Een wagenbestuurder erft een villa EGYPTE AANVAARDT UITNODIGING TOT GESPREK MET „COMMISSIE VAN VIJF" Mevr. Mieke Bouman naar Nederland ERNSTIGE MIJNRAMP IN POLEN STAD EN PROVINCIE Zierikzeese delegatie naar grote najaarsmarkt in St. Hilaire Het K.N.M.I. verwacht Uitzonderlijk zware storm teistert west-Duitsland Minister Luns optimistisch over uiteindelijke uitslag In gezaghebbende Egyptische kringen te Cairo Is verklaard, dat Egypte een gunstig antwoord heeft gegeven op de uitnodiging tot een bespreking met de commissie van vüf landen, die op de Londense Suez-conferentie is gevormd. Het is nog niet bekend waar de conferentie zal worden gehouden. Het Egyptische antwoord was op weg naar Robert Menzies, de Au stralische premier en voorzitter van genoemde commissie, zo is zondagavond medegedeeld. Van Egyptische zijde is verder gezegd, dat de Egyptische regering bij het overwegen van de uitnodi ging van Menzies aan president Nasser, in aanmerking had geno men, dat de voorgestelde bijeen komst de Egptische regering tot niets bijzonders verplicht en dat het louter om een uiteenzetting van standpunten zal gaan. Ben Goerion, de Israëlische pre mier, heeft zondag op een congres van zijn partij, de Mapai, gewaar schuwd, „dat zolang Israël niet ver zekerd is van volkomen vrijheid van scheepvaart in de Rode Zee en het Suezkanaal, de veiligheid en rust in dit gebied (het Naije Oos ten) niet zullen zijn gevestigd. Verklaring van minister Luns Minister Luns heeft zaterdag avond voor zijn vertrek uit Londen Mevrouw Mieke Bouman, de ver dedigster in de zaak tegen de Ne derlander H. Schmidt, heeft aan de correspondent van het A.N.P. te Djakarta medegedeeld, dat zij een verzoek om als verdedigster te wil len optreden in de zaken tegen de andere Nederlanders, die zich op de beschuldiging van ondermijnen de activiteiten nog in hechtenis be vinden, niet in overweging zal ne men. Deze verklaring legde zij af na de bekendmaking door de officier van justitie Raden Harahap, dat hij is benoemd tot openbaar aanklager in de zaken tegen de Nederlanders Doornick en de Mey v. Gerwen, die ruim drie jaar geleden in verband met de beschuldigingen tegen Schmidt en wijlen Leon Jungschla- ger werden gearresteerd. Geld in water Om .deze tijd van het jaar, wanneer het toeristen-sei zoen op zijn hoogtepunt is aangeland, trekken de man nen die de fonteinen ron dom het Victoria Memorial (tegenover Buckingham Pa lace) schoonmaken profijt van het bijgeloof dat de laatste tijd sterker schijnt te zijn geworden. Steeds meer bezoekers gooien geld stukken in de bassins van de fonteinen en doen een wens terwijl zij dit doen. Honder den pennies en soms ook shilling-stukken en andere munten, worden elke maand door de werklieden die de bassins schoonmaken aange troffen. Zij mogen de geld stukken die zij vinden hou den. Dr. Kinsey overleden Dr. Alfred Kinsey, de Ameri kaanse bioloog die vooral bekend is geworden door het onder zijn leiding ingestelde onderzoek naar het sexuele gedrag van de mens, is zaterdagochtend op 62-jarige leef tijd te Bloomington overleden. Hij leed reeds enkele maanden aan een hartkwaal, waardoor hij zijn werkzaamheden had moeten beperken. Woensdag werd hij in het ziekenhuis van Bloomington opgenomen. Zijn toestand, die zich aanvankelijk niet ernstig liet aan zien, verergerde vrijdag echter snel doordat hij ook longontsteking kreeg. In de Chorzov-mtfn in de stad Königshütte in Oppcr-Silezië is za terdagochtend brand uitgebroken en honderden mynwcrkers zitten ingesloten. Dit is gemeld door rei zigers die zondag uit Polen in Ber lin arriveerden. Een telefoonge sprek met Königshütte bevestigde dit bericht. Een Poolse autoriteit in Königs hütte vertelde aan United Press dat reddingsploegen dag en nacht in de weer zijn om te proberen bij de mijnwerkers te komen. Volgens de reizigers is de brand zo zwaar, dat de mijn afgesloten is en het reddingswerk is opgegeven. Maar de Poolse functionaris sprak dit tegen. „Het reddingswerk is nog steeds aan de gang en zal door gaan", zeide hij. Hij weigerde ver dere bijzonderheden te geven. verklaard, dat er op de kanaal conferentie betere resultaten zijn behaald dan hij aanvankelijk had durven hopen. Hij zei optimistisch te zijn over wat de „vijf-landencommissie" zal kunnen bereiken. Ook zei hij te geloven dat er een tweede confe rentie zal moeten worden gehou den en dat in ieder geval interna tionalisatie van het kanaal de grondslag voor de onderhandelin gen zal zijn. ZIERIKZEE Hulpactie mijnramp Marcinelle De stand van de hulpactie „Mijn ramp Marcinelle", uitgaande van de afd. Zierikzee van het Nederl. Roode Kruis, is op heden f 464,25 (Vier honderd vier en zestig gulden vijf en twintig cent). Het voornemen bestaat de actie op 31 augustus a.s. af te sluiten. Zij, die alsnog voor de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers een offer willen brengen, worden verzocht met deze sluitingsdatum rekening te houden. Seer. Afd. Ned. Roode Kruis, H. UIJL. Gewonde van ongeluk overleden De 27-jarige G. C. van A. uit Alphen, gemeente Appeltern, bij het herstel van Schouwen-Duive- land werkzaam, die in de nacht van woensdag op donderdag door onbekende oorzaak van de laadbak van een auto viel op de Provinciale weg bij Zierikzee, is zaterdag aan de bekomen verwondingen in het ziekenhuis te Noordgouwe overle-* den. Slachtoffers bij ernstig ongeluk onder Steenbergen Zaterdagmiddag om drie uur is in Steenbergen een verkeersonge luk gebeurd, waarbij een persoon werd gedood en vijf personen wer den gewond, van wie twee ernstig. In een onoverzichtelijke bocht in de Kruislandse dijk, bij de hoeve „De Bocht", naderden elkaar uit te genovergestelde richting een mo torrijder en een automobilist. De automobilist, de heer A. B., die van Steenbergen kwam, reed met een waarschijnlijk te grote snelheid de bocht door, waardoor hij te veel naar links zwenkte. Daardoor kwam hij in aanraking met de hem tegemoet komende motorrijder M. van Strien uit Gorinchem, voor heen te Zierikzee. Na de aanrij ding botste de motorrijder tegen een stapel stenen langs de weg. Hij werd op slag gedood. Zijn duopassagiere, mej. R. Heijboer uit Nieuwerkerk kreeg een schedelba- sisfractuur en werd naar het zie kenhuis te Roosendaal overge bracht. De auto van de heer B. kan telde en viel van de dijk. De heer B. en zijn dochtertje en mevrouw van E. uit Steenbergen met haar zoon, die bij hem in de auto zaten, moesten naar het ziekenhuis in Steenbergen worden overgebracht. Mevrouw van E. bleek zwaar ge wond te zijn. BURGH Bliksem sloeg in schuurtje Tijdens een kort maar hevig on weer sloeg zaterdagmiddag de bliksem in een schuurtje van de heer L. Kloet aan de Weeldeweg. De regionale brandweer, die on middellijk gealarmeerd werd, was in zeer korte tijd op de plaats van de brand aanwezig, die de brand met 2 stralen op de waterleiding aantastte, zodat binnen korte tijd de brand bedwongen was. De in het schuurtje aanwezige levende have, waaronder 2 geiten kon gered worden, doch het aanwezige hooi alsmede een groot deel van het schuurtje werden een prooi van de vlammen. HAAMSTEDE Autorijvaardigheids- wedstrijd Onder grote belangstelling vond vrijdagmiddag op het vliegveld de door V.V.V. Burgh-Haamstede ge organiseerde autorij vaardigheids wedstrijd plaats. Voor deze wed strijd - geheel nieuw voor ons eiland - hadden zich 26 deelnemers waaronder enkele dames, opgege ven. Een door vlaggen en hinder nissen afgezet parcours op de ver harde baan en platform van het vliegveld, waarin verschillende in de practijk voorkomende moeilijke gevallen waren opgenomen, moest foutloos in de korst mogelijke tijd afgelegd worden. Als wedstrijdlei der fungeerde de heer Bremekamp uit Rotterdam, geassisteerd door Jhr. L. van Citters Jr. en enkele andere helpers, 's Avonds vond door de voorzitter van V.V.V., Jhr. R. Röell, de prijsuitreiking van deze zeer geslaagde en spannende wed strijd plaats. De uitslag was als volgt: 1. R. v. Oord met Ford Ver sailles; 2. Klopping met Austin; 3. Dijkman Sr. met Chevrolet; 4. Dijk man Jr. met Chevrolet; 5. G. van Oord met Chevrolet; 6. Smit met Volkswagen; 7. C. A. van Oord met Chevrolet; 8. Tienpont met Volks wagen; 9. Jonker met Volkswagen; 10. baron van Randwijk met Opel Rekord; 11. R. de Jong met De Soto. De beste prijs van de dames werd gewonnen door mrs. Mac. Queen met Jaguar. OUWERKERK Optreden Boerenkapel Bij gunstig weer zal de bekende Boerenkapel heden (maandag)avond een concert geven in de muziek- kiosk. Gespeeld zullen worden o.m. marsen, polka's, mazurka's, walsen en Reinlander. De Franse journalist André Flon is in twee maanden van Frankrijk naar Moskou gelift. Zijn reis ging via België, Nederland, west-Duitsland, oost-Duitsland (hij werd daar driemaal gearresteerd) en Finland. Hij hoopt zijn reis van Moskou, waar hij donderdag arri veerde, voort te kunnen zetten naar midden-Azië. IS GROENLAND WEL HET GROOTSTE EILAND VAN DE WERELD Mogelijk bestaat het slechts uit een aantal kleine eilanden In het hoge noorden ligt het ijzig- koude, onder Deense soevereiniteit staande, sterk tot de verbeelding sprekende Groenland. Volgens de gangbare opvattingen beslaat Groenland een oppervlakte van 2.176.000 km Hiervan zijn 1.834.000 km bedekt door een ongeveer 3 km. dikke ijskap, terwijl de res terende 342.000 km ijsvrij zijn. De bevolking - in totaal naar schatting een kleine 25.000 zielen - bestaat nagenoeg geheel uit Eski mo's. Zij wonen in overgrote meer derheid in het westen van Groen land. Groenland heeft het record op zijn naam staan, het grootste eiland ter wereld te zijn. Is dit record in overeenstemming met de feiten? Vroeger meende men algemeen van wel. De laatste tijd is er echter twijfel gerezen. Men is ernstig re kening gaan houden met de moge lijkheid, dat 's werelds, grootste eiland in feite bestaat uit enige kleinere eilanden, die door de aan wezigheid van de ijskap de schijn hebben gewekt, „uit één stuk" te zijn. Onder leiding van de Franse on derzoeker Paul-Emile Victor wordt nu een internationale expeditie voorbereid, die het „Raadsel van het Aantal" dat Groenland verbor gen houdt onder de ijskap, moet trachten op te lossen. Men hoopt, met echo-peilingen te kunnen vaststellen, hoe, even tueel, de grenzen der kleinere eilanden onder het ijs verlopen. Voorts vertrouwt men met die methode tevens te kunnen nagaan, of de oppervlakte onder de ijskap vlak dan wel bergachtig is. Vooral in Denemarken en de an dere Scandinavische landen ziet HET GEHEIM VAN GROENLAND men met grote belangstelling uit naar de resultaten van de te ver richten onderzoekingen. Natuurlijk zijn tevens de geografen en de oce anografen alom ter wereld even eens geïnteresseerd. Indien blijkt, dat Groenland „zakt" voor het examen en zijn re cord moet prijsgeven, dan wordt Nieuw-Guinea (oppervlakte 750.000 km2.) de recordhouder. NIEUWE IMPULS VOOR „JUMELAGE" Burgemeester Djjckmeester zal wisselbeker uitreiken Het ziet er naar uit dat de „ju- melage" het tweelingschap tussen St. Hilaire-du-Harcouët en Zierik zee weer een nieuwe krachtige im puls zal krijgen. Zulks ter gelegen heid van de grote veemarkt die op 12 november in de Franse stad zal worden gehouden. Rond deze vee markt willen de Franse autoriteiten de jumelage-gedachte opnieuw krachtig stimuleren en daarom zal opnieuw een Zierikzeese delegatie naar Frankrijk reizen om bij de gebeurlijkheden ginds tegenwoor dig te zijn. Wij vernemen van de zijde van de gemeente St. Hilaire dat een uitnodiging is verstuurd aan de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, om met zijn te genwoordigheid de plechtigheden luister te willen bijzetten. De na jaarsmarkt te St. Hilaire behoort tot de grootste manifestaties op veeteeltgebied in Frankrijk. Zoals men zich zal herinneren stelde de gemeente Zierikzee vorig jaar een wisselbeker ter beschik king voor de eigenaar van het fa- Pluimveehouders maakten excursie Verleden week maakte de afde ling Schouwen-Duiveland der V. P.Z. een excursie naar de Peel (N. Br.). De reis werd gemaakt per toeringcar van garage Van Oeveren Te Eindhoven voegde zich de heer Janssen, hoofdassistent van de Rijkspluimveeteelt bij de 27 deel nemers aan de trip van Schouwen- Duiveland. Bezocht werd daarna het fokbedrijf van de heer Duin hoven te Stevensbeek. Men bleek hier te doen te hebben met een zeer ruim opgezet bedrijf. Vijf jaar geleden werd het klein opgezet, maar thans is het uitgegroeid tot een der beste bedrijven van Neder land met een kippestapel van 5.000. De heer van Duinhoven gaf tijdens de interessante rondleiding, des kundig commentaar in sappig „Braobants". Verder werd bezocht de pluimveevoederfabriek van de heer W. Hendrese te Boxmeer. De fabrieksgebouwen werden bezich tigd, terwijl tevens een bezoek ge bracht werd aan de „Hy-line"- fokkerij - een Hybride of kruisings -kippesoort - door deze firma in de handel gebracht. Tenslotte werd de Coöperatieve exportslachterij voor pluimvee te Boxmeer bezocht. Deze slachterij is de modernste in Europa. Aan de lopende band wor den dagelijks 8.000 dieren geslacht. De capaciteit zal worden opgevoerd tot ruim 20.000 dieren per dag. Het geen tijdens deze reis werd gezien, zal zonder twijfel van nut kunnen zijn voor de pluimveehouderij in deze omgeving. LAND- EN TUINBOUW Landbouw en openbare mening Het bestuur van het Landbouw schap heeft in zijn openbare ver gadering van 22 augustus jl. beslo ten een onderzoek te doen instellen naar de openbare mening over de landbouw, ten einde hieromtrent een goed gefundeerd inzicht te krij gen. Voor dit onderzoek heeft het bestuur een bedrag van ten hoogste f 20.000 beschikbaar gesteld. voriete rund. Deze wisselbeker zal uiteraard opnieuw worden uitge reikt, ditmaal door burgemeester F. Th. Dijckmeester, die als hoofd van de Zierikzeese delegatie zal fun geren. Verschillende irjgezetenen van de gemeente hebben inmiddels van dr. D. Cuche, burgemeester van St. Hi laire, uitnodingen ontvangen te genwoordig te willen zijn op da grote najaarsmarkt. Het weer blijft onvast Het gecompliceerde lagedrukge bied boven west-Europa, waarvan een randstoring zaterdag in Duits land plaatselijk storm veroorzaakte, verdween gedurende het weekeinde naar noord-Scandinavië. Het gaf in Nederland echter ook zondag nog aanleiding tot krachtige zuid westelijke winden en buien. Tegen zondagavond kwam in Spanje een nieuw storingsgebied tot ontwikke ling in het overgangsgebied tussen de warme lucht, welke zich boven het Middellandse Zee-gebied be vindt en de koelere polaire lucht tot dinsdagavond: Enkele buien Veranderlijke bewolking met en kele buiten, plaatselijk met on weer; overwegend matige wind tussen zuid en west; weinig ver andering in temperatuur. 28 aug. Zon op 5.44, onder 19.38. Maan op 22.15, onder 13.44. Laatste kwartier: 29 aug. te 5.13. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 28 aug. 7.11 v.m. 19.26 n.m. BROUWERSHAVEN: 28 aug. 6.44 v.m. 19.07 n.m. Doodtij: 31 augustus. welke over de Golf van Biscaye naar het oosten stroomt. Deze sto ring beweegt zich in noordooste lijke richting en gaf in zuid-Frank rijk en in het Alpengebied plaat selijk aanleiding tot onweersbuien, waarbij grote hoeveelheden regen vielen. Tegelijkertijd bewoog een lagedrukgebied, vergezeld van re gen, over de Golf van Biscaye naar zuidwest Engeland. Verwacht wordt dat de storingsgebieden over Ne derland naar het noordoosten zul len trekken, zodat aan de langdu rige periode met onvast weer nog steeds geen einde komt. Zeker 20 personen omgekomen West-Duitsland is zaterdagoch tend door de zwaarste storm sinds mensenheugenis getroffen. Volgens tot dusver bekende gegevens zijn zeker 20 personen om het leven ge komen. Tengevolge van buien, waarin windstoten tot 130 km. per uur voorkwamen, werden in West- falen over vele kilometers de tele foonleidingen vernield. In Pader- born woei bij een steenbakkerij een schoorsteen van veertig meter om. In Keulen werd vooral het grote tentenkamp, dat met het oog op de komende „katholiekendag" in de stad was opgetrokken, ver woest. Hier namen aan. het red dingswerk Belgische militairen deel, die in de Bondsrepubliek zijn gelegerd. In het bijzonder werden.^e ste den Düsseldorf en Hannover ge troffen, waar voortdurend brand weerploegen in de weer waren om omgewaaide bomen op te ruimen en de burgers, wier woningen ge vaar liepen, te helpen. In Mühl- beim werd het dak van een hout- loods afgerukt en meters ver weg geslingerd tegen een motorrijder, die zware verwondingen opliep. OUWERKERK Nog in augustus komt orgel voor de nieuwe kerk Moderne lichte stoelen worden geplaatst Tijdens de officiële afsluiting van de adoptie van de in 1953 door de watersnood getroffen gemeenten Nieuwerkerk en Ouwerkerk, door het officiële bezoek van de ge meenteraad van Enschedé aan de beide plaatsen, heeft ds. J. Franke, Ned. Herv. predikant te Ouwer kerk, in de kerk een uiteenzetting gegeven over de bouw van deze nieuwe kerk. Het fundament van het gebouw is geheel van beton. Bij de storting van het fundament, is gelijk het fundament van de toren gelegd. Hierbij is het echter ook gebleven, daar de bouwstop de verdere bouw van een toren niet toestond. De kerk is opgebouwd uit be tonnen spanten, die ter plaatse ge goten zijn. Het gebouw is uitge voerd naar een ontwerp van ir. Klokke te Middelburg. De kansel is opengehouden, maar hier komen nog paneeltjes in; bij nader inzien kon men de opengehouden kansel niet bewonderen. De kerk wordt verwarmd door middel van een hete luchtverwarming. Hiertoe is een oliestook-installatie geplaatst in de kelder van de konsistorie. Nog deze maand verwacht men het in aanbouw zijnde orgel. In de kerk komt slechts enen tweetal banken voor de kerkeraad. Voor de gemeenteleden komen er verder moderne lichte stoelen, ge koppeld in drie rijen. Verder moet nog de avondmaalstafel geplaatst worden. Het plafond bestaat uit in lichtblauwe kleur geschilderde latjes, waarachter een speciale acustische laag is aangebracht. FEUILLETON „Logisch", antwoordde Piet, har telijk lachend - wat een succes! Hij had die zenuwachtige smeris wel eens willen zien zoeken! - „want het apparaat werkt op een accu". „Juist", vervolgde de agent mees muilend, „die vonden we ten leste en zodoende konden wij een einde maken aan het helse gerinkel. Uw buren links en rechts mopperden ten minste niet zuinig. Ze dachten dat er brand was of iets dergelijks". „Beter dat m'n buren mopperen over m'n alarminstallatie, dan dat inbrekers mijn halve huis leegha len", meende Klaas rustig. „Dus u hebt de wacht gehouden tot we te rug zouden zijn?" „Ja, dat was op last van de baas. Er is al eerder bij u ingebroken, niet?" „Nou en of", antwoordde de be woner droog. „Men schijnt een voorliefde voor mijn huis te heb ben. In ieder geval, agent, bedankt 'voor de moeite. Klaas gaf hem een paar sigaren waarna de man vertrok. Zelf ont sloten ze de deur en keken in haas tig tempo de vertrekken door, maar niets wees er op, dat de inbreker verder was gegaan dan het kelder raam. Ook het gevaarlijke pakje speelkaarten lag onaangeroerd op de plaats, waar ze het hadden ge deponeerd, namelijk in de keuken, onder de koffiebus! Je moet op het idee komen! Klaas belde een schilder op en verzocht hem zo spoedig mogelijk een ruit in te zetten en de man in kwestie antwoordde, dat z'n knecht binnen een kwartier de maat kwam opnemen. Daarna maakten ze warm eten klaar en toen ze met hun maaltijd gereed waren, was er in middels een nieuwe ruit ingezet. Piet repareerde de alarminstallatie en zette deze weer aan. Daarna gingen de vrienden enkele uren slapen. Toen de wekker afliep was het kwart voor zes. Ze maakten weer een pak boterhammen klaar en vulden een paar thermosflessen met koffie. Om goed zes uur reden ze weg, voor de tweede maal naar Garderen. Het was nagenoeg donker, toen ze op de plaats van bestemming aankwamen. De reis was zonder pech verlopen. Ditmaal vonden ze verschillende paadjes spoediger en in het donker vonden ze de laatste woning. De wagen werd weer een eindje verder geparkeerd en afge sloten. Gewapend met twee schop pen togen ze, als dieven door het donkere bos. Piet telde weer de honderd twintig meter, die de af stand uitmaakte tussen de woning en de holle boom en deze was wel dra bereikt. Bij het licht van hun zaklantaarns vonden ze gemakke lijk de plek, waar ze het ijzeren paaltje uit de grond hadden ge rukt. Ze trokken hun jassen uit, luisterden even naar mogelijke verdachte geluiden, maar alles bleef stil in het donkere, dichte bos. Toen begonnen ze te graven, en nadat de varenplanten gesneu veld waren werd schep na schep zand terzijde gegooid. Het gat 50 waarin het paaltje gestaan had, na men ze als middelpunt. Een dik half uur waren ze bezig, zonder dat ze enig resultaat boek ten. Ze pauseerden eens en wisten zich het zweet van het voorhoofd. „Lieve help", zei Klaas zacht tot zijn vriend, „ik voel me net zo'n misdadiger, die iets doet wat niet mag". „Gek",antwoordde Piet grinne- kend, „maar dat gevoel heb ik ook. Vooruit maar weer, net zo lang tot we wat vinden". Na tien minuten stootte Piet met zijn spa op iets hards. „Ik heb beet" zei hij met ingehouden triomf. „We naderen ons doel". Koortsachtig graafden ze verder en weldra kwam er een gebogen stuk hout zichtbaar. Nadat ze ron dom heen groeven, bleek het een deksel te zijn van een kist, die die per lag. Gestadig aan werkten ze verder en door de spanning waar in ze verkeerden, bemerkten ze niets van hun moeheid. Het zweet gutste van hun gezichten, maar dat weerhield hen niet om door te wer ken. Nadat ze opnieuw een half uur gegraven hadden, lag de kist bloot. Hij was ongevebr zo groot als een normale koffer, maar dan twee keer zo dik. Bij het licht van Klaas zaklantaarn maakte Piet de kist, die zeker al geruime tijd in de grond had gezeten schoon en het bleek, dat er een stevig slot op zat, dat evenwel geheel verroest was. Met z'n spade sloeg hij het met enkele slagen stuk. Ze legden hun gereedschap terzijde en ge tweeën trokken ze het deksel om hoog (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 7