DE ZIERIKZEESCHE COURANT Sfeer op Londense conferentie over Suez-kanaal is onvriendelijk De Belgische mijnramp LIJKEN VAN 166 MIJNWERKERS IN DE MIJN TE MARCINELLE GEVONDEN EISENHOWER republikeins kandidaat Reuzen-bijeenkomst PROF. ROMME WIJST NIEUWE OPDRACHT VAN DE HAND WEER BRAND IN BELGISCHE MIJN OVERSTROMINGEN IN OOSTENRIJK FRANKRIJK HOUDT 400.000 MAN TROEPEN IN ALGERIJE Straaljager viel in het IJsselmeer STAD EN PROVINCIE DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1956 No. 18007 m 113e Jaargang ZIERIKZEESdlEMNIEllWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentiepr.js 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nol Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - NAAR EEN MISLUKKING Volgende stappen nog onbekend De Sowjet-Unie en India hebben woensdagavond bereikt, dat de sluiting van de conferentie een dag wordt uitgesteld, Z(j hebben ver langd dat, behalve het plan van de meerderheid, ook hun eigen ziens wijze aan Egypte zal worden voorgelegd- De conferentie is vandaag om 13.45 uur G.M.T. hervat, doch de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, heeft gezegd met niet meer dan 24 uur uitstel akkoord te- gaan. Zeventien van de twee-en-twin tig landen die aan de conferentie deelnemen, steunen het plan tot in ternationaal beheer van het kanaal (het z.gn. Amerikaanse plan), ter wijl de Sowjet-Unie, Ceylon, Indo nesië en India Egyptisch beheer met behulp van een internationaal raadgevend lichaam wensen voor te stellen (het plan van India). Spanje heeft zich onder voorbe houd achter het Amerikaanse plan gesteld. De afgevaardigde van India, Me- non, heeft zich te elfder ure tot de conferentie gericht met het ver zoek het Amerikaanse voorstel niet te steunen, aangezien hij geloofde dat door dit voorstel de mogelijk heid tot onderhandelen met Egypte wordt uitgesloten. Nadat de zitting was verdaagd, heeft een Britse woordvoerder ver klaard, dat het onmogelijk is te zeggen wat de volgende stap zal zijn, aangezien de Indiase afge vaardigde weigert hierover te spre ken voor hij dienaangaande in structies van zijn regering heeft ontvangen. Koningin en Prins toch naar Korfoe "Wanneer de aanwezigheid van de Koningin in ons land, met het oog op de kabinetsformatie, niet ver eist is, zullen Koningin Juliana en Prins Bernhard toch nog enkele dagen gaan doorbrengen op het eiland Korfoe temidden van de vorstelijke personen, die door ko ning Paul en koningin Frederika van Griekenland zijn uitgenodigd. Zoals bekend bevinden zich de prinsessen Beatrix en Irene reeds op het eiland. Doorgesneden kabel veroorzaakte de brand Dinsdag zijn onderzoekers in op dracht van het parket van Char leroi in de getroffen mijn te Mar- cinelle afgedaald. Een journalist van het blad „L'Independance" heeft met een van deze onderzoekers een onder houd gehad. Uit het onderhoud, al dus het blad, blijkt dat het inder daad een verkeerd geplaatst wa gentje is geweest dat de ramp ver oorzaakt heeft. De onderzoeker deelde het volgende mede: „De liftkooi zit op ongeveer 975 meter vastgeklemd. Het is duide lijk te zien, dat er een wagentje uitsteekt. Op die diepte nu werd de elektrische kabel doorgesneden Deze kabel, die maar een dunne metalen bekleding had, werd hele maal doorgesneden. Dit zou waar schijnlijk niet gebeurd zijn, als hi; onder het houtwerk van de gelei ding of in het metselwerk was -ge monteerd. Op deze plaats zijn ook duidelijk sporen van de brand te zien. Het staat m.i. vast, dat he wagentje de kabel doorsneed, er dat de hierdoor ontstane kortslui ting de brand veroorzaakte". KOPPENSNELLERS OP NIEUW-GUINEA Patrouilles in kano's en te voe< trekken thans 't diepe oerwoud var Australisch Nieuw-Guinea in, orr een onderzoek in te stellen naar berichten over een massamoord ot 28 inheemsen door plunderende koppensnellers. Dinsdag kamen twee inheemsen van wie één gewond was, Lum binnenstrompelen met afgesneder vingers als bewijs van deze moord Zij vertelden, dat de aanval onge veer een week geleden, 50 km be neden het samenstromen van d' Gele rivier en de Sepikrivier, bi de grens van Nederlands Nieuw- Guinea, gebeurde. Minder vriendelijke sfeer De stemming op de conferentie in Londen over het Suezkanaal is gisteren aanmerkelijk minder vriendelijk geworden dan tot dus verre het geval is geweest. Een van de Nederlandse delegatieleden zei na afloop van de vergaderingen: „Het leek soms wel, of ik bij een vergadering van de Verenigde Na ties zat". Oorzaak van de heftige debatten is geweest de samenstel ling van de commissie, die met pre sident Nasser van Egypte verdere onderhandelingen zal voeren en de vraag, of de Egyptische regering officieel ook op de hoogte zal wor den gesteld van het door de Indiase afgevaardigde, Krisna Menon, inge diende voorstel. Uiteraard dient hierbij de nadruk op het woord „officieel" te vallen, daar algemeen bekend is, dat dit voorstel de in stemming van kolonel Nasser heeft, met wie achter de schermen druk overleg is gepleegd voordat het ter tafel werd gebracht. Aangetroffen in verdieping van 1035 nieter Reddingsploegen hebben woens dagnacht in de mijn te Marcinelle de lijken van 166 mijnwerkers aan getroffen. Dit is gemeld toen donderdag ochtend vroeg de reddingsploegen uit de mijn kwamen, die de ver dieping van 1035 meter hadden verkend. Zes uur lang hebben de mannen rondgekropen op de bodem van de uitgebrande mijn.. Toen de redders ontmoedigd uit de mijn kwamen, wilden zij eerst geen vragen beantwoorden, tot een Italiaan in tranen uitbarstte en riep „niets dan lijken". Een Belgische redder zei: „allemaal zijn ze dood". De lijken die deze redders ge vonden hebben, zijn de laatste van de mijnwerkers die op verschil lende diepte werkten toen zestien dagen geleden de brand uitbrak. Tot op heden zijn 97 lijken ge borgen. „De zwakke hoop, welke wij woensdag nog hadden, aldus minis ter Troclet, is verdwenen. Verken ningsgroepen hebben zich naar de plaatsen begeven waar zij mis schien nog zuivere lucht zouden aantreffen. Op drie plaatsen heb ben zij 92 lijken ontdekt. Er blij ven nog 73 slachtoffers te ontdek ken en er bestaat volstrekt geen hoop ze op andere plaatsen levend President Elsenhower Is woens dag door de republikeinse party - conventie in San Francisco aange wezen als presidentskandidaat b(j de verkiezingen in november. Eisenhower werd bij de eerste 5temming gekozen. Bij de stem ming brachten de delegaties van de 48 staten en de Amerikaanse gebieden in alfabetische volgorde ;en voor een haar stemmen uit. De /erkiezing was een feit toen de de- 'egatie van Nevada haar twaalf temmen aan Eisenhower gaf. Vice-president Richard Nixon is gekozen tot kandidaat van de re publikeinse partij bij de verkiezin gen in november. Wrede toestanden in het „nieuwe" Marokko Mohammed Hassan Wazzani, se- :retaris-generaal van de democra- ische onafhankelijkheidspartij in Aarokko heeft dinsdag in een tele- ♦ram uit Genève - waar hij woont - aan sultan Sidi Mohammed Ben 'oessoef van Marokko verklaard, lat er in de nieuwe onafhankelijke Marokkaanse staat een politie-re- :ime, gebaseerd op ontvoering, narteling en moord wordt opge- jouwd. Het huidige Marokkaanse poli- ie-systeem is volgens Wazzani .afschuwelijker dan het koloniale ;ysteem". Wazzani deed een beroep op de ultan voor de „bevrijding van alle •trijdbare patriotten, die op een 'afhartige manier gevangen zijn genomen en wreed worden gemar- eld op politie-bureaux en in ge heime gevangenissen" en om een .♦inde te maken aan „het regime van verdrukking en provocatie". terug te vinden, want de lucht die er heerst is besmet". De minister zei voorts: „een groep mijnwerkers heeft getracht te ontkomen, niet aan het gas maar aan de rook. Men is dat te weten gekomen, doordat een mijnwerker nog op een deur heeft kunnen schrijven: wij vluchten voor de rook, met een vijftigtal mijnwer kers naar de Quatre Paumes - 8 augustus, 13 uur 30". Deze onge- lukkigen zijn gestikt. (De laatste opmerking inzake de nog resterende in de mijn zich be vindende slachtoffers, is niet in overeenstemming met het bericht, dat alle slachtoffers zouden zijn gevonden. Hedenmorgen werd er geen klaarheid gegeven inzake de ze tegenstrijdige uitspraak. - Red.) Een patrouille-vliegtuig van de Amerikaanse marine is 260 km ten noorden van Formosa door „on geïdentificeerde vliegtuigen" neer geschoten. Dit is woensdagavond te Washington meegedeeld door het ministerie van Marine. Van 1 tot 3 september zal er In de Westduitse stad Kassei een bijeenkomst worden ge houden van reuzen. Vit Oostenrijk, Zwitserland, Ne derland en België zullen de legaties van „reuzen" naar Kassei reizen om daar be langrijke „reuzenproblemen" te bespreken. De reuzen van deze tijd heb en zich nl. niet voor de grap georgani seerd, maar zijn hiertoe overgegaan om hun mede mensen duidelijk te maken, dat zij geen te hoge prijzen voor hun kleding en schoei sel willen betalen. - In de statuten van deze „club van lange mensen", die meer dan 800 leden telt, wordt als toe latingseis voor dames de lengte van 1.80 meter en voor heren de lengte van 1.90 me ter gesteld. Tot de grootste reuzen, die men in Kassei verwachtbehoren de Ne derlander A. J. Kramer uit Amsterdam (2 42 meter), en R. Rijnhout uit Rotterdam (2.35 meter). De kabinetsformatie Prof. Zijlstra in audiëntie Woensdag heeft H.M. de Konin gin prof. C. P. M. Romme ontvan gen en hem verzocht de opdracht te aanvaarden tot het vormen van een kabinet, dat geacht kan wor den het vertrouwen van het par lement te genieten. Prof. Romme heeft Hare Majesteit verzocht deze opdracht niet behoeven te aanvaar den. Op een desbetreffende vraag van de Koningin heeft prof. Romme geantwoord, dat hy evenmin be reid zou zyn een opdracht te aan vaarden tot het vormen van een kabinet dat het vertrouwen van het parlement zou kunnen ver werven. Daarna heeft H.M. de Koningin op het Huis ten Bosch prof. dr. J. Zijlstra ontvangen. Donderdagochtend vier uur is brand uitgebroken op verdieping 900 van de mijn „Charles" van de „Charbonnages du Mambourg Sa- cre-Madame Poirier Reunis". De mijn is gelegen te Montignies sur Sambre, slechts enkele kilome ters van Marcinelle. Op het ogenblik van het ongeval bevonden zich 48 man in de mijn. De mijnreddingsdiensten zijn on middellijk opgetreden. De red dingscentrale van Marcinelle werd gewaarschuwd en heeft redders naar de geteisterde mijn gezonden. Om zes uur waren reeds 28 mijn werkers gered. De twintig in de mijn achtergebleven mijnwerkers werden eveneens gered. De brand was om zeven uur reeds bedwon- De Oostenrijkse provincies Tirol en Salzburg zijn dinsdag door overstromingen geteisterd, die het leven van een man hebben gekost De man trachtte drijfhout uit een wilde stroom water te vissen maar werd door het water meegesleurd en verdronk Delen van de Bren- nerpas naar Italië zijn door hopen slijk versperd, dié- de nachtelijke stortregens hadden aangevoerd. Laat in de middag slaagde men er dinsdag in de weg weer voor het verkeer vrij te maken, maar in oostelijk Tirol zijn nog verscheide ne wegen versperd. Het dorp Zeil staat ongeveer eenmeter onder water. Volgens nieuwe berichten van de Oostenrijkse politie hebben de overstromingen inmiddels nog vier slachtoffers geëist. Een groep van zeven personen trachtte met een roeiboot uit een overstroomd dorp in het Zillerdal te varen, maar de boot sloeg om, ten gevolge waarvan vier opvarenden van de zeven ver dronken. Een groep arbeiders is begon nen met opgravingen op een land goed te Azat-le-Rit in het departe ment Haute Vienne, waar zich een zeer rijke laag uranium moet be vinden. De eigenaar van het land goed, majoor Jean de la Maleine, ziet dit graafwerk met lede ogen aan, maar de gravers, hebben eer oude wet op hun hand, waarin be paald wordt dat de particuliere eigendom op grond ziéh slechts to' zeven meter diepte uitstrekt. Wa' daaronder zit, behoort aan de staat Japanse astronomen hebber op de planeet Mars een grote geel achtige wolk waargenomen, waar van zij vermoeden dat deze doo) een zandstorm is veroorzaakt. De afmetingen van de wolk zijn 225( bij 500 km. Betrekkelijk geringe Franse verliezen De Franse minister met stand plaats Algerije, Robert Lacoste, heeft verklaard, dat de Franse troepensterkte in Algerije om en nabjj 400.000 man zal biyven totdat de vrede Is hersteld. Dc laatste drie maanden is de sterkte van 200.000 op 400.000 man gebracht. De taak van Frankrijk wordt verzwaard door invloeden uit om ringende Arabische landen. „Ik hoop dat deze landen zullen be grijpen, dat de verwijdering var Frankrijk uit Noord-Afrika dr ergste bedreiging van de vrede zov betekenen", aldus Lacoste. De minister zei dat er talrijke Franse militairen in Algerije om komen door onvoorzichtigheid. Var elke drie gesneuvelden is er éér door onvoorzichtigheid en één door een ongeluk om het leven geko men. De Franse verliezen zijn ech ter gering vergeleken bij die van de opstandelingen. De nationalistische opstand duurt al 21 maanden. Woensdagmorgen is een Ameri kaanse „Thunderjet"-straaljager in het IJsselmeer gevallen H'et toeste. was van de 49ste Air-division en was in Engeland gestationeerd. De reddingboot uit Lemmer heeft de vlieger, die met. zijn valscherm uit het toestel sprong en lichte ver wondingen heeft opgelopen en een shock heeft, in de buurt van Warn: aan land gezet. Hij blijkt hier eer. ogenblik door de rijkspolitie in ver zekerde bewaring gesteld te zijn doch nadat zijn identiteit was ko men vast te staan is hij met eer ziekenauto naar de vliegbasi: Leeuwarden van de Koninklijke Luchtmacht vervoerd. Vandaar i: hij per vliegtuig naar het militain ziekenhuis te Soesterberg overge bracht. Nationale Reclasseringsdag Van 24 september t.m. 7 oktobe- zal het Nationaal Bureau voor Re classering zijn jaarlijkse inzame lingsactie houden voor 24 reclasse ringsinstellingen. Als centrale da turn nationale reclasseringsdag, i: gekozen zaterdag 6 oktober. De Nederlandse regering heef besloten f 25.000 te bestemmei voor de nagelaten betrekkinger van de slachtoffers van de mijn ramp te Marcinelle in België. Gis termorgen heeft de tijdelijk zaak gelastigde, mr. R. B. baron var Lynden dit bedrag in het ministerir van Buitenlandse Zaken te Brusse overhandigd aan minister Paul Henri Spaak. Dit nummer bestaat uit i Wie ervan overtuigd f hij zal overwinnerii—zèl- joverwinnen. ZIERIKZEE Water bij Kouwersinlaag In verband met dijkverzwarings werkzaamheden ter plaatse, is bij de Kouwersinlaag water gespoten. Het water is dus opzettelijk ter plaatse gebracht en er bestaat geen aanleiding voor enige onge rustheid. Op andere plaatsen zijn dergelijke voorzieningen getroffen. Het water in de Kouwersinlaag zal aver ongeveer een maand weer ver wijderd worden. Man vfëf uit laadbak van auto Dinsdagavond rond twaalf uur is ie 27-jarige G. C. v. A., afkomstig /an Appeltern uit de laadbak van aen vrachtauto gevallen op weg /an Zierikzee naar Dreischor bij de :g. Achturenhoek. Het slachtoffer iep een schedelbasisfractuur op en is in zorgwekkende toestand naar vet ziekenhuis te Noordgouwe ver- /oerd. Met een tweetal vrienden iad het slachtoffer 's avonds een Dioscoopvoorstelling te Zierikzee Dezocht. Als vervoermiddel werd Je vrachtauto - eigendom van de .'irma Verachtert te Kerkdriel - gebruikt. De twee vrienden - waar- /an één chauffeerde - zaten voor n de cabine, terwijl v. A. op de aadbak had plaats genomen. Door mbekende oorzaak is hij hieruit getuimeld, met het gemelde nood- ottige gevolg. Dr. Vleugels Schut- er en de plaatsvervangend arts ♦an dokter van Hoorn verleenden le eerste hulp. De politie van Zie- ikzee stelde een onderzoek in. BRUINISSE Grote roofvis gevangen Door het motorvaartuig „Avon- ure" YE 180, schipper C. Pekaar, s in de Grevelingen een grote vis, cennelijk een roofvis, gevangen. 3ij het ophalen spuwde h-et dier ;en grote makreel uit. Het beest is ..30 meter lang, met een bek waar- n men gemakkelijk een klomp kan teken. Het lichaam vertoont wel :nige overeenkomst met een rog. De staart lijkt echter meer op de taart van een haai. Het gewicht /an het dier is plm. 30 kg. Het werd gevangen in een gewone mos- selkor. Een deel van de Nederlands Elftalclub heeft dinsdagavond - voor het eerst onder leiding van de nieutve trainer Wudy Muller - zijn eerste centrale training gekregen in het gemeentelijk sportpark „Molenwijk" le Boxtel. - De bovenste fpto toont Miiller a*n de gang met keeper Wim Landman. - Op de onderste foto zien we v.l.n.r. Jan Klaassens, Faas Wilkes en Rinus Schaap hollend achter de bal.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1