Ui DE ZIERIKZEESCHE COURANT /- ft DINSDAG 28 AUGUSTUS 1956 No. 18010 113c jaargang ZIERIKZEESCHEHNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijj per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochlman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. DE CYPRISCHE KWESTIE Engeland voelt er niets voor aartsbisschop Makarios terug te brengen Volgende stap is bekendmaking nieuwe grondwet „Het zou dwaasheid z(jn aarts bisschop Makarios naar Cyprus te rug te brengen, zolang h(j nog in staat is geweld te (doen) gebruiken ter bevordering van z(jn doelein den". aldus heeft de Britse gouver neur van het eiland, generaal sir John Harding, in een gesprek met een vertegenwoordiger van de „News Chronicle" verklaard. Harding zei voorts te hopen, dat „indien de Eoka opnieuw terroris tische aanslagen laat plegen, zij er zeer ernstig over zal nadenken waartoe deze grove en gemene moorden zullen leiden". In antwoord op een vraag van de correspondent zei gouverneur Harding inderdaad te geloven dat het Eoka-voorstel voor een bestand was voortgevloeid uit „zwakheid". Op de vraag, wat de volgende stap in de richting van een poli tieke regeling van het Cyprische vraagstuk zou zijn, antwoordde Harding: „Bekendmaking van de grondwet voor Cyprus, waaraan lord Radcliffe thans in Engeland met voortvarendheid werkt". Internationale confe rentie over menselijke verhoudingen H.M. de Koningin zal toespraak houden Koningin Juliana zal dinsdag 4 september, in de ochtendbijeen komst van de internationale confe rentie inzake menselijke verhou dingen, die in „De Vereeniging" te Nijmegen zal worden gehouden, een toespraak houden. Op die dag wordt de conferentie, welke van 3 tot 15 september in Nijmegen zal worden gehouden, of ficieel geopend. De ochtend- en middagzitting op de openingsdag zullen worden ge presideerd door Prins Bemhard. Hernieuwde waakzaam heid op Cyprus Enkele incidenten hebben maan dag het aflopen van de „vreesloze periode" op Cyprus gekenmerkt. Op een legerbureau, in een riool buis en in een officiersauto heeft men, gewaarschuwd door onbe kenden, tijdig drie tydbommen ontdekt en boven op een autobus naar Paphos vond men een mor tier, het eerste wapen van dit soort dat op Cyprus is aangetroffen. Vijf jonge Griekse Cyprioten, die wegens verzetsdaden tot lange ge vangenisstraffen zijn veroordeeld, zullen naar Engeland worden over gebracht. Hun ouders hebben rechtskundige bijstand ingeroepen De Britse autoriteiten hebben be loningen uitgeloofd voor iedere Cyprioot, die kan helpen bij het opsporen van verborgen wapens. Nieuwe Perzische olie- lagen aangeboord De nationale Perzische oliemaat schappij, welke staatseigendom is. heeft in een tot nu toe onproduktief gebied nabij Qum, op ongeveer 120 km ten zuiden van Teheran, een belangrijke olieaanboring gedaan, zo blijkt uit te Teheran ontvangen berichten. Dit is de zesde bron, welke door de maatschappij, die in 1951 na de nationalisatie van de olieindustrie werd opgericht, is geboord. Tot- dusverre werd slechts olie in niet- commerciële hoeveelheden gevon den. Volgens de thans ontvangen berichten spuit de olie tot een hoogte van ongeveer 70 meter en zijn deskundigen naar de bron ge gaan om de stroom te bedwingen. De ramp in de Poolse steenkolenmijn De brand in de Silezische steen koolmijn heeft volgens het Poolse persbureau „PAP" 29 doden geëist. De brand zou inmiddels zijn be dwongen en het werk hervat. De mijnwerkers waren om het leven gekomen door giftige gassen tijdens hun evacuatie naar hoger gelegen verdiepingen. Een rege ringscommissie onderzoekt de oor zaak van de brand. De avondbladen van maandag in Warschau bevatten geen berichten over de brand. In antwoord op de vraag van de „News Chronicle'-correspondent wie, als aartsbisschop Makarios niet aanvaardbaar was, dan wel geacht kon worden als vertegen woordiger van de Cyprioten in on derhandelingen met het Britse be stuur te kunnen optreden, ant woordde Harding: „de moeilijkheid is, dat geen enkele Cyprioot open lijk voor zijn mening durft uit te komen, omdat allen bang zijn ver moord te zullen worden, indien zij iets zeggen dat de Eoka onwelge vallig zou zijn. En dit is nog een reden, waarom de Eoka verdwenen moet zijn, voordat er zelfbestuur op Cyprus kan worden ingevoerd. Terrorisme en zelfbestuur zijn on verenigbaar", aldus gouverneur sir John Harding. Minder Sowjet-bezetting in oost-Duitsland Uit Finsterwalde bij Cottbus in Oostduitsland zijn maandag negen tig Russische Mig-straaljagers naar de Sowjet-Unie vertrokken. Het te rugtrekken van deze jagers is een onderdeel van de vermindering van de Sowjet-troepen in Oostduitsland met 33.500 man, aldus meldt het Oostduitse persbureau ADN. Bij het vertrek van de jagers waren vertegenwoordigers van de Westelijke grote drie aanwezig. Uit Dresden is maandag per trein een volledige infanterie-divisie naar de Sowjet-Unie vertrokken. Het station was feestelijk versierd en duizenden Duitsers waren bij het vertrek aanwezig. Ontdekking van spionagegroep in Egypte De directeur-generaal van de Egyptische regeringsvoorlichtings dienst, luitenant-kolonel Abdel Kader Hatem, heeft maandag be kend gemaakt, dat er zes leden van een „gevaarlijke spionagegroep on der leiding van James Swinburn van het Arabische persbureau" zijn gearresteerd. De betrokkenen zou den hebben gewerkt voor de Britse geheime dienst. Swinburn was zelf aangehouden, terwijl hij thuis met twee leden van de groep een bespreking had. Het nieuws werd bekend ge maakt op een inderhaast belegde persconferentie in Cairo. Kolonel Hatem heeft verklaard, dat James Swinburn heeft toege geven, dat hij in onmiddellijk con tact stond met twee diplomaten van een buitenlandse ambassade en dat hij zijn instructies recht streeks van hen ontving. Swinburn zou ook „de namen van gndere le den van de spionagegroep bekend hebben gemaakt". Hatem voegde hieraan toe: „De leden van de groep waren in het bezit van belangrijke documenten, die inlichtingen op militair, poli tiek en economisch gebied bevat ten. Deze documenten vormen het bewijs dat de leden voor Engeland werkten en de veiligheid van Egypte in gevaar brachten". De Staatscourant van maan dag bevat een algemeen-verbin dendverklaring van bepalingen van de landelijke collectieve arbeids overeenkomst voor het slagersbe- drijf, een algemeen verbindendver klaring van gewijzigde bepalingen van de collectieve arbeidsovereen komst voor de vleeswaren, vlees- conserven- en baconindustrie en een algemeen verbindendverkla ring van gewijzigde bepalingen van de collectieve arbeidsovereenkomst voor het orgelbouwbedrijf. Kleine wereld Hoe klein de luchtvaart de wereld heeft gemaaktwordt veel meer soms dan door een studie van verbindingen en dienstregelingen, gede monstreerd door zo maar een willekeurige clo se-up, die men op of rondom een lucht haven neemt. Déze close-up bijvoorbeeld: In de wacht kamer van Nederlands nij vere luchthaven Schiphol wil een gezagvoerder van de K.L.M. - op het punt, naar één van de 118 steden en 74 landen te vertrekken, die de „Vliegende Hollanders" be dienen - zijn jus d'orange afrekenen. Achtereenvolgens haalt hij uit zijn portefeuille: Canadese dollars, Ameri kaanse dollars, Joegoslavi sche dinars, Egyptische pias ters, Perzische realen, Peru aanse soleo's, Spaanse pese ta's, Italiaanse lires, Mexi caanse peso's, Braziliaanse cruseiro's, Belgische francs, Portugese escudo's, Westin- dische guldens en waarach tigook nog een Nederl. gulden. „De prijs was ex clusief, captain", zegt de ober beleefd. Waarop de ge zagvoerder in zijn broekzak tast en tevoorschijn haalt twee Zweedse kronen en een bolivar uit Maracaibo! Geheimzinnige dood van aantal Britse vrouwen De mannen van Scotland Yard, die belast zijn met het onderzoek naar de daden van een zekere Ver- doux uit Eastbourne, waar een aan tal Britse vrouwen onder verdachte omstandigheden gestorven zouden zijn, zijn op een belangrijke hinder paal gestoten: Het Britse medische genootschap heeft nl. alle artsen van Eastbourne een rondschrijven gezonden, waar in zij eraan worden herinnerd, dat zij slechts gerechtigd zijn inlich tingen aan de politie te verstrek ken over hun patiënten op grond van een schriftelijke toestemming van laatstgenoemden. Indien de patiënt(e) overleden is, moet deze toestemming gegeven zijn door zijn (haar) familie. Deze foto laat zien hoe Peter Webb (links), de correspondent van U.P. in Kairo, een vraaggesprek voert met William Stevenson, de corres pondent in deze stad van het Canadese blad „Toronto Star", nadat Stevenson namens de Egyptische regering was medegedeeld, dat hij binnen 24 uur het land moest hebben verlaten.' De boodschap werd door een officier van de Egyptische politie afgeleverd in het Metropolitan Hotel in Kairo, waar de meeite westerse correspondenten verblijven. Voor de uitwijzing van Stevenson werd geen reden opgegeven, maar hij was wel reeds tweemaal gearresteerd i.v.m. pogingen een interview te verkrijgen met de voormalige regeringsleider generaal Naguib. Volle maanduitkering ineens voor trekkers ouderdomsvoorziening Verhoging normen volgens Kinderbijslagwet (Slot) Aangezien de noodwet ouder domsvoorziening per 31 december 1956 komt te vervallen, adviseert de Stichting van de Arbeid af te zien van een procentuele verhoging van de individuele uitkeringen. Deze zou te kostbaar zijn. In plaats daarvan wordt aangedrongen op een extra uitkering ineens. Gezien andere verhogingen (10 °/o) zou deze uitkering ineens 40 van de maandelijkse uitkering moeten be dragen (4 maanden a 10 pet.). Omdat de financiële positie van de noodwettrekkers vrij ongunstig is, wordt echter voorgesteld be doelde extra-uitkeringen ineens, te stellen op een volle maanduitkering Deze extra-uitkering dient dan, volgen het advies, in het laatste kwartaal van 1956 te worden uit betaald. Kinderbijslagwetten "Voor de te nemen maatregelen met betrekking tot verhoging van de kinderbijslagen is, zo verneemt het A.N.P. van de zijde van het Christelijk Nationaal Vakverbond, geen eensluidend advies uitge bracht. De meerderheid van het bestuur van de stichting( waaron der de werknemersvertegenwoor digers) acht een verhoging met 10 procent, ingaande 1 oktober 1956, gewenst. Anderen adviseren een verhoging van het derde kind af, terwijl weer andere leden van oor deel zijn dat er geen aanleiding is de kinderbijslagen te verhogen. De uiteindelijke beslissing zal moeten worden afgewacht. Een verhoging met 10 zou be tekenen voor de werknemers: Korte berichten uit het binnenland 's-GRAVENHAGE. Tijdens het luchten zijn twee gevangenen ont snapt uit de gevangenis aan de Pompstationsweg te Scheveningen Het zijn de 24-jarige H. v. d. D. uit Hoogkerk en de 23-jarige v. d. B. uit Hendrik-Ido-Ambacht. Beiden zijn veroordeeld wegens het plegen van inbraak. Zij zouden in 1957 en 1958 hun straftijd hebben uitgeze ten. 's-GRAVENHAGE. De 83-jarige voetgangster A. E. M.-W. uit Den Haag is, toen zij onvoorzichtig overstak op de Hoefkade aangere den door de 53-jarige wielrijder H. G. uit 's-Gravenhage. Zij werd naar het ziekenhuis aan de Zuidwal overgebracht en is daar inmiddels overleden. AMSTERDAM. Mevrouw E. A. Broekhoff-Pinke, echtgenote van schout-bij-nacht arts P. C. Broek- hoff, tot voor kort chef van de Koninklijke Marine, heeft van één der werven van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschap pij te Amsterdam de voor de Ko ninklijke Marine in aanbouw zijnde onderzeeboot jager „Amsterdam" te water gelaten. 's-GRAVENHAGE. De 25-jar. as sistent-machinist B. Engel uit Den Haag heeft in een ziekenhuis te Trondheim een geslaagde blinde darmoperatie ondergaan, nadat zijn schip, het weerschip „Cumules", hem in 20 uur in een race op leven en dood naar de haven van Trond heim had gebracht. 's-GRAVENHAGE. Ds. A. J. V. Burger, secretaris van de federale raad van Ned. Gereformeerde Ker ken in Zuid Afrika en scriba van de Generale Synode van de Ned. Gereformeerde Kerk in Transvaal, heeft samen met ds. A. J. van Wijk (Kaapstad) een bezoek aan ons land gebracht om kennis te nemen van het Nederlands kerkelijk leven en vooral van de arbeid van de Ned. Herv. Kerk. Beide predikanten zijn dezer dagen door het moderamen der Generale Synode ontvangen. 's-GRAVENHAGE. De partiku- lier secretaresse van H.K H. prin ses Wilhelmina deelt mede, dat H. K.H. 28 augustus (vandaag) haar intrek zal nemen op „De Ruigen- hoek" te Scheveningen en ook daar haar verjaardag zal doorbrengen. ROTTERDAM. Voor rekening van de N.V. Koninklijke Paket- vaart Maatschappij zal woensdag morgen omstreeks half tien het m. s. „Zuiderkerk" bij de machinefa briek en scheepswerf van P. Smit Jr. N.V. tb Rotterdam te water ge laten worden. Het schip zal wor den gedoopt door mevr. S. Delprat- Vetb. Kind p. dag p. dag le f 0,51 f 0,56 2e en 3e f 0,57 f 0,63 4e en 5e f 0,80 f 0,88 6e en volgende f 0,90 f 0,99 Voor de invaliditeits-, ouder- doms- en wezenrentetrekkers: Kind p. maand p. maand le f 13,25 f 14,60 2e en 3ef 14,90 f 16,40 4e en 5ef 20,80 f 22,90 6e en volgende f 23,40 f 25,80 Ziektewet en werkloosheidswet Met betrekking tot een verho ging van de lopende uitkeringen ingevolge deze wetten, heeft de Federatie van Bedrijfsverenigingen een advies gegeven aan de be drijfsverenigingen. Hierin wordt voorgesteld de uitkeringen op het zelfde tijdstip en in gelijke mate te verhogen als die van de loonsver hogingen in de onderscheiden be drijfstakken. De vet gedrukte cijfers zijn de bedragen na de 10 verhoging. VEEL GEWONDEN BIJ ONGELUKKEN De heer J. uit Naarden, die gis teravond, komend uit Amsterdam, met zij auto rijksweg nr. 1 bij Naarden overstak, werd aan de verkeerde kant gepasseerd door een in dezelfde richting rijdende auto bus. Zijn auto raakte daardoor een uit Amersfoort naderende bestel wagen. Door de botsing liep de fa milie R., die in de wagen van de heer J. zat, verwondingen op. De heer en mevrouw R. en een dochter bekwamen een hersenschudding, een tweede dochter verwondingen aan de rug, terwijl een dochter van de heer J. een gat in het achter hoofd opliep. Een auto met werklieden en materieel van de Waterleiding maatschappij „Gelderland" te Doe- tinchem is gistermiddag op de hoofdweg tussen Ernst en Epe in volle vaart tegen een boom ge reden. Zes inzittenden werden daarbij gewond. Radiosignalen van Venus Een Amerikaanse radio-astronoom van de universiteit van Ohio, dr. John Kraus, heeft radioseinen van Venus opgevangen, die kunnen bij dragen tot de kennis van de toe standen onder de blijvende wolken banken, die de geheimzinnige pla neet omgeven. De geluiden duren vaak langer dan een seconde; soms met korte of langere tussenpozen, soms ook komen ze in reeksen door. Elke dag komt het hoogtepunt zeven minuten eerder dan de vorige dag, hetgeen zijn oorzaak vindt in de kortere omwentelingsduur van Ve nus om haar as. De geluidstoten die men in een luidspreker weergeeft, hebben de toonhoogte van de zgn. eengestreepte bes. Werk is het noodzakelijk fundament van alle vreugde Berging van „Andrea Doria" mogelijk' oor De Italiaanse bergingsdeskqndi ge Alfredo Viola heeft in Genua verklaard, dat het wrak vari het Italiaanse passagiersschip „Andrea Doria", dat bij de kust van tucket in 72 meter diep watipr1^1"' gezonken, geborgen kan wofrden. Hij raamde de kosten van de(-b^\ ging op meer dan een miljard: lire,ctl1, ruim zes miljoen gulden. De Fransman Louis Malle, dje,de diepzeefilm „De wereld der s|ilte,ecn' gemaakt heeft, is van plan l|egin*- september een poging te wagen cam met zijn camera het wrak v£fi ae „Andrea Doria" te filmen. Slechts lioofd J boven water Terug nc:'"' nwendige Om aan de politie te ontkomen, die hem een bekeuring wilde geven omdat hij dronken een motorfiets bereed, dook de 25-jarige Amster dammer J. H. M. S., schoonmaker van beroep, in een sloot nabij de Osdorperweg in Amsterdam-west. De politie had toen al vergeefs enige waarschuwingsschoten gelost. Na enige tijd ijverig zoeken ont dekte men de man in een sloot met slechts het hoofd boven water, ge lijk Vosmeer de Spie in de Gijs- breght van Aemstel. Doden bij vlieg ongelukken in Amerika Bij twee vliegtuigongelukken in de Verenigde Staten zijn maandag minstens zeven mensen om het le ven gekomen. Te Valdosta, in de staat Georgia, kwamen twee straaljagers bij lan dingsoefeningen op ongeveer 70 meter boven de grond met elkaar in botsing. De vier inzittenden kwamen om het leven. Te Sanford, in Florida, is een bommenwerper vai de marine neergestort. Het toestel kwam op twee huizen terecht, die in brand vlogen. De drie inzittenden van de bommenwerpers kwamen om het leven. Bij het neerstorten kwam in de vlammen ook een driejarige kleuter om het leven. Een huis brandde uit, maar een vader en znij twee zoons, die binnen waren, wisten tijdig te ontsnappen. De ellende van de inwoning, die men ook in Domodossola in noord-Italië kent, heeft daar maan dag een dode en drie ernstig ge- wondén geëist. Twee bij elkaar in wonende gezinnen kregen ruzie, die op het balkon werd uitgevochten en tenslotte zo hoog liep, dat de balustrade bezweek en de vechten den drie meter in een tuin omlaag tuimelden met het vermelde droe vige gevolg. De voorstellen op de komende gemeenteraadsvergadering Grondaankoop voor uitbreiding van het sportpark Blijkens toelichting op de voor stellen, die op de raadsvergadering van donderdag 30 augustus a.s. aan de orde komen, is het noodzakelijk dat de gemeente Zierikzee ten be hoeve van de uitbreiding en ver plaatsing van het sportpark, onge veer 40.96 are in eigendom ver krijgt van het perceel sectie E no. 854, in eigendom toebehorend aan E. J. de Bruijne en J. J. de Bruijne. De districtsopzichter J. P. v. d. Velde heeft ontslag aangevraagd uit de gemeentedienstmet ingang van 1 oktober a.s., in verband met zijn aanstelling tot technisch amb tenaar le klasse bij de dienst ge meentewerken te Schoonhoven. Ter verkrijging van een voor de onderhavige materie meer billijke regeling tot behoud van de nodige uniformiteit wordt voorgesteld het reisbesluit 1956 en de daarbij be horende beschikking van overeen komstige toepassing te verklaren voor de daarvoor in aanmerking komende gemeentelijke functiona rissen Sedert de invoering van het algemeen ambtenarenreglement en de arbeidsovereenkomstenverorde ning op 26 januari 1954 zijn in feite, de werkliedenreglementen voor de arbeiders bij de openbare werken en het gasbedrijf overbodig gewor den. Gevraagd wordt door het col lege van b. en w. te besluiten tot intrekking van bedoeld reglement en bij apart besluit het benoe mingsrecht voor genoemde groep arbeiders te delegeren aan het col lege van b. en w. Voorgesteld wordt een eerste wijziging goed te keuren van de schoolgeldverordening Stichting Zeeuwse Muziekschool. Bij de ver hoging is men er van uitgegaan, dat leerlingen die een lesduur wen sen van 1 vol uur per week slechts vergoeding krijgen voor een les van 40 minuten. Lessen aan leerlingen uit de hogere klassen zouden 1 uur moeten duren en duurder zijn dan lessen aan beginnelingen. Voor de cursus bewegingsscholing is het schoolgeld thans gebracht op het niveau van dat voor ballet. In het bijzonder zijn verhoogd de lesgel den voor solozang en muziektheore tisch onderwijs. Ingrijpend veran derd is het schoolgeld voor onder wijs aan leden van amateurgezel schappen, nl. van f 24 op f 50, waarbij echter de lesduur op een uur werd gebracht. Uit de voorge stelde wijziging van de schoolgeld regeling is een vermeerdering van de inkomsten uit schoolgelden te verwachten van 25 30 pet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1