van Rheumatische Pijn. Dat komt om dat 't principe waarop Kruschen werkt, de oorzaak van de kwaal aantast en verdrijft. Rheumatische Pijnen vinden veelal hun oorzaak in de vertraagde wer king van de bloedzuiverende orga nen. Juist die komen door Kru- schens zes minerale zouten weer op gang. 't Bloed gaat weer sneller stromen en wordt gezuiverd van alles wat nu de pijn verwekt. Pro beer 't eens met Kruschen! Landbouw en veeteelt Drie weken zonder mond- en klauwzeer Het feit dat in Nederland sedert 10 augustus jl. geen gevallen van mond- en klauwzeer zijn geconsta teerd is voor de minister van. Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning aanleiding geweest te beslui ten met ingang van 31 augustus 1956 de schorsing van de varkens- markten op te heffen en het hou den van verkopingen, keuringen, tentoonstellingen e.d. van varkens wederom toe te staan. Er wordt aan herinnerd dat bij het vervoer van alle vee met uit zondering van paarden, de ge bruikte motorvoertuigen minstens éénmaal per week moeten worden ontsmet. VISSERIJBERICHTEN Goede mosselengroei In Grevelingen Bij een daarnaar ingesteld on derzoek is gebleken, dat de oester- broedval op de Oude Tongse Bank in de Grevelingen dit jaar zeer be vredigend is en de broedval op an dere plaatsen in de Zeeuwse stro men naar de kroon steekt of over treft. Ook de uitgezaaide oesters op dezelfde bank geven een uitsteken de stand. Trouwens ook over de groei van de mosselen in de Greve lingen luiden de berichten niet on gunstig. De afgelopen 48 uur zijn in het Algerijnse departement Con stantino 18 Franse militairen dood en 23 gewond in gevechten met de opstandelingen. De algemeen secretaris van de Verenigde Naties, Dag Hammars- kjoeld, heeft maandag de begro ting van de V.N. voor 1957 bekend gemaakt. De totale uitgaven zijn geraamd op 48.250.700 dollars, een 300.000 dollars minder dan dit jaar. De Britse regering heeft vijf vrachtschepen gecharterd en is onder de naam „Operatie Musketier" begonnen met de verscheping van vrij grote hoeveelheden oorlogsmateriaal naar een „onbekende bestemming" in het midden-oosten. Wel is bekend, dat dit geschiedt in verband met de situatie rondom het door Nasser genaaste Suez-kanaal. De wapens worden voor het transport aangevoerd in de haven van Southampton. - De foto geeft een beeld van het laden van rijdend luchtafweer-geschut aan boord van één van de gecharterde schepen, de 9.952 ton metende „Egidia", in de haven van Southampton. Het geschut droeg de nieuwe gele woestijncamouflage. EGYPTISCH ANTWOORD ZOU VANDAAG TE LONDEN BEKEND WORDEN Nasser zoekt naar loodsen voor Suez-kanaal President Nasser heeft maandag in Cairo met zijn minister van Bui tenlandse Zaken, Fawzy, en majoor Ali Sabri, zijn voornaamste poli tieke medewerker, over de kanaal kwestie gesproken. Op de Egyptische ambassade in Londen is maandagmiddag verno men, dat het Egyptische antwoord aan de commissie-Menzies toen nog niet ontvangen was. Vandaag zou de commissie het officiële antwoord in bezit krygen. In Frankrijk is Egypte thans be gonnen loodsen aan te werven voor het Suezkanaal. De tekst van een advertentie, die maandag in het Parijse financiële avondblad „L'In- formation" stond, luidt: „Het be stuursorgaan van het Suezkanaal heeft besloten de scheepvaart door het kanaal te intensiveren en te vergemakkelijken. Daartoe heeft het leerling kapitein-loodsen no dig om een voldoend aantal lood sen te kunnen opleiden voor het nieuwe programma. Reflectanten dienen niet ouder te zijn dan 40 jaar en tenminste acht jaren te hebben gevaren. Zij moeten voorts de bevoegdheid hebben om als ka pitein te varen. Sollicitaties moest men richten aan de Egyptische am bassade te Parijs. De advertentie zou dinsdag ook in andere Parijse bladen worden opgenomen. Functionarissen van de ambas sade zeiden dat men door de wer vingsacties in Griekenland, Duits land en Italië een voldoende aan tal loodsen hoopt te krijgen, die de niet- teruggekeerden zouden kun nen vervangen. Koningin en Prins op thuisreis H.M. Koningin Juliana, Z.K.H. Prins Bernhard en H.H.K.K.H.H. de prinsessen Beatrix en Irene zijn vanochtend per vliegtuig van Kor- foe naar Nederland vertrokken. Zij zijn enkele dagen op dit eiland ge weest als gasten van het Griekse koningspaar. Het K.N.M.I. verwacht tot wbensdagavond: Opklaringen Enkele buien maar ook opkla ringen; matige, nu en dan krach tige zuidwestelijke wind; weinig verandering in temperatuur. 29 aug. Zon op 5.46, onder 19.36. Maan op 23.06, onder 14.51. 30 aug. Zon op 5.48, onder 19.34. Maan op 0.00, onder 15.49. Laatste kwartier: 29 aug. te 5.13. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 29 aug. 7.56 v.m. 20.12 n.m. 30 aug, 8.49 v.m. 21.22 n.m. BROUWERSHAVEN: 29 aug. 7.32 v.m. 19.54 n.m. 30 aug. 8.29 v.m. 21.03 n.m. Doodtij: 31 augustus. Opklaringen maar ook enkele buien Verschillende storingen gaven het weer in grote delen van west-Eu ropa opnieuw een zeer onbestendig karakter. Een van de storingen trok van Spanje via het Alpengebied naar Polen, waarbij maandagmid dag de temperatuur in zuid-Duits- land en Oostenrijk plaatselijk' tot 32 graden steeg. De warme lucht werd na korte tijd weer door kou dere verdreven, hetgeen met on weer gepaard ging. Hier en daar werd in 24 uur tijds meer dan 50 mm afgetapt. Samenhangend met deze storing trok een andere van midden-Frank rijk over ons land naar het noord oosten. Deje nam, vooral na het passeren van Nederland, nog vrij snel in diepte toe en bereikte dins dagmorgen Denemarken, waar hier en daar eveneens meer dan 50 mm regen viel. Een derde, geheel met onstabiele polaire lucht gevulde, depressie, verplaatste zich met wat geringere snelheid over Engeland naar het noordoosten. Ook deze ging verge zeld van veel regen en bracht op een van de waarnemingsstations meer dan 50 mm. Het weer in Nederland blijft ook woensdag onder invloed van het depressiegebied bij oost-Engeland, dat nu echter wel langzaam op vult. De aanvoer van onstabiele lucht, waarin buien en opklaringen voorkomen, blijft dan ook nog steeds voortduren. Olympische Spelen Verkoop Olympische postzegels Olympisch stadion, Nederlands Olympisch Comité, Olympische postzegels en deelnemers aan Olym pische Spelen: Olympischer kon het haast niet. Deze combinatie werd maandag avond gevormd, toen drs. W. van Zijll, directeur van het N.O.C., aan een achttal sportlieden een sym bolische invitatie tot deelnemen aan de spelen van dit jaar over handigde. De uitnodigingen waren gesloten in zgn.„first-day-cover", beplakt met de volledige serie Olympische postzegels, waarvan de verkoop maandagochtend in de postkantoren begonnen was. De vijf zegels, waarop een toe slag wordt geheven van 24 cent over de gehele serie, die ten be hoeve van de fondsvorming voor uitzending naar de Spelen aan het N.O.C. zullen worden afgedragen, dragen afbeeldingen van de klas sieke Griekse vaas, de zeilsport, atletiek, hockeysport en waterpolo. FEUILLETON Een kreet van verbazing ont snapte aan beider mond, want het geen ze nu te zien kregen was dan ook inderdaad de moeite waard. Bij het licht van de zaklampen zagen ze een grote hoeveelheid edelstenen, gouden ringen, han gertjes, enkele parelsnoeren, een groot aantal zilveren lepels, bekers, vazen en andere kostbaarheden. De diamanten, zowel als de' sma ragden, topazen en robijnen, weer kaatsten het licht van hun lampen. Hier lag voor een kapitaal aan ju welen, goud en zilver. „Ik begin nu te begrijpen", ver klaarde Klaas, die nog steeds niet van zijn verbazing bekomen was, „waarom hij zo wild was op die tekening. Het is dan ook wel de moeite waard. Lieve help, zeg, hier ligt wel voor een waarde van een miljoen!" „Het zal er althans weinig aan mankeren", meende Piet. „En ik begin meer en meer te geloven, dat die oom van jou, in derdaad een gentleman-inbreker is geweest. Apropos, wat ben je van plan te gaan doen met al die kostbaarheden? „Naar de politie brengen natuur lijk", antwoordde Klaas en hij liet er verontwaardigd op volgen: „of dacht jij soms, dat ik van plan was om het zelf te houden? Het spreekt natuurlijk van zelf, dat het afkom stig is van diefstal. En van welke diefstal moet de justitie maar ver der uitzoeken. Allons, we nemen de kist tussen ons beiden en dra gen hem naar de wagen. Daaxna rijden \ve er mee naar de politie". „Uitstekend", zei Piet. „Drom mels, ze zullen bij de politie ook grote ogen opzetten, als wij met ons juwelenkistje komen aandra gen Ze bukten zich beiden om de kist die behoorlijk zwaar was, omhoog te werken. Met z'n tweeën kregen ze het ding op de rand. En toen gebeurde het. Uit de duisternis maakte zich plotseling een gedaante los en voor de beide vrienden goed en wel wisten wat er gebeux-de, kreeg Klaas, die half op de rand van de kuil zat, een ge weldige slag op het hoofd, waar door hij zijn evenwicht verloor en met een snorkend geluid in de kuil viel. Piet, die slechts een ogenblik zijn positieven kwijt was, kwam daardoor juist een seconde te laat om zich tegen de aanvaller te ver weren. Wel hief hij, om zich te be schermen, zijn handen omhoog, maar ook hij werd getroffen en be wusteloos viel hij achterover in de kuil, waar hij, half tegen de wand gezakt, als een blok bleef liggen. HOOFDSTUK 10. Pluimers op het oorlogspad. Tien minuten nadat de Grote Kerk tien uur had geslagen, kwam de bewoner op zijn fiets terug in de Lange Wijngaardstraat. Hij was in opgewonden stemming. Nijdig duwde hij de sleutel in het slot en zette zijn fiets in het portaal. Na- 51 dat hij licht had gemaakt en de gordijnen had dicht getrokken, nam hij een sigaar uit het kistje, beet met een venijnige knauw de punt er af en stak hem op. Werktuige lijk keek hij onder in het kistje: het pakje kaarten lag, als steeds, op de bodem. Toen beende hij met grote passen door het vertrek. Zijn geduld was uitgeput. Hij moest en zou de andere helft van de teke ning hebben, al zou er een moord voor moeten gebeuren. Hij had er recht op en al was die jonge Sweex-s honderdmaal erfgenaam, hij rustte niet, totdat hij de andex-e helft van de tekening in handen had gekre gen. Vier en twintig uur uitstel had hij hem gegeven. En dan? Hij ver wachtte geen heil van zijn ultima tum. Die jonge man had getoond geen vrees te hebben. Maar wacht eens. Als hij nog eens een inbraak- je ging plegen? Nu zou Sweers hem zeker niet verwachten. Hij had immers vier en twintig uur respijt gegeven? Natuurlijk, dat moest hij doen. Sweers zou wel rustig naar bed gaan en daax-van zou hij profi teren. Een doekje met chloroform en de jongeman was enkele uren onschadelijk. Zou hij op zijn gemak het huis kunnen onderzoeken. Des noods zou hij hem binden, nadat hij hem verdoofd had en hem zo doende dwingen te zeggen waar de tekening was. Alleen moest hij voorzichtig zijn. Die andere snuiter was nog veel gevaarlijker en mis schien was die ook wel in huis. En fin, hij had wel voor heter vuren gestaan. Dat varkentje zou hij wel wassen. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2