ZIERIKZEESCHEHNIEISWSBOfi Meerderheid der conferentie steunt oorspronkelijke voorstellen van Dulles SOWJET-VOORSTEL BETEKENT VERWERPING VAN AMERIKAANS PLAN SOEKARNO OVER DE SCHULDEN AAN NEDERLAND De toestand in Algerije De kabinetsformatie HET SUEZ-KANAAL EN DE DARDANELLEN MAANDAG 20 AUGUSTUS 1956 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag. Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. waarin ópgenomen DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefè' nr. 32, Girorekening nr, 137677 - Uitgave: N V. Drukkerij, voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat v Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. V DE LONDENSE BIJEENKOMST Einde besprekingen reeds dinsdagavond (Van een speciale A.N.P.-correspondent) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, heeft de overige 21 landen, die aan de Suez-kanaalconferentie In Londen deelnemen, een ontwerp-verklaring doen toekomen, die alge meen wordt beschouwd als een poging tot een verzoening te komen tussen de uitdrukkelijke wens van de westelijke landen voor inter nationalisatie van het kanaal en de voorkeur van de Sowjet-Unie, India, Indonesië en Ceylon om de garanties ten aanzien van het kanaal In de Conventie van Konstantiopel van 1888 als basis voor een toekomstige regeling te nemen, zoals ook door Egypte is voorgesteld. De verklaring wijkt In wezen weinig af van de beginselen, die minister Dulles in zijn rede van donderdag j.l. voorstelde voor de toekomstige status van het kanaal en wordt ook in Nederlandse dele gatiekringen beschouwd als een nadere uitwerking daarvan. Het nieuwe element erin is, dat wordt voorgesteld een verdrag te sluiten tussen Egypte enerzijds en de lan den, die thans aan de Suez-kanaal conferentie deelnemen anderzijds, blijkbaar ter vervanging van de Conventie van 1888, waarin het recht van vrije doorvaart wordt gegarandeerd. Bij dit verdrag zou een interna tionale raad dienen te worden in gesteld, die het kanaal in het be lang van Egypte en de gebruikers van het kanaal zou moeten exploi teren en tot verdere ontwikkeling brengen. Deze raad zou rapport over zijn werkzaamheden moeten uitbrengen aan de Verenigde Na ties, die ook corrigerend, zouden moeten kunnen optreden. Formule De redevoeringen, die tot dus verre op de conferentie zijn ge houden - alleen de Indiase afge vaardigde, Krisjna Menon, die ook zondag zijn pogingen om het stand punt van de westelijke landen en Egypte dichter bij elkaar te bren gen, heeft voortgezet, is nog niet aan het woord geweest - hebben aangetoond, dat een meerderheid van de conferentie de oorspronke lijke voorstellen van minister Dul les zou steunen. De nieuwe ontwikkeling wordt dan ook algemeen gezien als een aanduiding, dat Engeland, de Ver enigde Staten en Frankrijk meer trachten te bereiken dan een meer derheid alleen. Zij zouden streven naar het vinden van een formule, die de grootst mogelijke steun zal krijgen. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Llyod, heeft in zijn rede van zaterdag ver klaard, dat de conferentie het zo spoedig mogelijk eens zal moeten worden over twee punten: hoe de beginselen te formuleren voor een vreedzame oplossing van de kwes tie van het Suez-kanaal en hoe deze beginselen zo spoedig moge lijk ter kennis kunnen worden ge bracht van de Egyptische regering. Minister Selwyn Lloyd zeide voorts tegen het Russische voorstel te zijn voor het beleggen van een nieuwe conferentie, waaraan ongeveer 46 landen zouden moeten deelnemen. Kwestie van formulering Terwijl men van Nederlandse zijde zich over de verdere ontwik kelingen nog niet wenste uit te la ten, was in Indonesische delegatie- leringen de mening, dat het berei ken van een oplossing, door over haasting van de conferentie door de westelijke mogendheden, nau welijks is gediend. Een Indonesi sche woordvoerder verklaarde, dat alle pogingen gedaan moeten wor den om te bereiken, dat Egypte en Engeland aan de conferentietafel naar een oplossing zullen streven en daartoe is het nodig, dat aan vaardbare uitgangspunten worden gevonden. Hij zeide, dat voortdu rend contact bestaat met de Egyp tische regering en dat zolang niet zeker is, waartoe Cairo bereid zal zijn, een eenzijdig stellen van uit gangspunten de zaak slechts zal bemoeilijken. „Het is een kwestie formulering", zeide hij. Van Indo nesische zijde wees men er daarbij op, dat ook voor Indonesië het Su ez-kanaal van levensbelang is voor zijn buitenlandse handel en dat de toch al moeilijke uitvoer van de Indonesische produkten nauwelijks zou zijn gediend met moeilijkheden in het kanaal. Zoals van Indonesi sche zijde van het begin af is ge daan betoogde ook hij, dat in ieder geval de Egyptische soevereiniteit niet zal worden aangetast. Twee vragen In het huidige stadium van de conferentie zijn er tenslotte nog twee vragen waarop alleen specu latieve antwoorden kunnen worden gegeven: zal zij dinsdagavond al worden beëindigd en zullen de westelijke landen de eventueel ge amendeerde verklaring van minis ter Dulles in stemming brengen. Wat de tweede vraag betreft: alge meen wordt verwacht, dat getracht zal worden een stemming te voor komen, daar dan de tegenstellingen scherp voor het voetlicht zouden worden gebracht, die tot dusverre in de vrij gematigde en beleefde redevoeringen verborgen zijn ge bleven. Het wordt immers vrijwel zeker geacht, dat vier of vijf lan den - waarbij India, Indonesië en Ceylon worden genoemd - zouden weigeren aan een stemming deel te nemen. Wat de alternatieve moge lijkheid voor een uitspraak van de conferentie is, is een vraag, waar op geen duidelijk antwoord kan worden verkregen. En wat tenslot te de eerste vraag betreft: in Britse en Franse delegatiekringen heeft men laten doorschemeren, dat de conferentie hoogstwaarschijnlijk dinsdagavond al zal worden sloten. CHROESJTSJEF: „Onze kracht is groot" De Sowjet-Russlsche partijsecre taris Chroesjtsjef heeft in een rede tot 100.000 Oekrainse mijnwerkers verklaard, dat de internationale po sitie van de Sowjet-Unie goed is. „Onze kracht is groot maar wij willen die niet gebruiken voor oor log maar voor vrede en voor het welzijn van ons volk. De taak, wel ke ons door het twintigste partij congres is opgelegd bestaat hierin, dat in een zo kort mogelijke tijd de verst gevorderde kapitalistische landen wat produktie betreft per hoofd van de bevolking, moeten worden ingehaald en voorbijge streefd", aldus de partijsecretaris. De conferenite over het Suez-kanaal De Russische tegenzet op het westelijke plan, dat de Amerikaan se minister van Buitenlandse Za ken, Foster Dulles, voor internatio nalisatie van het Suez-kanaal In gediend heeft, heeft niet lang op zich laten wachten. De Russische gedelegeerde, minister Sjepilof, heeft een nieuw voorstel ingediend dat een verwerping betekent van het Amerikaanse plan. Minister Sjepilof stelde voor een nieuwe conferentie te houden, „indien de huidige conferentie er in zou sla gen tot aanvaardbare algemene be ginselen" te komen, om deze ver der te bespreken. De voorbereidingen voor een der gelijke conferentie zouden dienen te worden getroffen door een com missie, waarin, behalve de Grote Vier, ook Egypte en India zouden moeten zijn vertegenwoordigd. Een Britse woordvoerder zeide dat het moeilijk valt aan te nemen, dat een dergelijke verdere confe rentie wel tot verwezenlijking van de Britse wensen ten aanzien van de Suez-kanaalkwestie zou kunnen leiden. Hij zei dit in antwoord op een vraag, of Engeland bereid zou DE INDONESISCHE ONAFHANKELIJKHEIDSDAG Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging niet uitgenodigd De Nederlandse zaakgelastigde in Djakarta, H. Hagenaar, heeft geen officiële plechtigheden op het „Merdekapaleis" van Soekarno ter gelegenheid van de onafhankelijk heidsdag bijgewoond. Hij was niet aanwezig, toen president Soekarno op de trappen van zijn paleis zijn rede uitsprak noch bij de „Garden Party". Ook waren de stafleden van de Nederlandse diplomatieke ver tegenwoordiging afwezig. De diplomatieke vertegenwoor digers van andere landen waren allen bij beide plechtigheden aan wezig. De woordvoerder van de Neder landse vertegenwoordiging, D. de Man, deelde de correspondent van het A.N.P. in antwoord op vragen mede, dat geen leden van de Ne derlandse vertegenwoordiging wa ren uitgenodigd. Op vragen aan de woordvoerder van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken, Suwito Kusumawidagdo, deelde deze me de, dat hij niet belast was met het uitnodigen en daarom geen inlich tingen kon geven. MECHANISCHE KOLENDELVING De mechanisatie in de Limburg se steenkolenmijnen neemt steeds toe. Werd in 1954 20 procent van de productie langs geheel mecha nische weg verkregen, blijkens het jaarverslag steeg dit percentage in 1955 tot 26 procent. Dit komt er op neer, dat vorig jaar ruim 1,9 mil joen ton kolen volledig mechanisch werd gewonnen. De mechanisatie zal worden voortgezet. zijn een conferentie, als door Rus land is voorgesteld, bij te wonen. Waarschuwing Minister Sjepilof liet voorts In zijn rede, die een uur duurde, een waarschuwing horen, dat pogingen om Egypte door geweld plannen op te dringen voor internationaal be heer over het kanaal, de vrede in het Nabije en Midden-Oosten zou den verstoren en dat dit niet al leen een plaatselijk conflict zou be tekenen in de zóne van het Suez- kanaal, maar ook in het gehele ge bied daaromheen „en waarschijn lijk daarbuiten". Het voorstel van Sjepilof dat, zo als een Britse woordvoerder zeide, voor de westelijke delegaties be paald niet als een verrassing kwam, kwam voorts neer op de aanvaar ding van de toestand, zoals die is ontstaan na de Egyptische naasting van het kanaal en garanties van Egypte voor de vrije doorvaart door het kanaal en het onderhoud daarvan, met volledige inachtne ming van de Egyptische soeverei niteit. Het plan van Dulles noemde hij een poging om de Suez-kanaal- maatschappij te doen herleven. Schadeloosstelling voor aandeelhouders Ook de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Pineau, die uiter aard het door minister Dulles in gediende plan steunde, sprak over de kwestie van militaire maatre gelen ten aanzien van het Suez- kanaal, zij het in negatieve zin. „Het is noch de tijd, noch de taak hier op de conferentie te spreken over het met geweld opdringen aan Egypte van een oplossing, die wij zouden kunnen vinden". De Franse minister van Buiten landse Zaken deed voorts het voor stel, dat een deel van de winst uit het kanaal voor de eerstkomende twaalf jaar zal worden gereser veerd voor het schadeloos stellen van de aandeelhouders in de Suez- kanaalmaatschappij, waarna alle revenuen naar Egypte zouden gaan. De overige acht sprekers van vrijdag, die van Noorwegen, west- Duitsland, Nieuw-Zeeland, Japan, Denemarken, Turkije, Spanje en Perzië, zeiden met een enkele uit zondering het voorstel van minis ter Dulles als uitgangspunt te aan vaarden, waarbij allen ook de noodzaak van een garantie voor een vrije vaart door het kanaal op de voorgrond stelden. Oudste twee prinsessen naar Griekenland De Griekse koninklijke familie heeft, zoals is gemeld, evenals twee jaar geleden, een groot aantal vor stelijke personen uit Europa, bij wie ook de Nederlandse koninklij ke familie, uitgenodigd voor een vakantieverblijf in Griekenland. De gasten zullen in deze vakantie week van 19 tot 27 augustus voor namelijk op het eiland Korfoe ver blijven. Ditmaal zullen alleen de oudste twee prinsessen van de Nederland se koninklijke familie aan de uit nodiging gevolg geven. Zij worden door de Prins naar Venetië bege leid. De Prins zal daarna naar Soestdijk terugkeren. Opzegging van de R.T.C.-overeenkomsten „revolutionaire" stap een In zijn rede op de onafhankelijk heidsdag van Indonesië heeft pre sident Soekarno verklaard dat het opzeggen van alle rondetafelover- eenkomsten, die in 1949 met Neder land in Den Haag waren gesloten een „revolutionaire" stap was. „Wij hebben onze moed getoond door stoutmoedig alle R T.C.-over- eenkomsten te verscheuren. Wij danken God, dat wij niet halfweg zijn opgehouden", zo voegde hij hieraan toe. Soekarno zei dat de regering op advies van de finan ciële subcommissie van de staats commissie, die tot taak had de ge volgen van de opzegging van de R.T.C.-overeenkomsten te bestude ren, het „voor de hand liggende besluit had genomen niet langer de schulden aan Nederland te erken nen, noch te betalen". „Stap voor stap moet de regering maatregelen nemen om onze staat schoon te ve gen van de overblijfselen van de banden, die ons volk worgen. Toen de Nederlanders onze onafhanke lijkheid erkenden lieten zij een brandkast achter, die niet vol geld of goud was, maar vol met kwi- taftties en schuldbekentenissen van de Nederlands-Indische regering, die in de miljoenen guldens liepen. Volgens de R.T.C.-overeenkom sten waren wij verplicht deze ver plichtingen over te nemen. De overeenkomsten zijn meer dan ze ven jaar van kracht geweest en ge durende die jaren hebben wij als nette mensen betaald, met interest op de koop toe. Wij zijn inderdaad de meest ernstige debiteuren. Toen deze schuldbekentenissen ons wer den opgedrongen, hadden wij niet voldoende tijd nauwkeurig te on derzoeken, of het juist was of niet, dat wij werden belast met deze schulden. Nadat wij ze aan een nauwkeurig onderzoek hadden on derworpen, bleek dat wij niet alle schulden hoefden te betalen. want het grootste deel daarvan was voor de knuppel, waarmee de Ne derlanders ons sloegen". Aldus sprak Soekarno. In het weekeinde hebben Franse troepen in Algerije 23 opstandelin gen gedood. Zondag was het een jaar geleden dat in Constantine een honderdtal Europeanen werd vermoord. Poli tie en militairen hielden zich ge reed om eventuele demonstraties naar aanleiding daarvan direct te gen te gaan. Bij een overval van een tiental opstandelingen op het dorp Sainte Crois Ledough In het gebied van Bone is zondag een Fransman om het leven gekomen. Drie moham medanen werden gewond. De aanvallers trokken zich ln de heuvels rondom het dorp terug toen Franse versterkingen arriveerden. De technische hoge school in Delft In het studie jaar 1955-1956 leg den aan de technische hogeschool te Delft 562 studenten met gunstig resultaat het propedeutisch examen af; 567 behaalden het kandidaats examen. Er werden 623 ingenieurs diploma's uitgereikt en wel 120 ci viel, 19 bouwkunde, 137 werktuig bouwkunde, 8 scheepsbouwkunde, 25 vliegtuigbouwkunde, 125 elek trotechniek, 99 scheikunde, 26 mijn bouwkunde, 44 natuurkunde, 19 geodesie en 1 metaalkunde. Er wer den 16 doctorsbullen uitgereikt; in 4 gevallen geschiedde de promotie met lof. Geval van schijndood Een inwoonster van Mel bourne heeft aan het scherpe oog van een politieman haar leven te danken. Deze had namelijk haar ooglid zien trillen toen zij, doodgewaand ln het gemeentelijke lijken huis lag opgebaard en juist naar de vrieskamer zou wor den overgebracht. De politie man liet haar snel naar het ziekenhuis terugbrengen, waar men constateerde dat zij allerminst dood was, maar enige tijd later zelfs ongedeerd op eigen kracht naar huis kon gaan. Men had bijna een catastrofale vergissing gemaakt door haar dood te verklaren na haar val op straat, waarbij ze schijndood was geraakt. Na de ontvangst van zijn nieuwe opdracht - zo heeft de woordvoer der van prof. Lieftinck zaterdag ochtend verklaard -is de informa teur terstond begonnen met een onderzoek van de mogelijkheid tot vorming van een kabinet, dat wat program en samenstelling betreft niet gebonden is aan de vooraf gaande instemming van parlemen taire organen. De informateur blijft zich bij zijn informatieve arbeid in de eerste plaats richten op de mogelijkheid van de vorming van een kabinet van brede samenstelling, zo ver klaarde de woordvoerder tenslotte. Prof. ir. Jansen zal Deltadienst leiden Bü beschikking van de minister van Verkeer en Waterstaat is met ingang van 1 september 1956 de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in vaste dienst, prof. ir. P. Ph. Jansen, belast met de leiding van de Deltadienst. Ir. Jansen, die op 11 augustus 1902 te Dordrecht is geboren, heeft gestudeerd aan de technische ho geschool te Delft. Van 1927 tot 1931 was hij ingenieur bij de dienst der Zuiderzeewerken. In deze tijd hield hij zich o.a. bezig met het ontwer pen en uitvoeren van de sluizen in de Afsluitdijk. Van 1931 tot 1946 was hij ingenieur bij de Rijks waterstaat. In deze functie was hij belast met het ontwerpen en de uitvoering van het stuwcomplex bij Lith, stelde hij plannen op voor de ontwatering van noord-westelijk- Brabant met de Biesbosch en maakte hij studie van zee-armen, stranden en wadden. In 1944 werd hij hoofd van de Dienst droogmaking Walcheren. Hoogleraar in de waterbouwkunde aan de technische hogeschool in Delft is hij sinds 1946. Per 1 januari 1953 werd hij hoofdingenieur-di recteur van de Rijkswaterstaat. Turkije bekeerst de Dardanellen Landen aan deze en gene zijde i Montreux gemaakte regeling loopt van het ijzeren gordijn nemen deel echter nog dit jaar af. Dan zal op- aan de conferentie over het Suez- kanaal. Het beeld van een andere belangrijke internationale door vaart zal ongetwijfeld in de ver gaderzalen geprojecteerd worden. Wij bedoelen de Dardanellen, de zee-engte die de Zwarte Zee ver bindt met de Middellandse Zee. Het ligt in de lijn der verwachtin gen, dat de Russen of een met hen verbonden mogendheid een voor stel zullen doen tot het houden van een Dardanellen- conferentie, mis schien zelfs tot een conferentie, die de kwestie van het Suez-kanaal gelijktijdig moet regelen met de D ar d anellen-kwestie De Dardanellen zijn uiterst be langrijk, vooral in tijden van span ning en oorlog. Dat ondervonden de geallieerden in de eerste we reldoorlog. Hun pogingen om Rus land hulp te bieden door aanvoer van materieel en levensmiddelen naar de havens van de Zwarte Zee faalden, omdat zij er niet in slaag den, de Dardanellen te forceren. Turkije vocht toen mede aan de zijde van Duitsland en Oostenrijk- Hongarije. In 1923 sloot Turkije vrede met de geallieerden te Lausanne. Het aanvaardde toen de verplichting om de Dardanellen te demilitari seren. Een internationale commis sie zorgde voor vrije doorvaart van alle schepen. In 1936 staakte die want in dat jaar verwierf Turkije krachtens een te Montreux geslo ten conventie het recht om de Dar danellen te hermilitariseren. Op 21 juli 1936 marcheerden Turkse troe pen de Dardanellen-zöne binnen. Te Montreux verkreeg Turkije voorts het recht om onder bepaal- de omstandigheden schepen de vaart door de Dardanellen te wei geren. Sedert 1936 kan Turkije dus weer als vóór 1923 de vaart tussen de Zwarte Zee en de Middellandse Zee belemmeren. Die mogelijkheid is vooral de Russen een doorn in het oog. De te nieuw overleg met Turkije moeten worden gepleegd. De Dardanellen- problemen en die van het Suez- kanaal liggen voor een deel in het zelfde vlak. Zij zijn eveneens netelig. En zij vertonen als die van het Suez-ka naal zowel nationale (in dit geval Turkse) als internationale aspec ten. HET SUEZ KANAAL EN DE DARDANELLEN'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1