Haamstede koestert plannen voor verharde weg door duinen bij „Schouwse Boer" Verharde startbaan op vliegveld wordt uitgebroken Dinsdagavond kwam de gemeen teraad onder voorzitterschap van burgemeester Jhr. R. J. H. Q. Röell voltallig in openbare vergadering bijeen. Een door b. en w. aangeboden wijziging van de verordeningen tot heffing van leges ter secretarie en tot heffing van reinigingsrechten wordt zonder hoofdelijke stem ming vastgesteld. Een door de burgemeester inge volge art. 220 der Gemeentewet uitgevaardigde verordening tot in stelling van een avondklok tussen 21 uur en 6 uur voor het Ambone zenkamp in deze gemeente, wordt door de raad bekrachtigd. De voor zitter deelt mede dat de omstan digheden thans zover verbeterd zijn, dat deze verordening inmid dels kon worden ingetrokken. Op daartoe gedaan verzoek wordt een bijdrage van f 10 verleend voor een op 20 september a.s. te houden rundveefokdag. Vastgesteld wordt een verorde ning tot vaststelling van de data van toelating van leerlingen op de kleuterschool, te weten: 1 septem ber, 1 december, 1 maart en 1 juni van elk jaar. Hierbij deelt de voor zitter mede dat de nieuwe kleu terschool thans geheel klaar is op meubilering na, doch dat eind van deze maand de nieuwe meubelen worden ontvangen. De officiële opening is vastgesteld op 6 septem ber a.s., terwijl de heer Schout, lid van Ged. Staten bereid gevon den is deze opening te verrichten. Besloten wordt de Noorse wo ningen, welke als woningwetwo ningen zullen worden geëxploi teerd, uit 's Rijks kas een zo hoog mogelijke jaarlijkse bijdrage ir het te verwachten tekort op de ex ploitatie van deze woningen aan te vragen en te aanvaarden. Besloten wordt - behoudens goedkeuring door Ged. Staten een Noorse woning over te dragen tegen de van hogerhand gestelde bepalingen aan de rampschade- slachtoffers L. van Vessem en M. van Dongen. Van Ged. Staten is bericht ont vangen dat een beslissing inzake het toegezonden uitbreidingsplan met 6 maanden wordt verdaagd. Inzake de bouw van 19 woningen deelt de voorzitter mede dat on derhandelingen worden gevoerd met het ministerie van Wederop bouw. Besloten wordt voor deze bouw benodigde grond aan te ko pen van de familie Gilijamse en dr. C. M. Hogenboom, welke gronden zijn gelegen aan het Sluispad en het Bogerdwekken. Besloten wordt langs het eind punt van de Provinciale weg Se- rooskerke-Haamstede nabij de Ho- gezoom, een vent weg te doen aan brengen, zodat de eventueel daar langs te bouwen woningen niet rechtstreeks uitbanen op de Pro vinciale weg. Besloten wordt de benodigde gronden thans wel in handen van de gemeente te ver krijgen, doch de verharding van deze weg pas aan te brengen als langs deze weg gebouwd wordt. Verbetering straatverlichting Medegedeeld wordt dat van Ged. Staten goedkeuring is verkregen tot verbetering van de straatver lichting vanaf de grens met de ge meente Burgh-Burghseweg-West- Britse troepen uit Duitsland naar Midden-Oosten Op verzoek der Engelse militaire autoriteiten worden de Ahoy-ter- reinen te Rotterdam thans inge richt tot parkeer- en opslagruimte. Van bevoegde zijde wordt ver nomen dat dit geschiedt in verband met de mogelijkheid dat een Britse, thans in Duitsland gelegen, divisie, binnenkort naar het Midden-Oos ten moet worden verscheept. Een dergelijk troepentransport zou ech- - ter slechts plaats vinden indien de toestand in het gebied van de Mid dellandse Zee zich zou verscherpen. „Fruitoorlog" op Sicilië Op Sicilië woedt sedert een jaar een meedogenloze strijd om de macht over de Siciliaanse fruit markt, waar geweldige bedragen worden omgezet. Nadat dinsdag en woensdag twee marktkooplieden vanuit hinderla gen werden doodgeschoten, is het aantal doden tot acht gestegen, terwijl drie personen worden ver mist. De politie gelooft dat deze „fruitoorlog" begonnen is toen de geheime Mafia-organisatie trachtte haar eigen mensen in de belang rijkste funkties van de fruitmarkt onder te brengen en een groep kooplieden zich hiertegen verzette. straat-Dam en Noordstraat. Na toelichting van de plannen door de voorzitter, wordt besloten tot uit voering van deze plannen over te gaan. Het aantal lantaarns langs de Burghseweg en Weststraat be draagt thans 8, welk aantal tot 20 zal worden uitgebreid. De nieuwe verlichting zal bovendien worden uitgevoerd met H.P.L.-lampen, ter wijl na 23.00 uur om de andere lantaarn zal blijven branden. Van de Rijksluchtvaartdienst is de begroting ontvangen voor her stel van de oorlogsschade van het vliegveld, wat tevens inhoudt dat de na de ramp aangelegde ver harde startbaan uitgebroken moet worden. Getracht zal worden deze verharding te verkrijgen voor aan leg van een rijweg naar het strand door de duinen achter de Schouwse Boer of voor aanleg van rijwiel paden. De voorzitter deelt mede dat het rioleringsplan voor de gemeente is ontvangen, terwijl de begroting binnenkort tegemoet gezien kan worden. In de volgende vergade ring kan behandeling van dit plan plaats vinden. De elektrificatie Verder deelt de voorzitter mede dat thans bezien wordt de elektri ficatie" van de onrendabele gebie den, waarover de raad de volgende vergadering ook voorstellen zullen bereiken. De heer A. van Nieuwen- huize vraagt hoe het staat met aan leg waterleiding in de onrendabele gebieden. De voorzitter deelt mede dat hierover ook reeds besprekin gen zijn gevoerd. Hij zal op spoe dige afwikkeling aandringen, zodat dit werk ook kan worden uitge voerd tegelijk met de aanleg van de nieuwe wegen in deze gebieden. De gemeenterekening over het jaar 1951 wordt hierna vastgesteld met in de gewone dienst een batig slot van ruim f 10.000,en in de kapitaaldienst met een nadelig slot van f 218.158,25. Besloten wordt aan de firma D. v. d. Berge Zn. een schuurtje van de gemeente te verhuren, gelegen aan de Achterweg, voor stalling van een bestelauto, voor een be drag van f 5,per maand. De heer Goudzwaard vraagt of reeds kontact is opgenomen voor verwijdering uit de kom van een boerenbedrijf in verband met de sanering van de kom. Wethouder den Boer zegt dat dit kontakt reeds is opgenomen, doch dat deze zaak ligt in het vlak van de verkave ling. Ook vraagt de heer Goudzwaard wanneer de riolering bij het hotel van de R.T.M., aan de Hogezoom, door de R.T.M. zal worden verbe terd. Dit zou, volgens mededeling, tegelijk woi'den uitgevoerd met de bouw van de wasgelegenheden Deze zijn reeds klaar, doch de rio lering (die thans een stinkboel ver oorzaakt) is nog steeds niet ge maakt. Nogmaals zal bij de R.T.M. op afwikkeling worden aangedron gen. De heer A. van Nieuwenhuize dringt aan op verkoop van de oude kachel van de centrale verwarming voormalige o.l. school. Dit zal ge schieden. De heer Slager vraagt effenen van de wegen die pas met klei en grind verbeterd zijn. Ook dit werk zal worden uitgevoerd. Hierna niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de ver gadering. EEN PROEF Wielrijders worden aan de tand gevoeld inzake hun verkeerskennis Een prijs voor de betrouwbaarste weggebruiker Het verkeer in ons land vraagt jaarlijks honderden slachtoffers, onder wie tal van gebruikers van rijwielen. Deels is dat te verklaren uit hel feit, dat de wielrijders zich niet aanpassen aan de opgevoerde snelheid van het gemotoriseerde verkeer, anderdeels moet de oor zaak worden gezocht in het niet- kennen of althans niet in praktijk brengen van de verkeersregels, dan wel in het gebruik van ondeugde lijk materiaal. Met het doel hierin verbetering te brengen, heeft de Vereniging voor Veilig Verkeer in Friesland besloten wielrijders een test af te nemen naar hun kennis van de ver- keersvoorschriften en hun kar retjes door de politie te doen con troleren. Deze eerste opvoedende test zal op 1 september te Drachten worden Rotstekeningen Een Franse expeditie heeft in het Hoggargehergte in de Sahara circa 10.000 rotste keningen aangetroffen die dateren uit de zesde tot de tweede eeuw voor Christus. De grootste ervan, een zes meter hoge afbeelding van een Afrikaanse godheid, is volgens de expeditieleider de grootste prehistorische tekening die ooit ontdekt is. MUZIEK Vernieling van Handel-archief Baldadige jeugd heeft tijdens de afwezigheid van de Handelkenner dr. Rudolf Chrysander te Hamburg ingebroken in het tuinhuisje, waar hij een zeldzaam Handel-archief bewaarde. De vlegels hebben een deel van het arcjiief - waaronder onvervangbare handschriften en het spinet van de componist - ver nield. Landbouw en veeteelt GEEN MOND- EN KLAUWZEER MEER Ons land is reeds tien dagen vrij van mond- en klauwzeer. Dit heeft de heer Joh. de Veer, voorzitter van het Produktschap voor Vee en Vlees, tijdens een te Utrecht ge houden vergadering van dit Pro duktschap medegedeeld. Hij zei goede hoop te hebben dat Duits land het verbod van import van varkensvlees binnenkort zal op heffen. Deze mogelijkheid is aan wezig nu ook de varkensbrijzen jn Duitsland optrekken en men daar behoefte heeft aan Nederlands spek. afgenomen op een parcours van 35 km. Twee bedrijven (dè N.V. Junc- ker rijwielfabrieken en het Philips- bedrijf te Drachten) hebben een prijs uitgeloofd voor hem of haar, die de meest 'betrouwbare wegge bruiker is gebleken. Mocht deze proef slagen, dan zul len in het komende voorjaar meer dere Friese plaatsen volgen en .daarna ook de andere provincies. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE BRUINISSE De bejaardenwoningen In de hall van het gemeentehuis is een bus geplaatst waarin gega digden voor.de 8 woningen, die ge bouwd worden voor de Dienst van Sociale Zorg en de Stichting Bal hun aanvragen kunnen deponeren. Naar wij vernemen zal dokter Quaak in laatste instantie beslis sen, voor welke bejaarden het be trekken van een betere woning het meest urgent is. Het 8-jarig dochtertje van de heer W. Kik-Stouten kwam bij het rolschaatsen te vallen en brak haar linkerarm. In het ziekenhuis te Noordgouwe werd de arm gezet en van een gipsverband voorzien. De dijksverzwaring De werkzaamheden tot uitvoe ring van de dijkverzwaring in het noorden van de polder (dijkpalen 1 tot 9) zijn uitgesteld tot voorjaar 1957. Het seizoen is te laat gevor derd om nu nog een begin te ma ken met deze werken, daar het on verantwoordelijk zou zijn de zee wering in het winterseizoen ten behoeve van deze werkzaamheden tijdelijk te verzwakken. Adoptie door Gorssel gaat afsluiting tegemoet Nieuwe muziektent wordt over gedragen De ingebruikneming van de mu ziektent te Bruinisse zal zich niet uitstrekken over één, maar over twee verschillende dagen. Zaterdag 8 september zal geheel in het teken staan van de adoptie en uit Gorssel zullen niet minder dan 180 perso nen over komen om de adoptie door het overdragen van de mu ziektent af te sluiten. Het grootste contingent van deze bezoekers wordt uiteraard geleverd door de beide verenigingen die een staaltje van hun kunnen en van hun kunst zullen geven, nl. de Gorsselse mu ziekvereniging „Kunstmin" en de Gorsselse Boerendansers. Zater dag 15 september zal te Bruinisse een muziekfestiyal worden gehou den, waarbij natuurlijk meer de verenigingen uit de omtrek op de voorgrond zullen treden. Vliesvleugelige insecten in Duiveland Mocht men van mening zijn dat de ongunstige weersomstandighe den ook van invloed zijn op de in sectenwereld, dan geldt dit zeker niet voor een veel op wespen ge lijkende vliesvleugelige insecten soort. Deze komt de laatste weken in zo grote getale in Duiveland voor, dat wel van een „plaag" in deze kan worden gesproken. Ge lukkig schijnen ze geen angel te bezitten, anders zou deze plaag voor menigeen pijnlijke gevolgen hebben, wat nu niet het geval is. Zonnig weer goed voor de oogst Het droge en zonnige weer van de laatste dagen heeft de oogst- werkzaamheden in de polder Brui nisse zeer gunstig beïnvloed. De gerst is overal gemaaid en via de combine tegelijk ook gedorsen. Ook de erwten verdwijnen langzamer hand van het land en zijn voor een groot deel al gedorsen. Men begint hier en daar al met het maaien van tarwe, maar omdat men uit sluitend met zomerrassen te doen heeft, wegens het uitvriezen van de wintertarwe, is dit graan nog niet overal even rijp. De vele regens aan het begin van deze maand zijn voor de aardap pelen zeer nadelig geweest. Men hoort veel klachten over het optre den van de pytophtera, of zoals men het hier noemt „het kwaad". TONEEL EN FILM Verfilming van Dante's „Qivina Comedia" De Italiaanse filmproducer Dino de Laurentis heeft woensdag in New York aan verslaggevers ver teld dat hij van plan is een kleu renfilm te maken van Dante's „Goddelijke Comedie (Divina Commedia). De film zou naar zijn mening wel eens de kostbaarste van alle tot nu toe gemaakte kunnen wor den; kostbaarder dan „Oorlog en Vrede", zijn verfilming van Tols toi's gelijknamige roman met Audrey Hepburn en Mel Ferrer, die woensdagavond te New York in première ging. Al jaren lang had de Laurentis met het idee rond gelopen, maar eerst het laatste half jaar heeft hij de produktie van de „Goddelijke Comedie" on der de loupe genomen. Op zijn reis naar Hollywood hoopt hij Ameri kaanse schrijvers te ontmoeten, die met Italianen het scenario zullen kunnen schrijven. Hij wil de beste schrijvers en spelers aantrekken om te vertolken wat Dante trachtte uit te drukken. Twee nieuwe films van de Shell In het Scheveningse Seinpost theater heeft de Bataafse Petrole- um-maatschappij „Shell" voor een aantal genodigden twee nieuwe films over de opsporing van aard olie vertoond. De ene film „Eiland op stelten", een rolprent in kleuren, werd ver vaardigd door de Shell-film te Lon den. Het betreft hier het opsporen en zo mogelijk winnen van aardolie die onder de zeebodem verborgen ligt. Nederlandse ingenieurs en constructeurs hebben daartoe een verplaatsbaar booreiland vervaar digd, welk booreiland onder pon tons kan worden versleept en ter plaatse kan worden vastgezet met behulp van acht lange stelten. Proefboringen met deze installatie worden verricht in de omgeving van het schiereiland Katar in de wateren van de Perzische Golf. Op een open plek, 25 kilometer van de kust van het eiland is men er in geslaagd om met behulp van twee helikopters de enorme voorraden materialen aan te voeren, die voor het doen van een proefboring no dig zijn. Deze film werd vervaar digd door IJtze Brusse in samen werking met cameraman Theo van Haren Noman. KERKNIEUWS Ned. Heiw. Kerk Beroepen te Berkenwoude: B. v. Blanken, kand. te Amsterdam; te A vereest: E. J. Rietveld, Ophe- mert. Aangenomen naar Berlijn (geest verz. vluchtelingenkampen): Th. Haverman, Muntendam (Gr.). Bedankt voor Otterloo: C. v. d. Boogert, Harderwijk. Ger. Kerken Beroepen te Monnikendam en te Ooster-Nijkerk: K. Sierink, kand. te Hardenberg; te Castrolanda (Parana, Brazilië): D. C. v. Lonk huyzen, Bolnes; te H.I. Ambacht: S. Hoekstra, Roosendaal (N.B.). Doopsgez. Broederschap Aangenomen naar IJmuiden: J. F. Jacobszoon, Oldeboorn. Predikanten naar Berltynse vluchtelingen Twee predikanten der Neder lands Hervormde Kerk, namelijk ds. J. Th. Haveman te Muntendam en ds. B. J. Meijer te Anna Pau- lowna, zijn door de „Evangelische Kirche in Deutschland" aangezocht naar west-Berlijn te komen om in dienst van de „Evangelische Kirche" zich te belasten met de geestelijke verzorging van de vele duizenden vluchtelingen, die in de tientallen kampen van west-Berlijn verblij ven. Beide predikanten hebben de uitnodiging aanvaard. Er wordt naar gestreefd per 1 oktober aan staande de benoemingen te laten ingaan. Landbouwschade wordt op f 20 miljoen geraamd TOL VAN NATTE ZOMER Het bestuur van het Landbouw schap heeft zich in zijn te 's Gra- venhage gehouden openbare ver gadering beraden over de regen ramp die enige delen van ons land heeft getroffen. Dit beraad was ge baseerd op gegevens uit een toe spraak die de voorzitter, de heer H. D. Louwes, in de vergadering hield. Een raming van de geleden schade door overstroming en dergelijke, is niet te maken. Het slechte weer van voorjaar en zomer heeft de gemiddelde opbrengst per hectare over twee miljoen hectare cultuur grond zeker met f 100,doen da len. Dit betekent een verminderde totale, oogstopbrengst van twee honderd miljoen gulden. Op 40.000 hectare is zeer ernstige schade geleden. Volgens een zeer voorzichtige en voorlopige raming bedraagt deze schade twintig mil joen gulden, aldus de heer Louwes. Prijsstijging, o.a. van groene erw ten en karwijzaad, kan de schade niet goed maken. Gemillimeterde richt- en garantieprijzen verhinde ren de te verwachten onkostender- vlng te veel. Daar een verloren hectare aardappelen een verlies van f 2.000,betekent, kan men nagaan hoezeer boeren en tuinders in verscheidene districten getroffen zijn. SPORT KORFBAL Zcemeeuwencomb.-Veteranen A.s. zaterdag, 25 aug., wordt de, destijds letterlijk en figuurlijk in het water gevallen korfbalwedstrijd gespeeld lussen een veteranenploeg (oud-leden) en een Zeemeeuwen combinatie. Hopelijk werkt het weer nu wat beter mee opdat de Het K.N.M.I. verwacht tot vrijdagavond: Koel weer Zwakke tot matige, later tot krachtig of hard toenemende wind tussen zuidoost en zuidwest; aan houdend koel weer. 24 aug. Zon op 5.40, onder 19.47. Maan op 20.19, onder 9.02. Laatste kwartier: 29 aug. te 5.13. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 24 aug. 5.07 v.m. 17.09 n.m. BROUWERSHAVEN 24 aug. 4.24 v.m. 16.41 n.m. Springtij: 23 augustus. Doodtij: 31 augustus. Depressie brengt hier wat wind De met een over Frankrijk naar het oosten trekkende depressie sa menhangende bewolking, die giste ren over het zuiden en midden van het land hing, trok in de loop van de nacht grotendeels weg. Ons land kwam onder een zwakke rug van hoge luchtdruk, zodat de wind te vens afnam. Hierdoor daalden de temperaturen weer tot vrij lage waarden. Plaatselijk werd opnieuw een minimumtemperatuur van vijf graden gemeten. De storing uit Frankrijk trok in de afgelopen nacht met regen en onweer over het Alpengebied. Over het noorden van de oceaan bewoog een actieve depressie in versneld tempo in de richting van Schotland, waar de kern in de ko mende nacht zal arriveren. Het front van deze depressie komt over de Britse eilanden naderbij en zal vannacht met wat regen ons land bereiken. Morgen zullen weer op klaringen volgen, maar de depres sie zal de wind doen toenemen en nieuwe hoeveelheden polaire lucht ons land binnenvoeren. LAATSTE NIEUWS De kabinetsformatie Prof. rar. W. F. de Gaay Fortman informateur Het kabinet der Koningin deelt mede: ,H.M. de Koningin heeft gister avond op paleis Soestdjjk ontvan gen prof. mr. W. F. de Gaay Fort man en hem verzocht een onder zoek in te stellen naar de moge lijkheid tot samenstelling van een kabinet. Prof. de Gaay Fortman heeft de opdracht aanvaard". De informateur prof. mr. de Gaay Fortman, is voornemens - zo is hedenochtend namens zijn woordvoerder medegedeeld - zich in de eerstkomende dagen in de breedst denkbare zin op de hoogte te stellen van de politieke verhou dingen, zoals die op het ogenblik liggen. Prof. de Gaay Fortman zal heden een gesprek hebben met prof. Lief- tinck. MARKTBERICHTEN Coöp. Tuinbouwveiling der Z.H.E. Afdeling Zierikzee Veiling van 22 augustus 1956 Eigenheimer f 9,10; Bintje f 8,10- 8,20; Tomaten A f 35-39, idem B f 33, id. C f 20, id. bonken f 31; Princessebonen f 38-48; Stamsnij- bonen f 31-49; 'Stoksnij bonen f 90; Rode kool f 14-15; Kroten f 6; Pos telein f 11; Yellow stand, f 25-36, id. Huish. f 19-33, id. Keuken f 11- 12, id. val f 11; Perzik appel stand. 42, id. Hh. f 30-40; Andere val- appel f 9-13; Oomskinderpeer val f 28; Rode bessen f 123; per 100 kg. Bloemkool A, B, C f 10-35; Kom kommers f 21-24; Meloenen f 52- 105; Sla B f 5; per 100 stuks. Bospeen f 18 per 100 bos. Bramen f 0,35 per doosje. spelers(sters) zo ook het publiek, dat bij zulk een wedstrijd altijd in ruime mate aanwezig is, kunnen genieten van een aardige wedstrijd die het seizoen zo ongeveer zal af sluiten. De wedstrijd wordt ge speeld op het terrein aan de J. J. Boeijesweg en vangt aan om half zeven. ,DE GOUDSCHATTEN VAN BAGDAD jr? 3. Zodra de jonge burchtheer hoort, dat er een schip in het stormweer in nood is geraakt, werpt hij zijn ganzenveer op de Ptafel en snelt de kamer uit, gevolgd door zijn dienaren. Op de .V stenen trap, die naar de wallen voert, komt een der schildwachten l hem reeds tegemoet. „Zij maken reeds slagzij, heer Aram! Als wij niet snel te hulp komen, vérgaan ze met man en muis!" Boven gekomen overziet Aram met een snelle blik de situatie. De storm wind drijft de tweemaster legen de klippen en krakend splintert de houten scheepswand op de harde rots. Als kleine silhouetten ziet hij de gestalte der opvarenden, die zich wanhopig vastklemmen aan masten en tuigage. „Onmiddellijk de sloep te water", klinkt zijn stem boven het stormgeraas. „En breng mij een enterhaak, snel!" Even later stormt hij reeds de slotpoort uit, de enterhaak in de handen geklemd, in de richting van het zinkende schip!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2