Amerika wil een internationale raad voor gehele beheer van het kanaal DE ZIERIKZEESCHE COURANT „AMERIKAANS GEZAG IN HET BUITENLAND NIMMER LAGER DAN THANS" De Belgische mijnramp Onderhoud Luns-Dulles VOORLICHTING AAN EMIGRANTEN IN ONS LAND SCHIET ERNSTIG TEKORT SJEPILOF IS MOE Vlotreis over de oceaan DINSDAG 21 AUGUSTUS 1956 No. 18006 113e Jaargang ZIGRIKZGGSCH ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Druk|teV.ij'.-til. voorh. Lakenman 6 Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. DE LONDENSE BIJEENKOMST Voorgestelde regeling zou in conventie worden vastgelegd Gisteren ls ook het Amerikaanse plan voor het Suezkanaal bekend gemaakt. Het belangrijke punt waarop het afwijkt van het plan-Menon is, dat Amerika in plaats van een internationale adviesraad een inter nationale raad wil voor het gehele beheer van het kanaal. Egypte zou een billijk bedrag uitgekeerd krijgen. Toen minister Dulles het plan Indiende, waren er enige amende menten in aangebracht. Zo wordt niet meer gesproken van een inter nationale raad voor het beheer, maar van een „raad voor de functio nering, het onderhoud en de ontwikkeling van het Suezkanaal". De voorgestelde regeling zal vol gens een ander amendement niet in een verdrag maar in een conven tie worden vastgelegd. Dulles verklaarde, dat het plan volledig rekening houdt met de soevereine rechten van Egypte. Aan Egypte zou worden verzocht of hij bereid is over een dergelijke conventie te onderhandelen. De benaming „verklaring" is ge wijzigd in „uiteenzetting van me ningen". Als Egypte het Amerikaanse plan aanvaardbaar acht, zal het worden verzocht in onderhandeling te tre den met de landen, die achter het Amerikaanse plan staan. Is het daartoe niet bereid, aldus de Ame rikaanse minister, dan is naar mijn inzicht een nieuwe toestand ont staan, die door onze regeringen zal moeten worden bestudeerd. Geen ultimatum Minister Dulles verklaarde, dat de conferentie evenmin een ultima tum aan Egypte zal stellen. „Onze taak is te komen tot de grootst mo gelijke eensgezindheid over wat het beste zal zijn voor een betrouw bare functionering van het Suez kanaal ter bevordering van de vrije handel tussen Azië en Europa en - in de eerste plaats - als veilige band tussen Azië en Europa". ,\Ik ben van mening", zei Dulles, „dat onze mening niet gebaseerd dient te zijn op veronderstellingen over de vraag, waartoe Egypte al dan niet bereid zal zijn. Wij dienen in alle oprechtheid te streven naar het uitspreken van een mening over de maatregelen, die nodig zijn om vertrouwen voor de toekomst te scheppen en tegelijkertijd de soe vereiniteit van Egypte ten volle erkennen". Het volledige, geamendeerde plan van Dulles luidt: Maurice Chevalier, de beken de Franse zanger, heeft een bedrag van een miljoen Franse francs (10 duizend gulden), dat hij ontvangen had voor een avond optreden in Oostende, geschonken aan het fonds voor de nabestaanden van de slachtoffers van de mijnramp in Marcinelle. 1. Vrije doorvaart door het kanaal moet gewaarborgd zijn. 2. Het kanaal moet in goede staat worden gehouden. 3. Het kanaal moet los staan van de politiek van welk land ook. 4. De soevereiniteit van Egypte moet worden geëerbiedigd. 5. Egypte moet een billijke ver goeding ontvangen. 6. De kanaalmaatschappij moet schadeloos worden gesteld. 7. De tol moet zo laag mogelijk zijn. Behalve de vergoeding aan Egypte mag geen winst worden gemaakt. 8. Bij conventie moet de samen werking tussen Egypte en de andere belanghebbende landen worden bepaald op het terrein van de functionering, onderhoud en ontwikkeling van het kanaal en ook wat betreft het in har monie brengen en beveiligen van de respectieve belangen bij het kanaal. 9. Voor de functionering, het on derhoud en de ontwikkeling moet een raad voor het Suez kanaal verantwoordelijk zijn. Egypte moet deze raad waarin het zelf ook zitting heeft, alle nodige rechten en faciliteiten verlenen. De raad zal periodiek rapport aan de Verenigde Naties uitbrengen. 10. Er moet een commissie van ar bitrage komen om meningsver schillen op te lossen, bv. over de vergoeding aan Egypte of de schadevergoeding aan de ka naalmaatschappij. 11. Op schending van de conventie moeten doeltreffende sancties worden gesteld. 12. Er moeten voorzieningen wor den getroffen voor een goede samenwerking met de Verenigde Naties. Mevr. Roosevelt bezocht H.M. de Koningin Koningin Juliana heeft maan dagmorgen op het paleis Soestdijk mevrouw Eleanor Roosevelt en de kleinzoons van mevrouw Roosevelt, Haven Roosevelt en mr. John R. Boettiger, ontvangen. De Amerikaanse gasten vertrok ken na deze ontvangst naar Loe- nen aan de Vecht, waar zij de lunch gebruikten bij dr. N. J. C. M. Kap- peyne van de Coppello, die onder meer honorair „general-treasurer" is van de „World Federation of United Nations Associations". Vandaag zal mevrouw Roosevelt haar reis voortzetten naar Dene marken. Eindelijk zomer?.... Een schaap van de veehou der S. te Nootdorp heeft twee lammeren geworpen. Naar men meedeelde, is dit in deze tijd van het jaar een zeldzaamheid. Gewoonlijk worden de lammeren gebo ren vroeg in het voorjaar en heten zij dan ook de voorbo den van de lente Stevenson presenteert zich V.S. kunnen niet blijven slapen of stilstaan „De Verenigde Staten staan op de drempel van een groot en be slissend tijdperk, een periode van overvloed, werkelijke vrijheid en vorderingen In de richting van vrede", aldus heeft Adlai Steven son verklaard in de toespraak, waarin hij zijn aanwijzing tot kan didaat der democratische party voor de in november a.s. te hou den presidentsverkiezingen, aan vaardde. Hij vervolgde: „Onze doeleinden zijn niet die der bedeesden. Zij zijn evenmin die der achteromkijkers, die tevreden zijn met de huidige stand van zaken en die menen dat deze grote natie voor altijd kan blijven slapen of stilstaan". Na zijn voldoening te hebben ge uit over het feit, dat ex-president Truman hem zijn hulp in de ko mende verkiezingscampagne heeft aangeboden, vervolgde Stevenson: „Wanneer ik spreek over een nieuw Amerika, bedoel ik een land waar de armoede is verdreven en dat zijn overvloed aanwendt om het levenspeil van elk gezin te ver hogen. Ik bedoel een nieuw Ame rika, waar iedereen vrij zal zijn, ongeacht zijn ras, geloof of econo mische positie. En dit nieuwe Ame rika zal nooit ophouden met de be strijding van het oude denkbeeld, dat de mensen hun geschillen kun nen oplossen door elkander te do den". Stevenson verklaarde geen „po litieke munt" te zullen slaan uit Eisenhower's ziekte. „De beant woording van de vraag, of de pre sident lichamelijk in staat is zijn veeleisende functie uit te oefenen, is een zaak tussen hem en het Amerikaanse volk", verklaarde hij. Na kort te hebben gesproken over binnenlandse financiële vraagstuk ken, besteedde Stevenson aandacht aan het Amerikaanse gezag ln het buitenland, dat volgens hem „waar schijnlijk nimmer lager is ge weest". „De Verenigde Staten verliezen hun militaire voorsprong, het eco nomisch initiatief en het morele leidersdhap. Zij verliezen ook de koude oorlog. Ons land gelijkt op een voertuig, dat midden op de weg stil blijft staan, terwijl het we reldverkeer er aan weerskanten voorbij raast", zei hij. 28 slachtoffers begraven Maandag zijn te Marcinelle 28 slachtoffers van de mijnramp be graven van wie slechts zes - alle Italianen - konden worden geïden tificeerd. De staking van mijnwerkers in België, die donderdag tegen het ad vies van de verantwoordelijke vak verenigingen in is begonnen, duurt voort. Naar schatting staakt nog de helft van de mijnwerkers in België. Het bestuur van de Belgische communistische partij heeft geëist, dat vertegenwoordigers van de ar beiders zullen deelnemen aan het technisch onderzoek van de ramp te Marcinelle. Volgens het blad „Le Peuple" hebben leden van reddingsploegen zondag in de mijn van Marcinelle levende muizen gezien. De leider van de Nederlandse de legatie naar de Suez-kanaalconfe- rentie, minister Luns, heeft maan dagmiddag in het gebouw van de Amerikaanse ambassade in Londen een onderhoud gehad met de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, dat bijna een half uur duurde. Na afloop zeide mr. Luns, dat hij een „openhartig" gesprek met mi nister Dulles had gehad. „U kunt aannemen, dat daarbij ook de kwestie van de Indonesische schul den aan Nederland ter sprake is gebracht", voegde hij hier aan toe. Het gesprek tussen de ministers Luns en Dulles werd bijgewoond door de Nederlandse ambassadeur in Londen, mr. Stikker. Nieuwe opperbevel hebber van de Sowjet- landstrijdkrachten Blijkens een bericht in „Rode Ster", het orgaan van het Rode leger, staan de Sowjet-landstrjjd- krachten thans onder bevel van maarschalk Rodion Malinofski. Ztfn voorganger was maarschalk Iwan Konief, die op 14 mei 1955 be noemd werd tot opperbevelhebber van dc strijdkrachten van de lan den, die liet Verdrag van War schau hebben ondertekend. De 57-jarige maarschalk Mali nofski heeft een belangrijke rol in de tweede wereldoorlog gespeeld Hij bracht in J942 voor Stalingrad een zware nederlaag toe aan de troepen van von Manstein. In het grote Russische tegenoffensief ver dreef hij de Duitse troepen uit Roemenië en Tsjecho-Slowakije. Sinds 1945 stond hij aan het hoofd van de Sowjet-troepen in het Verre Oosten. Naar verluidt speelde hij hier een belangrijke rol bij de uit breiding van het militaire poten tieel van de Noordkoreanen en Chinezen. Veldmaarschalk Bernard Law Montgomery, die op het ogenblik in ons land vertoeft, heeft maandag in Den Haag o.m. de Nederlandse minister van Oorlog en Marine in het demissionaire kabinet, ir. C. Staf, bezocht en besprekingen gevoerd met de Nederlandse chefs van staven in de Prinses Juliana kazerne. - De foto toont de veldmaarschalk (links) bij ir^Staf in diens ministerie. Predikant terug uit Zuid-Afrika Ervaringen tijdens verblijf van drie maanden Aan boord van de „Waterman" die te Rotterdam aankwam uit Walvisbaai en Kaapstad, bevond zich o.a. ds. W. M. Le Cointre uit Amsterdam, predikant in algemene dienst van de Gereformeerde Ker ken, speciaal belast met de geeste lijke verzorging der militairen. In april j.l. vertrok ds. Le Cointre als boordpredikant met het emigran tenschip „Zuiderkruis" naar Zuid- Afrika, waar hij ongeveer drie maanden verbleef. Gedurende die tijd heeft ds. Le Cointre vrijwel elke zondag daar gepredikt. In de drukke ontschepingsloods van de Kon. Rotterdamsche Lloyd heeft een verslaggever van het A.N.P. ds. Le Cointre naar zijn in drukken en ervaringen gevraagd. Daar deze teveel zijn om in een kort tijdsbestek te vertellen, wilde de predikant volstaan met te zeg gen, dat hij zeer sterk de indruk heeft, dat de voorlichting hier te lande van de aspirant-emigranten ernstig tekort schiet. Men zou b.v. duidelijk moeten zeggen, dat men op een leeftijd van 40 45 jaar De Sow jet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, Dmitri Sjepilof, heeft bekend, dat hij zich, „tamelijk vermoeid" gevoelde. Hij zei dit tot zijn Franse ambtgenoot, Pineau, die als zijn gast het mid dagmaal kwam gebruiken op de Russische ambassade. Kort daarvoor had de Russische minister nog onverwacht een wan deling in de nabijgelegen Kensing ton Gardens gemaakt, in gezel schap van een lid van de Russische delegatie en enige leden van zijn lijfwacht. Sjepilof werd door de wandelaars vrijwel niet opgemerkt. Een Fransman en twee Canade zen die op een vlot van tien meter lange planken een tocht maken over de Atlantische oceaan, nade ren de Europese kust. Zij zijn in mei uit Canada vertrokken en ho pen, volgens radio-amateurs die contact met hen hebben, in de loop van deze week de Franse kust te bereiken. met een groot gezin weinig kans van slagen heeft in Zuid-Afrika. Voor jonge mensen, zoals b.v. de 24-jarige zoon van ds. Le Cointre, die twee jaar geleden emigreerde en niet meer terug zou willen, ligt dit anders. Maar naast degenen die slagen, staan er ook veel, die niet kunnen acclimatiseren, mede omdat hun te voren onvoldoende gewezen is op de betekenis en de konsekwenties van de emigratie. De voorlichting, die door speciale ambtenaren van de Zuidafrikaanse emigratiedienst gedurende de reis aan boord wordt gegeven, is daarentegen uitstekend, maar komt voor sommigen te Iaat, omdat de weg terug dan afgesne den is. Jeugd is niet een periode ir^ het leven, het is een geestestoestand De kabinetsformatie Het kabinet der Koningin deelt mede: Prof. mr. P. Lieftinck heeft gis termiddag aan H.M. de Koningin op Huis ten Bosch een tussentijds rapport uitgebracht. De informateur heeft gisteravond ren onderhoud gehad met mr. H. N. M. T. Kolfschoten, burgemees ter van Eindhoven. Voorts had prof. Lieftinck gisteravond nog een on derhoud met de heer J. G. Suur- hoff, minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Ambonese vrouwen in Middelburg wilden weer kopen Gistermiddag hebben zes Ambo- oese vrouwen uit het woonoord aan de Nadorstweg te Middelburg, in gezelschap van haar kinderen, een poging ondernomen om zonder be taling levensmiddelen te krijgen in snige winkels. De politie, die er van op de hoogte was dat de vrouwen onderweg waren, had de winke liers echter gewaarschuwd, zodat de vrouwen nul op het request kregen. Voordat zij naar het kamp terug keerden liepen zij naar het woon huis van de burgemeester aan de Latijnse-schoolstraat, om hem te spreken te krijgen en om geld te vragen. De burgemeester was ech ter met vakantie en het huis was gesloten. Vervolgens ging de stoet naar de gemeente-secretarie aan de Lange Noordstraat, waar getracht werd het stadhuis binnen te komen en daar geld te vragen. De vrouwen kwamen echter niet binnen. KOELBLOEDIG.... Een 25-jarige Duitse acrobaat heeft te St. Nazaire een staaltje koelbloedigheid ten beste gegeven, waarvoor een talrijk publiek hem met gejuich en applaus heeft be loond. Op een veertig meter boven de grond gespannen kabel sloeg zijn motor af, maar terwijl vrouwen gilden en de muziek ophield, ving de acrobaat handig een gereed schapstas die een assistent hem toegooide, verwisselde zijn bougie en vervolgde zijn smalle weg Een 42-jarige Amerikaanse soldaat, die al ruim zeven jaar niet bij zijn legeronderdeel was terug gekeerd, heeft zich de vorige week weer present gemeld. De man ver telde zijn superieuren, dat hij in 1948 door de Rpssen was aangehou den, toen hij over een Donaubrug liep, en daarna in Oostenrijkse, Hongaarse en Oostduitse gevange nissen gedetineerd was geweest. ARCHEOLOGISCH NIEUWS VAN DE R.O.B. OOK IN ENSCHEDE WERDEN SPOREN VAN OUD AKKERLAND BLOOTGELEGD Museum te Sommelsdyk met zorg ingericht De Rijksdienst voor het Oudheid kundig Bodemonderzoek te Amers foort deelt over de maanden juli en augustus het volgende archeo logische nieuws mede: De heer C. A. Viesters heeft bij zandafgravingen nabij de Platvoet ten noorden van Deventer scherven verzameld, die van een woonplaats afkomstig zijn. De da tering van deze bewoning op de zgn. rivierduinen kan zeer globaal gesteld worden op de eerste vier eeuwen na Christus. Enschedé: Aan de Janninks- weg kwamen bij graafwerk in een profiel verschillende naast elkaar gelegen en in doorsnede min of meer afgerond rechthoekige kuilen te voor-schijn, gevuld met donkere humusgrond. Zij waren ongeveer 1.30 meter breed. Soortgelijke spo ren, van naar wij menen oud ak kerland, zijn reeds op verschillende plaatsen in Twenthe, in de Achter hoek van Gelderland en in Noord- Brabant gevonden. Deze „akkers", die veelal in tamelijk groot aantal naast elkaar zijn gelegen, hebben een lengte van twee tot acht meter. Ommen: In een nieuwe woon wijk werden aan de rand van een es bij het graven van greppels voor de aanleg van een riolering scher- erug afdelin .-•idigc Die ven gevonden met verbrande men senbeenderen. Zij lagen op de grens van de bouwlaag en de vaste grond. De scherven zijn afkomstig van een urn van het kalenderbergtype. Goeree en Overflakkee: Bij de opening van het, mede on der leiding van de heer P. v. Be- veren te Zierikzee ingerichte mu seum te Sommelsdijk, kon met vol doening worden geconstateerd, dat de op het eiland gevonden archeo- logica, met zorg en smaak zijn op gesteld. Noordwijkerhout: Bij ruil verkavelingswerkzaamheden in het Langeveld kwamen onder de vaste veenlaag beenderen tevoorschijn, die kennelijk door mensen ver splinterd zijn. Voor het overige werden in dit terrein scherven aan getroffen van inheems aardewerk, o.a. in een put, gevormd van zoden, die op een wagenwiel waren op gestapeld. Voorschoten: In deze ge meente werd een holle schrabber1 gevonden. Oostelijk Flevoland: Uit het sluitgat ten noorden van Lely stad zijn beenderen tevoorschijn gekomen van een rendier, bison, mammoeth en edelhert.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1