A Notulen van Londense conferentie worden ter kennis van Egypte gebracht DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1956 No. 18008 113e jaargang ZIERIKZEESCHEHNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f t,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1839 R6DAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelslraaf 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Suez-Kanaalconferentie be-eindigd Delegatie gaat onderhandelen over internationalisatie De afgevaardigden van de 22 lan den. die vorige week donderdag te Londen bycen waren gekomen naar aanleiding van de naasting van de Suez-kanaalmaatschappü door Egypte, hebben donderdagmiddag hun besprekingen besloten. Met al gemene stemmen werd een motie aanvaard, waarin aan de voorzitter van de conferentie, de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, Sehvyn Lloyd, wordt opgedragen, de complete notulen van de be sprekingen ter kennis van de Egyp tische regering te brengen. Door deze motie, welke door mi nister Pineau van Frankrijk was ingediend, werd een voor alle par- ti.jen aanvaardbare oplossing ge vonden voor de omstreden kwestie, op welke wijze het resultaat van de conferentie aan president Nas ser zou moeten worden meegedeeld Voorts hebben achttien van de te Londen vertegenwoordigde lan- Prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, die door H.M. de Koningin ver zocht is een onderzoek in te stel len naar de mogelijkheid tot sa menstelling van een kabinet. Britse matrozen moeten langer dienen De Britse admiraliteit heeft be kend gemaakt, dat het personeel bij de marine en het korps mari niers beneden de rang van officier, dat na vervulling van een contract van zeven jaar op één september of later zou afzwaaien, met h'et oog op de crisis betreffende het Suez- kanaal in dienst zal worden gehou den. Naar schatting zullen elke maand ongeveer 500 mannen door deze maatregel worden getroffen. Het personeel van de vlootstrijdkrach- ten omvat ongeveer 125.000 man. den besloten, een delegatie naar Egypte te zenden om daar te on derhandelen over een door hen voorgestane internationale exploi tatie van het Suezkanaal. Deze de legatie zal worden geleid door pre mier Menzies van Australië, ter wijl er voorts de V.S., Zweden, Perzië en Ethiopië in zullen zijn vertegenwoordigd Vier andere landen - de Sowjet- Unie, India, Indonesië en Ceylon - hebben zich uitgesproken voor een Egyptisch beheer van het Suez kanaal, in overleg met een interna tionale commissie van advies. Volgens Indiase kringen heeft Krisjna Menon, de leider van de Indiase delegatie en de voornaam ste pleitbezorger voor Egypte, zich met de gang van zaken, zoals die op de laatste dag van de conferen tie is vastgesteld, akkoord ver klaard, mits het duidelijk wordt gemaakt, dat de commissie-Men- zies alleen de aanhangers van het meerderheidsplan vertegenwoor digt. Herdenking Juliana van Stolberg De vereniging „Oranje Nassau Museum" zal op maandag 10 sep tember a.s. in het museumgebouw. Prinsegracht 3 te 's-Gravenhage, des avonds Juliana van Stolberg herdenken, omdat het dit jaar 450 jaar geleden is, dat de stammoe der van ons vorstenhuis te Werni- gerode geboren werd (15 februari 1506). Op het programma staat clavi- chordbespeling door Hans Schouw man, declamatie door Hanneke Laméris en een causerie over „Ju liana van Stolberg, 15 februari 1506 -18 juni 1580, slotvrouwe van de Dillenburg, moeder van een groot gezin". Het troepenschip „New Aus tralia" is donderdag met 15 00 Britse soldaten aan boord uit Sout hampton In Limassol op Cyprus aangekomen. Dit is het derde troe penschip, dat in een week tijds op Cyprus aankomt. ALLE HOOP VERVLOGEN Igisch minister maakt einde aan martelende onzekerheid te Marcinelle Stoffelijke resten worden spoedig omhoog gebracht Tragische tonelen De Belgische minister van Eco nomische Zaken, Jean Rey, heeft donderdag in een extra-radiouit- zending onder meer het volgende gezegd: „Ik heb de pijnlijke plicht offi cieel mede te delen, dat aan de on zekerheid in de tragedie van Mar cinelle een einde is gekomen en dat wij alle hoop, op de bodem van de mijn nog levenden te vinden, heb ben moeten opgeven. De uit ingenieurs en redders be staande ploegen, die sedert ver scheidene dagen alles in het werk stelden om de galerijen op 1035 meter te bereiken, zijn in de loop van de nacht (van woensdag op donderdag - red.) tot daar kunnen doordringen. Zij hebben ongelukkig genoeg vastgesteld, dat daar ook van de eerste dag van de cata strofe af de lucht vergiftigd was. De werkzaamheden om de lijken naar de oppervlakte te brengen, zijn onmiddellijk begonnen. Door dat de doorgangen welke de red ders moeten gebruiken, zeer smal zijn, zullen echter twee tot drie dagen verlopen alvorens de lijken naar boven gehaald zijn. Onze laatste lichte hoop is aldus verdwenen en wij zijn aan het einde gekomen van de grootste mijnramp die ons land ooit heeft gekend. Morgen zal de ministerraad de reeds onder ogen genomen beslis singen treffen inzake de hulp aan de families van de slachtoffers, de vaststelling der verantwoordelijk heden en de maatregelen die in gevolge deze catastrofe op natio naal en internationaal vlak beho ren te worden genomen". OVERSTROMINGEN IN OOSTENRIJK Duizenden toeristen zouden afgesneden zijn in het Ziller-dal Uit ïnnsbriick wordt gemeld, dat ongeveer 4.000 buitenlandse toeris ten ingesloten zouden zjjn door overstromingen in de Ziller-vallel (provincie Tirol). Hoewel de toe gangswegen en ook de spoorlijnen naar dit gebied afgesneden zijn, verkeren de toeristen niet in ge vaar. Men verwacht echter, dat het „verscheidene weken zal duren voordat het spoorwegverkeer weer normaal zal functioneren. De overstromingen - de ergste die ooit de Ziller-vallei teisterden - zijn veroorzaakt door regenval Het ziet er niet naar uit, dat hei water spoedig zal dalen. Tot dusver is bekend, dat zes personen om het leven zijn gekomen; verscheidene mensen worden vermist. Militairen, technici, brandweer en hulpploegen nemen aan het red dingswerk deel. Zij maken hierbij gebruik van helikopters. Men deelde mede, dat de over stromingen, die de oogsten in een groot gebied hebben verwoest, de bergflanken ondermijnen. Het nieuws van de ontdekking van 92 lijken op verdieping 1035 en de mededeling dat alle hoop nog levenden aan te treffen is op gegeven, heeft te Marcinelle, waar ondanks alles nog steeds hoop be stond, diepe indruk gemaakt. Weer gingen familieleden van de slacht offers voor het hek van de mijn staan en weer speelden zich tra gische tonelen af, gelijk de eerste dagen van de ramp. Een vrouw die een zenuwaanval kreeg, moest met een ambulance worden weggevoerd. "v r !.- "•pv'eth. Weth. fr jjjjjpcth. Burg cm. 3 afdeling Jifje ÓifenB TREINBOTSING BIJ AMSTERDAM. Donderdagochtend zijn twee trei nen op het oostelijk emplacement bij Amsterdam C.S. op elkaar gelopen. Op de bijgaande fotocombinatie zien we de zwaar beschadigde locomo tief, die door de klap uit de rails werd gezet en de als een sardineblikje opengescheurde personenwagon, met de leden van de bergingsploeg van de N.S., die naar slachtoffers hebben gezocht. Bij het ongeluk werd de reiziger de heer J. B. uit Weesp ernstig gewond. Hij werd naar het O.L. Vrouwe-gasthuis te Amsterdam overgebracht. Drie andere reizigers liepen lichte kwetsuren op. ONTVOERDE BABY WEINBERGER BLIJKT TE ZIJN VERMOORD Dader legt bekentenis af Een 31-jarige Amerikaanse taxi chauffeur, Angelo John Lamarca, heeft bekend, dat hij op 4 juli de vier weken oude baby Peter Wein berger heeft ontvoerd uit de tuin van. bet oüderlijk buis in Long Is land en dat hjj het jongetje daags na de ontvoering vermoord en be graven heeft. De plaats waar het lijkje begra ven is - langs een weg te Plain- view, op enige kilometers afstand van het huis van de familie Wein berger - is bekend. De politie be waakt de aangegeven plaats en zou vandaag een nader onderzoek in stellen. Lamarca, die gehuwd is en vader van twee kinderen, werd woens dagnacht in zijn woning te Plain- view gearresteerd door een politie man en iemand van de federale Op het punt van lonen is anarchistische en chaotische situatie ontstaan Het is alles „zwarte lonen" wat de klok slaat „Het heet, dat de lonen nog wor den vastgesteld en beheerst door de regering, maar In wezen hebben w(j een stelsel van loonvorming, dat geheel vrij zich zonder controle of rem voltrekt. Ja zelfs van vrije loonvorming kunnen we niet spre ken, er is eerder sprake van een anarchistische of chaotische situatie met betrekking tot de lonen". Dit zei de secretaris van de Chr. Middenstandsbond, mr. G. van Muiden, in een toespraak die hjj voor de N.C.R.V.-microfoon hield over „Witte Ionen b(j volledige werkgelegenheid". In deze rede, die een vervolg was op hetgeen hij veertien dagen ge leden voor de microfoon over „zwarte lonen" heeft gezegd, pleit te mr. van Muiden voor een loon- beleid met spelregels zonder straf sancties met als stok achter de deur een loonstop met strafsancties, ook voor de werknemer. Geen patroon durft zich meer aan de zwarte lonen te onttrekken en de looncontroledienst van So ciale Zaken, die betalers van on wettige lonen moet opsporen, houdt zich nog slechts bezig met het ver zamelen van feitenmateriaal, zo vertelde hij verder onder meer. Dit betekent volgens hem niet dat er voor de christelijke patroons op het ogenblik geen gewetensconflict zou zijn. Het openlijk, gedwongen door de feitelijke situatie, handelen in strijd met de wet en het mani puleren met de boekhouding maakt dat het ondernemerschap een cor rupt bedrijf dreigt te worden, waarbij een helder normbesef in de poel van stiekum gedoe, angst en de strijd voor het economisch bestaan dreigt te verdwijnen. Niet strafbaar De vragers van onwettige lonen zijn niet strafbaar en de gemiddel de werknemer grijpt, wat hij nog net krijgen kan, dit egoïstisch eco nomisch handelen dekkend met de motivering „anders ben ik een dief van mijn gezin". Hij vergeet daar bij dat de ondernemer, zo redene rende, ook „een dief van zijn ge zin" zou zijn door zijn prijs niet te verhogen en toch zijn steun ver leend heeft aan de prijsstabilisatie- politiek van minister Zijlstra. Sta biele prijzen en steeds stijgende lonen zonder enige rem, vreten aan de liquiditeit en het weerstands vermogen van de kleine onderne mer, ja tasten zijn ondernemers- loon, waar hij recht op heeft krach tens zijn sociale functie, aan. Behalve individuele zwarte lonen krijgen we thans ook al de tenden- zen te zien van collectieve zwarte loonregelingen. In het bouwbedrijf zijn patroons en werknemers het volledig eens over een aanzienlijke verhoging van de basisuurlonen. Alleen het College van Rijksbe middelaars zal zijn goedkeuring hieraan niet hechten. De heer van Muiden bestreed de gedachte van diegenen, die zeggen dat er een voortdurende onderbe zetting moet zijn met alle sociaal ongewenste gevolgen van dien, wil men de loonontwikkeling in de hand kunnen houden. Ook bestreed hij de wijze van benaderen zuiver van het economisch motief van de mens uit. De christelijke mens en de christelijk gerichte groep heb ben getoond het economisch motief niet primair te willen en mogen stellen. Juist de loonpolitiek is een zaak van sterk ethisch en religieus karakter. Daarom acht spreker het zo erg, dat hef met het Ioonbeleid op het ogenblik volkomen mis is. recherche, die zijn handschrift wil den vergelijken met dat van het briefje dat de ontvoerders op 4 juli in de kinderwagen van Peter Wein berger achterlieten en waarin zij zevenduizend gulden losgeld eisten. Donderdag is Lamarca op het hoofdbureau van de F.B.I. in New York langdurig ondervraagd. Op het laatst bekende hij. i Telefoon uit Siberië 1 Een 60-jarige Duitse vrouw, I die door de Sowjets in Si- berië gevangen wordt gehou- den, heeft met verlof van de 1 Sowjet-autoriteiten een te- lefoongesprek kunnen voe- ren met haar dochter, die op 7000 km. afstand in het Ne- dersaksische plaatsje Nort- he'vm woont. Zij kon haar 1 dochter meedelendat zij spoedig naar huis zal komen. De ontvangst van het 15 mir nuten durende gesprek was uitstekend. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's i Soms is het beter niet dan f verkeerd begrepen te worden Koninklijk Paar naar Korfoe H.M. de Koningin en Z.KH. de Prins der Nederlanden vertrekken vandaag naar Korfoe,.waar zij en kele dagen de gasten zullen zijn van koning Paul en koningin Fre- derika van Griekenland. In het be gin van volgende week zullen zij met hun dochters prinses Beatrix en prinses Irene naar Nederland terugkeren. SIGAREN WORDEN ÏETS DUURDER Naar het A.N.P. verneemt zullen met ingang van 1 oktober de prij zen van het merendeel der op de markt gebrachte sigarenmerken met cent worden verhoogd. Van de zijde van de sigarenin- dustrie wordt vernomen naar aan leiding van deze prijsverhoging, dat de sigarenindustrie de afgelo pen jaren voortdurend zoveel mo gelijk zich ingespannen heeft door relatief lage prijzen haar artikel zo dicht mogelijk onder het bereik van het publiek te brengen. Sedert 1 januari 1956 zijn de produktiekosten, met name de prijzen van de ruwe tabak en de verpakkingsartikelen, zo belangrijk gestegen, dat zonder prijsverhoging op korte termijn een belangrijk aantal van de in deze bedrijfstak werkzame ondernemingen in ern stige moeilijkheden zal komen. PRIMEUR VOOR ZEELAND Bankinstelling te Zierikzee gaat over tot aanschaf van een nachtkluis Uitkomst voor mensen die met geld „zitten" Wjj vernemen dat het in de be doeling ligt van de Rotterdamse Bank hier ter stede, als eerste bank in Zeeland een zgn. nachtkluis aan te schaffen. Daardoor zou worden voorzien in een behoefte, want be paalde zaken en instellingen be schikken over veel geld op tyden dat de bank niet geopend is. Een nachtkluis evenwel betekent dat de mogelijkheid wordt geopend waardepapieren aan de hoede van de (bank)kluis toe te vertrouwen buiten de uren van openstelling. Een belangrijke service voor het publick derhalve. Het is logisch dat zaken, winkels, bioscopen e.d. op de voor hem be langrijke verkoop- en exploitatie- dagen graag van hun geld afwillen en dit op een veilige plaats willen deponeren. De nachtkluis kan uit komst brengen. Betrokkenen kun nen straks de beschikking krijgen over een metalen doos, gevat in een lederen etui, die afsluitbaar is. Na de waardepapieren daarin te hebben gedeponeerd, gaat men naar het bankgebouw. In de voor gevel daarvan bevindt zich een zg. kluismond. Dit is een opening in de muur, die wordt afgesloten door een draaibare cilinder, waarin zich aan de ene kant een holte bevindt. Na de sleutel te hebben omge draaid kan men de cilinder zodanig wentelen dat de holte naar de bui tenkant komt. Het etui gaat daar in, de cilinder wordt teruggedraaid an het etui glijdt door een gepant serde koker in een speciaal daar voor in de kelder gebouwde kluis. Desgewenst kan men de volgende dag het etui gesloten terug ontvan gen. Men kan ook de bank opdracht geven het bedrag op de rekening courant bij te boeken. Het is duidelijk dat men iets in de nachtkluis kan deponeren, maar nimmer er iets uithalen. Op de eerste plaats kan men van buiten- at onmogelijk zover reiken en op de tweede plaats is er nimmer een directe verbinding van de buiten wereld met de nachtkluis, hetgeen valt af te leiden uit de werking van het cilindersysteemeen soort draaideur. Vervaarlijk ziet de enkelbaardige sleutel van de kluismond er dan ook niet uit, ten minste ze is heel wat eenvoudiger dan de sleutels van de privé safes die allen dubbelbaardig zijn. Men kan het in gebruik nemen van deze installatie, die vervaar digd is door Lips Ve Dordrecht en die uiterst kostbaar is, niet meer dan als een servicedaad van de Rotterdamse Bank beschouwen. Winstbejag zit er niet achter. Het grote voordeel is dat het geld niet meer in de kous moet of onder het hoofdkussen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1