*Hoe zit dat met de krant? ADOPTIE Nieuwerkerk en Ouwerkerk AFGESLOTEN Tijdens de afsluiting van de adoptie der gemeenten Ouwerkerk en Nieuwerkerk door het bezoek van b. en w. en de raad der adoptie gemeente Enschedé dezer dagen aan beide getroffen gemeenten, heeft burgemeester M. van Veen kransen gelegd op de graven van ramp slachtoffers te Nieuwerkerk en Ouwerkerk. - De foto toont links bur gemeester van Veen, rechts burgemeester A. A. van Eeten. Op de voor grond de vlag, halfstok-gehesen. De overige leden van het gezelschap waren de stille getuigen van de plechtige woorden hier door beide bur gemeesters gesproken. (Eigen foto). Tijdens het bezoek aan de gemeente Ouwerkerk vertoefde het Ensche désche gezelschap uiteraard ook enige tijd op de caissons die het water afsloten. De foto toont o.a. burgemeester J. Romeijn en wethouder J. van de Stolpe, uiteenzettend hoe het in die donkere februarinacht van 1953 allemaal wel geschiedde(Eigen foto). Westhoekse kwekers gaan samenwerken bij het „poolen" van fruit Fruit wordt bewaard in luchtgekoelde bewaarplaatsen Een 25-tal fruitkwekers uit de Westhoek van Schouwen kwam vrijdagavond in hotel Bom te Haamstede bijeen, onder voorzit terschap van de voorzitter der on derafdeling van de veiling „De Zuidhollandse Eilanden" te Rotter dam, de heer H. van Toledo. De be doeling van deze bijeenkomst was tot samenwerking te komen tot het zg. „poolen" van fruit aan boven genoemde veiling. Mede aanwezig waren de heren C. van Driél, voorzitter van de Co- operatieve Tuinbouwveiling „De Zuidhollandse Eilanden" en de di recteur der veiling, de heer G. Ho- geweg. In zijn openingswoord, waarin hij speciaal de heren van Driel en Hogeweg verwelkomde, zette de heer van Toledo in het kort het doel van het „poolen" van fruit uiteen, waarna de directeur der veiling een meer gedetailleerde uit eenzetting gaf van de werkwijze van een dergelijke „pool". Een poolcommissie welke samengesteld is uit diverse belanghebbende fruit telers uit het werkgebied der vei ling Z.H.E. zal optreden als advise rend lichaam en de afzet van de verschillende „pools" in overleg met het dagelijks bestuur en de directie der veiling regelen. Samenwerking met andere „poolvormende" fruit veilingen is doel om aldus het ri sico van de deelnemers te spreiden en marktverstoring zoveel mogelijk te voorkomen. Voorlopig zullen aan de veiling Z.H.E. pools gevormd worden van de soorten appels: Cox's Orange Pippin, Jonathan, Glorie van Hol land, Schone van Boskoop (Goud- reinet) en Bramley's Seedling. Van de peren: Conference, Zwijndrecht- se wijnpeer en Legipont. Het fruit zal bewaard worden in „luchtge koelde" bewaarplaatsen en koel huizen en zal direct na de pluk aan de „pools" worden afgeleverd waarna de verdere zorg hiervoor wordt overgedragen aan de „pool commissie", die in Schouwen ver tegenwoordigd zal worden door de heren: H. van Toledo, J. W. de Vrieze en L. Leeuwe. Na deze duidelijke uiteenzetting van de heer Hogeweg bleek uit de daaropvolgende discussie, dat voor het vormen van deze „pools" ruim schoots belangstelling bestaat, om dat het hierdoor mogelijk geacht wordt een betere prijs voor "net fruit te maken. De fruitkwekers in de Westhoek van Schouwen bewij zen hiermee hun tijd te verstaan, zodat op een behoorlijke deelname kan worden gerekend. In dit ver band werd er nog op gewezen, dat het jammer is, dat verschillende fruittelers hun fruit uit de hand verkopen en daarmee eigenlijk de veiling afbreken inplaats van op bouwen, zoals degene, die aan de „poolvorming" meewerken er toe bijdragen de veiling sterk te.ma ken. De heer van Toledo sprak de hoop uit, dat deze „poolvorming" een stap vooruit zal blijken te zijn en zal leiden tot verhoging van de bestaanszekerheid van de fruitte lers en dat begrip en medewerking ZIERIKZEE Vergadering gemeenteraad Aanbieding van de gemeente begroting 1947 Tegen donderdag 30 augustus is een vergadering uitgeschreven van de Zierikzeese gemeenteraad. De agenda telt een dertiental punten. Een voorstel komt aan de orde tot aanwijzing van de burgemeester q.q. in het bestuur van de Beatrix- school. Verder een voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan de heer J. P. v. d. Velde als districts opzichter van de Centrale Dienst „Noord-Zeeland". Verdere voor stellen voorzien in de intrekking van het reglement voor de gemeen tewerklieden en de werklieden van de gemeentegasfabriek en benoe ming ener delegatie van deze groep gemeente-personeel, wijziging ha vengeldverordening en de gemeen tebegroting 1956. Aangeboden zul len worden de gemeentebegroting en de begrotingen van de takken van Dienst 1957. BRUINISSE De bejaardenwoningen Het dezer dagen door ons gepu bliceerde bericht omtrent de toe wijzing van de bejaardenwoningen die gebouwd worden voor de Dienst Sociale Zorg en de Stichting Bal te Bruinisse, behoeft naar wij verne men, enige rektifikatie. De toewij zing zal uiteindelijk geschieden door de daartoe aangewezen in stanties. Dr. Quaak heeft hier al leen maar een adviserende stem in. Daar het nog geruime tijd zal du ren voor deze woningen betrokken kunnen worden heeft het geen en kele zin de betrokken medicus las tig te vallen over deze huisjes. Men kan daardoor zijn kansen om voor het betrekken van één dezer wo ningen in aanmerking te komen alleen maar verkleinen. In Zeeland 10.000 trekkers van ouderdoms pensioen Op de Raad van Arbeid te Mid delburg die de gehele provincie Zeeland tot zijn werkterrein heeft, wordt hard gewerkt om in januari 1957 de ouderdomspensioenen te kunnen uitbetalen. Zoals bekend konden reeds op 6 augustus jl. de aanvraagformulieren worden afge haald op de postkantoren en op de Raden van Arbeid. Men was toen in Middelburg gereed om de inge vulde formulieren onmiddellijk na ontvangst te verwerken. Een 4.000 gevallen, die uitkering genieten in gevolge de noodwet ouderdoms voorziening, waren toen reeds om gezet in „ouderdomspensioen"-ge- vallen. Tot nu toe heeft de Raad van Arbeid ongeveer 4.500 aanvra gen ontvangen van de 6.000, die worden verwacht. TWEETAL GRUWELIJKE MOORDAANSLAGEN TIJDENS WEEKEINDE KUNST Haarlem krijgt Hilderbrand- monument In de woensdag a.s. te houden vergadering van de Haarlemse ge meenteraad, zal een voorstel van b. en w. aan de orde komen, een krediet van f 6.000,beschikbaar te stellen voor het enige keren op stellen van een maquette van het Hildebrand-monument en voor an dere werken, die met de plaatsing verband houden. Het Hildebrand comité en b. en w. zullen dan een indruk kunnen krijgen, hoe de toe- In de nacht van zaterdag op zon dag is door de rijkspolitie te Heer (L.) de 50-jarige rijwielhandelaar M. H. J. Mohenen zwaar gewond aangetroffen in zijn woning aan de Akenersteenweg onder de gemeente Heer bij Maastricht. De man is naar het ziekenhuis „Sint Anna- dal" te Maastricht overgebracht, waar hij aan de bekomen verwon dingen is overleden. Hij had vier schotwonden, waarvan die in de buikholte de dood heeft veroor- zaakt door inwendige verbloeding. De zwaargewonde heeft de po litie echter nog kunnen meedelen dat vrienden van zijn knecht hem overvallen en neergeschoten had den. De rijkspolitie heeft toen in de vroege morgen van zondag de 18- jarige handlanger J. van Golde en de 22-jarige garagebediende M. Smeets, beiden te Maastricht, van hun bed gelicht en in arrest ge steld. Bij het voortgezet onderzoek heeft de politie aanleiding gevon den om ook de 45-jarige echtge note van het slachtoffer aan te houden en later ook de 18-jarige winkelbediende H. J. Nicolas. De officier van justitie heeft in een persconferentie medegedeeld, dat de beide jongemannen v. Golde en Smeets een volledige bekente nis hebben afgelegd. Ook te Amsterdam is een moordaanslag gepleegd Zaterdagavond omstreeks 7 uur is de 72-jarige alleenwonende heer Willem Eijkes in zijn benedenhuis aan de Czaar Peterstraat 44 in Amsterdam-oost, door de 21-jarige elektriciën Willem M. met een ha mer neergeslagen. Ernstig gewond werd de oude man naar het O.L.V. ziekenhuis overgebracht, w5ar hij 's nachts nog geopereerd werd. "ank zij het feit, dat het slacht offer zijn aanvaller herkende en, zij het niet geheel duidelijk, diens naam aan een tehulpgesnelde buur man kon opgeven, kreeg de re cherche een eerste aanwijzing. Bo- vendierv had een buurvrouw tegen zeven uur een grote, jeugdige man met rood haar de woning van de heer Eijkes zien verlaten. En voor al deze persoonsbeschrijving heeft de recherche in staat gesteld bin nen twaalf uur de dader te arres teren, die bekend heeft. De hamer vond de politie in het huis van het slachtoffer. SPORT Zierikzee gaf goed partij in leerzame wedstrijd tegen V.F.C. (O4) Wegens afwezigheid van C. van der Maas speelde bij Zierikzee F. van der Westen linkshalf, terwijl J. Kouijzer nu op de rechtsbuiten plaats kwam. Na 20 min. spelen viel Stoel uit, waarvoor T. Sim mers als middenvoor in de plaats kwam. Voor de rust gaf Zierikzee de gasten zeer goed partij, vooral in de eerste 15 min. werden tal rijke aanvallen opgezet, meestal langs rechtsbuiten Kouijzer, die eenmaal een goede kans kreeg om te scoren, doch een lage voorzet gaf, waarna de bal werd wegge werkt. Hoe hard vooral rechtsbin nen de Vlieger ook werkte, succes kwam niet uit die aanvallen voort, schoten van C. Simmers en T. Sim mers hadden beter lot verdiend. Een ver schot van F. van der Wes ten ging juist naast. Bij meerdere aanvallen liet ook de afwerking te wensen over. De gasten werden naarmate de le helft ver'streek iets gevaarlijker, de Zierikzeeverdedi- ging stond haar mannetje en doel man van Geesbergen stopte enige moeilijke schoten. VFC zou de lei ding' nemen, toen rechtsbinnen J. Dekker meerdere spelers passeer de en de doelman met een listig schot het nakijken gaf (0-1). De po gingen van de rood-zwarten om nog voor de rust tot gelijke stand te komen waren alleszins lofwaar dig, fel doorzetten van T. Sinimers en een laag schot van C. Simmers ido c.i uai utsi.ii/ wii uitvitvvtiiviiis stand in de toekomst wordt, als tot deze nieuwe vorm van afzet voor definitieve plaatsing van het mo de toekomst zal doen slagen. nument wordt overgegaan. WONINGTEKORT IN NEDERLAND TIEN PROCENT VAN DE WONINGVOORRAAD Nog 258.000 woningen te weinig Op 30 juni van dit jaar had Ne derland 258.000 woningen te weinig om in de behoefte aan woonruimte te voorzien. Sinds mei 1947 is het tekort aan woningen met 40.000 verminderd, want in die maand bedroeg het tekort 298.000 wonin gen. Het woningtekort bedraagt thans 10 procent van de woning voorraad. In 1947 was dat 14 pro cent. De woningvoorraad, die in mei 1947 2.085.000 bedroeg, was op 30 juni van dit jaar 2.533.000. Er zijn sinds 1947 dus 448.000 wonin gen bijgekomen. Dit zijn enige cijfers uit de voor lopige uitslag van de algemene woningtelling, die door het Cen traal Bureau voor de Statistiek is gepubliceerd. Wegverbeteriug Steen- bergen-St. Philipsland De burgemeester van Steenber gen, mr. dr. L. de Gou, heeft tij dens de laatste vergadering van de gemeenteraad medegedeeld, dat Provinciale Staten de verbetering van het zo langzamerhand berucht geworden straatgedeelte bij de duiker in de weg Steenbergen-St. Philipsland ter bespoediging voor zijn rekening zal nemen. In ruil hiervoor moet de gemeente haar zorgen over een ander straatge deelte gaan uitstrekken. Blijkens deze voorlopige cijfers is het tekort aan woningen in ver gelijking met de woningvoorraad het grootst in Limburg, waar het tekort 15 procent van de woning voorraad bedraagt. In Zuid-Hol land, Gelderland en Utrecht was dit percentage 12, in Overijssel en Noord-Brabant 11, in Noord-Hol land en Drente 9, in Groningen 6, en in Friesland en Zeeland 4. Ingezonden stukken „Con Amore" heeft het moeilijk Mijnheer de Redacteur. Mogen wij enige plaatsruimte in uw blad; bij voorbaat onze dank. Vanaf deze plaats willen wij een ernstige klacht laten horen over de geringe belangstelling jegens de plaatselijke muziekvereniging „Con Amore". Moet een vereniging, die straks vijftig jaar bestaat over de kop gaan door de lauwheid van ve len uit onze gemeente? Moeten wij verder ploeteren met ons korps, dat nog uit twaalf man bestaat en bin nenkort wellicht weer enige leden moet missen? Een behoorlijk con cert kunnen wij niet meer geven en het voortbestaan van „Con Amore" hangt op het ogenblik aan een zijden draad. Kom, oud-muzi kanten op Noordgouwe, zet uw be zwaren op zij en meldt u opnieuw als lid aan. Wij kunnen vanaf deze plaats uiteraard geen namen noe men, maar „Con Amore" kon min stens anderhalf maal zo sterk zijn als op het ogenblik. Met dank voor de plaatsing. Het bestuur van CON AMORE. waren de vermelding waard. Na de rust kregen de gasten de schuin over het veld staande wind meer in de rug, en de Zierikzee-voorhoe- de kon in lange perioden weinig gevaarlijk worden. Wel werd uit een indirecte vrije trap een bal in de touwen geschoten, doch dit ge schiedde rechtstreeks, zodat geen doelpunt werd toegekend. Uit een goede voorzet van linksbinnen de Boer ontsnapte het VFC-doel ter nauwernood aan doorboring, maar voor het overige kon de VFC-ver- dediging, die na de rust flink voor de dag kwam, het wel klaren. Het betere positiespel van VFC besliste de strijd in de 2e helft definitief in haar voordeel, de Zierikzeeverde- Bekendmaking De burgemeester der gemeente Zierikzee maakt bekend, dat op donderdag 30 augustus 1956, aan vangende te 20.00 uur, ten stad- huize van Zierikzee een openbare vergadering van de raad dier ge meente zal worden gehouden. Zierikzee, 25 augustus 1956. De burgemeester voornoemd, F. TH. DIJCKMEESTER. MARKTBERICHTEN Coöp. Tuinbouwveiling der Z.H.E. Afdeling Zierikzee Veiling van 24 augustus 1956 Bintje f 7; Eigenheimer f 8; To maten A f 38-42, id. B f 34, id. bonken f 30; Stoksnij bonen f 29- 76; Princessebonen f 31-42; Yellow St. f 27, id. Hh. f 18-33, id. K. f 7- 14, id. val f 5-6; Perzik Rode St. f 45, id. Hh. f 17-36, id. K. f 14; Earley Vict. Hh. f 14; Oomskinder- peer St. f 45-47, id. Hh. f 19-23, id. K. f 23, id. val f 15-28; Czar Hh. II f 46; Zwarte bessen f 65; Rode bessen f 117; per 100 kg. Bloemkool A f 32-40, id. B f 29- 33; Komkommers A f 21-22, id. B f 16-17, id. C f 15, id. krom/stek f 8-13; Meloenen f 55-100; Bospeen f 20; per 100 stuks/bos. Veemarkt ROTTERDAM, 27 aug. Aanvoer 1031 vette koeien en ossen. Prijzen per kg: f 3,10-3,30, f 2,80 -3,00, f 2,60-2,70. Vette koeien en ossen: aanvoer korter, handel kalm, prijzen als vorige week, enkele prima's boven notering. KERKNIEUWS ST. PHILIPSLAND. Dinsdag 28 augustus, 7 uur student Hofman. diging werd nu meerdere malen uit elkaar gespeeld. Middenvoor F. Huët zorgde voor 3 doelpunten (0-4). Met een 0-4 stand kwam het einde van een in goede verstand houding gespeelde wedstrijd, die voor Zierikzee zeker leerzaam was. Reeds in het begin van de 16e eeuw werden te Venetië nieuwsberichten op schrift verspreid. Te Augsburg wer den sedert 1524 dergelijke berichten in briefvorm ge drukt en verscheen 1 janu ari 1609 de „Aviso" er als eerste eigenlijke krant, ver zorgd door Johann Schultes. De eerste krant in Hongarije was de „Neuzeytung", die in 1526 in het Duits verscheen. De oudst bestaande krant in Duitsland was de „Frank furter Novelle", welke in 1608 onder deze naam ver scheen. In 1615 werd deze gewijzigd in de thans nog bestaande „Frankfurter Zei- tung". Het eerste Oostenrijkse blad heette de „Extra Ordinari Post Zeitung", verschenen in 1620 te Wenen. Ook Frankrijk bleef niet ach ter en kwam in 1631 met de „Gazette de France", uitge geven door de arts Théo- phraste Renaudot. Als bij zonderheid zij nog vermeld, dat de door studenten met de hand geschreven „bulletins" een tijd lang met succes met de eerste officiële Franse kranten wisten te concur- In België gaf Abraham Ver hoeven te Antwerpen in 1605 de eerste krant uit, die se dert 1617 wekelijks ver scheen en in het Frans en Vlaams gedrukt werd. Hij werd gevolgd door de „Gendtsche Post Tydingen", waarvan de titel weer in 1723 werd gewijzigd in „Ga zet van Gent". Een geregelde krant in Enge land verscheen pas in 1633, nl. de „Publick Intelligen cer", verzorgd door sir Ro ger l'Estrange. Het oudste daar nu nog bestaande blad is de Morning Post, die van 1722 dateert. Het oudste periodiek versche nen Nederlands nieuwsblad was de op 5 april 1621 ge stichte „Amsterdamse Cou rant", gevolgd door de „Op- regte Haarlemsche Courant" op 1 januari 1656 gesticht door Abraham Castëleyn, onder de titel „Weeckelijcke courant van Europa". In 1938 werd door de Zweed Folke Dahl in het Zweedse rijksarchief de voorloper van de Nederlandse krant onder de naam „Courante uyt Ita- liën, Duytsland, etc." ont dekt. Hij dateert uit het jaar 1618, echter zonder naam van plaats of uitgever. Pas een jaar later stond er op vermeld: „Ghedruckt t'Am sterdam bij Ioris Veseler". In 1620 werd als uitgever van dit blad genoemd Cas par van Hilten, volgens Dahl „de eerste courantier van west-Europa". „DE GOUDSCHATTEN VAN BAGDAD' 4. Wijdbeens staat Aram op de uiterste rotspunt. Met enkele handgrepen legt hij het entertouw in grote lussen in de linkerhand. Met een scherpe blik op de schuimende golven schat hij de sterkte van de stormwind en de afstand tot het schip. Dan zwaait hij de haak hoog boven het hoofd en laat hem schieten. In een wijde boog zeilt de haak door de lucht in de richting van het schipeen hoge schuimkop onttrekt het vaartuig een ogenblik aan zijn blik ken, maar hij voelt hoe het touw in zijn handen plotseling strak trekt! „Heer Aram! De sloep is te water!" schreeuwt een van zijn knechten achter hem. „Goed! Neem het entertouw over, Broek! De haak zit vast. Als wij de boot niet kunnen benaderen, moeten de opvarenden langs de lijn aan wal zien te komen!" Dan snelt de jonge ridder naar een klein stenen steigertje, waar de bemande sloep reeds klaarligt. Met een speciale sprong belandt hij op de stuurbank. „Vooruit mannen, roeien!" schalt dan zijn bevel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2