DE ZIERIKZEESCHE COURANT H M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard betuigen hun dank Leraar bouwt eigen huis Makarios leider van de E.O.K.A. SAMENVOEGING POLDERS OP SCHOUWEN- DUIVELAND PER 1 JANUARI 1958 Heeft het slechte weer enkele levens gered MAANDAG 27 AUGUSTUS 1956 No. 18009 113e jaargang ZIERIKZEESdEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1839 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelslraal 6, Zierikzee, Postbus nr. I, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobefctraat6,- Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tal. 309. 1 „NEDERIG MAAR VOL VERTROUWEN" AANVAARDT EISENHOWER KANDIDATUUR Drie hoofdeisen voor duurzame wereldvrede President Eisenhower heeft voor de afgevaardigden naar de republi keinse conventie te San Francisco een rede uitgesproken waarin hij zijn nominatie tot kandidaat voor de presidentsverkiezingen „nede rig, maar vol vertrouwen" aan vaardde. Zijn rede werd door radio en te levisie uitgezonden. De president verklaarde te geloven dat waar het de toekomst van de Verenigde Sta ten betreft, de doelstellingen van de republikeinse partij gelijk wa ren aan zijn eigen verlangens. Hij noemde de republikeinse par tij „een partij van de toekomst", die streeft naar vrede en welvaart. De president gaf drie hoofdeisen als basis voor duurzame wereld vrede: 1 Wij moeten trachten de kloof die tussen ons en de communis tische landen bestaat, te over bruggen. 2. Wij moeten onze nationale kracht handhaven, zowel op Koninklijk Paar op Korfoe Koningin Juliana en Prtós Bern- hard zijn vrijdagmiddag met hun regerings-Dakota geland op het Griekse eiland Korfoe. Op het vliegveld werden zij verwelkomd door koning Paul en koningin Fre- derika. Met het Griekse koninklij ke jacht zijn de vorstelijke perso nen naar de villa „Mon Repos" van koning Paul gevaren, 's Avonds is in het oude paleis van Korfoe een groot bal gegeven ter gelegenheid van de verjaardag van prinses So phie. de oudste dochter van het Griekse koninklijke paar. CYPRUS WIL ZELFBESTUUR De burgemeester van Nicosia, Dervis, heeft in een vraaggesprek -met de „Times of Cyprus" ver klaard, dat de Britse regering on middellijk een bruikbaar plan voor zelfbestuur van Cyprus bekend dient te maken. Dan zou volgens hem alle hoop op een regeling nog niet verloren zijn. Dit plan zou de weg moeten effe nen voor terugkeer van aartsbis schop Makarios uit ballingschap. De aartsbisschop is „de enige man die een overeenkomst kan onder tekenen", zo verklaarde de bur gemeester. Over de voorwaarden voor een amnestie zou volgens hem gespro ken kunnen worden, als de kwes- tie-Cyprus door onderhandelingen tussen aartsbisschop Makarios en het Britse bestuur geregeld zou zijn. Lijkje baby Weinberger gevonden De politie heeft vrijdag in een bebost gebied in de omgeving van Mineola een lijkje gevonden, dat, naar zij vermoedt, het stoffelijk overschot is van de baby Peter Weinberger, die een maand gele den uit een kinderwagen in de tuin van zijn ouders werd ontvoerd. De politie was bij haar onder zoek uitgegaan van een ver klaring van de 31-jarige taxi chauffeur Angelo Lamarca, die donderdag op beschuldiiging van ontvoering van de baby was aan gehouden. Deze had meegedeeld, dat hij het kind op 5 juli. een dag na de ontvoering, op dit terrein had achtergelaten. De plek waar het lijkje werd gevonden, ligt 800 meter van het huis van Lamarca en ruim 10 km van de woning van de Weinbergers. Walvis op het Texelse strand Op het strand te Texel is een zeven meter lange en ongeveer acht ton wegende butskop aange spoeld. De butskop behoort tot de familie der walvissen. Zij trekken jaarlijks zuidwaarts en horen thuis in het noordelijke deel van de Atlantische Oceaan. Het op Texel aangetroffen dier is een vrouwelijk exemplaar Deze worden nooit langer dan zeven meter. De mannelijke kunnen tot tien meter worden. Vroeger werd op deze dieren veel jacht gemaakt in de noordelijke Atlantische oceaan. moreel als op economisch en militair gebied. 3. Gezamenlijke veiligheidsmaat regelen moeten een waarborg vormen tegen iedere agressie. Over het punt „gezamenlijke veiligheidsmaatregelen" zei Eisen hower dat een oorlog met kern wapens voor geen der partijen een overwinning kan opleveren. Hij merkte op dat de republikein se partij, als „partij van de toe komst", een bijzondere aantrek kingskracht" voor jonge mensen heeft, en dat het juist de jonge mensen zijn die in een oorlog moe ten vechten, en die enkele jaren van hun leven aan militaire oplei ding moeten opofferen. Eisenhower beantwoordde de kri>- tiek, die de democraten vorige week op zijn administratie hebben geoefend, niet, doch hij verdedigde enige punten van zijn administratie DE MIJNRAMP TE MARCINELLE De Belgische minister van Bui tenlandse Handel Larock heeft vrijdagochtend na een kabinets vergadering de pers meegedeeld, dat het gerechtelijk en het rege- ringsonderzoek n.a.v. de mijnramp te Marcinelle gaande zijn. Bovendien zal aan een bijzondere commissie worden opgedragen een onderzoek in te stellen naar al de omstandigheden van de ramp. Zij zal zijn samengesteld uit ver tegenwoordigers van het mijnwe zen, van de Belgische werkgevers- en werknemersorganisaties, van de Italiaanse arbeiders en van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Het voorzitterschap van de com missie zal aan een hoge magistraat en het ondervoorzitterschap aan de directeur-generaal van het mijn wezen worden opgedragen. Voorts zal terstond de kwestie van herzie ning van de politiereglementen in de mijnen worden bestudeerd. Het Belgische kabinet heeft in gestemd met de bijeenroeping in het kader van de E.G.K.S. van een intergouvernementele conferentie over de veiligheid in de mijnen. Algemene vergadering Ned. Roode Kruis Het Nederlandsche Roode Kruis houdt op vrijdag 14 en zaterdag 15 september te Maastricht zijn jaar lijkse algemene vergadering. De afgevaardigden van de ongeveer 200 Nederlandse Rode Kruis afde lingen zullen op vrijdag 14 sep tember, 's namiddags te zes uur, door het gemeentebestuur van Maastricht officieel op het stad huis ontvangen worden. De alge mene vergadering begint zaterdag 15 september, om kwart over elf 's morgens, in de Staarzaal, onder leiding van de algemeen voorzitter F. C. C. Baron van Tuyll van Se- rooskerken van Zuylen. Op zaterdag 25 augustus wordt te Arcen en Velden de veertiende Limburgse Rode Kruisdag gehou den voor alle Limburgse Rode Kruis kolonnes, die een demon stratie van paraatheid zullen geven. Breugheliaans feest Honderden varkenskoppen, duizend meter worst, vele tonnen bier, ketels vol rijs tebrij en ontelbare panne koeken zullen op 9 septem ber worden genuttigd tijdens een Breugheliaanse maaltijd, die in het Vlaamse dorpje Wingene nabij Brugge wordt aangericht. Die dag zal een stoet door het plaatsje trek ken, welke figuren en tafe relen zal weergeven uit schilderijen van de beroem de Vlaamse schilder. In het bijzonder zullen zijn spreek woorden, kinderspelen en „De Boerenbruiloft" wor den uitgebeeld. Muziekkorp sen en vendelzwaaiers uit het gehele land nemen aan dit Breughelfeest deel. Ver leden jaar woonden 40.000 belangstellenden deze fees ten by. Aan de feestdis van de boerenbruiloft zullen meer dan 1000 personen aan zitten. Spelende kinderen hebben te Bernin, dicht bij het strand van Binic (Frankrijk) een versterkte stad ontdekt, die dateert uit de tijd van voor de Romeinse invasie. Commissie van Drie bracht advies uit Geen bezorgdheid meer inzake Koninklijk Huis H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden hebben het volgende communiqué laten be kendmaken: „De heren prof. dr. L. J. M. Beel, prof, mr. P. S. Gerbrandy en jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starken- borgh Stachouwer hebben ons, ter voldoening aan de opdracht van 28 juni j.l., hun bevindingen voor gelegd en van raad gediend. Wij betuigen hun onze oprechte dank. Hun advies is voor ons zeer waar devol geweest bij het oplossen van de gerezen moeilijkheden. Met ver trouwen zien w(j thans de toekomst tegemoet." w.g. JULIANA, w.g. BERNHARD. Van zeer bevoegde zijde wordt naar aanleiding van de tekst van het door H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden uitgegeven communiqué verklaard, dat thans geen reden voor bezorgd heid met betrekking tot de in en rond het Koninklijk Huis gerezen kwesties meer bestaat. Naar van dezelfde zijde verno^ men wordt, heeft de gevonden op lossing het nodig gmaakt, dat Ko ningin en Prins bepaalde voorzie ningen hebben getroffen, terwijl andere voorzieningen nog genomen zullen worden. H.M. de Koningin heeft haar relaties met mej. Greet Hofmans verbroken, niet voor een bepaalde termijn, doch voor onbe paalde tijd. Er is voorts reden om aan te nemen, dat enige mutaties ten hove zullen behoren tot de voorzieningen die genomen zullen worden. De Cyprische verzetsbeweging Eoka heeft in Nicosia een nieuw pamflet verspreid, gericht aan „de Britse soldaten". Daarin wordt ge zegd, dat het niet de schuld van de Eoka is „als er weer Engels bloed gaat vloeien - veel bloed deze keer" Ten aanzien van in de buiten landse pers verschenen berichten als zou Prins Bernhard het voor nemen hebben voor geruime tijd naar zijn bezittingen in Tanganjika te vertrekken, wordt verklaard dat deze alle grond missen. Voorts kan worden aangenomen, dat H.M. de Koningin ervan heeft afgezien in de toekomst nog deel te nemen aan de conferenties van een kring op „Het Loo". Prinses Beatrix zal haar studie aan de rijksuniversiteit te Leiden in september beginnen en het ligt in de bedoeling, dat zij het studie plan op normale wijze zal afwer ken. Per hoofd van de bevolking Gemiddeld 290 gram brood per dag Een marktonderzoek inzake brood heeft interessante gegevens aan het licht gebracht ten aanzien van dit voedingsmiddel. Tijdens dit on derzoek, dat werd verricht in op dracht van de Nederlandse Ver eniging van Meelfabrikanten, wer den ruim 1.600 huisvrouwen onder vraagd. Zo werd onder meer vastgesteld, dat het gemiddeld broodverbruik per hoofd (kinderen beneden één jaar niet meegerekend), op normale weekdagen ongeveer 290 gram be draagt, Verder, dat het broodver bruik lager is, naarmate de wel stand stijgt; dat in het zuiden meer brood wordt gegeten dan in de overige provincies en dat op het platteland het broodverbruik re latief het hoogst is. Over het al gemeen wordt tijdens de week-ends minder brood gegeten dan op werk dagen. Veertig procent van de on dervraagde gezinnen neemt voor de zondag krentenbrood In huis en verder vooral duurder witbrood dan op werkdagen, of kadetjes. Verhoging uitkeringen sociale verzekeringswetten zou op komst zijn Aanpassing als gevolg van jongste loonmaatregelen I. Wanneer de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid en de staatssecretaris het advies volgen dat de Stichting van de Arbeid uit gebracht heeft over sommige uit keringen der sociale verzekerings wetten, is het niet onwaarschtfn- lyk dat per 1 september a.s. som mige dier uitkeringen worden ver hoogd. Het gaat hier om een aan passing van de sociale uitkeringen als gevolg van de jongste loon maatregelen. Ongevallenwetten Voorgesteld is de oude renten en toeslagen met 10 te verhogen, ingaande 1 september 1956. Dit per centage is hoger dan de loonsver hogingen. De loonsverhogingen gaan de 6 niet te boven. De hoogte van de sociale uitkeringen is echter in de loop van de tijd be langrijk achtergebleven bij de wer kelijke stijging van het loonpeil. De thans op de ongevallenrenten verleende toeslagen variëren - al naar gelang het tijdstip van het ongeval van 1 tot 46.5 Gezien het vorenstaande wordt dit straks 1 tot 61 Het hoogste percentage geldt voor de renten die toegekend zijn voor 1 januari 1947. De toeslagen worden alleen ver leend bij een arbeidsongeschikt heid van meer dan 25 terwijl alle toeslagen eindigen bij het be reiken van de 65-jarige leeftijd. Korte berichten uit het binnenland NAARDEN. De 47-jarige brom fietsrijder G. P. de P. uit Bussum is op het kruispunt Thierensweg- Rijksweg no. 1 bij Naarden, in aan rijding gekomen met een bestel auto. Hij was vrijwel op slag dood. 's-GRAVENHAGE. De 20-jarige Duitse elektromonteur P. G. uit Brilon is in de zee bij Schevenin- gen verdronken. De Duitser, die nog door een agent van politie er voor was gewaarschuwd, dat de zee gevaarlijk was, is waarschijnlijk in een mui terecht gekomen. 's-GRAVENHAGE. Naar. verno men wordt zal eind volgende maand de NAVO luchtmachtoefening „Trekzaag" worden gehouden, die wordt gecombineerd met een lucht verdedigingsoefening „Bolwerk" in Groot Brittannië. BERGEN. Te Bergen aan Zee is pater Th. L. van het klooster der Kruisheren te Rotterdam, bij het baden in zee verdronken. De ruim 30-jarige geestelijke verbleef met een groep jongens op een vakantie boerderij te Bergen-Binnen. Enige uren later is het stoffelijk over schot aan land gebracht door per soneel van het strandbadbedrijf „Het stille strand". AMSTERDAM. Op de kruising Nieuwe Egelantiersstraat-Marnix- straat te Amsterdam, is de 21-ja- rige motorrijder H. J. L. W., die met een snelheid van plm. 100 km. per uur in de Marnixstraat reed, te gen een het kruispunt passerende vrachtauto gebotst. W. was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het Wilhelminagasthuis ver voerd. Volgens de politie heeft de bestuurder van de vrachtauto geen voorrang verleend aan het door gaand verkeer. Het motorrijwiel vloog in brand. Invaliditeitswet Op grond van dezelfde overwe gingen zullen, volgens het advies, ook de ingevolge de invaliditeits wet verleende renten en toeslagen met 10 moeten worden verhoogd met ingang van 1 september a.s. Dit betekent, dat de huidige roe slag van 156 wordt verhoogd tot 182 (10 verhoging van de ba sis-rente plus toeslag). De gezinstoeslag, die thans f 45, bedraagt, zal dan plm. f 50,moe ten bedragen. Ook de ingevolge de invalidi teitswet verleende toeslagen eindi gen bij het bereiken van de 65-ja rige leeftijd. Aan de Koedijk te Almelo ver rijst een huis, dat zich in niets on derscheidt van ieder ander huis. Typerend karakteristiek is er wel licht niet te geven voor de „proeve van huisvlijt", die de heer M. van Schaik, leraar aan de ambachts school, levert. Hij heeft namelijk niet alleen de tekeningen voor zijn eigen woning ontworpen en het graafwerk zelf verricht, maar hij hoopt eind november ook zelf het laatste streekje verf aan te bren gen en er de - uiteraard zelfge maakte - meubelen in te plaatsen. Toen op papier de weg geëffend was, werd ieder vrij ogenblik aan gegrepen om de plannen te ver wezenlijken en thans staat een huis onder de pannen, dat de helft kost van de „normale" bouwprijs en dat drie grote slaapkamers telt, een grote woonkamer, een douchecel en een garage. Op het veertiende congres van de internationale federatie van ar beiders in de land- en bosbouw, dat de Frankfort is beëindigd, zijn drie resoluties aangenomen, waar in er op wordt aangedrongen de arbeiders in de land- en bosbouw wat werktijden, loon en sociale voorzieningen betreft, een zelfde positie te geven, als de arbeiders in de industrie. Een diamant wordt ni< met fluweel ges. Wei). ur$; m Nat. Fonds Bestrijding Kinderverlamming De Stichting „Nationaal Fonds voor de bestrijding van de Kinder verlamming" zal op 12 september in de Ridderzaal te 's-Gravenhage officieel worden geïnstalleerd. De beschermvrouwe der stichting, H. K.H. prinses Beatrix, zal deze plechtigheid bijwonen en een korte rede uitspreken. Na afloop van de installatie zal de prinses tezamen met kinderen uit de Nederlandse provincies en de overzeese rijks delen de talrijke giften ten bate van het fonds in ontvangst nemen die door talrijke organisaties en bedrijven reeds werden toegezegd. Iets vergeten Een bioscoopportier in Bar celona werd des morgens vroeg uit zijn bed gebeld door een jong paartje, dat hem opgewonden vertelde „iets in de bioscoop te heb ben vergeten". Lichtelijk verbaasd ging de man het paar voor naar de zaal, waar beiden tegelijk een kreet van verlichting slaakten: op een fauteuil lag prins-heer lijk nog de baby te slapen, die ze de vorige avond had den vergeten. Het Britse ministerie van Kolo niën heeft verklaard, dat uit ver scheidene duizenden buitgemaakte documenten is gebleken, dat de lei der van de verzetsbeweging EOKA op Cyprus, Grivas, onder de „per soonlijke leiding" van bisschop Ma karios heeft gewerkt. (Makarios is door de Britten ver bannen naar de Seychellen, een eilandengroep in de Ind. oceaan). De documenten zijn pas kortgele den in beslag genomen. Men is nog druk bezig met de vertaling. Provinciale Staten van Zeeland Materie in Zeeland ondervindt vertraging De buitengewone zitting van de Provinciale Staten van Zeeland, ter behandeling van de voorstellen tot samenvoeging van polders en wa terschappen in deze provincie, zal niet doorgaan. Verwacht mag wor den, dat de Provinciale Staten deze materie in de gewone winterzitting zullen bespreken. Gaan zij met de voorstellen ak koord, dan zullen de grotere een heden op Schouwen-Duiveland, op Noord-Beveland, op Tholen en op Zuid-Beveland met ingang van 1 januari 1958 a.s. de taak van de kleinere polders en waterschappen overnemen. In de vier genoemde streken blijkt een algemene bereidheid te bestaan om tot deze concentratie te komen. Voor de vier eilanden Daling aantal ernstige verkeersongevallen Vergeleken bij juli 1955 is gedu rende de afgelopen maand in Am sterdam het aantal ernstige ver keersongevallen van 232 tot 222 te ruggelopen, dus van 15 tot 12.9 pro cent. Ook het totaal aantal slacht offers verminderde met 10.2 pet. (van 519 tot 466). Ten aanzien van het aantal gedoden en ernstig ge wonden is door het bureau van sta tistiek te Amsterdam een daling van 8.4 procent geconstateerd (van 179 tot 164). Het bureau acht het niet uitge sloten, dat deze gunstige tendentie te danken is aan het bijzonder slechte weer van de afgelopen maand. De natte straten brengen de weggebruikers tot grotere voor zichtigheid. Anderzijds zijn de stra ten bij slecht weer gevaarlijker, hetgeen mogelijk de oorzaak is van het toch grotere aantal verkeers ongevallen (inclusief de kleine on gevallen). Dit aantal nam met 11.2 procent toe (1723 tegen het vorig jaar juli 1549). „Behalve de slechte weersomstandigheden kunnen al lerlei toevallige factoren een rol hebben gespeeld", meent het bu reau van statistiek. „Men mag slechts hopen, dat er inderdaad een structuurverandering in de ge stage groei van het aantal ver keersongevallen is opgetreden". De cijfers over de eerste 7 maan den van dit jaar geven echter geen verbetering te zien. De bekende thermometer wees aan het eind van juli 11.084 aan. Dit is 11 procent boven de stand aan het einde van juli 1955. werden reeds geruime tijd geleden commissies ingesteld, alle onder voorzitterschap van het lid van Ged. Staten, de heer C. Philipse, die tot taak hadden de mogelijk heden en moeilijkheden hierom trent uit. te brengen aan Ged. Sta ten. Via de bestuurders der polders en waterschappen was de streek in deze commissies ruimschoots ver tegenwoordigd. Op Schouwen-Duiveland, Noord- Beveland en Tholen werd volledige overeenstemming bereikt omtrent de concentratie, met uitzondering van een afwijkende stem op onder geschikte punten. De polderbesturen Voor alle vier gebieden geldt als uitgangspunt, dat de deskundigheid en het inzicht der bestuurders van de polders in enigerlei vorm van nut dienen te blijven, zodat de band, die er momenteel bestaat tussen ingelanden en polderbestu ren, bestendigd blijft. Dat niet eerder tot resultaten kon worden gekomen, was een gevolg van verschillende vertragingen. In de eerste plaats duurde het ge ruime tijd, voordat men in Zeeland wist hoe het met de positie der ca- iamiteuze polders en waterschap pen moest gaan. Men wenste te voorkomen, dat door het brengen van deze calamiteuze polders in het grotere verband, de lasten voor de ingelanden zouden gaan stijgen. Uiteindelijk werd van de minister van Verkeer en Waterstaat de of ficiële mededeling ontvangen, dat, zolang de wet van 1870 (die spe ciaal voor deze calamiteuze polders geldt) nog niet gewijzigd is, deze apart geadministreerd zullen blij ven. Dit houdt in, dat het Rijk tot het moment, dat de wijziging van kracht wordt, bereid is de over blijvende tekorten voor zijn reke ning te nemen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1